■ffWEESDE BLAB - „DE LE9DSCHE COURANT" VRIJDAG 16 SEPTEMBER WIJZIGING TABAKSWET. Een wetsontwerp. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend lot wijziging van de arti- ic'en 53 en 88a der Tabakswet 1921. De toelichting van dit ontwerp zegt: Her haaldelijk is door sigarettenfabrikanten geklaagd over het feit, dat geen hunner zitting heeft in de commissie van Des kundigen voor den Tabaksaccijns, bedoeld in artikel 53 der Tabakswet 1921 (Staats blad No. 712), waardoor hun belangen daar geen woordvoerder vinden. Voor die klacht bestaat grond, sedert het lid dier commissie, dat daarin aanvankelijk zit ting bad en dat vroeger de sigarettenfa- bricage had uitgeoefend, vervangen is door een ander, dat zich hiermede nooit bezig gehouden heeft. Volgens gemeld ar tikel bestaat de commissie met inbegrip van den bij Kon. besluit benoemden voor zitter uit zeven leden, waarvan zes, even- - als hun plaatsvervangers, zijn gekozen uit verschillende bij den tabaksbandel en de tabaksnijverheid 1 «•trekker, categori-ër Voor een persoon, van nabij bekend met de belangen der sigarettenfabrikanten, is derhalve geen plaats in de commissie te maken, zonder de belangen van een an dere groep te schaden Het komt den Mi nister gewenscht voor dat hierin verande- dering worde gebracht. Omdat bet zou kunnen blijken, dat het aantal leden ook uit anderen hoofde nog uitbreiding moet ondergaan, is de mogelijkheid hiertoe opengehouden door de thans voorgestelde redactie. Art. 1 sub b. De omstandigheden die in vorige jaren hebben geleid tot het verlen gen van den termijn vermeld in artikel 88a der Tabakswet, doen zich nog steeds gelden, zoodat bet noodig is daartoe an dermaal over te gaan Het aantal ontheffingen, aanvankelijk 2262 bedragende was in 1926 geslonken tot 1503 en is thans gedaald tot 1247; van de fabrikanten wier werkplaatsen niet vo'deden aan artikel 23. 1ste lid, of artikel 24 dor wet, neemt het aantal even zeer af. Bovendien wint de controle aan intensiteit, nu de ambtenaren allerwegen met de uitvoering vertrouwd zijn geraakt. R. K. WERKLIEDENVERBOND. De vooruitgang van het ledental. Uit de cijfers der R. K. arbeidersbewe ging op 1 Juli, na afloop derhalve van hel eerste halfjaar, blijkt, dat het ledental der vakbonden is vermeerderd met 1916, ver minderd met 75, een netto aanwinst der halve van 1814 leden, waardoor het to taal der vakbonden klom van 101.952 tot 103.793 leden. Tot de vermeerdering van het ledental hebben bijgedragen: Bouwvakarbeiders- bond met 624, Transportarbeidsrbond met 339, Stecnfabrioksarbeidersbond met 258, Metaalbewerkcrsbond met 185, Landar- beidersbond met 181, St. Raphael met 78, Marinepersoneel met 54, Tabaksbewerkers bond met 45, Overheidspersoneel met 43, Kleermakersbond met 29, Houtbcwcrkcrs- bond met 27, Fabrieksarbeidersbond met 17, Textielarbeidsbond met 16, Werkmees ters met 11 en Grafische Bond met 9 leden De verliezen waren aan den kant van den Mijnwerkersbond met 39, Slagersge- zellonbond met 19, Bakkersbond met 11 en Kanloorbediendenbond met 6 leden. Het ledental der standsorganisaties, ge organiseerd in de Diocesane Bonden, steeg van 90.247 op 1 April tot 91.374 op 1 Juli. De aanwinst bedroeg voor den Bosschen Bond 368, den Bredaschen 309, den Utrechtschen en don Limburgschen elk 206 en voor den Ned. R. K. Volksbond 38. Het totale ledental van bet Verbond steeg in het tweede kwartaal met 2104. Ziehier het staatje: 1927 Vak- Leden Dioc. Totaal bonden Bonden 1 Januari 99.835 14.441 114.276 1 April 101.952 14.998 116.950 1 Juli 103.793 15.261 119.054 Niet aangesloten bij een Vakbond. „Vólkskr." Radiotentoonsteiling te Amsterdam. De opening. Bij de opening van de Radio tentoonstel ling hedenmiddag in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, heeft de heer A. van Santen, voorzitter van den Ned. Bond van Radiobandelaren de volgende rede uitgesproken „Het is mij een buitengewon booge eer en niet minder een groot genoegen U op dit oogenblik enkele woorden van wolkom te mogen toespreken. In de eerste plaats tot U mijnheer Damme, Directeur-Gene raal van Posterijen en Telegrafie, die zoo welwillend waart U bereid te verklaren de tentoonstelling van den Nederlandscben Band van Badiohandelaren hedenmiddag officieel to openen. De heer Damme, die steeds een open oog en willig oor heeft, waar het geldt de belangen van den ra- diohandel, heeft ook thans weder bewezen, dat hij de rechte man op de rechte plaats is. Een woord van welkom tot onze andere gasten, tot de vertegenwoordigers der ver schillende omroepvereenigingen en de ver schillende organisaties op commercieel ge bied en op dat der nijverheid, tot de hee- iren vertegenwoordigers der pers. Een woord van dank ook tot de leden van het uitvoerend comité onzer tentoonstelling, en niet in het minst tot de stille werkers, de leden van de vorige tentoonstellingscom missie aan welker arbeid het thans te danken is, dat deze tentoonstelling op touw gezet is en waarbij ik gaarne den oud-voorzitter ,dcn heer Waterman, en onzen volijverigen secretaris, don heer Roy brock, dank zeg. Ook mijn collega's bestuurders hebben de laatste weken zich met de lieeren eenstra, van Ginhoven en Vos ingespan nen om deze expositie te doen slagen. Jooral do expoeanten komt een woord van lof toe; niet alleen voor de wijze waarop zij hun vcrschillendo stands hebben inge- richt, maar ook voor de opofferingen, die zij zich af en toe hebben willen getroos ten teneinde den aesthotischen indruk niet te verstoren, welke thans de zalen van liet Paleis voor Volksvlijt, mede dank zij het voortvarend werken van den heer Monos en zijn medewerkers, bieden. Deze tentoonstelling, dames en heeren, gaat uit en wel dit jaar voor hot eerst van den Nederlandschen Bond van Ra- diohandelaren, en onze expositie onder scheidt zich in zooverre van do buiten- landsche, dat wij bier niet alleen inheem- sche producten uitstallen, maar gelukkig ook producten van vreemden bodem kun nen en mogen tooncn. Ik behoef U niet te zeggen, hooggeachte dames en heeren, dat ook deze expositie tot veel wrijving en moeilijkheid beeft aanleiding gegeven. Dit schijnt nu een maal interent te zijn aan tentoonstellingen; maar in het bijzonder geldt dit natuurlijk voor de radio, en waarom zegt ik „natuur lijk"? Wel, U weet allen dat de radio nog zoo eenigszins in verband staat met elcc- triciteit en wanneer de mannen va.n dc ra diowereld zich voor de conferentietafel scharen, dan is natuurlijk in het begin de lucht met electriciteit geladen. Er is maar o zoo weinig noödig cm een onweer te deen losbarsten. Wanneer de orkaan heeft uitgewoed en de gemoederen ziin bedaard, dan keert precies als na het onweer in de natuur, de heerlijke rust weder. De we reld laat zich weder jonger aanzien, dc bloemen staan in.schooner bloei, de vogels zingen en de zon schijnt heerlijk; de vrede is weergekeerd. Do vrede, die dezer da gen zoo vurig bepleit is door onzen cmi- nenten minister Beelaerts van Blokland, toen hij in Genëvo zijn magistrale rede uitsprak, die dank zij de radio ook tot onze harten kon doordringen. En wie Uwer die naar deze redevoering luisterde, en het daarna luid en herhaald opklinkend ap plaus uit den luidspreker opving, wie Uwer trilde niet van ontroering, niet alleen uit dankbaarheid voor datgene, wat de drand- looze telefonie voor ens mogelijk maakt, maar ook om do door Nederland nog eens naar voren gebrachte vredesgedachten? Dien vrede, dames en heeren, hebben wij ook dringend noodig in de Radiowereld, en het is in de hoop, dat deze tentoonstelling de inleiding moge zijn tot een tijdperk van voorspoed, bloei en vrede in de radiowe reld, dat ik den heer Damme verzoek de expositie van den Nederl. Bond van Ita- diQhandelaren officieel te openen." Woon- en Werkforensen. W ij z i g i n g voorgesteld van eenige artikelen der Gemeente wet betreffende de plaatselijke belastingen. Bij Koninklijke boodschap van 11 Augus tus 1924 werd bij do Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, tot wijziging van de Gemeentewet met loetrekking tot de plaatselijke belastingen. Verschillende van de daarin voorgestelde bepalingen zouden van zoodanigen nadeeligen invloed zijn op de financiën van sommige gemeen ten, dat de huidige regeering meent, dat zij althans in dezen vorm niet tot wet be- booren te worden verbeven. In afwachting van een cvcntueele verdere behandeling dezer algemcene herziening kc-mt het de regeering raadzaam voor, op enkelo spe ciale punten, welke in bijzondere mate ur gent zijn, een voorziening te treffen. Op grond hiervan is thans een wetsontwerp ingediend tot wijziging van enkele artike len van de Gemeentewet betreffende de plaatselijke belastingeu. Naar uit do toelichting blijkt, heeft dc regeering bij deze wetswijziging in de eerste plaats gedacht aan de werkforensen met kleine inkomens, voorts aan de woon- forensen en ten slotte ook aan andere pimten van 'wel is waar betrekkelijk onder geschikt belang, maar waarvan toch in de praotijk der belastingadministratie zich bezwaren hebben doen gevoelen. Buitenplaats-bezitters. Het belasten van de z.g. woonforer.sen naar het inkomen, heeft tot velerlei beden kingen aanleiding gegeven. Dc bestaande regeling drijft buitenplaatsbezitters tegen den wil en het belang van dc forensaalge- meenten uit hun buitenplaatsen. Het wordt daarom, zoowel in het belang van do belastingplichtigen als van de fo- rensaalgemeenten, noodig geacht, dat do belasting der woonforensen wordt losge maakt van de Plaatselijke inkomstenbelas ting en blijft voortbestaan als een afzon derlijke heffing, waarvan het tarief samen hangt met datgene, wat den band timehen de gemeenten en den belastingplichtige karakteriseert, b.v. met den duur van het verblijf, of inet dc huurwaarde van de wo ning. Het. is noodig gebleken, om door een uitdrukkelijke wetsbepaling verpleegden in een krankzinnigengesticht, of ziekenhuis aan de heffing van do belasting te onttrek ken. Maakt men dc belasting der woonforen sen les van de plaatselijke inkomstenbe lasting, dan .kan men aan de gemeenten overlaten to beeoordeelen, of zij die be lasting moeten heffen. Het bezoeken van een beurs. Niet als forens kan worden beschouwd iemand, die op meer dan negentig dagen in een beursgebouw aanwezig is als beurs bezoeker en niet de beschikking beeft over een, in het bijzonder voor bom be stemde, nis of een andere bepaaldelijk voor hem gereserveerde ruimte. Financieele verhouding Rijk en Gemeenten Grondslag voor een wets ontwerp. Naar aanleiding van een uitlating van den ex-wethouder voor de Financiën tc Amsterdam, den heer F. M. Wibaut, als zou er een wet in voorbereiding zijn, waar bij de gemeente een uitkeering zou krijgen van 2)4 millioen, heeft dc „Msbd." zich tot don heer Wibaut gewend, met hot verzoek om deze belangrijke mededeeling, indien juist' weergegeven, nader toe te lichten. De lieer Wibaut antwoordde het volgende: gende Neen, zóó is het niet, maar ik heb toch wel iets gezegd, dat in die richting gaat. Ik heb namelijk gezegd, dat het mij be kend is, dat de Staatscommissie voor de herziening van dc financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, welke jaren lang werkzaam is geweest, met baar rap port. gereod is. Dit rapport is eenige dagen geleden geteekend. De commissie is één stemmig, op één lid na. Dit rapport concludeert tot een voorstel om vast te leggen een stolsel, waarbij door het Rijk aan de gemeen vergoed wor den bepaalde percentages van bepaalde onderdeelen der gemeentelijke uitgaven. Deze onderdeelen zijn in hoofdzaak de kos ten van de politie, een deel van de kosten van het onderwijs, die nog ten laste van de gemeenten komen, de verpleging van armlastige krankzinnigen en nog enekele andere uitgaven. ïk heb, zooals u begrijpt, het rapport niet gezien, maar bet stelsel, waartoe de Staatscommissie is gekomen, sluit zich aan bij dat, hetwelk ik besproken heb bij de behandeling van de gemcentcbegrooting 1927—1928. Dc percentages, die door het Rijk aan de gemeenten worden vergoed voor dc uit gaven dier bemoeiingen zijn mij niet pre cies bekend. Wel weet ik, dat, wat Am sterdam betreft, de rijksuitkeoring, verge leken bij de thans bestaande rijksuitkce- ring, op grond van de Wet va-n 1897, be langrijk hooger zal -zijn, hooger namelijk een bedrag tussehen 2}4 en 2.8 millioen per jaar. Wat denkt u van dit stelsel der Staatscommissie 1 Ieder, die bekend is met hetgeen ten opzichte van de financieele verhouding van rijk en gemeente, een vraagstuk, dat nu ongeveer 20 jaar aan de orde is, is ge zegd, weet, dat dit stelsel in groote lijnen door de mesete deskundigen als het beste wordt geaebt- Ik deel die meening, doch ik acht dc toepassing zeer onvolledig. Ik meen, dat de lijn van dc vergoeding door bet rijk van percentages over dc uitgaven van de gemeente, van welke vaststaat dat zij niet worden gedaan voor zuiver gemeen telijke doeleinden, doch ook ten dienste zijn van algemecne rijksbelangen, veel ver der moet worden doorgetrokken. Zoo meet men zich, naar mijn meening, ten opzichte van armenzorg niet beperken tot verpleging van armlastige krankzinni gen, doch in de uitkeering ook betrekken dc uitgaven voor ondersteuning van werk- loozen en ook een niet onbelangrijk deel van de uitgaven voor ondersteuning van beboeftigen. Vooral voor groote gemeen ten is dit van groote beteekenis, wijl vast staat, dat vele beboeftigen te eeniger tijd uit kleinere gemeenten naar grootere trek ken. Dit kan men betreuren, doch tegen houden kan men hej> niet. Zoo zijn er nog meer uitbreidingen, die ik wcr.schólijk acht. Ik ben evenwel' van meening, dat dc Staatscommissie in de goodc richting gaat, al gaat zij niet vèr gcnceg. Maar de ver dienste van baar voorstel, voor zoover mij bekend, is, dat bet den grondslag vormt, waarop kan worden voorgebouwd. Bond van Nederlandschc Schilderspatroons. Te Groningen is dc algemeene vergade ring gehouden van den Bond van Neder- landscho Schilderspatroons, onder leiding van den voorzitter, den heer W. C. van As uit Sommelsdijk. De Burgemeester van Groningen Jhr. mr dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal, die mede aanwezig was, sprak hierop de vergadering toe. Het hoofdbestuur werd gemachtigd ver dere samenwerking te zoeken met de Fric- sche Schüderspatroonsvereeniging en aan alle bondsleden do verplichting op te leg gen de voorschriften van bovengenoemde samenwerking nauwkeurig na te komen. Aan de orde zijn geweest verschillende voorstellen der afd. Amsterdam waar onder lo. gezien de voorgekomen moeilijkhe den, art. 9 sub. b van het Landelijk Col lectief Contract zóó te wijzigen, dat de werkgevers niet verplicht zijn ziektegeld uit te keeren voor ongevallen, waarin de Rijksverzekeringsbank geen uitkeering doet en voorts te trachten eenheid to ver krijgen bij de Raden van Arbeid wat aan gaat het plakken van zegels bij ziekte: 2o. geeft in overweging, geen materialen te koopen van leveranciers, die aan parti culieren leveren; 3o. lettende op den zeer ongimstigen toe stand, waarin het schildersbedrijf over het geheéle land verkeert, middelen te bera men om hierin verbetering te brengen, en trachten over de gcheelc linie besprekin gen te openen over de mogelijkheid, werk verruiming te verkrijgen (bij voorkeur aan georganiseerde patroons). Het eerste voorstel vond, was het eerste gedeelte betreft, geen gunstig onthaal; het H. B. zcide, dat het zal trachten eenheid bij het plakken van zegels bij ziekte tc bevorderen. Inzake het tweede voorstel was de ver gadering over het algemeen pessimistisch. Het. H. B. wilde wel optreden, indien een voldoend aantal leden zich verbinden om niet meer te koopen van glasleveraneicrs, die leveren aan particulieren zonder een vergoeding voor den schilder. Met bet derde voorstel van Amsterdam werden tevens behandeld: een voorstel van Alkmaar cm een algemecne actie tc voeren bij de betrokken autoriteiten, en litjiamen tot meer erkenning van de geor ganiseerde schilderspatroons speciaal wat betreft de glaslevering. Dpzo voorstellen gaven aanleiding tot ampele bespreking, waaruit algemeene instemming bleek, al meende men enkele moeilijkheden te zien. Men besloot in dc richting van deze voorstelen zooveel mogelijk te streven. In comité-generaal werd behandeld een voorstel van do aid. Bussuin, betreffende concurrentie bij inschrijvingen. De afd. Hilversum stelde voor: lo. de al gemeene vergadering besluite een actie te beginnen tot versterking van den Bond, en daarvoor aan te stellen een alleszins be kwaam organisator, voorloopig als proef voor één jaar ingaande 1 November a.s. 2o. Juli 1928 ontvangen de afdeelingen van het H. B. voorstellen welke zullen inhouden: a. een ontwerp tot he>t verkrij gen van meer vakbekwaamheid; b. een ontwerp tot wederinvoering van het ver plichte lidmaatschap; c. een ontwcrp-reglc- ment tot handhaving van de overeenkomst en de te verleenen sanctiea; d. bij rijks-, provincie- en gemeentebesturen, welke hiervoor in aanmerking komen, worde door het H. B. aangedrongen om de even tueel voorkomende schilderswerken in het openbaar te doen aanbesteden, benovens dat door bovengenoemde lichamen aan ge subsidieerde bouwvcrcenigingen de vor- pliehting wordt opgelegd jaarlijks een staat van werkzaamheden op te maken en deze eveneens in het openbaar te doen aanbesteden; e. een ontwerp, waarbij go- sc'. uien over don aard van het werk, be talingen enz. worden beslecht met uit- scl ukclvg van den gewonen iechter. Voorstel 2a werd gecombineerd met een voorstel Arnhem tot benoeming van een commissie, welke in studie neemt wat er gedaan kan worden cm de algemcene vak bekwaamheid op hooger peil te brengen. Met voorstel 2o werden tevens behandeld voorstellen ran do afd. Den Haag en Lei den. Den Haag stelde voor arbitrage-over eenkomsten te verkrijgen inzake zakelijke geschillen met in het Handelsregister i ge schreven personen. Leiden wilde, dat bet II. B. in overleg zou treden met rijk, pro vincie, gemeente en zoo noodig met den Ned. Aannemersbond en anderen, om trent bindende bepalingen betreffende ar bitrage op invoering cf uitbetalingen, zoo wel voor aannemers als onderaannemers van hetzelfde werk, dienende aan beiden medezeggenschap te verleenen en zoo noo dig betalingen van directe besteders te ontvangen. Na een inleiding door den afgevaardigde van Hilversum werd besloten de voorstel len dior afdeeling te bestudceren. In de richting der voorstellen Den Haag en Lei den zal gestreefd worden. WETENSOWAPPEUIKE BERICHTEN Behandeling van bloedarmoede. Een nieuw middel Onlangs is vermeld, dat bet dieet bij de behandeling van zieken,* een veel kleiner factor is, dan men vroeger wel meende. Een enkele ziekte echter is er, die hierop een uitzondering maakt, nl. de pernicieuse kwaadaardig) anacmie bloedarmoede). Over deze merkwaardige ziekte zijn boekeu vol geschreven, maar de ware oorzaak er van heeft men nog niet kunnen ontdekken. Bij dieren komt deze ziekte eveneens voor, bv. bij paarden. Zij schijnt dan iets met in gewandswormen te maken tc hebben en men is er zelfs in geslaagd de ziekte kunst matig bij paarden te verwekken, door de dieren in te spuiten met een extract uit be paalde ingewandswurman. Bij den mensch echter heeft de pernicieuse anaemie in het algemeen niets te maken met ingewands wormen. Men heeft in den laatsten tijd ge vonden, dat zij soms een zeer gunsligen in vloed ondervindt van een bijna uitsluitend dieet van rauw vleesch. Men was hiertoe gekomen door de resultaten, bij een tropi sche ziekte verkregen, de Indische spruw. Bij deze ziekte komen ook meestal bloed- veranderingen voor., die wat lijken op die van de pernicieuze anaemie en toen men bij de Indische spruw goede resultaten bad verkregen met liet vleeschdicct, heeft men (bij ons o.a. dr. Elders) deze behandelings wijze uitgebreid tot de pernicieuze anae mie. Nog beter resultaat hebben Ameri- kaansche, Fransche en nu ook Nederland- sclie doktoren (professor Polak Daniëls) verkregen door het vleescb te vervangen door lever. De patiënten moeten bijna uit sluitend rauwe of even gebakken lever eten en bij dit dieet ziet men zeer belang rijke verbetering van de ziekte optreden. In de lever zit dus blijkbaar iels, dat de aanmaak vau roode bloedcellen bevordert. Dit bleek ook inderdaad met het dier experiment te bewijzen. Maakt men ratten door herhaalde bloed- nntnemingen anacmisch, dan kan men dc dieren heel snel weer normaal bloed laten krijgen als men ze me rauwe lever voedt. Ook in ander dierlijk voedsel zit deze stof, echter in veel geringer hoeveelheid dan jn do lever. Het is nogal bezwaarlijk voor de patiën ten om zooveel lever per dag te verorbe ren en vandaar het groote belang om de werkzame siof uit de Jever af te zonderen. Dat is aan oen aantal onderzoekers van de Harvard Medical School gelukt. Zij hebben een preparaat uit dc lever afgescheiden, dat geen eiwit, noch rotachtige stoffen be vat en waarvan enkele grammen evengoed werken als bonderden grammen lever. Dit preparaat bevordert in sterke male de vorming van roode bloedcellen in het lichaam. Dc oorzaak van de pernicieuze auaemie zou waarschijnlijk gelegen zijn in een on voldoende fabricatie van roode bloedcellen en in hoofdzaak dus berusten op een on voldoend aanwezig zijn van de merkwaar dige stof uit de lever. Do bovengenoemde onderzoekingen heb ben nog verder-belang. In den laatsten tijd zijn er mededeelingen verschenen over een nieuw vitamine, het vitamine E, dat in bet voedsel van ratten en muizen aanwezig moet zijn, willen deze dieren op normale wijze voortteelen. Voor bet individu zelf is dit vitamine niet noodzakelijk, maar ont breekt ze bij het mannetje of wijfje, dan krijgen do (lieren geen behoorlijk nage slacht. Levertraan bevat het vitamine, daarentegen boter niet. Men heeft nu in den laatsten tijd gemeend, dat dit vita mine E iets te maken heeft met de ijzer stofwisseling en met do vorming van roode bloedcellen. Het is duidelijk, dat EERSTE LUSTRUM VAN HET DISTRICT „LEIDEN" D. H. V. B. De Algemeene H. Communie. Zondag a. s. 18 September wordt dit lustrum gevierd en wel te Lisse, waar im mer veel enthousiasme voor do R. K. Sport beeft bestaan, en wat tevens mooi in hot centrum is gelegen. Zooals vastgesteld, zal de dag begon nen worden met een H. Mis en Alge mcene H. Communie in elke plaats, waar een R. K. Voebalclub is govcsigd in dit District. Het slagen van de Algemeene H. Gom- raunio zal echter afbangen van do goed willigheid der voetballers. Ik voor mij, wil aan die goedwilligheid niet twijfelen. Een voetballer mag dan in oog van sommige zwartkijkers een bijzon der en eigenaardig mensch zijn, in werke lijkheid zal hij even goed katholiek willen wezen, als ieder ander, aan wicn ook wel eens wat mankeert. Daarom vertrouw ik dan ook ten volle, dat de deelname aan de Algemeene H Communie werkelijk voorbeeldig zal zijn. Hier te Leiden zullen we ons vereenigen om acht uur in do St. Lodcwijkskerk, waar do n. Mis tot intentie van dankbaar heid zal worden opgedragen door don Gecs Adviseur. Alle Senioren on Junioren, maar ook do belangstellenden zullen aanwezig zijn. Het zal geen schitterende viering van ons eer ste lustrum genoemd kunnen worden, al slagen de wedstrijden en demonstraties dien dag nog zoo goed, wanneer niet de kerkelijke viering tip top in orde is. Ten slotte verzoek ik de leden de beste saamhoorigheid te tooncn door goed to bidden voor de belangen van elkander en van ons District Leiden. Want dal is juist het heerlijke van onze Roomschc Verceni pingen, dat we één kunnen zijn in hel gebed. De Districtadviseur, KAPELAAN GROOT. voor het zwangere dier deze functie bijzon der belangrijk is. Het is nu niet onmoge lijk, dat dit vitamine E, dat men nog hoeJ slecht kent, identiek is met de stof uit de lever, die zoo gunstig werkt bij anaemio- en. Nu de medici van de Harvard Medical School deze stof hebben kunnen isolcoren., zullen cr wel spoedig proeven in d>zo richting genomen worden. In ieder gevai zal ook hol vraagstuk van de ijzerstofwis seling on de bloedvorming nieinv bewerkt moeten worden. Merkwaardig is wel dat de stof. die do Amerikanen hebben afge zonderd, zelf geen ijzer bevat Trouwens men bad al lang gevonden, da? behande ling met ijzerpreparnten bij pernicieuze anaemie geen verbetering bracht. Nieuw middel om iemands misdaad to bewijzen. Dc mogelijkheid om de identiteit vas! te stellen door een enkele hoofdhaar, zal waarschijnlijk oen nieuw middel zijn om iemands misdaad te bewijzen. Geleerden - hebben namelijk ontdekt, dat baar een ze ker stempel is van iemands identiteit. Menschelijk haar, onderzocht met een ster ke niicrcscoop, heeft fijne over elkaar val lende schubben gelijk aan die van ccp visch. Een hol kanaal in bot midden van do lrnar bevat de kleurstof. Dc geleerden verklaren, dat geen twee individuen dc- zelfde samenstelling van haar hebben; eenige van de voornaamste punten van identiteit zijn: de omvang yan het haar, omvang van het middenkanaal, omvang var de schubaehtigc bestanddcclcn en dc aard van do ha e.r-oppe r vlakte. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAM DEN RIJN. Gevestigd: H. J. H. Kuijpers var Middelbands. Cornelia Groeneschetf van Leiden. Tberesia W. M van Leeuwen van Delft. Johanna M. Ooms ochtgen. van D. II. Göbcl van Bodegraven Adriann G. Wendol ccbtgen. van H. P. Goedhart van Boskoop. Kinderen Riem slag Rans van Rotterdam. Kinderen Van Dordrecht van Rotterdam M. Kamper van Oldcbroek. L. Turk en ge zin van Ter Aar. H. Groen in 't Woud van Ter Aar. Kinderen van Briemen van Haarlemmerliede en Spaarnwoudo IC. Verwed van Zwammerdain. Francina W. Kraaijeveld echtgeu van K. Verwed van Gouda. Vertrokken: II. J. Lucassen naar Yught. Maria F. G. Baars naar En gelen (N.-Br). Wijntje van der Wolt naar Boskoop. L. L. Kuil naar Nijmci* gen. A IC. de Bruin naar Veisen. Lijdia M. Odijk naar Hazerswoude. Maria Vis naar Enkhuizen. W. G. Wcrnink naar Helder. D. Toor en ge zin naar Leiden. Lena J. Neus naar Nieuwer Amslel. P. Roos naar Hazers woude. Adriana J. W. Hoogendijk wed. I. L. Schouten naar 's-Gravenliagc. G. M. P. van Velzen naar Hilversum. Maria C. van den Berg naar Zwitserland. De post. Lijst van onbestelbare brie ven, van welke de afzenders onbekend zijnf terugontvangen in do eerste helft der maand September. Brieven binnenland: Gerrit Baksteen slagersbediende Zeist; II. de Vries ouder a. d. Berg Nijverdal; I)e wilde Zeist, briefkaarten binnenland: Schipper H. Boer schip Hollandia lig gende bij het fort Aalsmeer: familie Kiiigen „de kastanje" Baarn Brink; een briefkaart zonder adres.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3