EISCHT GOEDE KWALITEIT DUS, - EISCHT uitgaven op f 36.771.68 en het nadeelig slot op 2598.29. Kapitaaldiens: ontvangsten op 775.10 uitgaven op 71.78 en het batig slot op 703.32. Aan de orde is daarna de begrooting van het waterleidingbedrijf voor 1928. Naar aanleiding van de door de commis sie voor het nazien der begrooting gedane vragen, deelt do voorzitter mede de wed den van het personeel, verder de prijzen van het water, verbruikt boven het toege stane kwantum. Do heer v. Egmond vraagt of het noodig is om het winstsaldo van het bedrijf op de gemeentébegrooting te brengen. De Voor zitter oordeelt dit billijk. Op een vraag van den heer Oppelaar antwoordt spreker, dat verlaging van het tarief niet mogelijk is, omdat daarvoor de winst te gering is. De heer v. Egmond in formeert naar een tarief voor landbouw doeleinden, Dit is mogelijk, zegt de Voor zitter, doch het is wellicht gewenscht dit onder de aandacht der landbouwers te brengen. Nadat de post diverse onkosten met V 100.is verminderd en dit bedrag is tiegevoegd aan „Onvoorziene Uitgaven", wordt do 'ramingg van het Waterbedrijf vastgesteld, de gewone dienst op 6100, en de kapitaaldienst op 1496.66^, bei den in ontvangst en uitgaaf. (Wordt vervolgdA Bouwen. Het bouwen van een land huis voor den heer H. Cornes te Oegst- geest is ondershands opgedragen aan de wed. H. van Driel alhier. Geboren: Dirkje Elisabeth d. van J. van der Horst en T. Spruitenburg. Hendricus Lodewicus z. van Simon Jaco bus Permings en Catharina van Leeu wen. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Verkiezing van Wethouders, De Raad dezer Gemeente kwam op Dins dag j.l. in openbare vergadering bijeen. Voorz. de Burgemeester. Aanwezig alle le den. Na opening met gebed worden de no tulen der vorige vergadering vastgesteld. De leden leggen vervolgens allen in han den van den voorzitter de bij de Wet voorgeschreven eeden af. Tot Wethouders worden benoemd de heeren P. Augustinus en A. J. den Har- tog. Beiden verwierven 8 stemmen, terwijl 3 in blanco werden uitgebracht. Mededeelingen. De voorz. zegt, da<t in do vorige vergadering andermaal is ter eprako gobracht de mogelijkheid om het keurloon voor de zoogenaamde huisslach tingen te verlagen. Spr. laat voorlezen een bij besluit van 25 Sept. 1926 aan den Raad uitgebracht advies, waaruit blijkt, dat voor de huisslachtingen geen afzonderlijk keurloon kan worden vastgesteld. Ver schillende leden voeren hierover het' woord. Geopperd wordt het keurloon voor alle varkens te verlagen, alsmede om liét- naar gewicht te berekenen, waartegenover gesteld wordt, dat deze dienst al spoedig een tekort kan opleveren. Besloten wordt dat B. en W. deze zaak nog eens onder het oog zullen zien. Gelezen wordt een schrijven van Ged. St., waarbij namens de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Onderwijs gevraagd wordt do schoolgeld verordening voor de gemeenschappelijke school der gemeente Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis, voor- zooveel deze Gemeente betreft vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 30 Dec. 1925 weder in te trekken en in overweging wordt gege ven dat oen verordening in het leven wordt geroepen door de Gemeente waar de school gevestigd is. B. en W. hebben Ged. St. gevraagd de bestaande regeling op die school toe te passen. Dienovereenkomstig .wordt besloten eri goedgevonden. De voorz. deelt mede, dat de aanvang van den spertijd opnieuw moet worden vastgesteld, omdat deze afhankelijk is van den aanvang der straatverlichting en deze weder geregeld wordt naar den stand van do maan en dat in verband met een vraag in de vorige vergadering do chef-monteur van liet G. E. B. den krachtafnemers de zen telkens zal berichten. In de vorige vergadering is de meening geuit., dat het uitmeten door een landme ter niets kost, indien het niet spoedig be hoeft te gebeuren, zulks in verband met h^t voorstel van B. en W. om een nieuwe beg te geven, indien goedschiks bet eigen dom van do gemeente langs den openbaren Weg, met het °°g op de noodige veFbree- ding, werd afgestaan. De voorz. laat voorlezen een ontvangen schrijven van bet Kantoor te Leiden, waaruit blijkt, dat bet aanwijzen van ver loren. gegano grenzen nooit gratis ge schiedt. Ged. St. zonden voor advies een nieuwe ©ntwerp-jaarwedderegeling voor de burge meesters, secretarissen en ontvangers in de Provincie Zuid-Holland. De jaarwedden blijven gelijk, alleen de kinderbijslagen Worden uit den pensioensgrondslag ge licht. Wordt goedgekeurd. De voorz. deelt mede bet rapport van de Commissie, belast met bet controleeren va n de gemeente rekening over 1926, waar uit blijkt dat zij geheel in orde is bevon den. Van den gewonen dienst bedragen de in komsten f 83481.50, de uitgaven f 79827.57, het batig saldo f3653.93. Van den kapitaaldienst de inkomsten f3197.69, de uitgaven f3197.69, saldo nihil. Op voorstel van B, en W'. wordt de re-< kening overeenkomstig deze eindcijfers met alg. st. voorloopig vastgesteld. Aangeboden wordt de gemeentobegroo- ting voor 1928, welke bij de leden zal eir- culeeren. De heer Breedijk vraagt ook de begrooting voor 1926 daarbij te voegen voor vergelijking. Bij de rondvraag wijst de beer Breedijk op den goot van het raadhuis, welke ver vuild is, wat den voorz. aanleiding geeft den beer Breedijk te vragen voor een be tere afwatering te zorgen voor diens pand naast het raadhuis. De heer Zwart uit an dermaal zijn groote ontevredenheid over het feit dat Prof. Visser nog steed* niet gereed is met het rapport over de water leiding. Hierna sluiting. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. (Vervolg). De wonfngen aan de Puttekade Bouw van 36 woningen Gèèn Architect vcor het raadhuis. De brandspuit. Aan de orde was benoeming van leden der Raadscommissie voor onderzoek van rekeningen en begrootingen. Gekozen wer den de heeren Loef, Brand en Noest. Tot plaatsvervangend lid -werd gekozen de heer De Ruiter. Tot gedelegeerde der ge meente in het Bestuur der Coöp. Vereeni- ging „De Boskoopsche Veiling" werden gekozen de heeren Grooterdorst en De Wolf. Tot gedelegeerde der gemeeDte in de be sturen van Bouwvereenigingcn werden als volgt gekozen: voor „Onze Woning" de heeren De Ruiter en Nijhof, voor „Patri monium" de heeren Brand en Loef. en voor „St. Jozef" de heeren Van Kleef en Mes man. De notulen der vergadering van 17 Aug werden behoudens een kleine bemerking van den heer Noest, goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de Voorz. mede. dat de 9 woningen, welke van gemeenfewege aan do Pultekado gebouwd zouden worden, thans worden geplaatst aan de Emraa- kade. Do heer Loef was van meening dat hel niet in den haak was dit zoo maar eens te veranderen zonder dat daar de rnf.ds- lodpn van in kennis werden gesteld. Zoo terloops hoort men dan langs den weg dat men reeds bezig is aan Je Emmakade en als men daar als raadslid niet3 van weet is minder aangenaam. De raad be hoefde dan nog niet bijeen te komen maar een rondschrijven was toch wel op z'n plaats geweest. De heer Noest is van dezelfde meening Spr. vraagt ook nog waar de meerdere kosten, die zijn gemaakt omdat op het eerst bedoelde terrein reeds afgravingen waren verricht en materialen aangevoerd vandaan moeten komen. Tevens deelt spr. mede dat hij met een paar terzake kundigen de materialen, welke voor den bouw der buizen reeds zijn aangevoerd, heeft onderzocht, en dan moet hij consta teer en, dat deze materialen afgekeurd die nen te worden. De Voorz. zegt in antwoord aan beide heeren, dat op de vorige raadsvergadering de Emmakade ook reeds was genoemd voor genoemde woningen. En toen het bleek, naar aanleiding van het advies, dat het bouwen der huizen aan de Puttekade haast onmogelijk werd, hebben B. en W.- ingegrepen en besloten te bouwen aan de Emmakade. Men zal toch moeten toege ven dat bij een goed beheer toch wel meer malen ingegrepen moet wonden, en dat men alles maar niet op de volgende raads vergadering kan schuiven. Over de meerdere kosten die uit deze wijziging voortvloeien, kan de Voorz. de raadsleden geruststellen, want de gronll aan de Puttekade heeft reeds een kooper. waardoor ook behalve den koopprijs, ook nog de gemaakte extra kosten gedekt wor den. Advies van B. en W. op verzoeken van de bouwvereenigingen om medewerking te verleenen voor den bouw van 60 arbeiders woningen. Hot advies yan B. en W. luidde, om in 1928 24 woningen te bouwen en wel door „St. Jozef" en „Patrimonium" elk 12 stuks. De heer Brand vraagt" of misschien reeds een afspraak is gemaakt niet meer te bouwen als door B. en W. is voorge steld. Wanneer zulks het geval is, welnu dan is men alweer „afgemaakt" om het zoo uit te drukken, en idan behoeft men er ook verder niet over te discussieeeren. Het bouwen van een 60-tal arbeiderswo ningen dateert al van eenigen tijd. Er is beslist gebrek aan en er zijn aanvragen genoeg, dus is spr. er voor dat elke bouw- vereeniging er 20 kan bouwen. De heer Boekraad bepleit ook de noodzakelijkheid van woningbouw. De heer Noest zegt, dat we het eerste baksel al hebben uit ide„ politieke oven van 4 en 3 is zeven, dat kan men aan de kwes tie woningbouw al bemerken. Toch wil spr. even een overzicht geven over de woningbouwgeschiedenis alhier vanaf 1920. De Voorz. zegt. dit onmogelijk te kunnen toestaan, we zullen ons tot het agendapunt moeten bepalen. De heer Noest zegt, dat hij wel heele- maal z'n mond wil houden, doch als bet er zoo langs moet dan zal hij als S. D. A. P.'er toonen dat hij ook dwars kan zitten. Dat „Onze Woning" is uitgeschakeld om in 1928 te bouwen, daar moet volgens hem een luchtje aan zijn. De heer Van Kloef zegt, dat er al heel wat over de woningbouw is gesproken, ook op vorige vergaderingen. Het is echter ver keerd om bij elke aanvrage maar te bou wen en wij kunnen er voorloopig wel eens een punt achter zetten. Het is erg gemak kelijk om de overheid maar voor woning bouw te laten zorgen. Vroeger waren er heel wat particulieren die met een klein sommei je van zichzelf en met behulp van personen of instellingen, zelf een huisje bouwden, en zoo moet het ook gaan als men het eenigszins dóen kan. Wannéér er echter maar gebouwd wordt door de ge meente, dan blijft er veel particuliere bouw achterwege. De toestanden zien er ook niet gunstig uit. De heer Houdijk wilde toch ook meer huizen bouwen in 1928, als door B. en W. is voorgesteld. Spr. is het niet eens met den heer Van Kleef, want er zijn veel menschen die voor geen eigen woning kunnen zorgen. Men wil wel de arbeiders, maar dan moet men hun ook een woning geven. Spreker hoopt, dat B. en W. hun toezegging alsnog zullen ver ruimen. Men kan wel terdege rekening houden met bet sociale werk. De Voorz. zegt in antwoord aan den heer. Brand dat het aantal aanvragen nog geen maatstaf is voor woningbouw. Voordeel is er voor de gemeente niet in, want woning bouw kost elke gemeente geld. Uitbreiding der gemeente is toe te juichen wanneer hgt een normaal karakter draagt, doch de massa woningbouw is voor vele gemeenten een groote moeilijkheid geworden. Aan den heer Houdijk zegt spr.. dat hij met enkele gezegden van hem volkomen eens is. De vraag is echter of het beslist noodig is, dat wij bouwen, daar de gemeente toch slechts aanvullend moet optreden. Wanneer de noodzakelijkheid blijkt zou den wij moeten bouwen, al was het in tijd van maleise. Echter blijven B. en W. thans nog op hun standpunt. De heer Brand is nog niet voldaan. Het zorgen voor goede volkshuisvesting be rust bij do overheid. Spr. kan zich niet' indenken dat de gemeente een strop kan halen aan den woningbouw, temeer daar bier beslist nog veel slechte huizen staan, daar er nog verschillende woningen ont ruimd moeten worden. Hij acht het niet overdadig in 1928 60 huizen te bouwen. De beer Van Kleef, aldus spr., zegt, dat de toestand er niet zoo gunstig uitziet. Of de heer Van Kleef echter zoo hang zal wezen bij den Raadhuisbouw, betwijfelt hij. De heer Houdijk zegt nog, dat er hij het advies alleen maar gedacht is aan de hui zen. welke ontruimd moeten worden voor verbreeding of auderzins, en dat is geen sociaal werk. De Voorz. is er van overtuigd dat B. en W. het maar krapjes hebben genomen en dat men slechts aanvullend optreedt, wat ook de bedoeling is. De gemeente is niet onverschillig voor de volkshuisvesting, doch er is verschil van meening over het tempo van den woningbouw. Door den heer Noest werd een voorstel ingediend om in 1923 60 woningen te bouwen, hetwelk werd verworpen met 8 dor 13 uitgebrachte stammen. Door den heer Nijhof werd een bemid delingsvoorstel ingediend, nl. dat ook door „Onze Woning" in 1928 12 huizen gebouwd konden worden, en tdus in bet geheel 36 huizen in 1928. Dit voorstel werd aansenomen met 7 der 13 uitgebrachte stemmen. Aan de orde was het voorstel van B. en WT. om te besluiten tot den bouw van een .nieuw gemeentehuis. Op de eerste plaats aldus de voorzitter is de vraag of men van meening is dat binnen afzienba'ren tijd een raadhuis ge bouwd moet worden, zoo ja, wie moet dan het plan maken. B. en W. hebben de bedoeling, dat de gemeente-oprichter het plan maakt. De heer Noest is bang, dat het gemeen tewerk hierdoor schade zal lijden. De heer Brand staat op het standpunt dat hij het beter acht een plan te laten maken door iemand die op dit gebied al meer gepresteerd" heeft, zonder dat hij daarmede iets wil afdoen op de kunde van onzen gemeente-opzichter. De heer Van Kleef zegt. dat wij wel eens iets gehoord hebben over de indeeling van het nieuwe raadjiuis, echter van architec tuur nog niets. Als wij het opdragen aan den gemeente-opzichter hebben we het plan van één man, en daar we een ge bouw gaan zetten van ongeveer 100.000 stelt hij er prijs op een prijsvraag uit te schrijven voor het mipoiste plan, en maakt bier een voorstel van. De voorzitter zegt, dat een prijsvraag veel moeilijkheden brengt en duur is. Als men rekent dat dan de onkosten voor ar chitect, prijsvraag en opzicht op ongeveer 14.000 komt, dan meenen B. en W., wanneer men een ambtenaar heeft die men tot dit werjc in staat acht. het onge motiveerd is dergelijke onkosten te maken. De bedoeling is, dat er 4 maanden voor dat de bouw aanvangt een opzichter-tee kenaar te werk gesteld zal worden voor do noodige voorbereidingen onder toezicht van den gemeente-opzichter. De bedoeling is ook dat de heer Landman eeri gratifica tie ontvangt. Wanneer de ontwerpen In een stadium zijn van beslissen, dan zullen vre een com missie benoemen om de zaak te onderzoe ken. Na het gesprokene van den Voorz. trekt de heer Van Kleef zijn voorstel in. Echter was hij toch van meening da', we iets meer keus moesten hebben Ook de beer Mes man is van deze meening De Voorz. zegt, dat de heeren Mesman en Van Kleef iets vragen wat ze zelf niet goed weten en spreker zelf ook niet, De verantwoording van het College is groot, doch wanneer men het in handen geeft van een jury, dan blijft men, als bet misloopt, ook met de brokken zitten. De indruk wel ke spr. van Landman, dén gemeente-op zichter heeft is, dat hij hem tot dit werk in staat acht. Het voorstel van B. en W. om het ma ken van een plan voor het te bouwen raadhuis op te dragen aan den heer Landman werd met alg. st. aangenomen. Aan de orde was het voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanschaffing van een automobiel-brandspuit. De heer Loef meent, dat de brandblusch- middelen die we hebben voldoende zijn. De heer Brand betwijfelt het of het wel een degelijke spuit is waarmede vorige week gedemonstreerd is. De heer Noest vindt de uitgave van bijna 4000.— te boog voor een brandspuit. De heer Boek raad is van meening dat het misschien wel mogelijk was eeu overeenkomst te sluiten met een andere gemeente in de nabijheid welke over een goede stoomspuit beschikt. De heer Mesman meent, dat men de spuit voor de gemeente moet aanschaffen. Als or brand is moet men goede blusch- rniddelen hebben; en spr. vindt deze uit gave gerechtvaardigd. De Voorz. zegt. dat als onze brandblusch- middelen in goede staat waren, men niets behoefde aan te schaffen. Wanneer we hier echter eens een flinke brand krijgen, dan kan men met de bluschmiddelen van thans niets uitrichten. Samenwerking met andere gemeenten is ook duur en dan heeft men ook niet aanstonds de spuit ter beschikking. Het voorstel wend aangenomen met 8 der 13 uitgebrachte stammen. Bij de rondvraag vestigde de heer Brand do aandacht van B. en W. op* de instel- INGEZONDEN MEDEDEELING N.V.HOLLAN' ZWITSER CHOCOLADE' F. STAAT AAN DE SPIT9 ling van een bedrijven commissie, en vraagt tevens verbeterinf van den toe stand achter de huizen in Reijerskoop vanwege de stinksloot. De Voorz. zegt een i en ander te zullen onderzoeken. De heer Boekraad vraagt of het geen tijd wordt de bewoners van einde Biezen en Goudsche Rijpad van leidingwater te voorzien. De Voorz. zegt dat deze zaak reeds in bet college is besproken. Hierna sluiting. Ruit ingedrukt. Donderdagmiddag is de brandstoffenhandelaar R., toen hij met paard en wagen de hoogte afkwam der Gouwebrug met bet gespan terzijde van genoemde hoogte geraakt, waardoor hij met de boomen van den wagen de win kelruit indrukte bij bakker R. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. WOERDEN. B. en W. In de vergadering van B. en W. van 8 Sept. zijn de werkzaamheden als volgt tusschen de leden van dat col lége verdeeld: Burgemeester: Licht en Wa terbedrijven. F. Kalsbeek: financiën en onderwijs. J. Zon: publieke werken en grondbedrijf. Beleed igd. Door D. K. werd bij de po litie aangifte gedaan, dat bij door zijn werkgever S., wonende op den Singel, met een melkkruk om de ooren was geslagen. Tevens werd door hem een aanklacht we gens beleediging ingediend. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: Aline Glara Maria d. v. Th. Korse en H. W. van Vree. Overleden: Roelofje de Vries wed. van Koendert Heinen 71 j. Hendrica Carolina d. van Lucas Teuben en Adriana de Jong 7 mnd. Gijsbertus Grootendorst 20 j. Getrouwd: Wijnand IJsbrand Span nemaker en Geertruida Zeilstra. Leen- dert Ros en Elisabeth Pol. Gornelis v. Dam en Sophia Benschop. LUCHTVAART Vliegtuigen-botsing. Beide bestuurders verongelukt. Woensdag zijn boven Nijvel twee mili taire vliegtuigen op 500 M. hoogte met elkaar in botsing gekomen. Beide machines vielen te pletter op den grond. De twee sergeant-vliegers, die ze be manden, respectievelijk 20 en 24 jaar oud, werden afgrijselijk verminkt en gedood. De vlucht van luitenant Koppen naar Indië. Volgens een Aneta-Vaz Dias bericht is de bemanning van het vliegtuig, waarme de de heer Koppen 1 October a.s. op zijn postvlucht naar Indië en terug zal vertrek ken, thans definitief vastgesteld. Zooals reeds eerder gemeld is, zal do heer Fryns optreden als tweede bestuurder. De heer Pryns is vliegtuigbestuurder bij de K. L. M. en was voordien werkzaam bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg als werk tuigkundige en daarna als vlieger. Als werktuigkundige zal de heer S. El- lerman luit. Koppen op zijn tocht verge zellen. De heer Ellerman is langen tijd bij ide Ned. Vliegtuigenfabriek als chef- werktuigkundige werkzaam geweest. Hij vertoeft thans te Coventry, om zich in de Siddeley-fabrieken geheel op de hoogte te stellen van de behandeling en de construc tie der Lynxmotoren. Ook do heer Fryns zal daar deze maand nog eenige dagen doorbrengen. Het driemotorig Fokkervlieg tuig, de F VII, dat voor den tocht be stemd is, zal waarschijnlijk de volgende week op het vliegveld Schiphol aankomen, zoodat de heer Koppen in de tweede heift dezer maand nog proefvluchten zal kun nen verrichten. Voorzorgsmaatregelen in Australië tegen De „Royal Windsor". De „Royal Windsor", 'Waarvan wij Woensdag meldden, dat rij vertrokken was, is blijkbaar toch nog niet gestart voor haar vlucht van indsor naar Windsor (resp. in de V.S. en in Engeland). Volgens berichten uit St. Johns op New Foundland zullen de vliegers uitkijken naar de vermiste Old Glory. DE WELDAAD VAN ROLDUC. Een mooie beschouwing. Onder dezon titel wijdt jhr. mr. O. van' Nispen tot Sevenaer te 's-Hertogenbosoh in „Het K vth. Sociaal Weekblad" een mooie en diepzinnige beschouwing aan de Sociale studieweek te Rolduc. Is vraagt hij de beteekenis dier Week vooral ,in het onderrichtende en lee- rende gedeelte gelegen? Dankbare erkenning van de waarde dei genoten lessen neigt ons aan de leermees ters de eer van het welslagen te geven de inleidingen waren bijzonder belangrijk, zij hebben voor ons de groote maatschap, pelijke problemen met een klaarte en scherpte ontvouwd, dat men soms ont steld stond van het aangrijpende dier vraagstukken. Maar wat zouden zij zon der dat gehoor en zonder die omgeving zijn geweest? Veel van wat er gezegd is stond al lang in dikke boeken geschreven. Maar de wijsheid van boeken en geschrif ten kan zonder meer de wereld niet ver beteren; zij draagt zoo vaak geen vruch ten, als het zaad dat valt op den weg, waar de menschen er niet naar omzien en het vertreden. Doch hier lag de akker van gemeenschapszin open en nam het zaad met graagte op. De taal, die er werd gesproken ging van hart tot hart en de wijsheid die werd geleeraard was meer dan als een licht langs de kust. Want het licht wijst wel den weg maar brengt het schip-niet in veilige haven. Men voelde weer eens temeer wat wijs heden te weten niet voldoende is, maar dat de redding alleen van den ernstigen en gemeenschappelijken wil naar een ka tholieke maatschappij-hervorming kan komen. Het ernstige wpord ging aan het gehoor niet voorbij, dat zijn wil tot de sociale daad ^ïeeft gewogen en zich heeft afge vraagd of er onder dhs genoeg offerzin zou wezen om dit alles te volbrengen. Zoo werd dit samenzijn een wapenbeschou- wing van onzen gemeenschappelijker. wil tot opbouw eener meer en inni ger katholieke maatschappij en te vens gaf het ons de fiere zekerheid, at alleen in onze handen weggelegd kan we zen het heil waarnaar de gemeenschap snakt-, te bereiken. Tegenover dat gemeen schappelijk ideaal onzer katholieke volks- genooten voelt ieder de beteekenis van zijn bijdrage in dien maatschappelijken opbouw, in dat werk dat slechts uit do duizendvoudige samenwerking van tal- looze goedwillenden kan worden opge bouwd. Het werd ook voor ieder afzonder- lijk een belijden en wegen van zijne so- ciale bereidwiligheid. En dat is niet het laatste noodige, want wij mogen nog zoo sociaal zijn aangelegd, om den hoek van iederen dag komt de gemakzucht zien, die ons verleidt met de zalig-spreking dat wij al genoeg hebben'gedaan. Op dagen als te Rolduc beseffen wij de waarheid der katholieke solidariteit-idee, die niet alleen beteekent dat de ware ge meenschap op het gemeene welzijn van" alle standen moét zijn gebouwd maar even -zeer deze beduidenis heeft, dat iedere stand zijn aandeel in de hernieuwing der maatschappij heeft bij te dragen en ieder van ons voor den stand waartoe hij be hoort de mate van zijn aandeel heeft tet' bepalen. Want zelfs aan God's Kerk kari het niet gegeven zijn, zonder aller mede> werking de gemeenschap ingrijpend te veranderen. Vernieuwing onzer belangstelling, ver nieuwing van ons sociaal willen, maar vooral vernieuwing van ons sociaal besef, ziedaar de drievoudige zegen van deze week. Velen meenen, dat de wereld waar in zij met hun denken wonen, de meest reëeele wereld is. Vandaar dat zoovelen in herberg- en so ciëteitsleven niet alleen in stoffelijken zin, maar ook naar den geest verarmen. Maar wie verre daarvan blijft, blijft nog niot behoed voor zekèré beperktheid in zijn be^ schouwing- der dingen. Wij klagen over de militairen, en hun eenzijdige denkwijze,' maar wij zijn allen militairistisch. omdat wij al dadelijk gereed staan wie 't niet met onze visie der dingen eens is, af te maken. Het is de bril van onze levensomgeving die de dingen kleurt in plaats dat de dini gen zich in onze bril weerkaatsen. Hiér op Rolduc leerden wij de werkelijkheid De man van het volk weet van de gegoedë kringen weinig of niets af en deze van den volksman nog minder. Zorgeloosheid en ge luk zijn voor den een de kenmerken van' den rijkdom, ontevredenheid en onbevr©

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8