z&temnm so september 027 18e Jaargang No. 5666 e Ccicbdie (Boii^o/nt po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. [Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. jFranco per poet f2.95 per kwartaal, pet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver- [krygbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers o ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat oit vijl bladen, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad. V Nu weer geen relletjes a.u.b. Wij lezen in „De Maasbode" van van morgen: AANSLAG OP EEN PRIESTER. De geesfeiijke zwaar gewond. Onze correspondent te Parijs schrijft ons: Terwijl de 50-jarige pastoor van Larra, bij Toulousse, zich naar de pastorie begaf, heeft een onverlaat, bekend om zijn haat tegen de pries ters, uit het raam van zijn woning met een jachtgeweer op den geeste lijke geschoten waardoor de abbé Bally zwaar gewond werd en in zeer zorgwekkenden toestand naar een kliniek te Toulousse moest worden overgebracht. De dader, die in een aanval van ontoombare woede verkeerde, ver sperde zijn woning en kon eerst uren later door de gendarmes en de dor pelingen overmeesterd worden. Nu moeten al die menscben, in Rotter dam en Amsterdam b.v., die voor het recht op willen komen, wèèr niet overslaan tot het maken van relletjes I Dat vragen wij heusch niet van hen; integendeel. Maar protesten verwachten wij toch wel! Protesten tegen dit feit, dat niet op zichzelf staat, maar kan worden be schouwd als een gevolg van een in ternationale haat- en las- t e r-c a m r> a g n e tegen de Katholieke priesters. Protesten in Het Volk, enz. Wij verwachten; maar zullen wel wor den teleurgesteld! V Verliberaliseerde Katholieken. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Apol. Ver. „Petrus Ganisius" was, zooals bekend, het onderwerp der bespre kingen: De houding der Katholieken te genover het Socialisme. Een der uit de besprekingen sterk naar voren gesprongen gedachte was wel deze: Wij moeten op de allereerste plaats zelf In alles Katholiek zijn; wij hebben vooral het liberalisme en den liberalen geest on- de Katholieken te bestrijden- De menschen, die een wreed en onchris telijk kapitalisme hebben leeren kennen of het onrecht daarvan aan den lijve gevoe len, geraken vaak gemakkelijk verblind voor de aanlokkelijke dingen in het socia lisme, dat het kapitaal bestrijdt. En nog veel gemakkelijker, als zij het verkeerde in dat kapitalisme in practijk zien gebracht door overigens brave Katholieken. Helaas weten zij dan niet te onderschei den het bijkomstige van het wezenlijke, de toepassing van de beginselen, of liever: de miskenning van de beginselen door de aanhangers ervan en do beginselen zelf. In verband met wat wij hier schrijven, cileeren wij uit een artikel van den Capu- cijn er-pa ter Quirinus in het „Dagblad v. Noor dhr. En als we nu willen weten, waar het groote gevaar voor Brabant schuilt, dat het zal afvallen van het katholiek ge loof, dan moeten we 't zoeken in het eigengereide, trotsche, hooghartige, geld- zoekende, en weeldezieke liberalisme. Die kanker knaagt aan onze maat- - schappij. Wordt dat niet verbeterd, wordt de 'katholieke idee van leven-voor-elkaar om Godswil; van zich zelf opofferen voor el_ kander niet in practijk gebracht, dan zal het socialisme zeker winnen. Doch dan moet men weten, waar de schuld ligt. De domme en bange zielen, die om „socialisme" roepen, als er alleen maar sprake is van het doodnatuurlijke recht op een behoorlijk loon, op een fatsoen- tijk menschenbestaan, weten nu met- 1 een, hoe het staat met hun katholicisme. Of ze dat zoo inzien? Helaas, neen Ze begrijpen er niets jvanl In veel punten zijn het goedmoe- - .dige menschen; ze hebben wel wat over iVoor goede dingen. „Als ze maar niet hieuwerwetsch zijn!" x En dan vervolgt de schrijver: En juist dit punt geeft goeden moed- Veruit de meesten meenen het goed ïnet hun overtuiging. Op slot van reke- tiebben ze wel wat over voor an deren: hun gulheid en goedgeefschheid jploiten daarvoor. Doch ze zitten yast in ^emle beginselen. Ze zien de kerk maar het liefst staan op een plein, los aNes- Ze hebben niets geleerd, hun x plo°f, beginselen van liefde en recht (toepassen op de menschelijke verhoudin- 1 ff1}' zou^en voor geen geld willen -< spe|i, doch betalen graag zoo weinig r ee&igszlns kan. Dat oude „baas h,ij ven" zit hen in 't bloed; ze kunnen dulden van huis uit dat anderen meespreken. Dat moeten ze leeren. Dat moet ze geleerd worden. Onder het oog gebracht. Want ze willen niet een oor zaak zijn van afval. Maar dan moet het ook uit zijn met alle mogelijke liberale gekoketteer. In lectuur, in kringetjes, in clubs, in leven. Ja het moet uit zijn onder ons met alle mogelijk liberaal gekoketteer! Willen wij niet zijn: de oorzaak van af val! BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSVERGADERING. Hei Poolsche voorstel Ingediend. Een verklaring van Stresemann. De namiddagzitting van gisteren van de Volkenbondsvergadering bracht twee nieuwe feiten: In de eerste plaats de indiening van het Poolsche voorstel. De Polen hebben zich ten slotte voor de groote mogendhe den gebukt en hun voorstel ingediend in den vorm, waarin het door de juristen der groote mogendheden was goedge keurd. Het voorstel heeft thans den volgenden inhoud: De Volkenbondsvergadering zal verkla ren, dat iedere aanvalsoorlog is en blijft verboden, en dat alle vreedzame middelen zullen moeten worden aangewend voor de beslechting van internationale geschillen. De Volkenbondsvergadering zal voorts verklaren, dat de leden van den Volken bond verplicht zullen zijn, zich overeen komstig deze beginselen te gedragen. Dit voorstel werd reeds gistermiddag om zijn leegen inhoud door Sialoja aan de kaak gesteld, maar vermoedelijk zal Briand heden verzoeken, het voorstel bij acclamatie aan te nemen en een dringend beroep doen op de Nederlandsche delega tie, om haar voorstel thans terug te trek ken. Op het oogenblik zijn de delegaties der kleinere staten echter nog allerminst be reid, dezen raad van Briand te volgen en dringen zij aan op een verwijzing van het Nederlandsche voorstel naar de com missie, opdat daar een ernstige discussie zal volgen. Het tweede nieuwe feit is de verklaring van Stresemann, dat Duitschland nog in deze maand het protocol zal onderteeke nen, betreffende de verplichte onderwer ping van alle rechtsgeschillende aan het Inteme'"^nnni -^rechtshof te 's-Graven- hage. Tot nu toe hebben slechts twintig kleinere staten deze verplichting tot in ternationale rechtspraak aanvaard. Van de groote mogendheden heeft alleen Frankrijk het in artikel 80 van het sta tuut van het Ha,agsche Hof bedoelde pro tocol onderteekend, doch met zulk een voorbehoud, dat deze practisch van gee nerlei waarde is. Duitschland is dus de eerste groote mo gendheid, die zonder eenig voorbehoud de verplichte internationale rechtspraak in rechtsgeschillen op zich zal nemen. De verklaring van Stresemann vond lui den bijval bij de groote meerderheid der Frankrijk Het feest van 19 September. Heti A m er i k a a n s o h e legioen. Om het feest van 19 September mee te maken komen een paar duizend Ameri- kaansche oud-strijders, het z.g. Ameri» kaanscho legioen, naar Frankrijk. De „voorhoede" is reeds te Parijs aan gekomen en met veel geestdrift ontvan gen. Het is zeker, dat de Amerikanen nim mer die algetneene belangstelling zouden hebben gevonden, als de communisten en socialisten niet hun campagne tegen hen hadden ondernomen (in verband met de Sac co en Vanzetti-af faire). De revolutionairen zetten hun bedrei gingen echter voort, doch zeer uitgebreide maatregelen zijn genomen, om elk optre den, om op 19 September, den nationalen feestdag, verwarring te brengen, te ver-t hinderen. De ministers van binnenlandsche za ken en van justitie, de prefect van politie en de voornaamste politiechefs conferee- ren herhaaldelijk en een geheel plan van verdediging is opgesteld. De algemeene indruk is dan ook, dat den 19den September de rooden het niet zul len wagen, kabaal te maken, te meer daar ook het publiek zoo iets niet zou dulden. Het gevaar blijft echter bestaan dat in de volgende dagen geisoleerde pogingen zullen worden gedaan, om het Amerikaan- schen toeristen lastig te maken. Maar ook daartegen zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt. Men is nu druk bezig Parijs te versie ren. Bij de stations zijn reeds de witte feestmasten met de lichtbogen en het „Welcome" geplaatst eD ook hij de offi- cieele gebouwen en in de Champs Elysèes is men druk in de weer, om de versierin gen gereed te maken. Vooral de feestverlichting belooft een grandioos aspect te krijgen. Bulgarije. Ex-Koning Ferdinand van Bulgarije. Hij wil naar zijn land terug. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft ex-koning Ferdinand van Bulgarije het plan opgevat naar Bulgarije terug te kee- ren. De regeering van Roemenië heeft den ex-koning toestemming gegeven voor den doorreis. Litauen. Een mislukte revolutie. Talrijke communisten gearresteerd- Gisterochtend om vier uur hebben in de Litausche provincieplaats Tauroggen de communisten getracht een staatsgreep uit te voeren, die evenwel, naar het Litau sche ministerie van Oorlog mededeelt, door snel en energiek ingrijpen der autoriteiten in de kiem werd verstikt. In het geheele land heerscht rust; de regeering is de si tuatie meester. Naar Tauroggen zijn troe pen gezonden. Het district Tauroggen is in staat van beleg verklaard. De politie heeft circa honderd commu nisten gearresteerd. De leider van den staatsgreep, Majoes, is gevlucht. Op zijn arrestatie is een belooning van 5000 lit Polen. De mislukte aanslag in de Sovjet-legatie te Warschau. Uit Moskou wordt gemeld, dat ©en ze kere verkoeling tusschen Polen en de Sov jets het gevolg is van het incident, dat plaats heeft gehad in de Sovjet-legatie te Warschau. Dit incident wordt nog steeds door de Sovjet-pers en de leiders be schouwd als een aanval op de Sovjet-lega tie. De „Izwestija" verlangt, dat de Pool sche regeering nieuwe maatregelen neemt tegen de Russische emigranten en dat de Poolsche pers ophoudt met „den schaam- teloozen laster'', daar anders een regeling der problemen tusschen Pelen en Rusland onmogelijk is. Rusland De breuk met de Britsche arbeiders. Moskou is diep onder den indruk van het besluit van het T. U. G- om de En- gelsch-Russische commissie op te heffen en de roode leiders storten de fiolen van hun toorn reeds uit over de hoofden der „EngeLsche verraders". Dogadof verklaarde echter, dat de Rus sen ondanks de breuk middelen zullen vin den, om nauw contact te verkrijgen met de Engelsche arbeiders, buiten de agen ten van Baldwin om. De Engelsche arbei dersklasse zal dan inderdaad revolution- nairen op hun plaats brengen, aldus ge looft Dogadof. Losofski weet hoe het be sluit van het congres mogelijk is gewor den. Het was alles vooraf beraamd, be- weet hij in de „Izwestija", doch slechts de voornaamste leiders zijn verraders en het hart van de Engelsche arbeidersklasse klopt met denzelfden klop als dat van Moskou, zooals een referendum onder do leden bewezen zou hebben. Amerika De Ridders van Columbus. Hun gouden jubilé. De „Ridders van Columbus'' hebben in hun huis te Portland, (Oregon) hun eer ste gouden jubilé gevierd. In de geschiedenis der Katholieke actie zal moeilijk ©en tweede genootschap te vinden zijn, dat binnen zoo'n kort tijdsbe stek op zulke overweldigende successen kan bogen. Hun laatste werk, dat der oorlogsvete ranen, is zoo juist voltooid. Een paar cij fers zullen aantoonen, hoe alles er op zijn Amerikaansche toegaat. Honderd vijftig avondscholen werden opgericht met 313.916 leden; 403 instellingen van onder wijs kregen een flinke ondersteuning ten bate der oorlogsveteranen; een corres- pondentieschool voor veteranen met meer dan 100.000 leden werd in bet leven ge roepen; 400.000 ongeneesbare zieken en invaliden werden in hospitalen onderge bracht De nieuwe plannen dezer machtige or ganisatie zijn nog gedeeltelijk onbekend. Drie groote gebieden, die de H. Vader on langs als de voornaamste voor het leeken- apostolaat beschreef, staan nog voor hen open; de verspreiding van de christelijke beginselen in het sociale leven, de bevor dering van godsdienstigheid en zedelijk heid en de verbetering der volkswelvaart. Australië De staking in Queenland. Verdeeldheid in de gelederen der spoorwegbeambten. Volgens een telegram uit Brisbane, houdt men daar rekeiüne met een misluk king van de staking wegens verdeeldheid onder de stakende spoorwegbeambten. Het is mogelijk dat verscheidene groe pen van die beambten vandaag weer aan het werk gaan. BINNENLAND R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus". Morgen te Wassenaar. Men verzoekt ons alsnog mode te dee- len, dat op ,den Postalen Landdag, welke gehouden wordt op Zondag 11 September a.s. (dus morgen )in het Patronaatsgebouw te Wassenaar, besproken zullen wor den: „De achterstelling van het P.T.T.- Personeel en haar oorzaken", door den heer M. van der Broek, voorzitter van den Bond „St. Petrus", en „Het is niet alleen nuttig, maar ook noodzaak en plicht, dat elke R. K. Postambtenaar georganiseerd ia in den R. K. Bond van Post-., Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus", door den Welee: t. Pater A. J. M. van den Donk^ O.F.M., Algemeen Geestelijk Ad viseur der Katholieke Sociale Vereenigin- gen te Leiden. De leiding der vergadering is opgedra gen aan den voorzitter van de afdeeling 's Gravenhage. Het slotwoord zal gesproken worden door den Geestelijk Adviseur van de af deeling 's-Gravenhage. Rijksbotermerkpapieren. Voorschriften. De waarn. directeur-genearal van den landbouw heeft, met ingang van 1 Oct. a.s. ingetrokken de beschikking van den direc teur-generaal van den landbouw van 26 Maart 1915 en het volgende bepaald: 1. Het aandrukken van do Rijksbotor- merkpapieren (Rijksbotermerken) op de boter geschiedt voor de onderscheidene formaten van die meorken met behulp van houten stempels-, welke in het platte be nedenvlak van wigvormige uitsteeksels zijn voorzien. Deze stempels, welke in twee afmetin gen worden aangemaakt, en wel het klein ste voor formaat A en het grootste voor de formaten B, C, D en E, behoeven vóór do ingebruikneming de goedkeuring van den directeur-generaal van den landbouw. 2. Het aandrukken behoort zoodanig te geschieden, dat de verbindingen tusschen de insnijdingen van de Rijksbotermerken zooveel mogelijk worden verbroken en die merken hierdoor voor volgend gebruik on geschikt zijn gemaakt. Hierbij moet zorg worden gedragen, dat de op de Rijksbotermerken voorkomende letters en nummers ongeschonden en be hoorlijk leesbaar blijven. 3. De aangeslotenen bij een boteroon- tróle-station houden zorgvuldig aanteeke- ning zoowel van de letters en nummers der door hen ontvangen Rijksbotermerken als van die van de door hen verbruikte merken en van de hoeveelheden boter, waarop deze verbruikte merken worden aange bracht. De Rijksbotermerken worden in de volg orde der nummers gebezigd. De aangeslotenen bewaren de talons der verbruikte Rijksbotermerkbookjes in de volgorde der nummers, totdat deze door het botercontirólestation worden opge vraagd. 4. De aangeslotenen houden aantceke- ning van d© letters en nummers van de door hen van de boter verwijderde Rijks botermerken en bewaren deze. Dit geldt zoowel voor door hen bijgekochte of op andere wijze ontvangen boter. Voor het geval het niet mogelijk is aan het in de vorige alinea bepaalde te vol doen, geven zij daarvan ten minste twee maal 24 uur vóór de verwerking der des betreffende boter kennis aan don direc teur van het botcrcontrólestation. Zij zullen de bovenbedoelde letters en nummers op eerste aanvraag aan de ambj tenaren van het botercontrólestation af geven. R. K. Handelshoogeschool. De officieel© opening der R. K. Handels hoogeschool te Tilburg zal plaats vinden op Zaterdag 8 October. De openingsplechtigheden zullen aan vangen met een Pontificalo H. Mis op te dragen door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wete ring. Aartsbisschop van Utrecht. Nadere bijzonderheden omtrent de ope ning dezer nieuwe inrichting van katholiek hooger onderwijs zullen spoedig worden gepubliceerd. Programma Lustrum-herdenking Hanze. Het uitgebreid programmaboek van de Jaarvergadering en lustrum-herdenking van do Hanze in het bisdom Haarlem ia thans verschenen. Verschillende foto's en toepasselijko ar tikelen zijn aan het officieel program der plechtigheden, bijeenkomsten en feestelijk heden toegevoegd. Het hoekje, dat door de Drukkerij van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Poolsche voorstel ter Volkenbonds vergadering ingediend. Stresemann ver klaart het protocol inzake het internatio naal gerechtsof te zullen teeknen. Wil koning Ferdinand naar Bulgarije terug? Een mislukte revolutie in Litauen. BINNENLAND. Dahlia-tentoonstelling te Haarlem (L. en T., 1ste blad). Weer een doodelijk ongelijk op een onbe- waakten overweg (Gemengde Berichten, 2e blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Onze apologetische medewerker bespreekt de Doop van den Messias (3de blad). Een vervolg-artikel over Mgr. Dr. Schaepman (3do blad). Ajo houdt een causerie over de vroegere schutterij (3de blad). het Sint Jacobs-Godshuis in fleurigen om slag gestoken is, opent met een reproduc tie der Tooropteekening van Z. D. H. Monseigneur Gallier, Bisschop van Haar lem. Wij vernemen voorts nog dat aan het Hanze-Altaar en in de Concertzaal ceD passende groen- en bloemenversiering zal worden aangebracht, terwijl de N V A M. Randoe te Haarlem geheel belangeloos een koslbare tapijten-decoratie zal aanbrengen Het Groene Kruis in Zuid-Holland. Naar wij vernemen, zijn door de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" dezen zomer in de volgende 8 pla".;sen consultatiebureaux voor zuigolin- gen opgericht: Alp hen aan den Rijn, Katwijk, Lis se, Maassluis, Sassenheim, Vlaardingen, Voor schoten en Wassenaar. Het ligt in de bedoeling, deze allo reeds in September en October te openen. LAND- EN TUINEiOUtöS DAHLIA-TENTOONSTELLING. In het Concertgebouw te Haarlem. In drie groote zalen van het gemeente lijk concertgebouw is gisteren een speciale dahlia-keuring geopend. Deze tentoonstel ling en keuring gaat uit van de Ned. Dah- lia-Vereeniging, de vaste keuringscommis sie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Haarlemscho afdee ling van deze maatschappij. Bij de talrijke inzendingen, die over heb geheel zeer goed gegroepeerd zijn, treft men van kleur en vorm zeer fraaie bloe men aan. Daar zijn in de groote zaal óf Amerikaansche verscheidenheden Jersey Beauty, Earle Williams en andere, van K. van Bourgondiën en Zn. Ie Hillogom; en „Elionor van der Veer" van R. A. van ^er Schoot te Hilïegom. De Amerikaansche verscheidenheden trekken de aandacht door den grooten vorm, maar de Neder landsche zij zeker even groot en over het algemeen mooier van kleur. Een fraaie inzending, groep dahlia's tus schen exotische planten, is die van H. Hornsveld, te Baarn. Op het podium is door de N.V. v/h H, Carlée, te Haarlem, ©en zeer mooie groep geplaatst, waarbij belangrijke soorten ala Bed Emperor, vermiljoenrood, en de cac tus-dahlia's Mary Murray, in oranje-kleur{ en Edgar S. Jackson, zalm-oranje. Van O. Vianen, te Rijnsburg, staan hier mooie oranjo-roode (Artis) en oranje-scharlaken (MacDonald) dahlia's. De bloemsierkimst is vertegenwoordigd door een belangrijke inzending van J. F. Bekker, te Haarlem. In de groep van J. G. Ballego en Zn., te Leiden, vallen vooral de roode Albert E. Amos op en Rheinischea Mftdel, karmijn met witte punten. Fraaie purper-kleurige dahlia's ziet men in de groep van P. Majoor, te Baarn; on van D. Bruidegom, te Baarn, zijn er mooiö aanwinsten als Cerise Queen, Dolicata (lila met wit). Een diep-roodo dahlia, mevr. Ludwig, is een inzending van de fa. Ludwig en Co^ te Hillegom. Bij de fraaie groep van W. Tops voort, te Aalsmeer, is een bijzonder mooie lilfunauvo cactus dahlia dr. Hel- mutz Spatz", en een zilverig lila „dr. Graf von Schwerin". Chr. Duin, te Santpoort, en Albert Bos Hzn., te Overveen, hebben o.m. mooie pom pon-dahlia's ingezonden, waarmee ook oen groote tuinvaas is opgesierd, die een 150 bloomen van vorschillendo kleur torst. In bloemversieringen laat ook Willy Muller, te Bloemendaal, iets moois zien. De fa. Otto Mann, te Leipzig, heeft

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1