tweede blad „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 6 SEPTEMBER UIT DE PERS. Vliegen over de Oceaan. NU IS HET GENOEG! In denzelfden geest als door ons onlangs betoogd werd voor de laatste mislukte Oceaan-vlucht schrijft gisteravond Het Handelsblad. Wij kunnen ons, al thans zeker wat zijn conclusie betreft, met het blad vereenigen. Na Nungesser en Coli hebben nu, naar als vaststaand moet worden aangenomen, ook Hamilton, Minchin en prinses Löwen- stein de avontuurlijke poging, den Atlan- tischcn Oceaan van Europa uit te over vliegen, met hun leven bekocht. Of men ooit zal weten waar hun vlieg tuig schipbreuk leed, is do vraag. Ook van hun voorgangers op dezen tocht en van de vliegers, die van Amerika's verre westkust naar Honoloeloe vlogen, is niets meer ge zien. De oceaan bewaart zijn geheimen- Met alle erkenning voor de geestesge steldheid, die spreekt uit de poging iets te willen doen wat anderen vóór dezen nog nimmer deden, een mentaliteit, die spoor slag was tot vele groote daden, moet toch de vraag rijzen, of niet de moeilijkheden van een dergelijken tocht naar het westen nog te groot zijn, dan dat daaraan nog meer levens mogen worden gevraagd. Wij willen voor niemand onderdoen in bewondering voor de bezieling, die aan de wereld geeft, wie haar voorgaat in het ver richten van schijnbaar onmogelijke daden Wij erkennen, dat de prikkel, die daarvan uitgaan kan op sluimerende energie bij dui zenden, van zeer ver strekkende beteekenis kan zijn. Het feit, dat iemand zijn leven bewust daarbij in de waagschaal stelt, veroordeelt dat naar onze meening niet, stempelt niet tot waaghalzerij hetgeen bij welslagen een historische daad zou worden. Integen deel. De bereidheid desnoods het grootste offer te brengen voor een idee of een ideaal, verhoogt de waarde van de daden dergenen, die den weg zochten naar de Polen en naar de toppen der hoogste ber gen. Zij vormen een tegenwicht tegen het geen de vlakke alledaagschheid van een burgerbestaan in de gematigde zone, in ons doet verdorren en afstompen aan ver mogen om te waardeeren wat buiten en boven dezen kring onze dagelijksche be slommeringen ligt. De geestelijke waarde van een volk dient mede te worden gemeten met dien maat staf, of het zonen en dochteren heeft, die tot dergelijke daden nog in staat zijn. Er moet een redelijke kans van slagen zijn. Anders wordt wat heldenwerk kan zijn, roekeloosheid. De mislukking van Nungesser, Goli Hamilton en Minchin doet de vraag rijzen, of daardoor niet bewezen is, dat het tijd stip voor Transatlantische vluchten, in westelijke richting vooral, althans nog niet gekomen is. Dc i^cnnijk« Kans op welslagen is er nog niet, die het risico van kostbare levens rechtvaardigt. Do bezieling die van een dergelijke poging kan uitgaan, wordt on der deze omstandigheden een factor van heel anderen aard en minder waarde: sensatie! In het belang juist van de Transatlanti sche luchtvaart ware het daarom wen- schelijk, dat nieuwe pogingen niet werden ondernomen, voordat de kansen op wel slagen redelijker zijn- Die les althans dient uit het verlies van ook voor de menschheid zoo kostbare le vens als die van Nungesser, Hamilton en hun makkers te worden getrokken. Ongeduld kan hier meer nog bederven dan goed maken. Nu de periode van het jaar, die voor dergelijke pogingen het al lergunstigst is, weldra voorbij zal zijn, is er tijd om eens rustig over de zaak na te denken. Aan de gedachtenis der slacht offers, die blijkbaar te hoog hebben ge reikt, of het hebben laten ontbreken aan een juiste onderscheiding tusschen helden moed en roekeloosheid in hun op zich zelf nobel streven, is men dat althans ver plicht. COLPORTAGE-KLETS. „ZUSTER GAROLA of een droom van liefde en geluk." Amalia, bemint gij den graaf? Wel wis en bliksems, Papa. En wat verlangt gij als bruid schat? Honderdduizend gulden, Papa. Ziehier het dubbele dier som." „Hoe druipt uw degen zoo van bloed, o, Eduard, mijn zoonl" Met bovenstaande roman „Zuster Caro la" wordt ook te L e i d en gecolporteerd. Criticaster schrijft over dit product in D e Residentiebod e": Daar sta ik in een moeilijk parket, in een geweldige tweestrijd. Van drie zijl don tegelijk kreeg ik ongeveer eenzelfde verzoek, alleen telkens met een beetje an dere woorden. Twee geachte inzenders vragen me eens scherp van leer te trokken tegen een col- por tage-„roman": Zuster Gai-ola". En de derde verzocht me een prijzend artikel over denzelfden „roman" to plaatsen. Dat is twee legen één en ik zou dus vol gens den regel van drieën (l) het boekdeel moeten gaan afkeuren. Waar de „literatuur" echter heel moei lijk is en ik liefst beginnelingen in het vak steunend prijs, waag ik het er toch maar op, den derden geachten schrijver hier aan 't woord te alten. Wellicht verzoenen do andere twee zich ten slotte ook nog met zijn gemotiveerd oordeel. H. H. Jr. dan schrijft: »0. gij^ Ronald Halden, schrijver dezes verruk kei ij ken werks, waarvan ik heden ochtend de eer en het genoegen had, de eerste aflevering in mijne brievenbus te vinden, o, geloof mij, op alles wat mijn eer betreft, met diepe ontroering, en met ranen in de oogen heb ik kennis geno men van het diepe, het hartverscheurende MJden uwer heldin: Zuster Carola, Ik heb met haar meegelgeefd, toen zij „door smart overweldigd" haar „door goudblonde lokken omlijst gelaat" in de kussens verborg. En toen zij, de wanhoop nabij, gekweld door een woekeraar, op het punt staande nabij het kerkhof, waar zij hare moeder begraven had, een einde aan haar aardsch bestaan te maken, juist werd gered door een „elegant ge- kipeden, slanken en toch krachtigen jon geman", met een „diepe en welluidende mannenstem" en „fiere en toch goedhar tige" trekken. En ik ben overtuigd geworden van de liefde op het eerste gezicht, toen diezelfde jongeman haar den volgenden dag den eersten kus gaf. En ik heb haat gevoeld voor het vreeselijke wijf, dat, haar „zwart- gelokt hoofd" in den nek werpend en hoonend lachend, hem en haar den dood toezwoer. Ook heb ik paf gestaan, en had ik nooit kunnen denken, dat diezelfde edele jonkman een- soort van graaf was. En ik vond het ijzig toen freule Adelaide, die ook al een oogje op hem had (wie zou dat niet hebben op een zoo schoonen jonk man) ook al zwoer, dat ze hem krijgen zou, al „moest zo over lijken gaan!" En ik vond het maar goed, dat het nog niet avond was toen ik dat las van dien man, met dien zwarten baard, die ongemerkt uit een kreupelhoschje was gekropen en vier, o neen, vijf schoten loste op den jon gen graaf. En dan op het laatst, als Carola zich aangeeft als verpleegster, en gehuurd wordt om hèm te verplegen. En ik ben in extase geweest toen op het einde aan alle inteekenaren een wekker van drie gulden a drie gulden vijftig als premie werd be loofd! En do afbeelding van dat ding heb ik bewonderd. Het was net een gewone! En dan de voorplaat vergeet ik! Die met dat meisje met een bruidscostuum en een heel erg verwrongen gezicht, en een heel erg theatrale houding, dat een afwijzend gebaar maakt naar een klooster! En dat haar bruidsbouquet, ik vergaat haast het to zeggen, op den grond heeft laten vallen. En nu moet de geachte lezer zich eens even voorstellen, dat hij al dat fraais al die vuistenballerij en die vuur schietende oogen en al die van woede verwrongen gezichten, en die moorden en al die verwikkelingen en, eind goed al goed, een wekker van drie gulden a drie gulden vijftig kunnen bekomen tegen den lutte- len prijs van zes centen per..aflevering En hoeveel afleveringen er zijn dat weet ik niet, maar de uitgevers beloven alvast dat deze roman maar tien maanden du ren zal. En op het eind van die tien maanden zal de liefde zegevieren over allen tegen spoed, en kunnen 11e inteekenaren gratis een wekker bekomen, van drie gulden a drie gulden vijftig. Maar dat laatste gebeurt alleen bij de extra-ordinaire gelegenheid dat de maat schappij, die het uitgeeft, en die langs de deur op huisbezoek zal komen, liefst voor de dienstmeisjes, omdat die maatschappij zeg ik, vijf en twintig jaar oud is. Verbeeld je! rnr ztjuti nauwe kul komen ze je langs de deur brengen, en ze komen je vragen of je asjeblieft een abonnement wilt ne men. Vroeger stond er nog altijd bij een verzoek om de reizigers fatsoenlijk te be handelen, omdat de goede menschen het ook niet konden helpen, dat ze met zoo iets moeten loopen. Dat hebben ze hier wijselijk weggela ten." Tot slot zal ik dat verzoek hier dan nog maar overnemen. Men valle de menschen, die met het rommeltje loopen, niet te hard. DE DOODSTRAF. Wij lezen in „Het Volk": Eer. katholieke stem. Naar aanleiding van de Sacco- en Vanzetti-Zaak schrijft de Nijmeesche hoog leeraar mr. Pompe in „De Nieuwe Eeuw": De doodstraf is wel een radicale op lossing, maar daarom nog niet de beste. Er zijn andere en betere, menschelijker middelen te vinden om de misdadigers* ook de zwaarste, te straffen. Christus heeft ons geleerd, om de misdaden ie verafschuwen, en tevens medelijden te hebben met onze naasten, de misdadi gers. Ook zij kunnen misschien verbeterd worden; de ondervinding dér naasten liefde heeft hiervan bewijzen geleverd. Eenigen tijd geleden kon men in kalho- lieke pers een strooming naar herstel der doodstraf waarnemen. Wanneer de rechts zaak van Massachusetts het gruwelijke hiervan weer sterker heeft doen beseffen, heeft zij althans nog een goed gevolg. „Het Volk" heeft blijkbaar niet erg gelet op de stemmen uit het katholieke kamp, die blijk gaven van afkeer van de dood straf. Daar zijn er heel wat te hooren ge weest; véél meer dan die een tegenoverge steld geluid lieten hooren. Alleen is onzerzijds steeds betoogd, dat men als Katholiek niet a priori, por so en in allo omstandigheden tegen stander van de doodstraf behoeft te zijn. En dat zegt ook prof. Pompe in het ge deelte van zijn artikel, dat niet door „Hot Volk" geciteerd wordt. DE NEDERLAWDSCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De zeventiende. (Van onzen specialen verslaggever). Rood-wit-blauwe vaantjes sieren het Stationsplein van het aloude Utrecht. Het is de „joyeuse entrée" van den bezoeker der Zeventiende Nedcrlandsche Jaarbeurs, welke heden geopend is. De organisatoren van dezen jaarbeurs hebben hij het treffen van de voorbereidin gen in de kringen van de industrie* weder alom een geest van bereidwilligheid ont moet, welke er meer en meer op wijst, dat het industrieele leven de beurs als een remanent instituut gaat beschouwen. De vorming van nieuwe instellingen en het aanvaarden van nieuwe inzichten aldus verklaarde ons de secretaTis-gene- raal de heer Graadt van Roggen ge schieden hier te lande veel langzamer dan elders, maar als liet eenmaal zoover geko men is, dan blijft het verkregene. Voor velen is het resultaat van de beurs niet langer de vraag of men aan de volgende al dan niet zal deelnemen. Bij de jaarbeur zen wordt, naar het bekende woord van Herriot, vooropgezet: „Le maximum d'af faires dans un minimum de temps" en een en ander geeft het Bestuur steeds weer de overtuiging vasten grond onder de voeten te hebben. De internationale „Messen" worden langzamerhand gecon solideerd. Er wordt door de fabrikanten niet lan ger aan duizend-en-één tentoonstellingen deelgenomen en de beurzen, dio zijn blij ven bestaan, zoeken meer en meer toena dering tot elkaar. Dit laatste niet het minst wat betreft het toestaan van facili teiten aan dé onderlinge 'bezoekers, voor namelijk ten aanzien van de spoorwegta rieven. In het buitenland staan de regee ringen soms wel oen korting van 25 pet. op deze tarieven toe en het Bestuur der Utrechtsche Jaarbeurs wacht met begrij pelijke belangstelling op het oogenblik, dat onze spoorwegautoriteiten aan de huitenlandsche bezoekers eveneens reduc tie zullen toestaan. Het aantal deelnemers, dat bij de eerste beurs 690 bedroeg, is nu gestegen tot 807. Van den bouw van een tweede gebouw kan voor het oogenblik niets komen, maar de urgentie treedt steeds sterker op den voorgrond. Ook dit najaar is er weinig moeite geweest om het gebouw gevuld te krijgen, daar vele oude getrouwen zich geregeld komen aanmelden en men met de jaarbeursactie vertrouwd begint te ge raken: zelfs moest een niet gering aantal liefhebbers worden afgewezen. Ook thans is de vraag of de Utrechtsche Jaarbeurs als een economische barometer kan worden beschouwd nog niet op te los sen, want het economisch leven blijft nog immer onverwachte schommelingen ver- toonen. De grootste belemmering voor de ont wikkeling onzer nationale industriën zijn en blijven voorshands de moeilijkheden, welke zij ontmoeten bij het zoeken naar af zetgebied in het buitenland en de moor dende concurrentie der Nederlandsche fa brikanten. terwijl wij toch den export zoo noodig hebben. Er dient voorts nog op gewezen te wor den, dat aller oogen gericht zijn op de hui tenlandsche deelnemers en de uitbreiding der industrieele relaties; de internationale Jaarbeurs voor Nederland is van natio naal belang. Als vanouds ziet het geheel er weer tot in de puntjes verzorgd uit en overal treft mon iLiol nowiii a q y-»n_v(Yr iffA_henrze.n maar steeds met de nieuwste nieuw- tj'es! Aantrekkelijk zijn vooral de meubi lair- en woninginrichting op de vijfde verdieping en de Koloniale afdeeling op de eerste. Glas- cn aardewerk en huishoudelijke artikelen behooren uit den aard der zaak weer tot de belangrijkste groepen, even als trouwens confectie en textiel en voe- dings- en genotmiddelen. Iels geheel nieuws is de Oostenrijksche afdeeling. Oostenrijk heeft zich door eenige firma's doen vertegenwoordigen, die hiermede een tegenbezoek brengen aan den Nederland- schen handelsstand, welke haar land be zocht heeft. Het geëxposeerde omvat voor namelijk mode-artikelen, zooals shawls, pelzen, lingerie, lederwaren, byouterieën, cartonnagewerk, het een al even smaakvol en aantrekkelijk als het andere. Deze sec tie is ook in alle opzichten een bezoek waard. Ook de radioafdeeling, die weer heel wat nieuws te aanschouwen geeft, zal zich in de belangstelling der bezoekers verheu- gen. Wij missen dit jaar een belangrijke af- deoling, nl. die der Zuivel werk tuigen en machinerieën, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de fabrikanten niet konden achterblijven op de exposities te Leeuwar den ter gelegenheid van het jubileum der Friesche Maatschappij van Landbouw. In overleg met het Jaarbeurshes tuur komen zij ditmaal te Utrecht niet uit, aan gezien gelijktijdige deelneming niet moge lijk was. Maar men verwacht dat dit niet meer of minder zal beteekenen dan „recu- ler pour mieux sauter". Er zijn over de geheele beurs verdeeld, weer heel wat nouveauté's, althans voor Nederland: een nieuw drielamps-radiotoe- stel, (Ned. Radiowerken, Utrecht); een opvouwbare wandelwieg (Jules Thireau fils. Parijs); een Lindbergh-prijs (Leefs- ma, Groningen): een „herinneringstoestel" voor zwakke geheugens (Dr. de Wit. Hen gelo): verschillende nieuwe radio-lampen (Philips Radio-Eindhoven); oen dubbel- schroef motor mailschip „Sihajak" (Ruys en Go., Rotterdam); en tal van andere interessante zaken, teveel om op te noe men. De zeventiende Jaarbeurs is een bezoek ook van den niet-zakenman, in allo op zichten waard. De koopman vindt er als immer veel van zijn gading en de gewone bezoeker zal er eveneens allerlei nieuwe gezichtspunten opdoen. Vragen van Kamerleden. Geneeskundige hulp voor militairen. Het Kamerlid Suring heeft aan den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat Zaterdag 20 Augus tus j.l. voor twee militairen le Amersfoort, die door tusschenkomst bij een vechtpartij worden gewond, door den op het politie bureau ontboden geneesheer vóór twaalf uur des nachts chirurgische hulp noodza kelijk werd geoordeeld die hulp eerst li uur later per ziekenauto naar het Militair Hospitaal te Utrecht zijn vervoerd? II. Zoo ja, is de Minister dan bereid, mede te deelen, waarom geen gebruik is gemaakt van de, zij het niet-militaire chi- rugiseho hulp, die te Amersfoort zelf aan wezig is? III. Is de Minister bereid, (e bevorderen, dat in voorkomende gevallen door de daarbij betrokken oficieren van gezondheid alle die maatregelen kunnen on moeten worden getroffen, waardoor aan militaire patiënten de noodige genees- en heelkun dige hulp zoo spoedig mogelijk wordt ver zekerd. Beëediyde vertalers. Een wetsontwerp. De Minister van Justitie heeft ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de wet van dent Oen Mei 1878 (Sthld. no. 30), houdende bepalingen omtrent de beëedig- de vertalers. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister op, dat in de practijk enkele ma len moeilijkheden zijn gerezen, wanneer stukken of opgaven, welke ingevolge wet telijk voorschrift in openbare registers moeten worden in- of overgeschreven, in een vreemde taal waren gesteld. Omtrent den alsdan te volgen weg is gebleken van verschil van gedachte bij ter zake deskun digen. Daarom schijnt het gewenscht eene voorziening ter zake te treffen. In verhand met het met de in- en overschrijvingen beoogde doel ligt het voor de hand, dit te doen in dezen zin, dat eene vertaling der in de vreemde taal gestelde akte wordt verlangd. Voorgesteld wordt om na artikel 7 van de wet van G Mei 1878 in te lasschen het volgende artikel 8: „Indien stukken of opgaven, welke inge volge wettelijk voorschrift in openbare registers moeten worden in- of overge schreven in een vreemde taal zijn gesteld* wordt de overlegging gevorderd van let terlijke vertalingen, vervaardigd en voor overeenstemmend verklaard door een voor die taal als bevoegd toegelaten beëedigd vertaler. De vertalingen worden in- of overge schreven in plaats van de in eene vreemde taal gestelde stukken of opgaven en Yoorts wordt daarmede gehandeld op de zelfde wijze als ten aanzien van die stukken of opgaven is voorgeschreven". Ministers van Staat. Naar aanleiding van de benoeming van Jhr. van Karnebeek en Jhr. Ruys de Bee- renbrouck tot Minister van Staat circu leert in enkele katholieke bladen een be schouwing* waarin is gezegd, dat de Ko ningin de Ministers van Staal benoemt „zonder ministerieele voordracht". Dit is onjuist. De benoeming geschiedt op voordracht van den Minister, van Bin- nenlandsche Zaken, die deze voordracht in den regel slechts doet na gepleegd overleg met de andere leden van het kabinet. Dit is de gewone gang van zaken. De Kaholieke Bockhandel. R. K. Boekhandelaren- en Üitgeversver- eeniging St. Jan heeft de voorzitter o.a. melding gemaakt van het voorloopig sud- ces, hetwelk het bestuur mocht boeken met zijn pogingen de R. K. onderwijsin richtingen te bewegen, de noodigc boeken niet rechtstreeks bij do uitgevers, maar door bemiddeling van den R. boekhandel lo betrekken. Bij de bestuursverkiezingen werden de hoeren Brand en Coebergh herkozen. Als plaats voor de volgende jaarlijksche vergadering is Maastricht vastgesteld. RECHTZflBCEM KANTONGERECHT TE LEIDEN. De eerste zitting na afloop der rechter lijke vacantie grossierde de Kantonrech ter in kleingoed, daar er niet minder dan 128 zaken op do rol voorkwamen. Twee liter jenever. J. M. N. te Vo o r s c h o t e n was door een wachtmeester-marechaussee aan de haak geslagen wegens het in voorraad heb ben van sterken drank in een locaal, dat in verbinding staat met een ander locaal, waarin gedreven worden een zaak met verlof voor alcoholvrije drank. Het was toen juist paardenmarkt in Voorschoten en dus was do marechaussee op zijn qui vive- De Voorschotenaar betoogde dat het voor eigen gebruik was en voor het perso neel en dat hij met 2 liter jenever toch niets kon beginnen, maar het hielp allemaal niets: de ambtenaar eischte 20 of 10 da gen met verbeurdverklaring van het in be slag genomen vuurwater. Verborgen Icgé's. J. D., een melkhandelaar to K a t w ij k aan Zee had logies verschaft aan een moeder en twee kinderen, beboerende tot de familie K., die aan de zee verpoozing zochten. D. had daarvan echter geen op gave gedaan aan de bevoegde autoriteiten. Nadat de heer en mevr. K. als getuigen waren gehoord eischte de ambtenaar f 4 of 4 dagen. Verboden arbeid. Drie werklustige jongelui J. M-, M. v. D. en H. v. M. hadden op een Zondagoch tend om 10 uur op do MiddcLstegracht te Leiden kisten gelost, zonder noodzaak of toestemming van de gemeentelijke auto riteiten, aldus het verbaal. Volgens do ver balisant Mohi hadden zij toon gezegd in betrekking to zijn bij den heer Rosier, ter wijl zij nu zeiden bij T. en D. in betrekking te zijn. Volgens getuige Mom, ontvangen zij hun geld ook van Rosier, die het expedi. tiewerk van T. en D. had aangenomen. De drie verdachten antwoorden telkens in koor, om die mooning to bestrijden. Toen werd de zaak 8 dagen uitgesteld om den lieer Rosier to hooren. De Russische hit. F. B. le Voorschoten had een Russische hit, die niet gespeend was ge worden. Bekl. verdedigde zich met to zog gen, dat hij onmogelijk den tijd daarvan UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 7 SepL Hilversum 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lunchmuzfck door hef Tria non Trio (piano, viool, cello). 4.456.00 Vooravondconcert door hot Klingtrio. 6.00—6.30 Lezing door G. A. Burger: Nu 1928 nadert. 6.306.45 (Vervolg) Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. Ö-457.45 N. O. V.-uilzending. Russi sche piano werken van Sergo Borlkicwicz, door den heer Hugo van Dalon. 1. Drio preludes, Fis-dur, Bos-dur en Des-dur op. 33. 2. Consolation, op. 17 no. 4. La mentation et consolation, op. 17 no. 8. 3. Deux Etudas, Gis-moll, Des-dur* op. 15. 4. Pianoconcert Bos-dur op. 16. a. Lento, Allegro deseco, Allogro non tante. b. An dante sostenuto. c. Molto vivaco o con brio (Tenia Russo), Andante doloroso. Tempo primo. Aan het 2o klavier de heer P. Sonnega. 8.15 Concert door hol verslerkto ANRO- orkost o. 1. v. Nico Troep. Hélèno Ga Is, sopraanzangeros. Het Kurhausprogram- ma vervalt dus. 10.30 Persberichten. 10.3012.00 Dansmuziek uit de „Pschorr Dancing" te Rotterdam, door do „Sud Americana Brasileira"-band. D a v e n t r y 1600 M. en Londen 361 M. 12.20 Dansmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Verslag van de St. Leger in Town Moor. 3.50 Licht klassiek concert Daventry-» orkest en solisten (sopraan* bariton, cello), 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert-orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 (Vervolg) Orgelbespeling. 7.20 Prof. Appleton: How electricity is made. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Variëté. 8.20 Muziek van Engelscho componisten. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 R. Saudiek: Character reading from handwriting. 9.5011.20 Lichte muziek. „R a d i o-P aria'' 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5010.50 Concert. Orkest, vocale cn instrumentale solisten. Langenberg 469 M., M n s t e r 2 4 2 M., cn Dortmund 2 8 3. M. 1.302.50 Orkestcoucort. 5.506.50 Concert door do politiekapel. 8.20 „Hoffmanns Vertellingen'', opera in 3 acton van Offenbach. Daarna dansen, Königswusterüausen 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.20 Concert door do Kasseier Lehrer- Gesangver. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 395 M. 4.35 Humor in dialect. 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 Concert. 7.20 Concert. 8.20 „Amerika ringt nach dor Form", concert. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconccrt. 8.3510.20 Fragmenten van „Lakmó''4 van Délibes. Poging tot een kruisgesprek HollandAustralië. Eindhovon tc Melbourne uitstekend verstaan. Op telegrafisch verzoek uit Melbourne heeft men te Eindhoven op 2 September des avonds met den Philips korte-golf- zender het station 3 L. O. to Melbourne aangeroepen, dat op een golflengte van 29.8 Meter zou antwoorden. Deze eerste poging tot een kruisgesprek over een af stand van ongeveer den lialvon aardom trek, slaagdo echter niet, daar het slation to Melbourne hier slechts uiterst zwak werd ontvangen, zoodat do mededeelingon niet konden worden gevolgd. Blijkens later ontvangen telegrafisch be richt uit Melbourne werden do woorden, met den Philipszender overgebracht, al daar uitstekend verslaan. had kunnen weten, daar hij geen dekbewijs had en dit ook niet had kunnen krijgen. Do ambtenaar vond. dat hij toch zulk een bewijs had moeten hebben en eischte 5 of 5 dagen. Verblindend licht S. v. d. H., chauffeur te Wassenaar, stond op de bon wegens rijden met ver blindende lichten binnen do bebouwdo kom en wegens het niet verlicht hebben van hot achterbord- Er ontspon zich hierbij een discussie over do vraag of olk verblindend, licht oen schijnwerper was, waaraan do ambt. een einde maakte door 2 m. 3.te eischcn. Hij ging toch naar Amerika* B. K., die momenteel to L o i d o n lo geert, had op den afgesloten Vlielweg mot een auto gereden. Hij vertelde dat hij 23 jaar in Amerika had gewoond en nu binnenkort weer naar oom Sam toeging. Hij logeerde hier cn had eigenlijk Zaterdag alweer met de boot naar Amerika moeten vertrekken. Dan zullen we je maar geen straf goven, zei de kantonrechter, want op de boot kun nen ze je toch niols doen" on hij haalde een streep door de 4, dio de ambtenaar gcüisclit had- Goede reis.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3