18e Jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1927 No. 5665 9e Ccicbclie (Boti/wmt D9 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. il Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. flll NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Zondagsrust. Wij lezen in een der bladen, dat het be stuur van de Rotterdamsche Ver. van Si garenwinkeliers, aangesloten bij den Ne- derl. Bond van Sigarenwinkeliersvereeni- gingen, aan den Rotterdamschen Raad een adres heeft gezonden, waarin zij be toogd, dat B. en W. ten onrechte de sigarenwinkels niet willen opnemen bij de branches, welke des Zondags gesloten moeten zijn krachtens een door hen voor loop ig ontworpen verordening. Wii gaan vooruit. Enkele jaren terug zou 'n dergelijk adres zeker niet zijn verzonden; integen deel, men zou uitzonderingen op een slui ting hetzij op den Zondag hétzij op een vroeg avonduur voor sigarenwinkels en dergelijke als absoluut noodzakelijk hebben bepleit. Deze ommekeer in de opvattingen is een gelukkige. Vooral als zij steunt op den wensch om door Zondags rust te komen tot Zondags heiligingl Nu wij schrijven over „Zondagsrust" willen wij tegelijkertijd antwoord geven op een dezer dagen tot ons gerichte vraag, of een Katholiek op Zondag mag verkoopen. Wij willen dat doen met hier over te drukken het antwoord op eenzelfde vraag gegeven in de laatste aflevering van „Het Schild". Wanneer de katholieke moralisten spre ken over het verboden zijn van koophan del op Zondagen, dan bedoelt men daar mee vooral openbare verkoopingen, mark ten, verpachtingen. Op zichzelf zou men kunnen vragen of het koopen en verkoo pen in openbare winkels ook hieronder valt. En men zou die vraag zelfs met ja kunnen beantwoorden. Ik zeg met opzet: op zichzelf genomen. Want de omstandig heden kunnen de zaak veranderen. En nu geloof ik, dat hier zoo'n omstandigheid is. Wegens onze gebrekkige en verouderde Zondagswet, die noodzakelijk herzien moest worden, is er in het sluiten van winkels geen algemeen gevolgd gebruik. Sommige sluiten, anderen niet. Veel beter zou zijn dat allen sloten. Maar nu dit niet het geval is, zou ik iemand, die niet sluit, niet van zonde durven beschuldigen. Men zou hier alweer onderscheid moeten maken tusschen do soorten van winkels, met vreemd of eigen, veel of weinig personeel; van levensmiddelen of andere artikelen. Dit Iaat ik echter hier terzijde. De reden waarom, gezien de bovenge noemde omstandigheden, het open hebben van bepaalde winkels niet zondig genoemd mag worden, is deze, dat gewoonten, door de Kerk goedgekeurd of geduld, het af weren van aanmerkelijke schade, enz. een positieve wet in haarw erking kunnen op heffen. Dit geldt ook bij de beoordeeling over het al of niet verboden karakter van arbeid op Zondag. De heerschende woonten hier, de redelijke vrees voor schade, omdat, gelijk ik boven zei, er geen algemeene practijk is van sluiten, en nog andere redenen, wettigen dus het open houden zeker van sommige winkels. Nog maals herhaal ik, dat het veel beter was dat allen sloten, maar men moet nu in zijn oordeel rekening houden met alle om standigheden. Natuurlijk zou een for- meele en publieke uitspraak en verbod Van het Episcopaat voor de katholieke winkeliers bindend zijn. Maar zoolang dit er niet is, en er zonder verordening der Zondagswet wellicht niet komen zal, kan men zich houden aan het boven uiteenge zette. In dit antwoord is iemand aan het woord, dje zooveel mogelijk tegemoet wil komen aan de omstandigheden; het is ze ker niet iemand met een te strenge opvat ting, die hier spreektl Onder de Katholieken zijn er echter wel ontegenzeggelijk, die een te laksche, te igemakkelijke opvatting hebben omtrent de Verplichting zich op Zondag te onthouden van slavelijken arbeid. Dezulken mogen 'kun practijk waarlijk wel 'ns herzien I V Ongeloovige moraal. Daar zijn dingen, die lijnrecht ingaan tegen wat de goede zeden edschen en die Wh, Katholieken, toch verdragen. Dat kan .ergerlijk zijn,, maar 't kan ook noodge- Dergelijke bladen moéten worden ge weerd. Als mannen en vrouwen van karakter moeten de Katholieken alle gemeenschap met dergelijke bladen mijden. En nooit kunnen zij in de huiska mer worden geduld. Wij moeten in deze ongetwijfeld „kleur bekennen". Allereerst, natuurlijk, daar waar niemand ons ziet, voor ons geweten, en dan ook naar huiten, ook voor anderen! gy^YESHLIICiiS Daar zijn dingen, welke vierkant in Btrijd zijn met wat de goede zeden gebie den en^welke Katholieken.... bevorderen. Dat is altijd ergerlijk! En het geschiedt. Het geschiedt bv. ,door te lezen, te steunen], in het gezin toe te laten een pers, die de goede zeden on dermijnt door b.v. photo's te geven, welke klaarblijkelijk ten doel hebben, de zinnelust :jte prikkelen, een zekere sexueelo sensatie te geven. Wij weenen, dat het onze plicht is, hiervoor weeil 'ns te waarschuwen. Wij doelen op 'n blad als „De Tele graaf" en enkele veel-verspreide geïllus treerde weekbladen. Volkenbond DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Poolsche voorstel. Een nieuw pact ontworpen. I De toestand op de Volkenbondsvergade ring is nog volstrekt niet opgehelderd. De Poolsche delegatie heeft thans met toestemming van Warschau een nieuw pact ontworpen dat hierop neerkomt, dat de volkenhondsvergadering iederen aan- vals-oorlog als verboden zal verklaren en do staten zal uitnoodigen tot het sluiten van non-agressie verdragen, gebaseerd op het beginsel, dat alle vreedzame middelen tot beslechting van onverschillig welk in ternationaal geschil zullen moeten worden aangewend. De Poolsche delegatie moet instructies hebben ontvangen, dit voorstel in ieder ge val bij de Volkenbondsvergadeirng in te dienen, ook al zou Chamberlain bezwaren, er tegen hebben. Polên schijnt thans ook te wenschen, dat zijn voorstel langs den gewonen regle- menfairen weg naar de derde commissie zal worden verwezen voor grondige dis cussie. In dit geval zal het echter wel ondoen lijk zijn, deze zelfde verwijzing naar de derde commissie aan het Nederlandsche voorstel te weigeren. De toestand is echter nog gansch onze ker, zoodat ook zelfs hedenochtend (Vrij dag) nog geen der drie groote machtheb benden, Briand, Chamberlain en Strese- mann, het woord zou voeren. Daarentegen spreekt minister Vander- velde heden en men yerwacht, dat hij bij deze gelegenheid het Nederlandsche voor stel zal ondersteunen. Moskou verontwaardigd over hetPoolsche voorstel. Moskou is verontwaardigd over het Poolsche voorstel tot het sluiten van een garantiepact, dat door de Sovjets uitge legd wordt als een Fransche poging om de Poolsche grenzen veilig te stellen en Duitschland te dwingen zijn „Oostelijke plannen" op te geven. De „Prawda" betoogt, dat het gepraat over een garantiepact speciaal ten doel heeft een nieuwe haatcampagne tegen de Unie van Sovjet-republieken te vergemak kelijken, onder, voorwendsel, dat de Sov jet-Unie niet bereid is, deel te nemen aan een algemeen pact. Hei Nederlandsche voorstel. Politis is er tegen. De Grieksche gedelegeerde, Politis heeft een breedvoerig betoog gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat het protocol van Genève van 1924 de belangrijkste beginse len heeft geformuleerd, welke in hun ge heel verwerkelijkt moeten worden. Politis verwierp echter het Nederlandsch voorstel, maar verklaarde zich accoord met het Poolsche voorstel, in zooverre dit een beginselverklaring is. Met nadruk verklaarde spreker, dat het noodzakelijk was, geduld te oefenen. De rede van Politis werd zeer toege juicht en vooral Chamberlain schonk den spreker ostentatief bijval. Engeland voelt er weinig voor. De Engelsche pers onthoudt zich vrij wel algemeen van commentaren op de voorstellen der delegaties van Polen en Nederland, doch de telegrammen der Ge- neefsche correspondenten geven duide lijk te kennen, dat in Engelsche kringen weinig instemming met deze voorstellen bestaat. De Fransche pers gunstig. De Fransche pers oordeelt buitengewoon gunstig over het Nederlandsche voorstel en toont zich er verheugd over, dat de ont werpresolutie tot een diepgaand en zake lijk debat zal dwingen, terwijl men van de Poolsche voorstellen, die nog zoo vaag zijn gebleven, eerder verwacht, dat zo door sommige groote mogendheden terzij de kunnen worden geschoven. Het gunstig onthaal in de Fransche kringen was te voorzien, daar men het te Parijs nog steeds niet verduwd heeft, dat in 1923 van het protocol van Genève niets terecht is gekomen. Zoo constateert de „Temps" met zeker leedvermaak, dat men te Genève „na drie jaren lang alle mogelijke en denkbare combinaties te hebben beproefd, van een algemeen ontwapeningsplan af tot de he- 1 perking der bewapening ter zee alleen on der de drie voornaamste zeevaar tmogend- 1 heden toe, door den loop der dingen wel terug moet keeren tot de grondbeginselen van het protocol van 1924, dat men moest opgeven wegens de onverzettelijke oppo sitie van Engeland." Wat echter het practisch resultaat be treft. gelooft men niet, dat het tijdstip thans zooveel gunstiger is dan in 1924. Wel acht men de rede van den heer Beelaerts van Blokland zeer nauwkeurig te beantwoorden aan wat in de publieke opinie van de meeste landen omgaat en men oordeelt, dat zij zeker zal bijdragen 1 om die mening zoodanig te verlevendigen, dat zij zich met meer kracht zal doen gel den. Financieele hulp voor aangevallen Staten. Engelsche bezwaren. In de zitting van den Volkenhondsraad is op voorstel van de Tsjecheslowaakschen minister van Buitenlandsche Zaken, Be~ nesj., als rapporteur der financieele com missie, het Finsche voorstel tot financieele huipverleening aan staten, die aangevallen worden, naar de Assemhlée verwezen, evenals de op dit rapport van de zijde der verschillende regeeringen ontvangen ant woorden. Bij de behandeling van het rapport leg de Chamberlain een belangrijke verklaring af. Hij betoogde, dat het ongetwijfeld zeer goed zou zijn, indien een solide finan cieele hulp voor het slachtoffer van een aanval georganiseerd kan worden en reeds het bewustzijn van het bestaan van een dergelijk plan zal er toe bijdragen, het gevaar voor zulk een aanval te verminde ren. Doch de Engelsche regeering, aldus Chamberlain, moet om bij een zoodanige actie te kunnen bijdragen, de goedkeuring verkrijgen van het parlement en deze goedkeuring zou zeker slechts dan worden gegeven, indien eventueel voldoende tegen prestaties aanwezig zijn. Voorts moet de zekerheid bestaan, dat de lasten propor tioneel verdeeld zullen worden. Alhoewel dus de Engelsche regeering de waarde erkent van het plan fit financieele hulpverleening,, kan zij dit niet op zich zelf beschouwen, doch alleen in verband met de andere plannen ten behoeve van veiligheid en ontwapening. Derhalve ziet de Engelsche regeering zich genoodzaakt, eerst het resultaat der bijeen te roepen ontwapeningsconferentie af te wachten, alvorens zij haar definitieve houding kan De Raad verdaagde de verdere behan deling dezer aangelegenheid tot een latere zitting, daar hij eerst wil afwachten, wel ke houding de Assemhlée zal aannemen ten opzichte van de op de agenda staande resoutie tot Yerhooging der veiligheid. Engeland Het vakvereenigingscongres. Breuk met de Russen. Dezer dagen is het Britsche vakvereeni gingscongres bijeen gekomen. De algemee ne raad stelde op dit congres voor, alle betrekkingen met de Russische vakbonden te verbreken. In heftige taal protesteerden de leden van den algemeenon raad tegen de belee- digende aanvallen der sovjets op de Brit sche vakvereenigingen. Tomsky sprak van verraderlijke aanvallen, de leider der spoorwegmannen beschreef die aanvallen als verachtelijk. De leden van den raad zeiden, dat de Russen er naar streefden, van de Britsche vakvereenigingen rvolutionaire hulptroe pen van Moskou te maken, maar de raad bedankte voor een dergelijke onderge schiktheid aan de communistische partij. Daarna werd met 2.500.000 tegen 620.000 stemmen het voorstel aanvaard om de metrekkingen met het Russische Vakver bond te verbreken. De spoorwegarbeiders behoorden tot de tegenstemmers. Hongarije. Het verdrag van Trianon. Wijziging mogelijk. Lloyd George schreef in een brief aan een Hongaarschen correspondent betref fende de actie in Hongarije tegen het Verdrag van Trianon o.a. het volgende: „De opstellers der vredesverdragen,, heb ben er nimmer aanspraak op gemaakt, dat hun werk volmaakt was en dat zij een middel hadden gevonden om allo interna tionale problemen langs vreedzamen weg door den Volkenhond te doen beslechten. Wij allen hebben de mogelijkheid onder het oog gezien, dat zekere clausules van de vredesverdragen het onderwerp eener bespreking en mogelijke revisie door den Volkenbond kunnen uitmaken". Polen. „Waar is generaal Zagorski?" Naar verluidt, hebben eenige generaals het plan opgevat, eerstdaags bij Pil- soodski, in diens hoedanigheid van mi nister van oorlog, een démarche te onder nemen, en opheldering te vragen over bet geheimzinnig verdwijnen van gene raal Zagorski. Reeds een maand lang zijn in heel Polen, naar het heet, nasporingen ver richt en nog steeds heeft men de ver blijfplaats van den verdwenen of ont voerden generaal niet ontdekt. In politieke kringen wordt groot ge wicht gehecht aan deze voorgenomen démarche der leger-autoriteiten en men verwacht, dat de regeering zich genood zaakt zal zien, met een officieel commu niqué te antwoorden. De pers handhaaft nog steeds de mee ning, dat de generaal door een troep of ficieren is ontvoerd. Turkije. Een complot tegen Kemal Pacha. De Turksche bladen bevatten berichten amtrent het plan van een aanslag op het leven van een Turkschen staatspresident Kemal Pacha. De Turksche politie heeft enkele per sonen gearresteerd, die hekend moeten hebben, betrokken te zijn hij een complot, dat een aanslag op Kemal Pacha tijdens diens reis van Gonstantinopel naar An gora beraamd had. Australië De spoorwegstaking in Queensland. Uit Brisbane wordt gemedl: Ondanks het steeds verminderde treinverkeer iti Queensland is de voorziening der bevol king met levensmiddelen door aanvoer per auto's verzekerd. Hoewel de premier van Queensland Mc Gornack, bereid is, het conflict aan arbitrage te onderwerpen, schijnt een he vige strijd lusschen de regeering en de vakvereenigingen waarschijnlijk. Zelfs be staat wellicht de mogelijkheid van liet uitbreken eener algemeene staking. BIMESEEtiLAND R.-K. UNIVERSITEIT. Inschrijven van Studenten. De Rector Magnificus der R.-K. Univer siteit te Nijmegen zal voor het inschrijven van studenten zitting houden op 21 en 23 September e.k., des voormiddags van 10 12 uur, in het. Senaatsgebouw aan het Keizer Karelplein 11. Zij, die één of meer enkele lessen of een groep van lessen wenschen te volgen, vragen dit schriftelijk bij Curatoren der R.-K. Universiteit aan. Formulieren hiervoor worden door den Pedel der Universiteit verstrekt. De betaling der College- on examen gelden zal voortaan uitsluitend geschieden door storting of gireering op de post rekening van den Secretaris van Curatoren No. 131590 Kantoor Nijmegen. Stortingsformulieren zijn bij den Pedel verkrijgbaar. Rectoraatsoverdracht. De Rector Magnificus der R.-K. Univer siteit te Nijmegen, Dr. Willem Johannes Maria Mulder, zal in hot Concertgebouw „De Vereeniging" op Dinsdag 20 Septem ber 1927, des namiddags te 3 uur, verslag geven van de lotgevallen der Universiteit gedurende het afgeloopen studiejaar en daarna het Rectoraat overdragen aan den door het Bestuur der Sint Radboudsticli- ting tot zijnen opvolger benoemden Hoog leeraar Dr. Jacobus Johannes Antonius van Ginneken. Tot bijwoning van deze plechtigheid worden alle belangstellenden door Rector en Senaat uitgenoodigd. De Receptie wordt na afloop der plech tigheid in den bovenfoyer van het Concert gebouw gehouden. De Godsdienstplechtigheid bijde ope ning van het nieuwe studiejaar zal bestaan in een plechtige H. Mis, die op Dinsdag 20 September e.k., des voormid dags te 10*4 uur, zal worden opgedragen in de St. Augustinuskerk. DE WAARHEIDSLIEFDE VAN „HET VOLK". Als het tegen de geestelijkheid gaat. „Het Volk" bevatte dezer dagen de vol gende ontboezeming van zijn correspon dent te Heerlerheide: „Te Heerlerheide worden door de Naam- looze Vennootsohap „Eda" verschillende winkels in koloniale waren geëxploi teerd. In een dier winkels was als win kelmeisje iemand aangenomen, die het ongeluk had protestant to zijn, wat een doorn in het oog der geestelijkheid, was. Het meisje werd deze week ontslagen, met de mededeeling, dat zij weer in dienst kon treden, wanneer zij tot de Katholieke Kerk overging". Het „Limb. Dagbl." is op onderzoek uit gegaan en deelt het volgende mede: Te Heerlerheide bestaat niet één winkel van „Eda". Wel exploiteert „Eda" verschillende win kels in do mijnstreek, waarin Katholiek en Protestantach personeel werkzaam is, maar nog nimmer is iemand ontslagen, HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuw Pooisch voorstel inzake een non-agressie-pact. Het Britsche vakvereenigingscongres heeft met groote meerderheid van stem men de breuk met Rusland goedgekeurd. Groote ongerustheid over het Oceaan vliegtuig „Sir John Carling", dat gister namiddag reeds Croydon had moeten bereiken. (Luchtvaart, 3de blad). BINNENLAND. Met de a.s. winterdienstregcling zullen op het traject Amsterdam—Rotterdam alle stoomtreinen vervallen, behalve die naar België en Frankrijk rijden. (2de blad). Hei staangeld voor niet binnen voorge schreven termijn geladen of geloste goede renwagens van de Ned. Spoorwegen is met 50 pet verlaagd. (1ste blad) In gevorderden staat van voorbereiding is een ontwerp tot herziening van de Vei ligheidswet, dat ten doel heeft de wer kingsfeer der wet uit te breiden. (1ste blad) Het R. K. Emigratie-congres zal wor den gehouden te 's-Gravenhage op Dins dag 15 Nov. (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagins De pholo-pagina geeft o.m. photo's van: de Frieschc Landbouwtentoonstelling to Leeuwarden; het pharmaceutisoh congres te 's-Gravenhago; nieuwe brug te Utrecht. omdat zij of hij Katholiek of Protestant Wel ie in den winkel te Amslonrado een meisje dat 14 dagen op proef was aange nomen, ontslagen, maar niet op grond, dat zij. protestant was, maar omdat zij abso luut ongeschikt, was. De geestelijkheid te Amslonradc wist van het geval zelf niet af. Er zijn correspondenten van het „Volk" die over een grooten duim beschikken als het maar tegen de geestelijkheid gaat en de redactie neemt maar op. Er wordt ovorwogen een aanklacht bij do justitie in te dienen wegens laster. R. K. Emigratiecongres. OplöNovemberte 's-G raven h ago Zoocls reeds eerder is medegedeeld, or- ganiseeit de R. K. Emigratie-Vereeniging (gevestigd Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage) binnenkort een R. K. Emi gratie-Congres. Op dit congres zullen als inleiders optre den Kanunnik Prof. J. D. J. Aengonent, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie to Warmond, die den godsdienstig-zedelijkcn kant en Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Mini* ter van Waterstaat te 's-Gravonhage, die den economischen kant van hot vraagbluk z»J belichten. Het Congres zal worden gehouden '<j 's-Gravenhago en als datum hiervoor is thans vastgesteld Dinsdag 15 November. Herziening Veiligheidswet. Uitbreiding van werkingsfeer De Haagsche redacteur van de „Msbd." meldt Naar wij vernemen, wordt thans aan hot departement van Arbeid gewerkt aan een herziening van de Veiligheidswet van 20 Juli 1895 (Stbl. 137), houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblijven in fabrie ken en werkplaatsen. Deze herziening heeft hoofdzakelijk ten doel de werkingsfeer dor wet uit te brei den, waardoor zij zich niet meer uitslui tend zal lieporken tot fabrieken en werk plaatsen. Het ligt in de bedoeling de Vei ligheidswet ongeveer een gelijk terrein te doen bestrijken als de Arbeidswet, wan neer deze in vollen omvang in werking is Het herzieningsontwerp van de Veilig heidswet is reeds in zoodanigon staat van voorbereiding, dat bet spoedig het Depar tement van Arbeid zal kunnen verlaten. H. Colijn. Voorzitter vando V olkenbonda- conferentie inzake in- en uitvoer. Naar men verneemt, zal de Volken- bondsraad weldra onzen landgenoot H. Colijn benoemen tot voorzitter van de Vol kenbondsconferentie voor afschaffing van in- en uitvoerverboden en in- en uitvoer- beperkingen, die op 17 October te Genève zal worden geopend. Goederenvervoer Nederl. Spoorwegen. Aanzienlijke verlaging van staangeld. Naar ons wordt medegedeeld, zijn dezer dagen do kosten, welke door de Neder landsche Spoorwogcn in rekening worden gebracht, wanneer de afzenders of ge-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1