eSBNSDAG 20 SEPTEMBER 1927 No. 5674 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN BERICHT. e Jaargang e Ceiubelre (Bou/tatit DNNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling •iden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL i Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f2.95 per kwartaaL fllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- i tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- ng. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd blad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertentlên 30 cent per regev. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het r. dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarit betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop f0.50. UWER BESTAAT OIT TWEE BLAOEli Troonrede. ie, waarmede H. M. de Koningin zitting der Staten-Generaal heeft is langer dan meestal het ge- >rst valt ons op, wat gezegd wordt le oeconomische politiek van ons Blijkt dat de regeering den hui toestand wil handhaven, zen we: „Door handel en nijverheid ondanks verschillende moedgeven- i, nog steeds groote moei- ondervonden, niet het minst e kunstmatige belemmeringen die internationaal ruilverkeer worden j kon nog worden gevoegdEn de houding, welke Nederland daar- emt! Maar daarover wordt gezwe- één wordt de door het buitenland men houding betreurd! rder lezen we: „Van de resultaten r den Volkenbond bijeengeroepen ische Conferentie heb Ik met vol kennis genomen; het verheugt Mij stellen, dat de aldaar aangegeven en der economische politiek over- >n met die welke door Nederland gevolgd." Maar hierbij wordt ook weer niet dat in de andere landen deze en niet worden gevolgd en dat Nederland, door alleen te blijven ijn nationale belangen schaadt! derde passage wordt nog klaar- wensch naar vrijhandel van de re- uitgesproken. Er wordt gezegd: anvulling van de wetgeving wordt >id ten einde onder alle omstan- n de mogelijkheid van het afslui- liandels verdragen te behouden en het vrije ruilverkeer te be verde rs te gedeelte van deze alinea is ons dan het eerste. duidelijk, dat wij inzake een in de economische politiek van geering niets te verwachten heb- Een initiatief daartoe zal uitde moeten komen; dat lijkt de eenige die id voorloopig, om in deze iets iken. ree andere punten in de Troonrede wij nog de aandacht vestigen, egeering is blijkbaar doordrongen ie noodzakelijkheid van belas ting ig. Zij zegt: „dat de financieele toe- orgeischend blijft-, in de voornaam- its, omdat de zware lasten, op de ig gelegd, de herleving der wel- n de verruiming der werkgelegen- rtragen." j kondigt verder aan een wetsont- tot verlaging der inkom- elasting. Het aangekondigde •werp tot herziening der financieele ling tusschen het Kijk en de ge- zal, ongetwijfeld, in den belas- k meer billijkheid leggen. tweede plaats springt in de Troon- iar voren de zorg, die de Kegeering ïzake ons strafstelsel en wat daar- auw samenhangt. zien met zeer groote belang de indiening van deze wets- pen tegemoet. Er zij hier terloops ozen, dat deze ontwerpen niet in trale zone zullen kunnen of mogen in hun beginselen en tendeniz zullen de Kamer er in meerderheid haar aan kan geven, een Christelijk ka- moèten dragen. ïheidene, wel „neutrale" wetsont- den aangekondigd, waarvan wij icer vernemen, dan dat ze er zullen en waaromtrent nu nog weinig te ■valt. [ekondigd worden om. een wetsont- ot Bpoedige invoering van het zeven- plichtjaar en een wetsontwerp be de samenwerking van naburige iten te bevorderen. BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Poolsch voorstel. Bij acclamatie aangenomen. De derde, de ontwapenings-commissie begon gisteren met de behandeling van het Poolsche voorstel, dat, zooals hekend is, luidt: „Elke aanvalsoorlog is en blijft verbo den. Alle vredelievende middelen moeten aangewend worden ter beslechting van ge schillen, van welken aard deze ook wezen mogen, die tusschen de staten mochten voorkomen." Nadat Sokal namens Polen verklaard had, dat hij niets meer toe te voegen had aan wat hij bij de algemeene beschouwin gen hierover gezegd had, nam jhr. Loudon het woord om te verklaren dat de Neder- landsche delegatie deze resolutie steunt, omdat zij de moreele en opvoedkundige waarde van een plechtige verklaring van vijftig naties inziet. Hij verklaarde echter, dat hij, waar schijnlijk dien middag nog, een amende ment zou voorstellen, dat elk toevlucht ne men tot oorlog verboden verklaart. Het uitvoeren van dit voornemen werd hem echter onmogelijk gemaakt doordat graaf Bernsdorff voorstelde, aangezien Sokal immers verklaard had, dat zijn re solutie een poging was om tot een alge meene declaratie van vrede en vriend schap te komen, deze zonder verdere dis cussie bij acclamatie aan te nemen. Ach tereenvolgens verklaard/m Onslow, Paul Boncöurt en vrijwel alle andere gedele- .geerden, het hiermede eens te zijn. Jhr. Loudon deelde dan ook daarna mede, dat hij, zooals de zaken thans stonden, zich voorbehield later nog eens terug te komen op zijn wensch, een verklaring aan te ne men, welke eiken oorlog buiten de wet zou verklaren. Daarna werd de Poolsche resolutie hij acclamatie aangenomen. De Volkenbondsraad. Het Hongaarse k Roemeensch conflict. Den geheelen dag door zetten gisteren Apponyi en Titulesco den strijd tegen elkander voort, waarbij Apponyi er op bleef aandringen, dat de Volkensbondsraad in deze oude strijdvraag eindelijk een uit spraak van het hoogste internationaal gerechtshof, zou inwinnen, terwijl Titu lesco in hoe langer hoe verbitterder stem ming bleef aandringen op een onmiddel lijke beslissing van den raad, die het goed recht van Roemenië zou verkondigen. De raad bleek noch tot het een, noch tot het ander geneigd. Het eind van het liedje was, dat de aan bevelingen van het verslag van de com- missie-Ghamberlain, met uitzondering van die betreffende de sancties, werden goed gekeurd. Hongarije en Roemenië werden uitge- noodigd een definitief antwoord te geven op deze aanbevelingen vóór de December- zitting. Chamberlain, die in den loop van do laatste zitting zijn ontslag als rapporteur had genomen, omdat de raad niet ten ein de toe zijn adviezen had gevolgd, trok dit ontslag op verzoek van zijn collega's weer in. Hij vertrok gisteravond naar de Rivièra. Mussolini op bezoek bij Chamberlain. Naar de „Giornale d'Italia" mededeelt, staat het vast, dat tusschen Mussolini en Chamberlain een ontmoeting zal plaats vinden en wel op Chamberlain's jacht in do Middellandsche Zee. Tijdens deze ont moeting zal o.m. ook de kwestie besproken worden van een conferentie der vier Mid dellandsche Zee-mogendheden. - Frankrijk Hef Amerikaansche legioen. In tegenwoordigheid van generaal Pershing en maarschalk Foch heeft giste ren president Doumergue in het „Palais de Trocadéro" de conventie van het Ame rikaansche legioen geopend. Bij deze openingsplechtigheid had een incident plaats toen een communist riep: „Leve Sacco en Vanzetti. De man werd gearresteerd. Daarna had de groote parade door Pa rijs plaats. Ten einde deze parade tot een succes te maken, had de regeering den 19den September tot een openbaren vacantiedag verklaard, zoodat de straten bijna hetzelf de beeld vertoonden van den 14den Juli. Het weer werkte niet mede, doch kon niet verhinderen, dat overal langs den weg een dichte menigte de Amerikanen enthousiast toejuichte. Aan het hoofd van den stoet ging een escorte bereden troepen van do republi- kcinsche garde met hun. muziekkorps en twee compagnieën infanterie. Dan volgden als leiders van den stoet de nationale com mandant Howard P. Savage, een groote grijze man met een altijd lachend gezicht, generaal Pershing en maarschalk Foch, allen in een open auto. Acht»~ hen mar cheerden de groepen, die de staten van de V.S. vertegenwoordigden. Het was een van de merkwaardigste schouwspelen, die Parijs ooit heeft gezien. Men had de eento nigheid van een optocht van 15.000 bur gers weten te vermijden en de organisato ren hebben een bijzondere verscheidenheid van kleur en kleeding in den stoet weten te brengen. De eereplaats was gegeven aan de vlag gen van de geallieerde legers, welke ge dragen werden door leden van de interna tionale federatie van oudstrijders en daar achter ging een droevig-aandoende stoet van blinden en invaliden. Een aantal le gionnaires uit Canada kwamen daarna. De meeste groepen werden vergezeld door groe pen Fransche oud-strijders met hun vaan dels, waarschijnlijk ten einde vijandige demonstraties te voorkomen. Toen volgden de verschillende stalen. Na Floriad en Delaware kwam Indiana met een buitengewoon groot aantal vaan dels. Illinois met zijn in het zwart en wit gekleed muziekkorps, dan een staat die een kijkje gaf in de Wild West door man nen met cowboy-hoeden, die even realis tisch aandeden als in de bioscoop. Oklahama toonde eenige echte Roodhui den, Minnesota kondigde zich aan als „l'état Lindbergh", de delegatie uit Penn sylvania droeg een levende eend als mas cotte mede. De New-Yorksche delegatie, welke tamelijk achter aan kwam, werd aangevoerd door een vrouw, die het vrij heidsbeeld van de New Yorksche haven voorstelde, zooals de beeldhouwer het oor spronkelijk had gezien. Zij was gekleed in een lang wit gewaad, met een gouden kroon op het hoofd. In de eene hand droeg zij een verguld schild, in de andere een toorts. Het Doodenhuis van Douaumont. Het slagveld, van Verdun is Zondagmid dag het tooneel geweest van een ontroe rende plechtigheid, toen het groote „Doo denhuis'', dat als gedenkteeken aan den slag van Verdun is opgericht naast de overblijfselen van het fort Douaumont plechtig in gebruik is genomen. IJet „Doo denhuis" bestaat uit een kloostergang, welke op het hoogste punt van een der heuvels aan de Maas is gebouwd De gang is verdeeld in crypten, welke de overblijf selen der gesneuvelden zullen bevatten, die in elk der sectoren van het slagveld zijn verzameld. Bij Verdun zijn bijna 400.000 soldaten gevallen en van bijna 300.000 heeft men nooit de identiteit kunnen vaststellen. Dit nieuwe bouwwerk wordt nu hun graftombe. In het midden rijst een groote wachttoren op, op welks top steeds een vlam brandend zal worden gehouden. Hier zal ook de „Bourdon de la Vicloire" worden geplaatst- de klok, die veertien dagen geleden voor het eerst werd geluid bij den „Are de Triomplie" te Parijs en welke sindsdien "met plechtig ceremonieel naar Verdun is gebracht. De klok werd ook Zondagmiddag weer geluid. Het „Doodenhuis'' is nog slechts gedeel telijk gereed; van de 52 crypten zijn er pas twaalf voltooid. De toren evenwel is geheel gereed en maarschalk Pétain ont stak Zondagavond de vlam, die nooit meer zal worden gedoofd. Zondagmiddag werden op plechtige wij ze de overblijfselen der bij Verdun geval len onbekende soldaten overgebracht naar hun laatste rustplaats, met al het mili taire eerbetoon van het Fransche leger. De vaandels van vijftig regimenten wa ren te Verdun bijeengebracht. Onder het luiden van den „Bourdon de la Victoire" en het dreunen der saluutschoten van de kanonnen op het gedeeltelijk verwoeste fort, werden de 52 lijkkisten, overdekt met de Tricolore, op affuiten naar het .Doo denhuis'' vervoerd. De vaandels der vijftig regimenten werden voor den stoet uilge dragen; maarschalk Pétain en meer dan honderd generaals volgden. Ten aanschou- we van vele duizenden oud-soldaten en van bloedverwanten der gevallenen, als mede van den bisschop van Verdun en minister Marin, werden de kisten naar de nissen gebracht, die gesloten zullen wor den met porfieren platen, geschonken door de steden van Frankrijk. Do officieele openingsplechtigheid zal Woensdag door Poincaré geschieden. Dc tweetaligheid voor Elzas-Lotharingen. Een belangwekkend besluit. Onder Poincaré heeft het Fransche gouvernement zich beijverd rust te geven aan do gemoederen in Elzas-Lotharingen, die door de onhandigheden van het mini- sterie-Hcrriot dermate tot gisting waren gebracht, dat oen breuk zich dreigde te ontwikkelen. De gelijkstelling van het Fransch en het Duitsch is thans verkregen en het Duitsch is in dezelfde mate voor het alger onderwijs verplichtend gesteld als het Fransch. Do directeur van onderwijs in Elzas- Lotharingen, de rector van do Academie van Straatsburg heeft namelijk en Tadi- calo wijziging gelast van het onderwijs- program der volksschool gij het is te be grijpen, dat do eerste plaats wordt gege ven aan het Fransch. Maar daarnaast heeft de gelijkstelling van het Duitsch plaats op een wijze, waartegen zelfs de meest recalcitrante separatisten weinig kunnen inbrengen. Om te voorkomen, dat het onderwijs van het Duitsch veronachtzaamd zou kun nen worden is voor het verkrijgen van het ondcrwijsbrevet de kennis van het Duitsch niet facultatief gesteld,, doch is het Duit- sclie examen gebiedend voorgeschreven. Deze beslissing is door de verdedigers der „Muttersprache" met enthousiasme ontvangen en vooral in Katholieke kringen als een poging van tegemoetkoming opge vat, waarvoor men erkentelijk moet zijn. Alleen de socialisten zijn zeer verbolgen en spreken ku van een huigen voor de geestelijkheid. Litauen. Na den opstand in Litauen. Een officieel communiqué dor Litausche regeering deelt mede, dat de krijgsraad te Tauroggen in verband met de onlangs daar plaats gevonden poging tot opstand acht personen ter dood heeft veroordeeld. Negen beklaagden werden tot levenslange tuchthuisstraf en vijf beklaagden tot straf fen tusschen drie en twintig jaar ver oordeeld. Staatspresident Smetona heeft aan zeven terdood veroordeelden gratie verleend. De hoofdbeklaagde Milkeraitis werd evenwel gefusilleerd. Rusland De Katholieke geestelijkheid in Podolic. Het Moskousche blad „Iswestia" publi ceerde onlangs een brief van zijn mede werker uit het gouvernement Podolië, in welke deze uiting geeft aan zijn onrust over de succesvolle werkzaamheden der katholieke geestelijkheid in dat grooten- deels door Polen bewoond district. De Katholieke geestelijken hebben in de Pool sche dorpen verschillende godsdienstige en cultureele vereenigingen opgericht, die zich verheugen kunnen in de bijzondere belangstelling der Poolsche jeugd. Het komt zelfs voor, dat do sovjet-leiders van het dorp het program hunner besprekin gen opstellen volgens de aanwijzingen der Katholieke geestelijken. De „Iswestia" raadt als eenige moge lijkheid om dezen groeienden invloed te bestrijden aan, alle Katholieke geestelij ken uit Oekraine te verbannen. Amerika Huwelijksvoltrekking in Nicaragua. Het kerkelijk huwelijk door den staat erkend. Do burgerlijke huwelijkswetgeving, wél ke de republiek Nicaragua in 1893 heeft ingevoerd, is in dion zin gewijzigd, dat de staat thans liet voor een priester gesloten huwelijk ook als burgerlijk wettig erkent. Het document, dat de priester over deze' plechtigheid 'opmaakt, wordt den ambte naar van den burgerlijken stand ter hand gestold, die dan voor de inschrijving in bet huwelijksrcgister van den staat zorgt. Op deze wijze hoopt men tegemoet te komen aan de langdurige oneenigheden tusschen beide parlijen. BINNENLAND R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. Bovengenoemde Centraio houdt een al gemeene vergadering op Vrijdag 30 Sep tember 1927, des middags 1 uur, in het Bondsgebouw (Stcenschuur) Leiden. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. No tulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Bespreking van ingediende voorstellen ter behandeling in den Partij raad. Voorstel Gouda: te trachten in het Partijprogram opgenomen te krijgen: „Af schaffing van den Dienstplicht". (Het voorstel is niet voorzien van een toelich ting). 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Aardenburg. Nieuwe onregelmatigheden? „Uit do boste bron vernomen wij," schrijft „De Maasbode" in een beschou wing over do nieuwe raadsverkiezing te Aardenburg, „dat er gedurende do stem ming analphaboten kwamen, die vroegen om „geholpen" to mogen worden. De voor zitter Wijffels was al weg en de protestant- echo voorzitter, dio Wijffels' plaats innam, stond het niet toe; hij werd daartoe aan gespoord door do substituut-officier van justitie „om alles te voorkomen". Deze zei, in antwoord op de opmerking van katho- lieko zijde, dat or toch een Koninklijk be sluit stond, waarin sprake is over „aan wijzingen" aan analphabeten, daarvan niets te weten. Een telefonische informatie in Middel burg werd ook onnoodig gevonden. De Kieswet sprak z.L duidelijk genoeg. Later toonden burgemeester en secretaris aan, dat de analphabeten wel geholpen kunnen worden, mits ze zelfstandig het hokje rood maken." De Engelsche commissie voor droogmaking In ons land aangekomen. Met den Hoek van Holland-trein zijn gisterochtend Lord Bledesloe en do ovcri- Zij, die zich met I October a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren ontvangen tot dien datum de courant gratis. De Administratie. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Poolsche voorste! tegen iedcren aan valsoorlog bij acclamatie in de ontwape ningscommissie aangenomen. Het Amerikaansche legioen te Parijs. Tweetaligheid in Elzas-Lotharingen. BINNENLAND. De opening der Staten-Generaal door de Koningin. (1ste blad). Verschenen is het verslag der Staats commissie inzake de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten. (2de blad). Demonstratieve vergadering van de R.K. Centrale van Overheidspersoneel en van den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. (2de blad). Een tramongeluk te Amsterdam doordat de bestuurder onwel was geworden. £Gc- mengde Berichten, 2de blad). LEIDEN De electriciteitsstoring van gisteravond- (lste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m: do opening van do eerste klas Katholieke H. B. S. te Leiden (de onderschriften hij do pholo's moeten worden verwisscldl); het eerste lustrum van het district Leiden van den D.II.V.B.' (de onderschriften zijn hierbij, zooals men bemerken zal, ook niet juist) het ernstig tramongeluk, dat gisteren te Amsterdam hoeft plaats gehad. go leden en ambtenaren van de Engelsche Commissie voor droomaking ten 7.18 aan hel Hollandsche Spoorstation te 's-Gra- venhage aangekomen. Zij werden verwelkomd door den licor Laming secretaris van de Britsche Legatio, die ook de studiereis der Commissie in ons land zal medemakon. Er word naar het hotel de Bellevue ge reden vanwaar de hoeren zich omstreeks 10 uur naar hot Ministerie van Waterstaat begaven voor de verwelkoming door Minis ter Van der Vcgte cn liet ontvangen van verschillende inlichtingen in verband met do gistermiddag aanvangende studie-ex cursies der commissie. De Directeur der Baarnsche gasfabriek geschorst. De correspondent van <le „Msbd." to Baarn meld: Mot ingang van hodon, Maandag, is d© Directeur der Baarnsche Gasfabriek door B. en W. van Baarn geschorst met inhou ding van salaris. In verband hiermede is de raad in spoedoischende vergadering bij een geroepen op Woensdagmorgen 10 uur. Dc roden van deze schorsing is, naar we vorncmem, hierin gelegen, dat B. en W. op de hoogte zijn gekomen van verschillen de feiten, welke uitwijzen, dat de directeur zich bij leveranties, door hot in ontvangst nomen van provisie of anderszins, zou heb ben bevoordeeld. Ir. W. Niermeijer. t Do directeur der Arnhemscho Gemeen te Gasfabriek ir. W. Nicrmeijer ia gister morgen plotseling overleden. Hij word in het condensor-gebouw van do fabriek lo- venloos aangetroffen. Do doodsoorzaak was hartverlamming. Do overledene bereikte den ouderdom van 59 jaar. SPORT WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereeniging „Swift". Zondag wist Swift mot z'n leden een mooi succes to behalen in do 60 K. M. race, uitgeschreven door de H. R. G. Hol- landia. Door het niet aan iden start komen van. do leden N. Kop, H. J. Jaspers en A. Bos kamp nam Swift aan den wedstrijd deel met de renners K. Marce, D. Wurzer, W. Sowerijnen, J. L. Grocnewegen en J. Wur zer. Dit team wist ondanks pech door een lekke band van K. Marco en D. Wur zer, en een val van W. Sowerijnen, toch

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1