IHOEZONDËN MEOEOEELINC tot lid van den schoolraad en bestuurslid van het landelijk bestuur, als lid van de Taluk Board en lid van de Districts Board van Guntur, waarin hij voor eenigcn tijd plaatsvervangend president was. Wederom wegens gezondheidsredenen keerde Zijneerw. begin 1927 terug als aalmooziener op een Engclsch troepen- schip. In begin 1928 hoopt Z.Eerw. naar zijne missie terug te keeren. Te 10 uur dan droeg Z.Eerw. oen plechtige Hoogmis op, waarbij als pres- byter-assistens fungeerde de Zeereerw. Pastoor Waterreus van de St. Victorparo- chie, als diaken de Zeereerw. Pastoor Hafkenscheid van de parochie van 't U. Hart en als sub-diaken de Zeereerw. Pastoor Quant van do St. Josephparochie. Voorafgegaan door de Misdienaars en een stoet van in 't wit gekleede bruidjes, die prachtige witte bloemen droegen, be trad de jubilaris met gevolg het Priester koor. Het kerkkoor, dat versterkt was met verschillende zangers van de St. Jo zefparochie, zong bij deze intrede het „Veni Creator", van Fr. Eppink, 4-stem- mig. Onder de Plechtige II. Mis werd uit gevoerd de 4-stemmige Missa in honorem Sancti Frederici van Jos. Gruber Na de H. Mis werd gezongen de 3-stommige Priestercantale „Prieslerglorie" van L. A. Dobbelsteen. Zoowel deze 4-stemmige Mis, als de Priestercantale werden op keurige wijze uitgevoerd. Den zangers komt dan ook een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij bet jubileum hebben opgeluis terd. Van 2 tot 3 uur 's middags hield de jubilaris receptie in de Pastorie van St. Victor Zeer velen maakten van deze ge legenheid gebruik om ZijnEerw. geluk te wenscben. Ook het Gemeentebestuur bood bij deze gelegenheid zijn gelukwenschen aan. Om half vier was er een Plechtig Lof, opgedragen door Father Vermin, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door de Zeereerw Pastoors van de parochies St. Jozef en 't H. Hart. Onder het Lof hield Zijneerw. eene predicatie. De gewijde re denaar gaf te kennen waarom hij zijn 25- jarig Priesterfeest in Noordwijkerhout had willen vieren. In deze kerk, aldus spreker, ben ik gedoopt. Hier ben ik vele jaren misdienaar geweest, hier heb ik het eerst de H. Communie ontvangen, hier ben ik gevormd en hier ook heb ik mijn eerste H. klis opgedragen. Even zoovele redenen om hier mijn jubileum te vieren. Spr. gaf vervolgens zijne dankbaarheid te kennen voor den velen steun welke hij vooral bij zijn arbeid in het Missieyeld van Noordwijkerhout had ontvangen. Deze steun, vervolgde spr., heeft het mij moge lijk gemaakt de stal van Bethlehem te vervangen door een goed kerkgebouw en mijn hul door een bewoonbaar huis. De milde Noordwijkerhoutsche gaven hebben mij in staat gesteld een klooster te stichten en een klein Seminarie, waar aan in de missie ter plaatse zulk bitter gebrek was. Spr. was daarvoor zeer er kentelijk, en vertrouwde, dat, wanneer hij in begin 1928 naar de missie zou zijn te ruggekeerd, de Noordwijkerhouters hem steeds even mild zouden blijven gedenken en dat hij met dezen steun nog veel goeds hoopte tot stand te brengen. Onder de Zeereerw. heeren geestelijken, die de beide plechtigheden bijwoonden werd bijzonder opgemerkt, de Zeereerw. heer -Rector Huf van het Retraitehuis, die ondanks zijn vele drukke bezigheden nog tijd had kunnen vinden bij deze plechtig heden tegenwoordig te zijn. Met een plechtig „Te Deum" werd het Lof gesloten, onder welk de zangers op zeer verdienstelijke wijze de meerstemmige Lofzangen uitvoerden. Te half zeven 's avonds bracht de Mu- ziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc" den jubilaris eene serenade. Onder deze bood het bestuur der vereeniging den .jubilaris zijn gelukwenschen aan, waarop Zijneerw. zeer bewogen dankte voor deze huldiging. KATWIJK. Personalia. Tot tijdelijk agent van politie alhier is benoemd de heer J. Blumink, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam te Zandvoort. Schietwedstrijden. Zaterdag was hel ide eerste dag der te houden plaatselijke schietwedstrijden door de Kalw. Bur gerwacht. Gezien het slechte, regenach tige weer was de opkomst goed. Al zal dit ■weer wel eenigen invloed gehad hebben op de uitkomsten, «de schutters waren, dank zij dc aanwezigheid van tenten, voor dit weer goed beschut. De stand is op heden in A. 1. E. Schoneveld met 130 jmnten, E. Trouselot 126 p.. J. Baalbergen 126 p.. H. P. Bloot 123 p., Jer. Varke- Tisser 118 p., P. G. Bloot 115 p., P. Slin gerland 106 p., J. Slingerland 97 p. In B Jac. Bloot 118 p., Jac. Meijer 116 p., C. v. Leeuwen 111 p., J. de Kreek 108 p., S. Minnee 106 p.. J. v. d. Guglen 104 p., Clir. J. Minnee 99 p., Nic. Oudshoorn 94 p. In C.: A. Parlevliet 103 p., C. Braun 100 p.. A. den Hollander 98 p., W. Mas- meijer 83 p., G. van dor Does 74 p., Kr v. d. Oever 69 p. A. s. Zaterdag wordt de wedstrijd voortgezet. KATWIJK AAN DEN RIJN. Liefdadigheidsloterij. De commissie voor de Liefdadigheidsloterij besloot, om, voor degenen, die bezwaarlijk gisteren, Zondag, de prijzen dezer loterij konden be zichtigen. liier alsnog de gelegenheid open te stellen op Woensdag as. van 4 tot 6 uur en des avonds van 8 tot 9 uur Giste ren was er veel belangstelling. Muzikale rondgang. Zaterdagavond liield de harmonie Katwijk een muzikale omgang door dc gemeente, waarbij be stuursleden der Oranjevereeningen assis teerden met het houden eener collecte ten Late der noodlijdende kas der muziekver- 1 ceniging. De opbrengst bedroeg 111.25. 'j SASSENHEIM. Het vuurwerk. Het vuurwerk, dat reeds tot Zaterdagavond was uitgesteld, moest wegens het slechte weer tot nader aankondiging worden afgelast. NQORDWIJKERHGUT. Vuurwerk. Het tengevolge van hot slechte weer Donderdag uitgestelde vuur werk, werd Vrijdagavond 1.1. half tien af gestoken. Het weer werkte mee om het vuurwerk in alle opzichten te doen slagen. Lustig scholen de vuurpijlen ten hemel om daar in veelkleurige sterren uiteen te spatten of het te laten donderen alsof er een onweer uitbarstte. Verschillende groote stukken werden afgestoken en de fabrikant van al dat moois had goed succes., want niet één stuk mislukte en het publiek gaf telkenmale door luid handgeklap van zijne bewondering kennis. Tot slot werd afge stoken een vuurwerk lot huldiging van H. M. De Koningin. Hierbij waren de kanon schoten niet van de lucht. Hel was in den waren zin een schitterend vuurwerk. Het publiek was buitengewoon talrijk en rond om het dorpsplein was geen plaatsje on bezet. Jammer, dat de plaats ten gevolge der boomen zich minder goed voor vuur werk leent, omdat het uitzicht voor velen was belemmerd en anderen te kort hij het vuurwerk moesten plaats nemen. Ondanks dit mag het goed geslaagd heeten en trok men te ruim 10 uur voldaan huiswaarts. VOORHOUT. Gemeenteraad. De raai dezer gemeen te is op Dinsdag, 20 September a.s. des namiddags om 8 uur, in openbare verga dering bijeengeroepen, ter behandeling van de navolgende punten: Notulen. Ingeko men stukken. Aanbieding ontwerp-begroo- ting 1928. Benoeming begrotingscommis sie. Aanwijzing van een deskundige voor de waterleidingplannen. Rondvraag, waar na zal worden overgegaan tot behandeling van reclames wegenbelasting en school geld. WOUBRUGGE. Te water. De dochter van den land bouwer A. alhier geraakte bij haar werk zaamheden te water. De heer Br., die in de nabijheid was, ging gekleed te water en redde haar uit het natte element. DE RIJWSTR££K ZOETERWOUDE. ZILVEREN PROFESSIEFEEST RECTOR G. KLAVERWEIJDEN O.S.Cr. ZooaJs reeds gemeld herdacht de Zeer- Eerw. Pater G. Klaverweijden, Rector van hot Kruisheerenklooster te Zoeterwouden, gisteren zijn zilveren professiefeest. Za-terda-gavond werd de Jubilaris in in- tiemen lering in het klooster door do fra ters gecomplimenteerd, waarbij de Jubila ris met hartelijke woorden werd gelukge- wenscht. Van de zijdo der inwoners van Zoeter- woude werden den Jubilaris verschillende geschenken aangeboden, bestaande uit nuttige voorwerpen en altaarbenoodigdhe- den. Zondagmorgen om half elf werd in de kapel van het klooster een plechtige H. Mis door den Jubilaris opgedragen. Behalve het altaar was ook do kapel zelf met talrijke bloemstukken versierd. Midden in de kapel stonden eenige groo te bloemstukken opgesteld. Voor do H. Mis waarbij assisteerden de ZeerEerw. Paters Emondt als diaken en Dr. H. van Lieshout als subdiaken, werd het Veni Creator gezongen. De Grego- riaansche zangen werden door de fraters van het klooster onder leiding van den heer Hoogzaat uitgevoerd. Na de H. Mis werd oen vierstemmig „In Te speravi" gezongen. Des middags om half vijf werd met de zelfde assistentie als dos morgens door den Jubilaris een plechtig Lof gezongen. Verder werd het feest in intiemen kring gevierd. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gestichtsjubileum. 't Was in het St. Josephgesticht Donderdag j.l. feest. Dien dag was het 25 jaar geleden, dat mej- Neeltje Winters aldaar als inwoonster haar intrek nam, een feit van niet meer dan gewone beteekenis, doch dat door de Eerw. Zusters en overige bewoners van het Gesticht maar niet zoo zonder meer onop gemerkt zou worden voorbijgegaan. Neeltje toch is om velerlei redenen bij de Eerw. Zusters en bewoners in hooge achting en daarvan wilden zij op deze dag blijk geven 's Morgens werd in de kapel van het Ge sticht een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Intusschen hadden rappe handen haar woonvertrek in een feestkleedij ge stoken en werd zij bij haar thuiskomst door de Eerw. Zusters verwelkomd door haar een tweetal liederen toe te zingen. Voorts deden vele bewoners gedurende den dag van hun belangstelling blijken. Een paard verloren. Onder de gevon den voorwerpen behoorde Zaterdagmorgen een paard, gespannen voor een sleepers wagen, die van Vrijdag op "Zaterdagnacht door de politie onbeheerd nabij het Riet- veldsche pad werd aangetroffen. Aanvan kelijk werd omtrent het lot van den be stuurder aan een ongeluk gedacht, doch bij nader onderzoek bleek, dat de beheer der van het voertuig, zekere A. R uit Hil versum, die waarschijnlijk wat te veel aan Bacchus had geofferd, het zaakje in den steek had gelaten, en de reis per voet had vervolgd. Het gespan werd zoolang naar een stalhouder gebraoht, totdat de eigenaar het verlorene weer in het bezit kon nemen. Geboren: Emma Johanna Hendstra d. van D. Beck en T. Immerzeel Johan na Sophia d. van P- J. Zaad en A. de Prie Wilhelmus Hendrikus Cornelis z. van J. Martens en J. Ph. Martens Teunes z. van P. Davelaar en N. Hoogen- doron Gerrit z. van J. Timmer en L. v. d- Heiden Cornelia Helena d. van Th. v. d. Kraan en N. van Wageningen Adriana d. van J. v. Tilburg en M. van Muijen Cor z. van A. van den Hoek en C. van Klaveren. Getrouwd: J. Bijleveld jm. 27 j. en J. S. van der Kwaak jd. 23 j. Overleden: G. de Graaf echtg. van J. van Leeuwen 58 j. J- van Lokhorst echt. van G. Koster 62 j. BOSKOOP. Bloemenhandel. De bloemenhandel was goed de vorige week en de prijzen der afgesneden rozen waren tamelijk hoog Door het slechte weer van den laatsten tijd zijn <de buitenbloemen niet mooi- en komen dus de kasrozen weer meer naar voren. Ophelia 5178 cent. Golden Ophelia 41 60 cent Marcel Rouger 488S cent, Had- ley 0.70—1.30, Cl. Pernet 0.79—1.15, Columbia 6085 cent, Butterfly 4988 cent, Mac Keiler 6891 cent, Wilhelm Kqrdes 3670 cent, Bouche 5088 cent, Rosalandia 3152 cent, Diversen per bos: Dahlia's gr. hl. 518 cent, idem kl. hl. 515 cent, Gladiolen 924 cent. Anjers 1023 cent. Chrysanthcuum gr. hl. 1628 cent per stuk, idem tros 28 cent per bos. Geboren Ali. dochter van M. Bos en M. J. v. d. Tooren Elisabeth Margare- tha, dochter van A. v. id. Vis en G. Kooij Hendrikus Gorartlus, zoon van D. Overes en kr. Blom Pietertje, dochter van J. Kooij en G. de Jong. Ondertrouwd: G. Nummerdor en W. v. d. Wolf. Overleden: Pieter Sat ter, 6 weken Pleuntje Maria Jongeneel, echtgenoole van N. Straver 29 jaar Josina Johanna van Maaren echtgenoote van A. van Ge- meren, 46 jaar Adriana Zuiderwijk, echtgenoote van C. Kompeer, 38 jaar. g€EBëgti!EUt&S Benoemingen in de S. V. D. Door den hoogcerw. Pater Dr. W. Gier, generaal-overste der congregatie van Steil, werden benoemd: tot rector van het missiehuis te Uden Pater Mart. Lucas (uit Haarlem) tot rector van het missiehuis te Teteringen Pator J. Ratten (uit Heel) (LI); tot rector van het missiehuis te Helvoirt Pater P. Bordes (provinciaal). Als rector van het missiehuis te Soeslerberg werd herbenoemd Pater Mar. van Es (uit Wa teringen). Pater J. Bouma. tot dusver rector \ran het Udenschc missiehuis, ont ving zijn benoeming voor de missio van Floras, alwaar hij reeds vroeger (als pas toor van Larantoeka) verschillende jaren werkzaam was. ONDERWIJS R.-K. LEERGANGEN. Opening van het cursusjaar 19271928. Zaterdag heeft te Tilburg de plechtige opening plaats gehad van het cursusjaar 19271928 der R.-K. Leergangen. Om 10 uur droeg de Zeereerw. Heer Pastoor G. G. van Noort, curator van de R.-K. Leergangen in de parochiekerk van St.-Joseph, Heuvel, een plechtige H. Mis op, met assistentie van den Welecrw. Pa ter Vogels O.E.S.A., leeraar aan het RK. Gymnasium te Eindhoven, als diaken, en Pater Florimundus O.Cap. van het semi narie Langeweg, als sub-diaken. Directeur en leerlingen van het muziek conservatorium voerden de liturgische ge zangen uit. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. op de leden van het curatorum, de heeren mr. A. Baron van Wijnbergen, mr. E. 0. J. M. van Hövell tol Westerfleir, mr. dr. F. Vonk de Both. dr. J. P. van Gils en H. J. M. Blomjous. Om kwart over 11 uur hield de rector, prof. dr. Th. Goossens, in de groote zaal van't patronaat, Veemartkslraat, voor een talrijk gehoor de openingsrede. Lettelers e» Kunst Het stoffelijk overschot van Herman Gorter Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Msbd.": Zaterdag is met den trein van 11.25 uit Brussel, het stoffelijk overschot van den dichter dr. Herman Gorter, aan het Ho'l. Spoorstation aldaar aangekomen. Eenige vrienden en vereerders uit lit teraire en communistische kringen waren aanwezig, toen de kist uit den trein in de lijkkoets werd overgedragen. Eenige van hen legden bloemen op dc kist, waaraan de krans gehecht was van de vereeniging van Vlaamsclie Letterkundigen. Bij de eerste klas wachtkamer werden eenige kransen aangehecht, waaronder van den Litterairen Kring, P. E. N.-club in Ne derland en een van roode dahlia's; waar aan linten bevestigd waren met het op schrift „Voor Herman Gorter van den geest der muziek der nieuwe mensch- heid". Het stoffelijk overschot is overgebracht naar do rouwkamer der begrafenisonder neming Simplicitas, vanwaar het heden naar het crematorium te Westerfeld wordt vervoerd. STADSNIEUWS DE R. K. HOOGERE BURGERSCHOOL. Het gebouw. Het is een hijzonder gelukkige omstan digheid, dat de Katholieke H. B. S. dade lijk een gebouw heeft gekregen, dat uit nemend geschikt is haar een jaar of zes onderdak te verleenen. Het doet denken aan het oud vertelsel „Tafeltje, dek je". Er werd besloten: er zij een H. B. S. te Leiden en ziea het gebouw stond reeds kant en klaar. Men had het niet beter kunnen treffen. Natuurlijk heeft het gebouw enkele ge breken gebreken is het eigenlijke woord niet maar enkele onhandigheden. Boor een kleine verbouwing, reeds in het huur contract bepaald, wordt daarin verande ring gebracht. Wij bezitten dan een tip top R B. S.-je voor de eerstkomende ja ren. En na zes jaar zullen wij weer zien. Nu klinkt het heel wal: de H. B. S. zal ondergebracht worden in de vroegere Kweekschool voor Zeevaart. Deze manier van spreken is euphemistisch ofte ver bloemend. De nieuwe H. B. S. wordt ge herbergd in de vroegere school van de Kweekschool een betrekkelijk klein, af zonderlijk staand gebouwtje aan het Gal gewater. De ingang is vooralsnog door het groote hek van de kweekschool aan het Noordeinde, maar het plan is' door een kleine doorbraak de ingang te krijgen aan het Galgewater. Het school gebouw is voor het oog zelfs niet te zien. Een binnenplaats van de Kweekschool is do speelplaats, waarbij zich een over dekte speelplaats wij meenen de vroe gere waschzaal aansluit. Deze uaatste is een zeer geriefelijke toevalligheid. Van uit de overdekte speelplaats wordt, onder de conciërgewoning door, een uitgang ge maakt op hot Galgewater, met een spreek kamer en een conciergekamcr. Het schoolgebouw zelf is ruim gebouwd en bevat boven en beneden vier lokalen, benevens enkele zalen voor bijzonder ge bruik In 1916 opgetrokken en steeds goed onderhouden maakt het gebouw een keu- rigen indruk. Met steun van de R. K. Schoolbesturen werd de school aangekleed met platen, zoodat ofschoon slechts één locaal gebruikt wordt en dus banken be vat ook de andere localen een huise- lijken, bewoonden indruk maken. In twee der benedenlokalen zijn de di recteurs- en de leeraarskamer ingericht wanneer men het zetten van een tafel en eenige stoelen inrichten noemen kan. Deze bestemming is maar zeer, zeer pro visorisch. De gehcele stichting der nieuwe H. B. S. is zoo vlug te werk gegaan, dat er niet eerder gelegenheid was met een kleine verbouwing te beginnen. Over het plan van verbouwing beslaat nog geen zekerheid, maar in ieder geval zullen, binnen de muren van het gebouw, een di recteurs- en een leeraren-kamer worden ingerichL Tot zoolang is het een beetje be helpen. Aan het einde van den gang komt men in een vrij groote zaal (waar heden de opening plaats vond), die voor bovenge noemde verbouwing dienst kan doen en vandaar uit in de Gymnastiekzaal een hooge, hei-verlichte zaal speciaal voor dit doel gebouwd. De bovenverdieping telt eveneens vier schoollocalen. Tegenover de trap een klein kamertje, waarvan de bestemming nog niet geheel zeker is. Gelijk beneden zijn ook hier de klaslocalen luchtig en friscb en voorzien van centraio verwarming. De natuur- en scheikunde-afdeeling kan ook behoorlijk gehuisvest worden men kon het beter verlangen. Een groot locaal is bestemd voor de lessen, waarbij zich aansluiten een zaaltje voor de instrumen ten (met een prachtige donkere kamer) en een laboratorium, wel wat nauw, maar voor het gebruik van een paar jaren (al leen voor de hoogste klassen) zeer goed bruikbaar. Ziedaar de inrichting van het gebouw. Van buiten onoogelijk, of nog erger, zclfsf niet zichtbaar is het van binnen geriefelijk ingericht en na een kleine verbouwing zeer geschikt, om onze Katholieke H. B. S.- scholieren te plaatsen. In iedere klas hangt een groot kruisbeeld en dit is het uiterlijkonderscheidingsteeken met de andere H. B. S.-sen hier ter stede. Het teeken, dat in deze localen en deze banken niet alle engevost en geblokt (en ook „ge spiekt) zal worden om oen algemeen ont wikkelde jongeman te vormen, maar dat daarbij gestreefd wordt hem op te voeden tot een „bonus miles Christi", een goed soldaat van Christus, gelijk St. Paulus het uitdrukt. De dag begint voor de leerlingen 's mor gens te 8 uur met een scboolmis. De les- verdeeling is van 8.5512.25 en van 2 45 3.55, behalve Dinsdag en Zaterdags, wanneer de middagen vrij zijn. Na iedere twee uur is er 10 minuien spelen een lov Bid «li Katholieke Agei LEIDEN. Woensdag. Dioc. Ver. van R. K. derwijzers, in „In den f Turk", 6 uur. Donderdag. R. K. Bakkersge; Bondsgebouw, 8 uur. Algsraeene Agon1 LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdi$e apotheken wordt van Maandag 1 en met Zondag 25 Sept. a.s. waai Q door de apotheek van den heer 1 alt! wijt, Vischmarkt 8, tel. 552. heilzame maatregel, welke den op andere H. B. S.sen en Gymp*®11' bevallen. Een kerkelijke pit Vanmorgen om 9 uur werd, ter| van de 1ste- klas der Katholieke hier ter stede, een plechtige H. dragen in dc Kloosterkerk der Franciscanen aan den Haagweg. iy De plechtige H. Mis werd op; door den Provinciaal der paters canen, den hoogeerw. heer Regala zebroek, met assistentie van do z [g zeergel. paters mr. Ezeehiël v. F.M. als diaken en dr. Sanctes Bei,.;, F-M. als subdiaken. e In het priesterkoor hadden pit n nomen de zeereerw. zeergel. pater; 0, H. Kcysers S.J., directeur van dtp te Katwijk, en drs. B. de Goedef die de directie heeft van do nu lsto klas H.B.S. alhier. Behalve de drie bovengenoemde paters Franciscanen, waren i: ook de heeren leeken-leeraren dig, n.l. de heeren ir. G. WieriK Haanappel, W. Jacob, J- Kranss Vlaming, kt. Berkels en J. Gastele Aanwezig waren ook de directeu] n.B.S. te Heerlen, de zeereerw. aeei ci ter Damascenus Romhouts,de zeeret ren pastoors Th. Beukers en A. D Leiden (de hoogeerw. heer Deken ,p was verhinderd door een vergadei s] het Hoogwaardig Kapittel en, zoo} weet, de zeereerw- pastoor Croml b ziekte), de zeereerw. heeren pasl f Meyer uit Voorschoten en P. de Vic] Oegstgeest, do zeereerw. paters E h ren rector G. Klaverweijden er. >1 v. Lieshout, de zeereerw. pater B. r;nk, rector van de Kloosterkerk eerw. paters en kapelaans uit deo Voorts de leerlingen, ouders der 1 gen en nog enkele genoodigden g Predica De hoogeerw, pater Hazebroek 1 r 't Evangelie een predicatie, waarin Li gon met er op te wijzen, dat deze y dag van vreugdo is. j Vreugde van den kant van do we; 3 overheid, omdat op deze school zuil t den gelegd de diepe beginselen, jwn de jongens tot gehoorzame en d|< staatsburgers worden gevormd. Vreugde van den kant van de Kj ke Kerk, omdat in zulk een voort riode van het leven het onderwijs in lïeke banden is en in Katholiek; wordt gegeven, 't Verwondert dan dat do hoogeerw. heer Deken, b woon krachtig bijgestaan door de a heeren pastoors, alles in het werl gesteld, om deze overplaatsing da', wijksche H. B. S. te doen slagen; f Z. D. H. de Bisschop van Haarlem goedkeuring en vreugde over heef sproken. Maar vooral voor de Katholieke] is deze dag een vreugdevolle. Door school wondt bun een krachtige et tige steun gegeven, als zij hun zoo of 14-jarigen leeftijd willen laten ren. De leeftijd van 13 tot 18 jaar de meeste mannen beslissend vo volgend leven; de drang van de pai cp dien leeftijd zoovele jongens hun recht komen, verloren gaan, Spreker wil niets zeggen ten van het onderwijs j onder Godsdie leen dit: hij wil bet 'ergelijkeu koude atmospheer tegenover de warmte in de glans der Kath. Ke kc er ligt in het Katholiek ondervri Als katholieke jougens al de urei zij les hebben, buiten invloed zijn Katholieken Godsdienst, dan moet koelend werken op het Katholiek-i deelig op hun vorming. Het onderwijs zal doortrokken den katholieken geest. Er zijn vaki ook voor katholieken door niet even goed konden worden onde maar er zijn ook ongetwijfeld vak! niet goed in katholieken geest worden onderwezen door leeraren, innig katholiek zijn, zooals lette natuurkunde en vooral geschiede» Ook van het voorbeeld van ka leeraren, die model leeraar en ini tholiek zijn, gaat zoo machtig veel uit op do leerlingen. De hoogeerw. predikant vraagt de met de leiding te willen sameuwei het onderwijs, maar vooral ook bij derhouden van de tucht. Er zal fl strenge tucht worden gevraagd, lang der leerlingen. Met een opwekking om Gods zcfi de instelling af te smeeken besloqt wijde redenaar zijn praedicalie, wel nelder en overtuigend, eenvoudig t de groote betoekeniö van katholiek' wijs op de H. B. S. had aangetooi Na de H. Mis werd de Veni CreJ zongen. Jnze®| Hierna begaven allen zich naar bouw (de Leerschool van de vos Kweekschool voor Zeevaart), waai de hoogcerw. Pater Provinciaal ds tigo inzegening geschiedde. Vervolgens werden ide lokalen tisd. Officieel® 0?' Hedenmiddag drie uut ward Schoolgebouw der Zeevaartschool Galgewater de eerste klas der Kalt

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2