DE PRINSES TE KATWIJK. De Koningin (rechts), de Prinses (links) en freule Bentinck ,,'t Waerle". het bordes van Hartelijk ontvangen. De Koninklijke Familie schijnt een bi- zondere voorkeur te bezitten voor Katwijk- Een tien jaar geleden bracht de Koningin er de zomermaanden door, wat haar blijk baar zeer goed is bevallen. En Zaterdag middag heeft onze Kroonprinses of be ter gezegd freule van Bueren officieel baar intrek te Katwijk genomen, en zij is daar hartelijk, zeer hartelijk door de be volking ontvangen. Het weer werkte zacht uitgedrukt niet mede om de feestelijkheid luister bij te zetten. Men kan in dit jaargetijde op veel berekend zijn, maar over zulk weer en zooveel regen zou zelfs Noë zich ver baasd hebben. Op het oogenblik, dat de Koninklijke Familie voor de villa ,,'t Waerle" aankwam, groeide de regenval bijna tot een wolkbreuk aan. Het water plenste uit de loodgrijze lucht, maar zelfs dit verkoelende stortbad vermocht het vuur van enthousiasme in de duizenden toe schouwers niet te dooven. Het was een huldiging meer waard voor het Koninklijk Huis dan vele andere te samen. Ruim een uur voor de stoet na derde stonden de Katwijkers en velen uit de omliggende plaatsen in dichte hagen- langs de wegen. Bijna 3000 kinderen in hun baste plunje stonden in twee rijen langs de boulevard geschaard. Muziek- en zangvcreenigingen waren opgesteld te Kat wijk Binnen en aan Zee. Het gemeente bestuur was aan het Raadhuis, de Oranje- vereeniging aan de Koninklijke villa aan wezig ter ontvangst en een afd. van den Vrijw. Landstorm onder commando van luitenant van Pelt hield de wacht voor de villa. Geduldig wachtte de menigte tot te klokslag drie uur de Koninklijke familie in drie auto's aan het Raadhuis te Katwijk a. d. Rijn aankwam. Tot het gevolg van de Koningin behoor den freule van Swinderen en de adjudant van H.M., majoor de Jonge van Ellemeet, de Prinses was vergezeld door freule Ben tinck en den^kamerheer J. G. baron Baud, terwijl de Prins was vergezeld door zijn adjudant, den heer Termeytele. Nadat de Harmonie Katwijk onder lei ding van den beer Kouprie bet Wilhelmus had gespeeld, trad de burgemeester van Katwijk naar den eersten auto, waarin de Koningin en de Prinses gezeten waren, terwijl de Prinses, den tweeden auto ver latend, zich bij bel gezelschap aansloot. Het zij mij vergund, aldus mr. Schok king, Uwe Majesteit Zijn Kon. Hoogheid den Prins der Nederlanden en Hare Kon. Hoogheid Prinsese Juliana, namens den Raad en namens de bevolking van Kat wijk hartelijk welkom te lieeten. Nauwelijks behoef ik U te zeggen, dat het door ons als een hooge eer wordt be schouwd, dat Uwe Kon. dochter, gedurende den tijd, dat zij haar lessen aan de Leidsche Universiteit zal volgen, onze gemeento als plaats van inwoning heeft gekozen, maar niet minder,, dat het bij de gansche bevol king, inzonderheid bij dat .deel, dat woont aan do zee, een diep gevoel van dankbare blijdschap heeft gewekt, toen het gerucht daarvan tot zekerheid werd- Het viel moeilijk de- uiting daarvan te bedwingen, nu het oogenblik van de vesti ging zelf aanbrak. Ik meen recht te hebben de verzekering te kunnen geven, dat wanneer fcij misschien straks even uitbreekt, zooals de uit zee aanrollnde golven witschuimend breken op het strand, dit slechts opkomt uit de onwankelbare trouw en liefde tot Uw Huis en do diep daarmede gepaard gaande be geerte om bet verblijf voor de Prinses zóó te doen zijn, als met haar wenscben meest in overeenstemming is. Met de bede, dat God Zijn zegenende hand over Uwe Koninklijke Hoogheid ook 'hier uitstrekke, moge ik ten slotte de hoop uit spreken, dat het 'verblijf voor Uwe Kon Hoogheid in Katwijk, dat ongetwijfeld sa menvalt met een beteekenisvolle periode in het jonge leven, in latere jaren tot de beste en aangenaamste herinneringen mag belmoren. De Koningin dankt den heer Schok king hartelijk voor de door hem gespro ken woorden en voor de hartelijke ont vangst to Katwijk. Het feit ,dat zij aan Katwijk uit vroe gere jaren zulke aangename herinneringen heeft bewaard, heeft er niet weinig toe bij gedragen, dat op Katwijk de keuze is ge vallen als woonplaats voor de Prinses tij dens haar studie te Leiden. Hierna sprak ook de Prinses haar dauk uit voor de vriendelijke ontvangst en voor de tot haar gerichte woorden. Nadat de jongedames Ouwehand en Ko- bus den Koninklijken bezoeksters bloemen hadden aangeboden en do leider van het muziekgezelschap, do heer Kouprie, aan de Koningin en de Prinses was voorge steld, zetten de auto's zich in beweging naar Katwijk aan Zee. Zoowel te Katwijk-Rijn als aan Zee was huis aan huis de vaderlandsche drie kleur uitgestoken, maar aan Zee had men veel werk gemaakt om de straten te ver sieren. De Voorstraat was aardig versierd en bij de Badslraat prijkte een eereboog van groen en bloemen, met een .Welkom Prinses Juliana". Op de boulevard was een merkwaardige eereboog opgericht, samen gesteld uit haringvaten, getaande en nieu we netten, reepen, breels, kortom uit alles wat op do visscherij betrekking heeft. Het inrijhek van de villa ,,'t Waerle" was met een „welkom" in bloemenletters gesierd. Do stoet ging den gcheolen weg tusschen jiuelirurlo menschcn door. Lij d.> Lei'.-oho Buitenschool even voor lij d Tol, do villa waar c-nkele jaren gele den do Koninklijke Fami'ie logeerde, bracht ren root aantal patiëntjes een har telijke welkomstgroet- Op den boulevard. To ongeveer half vier reed de Koninklij ke auto onder de vischneilen-boog de bou levard op. Halverwege de villa werd door 'n viertal meisjes bloemen aangeboden in de Katvvijksche kleuren wil-blauw. De luite nant van den Landstorm commandeerde „Geeft acht", de vaandels der muziekkorp- sn werden geheven, de regen stroomde har der en harder en onder de plechtige tonen van het „Wilhelmus" naderde langzaam de auto met de Koninklijke Familie tot ieders verbazing in een open auto en de Prinses in oen zonnig wit en rose kleed als of er geen wolkje aan de lucht was. De voorzitter der Oranjcvereeniging sprak ter verwelkoming met H.M. de Ko ningin en Prinses Juliana eenige woorden H. M. dankte voor de hulde het Vorstelijk gezin gebracht en do spontane ontvangst van haar dochter en merkte hierbij op dat het verblijf in Katwijk in 1916 met de toen opgedane ervaring er veel toe bijge dragen had dat ook nu Katwijk als ver blijf was gekozen. Hierna werden verschillende besturen aan de Koningin en do Prinses voorge steld, waarbij de Vorstelijke personen me nig hartelijk woord wisselden. De Koningin inspecteerde de eerewaebt en sprak met den commandant, luitenant v. Pelt. De Koninklijke Familie stelde zich ver volgens op bet bordes van de villa op, slechts weinig gevrijwaard tegen dc necr- plassendo regen. Bijkans een half uur hield de juichende menigte dc Koninklijke Familie buiten de beschuttende muren van ,,'t Waerle"; de Prinses vroolijk en blij onder zooveel en thousiasme, do Koningin zich zichtbaar inspannend om baar aangczichtspijnen te verbergen. De Zangverceniging „Halleluja" voerde „Het Lied dor Zee" uit .en U- N. I. „Ko- niriginnelied" Dankbaar applaudisseerde do Koninklijko Familig. Daarna defileerden de bijna drieduizend schoolkinderen en do verschillende vereeni- gingen langs het bordes. Na dit défilé bood do Prinses aan het gemeentebestuur en de besturen der Kat- wijkschc Oranjeverenigingen een thee aan, waarbij H. Majesteit, de Prinses en Prins Hendrik zich met do aanwezigen onderhiel den. In de villa was door de Oranjeverceni- ging een prachtig bloemstuk geplaatst. Druipnat waren de duizenden belang- langstellcnden intusschen vertrokken; ook die uit andere gemeenten haastten zich weg te komen. Exti-a trams zorgden voor een goed vervoer. Van het spelen van Vader- landscb liederen door het muziekkorps, hetwelk in de tent aan den Boulevard zou plaats hebben, kon niets meer komen. Allen togen naar huis om zich van droge klee- ren te voorzien. Toen alles was afgelou- pen werd Int droog en liet bleef droog Tegen vijf uur vertrok do Koninklijke Familie weer naar de residentie, stapvoets door dichte rijen, steeds weer juichende menschen. RECHTZAKEN De malversaties in het Rijks Centraal Kledingmagazijn te Woerden. Op 25 October zal voor de Utrechtscho rechtbank liet vervolg spelen van de ge ruchtmakende malversaties op groote schaal bij liet Rijks Centraal Militair Kle dingmagazijn te Woerden, welke hebben geleid tot dc veroordecling van den ma joor-magazijnmeester door bet Hoog Mili tair Gerechtshof tot 1 jaar gevangenisstraf met. aftrek der preventieve hechtenis. Dan zullen do vroegere kassier bij liet Centraal Kledingmagazijn en do aanne mer voor de rechtbank te Utrecht terecht staan, die in liet proces tegen den majoor als hoofdgetuigen hebben gefungeerd. Den aannemer wordt ten laste gelegd, dat hij gefingeerde rekeningen heeft in gediend voor leveranties dio niet waren gedaan, wat hij heeft erkend als getuige, en den kassier, dat hij, wetende dal deze rekeningen gefingeerd ivaren, deze heeft goedgekeurd en van zijn handteekening voorzien, waarna deze gelden werden uit betaald, wat hij ook heeft erkend. Het O. M. heeft als hoofdgetuige ge dagvaard den majoor, wiens straftijd ein de Oct. afloopt. Er zijn een groot aantal getuigen a dé charge gedagvaard; zoo beeft dc verdedi ger van den kassier ongeveer 25 getuigen opgeroepen onder wie zéér lioog-geplaalste autoriteiten, o.a. van het Departement van Oorlog. Het dossier heeft een dikte van ruim een meter; er zijn 2 a 3 man voor noodig om het to transporteeren. (Wat zal dat ge kost hebben!) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De eerepoort van vischnetten en haringtonnen op den Boulevard VOETBAL. HET DISTRICT LEIDEN VAN DEN D. H. V. B. Het 1e Lustrum. De belangstelling voor de atletiek wedstrijden, welke worden gehouden ter gelegenheid van het le lustrum van het District Leiden op het terrein der R. K. S. V. „Lisse" aan de Esschenlaan te Lis- se, is buitengewoon, daar er een enorm aantal inschrijvingen tot deelname bin nenkwam. Tot en met 8 September 1.1. bestond de gelegenheid zich aan te melden en deze is niet ongebruikt gelaten. Vrijdagavond kwam het Districtbestuur bijeen in bet St. Pancratius-Patronaut te Leiden. Al dade lijk kon worden vastgesteld, dat de eerste athletiekwedstrijden voor R. K. in bol Leidsche District met veel animo warén begroet, en een groot aantal deelnemers, zoowel voor do Senioren- als Junioren wedstrijden zich lvad aangemeld. Niet minder dan 236 inschrijvingen zijn van alle zijden uit Leiden en omgeving ons ge worden, een respectabel aantal, dat er op wijst, hoe de R. K. athleten de gelegen heid weten aan te grijpen om zich met el kander te meten. Zelfs moesten een aantal inschrijvingen nog worden afgewezen, daar niet was voldaan aan de verplichting om vooraf op den 8sten September daarvan kennis te geven. Voor de laatkomers een les om in den vervolge beter op hnn tellen te passen. Het is zeer bemoedigend voor bet Leid sche Districtbestuur zich in zulk een me dewerking te mogen verheugen. Het stemt tot voldoening en zal een aansporing zijn om de R. K- sport op te voeren -tot het peil, waarop zij behoort te staan. Door deze groote deelname wordt mede over duidelijk aangetoond, dat allengs bij de Katholieken doordringt het besef ver- eenigd te zijn in R. K. sportvereenigingen, want ook in de sport behoort men R. K. georganiseerd te zijn! Laten ook de Katholieken, welke tot op heden aan onze sportbeweging bewijzen van sympathie onthielden, bij zichzelveu eens overwegen of voor hen de tijd niet gekomen is om daarin verandering te brengen. Do tijd dwingt ertoe, het principe eisebt dit van hen! Ook voor dezulken geldt; „Roomsch, ook in do sport"! Laten zij met ons de jeugdorganisatie ter harte nemen, meer medeleven betoonen, moreel doch ook financieel! Voor do jeugd, waarop onze aandacht moet gevestigd zijn, moet meer medewerking komen van katho lieke zijde, daarvoor moeten wij onze of fers brengen, want.wie de jeugd beeft, heeft do toekomst! Het Leidsche Districlsbestuur zal het daarom op zeer hoogen prijs stellen, wan neer bet 18 September a.s. bij zijn eerste lustrumviering, meerdero medewerking en meeleven moge ondervindon voor aller ka tholieken zaak: de R. K. sportbewegingll "Wij willen dezo regelen ter gelegenheid van ons le lustrum u allen voorleggen. Overweegt ze eens en neemt dan een be sluit, hetgeen niet anders dan ten onzen gunste kan uitvallen- Wij schreven het reeds, het besef: R. K. georganiseerd in de sport, is bij de R. K. sportbeoefenaren als meer en meer door gedrongen. Dit bewijst do deelname aan athletiekwedstrijden, waarvan nu reeds gezegd kan worden, dat het welslagen ver zekerd is. Voor de estafette (4 X 100 M.) schreven 11 vereenigingsploegen in, zoodat een spannende strijd kan worden verwacht. Voor de andere wedstrijden voor Senioren is de belangstelling niet minder. Aan do 100 M. zal door 42, 400 M. 12, 800 M. 7, speerwerpen 8, kogclstooten 8, Bal-inwer pen 12, hoogspringen 11, vèrspringen 26 en polsstok-verspringen 12 athleten wor den deelgenomen- De Junioren wilden niet voor de ouderen onder doen en schreven in voor de 80 M. met 43, hoogspringen met 9 en vèrspringen met 35 personen.. Totaal is dus voor 236 nummers ingeschreven. De athletiekwedstrijden staan onder lei ding van den D. H. A. K., terwijl mede werking zal worden verleend door gym nastiekleraren M. O., welke zich bereid verklaarden als jurylid te fungeeren, waar door een vlotte afwerking van bet atlile- tiekprogramina verzekerd is. Den deelne mers wordt er bij deze op gewezen dat zij hebben to zorgen vooral op tijd aanwezig te zijn, daar niet gewacht zal worden. Rest ons nog le vermelden, dat vele me dailles voor dezo wedstrijden zijn beschik baar gesteld, waarvoor wij hier een woord van dank brengen aan het adres, van de schenkers, waardoor zij ons financieel eenigszins to hulp kwamen. Na do athletiekwedstrijden zal plaats vinden de voetbalwedstrijd tussclien de vertegenwoordigende elftallen van do dis tricten LeidenHaarlem- Dezo wedstrijd vangt aan te drie uur. Do elftallen publi ceerden wij verleden week. Do spelers staan ons borg, dat men van een mooien, spannenden wedstrijd getuigo kan zijn. Het Leidsche elftal speelt in oranje shirt met zwarte broek. Het Haarlemscho in geel-wit shirt met zwarte broek. Als scheidsrechter hij deze ontmoeting zal fun geeren de heer Hc-ilman uit Amsterdam. Waar het Leidsche District op 18 Sc-pt. a.s. te Lisse zijn Je lustrum viert, vertrou wen wij, (lat alle' R. K. sporters daar aan wezig zullen zijn. Ook allen, (lie belang stellen in de R. K- sport, hopen wij le Lisse te ontmoeten. Niemand verzuime de gele genheid om 1§ September eens met de R. K. sportbeweging kennis te maken! - D. HAVERKORN, Secr.-Penningm. R. K. FEDERATIE. Lisse I—G. D. A. I 2—4. Lisso speelde gisteren de Laatste neder laagwedstrijd, maar het is tevens dc eerste nederlaag geworden, j Lisse trapt tegen wind af. In de eerste 1 minuten reeds penalty op Lissc-doel, die slecht genomen door den keeper wordt ge houden. Het 6pel gaat dan vlug van doel tot doel en bcido doelen zijn om beurten in gevaar. Uit een corner weet de G. D, A.-midvoor tenslotte te doelpunten (0l), Lisse maakt dan kort achter elkaar twee doelpunten, dio wegcris buitenspol worden geoimuleerd. Wanneer v. d. Vlug eens door den wel wat do forsch spelenden links- bach wordt genomen, geeft de scheidsrech ter penalty, die door Elfring in een doel punt wordt omgezet (11). Met dezen stand is hot rusten. Na de rust heeft Lisso het winclvoor- deel en na een minuut schiet v. d. Vlugt uit een voorzet van v. Rooijen no. 2 in (21). Wie denkt dat Lisse zal winnen komt bedrogen uit. De voorhoede raakt er dan uit. G. D. A. neomt hot spel in han den. Er wordt in die perioden wol wat te forsch gespeeld. G. D. A. weet dan ook spoedig gelijk te maken en daarna zelf do stand op 42 te brengen. Do Lissc-voorhocdo aarzelt te veel, waaraan G. D. A. do overwinning hoeft te danken. Het 3de elftal bracht het er beter af en won mot 40 van G. D. A. 3. Ook het 2de liet zien dat zij 2de klasscr D. H. V. B. zijn geworden en klopte G. D. A. 2 met 50. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Overzicht. Zeer terecht hebben wo ons Zaterdag maar van eenige voorspellingen onthou den. Degenen, die dat niet gedaan hebben, kunnen ervaren, dat er van een eerste tref fen in een nieuwe competitie al heel wei nig te zeggen valt. De groote verrassingen in de eerste klas willen we in het kort hier even opnoe men: U. V. V. geklopt door Hilversum, D. F. G. verpletterd door E. D. O., II. B S. geslagen door R. G. II.. Blauw Wit door Spartaan, 't Gooi door A. D. O., Go-Ahead door Enschede, N. A. G. door Roermond M. V. V. door Eindhoven. 't Zijn allemaal nederlagen ^an clubs, die het vorig seizoen van zich deden spre ken. Over de oorzaken ervan valt moeilijk iets te zeggen. Do woersomstandigneder: Avaren voor alle clubs, het probeeren van nieuwe krachten CA'en riskant als liet handhaven der oudere spelers Intuschen mogen de verrichtingen der nieuwe eerste klassers wol een afzon derlijk vermeld. A. D. 0. wist 't Gooi op eigen terrein met 43 te slaan. Aanvankelijk leek het erop dat 't Gooi een ZAvar£ nederlaag logo- moet ging, Avijl A. D. O. eerst een 3—-0 voorsprong wist te behalen. A. G. O. V. V, uit Apeldoorn deed nog beter Averk door de Ensehodesche Boys in eigen nest met 61 te kloppen. OngetAvij- feld een goed begin! Ook Alcidcs bleef niet achter en won met 42 van G. V. V. Do Leidsche. clubs maakten geen slecht figuur, als men A. S C dan uitzondert Dat eerste begin na de degradatie is al heel erg ontmoedigend. Do onvolledigheid van de ploeg is daarvan weer een der oorzaken. De derde klassers hielden zich veel he ter. Lugdunum zoowel als U V. S Avislen te winnen, zij het dan met kleine cijfers, terwijl L. F. G. in Alplion e n puntloos gelijk spel noteerde. Voor heide clubs een goeden uitslag. De reserves van Lugdunum en I,. F. G. wisten het seizoen eveneens vrij eo^d ;n te zeilen door een gelijk spel. De uitslagen. AFDEEI.TNG I Eerste klasse. Den Ilaag: V. V C V. O. C. Utrecht: U. V. V.Hilversum Haarlem: R G. H.— IT B. S. Dordrecht: D. F. C.E. D. O. 5—3 1—7 3—t 1—3 4—1 1—6 0—5 4—2 8—2 4—1 0—0 1—2 AFDEEI.TNG II. Eerste klasse Amsterdam: Spirlaan-Blauw Wit Den Haag: II. V. V.—Stormvogels Hilversum: 't GooiA. D. O T av o e d e k 1 a s s o A. Vlaardingen: Fori urnHercules Den Haag: V. T. O. S.A S G. Den Haag: QuickSl. Honger Utrecht: -VoorwaartsD. IT. G. TAveedc klasse B. Rotterdam: XerxesOvermans Dordrecht: MenvedoS. V. W. Leerdam: L. S. V.—Neptunus Gorinchem: UnitasO. D. S. Derde klasse A. Hillegom: TlillinenTJ. V, S. Alphen: AlphenL. F. G. Den Haag: R. V. C.—Lugdunum Rcs. 3 o klas so A. Leiden: T.. F. G. II—V. I. O S. II Leiden: Lugdunum TIR. V. C. II AFDEELING III. Eerste klasse. Apeldoorn: Robur et Vel.D O. T. 0. 23 Deventer: Go AheadEnschede 14 Almelo: Heracles— Wageningen 42 ZavoIIo: Z. A. C.—Vitesse 4—0 Enschede: Ensch. BoysA.G.O.V.V. 16 AFDEELING IV. Eerste klasse. Den Bosch: WilhelminaWillem II 21 Roermond: RoermondN. A. C. 21 Tilburg: L. O. N. G. A.—X O. A. D. 1—4 Eindhoven: EindhovenM. V. V. 32 AFDEELING V. 'Eerste klasse. Leeuwarden: FrieslandFrisia 93 Assen: AchillesI.eeinvarden 51 Meppel: Alcides—G. V. V. 4—2 Om den Zilveren Bal. Botterdam: Feijenoord—Excelsior 0—5

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5