0.95 2.50 4- 1.15 1.85 1.80 0.65 1.15 2.30 38.75 4.05 5.75 3.75 12.50 LE^/^eST8AXri30-1jj6 adresseerden <lo goederenwagens niet bin nen de voorgeschreven termijnen hebben geladen of gelost, he>t z.g.n. staangeld, we derom en thans met niet minder dan 50 pet. verlaagd. Voortaan bedraagt dit, in dien de laad- of losttermijnen met hoog stens 24 uur worden overschreden, f 0.10 per uur en per wagen, met een minimum van f 1. "Worden die termijnen met meer dan 24 uur overschreden, dan is, behalve de vergoeding voor de eerste 24 uur k f 0.10 per uur, bovendien verschuldigd f 0.20 voor elk verder uur. Uit de nieuwe* verlaging van het staan geld, dat ruim een jaar geleden ook reeds aanzienlijk is verminderd, blijkt, dat de spoorwegen er ernstig naar streven, deze bijkomende kosten tot een zoo laag moge lijk peil terug te brengen. Het behoeft geen nader betoog, dat het in het belang is zoowel van den handel als van de spoor wegen, dat afzenders en geadresseerden de hun ter beschikking gestelde goederen wagens zooveel mogelijk binnen de bepaal de termijnen blijven beladen en lossen. Er dient toch niet uit het oog te worden ver loren, dat een vlugge belading en lossing der wagens de mogelijkheid van wagen gebrek in belangrijke mate doet vermin deren. Het vierde lusirum van de Haarlemsche Hanze. Wij vernemen nader, dat het Gemeente bestuur van Haarlem het hoofdbestuur en de afgevaardigden naar do 20o Jaarver gadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem., op Dinsdag 13 September a s. to half 6 n.m. ten sladhuizo zal ontvan gen. Als vertegenwoordigers van het College van B. en W. zullen de wethouders Mr. J. N. J. E. Heerkens Tbijssen en Mr. A. Bruch de bijeenkomsten op 14 September bijwonen. Ook de Kamer van Koophandel en Fa brieken zal een deputatie uit het Bureau der Kamer afvaardigen, en besloot voorts in haar laatste vergadering financieele medewerking te verleenen. Zijne Exc. Staatsminister van de Vij- vere, een der beide sprekers op de her denkingsvergadering, welke Woensdag 14 September in de gToote Gemeentelijke Concertzaal gehouden wordt, zal vanaf Pinsdagmiddag aanwezig zijn en de ge- heele feestviering bijwonen. Zeer tot zijn leedwezen heeft Prof. lAalberse wegens plotselinge afwezigheid buitenslands moeten afzien van zijn voor nemen als spreker op te treden. Het hoofdbestuur acht zich gelukkig den Hoogeerw. Hooggel. hoer Prof. J. D. J A.engenent bereid te hebben gevonden, de plaats van den heer Aalhersc in te nemen. Om teleurstelling te voorkomen, bericht men ons dat toegang tot de plechtigheden en vergaderingen op Woensdag 14 Sep tember uitsluitend kan worden verleend aan houders van toegangskaarten, welke kaarten kunnen worden aangevraagd aan het Centr. Hanzc-Bureau to Amsterdam. In beperkt aantal zullen deze kaarten nog verkrijgbaar worden gesteld op 13 cn 14 September te Haarlem. KEKKUIEUWS Benoemingen. Z. D. H. do Bisschop van Breda heeft, volgens „S. M.", aan den Zeercerw. heer A. Mijnen eervol ontslag verneend als Pas toor te Wagenberg en heeft benoemd tot Pastoor to Wagenberg den Zcerecrw. heer P. Oomen; tot Pastoor te Philippine den Zcereerw. heer Jos. Moors; tot Kapelaan te Hontenisse den Weleorw. heer G. Bon- genaar; tot Kapelaan te Clingo den Wcl- terw. heer Jos. van Campen, priester van het Seminarie; tot Pastoor der nieuw-op- gerichte parochie Wernhout den Zeereerw. heer H. Bielaars. Een Carmelitessenklooster te Schaarsbergen. Eenige dagen geleden is de villa „Klein- Rijsenburg" aan de Stroolaan te Schaars bergen, gemeente Arnhem, door de familie f besv. d. Ploeg verkocht aan de Carme- litessen te Roermond. Letteren en Kunst Limburgsche schilders. Thans kan worden medegedeeld, dat de tentoonstelling van werken van Limburg- scho schilders welke van 25 September t m. 5 October in de Juliana-zalen te 's-Gravenhage gehouden wordt, tal van deelnemers telt. Hunne medewerking heb ben toegezegd de volgende schilders: Piet Peters, Venlo; J. v. Bergen, Ven- ray; Cbr. Hollcman; Jac. v. Lijf; Jelin- ger; Jac. Postmes, allen to Maastricht; J Habels, Kerkrade; Vic. Gabriels; Gebr. TVindhausen; J. Bummers; Joep Nicolas; J. Tholen: L. Hulkens; J. Groenendaal; cn J. W. van Laar allen te Roermond; Eng. Liiker, Nijmegen; Jules Brouwers, Vilvoorde; Ed. Sijben, Maasniel, terwijl met (al van anderen nog onderhande lingen worden gevoerd. Men is druk doende de zalen in een slemmig kleed te eleken en alles (e doen, voor een zoo gunstig mogelijke belichting. SPORT VOETBAL. 'I Jaarvergadering van A. S. C. In de gisteravond gehouden jaarverga dering van A. S. C. werden benoemd tot oere-voorzitter de heer dr. J. W. de Goeje te Zaandam en tot eere-ledon de lieer en Mevrouw dr. Horst te Leiden. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht, naar aanleiding waarvan de afge treden secretaris-penningmeester, de heer F. A. Wempe, onder dankzegging werd gedechargeerd, werd voorzien in een vier tal vacatures in het bestuur, dat thans als volgt is samengesteld: I. C. Dozy. INGEZONDEN MEDEDEELING Gewone Zaterdag- prijs prijs KINDERIIOEDEN koordfiuwcel, div, kl. 1M) DAMESHOEDEN wintervilt, nieuwe mo dellen 2x«3 CORSET „SPECIAAL" m. elastieken binnen band, speciaal voor zware figuren4x5Ö WOLLEN JONGENS- TRUIEN m. liggende kraag m. das 1^25 KOORDFLUWEEL 70 br., alle modetintcn PEAU DE PECHE 70 br., de nouveauté, 15 kl1J25 KINDERPULL-OVERS leeftijd 7 j DAMESHEMDEN van witte wol 0 Gewone Zaterdag- prijs prijs MYSTERES m. entredeux en kant... 0,£5 HANDDOEKREKJE mass, koper en 2 glas staven 1J5Ö HARTSTEIN WASCH- STEL 5 deelig 2JÏ5 2 PERS. MATRASSTEL peluw, 2 kussens, prima Javakapok vulling LOOPREKKEN 100 x 100, mass, beuken 2-PERS. LEDIKANT in P.P. en eiken ge schilderd Q/25 HUISKAMERSTOELEN met leer bekleed 4A0 HUISKAMERTAFELS m. leer bekl. 85 x 100 V). Morgenmiddag en -avond wederom in onze portiek verkoop van coupons Flanel en Katoenen stof alsmede van een partij coupons Japonstoffen waaronder ook Waterkwaliteiten voorzitter. J. G. A. Janssen, Rijnsburger- weg 67a, secretaris, J. Brouwer 2e secre taris, G. C. van Holen penningmeester, H. van Gelder 2c penningmeester, A. J. Bronkhorst, C. F. Hemerik, W. F. van der Kaaden en J. J. Stephanus, leden. Tot leden van de elftalcommissie voor de lagere elftallen werden benoemd de heeren H. G. Vreeken en J. C. Goekoop. ATHLETIEK. De estafette dwars door Leiden. Morgenmiddag kwart over vier, zal, ge lijk gemeld, deze race plaats vinden. De start is aan den Hooge Rijndijk nabij de H.B.S., de finish voor het Leidsch Dag blad. De overname-punten zijn bij: Zoeter- woudsche Singel N. 72; Oud-R.-K. Kerk Zoeterwoudsche Singel; Zoetcrwoudscbe Singel 37; Korevaarstraathoek Steen- schuur; Meisjesschool, Breestraat; Kan tongerecht Rapenburg; Kaisorstraathoek Rapenburg; Witte Singel 38 en Groenho- venstraathoek Witte Singel, Deelgenomen zal worden door zes ploe gen, n.l. A.S.G., Donar I en Donar II, Ge reg. Veld-Art., De Trekvogels en U. V. S. Pernix is, helaas, verhinderd, doch daarvoor is Donar II nog ingevoegd. Daar de deelnemers allen op borst of rug den naam hunner vereeniging zullen dragen, zal het publiek den strijd ge makkelijk kunnen volgen. Zij ten overvloede nog meegedeeld, dat A.S.G. zal uitkomen in wit shirt cn zwarte pantalon. Donar in wit tricot met groene ster en witte pantalon, U.V.S. in blauw wit shirt en witte broek, do Trekvogels in wit shirt cn zwarte pantalon, het 6e Reg. Veld-art. in wit shirt en witte pantalon. De politie verleend haar zeer gewaar deerde medewerking. Niettemin zij er nog eens op aangedrong Lij de belangstel lenden niet mee te fietsen cn vooral den weg open te laten. De eerste prb's is de wisselbeker bene vens 10 zilv. draa^me lailles, geschonken door het „Leidsch Dagblad" den tweeden prijs is aangeboden door den heer Th. v. d. Meer, waarbij het „Leidsch Dagblad" nog 10 bronzen draagmedailles heeft ge voegd, den derden prijs is een medaille, geschonken door A. S. C. WIELRENNEN. Van de Stadionbaan. Gisterenavond was er weer rennen op do Sl-adionbeaan. De resultaten waren als volgt: Wedstrijd voor nieuwelingen in 2 voor- ritten en 1 beslissing. De voorrittcn telkens over 2400 M., de beslissing over 3600 M. Beslissing: 1. C. Kramer, 2. Muller, 3. Lie- belhoff, 4. Kottmaa, 5. de Vos. Kampioenschap korte afstand van Olym- pia: eerste rit: 1. Piets, 2. Slesker; tweede rit: 1. Metz. 2, Hoovens; derdo rit: 1. Hoe- vens, 2. Slesker; vierde rit: 1. Piets, 2. Metz; vijfde rit: 1. Metz, 2. Slesker; zesde rit: 1. Piets, 2. Hoevens. Eindstand: 1. Piets 3 punten, 2. Metz 4 punten, 3. Hoevens 5 punten, 4. Slesker 6 punten. Sprintwedstrijden tusschen do beroeps rijders A. Degraevc, kampioen van België en de Hollanders Gerard Leene en Jaap Meyer. Eerste, rit: 1. Degraevc, 2. Leene, half wiel. Tweede rit: 1. Degraeve, 2. Meyer, 1 lengte. Derde rit: 1. Leene, 2. Meyer, bijna 1 lengte. Vierde rit trois: I. Leene, 2. Meyer, halve lengte. 3. Degrae ve anderhalve lengte. Eindstand: 1. Lec 4 punten; 2. Degrave, 5 punten; 3. Meyer, 6 punten. Wedstrijd met motorgangmaking over 100 K.M. (250 ronden) tusschen C. Blcke- molen (gangmaker Slesker), F. Leddy (gangmaker Ceuremans), J. Schlebaum (gangmaker Massicot) en C. J. Snoek (gangmaker Kaeser). De volgorde van ver trek was bij loting bepaald: Schlebaum SnoekBlckemolenLeddy. Uitslag: 1. Leddy in 1 uur 19 minuten 58 seconden (baanrecord), 2. Schlebaum (20 meter), 3. Blckemolen (2600 meter), 4. Snoek (3000 meter). Tot 74 K.M. had Schlebaum de leiding gehad, waarbij hij het baanrecord tot 70 K.M. verbeterde. Daarna nam Leddy de leiding over en verbeterde de baanrecords tot 100 K.M. SCHIETEN. Leidsche Burgerwacht. Morgen is het de laatste schietdag voor wat betreft: Personeele Baan, Veteranen- afd., Afd. As, Afd. B. en vrije Baan van 5 lot 8 uur n.m. op de schietbanen to Katwijk. Op Zaterdag 17 September wordt over eenkomstig de bepalingen verschoten da Pijnacker Hordijk-Beker. Op Zaterdag 24 September zal de schietvaardigheidsproef worden afgeno men eveneens te Katwijk aanvangende om 5 uur n.m. UIT 0£ OMGEVING HILLEGOM. KoJiinginncfeesien. Onder begunstiging van schitterend na jaarsweer zijn Woensdagmorgen alhier de jaarlijksche feesten begonnen. Reeds vroeg in den morgen heerschtc in het dorp een vroolijke stemming, terwijl de vele vlaggen die stemming nog verhoog den. Ofschoon dit. jaar geen etalage-wed strijd was uitgeschreven, hadden toch meerdere winkeliers hun uitstalkasten keurig verzorgd. Op het feestterrein waren vele verma kelijkheden, voor ieder wat wils en alles fatsoenlijk. De schitterende stoomcarous- sel van Janvier was zeker het glanspunt. Telken jare valt het op, hoe schitlterend de N. Haven zich als feestterrein leent. Verschillende volksspelen werden op dat terrein uitgevoerd. Na aflpop werden de prijzen geetaleerd bij den heer Kolkman, met een toepasse lijk woord uitgereikt. Intusschen was het op het feestterrein "druk geworden. De feestgangers vermaakten zich uitstekend met draaimolen, sloomcaroussel, circus enz. terwijl in de hotels en café's een vroolijk dansje werd gemaakt. De vroo lijke stemming bleef er in, terwijl geen wanklank vernomen werd. Dankbaar klonk meermalen een „Lang zal het Feest- bestuur leven!" waarna men op tijd huis waarts keerde, wijl den volgenden dag opnieuw te genieten viel. Ook Donderdag hield het weer zich goed. In den vroegen morgen zag men pen druk gesjouw met bloemen en groen ter versiering van verschillende voertuigen, die deel zouden nemen aan de aangekon digde optocht. Te 9 uur kwamen de mooi versierde fiet sen voor de Ringrijderij. alsmede vele ver sierde poppenwagens, vliegende Hollan ders, kruiwagen etc. de kolfbaan van Flo ra binnenrijden en na door de Feestcom missie gekeurd te zijn, ging de stoet, voor afgegaan door de Hillegomsche Harmonie- kapel, door Hillegom's straten naar do Van den Endelaan, waar de wielrijders voor de Ringrijderij werden opgesteld en de kinderen met hun voertuigjes doorre den tot do Firma's Van El en "Warmer- daip, waar de kleintjes allen een aardig cadeautje mochten uitzoeken. Natuurlijk zagen we hier blijde gezichtjes. Op de Van den Endelaan was de belang stelling intusschen steeds grooter gewor den en de Ringrijderij had onder groole vroolijkheid plaats. De prijzen werden ge wonnen als volgt: le pr. mooiste geheel J. van der Linden, 2de idem Joh. Lubbe, 3e prijs Mej. Anna van der Lans. le prijs Heeren: W. Nieuwenhuizen, 2de J. Verbruggen, 3e J. van der Linden. Na afloop dezer spelen gingen de deelneem sters en deelnemers in optocht achter de harmonie naar ..Flora", waar de prijzen werden uitgereikt. Nadat de inwendige wensch was ver sterkt, ging men naar do Van den Ende laan terug, om zijn belangstelling te too- r.en voor de Internationale Harddraverij met Handicap. Deelgenomen werd door 11 paarden, nl.: Prince Mokko, eigenaar Stal Lancier te Den Haag, berijder P. J. de Boer; Nevada B. van L. Ensingh te Heemstede, berijder de eigenaar; Monte Carlo van F. J. Koot te Schiebroek, berijder dezelfde; Reva D. van T. Davidson te Den Haag, berijder P. J de Boer; Hollandia van Lexmond te Stompwijk, berijder Kruithof; Princes 01- ga van D. de Vlieger Haarlemmermeer, berijder J. de Vlieger; Lady Chimes van P H. van Veen te Haarlem, berijder de eigenaar; Meigroet van Th. de Lange te Katwijk, berijder dezelfde; Omega van Van Leeuwen, te Groningen, berijder de zelfde en Miss Zelda Peter van dezelfde, met denzelfde. Ruim 4 uur is er gekampt en vele span nende ritten waren te bewonderen. De uitslag was als volgt: le prijs 200 Ome ga; 2de prijs 75 Miss Zelda Peter; 3de prijs Hollandia. De 4c prijs werd in drieën gedeeld, Nevada B., Monte Carlo en Meigroet. Eerste Troostprijs 50 Bretteur, 2de idem 25 Princes Olga. ZILK. Rietschelft verbrand. Door onbekende oorzaak is te Zilk een rietschelft der N.V. voorheen Gebr. Hulsebosch in brand ge raakt en geheel tc loor gegaan. Verzeke ring dekt de schade. LISSE. Leeraren Tuinbouwonderwijs. Bij be schikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw zijn, voor liet tijdvak van 1 October 1927 tot 1 Oc tober 1928 aan de Rijkstuinbouwscbool le Lisse wederom benoemd: a. tot leeraar A. J. Borggreve en G. Comello, beiden te Haarlem; b. tot leerares mevr. A. J. L. Guldenmond-Boogaard, te Bennebroek. OEGSTGEEST. Auto-ongeval. Nabij de Postbrug is een vischauto, komende uit IJmuidcn, ten gevolge van het breken van do as tus- sclu ji de tramrails terecht gekomen en over de kop geslagen. De voox-ruit brak eu het cndei-ste gedeelte van den wagen schoof onder de auto uit een bleef op de rails liggen. De firma v. d. Ameele was spoedi ter plaatse en bracht met haar kraan\vagai_ de auto naar haar werkplaat? ter reparatie. ROELORARENDSVEEN. Afscheid Kap. v. d. Lugt. Donder dagavond had in de Pancratiuszaal al hier liet officieele afscheid plaats van Kap. van der Lugt wegens zijn benoeming als kapelaan te Haarlem. Met de noodige bloemen, door den heer Huigsloot ge schonken, had de zaal een feestelijk aan zien gekregen. Omstreeks half acht waren in de zaal een 130-tal jongens van het patronaat met de heeren- commissieleden aanwezig. De kapelaan kwam met zijn pastoor en kapelaan de Wit de zaal bin nen, waarna door de jongens eenige cou pletten van het vaandellied werden ge zongen, waarna de secretaris van het pa tronaat de heer van Harteveld het woord nam tot het houden van een korto toe spraak, kapelaan van der Lugt dankende voor alles wat hij voor de jongens gedu rende zijn tweejarig verblijf bad gedaan. In enkele sympathieke woorden dankte Kap. van der Lugt voor zooveel harte lijkheid en waardeering., de jongens voor bet laatst vermanende hun insigne trouw te blijven en altijd de woorden van dat insigne in praktijk le brengen „Aan Christus trouw". Hierna namen de leden van de Sint Josephgezellen afscheid van hun gezellen- vader. De heer van Zeil hoofdpref eet dank te in korte woorden. Tezamen met de Jo- sephsgezellen, propagandaclub, patronaat en de besturen der verschilende vereeni- gingen waarover kapelaan van der Lugt directeur of adviseur was waren gelden bijeengebracht voor het koopen van een afscheidscadeau, bestaande uit een heel aardig huiskamer-ameublement, wat door den kapelaan in dank werd aanvaard. Na bezichtiging van het cadeau werden allo jongens in de gelegenheid gesteld hun be minden directeur voor bet laatst de hand te drukken en dat velen onder den indruk waren behoeft niet gezegd. De heer de Koning als voorzitter der K. S. A. sprak enkele zeer waardeerende woorden namens de vereenigingen tot ka pelaan van der Lugt, terwijl ook nog het woord werd gevoerd door de heeren P. Bakker als bestuurslid der gezellenver- eeniging, K. de Jong uit naam van den Bond van groote gezinnen, N. van der Meer namens St. Benedictus en J. Turk namens de arbeidersvereeniging. Ook de Pastoor dankte kapelaan van der Lugt voor het vele goede door hem gedaan, daarbij zijn spijt uitsprekende dat kape laan van der Lugt zoo spoedig deze plaats moest verlaten. Hiermede was de plech tigheid geëindigd. STftPSMIEUWS GODSDIENSTONDERRICHT VOOR LEERLINGEN VAN H. B. S. EN GYMNASIUM. Als naar gewoonte wordt wederom voor degenen, die do neutrale Middelbare scho len bezoeken, godsdienstonderricht gegeven in de School aan het Levendaal. Maandags om 4 uur voor de meis jes en jongens van de 4de, 5de en 6de klas; Dinsdag om 4 uur voor de jongens van de 1ste, 2de en 3o klas; Donderdag om 4 uur voor de meis jes van do 1ste, 2de en 3de klas. Het be gint weder op Maandag 12 Sep tember as. NED. R. K. VOLKSBOND. Gisteravond hield de afd. Leiden van bovengenoernden bond een goed bezochte vergadering onder voorzitterschap van den heer J. H. Nijhuis. Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag. Misssieclub „Sancta Maria" Pastorie Heerensingel. 8.15 uur. Algestieeme ffigemia LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Maandag 5 Sen. t ember tot en met Zondag 11 Sep! t omber waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Days ter. Nieuwe Ryn 18, telefoon 523. Na opening met gebed worden de notu- len der vorige vergadering gelezen cn goedgekeurd. Dc voorz. deelde mede, dat sinds de vo rige vergadering zich 51 personen voor het lidmaatschap van den bond opgegeven hebben. Hun namen werden voorgelezen waarna de voorz. hen met een kort woord van welkom installeerde. Hierna werden door den voorz. dc over* leden leden Kaak en Verhoog herdacht. Speciaal memoreerde spr. hetgeen dc lieer Kaak voor <ie organisatie in het algemeen en voor den Volksbond in het bijzonder heeft, gedaan. Spr. gaf de verzekering, dat zijïi werk bij bestuur en leden in dank bare herinnering zal voortleven. Na een gemeenschappelijk gebed voor de zielerusb der overledenen werd de be stuursverkiezing aan de orde gesteld, we gens het tusschen tijds aftreden van den heer v. Leeuwen, die gemeend bad wegens drukke werkzaamheden te moeten bedan ken. Op de candidatenlijst kwam de lieer Mank voor, die op deze vergadering was geïnstalleerd. Naar aanleiding hiervan maakten ee*>'ge leden de pmerking, hoe het mogelijk was, dat iemand die nog niet geïnstalleerd was reeds voor het bestuur kon candid at gesteld worden. De voorz. zeide, dat ook hij dezelfde meening was toegedaan, doch de bestuurs raad oordeelde anders, wijl de heer Mank zich reeds enkele maanden geleden als lid had opgegeven. Dus had hij er vrede mee, maar hij verzocht uit deze candidaatslcl- ling geen verkeerde gevolgtrekkingen tc maken. De eerste stemming had tot resultaat, dat uitgebracht werden: Blikman 19, non- sing 15, Mank 12 en v. d. Weyden 15. Bij do tweede stemming werden uitge bracht op Blikman 26, Hensing 10 cn v."cl. Weyden 20 stemman. De herstemming had tot resultaat, dat do lieer v. d. Weyden met 40 stemmen word gekozen; 33 waren er uitgebracht op tien heer Blikman. Tot voorzitter werd herbenoemd de beer J. II. Nijhuis. De bespreking van de agenda voor den Centralen Raad vorderde, zooals gewoon lijk, nogal veel tijd. Vooral was zulks Leb geval ten opzichte van het voorstel van liet. H. B. om een meerdei-e contributie-af dracht van 28 cent per lid en per jaar, om uit de opbrengst daarvan over tc gaan tot aanstelling van een tweeden bonds vr ij ee st el de. De vergadering sprak zich met overgroo- te meerderheid tegen aanstelling van een tweeden vrijgestelde uit, indien zulks ge paard moet gaan met verhoogde contribu tie-afdracht. Tevens werd de aandacht gevestigd cp het voorstel van het. hoofdbestuur om den Bestuursraad niet alleen een adviseerend, maar ook een stern-hebbend lichaam te doen zijn. Dc voorz. las hierna voor een circulaire van „Dc Volkskrant", bet dagblad der ar beidersbeweging, waarin erop gewezen werd, dat de tijd thans gunstig is voor een actie ter vergrooting van het abonne mentsaantal. De voorz. onderstreepte deze circulaire en spoorde de leden aan. zich tc abonnee ren. Vervolgens verleende de voorz. het woord aan den heer v. d. Meyden, die een lezing zou houden over: „Is Esperanto van be lang voor de R. K. Arbeidersbeweging?" Spr. zette in zijn inleiding uiteen, boo men er toe gekomen is een wereldhulptaal saam te stellen, om de bewoners van alle landen in de gelegenheid te stellen in een zelfde taal met elkander te converseeren. De inleider memoreerde het ontstaan in 18S0 en den ondergang eenige jaren later van het Volapük van den Duitschen pries ter Schleier. Daarna kwam in 1S87 dc Poolscbe oog arts dr. Zamenhoff met een nova linguo, het Esperanto, dat gebleken is d c inter nationale wereldhulptaal bij uitnemend heid te zijn. Spr. gaf hierna aan de hand van do grammatica, verschillende voorbeelden van de gemakkelijkheid, waardoor deze taal zich kenmerkt. Hij gaf een korte les, waar uit bleek hoe spoedig men zich deze taal eigen kan maken. Vervolgens wees spr. op de verbroede ring, die het Esperanto kweekt, zeggend, clat men daar geen onderscheid van gods dienst of politiek kent. Geheel in strijd daarmee vertelde de in leider even latei', hoe in Rusland door do z.g. S.A.T.-groep het. Esperanto wordt ge bruikt. om de menschen voor de ideeën van die groep te winnen. Hieruit blijkt vol doende hoe het Esperanto ook zijn ge vaarlijke zijde heeft. Spr. wekte tenslotte op zich toe te leg gen op het leeren van Esperanto en spoor de aan, de vergadering, die volgende week gehouden wordt, te bezoeken. Na het applaus der vergadering sprak dc voorz. een woord van dank tot den heer v. d. Meyden. De secretaris deed hierna eenige medc- deeiingen, o.m., dat aan den raad een adres is gericht om in de plaats van de opge heven huurwetten iels anders te stellen, hetgeen tot resultaat- had, dat een verorde ning in het leven is geroepen, welke echter door de Kroon tijdelijk is opgeschort. Af wachten is dus de boodschap. Verder werd medegedeeld, dat bet- be stuur zich heeft gewend tot de direct*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2