ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1927 No. 5Ö72 BERICHT. 18e Jaargang Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertentlén 30 cent por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad. r Zij, die zich met I October a.s. op „De Leidsche Courant" wenschen te abonneeren ontvangen tot dien datum de courant gratis. De Administratie. V Bij een doode. Bij den dood van een rijk-begaafden mensch, in wien de schoonheid van Gods gaven uitstraalde, maar die God-zelf in Zijn wetten en in Zijn dienst Diet kende, wordt het o zoo stil in en rondom ons heen Datzelfde gevoelen schijnt ook to heb ben aangegrepen den schrijver in „De Maasbode", die in een in-memoriam van den dichter Herman Gorter getuigt: „De dood van een dichter, in wien liet leven zijn hoogste hoogte en zijn diepsten nood bereikt, is ©en nog grooter mysterie dan zijn leven, nu hij de grenzen daarvan, die hem klemden, overschrijdt." Mysterie.omdat de werking van Gods genade een mysterie is De schoonheid van de natuur kan wor den uitgezongen in een zoo zuiveren en Bchoonen zang als Gorter's Mei, maar als die schoonheid niet wordt opgevangen in een ziel, die den Schepper dier schoonheid" er kent, dan kan zij bekoren en bedwelmen, maar zij vult niet het menschen-hart Zij was het bij den dichter Gorter zelf, die eenzaam en vereenzaamd, zoekend en verlangend nooit heeft gevonden de rusti ge schoonheid van de waarheid Zoo is het bij al, die de schoonheid der natuur in de natuur of in en door de kunst genieten en met dieper en niet hooger dalen en stijgen dan de natuur-zelf. Om te voldoen aan den natuur-drang hunner zielen gaan zij het goddelijke zich verbeelden in de schepping-zelf, en het ge luk zoeken in een droom In „Het Vaderland" van gisteren schrijft b.v. Henri Borel over „Mei" als over een ^goddelijk-heidensch gedicht"! En in „Het Handelsblad" lezen we: „Een schatrijke is van ons heengegaan, die in „Mei" en in gedeelten van later werk ook met volle handen gaf het zuiverste en mooiste wat menschen geven kunnen aan menschen, den droom van het onverstoor bare: geluk I" Wij staan met eerbied aan het graf van een mensch, die niet is opgegaan in de verstoffelijking van de genot-zucht; die de schoonheid van de natuur heeft weten te brengen aan, heeft doen genieten door zoo velen Maar diep treft ons de gedachte, dat deze mensch niet langs de schoonheid der natuur is kunnen opstijgen tot den God- delijkcn Schepper, tot de Opperschoon- heid, van Wien, zooals de priester-diohteir Gezelle zingt, alle schoonheid een glimp is En wij, wij bidden dat God, Die niet meer maar ook niet minder terugvraagt dan Hij gegeven heeft, dat j de ziel van dien mensch genadig zij, en dat Hij ons gé ve door de schoonheid Zijner schepping be ter te kennen en te dienen Hem, Die ons ook in de schoonheid Zijn Waarheid heeft geopenbaard. BUITENLAND Volkenbond Uit de Commissie. Paul Boncour stelt een nieuwe resolutie voor. De laatste dag der algemeene beschou wingen van de derde commissie werd ge opend met twee ellenlange redevoeringen, van Sandler (Denemarken) en de Earl of Lytton (voor Br.-Indiö), die de gedelegeer den alleen maar niet in slaap deden val len, omdat het daarvoor nog te vroeg op den dag was. Onder enorme belangstelling hield Paul Boncour daarna zijn met spanning ver dachte rede, waarin hij de resolutie zou voorstellen tot soepeler making van het protocol van Genève van 1924. Zijn betoog was nog welsprekender, hel derder en precieser dan zijn eerste rode in e. conuaissie. Hij bezwoer haar, de Continuïteit in het vredeswerk niet te on derbreken en niet ineens het einddoel: do ontwapening, te willen nastreven, maar haar geleidelijk, zij het dan zoo snel mogelijk, na te streven. Hij hoopt, dat ook Duitschland zijn or ganisatorisch genie zal dillen in dienst etelien van deze allesoverheerschende fiuaestie. l ïïr is pen wijze om het ontwapenings- vraagstuk te behandelen: die van degenen, die nog steeds rekening houden met oor log en dio dezen slechts zoo goedkoop mo gelijk willen voorbereiden. Deze wil Paul Boncour niet. Hij stelde tenslotte zijn resolutie voor, welke, na een lang© inleiding en conside ratie, de Vergadering wil laten verklaren, dat een en ander te bereiken zou zijn door: lo. een actie van den Volkenbond, stre vend naar generalisatie en coördinatie der onderlinge veiligheidsverdragen; 2o. een systematische voorbereiding van do toepassing der verschillende artikelen van het Pact; 3o. het soepeler maken van de bepalin gen van het Protocol van Genève van 1924 waardoor aan de contracteerende volken (onafhankelijk van de algemeene ver plichtingen van het Pact) toegestaan wordt hun verplichtingen aan te passen aan de min of meer enge solidariteit, die hen verbindt met de verschillende naties, naar gelang van hun geografische lig ging. Duitschland Het loonconflict te Solingen. Het loonconflict in de Solinger metaal industrie begint steeds ernstiger vormen aan te nemen. Nadat de onderhandelingen over een loonsverhooging waren afgesprongen, heb ben 3000 messenmakers gisteren het werk neergelegd. De werkgevers hebben hierin aanleiding gevonden om aan de vakver- eenigingen schriftelijk mee te deelen, dat zij onder deze omstandigheden geen col lectief arbeidscontract wenschen te slui ten. Dit was het sein voor de radicale ele menten om de leiding der bewoging in handen te nemen. Zij hebben de arbeiders bewogen om buiten hun organisaties om een loonsverhooging te vragen van 25 pet. Wordt deze niet ingewilligd, dan zou het werk worden neergelegd. In dit geval zou de staking ruim 20.000 man omvatten. Viiegdemonstraties verboden. Een Wolffbericht uit Wiesbaden, d.d. gisteren meldt, dat de Rijnlandcommissie de vliegdemons traties, die bij de opening van het vliegveld voor Mainz en Wiesba den te Erbenheim zouden gehouden wor den, verboden heeft. Eveneens heeft men een twintigtal rijksweerofficieren verboden te dezer gelegenheid het bezette gebied te betreden. Frankrijk De aanslag op den Italiaanschen vice-consul. Communistische wraak. Do ondervraging van den moordenaar van den Italiaanschen vice-consul, wiens begrafenis heden plaats heeft, is nog niet voortgezet. Men wacht op de keuze van een verdediger, die waarschijnlijk op den bekenden pleitbezorger in dergelijke pro cessen, Mr. Henry Torrès, zal vallen. Uit het ingestelde onderzoek is thans onomstootelijk bewezen, dat men met een Italiaansch communist te doen heeft en dat die Modugno vermoedelijk onder im- pulsiege kandeld heeft van het feit, dat do Italiaansche communistische ex-deputé Vittorio, die in hetzelfde hotel woonde, den avond, aan den aanslag voorafgaand, zijn uitwijzingsbevel van de Franscho overheid had ontvangen. De communist, die connecties had met de belangrijkste anti-fascistische elemen ten te Parijs, had bij die uitwijzing begre pen, dat hij vergeefs zou wachten op de toestemming voor zijn vrouw om met haar kind naar Parijs te komen. Bij de begrafenis van het slachtoffer zou Mussolini zich doen vertegenwoordi gen, evenaLs de Fransche regeering en een groot deel van het diplomatieke corps. De begrafenis heeft op bevel van Musso lini op kosten van den Italiaanschen staat plaats. Hei Amerikaansche legioen. De aankomst to Parijs. Het laatste contingent van het Ameri kaansche Legioen, met generaal Pershing aan het hoofd, kwam gisteren te Parijs aan, door minister Painlevó, maarschalk Pétain en generaal Gouraud aan het sta tion begroet. Na in ontroerende bewoordingen aan do komst der eerste Amerikaansche sol daten in Frankrijk in 1917 te hebben her innerd, zeide Painlevé, dat de legion- nairs overal in Frankrijk zullen kunnen vaststellen, dat de herinnering aan de heldhaftige interventie der Amerikaansche jeugd onuitwischbaar blijft. Painlevé be sloot met de woorden: „,De Fransche re geering heeft gewild dat aanstonds bij uw komst de minister, die lot opdracht heeft u te ontvangen, dit woord tot u zegt, waarin alle dankbaarheid van Frankrijk ligt besloten: Mercil" De menigte juichte de legionnaire toe, toen zij zich naar den Onbekenden Sol daat begaven. Parijs is met vlaggen gelooid en op de voornaamste punten der stad zijn podiums voor orkesten ongericht. Rusland Stalin over de oppositie. Moskou kan de kapitalisten nog niet missen. Stalin ontving gisteren de eerste Ame rikaansche arbeidersdelegatie, die na een verblijf van een maand in Rusland ging vertrekken. Bij die gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij met enkele woorden inging op het conflict met de op positie in de Russische communistische partij. Stalin gaf toe, dat de communistische partij de regeering en de vakvereenigin- gen in de Sovjetunie controleert. Het ver trouwen der arbeiders- en boerenbevolking in de partijleiding is echter volgens sta- lin bewezen door het historische feit, dat de massa in beslissende oogenblikken der revolutie communisten heeft gesteund en thans opnieuw door het resultaat der jong ste Sovjet-,,verkiezingen". Spr. ontkende niet, dat een aantal com munisten uitsluitend wegens hun koele houding ten opzichte der anti-godsdien stige propaganda uit de partij gestooten zijn. Volstrekt onjuist noemde hij de meening dat de Amerikaansche communisten vol gens de aanwijzingen van Moskou te werk zouden moeten gaan. Wèl worden zoo noodig de communisten in het buitenland door de Komintern met geld gesteund. De communistische partij in de Vereenig- de Staten heeft tot dusverre uit Rusland echter geen financieelen steun gekregen. Doch indien de Amerikaansche commu nisten steun mochten wenschen, zou de Komintern bereid zijn, dien te verleenen. Stalin ziet in het verloop der revolutio naire crisis het ontstaan van twee centra, n.l. een socialistische en een kapitalisti sche wereld, welker eindstrijd de beslis sing zal brengen. Echter achtte Stalin vorloopig samen werking tusschen de beide wereldstelsels nog zeer wenschelijk, zoowel op econo- msich gebied bij do ontwikkeling van den goederenruil. als in diplomatiek opzicht tot handhaving van den vTede. Doch ook in zuiver financieel opzicht! "Want de Sovjetunie heeft credieten noodig en de kapitalisten hebben een flinke rente noo dig en volgens Stalin zijn de Sovjets de meest stipte betalers. China. Nieuwe boycot te Kanton. De jongste berichten uit Kanton wijzen er volgens den correspondent van de „Times" te Peking op, dat het plan be staat weer een anti-Britschen boycott in te stellen. Posters hebben zich reeds op agressieve wijze bemoeid met de Britsche scheepvaart en het Britsche transitover- keer. Met het oog op het vooruitzicht van een herhaling van de onrechtvaardige benadeeling van den handel met Hongkong zijn de Britsche autoriteiten gereed om op te treden op dezelfde wijze als in Sep tember van verleden jaar. Het doel van den boycott te Kanton is volgens den „Times"-correspondent niet van politieken aard, doch alleen om de postersorganisatie, hoofdzakelijk bestaande uit beroepsbandieten en piraten, in staat te stellen het publiek geld af te persen. Kooplieden, die goederen in voorraad hebben uit geboycotte landen, worden geter roriseerd en de veroordeelde goederen worden verbeurd verklaard, terwijl nieuwe zendingen slechts woden toegelaten tegen betaling van buitensporige rechten. De boycott der Japanners is zoo juist geëin digd als gevolg van het terugtrekken der Japansche troepen uit Sjantoeng en de posters zien nu naar een nieuwe bron van inkomsten uit. Do regeeringsambtenaren laten deze on regelmatigheden oogluikend toe en deelen in de opbrengst. Onder den dekmantel van het nationa lisme is, naar de correspondent van het Engelsche blad verder meldt, de huidige regeering te Kanton louter een militaire dictatuur, die samenwerkt met corrupte politici. De correspondent meent, dat de postersorganisatie zelfs nog meer de aan dacht der Britsche marin^ verdient dan de piraten van de baai van Bias. Mexico. Een samenzwering in Mexico. Twee generaals gearresteerd. De Mexicaansche regeering is tot de arrestatie overgegaan van twee vroegere militaire autoriteiten, de generaals Villa- rent Bustos en Juan Borallo. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid aan een revolutionnaire samenzwering. Eenige da gen te voren had do politie reeds generaal Garrido en luit-kolonel Granados in ver zekerde bewaring gesteld. Deze worden beschuldigd een complot te hebben gesmeed om den gewezen president Obregon to vermoorden. De berichten over dezo sa menzwering loopen uiteen, doch de mees te waarde wordt gehecht aan de mededee- ling, dat een aantal 'samenzweerders in Goyoacan, een voorstad van Mexico, 30.000 pesos bijeen hadden gebracht voor het huren van een moordenaar. De politie zou een geladen revolver in het hoofdkwartier der samenzweerders in beslag genomen g hebben. Ten einde voorbereid to zijn op even- tueele ordeverstoringen, die zich bij de viering van het verjaarfeest der republiek in de stad Mexico zouden kunnen voor doen, wordt een groote troepenmacht in de kazernes gereed gehouden. Verloven wor den niet gegeven. De Mexicaansche ambtenaar van do Southern Pacific Railway te Guadalajara, die er van beschuldigd wordt, zijn Ameri- kaanschen collega tijdens een woorden wisseling te hebben gedood, is thans gear resteerd. De Amerikaansche consul te Guadala jara heeft zich tot de Mexicaansche regee- ring gewend in verband met dit incident en met de twee aanvallen, welke door Mexicanen gedaan zijn op mijnen, welke in Amerikaansch bezit zijn. Gisteren heeft een aantal opstandelin gen de buitenlanders uit de Mazata zil vermijn verdreven en deze mijn vier uur lang in hun bezit gehouden. Ook deze mijn behoort aan een Amerkaansch con cern. In de goud- en zilvermijn van de Ame rikaansche maatschappij Amparo, die op 26 Augustus j.l. reeds door „rooden" ver overd werd, die deze ontruimden toen fe derale troepen naderden, zijn de „rooden" weder bezig twist en onrust te stoken. BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in Augustus j.l. 38.561.871.06 opgebracht tegen 36.343.663.39 in Augustus 1926. De opbrengst van de Wegenbelasting over Augustus j.l. beliep f 417.753.05. R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Afd. Volksgezondheid. Naar de Volkskrant meldt, is Woensdag te Utrecht de installatie-vergadering ge houden van de commissie Volksgezondhrid van het R.-K. Werkliedenverbond, inge steld op grond van artikel 7 der Verbonds- statuten. Aan de afdecling Volksgezondheid is bij do taakverdeeilng van het Verbond toc- gowezeli de behandeling, bevordering of toepassing van do vo'gende belangen en middelen: gezondheidsleer en drankbe strijding, volkshuisvesting, tuberculose bestrijding, ziektebestrijding en zieken fondsen, sanatoria en herstellingsoorden, vacantiekolonics. gezellenhuizen en gaar keukens. De geïnstalleerde commissie wordt ge vormd door de heeren J. Th. Nijkamp, voorzitter. J. Th. van der Laan, secretaris, J. A Kolkman, A. J. M. Angenent en H. F. Timmermans, leden. De commissie heeft in haar eerste ver gadering de lijnen uitgestippeld, waar langs zij denkt, dat haar arbeid zal be wegen. Wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren. Een potsontwerp. Ingediend zijn een wetsontwerp tot wij ziging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 en een wetsontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen inzake de pensioenregeling voor haar personeel. De commissie van bijstand, bedoeld in art. 6 der Pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925 bestaat thans uit 5 door den minister van waterstaat benoemde le den, van wie er 3 op grond van een door de spoorwegambtenaren bij dien minister ingediende aanbeveling zijn benoemd. De benoeming van deze leden heeft moeilijkheden opgeleverd als gevolg van do omstandigheid, dat onder het spoorweg personeel meer dan drie erkende vakver enigingen bestaan, en hot bij de vcreeni- gingen aangesloten aantal leden onder ling sterke afwijkingen vertoont. In verband mot een en ander is de won- schelijkhed gebleken, om bet aantal op aanbeveling van het personeel aan te wij zen leden van 3 op 4 te brengen Dienten gevolge behoort ook hot aantal op andere wijze te benoemen leden met één te wor den vermeerderd, weshalve wordt voorge steld, het totaal te brengen op 7. Verder wordt voorgesteld om den tor mijn van inkoop van den tijd, in dienst van een Nedorl. spoor- of tramwegmaat schappij doorgebracht, die volgens de be palingen der wet niet modctelt wclko tormijn aanvankelijk 1 April 192G verviel alsnog open to houden tot 1 Juli 1928, terwijl in een nieuw artikel tevens de mo gelijkheid wordt geschapen, om tot 1 Oc tober 1928 op vroeger afgelegde verklarin gen inzake inkoop van diensttijd, terug te komen. De bij het tweede wetsontwerp bedoelde overeenkomst strekt om voor een 20-tal personen, die door omstandigheden onaf hankelijk van hun wil, volgens de be staande redactie geen aanspiaak zoud-oi kunnen maken op do uitkcering, bedeeld HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tekst van de motie Paul-Boncour ii» zake de ontwapening. Stalin over het communisme in Rusland De aardbevingen in den Krim duren nog voort. De vlieger Mac Intosh voor een vlucht IerlandAmerika gestart maar wederom teruggekeerd. (Luchtv., 1ste blad). BINNENLAND. Wetsontwerp in gedijd in zake verlaging van belasting voor boschbezit met hel oog op het behoud van natuurschoon. (Isto blad). Voorgestelde wijzigingen inzake de pen sioenregeling voor spoorwegpersoneel. (Ie blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. De dichter Herman Gorter t (L. en K., 2de blad). Schaepman als redenaar en politicus. (3do blad). Onze apologetische medewerker be schouwt het verblijf van den Zaligmaker in de Woestijn, waar Hij door den duivel werd bekoord. (3de blad). Ajo wijdt zijn wckelijksche causerie aan een bespreking over Louise Lateau. (3de blad). bij art .3 van de overeenkomst tusschen den staat en de S.S. d.d. 12 September 1914, alsnog die aanspraak te doen golden. Behoud van natuurschoon. Vermindoring van belasting voorlandgoederen, wiorbohoud van belang is voor het natuurschoon. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, volgons hetwelk landgoe deren (d.w.z. geheel of gedeeltelijk met bosschen of ander houtopstandon hezottb terreinen), op verzoek van don eigenaar, kunnen worden verklaard te zijn landgoe deren, wier voortbestaan voor het behoud van het natuurschoon wenschelijk is. Van zulke goederen zal onder bepaalde voor waarden, eeno lagere vermogens- en ver dedig! ngsbelasting en successiebelasting worden geheven. Ook in de wet op do In komstenbelasting, en in die op do perso neel© belasting worden enkel© bepalingen ingevoegd, ten gunste van zulke landgoe deren. Wat vermogens-, verdedig! ngs- en suc cessiebelastingen aangaat zal voor do be paling van den aanslag niet meer do m> koopswaardc gelden, doch do waarde, die anti het landgoed zou moeten worden toe gekend, indien daarop de laöt rustte onr het gedurende 25 jaren in stand lo hou den en geen opgaand hout te vollen, dan volgens de regels van normaal boschbo- heer. KERKNIEUWS Consecratie der Theresiakerk te Waspik' Boven. Maandag 1.1. had de Consecratie plaats van de Rectoraatskcrk to Waspik-Bovon, toegewijd aan do Kleine H. Thercsia. Zooals reeds bekend, heeft do Orde der Ongeschoeide Carmelicten zich aldaar ge vestigd en mot groote offers een waardige kerk mot een klein klooster gebouwd. Nadat 2 Juli 1.1. do plechtige inzegening van kerk en klooster door den HoogEorw. P. Provinciaal had plaats gehad, werd 12 Sept. de kerk geconsacreerd door Z. D. H. Mgr. A. Diepen, Bisschop van 's-Bosch. Zondagnamiddag word Z. D. H. plechtig ingehaald door een stpet, met ruiters en muziek en door do feestelijk versierde straten rondgeleid onder algemeene deel neming der Ixïvolking. 's Anderen daags 8 uur begon do Con secratie, dio 3 uur duurde; daarna de plechtige Hoogmis, opgedragen door den Zcereerw. heer Huibcrs, Pastoor van Was pik, met Bisschoppelijke assistentie. Na afloop der kerkelijke plechtigheid was er gezellige samenkomst om den feestdisch, waarbij hartelijke heil wen schen geuit werden voor doir bloei der nieuwo stichting, dio gesteld is onder do bescherming van do lieve Heilige van den Carmel. SPORT De sportdag te Lisse. Het bestuur van do R. K. Gymnastiek- vorceniging Jcanno d'Arc verzocht ons mede te dcolcn, dat do deelnemers aan de v 'strijden te Lisse, morgenochtend ie half •••if Iets vertrekken vanaf do Haarlemmervaart.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1