IN EEN VAK ZIN NEBBEN. 18e Jaargang DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1927 No. 5664 Ste 6ou/fccmt e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. iij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ranco per post f2.95 per kwartaal, et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Ltbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiên 30 cent per regeS Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vei* huur, koop en verkoop f0.50. tl] HOMMER BESTAAT All TMOft BLADER- Het werk van he<t zielkundig kantoor wordt niet door iedereen gewaar deerd. Sommige menschen kunnen er on mogelijk het nut van inzien. Laat de jon gens een vak kiezen waarin ze zin heb ben. Waarom hen dwingen een bepaald jvak te nemen, waartoe ze volgens de ge maakte proeven het beet geschikt zijn, doch waarin ze geen zin hebben. Al dat [verstoffelijken van de menschelijke ziel in cijfers en statistieken is maar kwakzal verij. Zeker, dat laatste kan wel eens waar zijn. Zoo moet een zekere dokter Biszky een machine hebben uitgevonden, waarmee hij al de zielsvermogens van een persoon kan onderzoeken. De machine heeft veel [weg van oen radio-toestelen na ©en half iuur hersenonderzoek is de arts in sitaat om een juiste zielsbeschrijving van den pa tiënt te leveren. Dan kan hij zeggen of and spaarzaam is, ijdel, jaloersch, gie rig, ruw, of men belangstelling heeft voor «irchjtecteuur, aanleg voor wiskunde, of men sociaal voelt enz. En dat alles in eep half uur. 't Is sterk. Niemand zal het ons kwalijk nemen, als we voorloopig wei nig vertrouwen stellen in het toestel van den heer Biszky. Doch om nu zonder meer alle resultaten 'der psychotechniek kwakzalverij te noe men is op z'n minst zeer onverstandig. De experimenteel© zielkunde is een be trekkelijk jonge wetenschap Tot voor een BO jaar terug kende men geen andere ziel kunde dan de philosophische, de zielkun de, die zich baseert op de eenvoudige, [waargenomen feiten en verder redeneert. De ziel en haar vermogens onderwerpen aan een zeer nauwkeurig onderzoek, daar aan had niemand nog gedacht, in de na tuurwetenschappen als natuurkunde, schei kunde enz. was dit gemakkelijk, doch hoe Bou men het ontleed-mes kunnen zetten in de ziel, een zuiver geestelijk wezen 1 Toch is dit geen onmogelijkheid.Wanneer de ziel handelt, openbaart zich dit in het lichaam. Welnu die openbaringen zijn stoffelijk, kunnen bestudeerd, gemeten Worden, men kan ze uitdrukken in lijnen en cijfers. Daarmee was de experimenteel© (zielkunde geboren en werd spoedig de we tenschap, waar iedereen over mee mocht praten ook al wist hij er niet veel van i— omdat het ging over zielkundige vraag stukken, oen onderwerp, dat iedereen in- Toch zijn de vraagstukken niet zoo heel eenvoudig. En het groot© vraagstuk van y,do rechte man op de rechto plaats" is niet in enkele oogenblikken op te lossen. De verschillende psychologische laboratio- ihet beroepekantoor. De meest sprekende Üic oplossing. De resultaten zijn bevredi gend, maar het ideaal is nog lang niet be- leikt. En juist misschien omdat het niet zoo gauw ging, begon men baloorg te worden en allerlei moeilijkheden te maken tegen het beroep skantoor. De meest sprekende opverping is gebaseerd op het geliefkoos de Tijheïdsidee. Als men ve.*phch*> is dat [vak te nemen, waartoe men volgens de ge maakte proeven geschikt is, dan is het g>xlaan met de vrijheid. Voorloopig zal het zoo'n vaart niet loo- pen. Doch veronderstellen we eens dat de toestand zoo zal worden, dat men geen en- 'hel vak zal kunnen beoefenen, waarvoor men niet geschikt is bevonden op het bo- 1 ïoepskantoor, zoodat men dus gedwongen L&s een bepaald vak te nemen. Is dit dan tegen de vrijheid f Volstrekt niet. Zeker do mensch is vrij, maar dit wil niet zeggen, dat hij bandeloos is. Men is vrij om een ^good of verkeerd leven te leiden, doch ons ^feeuwig geluk traadt ions sterk laan een ^goed loven te leiden. En nog meer kan die s: ^"iheid gebonden worden. Een kind is vrij bm al of niet met een mes te spelen. Do .^dera beletten hem gebruik te maken van vrijheid voor zijn eigen geluk. Zoo is °°k vrij in het kiezen van een vak, toaar anderen kunnen ons beletten van die vrijheid gebruik te maken voor ons eigen geluk. Want iemand, die een vak heeft gekozen, waarvoor hij niet geschikt is, voelt zich daar niet op zijn plaats, hij is terneergedrukt door de overtuiging, dat hij niet veel praesteeren kan en die over tuiging is van invloed op geheel zijn per soonlijk- en familieleven. Een persoon daarentegen, die de bekwaamheid bezit en daardoor de kracht in zich heeft om zijn vak meester te worden, voelt zich wel op zijn plaats, is gelukkig, omdat hij weet iets tot stand te brengen. Maar, zal men zeggen, wat heeft men aan geschiktheid voor 'een vak wanneer de zin er niet is. Heel dikwijls zal het zin in een vak hebben samengaan met de ge schiktheid doch lang niet altijd, en wat heeft men in dat geval aan zin als de ge schiktheid niet aanwezig is. De zin is zoo wisperturig. Hoe ontstaat dikwijls bij een jongen de zin voor een vakl Omdat hij van jongsaf dat vak door zijn vader beoefend ziet. En de ondervinding heeft geleerd, dat de zin voor een vak vanzelf verdwijnt, wanneer de persoon later tot de overtui ging komt, dat hij niet geschikt was voor dat vak; en van den anderen kant, dat bij iemand, die geen zin had voor oen bepaald vak, maar wel de geschiktheid, later vanzelf die zin gekomen is, toen hij zich thuis ging voelen in dat vak. Het zin in iets hebben kan tamelijk gemakkelijk ver anderd worden, de geschiktheid voor iets is niet te veranderen. Daarom is bij het kiezen van een vak de geschiktheid een veel voornamere fac tor dan het zin hebben. Nog een andere opwerping. Als men geen geschiktheid voor een bepaald vak heeft, dan kan men die toch verkrijgen door oefening. Dat schijnt zoo, doch de expe rimenteel© zaedkundigen en ook anderen zeggen, dat het niet kan. Men heeft in Duitschland op groot© schaal proeven ge nomen met een massa vaklieden van den ©enen kant en jongens, die van school af gingen, van den anderen kant. En nu bleek, dat de halve vaklieden, dus de niet degelijke, veel minder bekwaam waren in de voor hun vak noodige vaardigheden, dan de jongens, die voor dat vak geschikt waren. EIn toch, die vaklieden hadder 10 d 20 jaar tijd gehad om zich te oefenen in de vaardigheden, die ze noodig hadden, 't Was natuurlijk in den loop der tijden wel iets beter geworden, doch niet vol doende, omdat ze vanaf het begin de ge schiktheid voor dat vak niet bezaten. De patroon eener drukkerij zei eens: als ik zie, dat de jongens, die ik in dienst neem, na verloop van een maan geen blijken van vaardigheid geven, dan stuur ik ze weg met de boodschap, dat ze voor het druk- kersbedrijf niet geschikt zijn. Al hoeven we derhalve geen bewonde raar te zijn van al hetgeen men als ziel kundige oplossing aandient en al zijn de uitkomsten, door de vakkundige psycholo gen verkregen, nog betrekkelijk gering in verhouding tot de nog overblijvende vraag stukken, toch verdient het werken der be roepskantoren onze waardeering en steun. P. Dr. H. GERZ, O.F.M. BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Nederlandsche voorstel. Nog steeds in het middelpunt In tegenstelling met Dinsdag waren de besprekingen op de volkenhondsvergade- ring van gisteren weinig belangrijk. Lu het middelpunt der belangstelling stond nog steeds het Nederlandsche en het door Polen in te dienen voorstel, en de houding, die de groot e mogendheden hier tegenover zullen aannemen. Het waren gisteren de vertegenwoordi gers der Baltische en Scandinavische lan den, die het woord voerden. Allen hadden het voornamelijk over de economische con ferentie en de veiligheids- en ontwape ningskwestie. Letland maakte den volken bond scherpe verwijten over den stilstand, sinds de begrafenis van het protocol van Genève 1924, op het gebied van ontwape ning en veiligheid. Het stemde evenals Denemarken en Finland van ganscker harte met het Ne derlandsche voorstel in. De Zweodscke minister van buitenland- sche zaken liet zich niet over het Neder landsche voorstel uit, doch uit de manier, waarop hij zich uitliet over het protocol van Genève 1924, mag men opmaken, dat hij zich niet tegen dit voorstel zal ver zetten. Ten slotte hield de Japanner Adatci nog een zeer onbeduidende rede. Het Poolsche pact-voorstel. Het Ppolsche voorstel heeft na de gis termiddag gehouden beraadslagingen tus- schen de juristen der groote mogendheden de volgende formuleering gekregen. Eerste artikel: Iedere oorlog, onderno men voor de oplossing van internationale geschillen is en blijft verboden. Tweede artikel: Alle internationale ge schillen moeten met vreedzame middelen worden opgelost. Italië en Griekenland. Gisteravond vond te Genève een bespre king plaats tusscken den Griekschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Micha- likopoclos en den eersten Italiaanschen gedelegeerde de Scialoja. Bij dit onder houd is van Grieksche zijde de idee vau een GriekschItaliaansck veiligheidspact naar voren gebracht. Griekenland wenscht het afsluiten van een verdrag met Italië, waarbij Griekenland den status quo mot inbegrip van Saloniki'gewaarborgd wordt. Daar de Dodekanesu-kwestie reeds lus- schen beide landen een oplossing heeft ge vonden, neemt men aam dat Italië een welwillende, houding tegenover deze Griek sche voorstellen aanneemt. België De francs-tireurs-kwestie. Nieuwe besprekingen. Naar aan de bladen wordt medegedeeld zijn op initiatief van België nieuwe be sprekingen over de francs-tireurs-kwcstie begonnen. Echter is nog geen beslissing getroffen. Mocht men het eens worden over een gemeenschappelijke verklaring, dan zou deze en de vraag op welk oogenblik zij openbaar gemaakt zal worden, nog aan de kabinetten te Berlijn en Brussel worden voorgelegd. Duitschland De volgende Katholiekendagen. De groote katholiekendag te Dortmund heeft niet alleen veel organisatorische krach ten geeischt, maar heeft tegelijkertijd groote sommen gelds verslonden. Daarom is besloten, dat in 1928 geen Katholieken dag gehouden wordt. De volgende katholiekendag wordt in 1929 te Freiburg is Breisgau en de daar op volgende in 1930 te Keulen aan den Rijn gehouden. Frankrijk De Lotus-zaak. Turkije in het gelijk gesteld. Het Permanent Hof van Internationale Justitie heeft gisterenmiddag arrest ge weien in de bekende Lotus-zaak tusschen Frankrijk en Turkije. Het hof heeft, aangezien de stemmen der rechters bij de beslissing staakten, door do beslissende stem van den presi dent beslist, dat Turkije ten deze niet te gen de beginselen van het internationaal recht heeft gehandeld. De rechters Loder, Weisz, lord Finlcy, Moore, Nyholm en Altamira hebben aan dit arrest uiteenzettingen van hun afwij kende meeningen toegevoegd. Zooals men weet, betreft het hier een kwestie over een aanvaring van het Fran- 6che oorlogsschip de „Lotus" met een Turksch schip op 2 Aug. 1926. De Turken arresteerden toen den commandant van het Fransche schip. Spanje Spanje's nationale vergadering. De koning keurt de bijeen-, roeping goed Volgens een semi-officicele mededee- iing is de koning van Spanje bereid het decreet te teekenen, krachtens hetwelk de Nationale Vergadering wordt bijeen geroepen. Tsjecho-Slowakije Verkiezingsrelletjes te Praag. Naar uit Praag wordt gemeld, kwam het in een kies vergadering van de Tsjecho- Slowakische Nationale Arbeiderspartij als voorspel van de gemeenteraadsverkiezingen tot stormachtige scènes. Fascisten pro beerden in dichten getale de vergadering onmogelijk te maken en gooiden stinkbom men en knalkurken in de zaal. Zij werden echter ten slotte door suppoosten en poli tie met vereende krachten verwijderd en ten deele in arrest genomen. Italië. Talrijke communisten gearresteerd. De „Tribune" meldt, dat te Civitavec chia 52 communisten zijn gearresteerd. Zij werden naar Rome overgebracht, waar zij in de gevangenis zijn opgesloten. Britsch-lndië. De godsdienstonlusten te Nagpoer. De vechtpartijen tusschen Hindoes en Mohammedanen, die op 4 September te Nagpoer zijn uitgebroken naar aanleiding van e-:n onbeteekenend geschil, zijn ern stiger geweest, dan het aanvankelijk scheen Het aantal dooden is thans geste gen tot 25. terwijl 180 gewonden nog in het ziekenhuis worden verpleegd. Troe pen herstellen de orde. - Zuid-Afrlka Zwarte vakverecnigingen in Zuid-Afrika. Krasse maatregelen. Als gevolg van do steeds toenemende op ruiing der kaffers door hun vakvereeni- gings-oreauisatie, de Industrial and Com mercial Union hebben thans een groot aantal boeren in don Oranje Vrijstaat en Natal besloten, eiken kaffer, die lid is van deze vakvereeni^ng, onvcrbiddellijk uit hun dienst te jagen en alle zaken to boycotten, waar een kaffer, lid der I. C M., in dienst is. Zuid-Afrika begint dus, wat het kapitaal-arbeidsvraagstuk betreft, eerst nu in het stadium te komen, waarin Europa in de helft der vorige eeuw ver keerde. BDNNENLAND. BIOSCOOPWET. De heer D. van Staveren voorzitter. Naar de ,Msbd." verneemt, zal de heer D. van Staveren, dir. van den gemeentelij ken schoolbioscoop-te 's-Gravenhago, eer lang worden benoemd tot voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring. De heer v. St. behoort tot de S.D.A.P. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. 2 October. De minister van Binnenlandache Zaken en Landbouw heeft aan. de gemeentebestu ren een schrijven gericht, waarin hij de aandacht vestigt op het K. B. van 22 Fe bruari j.l., waarbij is bepaald, dat in 1027 de zomertijd zal eindigen op 2 Octobor tc drie uur in den voormiddag. De eerste vrouwelijke wethouder in Nederland. Te Deventer is Mevrouw Blaauwboer (S.D.A.P.) tot wethouder gekozen. Zij is hiermede de eerste vrouw in ons land, die een dergelijke functie waarneemt. To Breda is op 68-jarigen leeftijd overleden notaris H. F. J. N. W. Tem- minek. In het tweede blad zijn abusievelijk onder Noord wij k eenige korte berich ten „Binnenland" geplaatst UIT D£ OSffiGEVING AALSMEER. Wethoudersverkiezing. In de jongste raadsvergadering worden tot wethouders gekozen do hecren J. P. Berghoef (V.-.B) en P. v..d. Meer Pzn. (A.- R.). De sociaal-democraten hadden vooraf verklaard niet aan de stemming te zullen deelnemen. HAARLEMMERMEER. Wethoudersverkiezing. Tot wethouders dezer gemeente werden herbenoemd met groote meerderheid van stemmen de hoeren K. Kistemaker, G. A. A. Knaap Pzn. en H. van Schootcn. Allen namen deze benoeming aan en brachten een woord van dank voor het vertrouwen door den raad in hen gesteld. Tot waarn. burgemeester werd herbe noemd do heer Knaap. HILLEGOM. De Bollendieven. In aansluiting op ons bericht inzake het stelen van Hyacin- thenbollon kunnen we nog melden, dat do bollen ontvreemd zijn bij de N.V. Van Til- Hartman en wel pl.m. 700 stuks. Daders zijn J. v. d. B. en V., beiden nog jong, doch die reeds meermalen met don straf rechter kennis maakten. Beiden hebben bekend en toonden weinig berouw over den gepleegden diefstal. Inbraak. Konden we voor een paar dagen berichten, dat bij de gepleegde in braak in het kantoor en schuur van den heer J. Walraven niets werd gemist, thans blijkt, dat verschillende groote buitenland sche orders zijn meegenomen uit een der bureau-laden. Dit wijst er op, dat de in brekers daarbij belang hebben gehad. Tot heden zijn de daders onbekend, doch de gemolde vermissing kan misschien tot hun aanhouding leiden. Gouden bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar Fijma aan de Haven zijn gouden huwelijksfeest. Do geheele Haven was in vlaggentooi. Behalve vele bloemstukken als anderszins, die de felicitaties aan do krasse feestelingen vergezelden, was oen HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Nederlandsche voorstel nog steeds in het middel "t -"^telling op de Volkenbondsvergadering. De juiste tor- muleering van het Poolsche voorstel. Uitspraak van het permanente hof van internationale justitie in de Lotus-zaak. In Bessarahië zijn r>0.0P° ersonen dak loos tengevolge van overstrcomingen, die groote verwoestingen hebben aangericht. (Buitenl. Berichten, 2e blad). Van de „Old Glory" geen spoor ontdekt. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. De voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring. (1ste blad). Herinnering aan het einde van den Zo mertijd. (1ste blad). De oprichting van een Ursulincnkloos- ter te 's-Gravenhage. (Kerkn., 2de blad). Volgens een beslissing van den Centra- len Raad van Beroen te Utrecht is een kell- ner, die alleen fooien ontvangt, niet in loondienst. (2de blad). beduidende geldsom door de buren bijeen gebracht zoodat het voor hen in alle op zichten een onvergetelijke dag werd Het Fanfare-corps bracht hun dee a**onds een serenade. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Verkiezing van Wethouders. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te 8 uur. Overgegaan wordt tot de beëediging van de nieuwgokozen raadsleden en tot de verkiezing van wet houders. De aftrodende wethouders, de -hoeren J. A. Bernard en J. v. Dam, worden mot op één na algemoeno stemmen hor- kozen. De voorz. hield een toespraak tot de lo den en de wethouders. Onder de ingekomen stukken was de re geling voor dc jaarwedden van do Burge meesters, wethouders, secretarissen en ontvangers. De voorz. stelt voor dit punt aan tc houden, aangezien dit schrijven nog niet behandeld is in de vergadering van hun college, waartoe wordt besloten. In behandeling komt een comptabel be sluit betreffende wijziging van de Go- mcentebegrooting, dienst 1927, tot een te- taal bedrag van f 238.80. Dit bedrag zal aan het bestuur der R. K. school worden uitbetaald in verband met do aanschaffing van banken en borden voor inrichting anv een lokaal. Goedgekeurd. Tot slot sprak do heer Rietdijk, namens dan Raad, een waardeerend woord tob Burgemeester en Wethouders. Hierna slui ting. Brandstichters. Gisteravond te ongo- veor 7 uur zag men een dikke rook opstij gen op den Ileeronweg langs de Wester pias. Daar er in dio omgeving geen hui zen stonden dacht men direct aan balda digheid. Bij nader onderzoek bleek het, dat een partijtje schoeipalen, welke met teer en carboïeum besmeerd waren on welke moesten dienen voor schoei in gwerk, daar ter plaatse, in brand stonden. De po litie is de daders op het spoor. NOORDWIJK AAN ZEE. Koninginnefeesten. Gisteren heeft onze badplaats baar Oranjefeest gevierd en, al mocht nu hot Oranje-zonnetje zich niet vertoonen, het weder heeft zich dien dag goed gehouden. Te 8% uur 's morgens werden de fees telijkheden geopend met Koraalmuziek van den toren door „Harpe Davids" van Noordwijkerhout, welke ook eveneens het verdere van den dag met zijn vroolijko to- tonen opluisterde. Te 9 uur had de kinderoptocht door het dorp plaats, waaraan de kinderen, van alle scholen deelnamen, volop getooid met oranje en onze vaderlandscho kleuren. Na afloop werd alle kinderen een versnape ring verstrekt. Te half elf hadden zich de deelneemsters voor het ringrijden per fiets op het Autopark opgesteld. Menige mooio versiering was aan do rijwielen aange bracht en wij vonden het jammer dat niet eenige prijsjes hiervoor beschikbaar waren. In optocht werd eerst het dorp rondgetrokken, waarna het ringrijden werd begonnen op do Hoofdstraat waar bij zich velo kijklustigen hadden opgesteld. Do prijzen hierin worden behaald door: 1. Koba Bedijn. 2. M. Zweite, 3. Netty de Best, 4. Rina v. Oosten, 5. N. Passchier, 0. Coba Plug, 7. Paula v. Kan, 8. Gerda Plug, 9. Gath. v. d. Niet, 10. N. Heems kerk, 11. Gorry Hoek, 12. Rina Stijger, 13 Mario Smit, 14 Mario v. Zeist, 15 M. Fce- lins, 16 A. v. 't Wout, 17. Wies v. d. Broek, 18 M. v. d. Loo, 19 Alio Duindam, 20 Corry Admiraal, 21 Marie Bedijn, 22. Alio Meeuwenoord, 23 M. v. Rhoon, 24 M.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1