binnenland tweede blad „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 10 SEPTEMBER STADSNIEUWS. GODSDIENSTONDERRICHT VOOR LEERLINGEN VAN H. B. S. EN GYMNASIUM. r Als naar gewoonte wordt wederom voor degenen, die de neutrale Middelbare scho len bezoeken, godsdienstonderricht gegeven in de School aan het Levendaal. Maandags om 4 uur voor de meis jes en jongens van de 4de, 5de en 6de klas; Dinsdag om 4 uur voor de jongens van de 1ste, 2de en 3e klas; Donderdag om 4 uur voor de meis jes van de 1ste, 2de en 3de klas. Het be gint weder op Maandag 12 Sep tember as. WIJZIGING ONZER HANDELS- POLITIEK. De vertegenwoordigers der vier Katho lieke Standsorganisaties in Limburg, n.l. de Limb. R.-K. Werkgeversvereenigiag, Limb. Land- en Tuinbouwbond, de Limb. R.-K. Middenstand, de Limb. R.-K. Werk- liedenbond hebben in een te Roermond gehouden bijeenkomst de economische ma laise in de zuidelijke provincies bespro ken en besloten in verbinding te treden met de zuster-organisaties in Noord-Bra bant, om to komen tot een algemeene ac- tie gericht op de wijziging onzer bandels- politiek. Het ligt in de bedoeling, indien niet spoedig mocht blijken dat door de 'Regeering maatregelen in bedoelden zin worden getroffen, betoogingen in de voor naamste plaatsen der zuidelijke provincies te beleggen teneinde de noodzakelijkheid van genoemd verlangen te betoogen. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Bondsvergadering. Zondag vergaderde de Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" in Hotel „De Roode Leeuw" te Amsterdam. Do Jaarverslagen werden goedgekeurd. De voorzitter memoreerde het welslagen van de actie voor de Winkelsluiting op de R. K. Feestdagen, waaruit bleek, dat deze actie belangrijke resultaten heeft opgele verd. Besloten werd, ten deze verder sa menwerking te zoeken met den Nederl. R. K. Middenstandsbond op Federatievcn Grondslag. Binnenkort zal het eerste gedeelte in druk verschijnen van de enquête naar den toestand van do bedienden op de kanto ren, zulks in samenwerking met Mercu- rius en de Christelijke Vereeniging. Op de Bondsvergadering zal worden Voorgesteld, om in begin van 1928 een soortgelijke enquête in te stellen voor de .winkelbedienden. De vakgroepen hebben de bijzondere aandacht van het Bondsbestuur. Besproken werden de maatregelen voor doorvoering van de wettelijke regeling van het Handelsonderwijs, waarop de voor zitter, onder applaus der vergadering een woord van dank bracht aan den afgetreden Inspecteur van het Handelsonderwijs, Mr. J. II. Tiel, voor de vele belangrijke werk zaamheden voor het Handelsonderwijs iierj iebt. Gememoreerd werd de belangrijke de monstratieve vergadering, welke op-18 September in Huize Boschlust te Zeist wordt gehouden, waar als inleider zal op treden de Bondssecretaris, de heer H. B. Haver. Ter inlossing van vroegere beloften, werd besloten de a.s. Bondsvergadering, welke zal worden gehouden op 23 en 24 October aanstaande, te stellen in het tee- ken van een congres. Daartoe zal, naast de afwerking der organisatorische werk zaamheden, 2 onderwerpen worden inge leid en wel: le dag door den heer P. Serrarens, se cretaris van de Internationale Arbeids wetgeving voor de bedienden. 2e dag zal de bondspenningmeester, de heer B. Hinterding, spreken over „De in vloed der techniek op de positie van den kantoorbediende en zijne opleiding." Daarna werden de punten besproken van het program van Actie voor de komende 2 jaren, terwijl ook de instructies voor de afdeelingen voor het plan de campagne [werden vastgesteld. Do voorzitter stelde daarna aan de or de, de bespreking over de voorstellen voor do aanstaande bondsvergadering, welke van de verschillende afdeelingen waren ingekomen. R. K. H. B. S. Afd. Meisjes te Rotterdam. Gisterenmorgen heeft de officieels ope ning plaats gehad van het eerste studie jaar van de R.K. H. B. S., afdeeling meis jes aan den Beukelsdijk te Rotterdam. RECHTZAKEN HOOGE RAAD. Nietigheid van een advertentiecontract. Voor den Hoogen Raad zijn gisteren pleidooien gehouden in de zaak tusschen do N.V. De Avondpost, dagblad voor Stad en Land, en J. P. J. Born. De cassatie richtte zich tegen een von nis der Utrechtsche rechtbank van 1 De cember 1926. Mr. de Haan uit Leiden, voor de ■Avondpost optredend, deelde mee, dat in Januari 1920 tusschen partijen een adver tentie-contract is afgesloten voor 3000 re gels, welk aantal regels moest worden geplaatst binnen 1 jaar. Voorts bevatte het contract een clausule, volgens welke üe Avondpost hqt recht had, om het be drag, dat na den termijn van 1 jaar nog niet verbruikt was, in eens op te eischen. Na afloop van den contracttermijn was voor een bedrag van f356 nog niet ge plaatst, voor welk bedrag de Avondpost Bom aansprak. Bom voerde echter een tweetal verweren aan, en wel lo. dat hij het contract niet in privé had afgesloten, doch in zijn kwaliteit van directeur eener zaak. Dit verweer is echter niet opgegaan. Voorts stelde Bom bedrog bij het af sluiten van het contract, subsidiair dwa ling in de zelfstandigheid der zaak, en wel omdat de betreffende colporteur had medegedeeld, dat de Avondpost een dage lij ksche oplage had van 36.000 eexmplaren. In de procedure is komen vast te staan, dab de oplaag slechts 9000 exemplaren be droeg, terwijl aangevoerd werd, dat de colporteur niet had gesproken van een op laag van 36.000, maar van een lezerskring van 36.000. De rechtbank overwoog in haar interlo cutoir vonnis, dat wanneer de colporteur gesproken heeft van een oplaag van 36.000, terwijl deze slechts 9000 bedroeg, er dan sprake is van onwaarheid, van het gebruik maken van een listige kunstgreep, zon .cr welke do adverteerder bet contract wel licht niet zou hebben aangegaan. Naar aanleiding hiervan legde de rechtbank dan ook aan Bom te bewijzen op, dat de col porteur werkelijk over een oplaag van 36.000 gesproken heeft. Ofschoon nu bij do gehouden enquete niet gebleken is van het spreken over een oplaag van 36.000, maar wel over een le zerskring van 36.000, overwoog de recht bank toch, dat de mededeelingen van den colporteur zoodanig onjuist waren, dat Born daardoor in den waan werd gebracht, dat hij een contract zou sluiten met een werkelijk groot dagblad. Pleiter is van oordeel, dat het eindvon nis der rechtbank op dit punt niet behoor lijk gefundeerd is. De rechtbank heeft op grond van dwaling de ingestelde vordering zonder meer afgewezen, en dat, zonder dat in de dagvaarding de nietigheid van het contract is gevorderd. In verband hiermede merkte pleiter op, dab door verschillende lagere colleges reeds is uitgemaakt, dat een beroep op dwaling of bedrog uitdrukkelijk moet zijn gesteld. Art. 1485 B. W. bepaalt, dat verbindte- nissen, door geweld, dwaling of bedrog aangegaan, een rechtsvordering opleveren tot derzei ver vernietiging; Ook de Hooge Raad heeft bij arresten van 23 November 1917, W. 10201, en 28 April 1921, W. 10747, beslist-, dat vernieti ging alleen mag worden uitgesproken op een daartoe gedane rechtsvordering, Ten slotte verwees pleiter nog naar art. 1490 B. W. volgens hetwelk een beroep op de nietigheid alleen niet voldoende is. Aangezien do Utrechtsche rechtbank deze beide artikelen geschonden heeft, kan heb gewezen vonnis niet in stand blijven. Voor Born werd gepleit door mr. De Vink, uit Utrecht. Conclusie van het O. M. 23 Sept. FfliLLISSÈWËHTEES" Opgeheven H. Smorenburg, te Nootdorp. Gemengde BerachEesi ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Landbouwer gedood. Gistermiddag, toen de trein uit de rich ting Zutfen, die te 16.17 aldaar moet aan komen, den onbewaakten overweg bij „de Snippeling" te Deventer passeerde, be vond zich daar op dat oogenblik, met paard en wagen de 55-jarige landbouwer 13. J. Roeterdink, die den trein vermoede lijk niet heeft' zien aankomen, hetgeen daar zeer wel mogelijk geacht wordt. De man werd door de machine gegrepen en was op slag dood Het paard sloeg op hol. Blijkbaar was het niet ernstig gewond. De wagen werd geheel verbrijzeld. Er bleef geen stukje van heel. Ernstige aanrijding. Donderdagavond had op den hoek van het Plein en de Baan te Haarlem een ern stige aanrijding plaats, die te wijlen is aan onvoorzichtigheid van een fietsend meisje. De 16-jarige Mathilde v. d. S., wo nende Rijksstraatweg 51, wilde van het Plein naar de Baan gaan, maar stak de bocht af, waardoor zij links van den weg kwam en door een van de Baan komende auto, die rechts van den weg met matigen gang reed, werd aangereden. Op het laat ste oogenblik bad zij willen oversteken. Het meisje kreeg geen letsel; wel echter baar zusje Marie v. d. S., oud 7 jaar, die op den bagagedrager zat. Het linkervoor- wicl van de auto ging over baar heen. Zij werd naar do Mariastichtin"- vervoerd, waar zij onmiddellijk een buikoperatie moest ondergaan. Gistermorgen maakte zij het tamelijk wel. Overreden en gedood. Toen Donderdag te Hoogersmilde het 6-jarig zoontje van den heer Heidema de straat wilde oversteken, kwam er juist in volei vaart ene auto aanrijden. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon bij niet voorkomen, dat het jongetje onder deu auto kwam en in die mate gewond werd, dat het direct naar het Wilhelmina Zie kenhuis te Assen vervoerd werd. Kort na aankomst aldaar is de kleine, die zware inwendige kneuzingen bad bekomen, over leden. Auto tegen lantaarnpaal. Te Delft is Donderdagavond in de Ju- lianalaan de heer v. L. uit Zwijndrecht iu volle vaart tegen een lantaarnpaal gere den, doordat bij moest uitwijken voor een auto. die uit een zijstraat kwam. De paal brak af en de auto werd zwaar beschadigd De inzittenden kregen geen ernstig letsel. Verdronken. Te Oostzaan in een oude alleen wonende vrouw levenloos in een sloot gevonden. Zij is vermoedelijk vanwege de duisternis in het water geloopen. Ernstige val. Een kermisreiziger is uit de nok van een voor de kermis te 's-Hertogenbosch in aanbouw zijndij carrousel gevallen. Hij kwam terecht op een wagen en vervolgens op den grond. Met ernstige, doch niet le vensgevaarlijke wonden werd hij opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd. Kookketel uit elkaar gesprongen. Door een onoplettendheid van losse ar beiders is gistermiddag tusschen 12 en 1 uur in de conservenfabriek van de firma Peter Verburg te Noordscharwoude een kookketel uit elkaar gesprongen. Om het koffiewater warm te houden, hadden ze den stoom niet afgezet en bet kraantje voor den afvoer van verwerkten stoom dichtgedraaid. Zoo was een ontplof-- fing onvermijdelijk. Do binnenketol brak uit zijn omhulsel van den buitenketel weg en schoof met kracht door het glazen dak, verwoestende sporen aan waterleiding enz. achterlatende. Slechts een der arbei ders liep een lichte verwonding op. Al leen inaterieele schade werd aangericht. Ernstige vechtpartij. Op den hoek van de Prins Hendrik straat te Leeuwarden heeft naar de „Lw. Crt." meldt, een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekere P. S., die daar met zijn vrouw op en neer liep, kreeg ruzie met ocnige mannen. Plotseling liep F. S. ^uet een geopend scheermes op een der mannen H. de B. toe, waarbij bij dezen een diepe snede in den hals toebracht. Ook kreeg de B. wonden aan bood en rug. In -ernstigen toestand is de B. opgeno men en naar het politiebureau vervoerd, waarna hij in het Stadsziekenhuis moest worden opgeuomen. De dader is aange houden. Diefstal en heling. De politie te Deventer heeft de hand ge legd op drie pakhuisknechts, die gedu rende geruimen tijd een drogislfirma daar ter stede voor aan zienlijke bedragen aan goederen hadden bestolen en zich eveneens hadden schuldig gemaakt aan het opstel len van valscbe kwitanties en aan heling. Misdadige snoeplust. De banketbakker B. aan de Kleverpark weg te Haarlem kreeg "Woensdagmorgen telefonisch een bestelling van een zich noemende mevrouw Pauw, Ged. Schalk- burgerweg 4-2E, voor 50 gebakjes, V* pond koekjes en wat chocolade. Het be stelde werd bezorgd, maar bij aanbieding der kwitantie Donderdagmorgen werd ver wezen naar „het kantoor van meneer", Generaal Gronjéstraat 85. Dit bleek te zijn een bureau van het voormalig Schotensch burgerlijk armbestuur, en mevrouw Pauw cchtgenoole van den werldoozo Otter, le gen wie door den commissaris van politie gewaarschuwd is. De lekkernijen waren natuurlijk al lang op. Belastingheffing van overwinningen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Een onaangenaam avontuur heeft do Nederlandscho zwemploeg, die Donder dagochtend uit Italië in het vaderland teruggekomen is, beleefd. De Nederland- sche douane heeft het namelijk noodig ge vonden van do prijzen, die onze dames ge wonnen hebben, invoerrechten te heffen. Dat een ambtenaar zijn plicht doet en zilveren voorwerpen, die men in ons land wil invoeren, belast, kunnen we ons be- giAipen. Maar een beetje meer soepel heid bad men toch in deze wel mogen verwachten. De Nederlanders komen uit het buiten land terug, zij hebben er roem en eer be haald, hebben met deze prijzen van het eene station, naar het andere gesjouwd, er koesterende zorgen aan besteed, zijn er alle grenzen mee gepasseerd met een lachende felicitatie van de betrokken doua ne-ambtenaren, en in Roozendaal vindt men het noodig allerlei moeilijkheden te verzinnen, teneinde bureaucratius niet te vertoornen. Op het station Roozendaal, waar het geval eenige opschudding verwekte, vond men algemeen deze handelwijze zeer on aangenaam. Een avontuurlijk jongmensch. Do Vreemdelingendienst te 's-Graven- liage heeft een minderjarigen Duitschen jongen aangehouden die zonder legitima tiebewijzen en met slechts een dubbeltje op zak in dio stad vertoefde. De jongen vertelde, dat hij zijn ouders, die in Ber lijn wonen, ontvlucht was om zich naar Hamburg to begeven. Hier ging bij als blinde passagier aan boord van een stoom schip. De bemanning hielp hem hiermede en gaf hem te eten en te drinken. In Rot terdam kwam hij aan en na daar eerst eenige dagen rondgezworven te hebben, ging hij op weg naar den Haag waar hij i aangehouden werd op de Nieuwe Park laan. Bij het naderen van eenige agenten poogde hij zich te verbergen in een bosch- jc langs den weg. De politie twijfelt echter aan het ver haal van den jongen, die er eenigszins suf uitziet en zeer lijzig spreekt. Men vermoedt dat hij doofstom is en nu spreken geleerd heeft. Alleen wanneer men hem langzaam en duidelijk toespreekt antwoordt bij. Met de Berlijnsche politie zal gecorrespon- deert worden en blijkt het, dat zijn ouders werkelijk in de Duitsche hoofdstad wonen, dan zal bij daarheen worden opgezonden. Tot zoolang echter blijft bij in bewaring. Brand in een kolenmagazijn. Gistermiddag werd in bet kolenmaga zijn van de Marine-buitenhaven te Helder brand ontdekt. Tweemaal in de week wordt met behulp van thermometers, wel- ko door lange buizen in de kolenboop worden neergelaten, de temperatuur op genomen. HocwaI. bet daarvoor eerst he den de dag was, werd ditmaal de controle reeds gisteren verricht, waardoor men den brand ontdekte. Onmiddellijk werd de di recteur van de Marinewerf gewaarschuwd en begon men met groolen spoed den vuurhaard, die zich op een diepte van on geveer anderhalven meter bevond, bloot te leggen. Groote rookwolken stegen wel dra op. Al spoedig daarna sloegen ook de vlammen naar buiten. Met de stoomspuit van do Marinewerf en een aantal pers pompen werd het vuur bestreden, terwijl werklieden van de Marinewerf de kolen buiten de opslagplaats reden. Den gehee- len nacht werden deze werkzaamheden voortgezet. Een 103-jarige overleden. Te Utrecht is, 103 jaar oud, overleden de heer J. M. Timp, oudste inwoner der stad. Op zijn laatslen verjaardag, 22 Nov. j.l. werd hij gehuldigd met een aubade door de genietroepen, waartoe bij langen tijd had behoord. Een groote steur. De stoomtrawler Martha is te IJmuiden aangekomen met een buitengewoon groolen steur welko niet minder dan bijna 170 ki logrammen woog. Dulteni!. Oerichten ONGELUKKEN. Noodlottige brand te Londen. Vier dooden. Een hevige brand heeft gewoed in een fabriek van afvalproducten in de wijk St. Panera* te Londen. Meisjes sprongen met brandende klceren uit do ramen dor fa briek in het Regent Canal; sommige kon den door een juist passeerende schuit wor den gered; maar vier meisjes kwamen om. Treinderaitlement in Beieren. Verscheidene personen gekwetst. Dondordagnamiddag zijn in de nabijheid van Oberda-chstetten (Beioren, district Mittelfranken) van trein No. 90 de locomo tief, de bagagewagen en vier personenrij tuigen ontspoord. Verscheidene reizigers zijn gekwetst. De oorzaak van het ongeluk j is waarschijnlijk aan verkeerden wissel- stand te wijten. Treinontsporing. Gisternacht is de D-trein 90 bij liet sta tion Oberdachstatten nabij Würzburg ont spoord. Tengevolge van een nog niet op gehelderde oorzaak kwam de trein plotse ling op een verkeerd spoor, waarop een goederentroin stil stond. De machinist remde terstond uit alle macht om 'n bot sing te voorkomen. Do looometief ont spoorde daarop, doch werd door hot ge wicht van do volgende wagens nog oen eind voortgeschovcn. Ook do bagagowagen en het eerste reizigers rij tuig vielen om, terwijl nog vijf andere wagens uit de rails liepen. Niemand is om het leven gekomen. Slccluls 12 personen worden gewond, doch slechts 2 zoo ernstig, dat zij naar heb zie kenhuis moesten worden vervoord. De overige gowonden konden, nadat een eer ste verband was aangelegd, hun reis per eerstvolgende gelegenheid voortzetten. De overstroomingen bij Wladiwostok. De totale schade, aangericht door de jongste overstrooming in het Verre Oos ten, moet, volgens de Sovjet-bladen, be cijfer! worden op 12.500.000 roebel, te we ten: 7 millioen aan de landbouwbedrijven, 3.5 millien aan do industrie en 2 millioen aan het transportwezen. Groote branden in Tsjecho-Slowakije. Donderdag brak te Kalharinaberg, ccn plaatsje in het Ertsgebergte, een groote brand uit, waarbij zes huizen en het ge bouwencomplex van de Verkoopcoöperatio der Kaïtharinaborger Speelgoed-industrie in vlammen opgingen. Te Dorasch bij Neutra brandden Don derdag 56 huizen tot den grond toe af. 85 Gezinnen werden dakloos. Verscheidene personen kregen min of meer ernstige brandwonden. Do schade bedraagt verscheidene mil- lioenen kronen. Groote branden in Brazilië. Uit New York wordt gemeld, dat een ge weldige brand het grootste deel der han delswijk van Bahia (Brazilië) heeft ver woest. De blusschings werkzaamheden wer den aanvankelijk zeer door watergebrek bemoeilijkt. De nieuwe Engelsche Bank. Kluizen twintig motor onder don grond. Het is do ambitie van de architecten voor de nieuwe Bank van Engeland, dat zo het beste gebouw van het Britsche Bijk zal worden. Te oordeclen naar den tijd, dien men voor den bouw neemt, is de zorg er aan besteed inderdaad buitengewoon. Men is al langer dan twee jaar bezig bin nen de blinde muren van het oude bank gebouw; en nog ziet men boven die mu ren niets nieuws verrijzen. Dat zal mede ook moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de bouw een twintig meter onder den beganen grond is begonnen. Daar heeft men de veiligste kluizen van de we reld gebouwd. Teneinde te bevorderen, dat de nieuwe Bank van Engeland zoo goed mogelijk gebouwd zal worden, is er een constructie-commissie ingesteld, be staande uit de gouverneurs van de bank, architecten, vertegenwoordigers van do aannemers en andere deskundigen. Dio commissie komt eiken Maandag bijeen en bespreekt dan het werk, dat in den loop van een week moet worden gedaan. Dio commissie gaat zoo grondig over elk detail van den bouw, dat men aanneemt, dat het werk tien jaar zal duren. De oommissie heeft juist uitgemaakt, dat do dagverliehting zal geschieden door dakramen, voorzien van hot nieuwe vita- glas, dat de zegenrijke ultraviolette stra- lon van de zon heet door to laten. Do oudo bank had bijzonder mooie plafonds, waarvan men de ornamentiek in afgietsels heeft bewaard, met liet doel de plafonds in het nieuwe gebouw to rcproducoorcn Do kosten van don bouw van do nieuwe bank worden geraamd op vijf millioen pond sterling en het heet, dat hot gebouw duizend jaar goed zal blijven. Emir en broekenperser. Dc „prins van Koerdi etan" weer opgedoken. Te Belgrado is dezer dagen een exotisch heerschap gearresteerd, dat ondor den weidschen naam van „Emir Mohammed pasja al Rasjid" werkte. Daar do Joego slavische politie er niet achter kon komen, wie do gearresteerde oigonlijk was, wor den do vingerafdrukken van den emir naar de politic-centrales van vorsohcidcno lan den gezonden. Thans is gebleken, dat men met een in ternationale oplichter heeft te doen, dio al jaren lang slachtoffers hooft gemaakt. In 1921 verscheen hij onder den naam van „Mjor Domo" te Washington, in gezel schap van „prinses Fatimah", als wier ge volmachtigde hij verklaarde op te treden. Het paar vormde een sonsatio voor do Amerikaanscho society en Mjoa- Domo werd zelfs door den president op het „Wit te Huis" in audiëntie ontvangen. Doch bij hun vertrek uit Amerika konden zij hun schulden niet betalen. Fatimah gaf toen oen groot en briljant als ondorpand, die la ter evenwel valsch blcok te zijn. Men heeft van haar daarna nooit meer iets vernomen. Van haar ge volmacht igdo echter des te meer. Deze dook namelijk in 1923 plotso- ling te Londen als „prins van Kocrdistan" op. In het Savoy-Hotol huurde hij een paar kamers voor tien pond sterling per dag. Maar zijn secretaris-mct-geld, op wien hij zeide to wachten, kwam maar niet opda gen en de prins moest naar hot Hydopark Hotel verhuizen. Een Engelsch particulier zette hij voor 50 pond sterling af. De politie werd nu in de zaak gemengd en deze constateerde, da-t do prins ccn 28- jarig Egyptenaar was, Said Moliamod Ka- kelo gohcoten. Voorts kwam men tot do ontdekking, dat hij ovordag bij een Lon- densch kleermaker broeken opperste, om zich dan 's avonds in zijn kakelbonte uni form in de halls der voorname hotels te laten aangapen. Hij werd tot zes maanden zwaren dwangarbeid veroordeeld, hetgoen echter allerminst fnuikend op zijn energie werkte. Na het uitzitten van zijn straf trad hij te New York als „buitengewoon gezant van Kocrdistan" op. Weer maakte hij groote schulden, als gevolg waarvan hij con paar maanden do gevangenis van Sing-Sing van binnen mocht bezichtigen. In Maart 1923 bereidde Liverpool hem oen grootsoho ontvangst. Maar spoedig kwam men er achter, met wien men te doen had en hij werd uit het land gezet. Zijn reis voerde hem toen naar Berlijn, waar hij zich als „kroonprins van Koordi- stan" in do hotcllijslen inschreef. Gestoken in een met overdadig goud beslikte uni form en gesmukt met talrijke ordcteckcns verkeerde de „kroonprins" in do beste ho tels, werd tot de voornaamste kringen toe gel aiteu en verwekte overal opzien. Hij verklaard)', niet voor zijn genoegen op reis te zijn, doch oen film-expoditio naar zijn vaderland tc willen organisceren. Voorloopig nam hij linies en rechts voor schotten op. Maar te Berlijn had hij pech. Want kor ten tijd na zijn aankomst arriveerde een houscho prins van Kocrdistan in do Duit sche hoofdstad. Hot weerzien tusschen do twee „broers" was buitengewoon treffend. De „kroonprins" word plotseling weer do Egyptische broeken perser Said Mohamed Kakolo. Gedurende zeven maanden moest hij zijn mooie parade-uniform voor een ge streept gevangenispakjo verruilen. Thans wil do rechtbank te Belgrado gaarne eens nador kennis met hem maken. Een brassende propagandist. De politie van Boedapest deed onlangs con gelukkige vangst. Een man gaf voor boeddhistisch priester te zijn en noemdo zich Avamantanago, maar het bleek spoe dig dat hij een Hongaarscho zigeuner was, Julius Lakatos genaamd. Wel was hij met het Boeddhisme in aan raking gekomen. Als kind van con zigeu nermuzikant in de Poesta geboren, kwam hij als knaap op een gymnasium en wond om zijn zoldzamo muzikale begaafdheid naar het Conservatorium te Wccncn ge zonden. Na de voltooiing zijner studie ver trok hij naar Ceylon en lirad daar in oen Boeddhistcnklooster. Twaalf jaar studeerde hij er het Sanskriet en de moderno talen. Enkele maanden gelodcn werd hij door zijn kloosteroverste naar Hongarije ge stuurd om daar een Boeddhistische sekte to organisceren, waarvoor hij ccn groote som golds had meegekregen. In Hongarijo kwam zijn zigeunornatuur echter bovcq; zijn propagandistische opdracht was hij vergeten en do 40 millioen kronen werden in cnkclo weken verbrast in dc nachtlo kalen van Boedapest. iZjn loven van vroo- lijko Frans gaf hij niet op; hot geduld zij ner schuldcischers was echter kort van duur en het heerschap werd ingepikt. Do Boeddhisten van Coylon zullen het wel bij deze eerste poging laten om aan hangers to vinden in liet Katholieke Hon garije. De expeditie Filchner niet vermoord? Met ministerie van Buitenlandsche Za ken kreeg bericht, dat zeer waarschijnlijk de tijding van het vermoorden der expe ditie van den Duitschen ontdekkings- roiizger dr. Filchner onjuist is. Vermoede lijk betreft het een andere reizigersgrocp, dio aan de Thibctaansche grens door roo- vers overvallen en uitgemoord is.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3