MAANDAG 12 SEPTEMBER 1927 18e Jaargang No. 5667 3)e £cicbe4ie 0ou/fccmt ABONNEMfcNTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ,or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, i onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, anco per post f2.95 per kwartaaL et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver- ijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor tbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd mdagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 eent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Uil HOMMER BESTAAT UIT TWEE BLADE». De film. De film is een kind van dez&n tijd. Zij geeft wonderbare en bewonderens waardige praostaties van teohnisch kunnen, en is müar al te dikwijls leeg aan geestelijken inhoud. Men behoeft niet zwart te kijken om het te zien; men komt tot deze conclusie, als men do dingen wil zien zooals ze zijn, als men zichzelf rekenschap geeft van en onileden wil wat bij het zien de oogen be koort en de aandacht boeit. Wij hebben z.g. Katholieke films. Deze zijn door de Katholieken te veel geprezen en te veel becritiseerd! De waarheid ligt op den middenweg, welken te bewandelen zooals 't meer gaat niet aantrekkelijk is, b.v. voor een recensent, die 'ns iets wil zeggen! Wij lazen onlangs in een recensie van een Katholieke film waarin die midden weg wel werd bewandeld dat zij het ideaal, hetwelk wij ons in zulk 'n film als te verwezenlijken voorstellen., dichter be nadert, dan de vorige dat deden, 'n Voor zichtige uitspraak. Maar van meer dan een van verre henaderen van dat ideaal kunnen wij ook heusch nog niet spreken! De waarde van den inhoud is ook bij de hier bedoelde films niet gedvenredigd aan jdie van de techniek. Toch zijn er onder, die ongetwijfeld jnear nut hebben, dan het negatieve, dat den toeschouwers niets verkeerds te aanschouwen geven. Dat laatste kan niet alleen worden ge zegd van die films, welke men Katholieke films nolpmt. Ook onder de andere zijn er goede, van inhoud en strekking. Doch illustreerend onze uitspraak, dat ide film is een kind van dezen tijd, is, dat vaak de verfilming van een goede roman zoodanig is, dat de strekking min of meer wordt naar achteren geschoven om de filmtechniek ^riumphen te laten vieren, en om dat is óók lypeerend voor onzen tijdgeest de sensatiezucht van het publiek te bevredigen. Dat is, ongetwijfeld., b.v., ook geval bij 'de film Ben Hur, welke nu in Leiden's nieuwe, groote bioscoop Trianon wordt vertoond: wij wezen er reeds op in onze recensie. De filmfabrieken houdeit nu een maal rekening met den volkssmaak. Wie de bekende roman Ben Hur 1 en ook de film gaat zien, zal erkennen, dat do in geheugen en phantasie overheer- schende indrukken na de lezing van bet boek geheel anders zijn, dan die na het zien van de film. De eerste zijn beter in zich en in betrekking met de bedoeling van den schrijver. 't Kan ook niet anders, zoolang de film niet tenzij heel voorzichtiglijk den tijdgeest richt, maar er zich naar schikt. BUITENLAND Volkenbond NA HET BEVOLKINGSCONGRES TE GENèVE. Een wereld-organisatie tegen het neo-malthusianisme. Naar de „Maasbode" meldt is tijdens de laatste lagen van het wereld-bevolkings congres te Genève de grondslag gelegd Voor een internationaal verzet tegen de neo-malthuisaansche propaganda. De besprekingen hierover hadden plaats bp initiatief van de Franschen. Vertegen woordigers van verscheidene landen na men aan de besprekingen deel, o.a- voor 'Nederland de heer en: J. W. F. van Meege ren, voorzitter van den Nederlandschen R. K. Bond voor groote gezinnen, en de •hoofdbestuursleden van dezen bond de hee- ren'Wijffels en do Boer. Voor „Voor Eer en Deugd" werden de besprekingen bijge woond door den ZeerEerw. Zeergel. heer J. Bemelmans, te Roermond. v Ook is besloten tot oprichting van een internationaal comité „Pour la Vie et pour la Familie". Dit comité zal tot doel hebben alle kwes ties te bestudeeren betreffende de verhou ding tusschen de maatschappij en het ge zin, meer in 't bijzonder in verband met het groote gezin, en de rechten van het ge_ zin te handhaven en te verdedigen tegen Allo aanslagen op zijn integriteit. Tot voorzitter is benoemd de heer Isaac ,((Ft-), als vice-voorzitters zijn aangewezen do heeren prof. Mac Gann (Eng.) en Kon- CT).) Een bureau is gevestigd te Pa- fijs, tot voorbereiding van de verdere or ganisatie. Andere vereenigingen kunnen bp voordracht van de constitueerende bon den in het verbond worden opgenomen. .Door middel van een periodiek zullen de ■aangesloten vereenigingen van alles, wat jueze nieuwe actio betreft op de hoogte wor sen gehouden. Zeer waarschijnlijk zal dan binnen af- )arei1 tijd een wereldcongres worden ,8,ehouden tot bestrijding van het neo-mal- Musianisme. Voor den Nederlandschen R. K. Bond voor groote gezinnen, waarvan de voorzit ter en afgevaardigden een niet onbelangrij ke rol hebben gespeeld bij de gevoerde on derhandelingen, zal het bereikte resultaat een spoorslag zijn tot nog krachtiger pro paganda, dan de laatste jaren is geweest- Het reeds vrij beduidende ledental zal daartoe echter nog veel meer moeten wor den uitgebreid. Velen zien de volstrekte onmisbaarheid van deze strijdbare orga nisatie nog niet voldoende in. Er zal nog veel meer gewerkt moeten worden, ook in ons land, zelfs in onze katholieke streken, om do oogen der Katholieken te openen voor het dreigend gevaar der steeds meer toegepaste geboorteregeling en geboorte beperking. Het wordt tevens hoog tijd, dat onze regeering, evenals de Fransche en Duit- sche regeeringen, gaat inzien, dat de Bond voor groote gezinnen „d'utilité pu- blique" is, en dat overheidssteun in den vorm van subsidie meer dan gewenscht is. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Rede n Briand. De toenadering der volken. Zaterdag heeft de Fransche minister van huitenlandsche Zaken Briand het woord gevoerd ter vergadering van den Volkenhond te Genève. De jongste debatten ter volkenbondsver ga der ing, aldus spreker, hebben het ver trouwen, dat ik in de groote internationale volkenbondsfamilie altoos had, nog ver sterkt. In de rede van den Duitschen rijksmi nister Stresemann had hij een nieuwe aan moediging gevonden, om zijn vredesarbeid voort te zetten, benevens de zekerheid, dat alle beletselen, die de Fransch-Duitsche toenadering nog in den weg zouden kun nen staan, het een na het andere zullen verdwijnen. Daartoe is slechts noodig, vervolgde spreker, dat wij een zelfde loyauteit too- nen, dat onze landen, door een zelfden wil bezield, hetzelfde doel nastreven, en eer lijk hun wederzijdsche verplichtingen er kennen. Na en terug op de werkzaamheden van den bond inzake ontwapening en economi- schen opbouw, zinspeelde Briand op de malaise, welke voelbaar op deze assem- blée drukte. Somwijlen is de indruk gewekt, zeide hij dat do vertegenwoordigers der groote mo gendheden de bedoeling hebben, in ge heimzinnige onderonsjes derectievcn vast te stellen, om deze dan de assemblee op te Ook ik heb aan die afzonderlijke be sprekingen deelgenomen en ik kan u ver zekeren, dat wij nimmer de bedoeling hadden, ons in een of ander vraagstuk aan de volkenbondsactie te onttrekken. Vervolgens over de ontwapeningskwes tie sprekend, betoogde Briand, dat het plicht is voor alle landen, die lid zijn van den bond zonder bijbedoeling, in alle op rechtheid, pogingen tot beperking der bewapening voort te zetten. Het is waar, zekere, wellicht te hoog gespannen verwachtingen werden ten deele teleurgesteld, maar daaruit volgt niet, dat niets werd bereikt. Wij zijn bezield met den wil opbou wend werk te leveren; onze pogingen zul len niet onmiddellijk slagen. Wij behoe ven ons niet tevreden te stellen met de tot dusver bereikte resultaten. De volkenbond moet, een voor een, de verschillende elementen van het ontwa peningsprobleem weer opvatten, enfdit werk moet met voldoende voorzorgen worden omringd, opdat groote illusies aan het menschdom gespaard blijven. Wij be zitten trouwens reeds elementen voor een toekomstig succes. In verband met het échec der jongste vlootconferentie betoogde spreker nog, dat alléén 'n volkenbondspoging slagen kan, mits alle volken meewerken. En die sa menwerking is noodig, want een oorlog treft niet enkel de strijdenden, maar ook de niet hij het conflict betrokken landen. Briand besloot met een krachtig pleidooi voor den vrede door arbitrage. Rede van Chamberlain. Voorloopig geen nieuwe discussie van het Protocol van G o n v e. De hoofdschotel van Zaterdagmiddag was de speech van Sir Austen Chamber lain, welke totaal niets had van het bril liant© van de rede van Briand, maar po sitiever was. Sir Austen zeide onmiddellijk, dat hij de Poolsche motie steunde. Hij bepleitte zijn onschuld ten opzichte van de klachten in de raadsvergadering van den Volken bond, zong uitvoerig den lof van zijn eigen vredeswerk en van het vertrouwen, dat men gerust in Engeland kon stellen. Van uitbreiding der garantieverdxagen wildo en kon hij echter niets weten, daar zij zelfs de krachten van het Britsche Rijk to boven gaan. Tegenover do klacht, dat de groote hee ren samen vergaderen buiten den Bond om stelde hij het vergaderen van andere kleine mogendheden, waartegen niemand bezwaar schijnt te hebben. Van een heropening der discussies over het protocol wilde hij niets hooren, daar het volgens hem voor de hand ligt, dat door dit toe te staan de stomachtdge dis cussies zouden worden heropend, waartoe deze kwestie reeds eenmaal aanleiding gaf Eerst als de geestesgesteldheid der volke ren en regeeringen genoegzaam veranderd zal zijn, zal de tijd daartoe komen. De rede van Chamberlain werd vrij koel ontvangen en de gebruikelijke handjes na afloop van enkele leden misten kennelijk hartelijkheid, hetgeen niet te verwonderen was, daar Chamberlain dadelijk heeft te verslaan gegeven, dat hij wel veel van den Volkenbond hield, maar dat, als hij kiezen moest, hij toch steeds de voorkeur zou ge ven aan dien ouderen bond van volkeren, die British Empire heet. België Mattcotti's beeld te Brussel onthuld. Het bestuur der socialistische Interna tionale heeft gisteren in het Volkshuis te Brussel plechtig het monument voor Mat- teotti onthuld, in tegenwoordigheid van parlementariërs en van de voornaamste militante Belgische socialisten. De voorzitter, Henderson, deed in zijn rede de beteekenis van deze plechtigheid uitkomen. Hij bracht hulde aan de onver woestbare vrijheidsliefde van den Italiaan- schen volksleider en eindigde met hel ver kondigen van den on veranderlijken haat der Internationale jegens iedere dictatuur. De secretaris der Belgische arbeiders partij aanvaardde do zorg voor het mo nument in een toespraak, waarin hij het beeld kenschetste als een symbool voor het leven van Matteolti. Uit naam van zijn mede in ballingschap verkeerende kaïneraden sprak de Italiaan- sche afgevaardigde Turati. Na den lof van het Belgische socialisme te hebben ver kondigd, bracht hij een plechtige hulde aan den gestorven vriend, aarna hij een veroordeeling uitsprak van het fascisme en de hoop op een spoedige verwezenlij king van het socialistische ideaal. Polen. Journalist mishandeld. Donderdagavond hebben zeven met knuppels gewapende lieden den redacteur Dolenga Mostowicz van het Christelljk- democratisch blad „Rzeczpospolita" aan gevallen, juist toen deze zijn woning wildo binnengaan. Zij sloegen hem tegen den grond, sleepten hem naar 'n gereed staan- den auto en brachten hem naar een op 20 K.M. van de stad verwijderd hosch, waar zij hem onbarmhartig afrosten, ter wijl zij uitriepen: Zoo mag je niet over den maarschalk schrijven. Vandaag heb jij je portie gekregen. Morgen is een ander aan de beurt. Ten slotte lieten zij hem liggen en keer den per auto naar Warschau terug. De redacteur slaagde er met veel moeite in zich naar den straatweg te sleepen, waar hij door een passeerende boerenwagen op genomen en naar de stad gebracht werd. Do politie stelt een onderzoek in. Amerika De Gouverneur van Indiana aangeklaagd. Corruptie op groote schaal? Gouverneur Jackson (van Indiana) is door do grand jury" in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt o.a. ten laste gelegd, dat hij een bedrag van 10.000 dollar heeft aange nomen van een vooraanstaand leider van de Ku Klux Klan, die thans in de gevan genis zijn straf uitzit en dat hij een plaat selijk lid der Klan in een staatsbetrekking heeft benoemd. Het optreden der „Grand Jury'' is bet gevolg van een onderzoek, dat twaalf maanden geduurd heeft, gedurende het welk tientallen getuigen verklaringen af legden nopens politieke corruptie op groo te schaal in Indiana. Australië Het einde der spoorwegstaking in Queensland. De regeering heeft er in toegestemd, alle deelnemers aan de spoorwegstaking in Queensland weder in dienst te nemen, zoo dat er geen slachtoffers zijn. Het bericht van de opheffing der staking heeft alge- meeno vreugde gewekt, ook in verband met het feift, dat een oplossing was be reikt in het eersto ernstige geschil tus schen de socialistische regeering en de vakvereenigingen. Do staking in de suikerfabriek, in sym pathie waarmede do spoorwegstaking werd begonnen., duurt nog voort. BINNENLAND. Nederlandsche kinderen uit Duitschland. Dinsdag j.l. is te Katwijk weer een transport Nederlandsche kinderen uit de omgeving van Bentheim en Dusseldorp aangekomen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, daartoe door een van het co mité voor Nederlandsche Kinderen in den Vreemde, gevestigd te Amsterdam, in uit zicht gestelde gift in staat gesteld, zijn transporten weer kunnen hervatten. Deze kinderen uit Nederlandsche ge zinnen in Duitschland zullen 6 weken in het kinderhuis te Katwijk aan Zee ver toeven. Daarna zullen andere kinderen hun plaatsen innemen. Er komen nog ve len op de lijsten van het Roode Kruis voor. De aanvragen houden noe steeds aan; zoo heeft thans het Roode Kruis weer een verzoek uit het Ertsgebergte, waar ook noodlijdende Nederlandsche ge zinnen gevestigd zijn, ontvangen. Voor hem hoefde niet geplakt te worden. De Raad van Arbeid te Maastricht had krachtens de Invaliditeitswet een navorde ring ingesteld tegen een in zijn ressort woonachtig kapper, die geweigerd had rentezegels te plakken op de rentekaart van een bij hem in dienst zijnden leer ling. Deze leerling-kapper ontving van zijn patroon geen loon in geld, doch was uit sluitend werkzaam tegen vergoeding van onderricht en verder van fooien, welke hij van de klanten ontving. Onder deze omstandigheden meende de Raad van Arbeid, dat in dezen van loon dienst in den zin der wet sprake was, om dat volgens de Invaliditeitswet ontvang sten van derden als loon worden be schouwd, wanneer zij van invloed zijn ge weest op de voorwaarden der arbeidsover eenkomst, hetgeen naar 'sRaads oordeel in casu het geval was. Deze opvatting werd ook gehuldigd door den Raad van Beroep te Roermond, die de beslissing van den Raad van Areid bevestigde. Anders evenwel oordeeldo de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Bij de behandeling van het hooger be roep. door den kapper ingesteld, was het den Centralen Raad nog gebleken, dat do leerling naar eigen verkiezing in de zaak kon komen en daaruit wegblijven, onder welke omsatndigheden de Centrale Raad een werkelijke verhouding van loondienst tusschen den kapper en zijn leerling niet aanwezig achtte. Zoowel de beslissing van den Raad van Arbeid als de uitspraak van den Raad van Beroep werd dan ook door den Centralen Raad in zijn dezer dagen gegeven uit spraak vernietigd, terwijl de Raad be sliste, dat de navordering ten onrechte had plaats gehad Wethoudersverkiezing te Berkel en Rodenrijs. Men schrijft aan de „Msbd.": Sedert geruimen tijd was er onder de niet-katholieken van Berkel en Rodenrijs een anti-roomsche beweging merkbaar, welke bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing uitliep op een „georgani seerde" anti-roomsche coalitie. Deze had ten gevolge, dat aan de coalitiepartijen 6 en aan de katholieke partij 5 zetels werden toegewezen. Ook de burgemeester dezer gemeente schijnt van meening te zijn in 't zog van dit coalitieschip te moeten varen. Alvorens de nieuwe raad op Dinsdag G September bijeen zou komen, werd des avonds te voren, ten huize van den bur gemeester een voorvergadering gehouden. Het is te begrijpen dat de 5 kath. raads leden den volgenden dag voor een verant woordelijken wethouderszetel in zulk een onderonsje en met zulke politieke broeders en on(!)partijdigen voorzitter.bedank ten. KERKNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een wereldorganisatie tegen het Neo- Malthusianisme. Redevoeringen van Briand en Strese mann op de vergadering van den Vol kenbond. De spoorwegstaking in Queensland ge ëindigd. De „Pride of Detroit'' moet in Japan een noodlanding maken. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De Koninklijke Familie te Katwijk. (2de blad). Een aanvaring op den Nieuwen Water weg. Vier personen verdronken. (Ge mengde Berichten, 2de blad). Een windhoos boven Kruiningen. (Ge mengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. De a.s. opening van de Katholieke B' S' OMGEVING. Groote brand te Hoofddorp. (1ste blad). Geheimzinnige branden te Langeraar. (lste blad). Wij beginnen in dit nummer met een nieuw Feuilleton. MGR. A. J. CALLIER. Gisteren wed hedacht de 24e verjaardag van de benoeming van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier tot Bisschop van Haarlem. De benoeming had plaats op 11 Septem ber 1903., dé wijding op 28 October van dat jaar. SPORT ZEILEN. Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Op de Zuiderzee en het Buiten IJ heeft do Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniigng Zaterdag een aanvang ge maakt met haar tweedaagsche internati onale zeilwedstrijden. Do banen, die op het Buiten IJ en de Zuiderzee uitgelegd waren, had men over eenkomstig de voor de Olympische Spelen geldende banen ingericht. Do uitslagen van den eersten dag waren als volgt: 12- voets jollen dames: 1. „Anneke II", sfc. M. van Beusckom, 1 u. 29 min. 44 sec. Regenboogklasso: 1. „Schrijverke II" st. J. C. Smit, 2 u. 57 min. 29 sec., 2. „Gaai", st, ir. F. Stokhuizen, 2 u. 58 min 32 sec.; 3. „Hollandia", st. O. v. Staveren; 4. „Pie- dowiot". Vrijbuiterklasso: 1. „Dirk Duyvel", st. Deenik, 2 u. 9 min. 18 sec.; 2. „Jonker Ca- bilian", st. Huiskon, 2 u. 13 min. 32 sec. 12-voetsjoUen1. „Ben", st. B. Maas, 2 u. 12 min. 53 sec.; 2. „Mameel X", st. A. G. Bakker, 2 u. 14 min. 40 sec.; 3 „Winde kind II", et. J. Maas, 2 u. 17 min. 29 cec.; 4. „Anny". Handicapldasso' B.: 1. „Mona Lisa", st. Moltzer, 4 u. 7 min. 59 sec.; 2. „Beatrijs", st. Fr. Hin, 4 u. 9 min 17 sec. Handicap klasse O.: 1. „Noordster", st. Doeksen, 4 u. 5 min. 17 sec. 45 Kwadraatmeterklasse1. „Walta", st. P. Bon Czn., 4 u. 26 min. 59 sec.; 2. „Oiseau Bleu", oL Loncin, 4 u. 38 min. 40 sec. Zesmeterklaesc1. „Uilenspiegel", st. Tridt, 4 u. 31 min. 14 sec.; 2. „Kemphaan", st. G. de Vries Lentsch, 4 u. 33 min. 44 sec. b. j i rinses Juliana", st. v. Hoolwcrff. u. 34 min. 6 sec.; 4. „Ciss", st. Murdoch, 4 "u. 35 min. 23 sec. Ronde jachten O. A.; 1. „Brederode", st. J. Th. Boelen, 3 u. 38 min. 46 sec. (baan ingekort). Wedstrijd \oor buitenboord tnj-or- racebooten: 1. „Miss Jos", st. S. Joosien, totaal tijd 28 min. 52 sec.; 2. „Johnson", st. Snel 30 min. 43 sec. Do uitslagen van den tweeden dag luiden Handicapklasse B: 1. Mona Lisa st. Moltzer 2 u. 31 min. 10 sec.; 2. Holene st. Dudok van Heel 2 u. 33 min. 57 sec.; 3. Lucretia st. Wijcrs 2 u. 39 min. 10 sec. Handicapklas so C: 1. Noordster st. Doeksen 2 u. 35 min. 5 sec. 45 M2. Kmiserklasso: 1. Walta st. P. Bon Czn. 2 u. 40 min. 53 sec.; 2. Oiseai Bleu st. Loncin 2 u. 41 min. 13 sec. Zesmeterklasse1. Prinses Juliana st. Van Koolwerff 2 u. 40 min. 28 sec.; 2. Ubu st. Leon Huybrechts 2 u. 40 min. 39 sec.; Kemphaan st. G. de Vries Lentsch 2 u. 40 min. 53 sec.; 4. Sally st. M. dr Wit 2 u. 41 min. 29 sec. Dames 12-voetisjollen: 1 Pam st. O. E. de Vlieger 1 u. 39 min. 37 sec.; 2. Army st. D. Alberts 1 u. 40 min. 44 sec. Scheld ©jollen: 1. Willy st. Trist 3 n I min. 8 sec.; 2. Rietopiet st. J. Hellema l 5 min 48 sec. Regenboogklasso: 1. do Leede st. v. d Mey 1 u. 31 min. 58 sec.; 2. Duvel st. Koe man 1 u. 32 min. 8 sec.; 3. Brcaom at. OI> dag 1 u. 33 min. 23 sec.; 4. Gaai st. Stok huizen 1 u. 33 min- 24 sec. Vrijbuiters: 1. Jonker Cabeliau Huïsker 1 u. 50 min. 4 sec.; 2. Dirk Duyvel Deenik 1 u. 57 min. 3 sec. Twaalfvoetsjollen1. Bern st. Jtaas 1 u. 26 min. 37 soc.; 2. Windekind st. Maas 1 u. 30 min. 53 sec.; Anneke II Bohré 1 tu 31 min. 23 sec.; 4. Rietvink Schölvinck 1 u. 32 min. 21 sec. Buitenboordracobooten: 1. Slof van Gobr. Bruynzcel 1 u. 6 min. 7 sec. PAARDENSPORT. Wedstrijden op Duindigt. De uitslagen der gisteren op Duindigt gehouden harddraverijen en rennen lui den als volgt: Imperator-prijs, prijzenrlravcrij 4© klas se. Ingesehrevi ii 13. uitgekomen 7. 1. Rabenli iupt van F. Lebret (D. v. d. Meulen). 1830 M. in 2 min. 57.4 sec. Nic#

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1