ïoopen jaar vergelijkt en bedenkt, 3at 'dit jaar BIS studenten voor de eerste maal zijn ingeschreven, terwijl in het vorig jaar een kleine 500 studenten hun studie be ëindigd of om andere redenen de univer siteit verloten hadden, dan zou men slechts ©en zeer geringen vooruitgang van het aan tal studenten verwachten. In plaats daar van ziet men echter het getal der inschrij vingen toenemen van ongeveer 1600 tot 2014, wel een bewijs, hoe sterk het mis bruik, om zonder ingeschreven te zijn toch college te Ïoopen, was ingeburgerd. De cij fers wijzen uit dat dit misbruik het minst bij do juristen, het meest bij de medici en de theologen voorkwam. Wat vroeger wel eens op grond van de statistische gegevens scheen waar te zijn, dat Leiden wat het studentenaantal betrof, door Utrecht en Amsterdam verre was overvleugeld, is nim mer juist geweest; hier te Leiden heeft slechts veel meer dan elders het misbruik van zich niet-laten inschrijven bestaan. Behalve de vlucht, welke do studie in do moderne talen in ons land heeft geno men, is het een treffend verschijnsel, dat het aantal studenten in de wis- en natuur kunde sinds 1883 in ons land is verzestien- voudigd, sinds 1913 verdrievoudigd. Een ander verschijnsel, dat aan alle openbare universiteiten valt waar te ne men, is de achteruitgang sinds 1923 van het aantal juristen met ongeveer 1/3. Ge deeltelijk kan dit worden toegeschreven aan do opening der Katholieke universiteit te Nijmegen, maar toch niet geheel. Ver moedelijk ligt de oorzaak hierin, dat de maatschappij tijdelijk voldoende van juris ten verzadigd is, zoodat do pas afgestu deerden moeilijk een betrekking kunnen vinden. Wanneer men de faculteiten der open bare universiteiten onderling vergelijkt, dan treffen vooral de verschuivingen in de .medische faculteit. Op het einde der vorige eeuw was de Amsterdamsche universiteit, wat het aantal medische studenten betreft, onbetwistbaar nummer één. Sindsdien heeft zich echter de Utrechtsche faculteit enorm ontwikkeld en is in do oorlogsjaren Amsterdam blijvend voorbijgestreefd. Dit jaar overtreft ook Leiden het Amsterdam sche totaal: in 10 jaar heeft zich te Leiden de medische faculteit uitgebreid van 310 tot 705 studenten. Op do gebruikelijke wijze droeg hierna prof. Meyers de rectorale waardigheid aan zijn opvolger, prof. Wensinck, over. Na afloop van de plechtigheid der rec torale overdracht heeft de nieuwe rector, prof. dr A. J Wensinck, receptie gehou den in Huize Bruins, welke druk bezocht was. Do Senaat der Leidsche Universiteit heeft vanmiddag tot zijn secretaris voor het nieuwe studiejaar benoemd Jhr. prof. mr. dr- W. M. van Eysinga. LEIDSCH U NI VERSITE ITS FONDS. Aan het verslag van het Leidsch Univer siteitsfonds over het jaar 1926/1927 is het volgende ontleend: Het stemt de commissie van uitvoering tot dankbaarheid en tot bemoediging, dat de som tot hare beschikking, haar in staat gesteld heeft de richting die zich in de laatste jaarverslagen reeds afteekende, te blijven volgen. Dit moge in de eerste plaatst blijken uit de voortgezette werk zaamheid der bjzondere hoogleeraren, thans, na de benoeming van dr. Cohen tot gewoon hoogleeraar te Amsterdam, vier in getal. Dat tot hen dr. Einstein behoort, wordt door de Universiteit op hoogen prijs gesteld. Prof. Lorentz heeft zich weder be reid verklaard tot het houden van voor drachten over de natuurkunde; het Fonds mocht wederom de koninklijke machtiging tot het uitnoodigen van den oud-hoogleeraar ontvangen. Deze heeft wegens zijn verblijf in de Vereenigde Sta ten aan zijne toezegging nog geen gevolg kunnen even; weldra evenwel hoopt de heer Lorentz zijne colleges te kunnen be ginnen. Mede op het gebied van de facul teit der wis- en natuurkunde ligt de be langrijke steun bij herhaling aan de af- deeling der geologie verleend. In de faculteit der geneeskunde was het in de eerste plaats de tropische geneeskunde die onzerzijds steun ontving door de verlenging van de leeropdracht van prof. Koolemans Beijnen, als ook door de toelage aan de vereeniging Instituut voor tropische geneeskunde. Daarnaast werd op verzoek van prof. Jelgersma het aanvullende college in neurologie van den privaat docent dr. Gans met een toelage gesteund. Binnen de faculteit der rechtsge leerdheid moge weder een belangrijk gebied genoemd worden waarop het Uni- versitcits-Fonds maar dan aanvullend op getreden is: do wijsbegeerte des rechts mot ha ar bij zonderen door dr. Polak bezet ten leerstoel. Tot de vereenigde faculteiten van rechten en letteren behoort een ander stiefkind der Begeering, de tro- pischo staathuishoudkunde. De commissie vond den heer J. van Gelderen hoofd van het statistisch kantoor te Weltevreden be reid tot het houden van eenige voordrach ten in de maanden November en Decem ber; dr. M. G. Verrijn Stuart, hooglccraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool tot het behandelen van do Indische finan ciën, in de weken tusschen Korstmis en Paschen. Ook aan de faculteit dor letteren konden belangrijke diensten bewezen wor den. In de eerste plaats door do voortge zette werkzaamheid van den hooglccraar in do algemeene volkenkunde, van betee- kenis ook voor onze talrijke alumni wier toekomst in Indië ligt. Dan heeft hot Fonds voorzien in de te gemoetkoming van den assistent voor het Javaansch, tot gedeeltelijke vervanging van den hoogleeraar Hazeu buiten bezwaar .van 's lands schatkist aangesteld. Voor de studie van de romaanscho talen .werd althans iets gedaan door de aanstel ling van den assistent bij de praktische beoefening van het Franscln Naast deze het meest in het oog sprin gende voorzieningen zijn kleinere aanvul lingen te noemen: de lessen in elementair Latijn door den lector dr. de Boer opnieuw aan een groot aantal deelnemers gegeven; de aanstelling van een assistente in het Hebreeuwsch ten behoeve van do aanko mende studenten in de godgeleerdheid, het subsidie verleend aan een van prof. Storm van Leeuwen's assistenten voor een stu diereis ten behoeve van het pharmacolo- gisch instituut. Ook aan instellingen in los verband met de Universiteit kon eenige steun verleend worden, zoo aan het Instituut-Kern de ver- eeniging tot bevordering van de opleiding tot Instrumentmakers, het museum van physischc instrumenten, de Snouok Hur- gronje-Stichtang. Publicatie of aanschaffing van boekwer ken werd gesteund of mogelijk gemaakt door subsidies: aan de American Founda tion ten behoeve van voordrachten door eenige hoogleeraren gehouden voor Ameri- kaansche physici; aan den directeur der Universiteits-bibliotheek voor aankoop van groote medische werken. Ten slotte moge in dit verband nog ge- memorcerd worden het subsidie aan den senaat toegestaan voor het honorarium der macliineschrijfster. De verwachting dat de Begeering dezen post voor haar reke ning zoude nemen, is verwezenlijkt door een schriftelijke toezegging aan den se naat. De Universiteitsdag werd op 9 Februari te Arnhem gehouden. Groote dank komt toe aan mr. de Monchy aan het door hem georganiseerde comité bestaande uit de heeren Braat, Bibbius, Viruly, de Visser en aan de hoogleeraaren Einthovon en van Blom die de bijeenkomst door voordrach ten over een onderwerp uit him studiege bied opluisterden. Eindelijk zij vermeld dat hot aantal stichters, beschermers, donateurs, begun stigers en leden op 1 Februari 1927 ruim 1700 bedroeg tegen 1529 op denzelfden da tum in 1926. BINNENLAND ONZE HANDELSPOLITIEK. Heden wordt in Den Haag het „Econo- misch-urgentie-eongres" gehouden. Een nationaal congres. „De Tijd1" 6chreef Zaterdag over dit congres terecht: „Dit is n i e t een katholiek congres. "Wèl gaat het initiatief uit van een ka tholieke organisatie: de Algemeene B. K. Werkgeversvoreeniging. Wèl zijn de twee prae-adviseursde heeren H. Hermans en mr. Steenberghe, katholieken. Maar een katholiek congres is het niet: omdat het onderwerp, dat ten congresse wordt be handeld de noodzakelijkheid van een wijziging der Nederlandsche handelspoli tiek met eenig specifiek katholiek be ginsel niets heeft te maken, het belang van deze quaestie geheel Nederland raakt en de reeds gepubliceerde conclusies van de prae-adviseurs ook bij vele niet-katho- lieken instemming vinden. In het kort.: het wordt een na tionaai congres in den goeden zin van het woord. Een congres, waar geen academische besprekingen worden gehouden over de vraag of vrijhandel in theorie boven be scherming dient gesteld, niet gespro ken wordt over de nog minder belangrijke vraag, of de handelspolitiek van Nederland „liberaal" of anders moet zijn, doch waar alléén aan de orde is een onderzoek van de economische feiten, .waar gezocht woidt naar een oplossing, die voor de al gemeene welvaart in Nederland de beste is. Nederland bij uitstek geschikt voor een bloeiende groot-industrie, wan neer geen kunstmatige slagboomen den weg versperren. De heer J. P. J. Asselbergs, voorzitter der Alg. B. K. Werkgevers-Vereeniging, hield een frissche, kernachtige openings rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is voor de derde maal sinds de re organisatie van de A. B. K. W. V. dat ik de eer heb het Congres te presideeren. In 1923 spraken wij van een Beconstruc- tie-Congres, in 1925 van een Welvaart-Con gres, thans in 1927 plaatsen wij onze bij eenkomst in het teeken der economische urgentio. Hoewel het voor een e e r 1 ij k man en hetzelfde geld© eveneens voor een e e r- 1 ij k o organisatie niets oneervols betee- kent, eens een keer inconsequent te zijn, is het toch uit den aard der zaak plezieri ger te mogen vaststellen, dat in den loop der jaren zijn meening en zijn program geen verandering heeft ondergaan. In die gelukkige omstandigheden ver keert onize organisatie. Onze crisis-theorie, die door do feiten is bevestigd, was deze: door de verarming van de wereld en door een abnormaal onevenwichtigen groei van het productie-apparaat is het in de allereerste plaats noodig, dat er een sa neering plaats heeft: veel wat krom ge groeid is, zal moeten worden rechtgebogen. Vervolgens zal het noodig zijn, dat de productie zoodanig wordt ingericht, dat hot aanbod weer een koopkrachtige vraag ontmoet; nu.w. er zal goedkoopor en meer geproduceerd moeten worden*. In on middellijk verband staat de noodzakelijk heid van kapitaalvorming en van verlaging van den belastingdruk. Aldus was onze leidende gedachte, doch daarnevens erkenden wij de onmogelijkheid om plotseling tot normale verhoudingen te geraken. Wij voorzagen dat de internatio nale aanpassing aan de gewijzigde om standigheden zeer lang zou duren en dat het niet verantwoord was, om daarop te wachten. Wij bepleitten daarom het nemen van tijdelijke maatregelen die ten doel zouden hebben iden Nedorlandschen «tfrbeid te be schermen tegen abnormale concurrentie en de werkloosheid zooveel mogelijk te be perken. Over deze onderwerpen handelde ons reconstructiecongres van 1923. Wanneer men thans na 4 jaar nog eenfc zou overle zen, wat de praeadviezen van toen, de hee ren Stulemeyer, Blomjous en Kortenhorst hebben betoogd, zal men ervaren, dat him blik in de toekomst volkomen juist is ge weest. Mijne Heeren het zou ondankbaar zijn te meenen, dat naar onze ètem niet is ge luisterd. Ik heb het reeds eerder gezegd: er is in de afgeloopen jaren op econo misch en fiscaal gebied menige maatregel genomen, die onze instemming heeft: het staatsbudget is sluitend gemaakt, de ta- riefwet is herzien, de druk der directe be lastingen is verlicht, aan werkverruiming werd volle aandacht geschonken. Desondanks meenden wij in 1925 niet verantwoord te rijn, wanneer wij niet nog maals onze stem luide verhieven. Het buitenlandsche protectionisme, dat ook onmiddellijk na den oorlog reeds be denkelijke afmetingen had aangenomen, nam hand over hand toe. Ons stelsel van handelsverdragen bleek meer verouderd en bovendien werd het als een groot bezwaar gevoeld, dat de or ganisatie van de overheidsdiensten niet opgewassen bleek tegen haar nieuwe taak. Vandaar dat wij in 1925 bij gelegenheid van het 2de lustrum nog eens zeer uit drukkelijk onzen roep naar „Welvaartspoli- tiek" deden hooren. Ook die roep is niet geheel onverhoord gebleven. Wederom stelden de feiten ons in het gelijk. De ervaring met het handelsverdrag met Duitschland en de ettelijke tarief ver hoogingen in. andere landen heeft in en buiten het parlement vele oogen ge opend. De roep om verlost te worden uit de knellende banden van het internationaal protectionisme klinkt thans heel Europa door. Wij staan in Nederland derhalve thans voor een probleem van zeer urgent be lang. Laten onze welbegrepen, nationale belan gen daaronder te verstaan de belangen van heel ons volk en niet alleen die van de scheepvaart-Maatschappijen en van de grossiers in buitenlandsche artikelen het toe, af te wachten tot internationaal een verbetering intreedt in de handels politiek Of is de tijd gekomen om krachtiger dan ooit do Begeering ervan te doordringen, dat het zoo niet langer gaat? De tijd is voorbij, dat ons volk zich te vreden stelt met den titel van vrachtvaar der van Europa. Nederland is dank zijn sterkgroeiende energieke bevolking, dank ook zijn onge ëvenaarde ligging, een land, dat bij uitstek geschikt is, om een bloeiende groot-indus trie te dragen, wanneer geen kunstmatige slagboomen ons den weg versperren, voor bestemd een tijdperk van-groote industri eel© expansie tegemoet te gaan. Het aantal personen volgens de beroeps tellingen van 31 December 1920, werk zaam in de industrie bedroeg 968.552, en in den landbouw" 625.284, of tezamen ruim 1 Yi millioen tegen 495.499 of nog niet vol uit 'n half millioen in handel- en verkeers wezen. Om de cijfers wellicht duidelijker te doen spreken, moge onder do aandacht gebracht worden dat van de 100 personen die in een of ander beroep werkzaam wa ren er ca. 60 hun arbeid verrichten in in dustrie of landbouw, tegen c.a. 18 in han del en verkeer. Landbouw en industrie zijn voor ons land, in tegenstelling met vroeger, even belangrijk geworden. Wat de handelspolitiek betreft bestaat er tusschen deze twee takken van volks bestaan geen tegenstelling. De export van landbouwproducten ondervindt de gevol gen van de lijdelijke handelspolitiek min stens even sterk als de export van de fa brikaten der industrie. Wij vragen geen bescherming omdat wij zwak zouden zijn, neen, wij vragen slechts ons de gelegenheid te geven, te toonen, hoe groot de industrieele kracht van ons volk is. Wij vragen geen krukken om op te strompelen, doch slechts de verwijdering der looden schoenen, waarin een verouder de handelspolitiek ons beklemd houdt; wij vragen geen bevoordeeling ten koste van anderen: doch slechts opheffing van alle achteruitzettingen, wij vragen geen voor sprong in den concurrentie-strijd tusschen de volkeren, doch slechts gelijke kansen met gelijke wapenen. Dames en Heeren, ik zou mij ook scher per kunnen uitdrukken, en ik weet, dat. met name in de Zuidelijke provincies met onaf wendbare zekerheid door handhaving der tradition©ele handelspolitiek eene menta liteit gekweekt wordt, van welker betee- kenis de Begeering en de Volksvertegen woordigers goed zullen doen, zich tijdig rekenschap te geven. Onze organisatie zal voortgaan de aan dacht der hooge autoriteiten tijdig en ge documenteerd te vestigen op hetgeen er leeft onder belangrijke groepen onzer be volking. Onze verantwoordelijkheid is hiermede ten einde. Tot nu toe hebben de feiten ons steeds in het gelijk gesteld. Wij behoeven geen woord terug te nemen van hetgeen in voor gaande congressen over dit onderwerp is gezegd geworden. In de overtuiging, dat ook thans weder inleiders en verdere sprekers zich dnor het belang van ons geheele volk bij hun advie zen zullen laten leiden, doch tevens dat zonder hulp en voorlichting van boven ons menschelijk streven ijdel za zijn, open ik dit Congres van den Christelijkcn groet: „Geloofd zij Jezus Ohi*istus". GeiMegpgfele Bedachten ONGELUKKEN. Botsing tusschen auto en paard met wagen Zondagmorgen passeerde langs den Heerenweg van Haren naar Groningen een auto, toen plotseling uit een zijweg een met paard bespannen melkwagen den weg kwam oversteken. Het paard werd door de auto gegrepen en moest worden afgemaakt. De bestuur- bleek, dat het afkomstig was van i der kwam met den schrik vrij. te Rotterdam gepleegd. Auto over den kop geslagen. Te Klimmen is gisterenmorgen de heer R., toen hij met zijn juist gekochten auto een proefrit maakte, geslipt waardoor de wagen met zijn passagiers, een tweetal zus ters van den heer R., tweemaal over den kop sloeg. Een der dames werd vrij ernstig aan het hoofd bewond. De beide anderen werden uit den wagen geslingerd, doen kregen geen letsel. Doode'ijk ongeval. Nabij Kerkrade is de spoorwegarbeider H. Meens, vlak bij het stationsemplace ment door een trein overerden en gedood. M. was gehuwd en vader van 4 kinderen. Trein tegen een stootblok aangebotst. De electrische trein, welke Zaterdag middag omstreeks 2 uur uit Rotterdam te 's-Gravenhage binnenkwam is tenge volge van de gladheid de spoorstaven te ver doorgereden en tegen een stootblok gehotst, waardoor idit scheef gedrukt werd en het plankier achter het stootblok be schadigd werd. Een heer kon nog juist bijtijds voor een der rondvliegende stuk ken hout bukken, dat daarop door het raam van een deur vloog. Een ander stuk kwam tegen het schot van de wachtkamer tereert. Niemand kreeg eenig letsel. De trein bekwam geen schade. Ongelukken tijdens de manoeuvres. Tijdens de legeroefeningen die in de buurt van Delden werden gehouden kreeg naar de „Zw. Crt." meldt, een militair een ernstige schotwond aan zijn oor, een andere brak zijn been en wend per auto naar Arnhem vervoerd, terwijl een huzaar van zijn paard viel en met ernstige in wendige kneuzingen naar het R. K. Zie kenhuis werd vervoerd. Goed afgeloopen. De ontsmettingsdienst zou een perceel in de Emmastraat te Loosduinen ont smetten en dit werd op de gewone wijze door ambtenaren van den Ontsmettings dienst aan beide kanten bewaakt. Een 6-jarig zoontje van den bewoner zag ech ter kans om in het huis te komen. Het ventje werd echter dadelijk bewusteloos door de dampen, welke in de vertrekken hingen en door de chemische ontsmet- tingspTaepaTaten veroorzaakt werden. Men bemerkte het echter spoedig en na dat het kind weer in de frissche lucht was gebracht, kwam het spoedig tot be wustzijn. Een onfortuinlijk schutter. In het begin der vorige week had de 17- jarige E. S., wonende aan de Amersfoort- schestraat te Barneveld, het ongeluk zich met een flobert in den voet te schieten. Hiervan vertelde hij echter niets aan zijn ouders, wijl een zijner kennissen, in wiens tegenwoordigheid het ongeval plaats had, hem zeide, dat zoo'n schotwond niets te heieekenen had en de kogel er vanzelf wel weer uit zou gaan. Spoedig viel het den ouders echter op, dat hun zoon, an ders zoo rap ter been, kreupel begon te Ïoopen, doch als reden hiervan gaf hij op, dat hij zijn voet had verstuikt. Vrijdagavond evenwel begon de jongen zoo'n vreeselijke pijn te krijgen, dat hij wel bekennen moest, wat er werkelijk was ge beurd. En op advies van een geneeskun dige, wiens hulp was ingeroepen, is de onfortuinlijke schutter toen nog dienzelf den avond naar een ziekenhuis overge bracht. Belangrijke arrestaties. Men zal zich herinneren, dat op Maan dag 23 Mei 1.1. te Schiedam een zeer be langrijke en brutale diefstal heeft plaats gehad waarhij voor een waarde van 2300 a 2500 gulden van dit vocht werd „ge schaakt." De jeneverhandelaars J. J. Meder en Zoon hadden des morgens vóór hun op slagplaats aan de Noordvest 95 twee oks hoofden en twee vaten jenever klaar ge legd, welke door den expediteur K. zouden worden gehaald. De zaak was juist door den fiscus inge klaard, toen een Ford-vrachtauto aan kwam, eenige onbekende mannen uit stapten en de vaten op den auto laadden. Toen zij daarmede bijna gereed waren kwam de expediteur aan. zag dat de door hem bestelde waar op een onbekende auto lag, verwondende zich hierover zeer en ging het kantoor binnen om opheldering te vragen. Juist toen men weer naar buiten kwam, om dit te onderzoeken, gaf de chauffeur vol gas en de auto was in een oogwenk uit het gezicht. Een achtervolging mocht niet meer ba ten. De Schiedamsche politie stelde een uitgebreid onderzoek in, aanvankelijk zon der veel resultaat, trouwens alleen één signalement was haar bekend. Thans echter heeft men vier arrestaties kunnen doen, waardoor deze sensationeele zaak is opgehelderd. In samenwerking met de Rotterdamsche politie kwam namelijk aan het licht, dat een goede bekende van de politie, de beruchte J. T., die bij een helingzaak, losstaande van dezen diefstal, betrokken zou zijn, vermoedelijk ook meer moest afweten van de schaking. Het is thans gelukt hem te arresteeren. Tevens heeft de politie te Rotterdam nog drie andere personen kunnen gevangen nemen, die eveneens bij den jencverdief- stal betrokken geweest moeten zijn. Of van het gestolene nog iets terecht zal komen, is nog niet bekend. De gearresteerde trcmdicf. Uit het voortgezet onderzoek inzake de diefstallen van L. de L. uit Den Haag. die verleden week Zaterdag te Roosendaal werd aangehouden wegens den gemelden Ireindiefstal, is thans gebleken, dat de L. op den dag van zijn aanhouding eon r wiel had bevracht naar Antwerpen. Daar de L. niét te Antwerpen arriveerde lu; was intusschen geknipt werd het rijwiel naar Roosendaal teruggezonden, waar Berucht rijwieldief aangeho De Utrechtsche politie heeft jarige landbouwer uit Zeist aangehi Zijn opsporing werd verzocht doo' burgemeesters van Driebergen en j kelen, voorts door de commissarissen politie te Zwolle, Zutphen. Delft.j maar Deventer, Haarlem en Den terwijl ook zijn aanhouding was veij door den burgemeester van Laren aangehoudene wordt verdacht van stal van een groot aantal rijwielei] wielbelastingmerken en portemonnaié Zijn polsslagader doorgesneden, Te Heerlen heeft gisteren tijdens vechtpartij zekere P. S., doordat hij een ruit van een vrachtauto sloeg, zijn slagader en pezen doorgesneden, de politie werd hij onder hevig verzei bonden en naar het hospitaal overgel Zijn toestand is ernstig. Hei huis in brand gestoken. Terwijl de arbeider W. van der S te Uithuizen en zijn vrouw op het werkzaam waren en de drie kinderei 6, 5 en 2 jaar thuis waren, brak ii woning plotseling brand uit. Het joi van zes jaar had een kool vuur i kachel gehaald en deze in een krai wikkeld in het rieten dak gestoken, dig stond het huis in lichte laaie, j van den inboedel weinig gered kon den; een varken en twee geiten kv in de vlammen om. Het jongetje van jaar, dat te bed lag, kon nog jui tijds worden gered. Verzekering d( schade. Roodvonk in Limburg. Te Haanrade is in een vijftien-t zinnen roodvonk uitgebroken. De breidt nogal uit. Het aantal patiënt) draagt ongeveer dertig, meldt de Een bewogen reis. Het Nederlandsche stoomschip kerk" dat te Antwerpen uit Indië is gekomen heeft een bewogen reis j aldus meldt men aan de „Tel Op 7 Juli vertrok het uit Rai waarna het met onweer en een woeli te kampen had. Den llden d. a. v. het te Calcutta aan om na lading ti ben ingenomen deze haven eenige later weder te verlaten. Kort na de a ontstond daarop, gelijk gemeld, bra de jutebalen in het tusschendek. behulp van de sleepboot „Harin" het vuur gedoofd. Het water werd pompt en het gedeelte der lading d schadigd was, gelost. Op 2 Augustus vertrok het schi] nieuw, doch bij de aankomst op 28 i tus te Suez was er weer brand, n scheepsruim no. 1. Toen dit werd o maakt stegen er groote roókwolkei Eenige hoeveelheden goederen werd op tast vanl den expert overgeladei volgenden dag was het vuur gedoofc een gedeelte der lading moest worde tergelaten.' Den 31sten Augustus we gevaren en opnieuw had het schi] van het slechte weer te lijden, totda eindelijk op 15 dezer te Antwerpen kwam. Hier wordt nu een gedeelh lading gelost. Volgens een Lloyds-teiegram uit I zou er heden in Antwerpen aan boo: het stoomschip weder brand zijn hroken en wel in de lading lijnkoel grondnooten, voor Rotterdam be alsmede in de lading katoen en jute Buiienfl. Berichte ONGELUKKEN. Auio-ongeluk in Spanje. 4 personen verdronken Aan het „Journal" wordt uit Madi meld, dat een ernstig auto-ongeluk huurt van Santa Goloma in de pr< Barcelona heeft plaats gehad Een auto, waarin een fabrieksdii met de leden van zijn gezin zat, ti door een beek te rijden, die echter d hevige regens van den laatsten tijd gewassen was. De auto werd door stroom meegesleurd. De directeur chauffeur wisten zich zwemmende 1 den, doch de vrouw van den directei schoonzuster, zijn dochter en de nante zijn verdrqpken. Drie mijnwerkers te Gilly bedolv Na 34 uur doodsangst be: In de steenkolenmijn te Gilly Charleroi heeft Vrijdag een aardVei ving plaats gehad, waardoor drie werkers bedolven werden. Om hen te kunnen bereiken, men door een laag van 35 meter oei graven. Ten slotte slaagde men er i: kloppen de aandacht der ingesloten trekken. Den geheelen nacht werd spannen doorgewerkt en eindelijk men de stemmen der bedolven, groef verder in de richting, waar r stemmen had waargenomen en Zal middag werden de drie mijnwerker delijk bevrijd, nadat zij 34 uur opg waren geweest. Nieuwe aardschokken in den Kr Vuur- en rookzuilen ui? di Uit Moskou wordt gemeld, dat ij gebied van den Krim nieuwe aard ken zijn waargenomen. Bij de laatste aardbeving heeft j eigenaardig vet schijnsel waargenon de zee bij Scbastopol en bij kaap Li stegen namelijk boven den water vuur- en rookzuilen op, die geruim zichtbaar bleven. Men vermoedt, dal deze zuilen zaakt werden door gassen, die bij s'orlen van een gedeelte van den ze< vrijgekomen zijn en naar de oppe I '.vamen, waar zij b'j de vermeng» de lucht In brand c v 'L rook ontwikkelden

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4