Het huis van den droom TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG I SEPTEMBER BINNENLAND. DE GROEI VAN HET KATHOLIEKE ONDERWIJS. Het zevende jaarboek. Het Jaarboek 1927 het zevende reeds van het onderwijs en de opvoeding der R. K. jeugd in Nederland en Koloniën, uit gegeven door het It. K. Centraal Bureau te 's Gravenhage, is heden verschenen. Het opent met een mooie foto van Mgr. Nolens, die in den loop van dit jaar zijn 40-jarig priesterjubileum vierde, een brief van Kardinaal Casparri, waarin deze na mens den H. Vader het Bureau geluk- wenscht voor den reeds gepraesteerde ar beid en een voorwoord vaji dr. Th. Verhoe ven over den groei van het katholiek la ger onderwijs. In het vorige jaarboek was er op gewe zen, dat de toeneming van het aantal leer lingen der katholieke bijzondere scholen voor lager onderwijs in 1925 minder gun stig afstak bij die van andere ja-ren. Dit werd toegeschreven aan twee toevallig samenwerkende oorzaken: de abnormaal groots kindersterfte in de griepjaren na den oorlog en de wetswijzingen van Juni 1924 ten aanzien van het zevende leer jaar. De uitkomsten van 1926 komen thans naar dr. Verhoeven met de volgende cij fers aantoont, die diagnose bevestigen: Bedroeg in 1925 de toename van het aantal leerlingen op onze lagere scholen 6078; in 1926 klom dat aantal van 331.164 tot 345.731 en mochten we dus weer een toename noteeren van 14.567. Hen, die dit verheugend verschijnsel meer in bijzonder heden willen bezien, moge ik verwijzen naar het hoofdstuk Statistiek. Een opmerking meen ik hier nog te moe ten plaatsen, die, naar de ondervinding heeft geleerd, niet overbodig is. Het aan tal onzer lagere scholen groeide in 1926 van 1917 tot 2073. Wie deze toename in het verband met de stijging van het leerlin genaantal te sterk en daarom eenigszins bedenkelijk mocht vinden, zij er aan her innerd, dat sinds 1 Januari 1926 de laatste katholieke scholen voor M. U. L. O. door do wet gedwongen werden tot reorgani satie: zoo goed als alle werden ze gesplitst in een school voor L. O. en een voor U. L. O. Daardoor alleen werd het aantal scho len echter niet het aantal schoolgebou wen met pl.m. 80 vermeerderd. Men behoeft dus niet te speuren naar de befaamde splijtzwam, 't Was de wet zelf, die deze onnoodige uitbreiding van het aantal scholen veroorzaakte. Op de katho lieke scholen van gewoon lager onderwijs steeg desondanks het gemiddeld aantal leerlingen per school zelfs nog van 180.7 in 1925 tot 183.2 in 1926. Vergelijking van den verzamelstaat in dit Jaarboek met dien in het voorafgaande leert verder, dat ook nagenoeg alle andere takken van katholiek onderwijs voortgaan zich te ontwikkelen, al wordt hun groei in verhouding tot dien van het openbaar on derwijs uiteraard sterk belemmerd, door dat de gelijkstelling uitblijft en de z.g. stopzetting de voorstanders van het open baar onderwijs niet belet, waar zij in de meerderheid zijn, voor him scholen over de gemeentekas te beschikken. Dat ook het Jaarboek nog steeds groeit, zoodat we de interlinieering lieten verval len, om het aantal bladzijden beneden de duizend te houden, is niet uitsluitend toe te schrijven aan de vermeerdering van het aantal inrichtingen voor onderwijs en op voeding, maar veeleer daaraan, dat de „Spieghel Historiael" thans ook beelden geeft uit Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacau en dat de bijdrage van Dr. Cas- sianus Hentzen ditmaal meer ruimte vroeg dan ooit te voren. De laatste oorzaak is echter van voorbijgaanden aard. Dr. Hent zen, dien wij zoo gelukkig waren bereid te vinden als Kroniekschrijver van het lager onderwijs op te treden, zag zich geplaatst voor de dankbare, maar zware taak, voor tijdgenoot en nakomelingschap de politie ke geschiedenis der financieele gelijkstel ling te beschrijven. Hij moest daarvoor teruggaan tot 1913 en dus met een achter stand beginnen, dien hij, zonder zijn poli tieke studie aan breedte en diepte te doen verliezen en niettegenstaande snel opeen volgende en ingrijpende wijzigingen der Lager-Onderwijswet inmiddels steeds meer werk voor hem aandroegen, moest trach ten in te halen. Waar nu Dr. Hentzen niet alleen met een toewijding en een ijver, bo ven onzen lof verheven, zijn taak vervul de, maar ook werk leverde van zoodanig gehalte, dat het mee en tegenstander eer bied afdwong, meenden wij van onzen kant te moeten doen, wat wij konden doen, om dat werk. onder de menschen te bren gen. Daarom mogen de gebruikers van ons Jaarboek met ons heenstappen over het bezwaar, dat het in deze belangrijke perio de sterk uitdijt. Daarom ook overwegen wij de mogelijkheid, om op onze lustrum- uitgave „De Financieele Gelijkstelling 19131920" eerlang een nieuw deel, daar bij aansluitend, te laten volgen. Hot belangwekkend historisch overzicht, dat dr. Hentzen in dit Jaarboek levert, loopt over de behandeling van de „techni sche" herziening (1922) der Lager-Onder wijswet 1920, de daarop gevolgde „novel le" (1923) en de practisehe toepassing van deze wetswijzigingen. De „Spieghel Historiael" bevat vorder bijdragen over de actie van het B. K. Centraal Bureau in 1926, het Nijverheids onderwijs door J. B. M. Möller, het Voor- bereidend-hooger en Middelbaar onder wijs door mr. dr. J. J. W. Beuns S.J., de R. K. Jeugdwerkorganisatie door rector B. H. de Groot, het B. K. Bijzonder Onder wijs in Ned. Oost-Indië door W. Burer te Buitenzorg, in Suriname door A. Morpur- go te Paramaribo, op Curasao door den aldaar gevestigden fr. Gerontius, -als mede ruim 50 bladzijden met statistische gegevens. Hierna Volgen de rubrieken: kerkelijke voorschriften, lectuur (Pater G. Lamers S.J. geeft een overzicht der Ned. B. K. opvoedingslectuur), lijsten van leermidde len, van instellingen voor onderwijs en op voeding in Nederland en Koloniën, enz. „De Tijd" teekent bij deze inhoudsop gave terecht aan: „Ook dit jaarboek bevat veel van veler lei en wat het brengt is degelijke wijsheid en wetenschap, waarmede allen, die be langstellen in onderwijs en opvoeding, hun voordeel kunnen doen." Moge dit boekwerk zijn een gids voor vele kerk- en schoolbesturen, een leerboek voor onderwijzers en leeraren en voor al len, die zich moeten interesseeren, om welke reden dan ook, voor ons Katholiek onderwijs. Wenschen van Wass enaars c h e forensen. De afd. Wassenaar van den Alg. Bond van Forensen heeft een adres doen toeko men aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarin wordt opgemerkt, dat deze maatschappij gedurende het vorige winterseizoen de dienstregeling op het tra ject ScheveningenRotterdam aanzienlijk heeft ingekrompen, zoodat slechts een zeer gering aantal treinen per dag' reed en wel alleen in de ochtenduren in de richting Rotterdam en in de avonduren in de rich ting Scheveningen. Deze regeling heeft, aldus adressante, voor tal van in Wassenaar woonachtige forensen groote bezwaren met zich mee gebracht Nu de buurtverkeerlarieven zijn ingevoerd en een niet onbelangrijke toe- newing in het reizigersverkeer valt te cónstateeren, zou het naar de meening van adressante zonder al te groote bezwa ren daarheen kunnen worden geleid, dat bij de aanstaande wmterdienstregeling ook in den loop van den dag enkele treinen in beide richtingen worden ingelegd, waar- dooi aan het verlangen van een steeds toenemende groep van bewoners van Wassenaar zou worden tegemoetgekomen. Mocht bet niet wel doenlijk zijn, om rechtstrceksche treinen door het gansche traject ScheveningenRotterdam in te leggen, dan zou adressanle althans willen aanbevelen, enkele treinen tusschen Sche veningen en Den Haag in te leggen, welke uit den aard der zaak zouden moeten cor- respondeeren met den gewonen halfuur- lijkscbcn dienst RotterdamDen Haag. De elcctrificafie van de spoorwegen. De werkzaamheden van de bestuurders der electrische treinen. Naar wij vernemen, bestaat in de krin gen van de vakbonden van het spoorweg personeel het voornemen, een onderzoek in te stellen naar de werkzaamheden van de bestuurders der electrische treinen, in het. hijzonder van hen, die op het baanvak AmsterdamRotterdam rijden. Deze be moeiingen Lebben ten doel, om, ook wat de opleiding, de dienst- en rusttijden en het overige deel van de positie van de be stuurders der electrische treinen betreft., een maximum van verkeersveiligheid te waarborgen. Onbewaakte overwegen. Gezichtsbelemmeringen weg genomen; enkele everwegen weer bewaakt. Naar wij in „Het Gentrum" lezen, wordt bij de Nederlandsche Spoorwegen getracht de bezwaren van gezichtsbelem mering, welke bet onbewaakt doen zijn van enkele overwegen nog in den weg stonden, weg te nemen. Door aankoop van terrein zoo wordt b.v. een stuk boomgaard aangekocht als anderszins, is men bezig bet mogelijk te maken* dat zonder gevaar voor de veiligheid het aan tal onbewaakte overwegen met nog en kele wordt vermeerderd. Anderzijds zullen enkele overwegen, welke thans onbewaakt zijn, weer bewaakt worden, aangezien men van oordeel is, dat door de maatregelen, die getroffen zijn de gezichtsbelemmering ter plaatse in sommige jaargetijden niet voldoende is verdwenen. In de onderhavige gevallen zal deze bediening evenwel geen personeel kosten voor de spoorwegen meebrengen Het Nederiaiuische droogmakingssysteem als voorbeeld voor Engeland. Do „Times" meldt: Lord Bledisloe is van plan* op uituoodiging van de Neder landsche regeering, den 18den September met de Koninklijke Commissie voor Droog making, waarvan hij voorzitter is, naar Holland te gaan, teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar bet Holland- sche droogmakingsstelsel, mot inbegrip van het werk tot droogmaking van do Zui derzee. Het verbod van samenscholingen is Dinsdagmiddag na de gemeenteraadszit ting officieel door den burgemeester inge trokken. (SeEiEeiiggfiie Sg©Hc3tt©sn ONGELUKKEN. Onder hooi bedolven. Twee kinderen gedood. Gistermorgen ongeveer kwart over acht heeft in het weiland nabij café „Heide- lust" te Den Bosch een droevig ongeval plaats gehad- Een groote wagen met hooi geraakte in een oneffenheid van den weg en kantelde. Drie kinderen, die op den wa gen zaten, vielen er af en kregen de halve lading op zich. De 9-jarige Johannes van Esch en de 11-jarige Nellie van Esch wer den door verstikking gedood, terwijl de 13-jarige Johanna van Esch gered kon worden. Hei ongeluk te Borgharen- Twee 1 ij ken gevonden. Gistermorgen is te Borgharen, eenige tien talen meters achter het werk, iu een struik gevonden het lijk van J. "Wiuters. Ook werd opgehaald het lijk van H Bos en wel op de plaats waar hij vermoedelijk verdronken is. DGor de tram gedood. In de Jan Evertsenstraat te Amster dam (West) is gisteravond ongeveer ze ven uur een jongetje van zes jaar, dat op straat speelde, onder een tramwagen ge raakt. Hoewel de bestuurder direot remde, kon hij niet voorkomen, dat het kind werd overreden. Het jongetje is naar een der gasthuizen vervoerd en bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. Onder een auto gedood. Dinsdagmiddag omstreeks half drie was het 13-jarig zoontje van B. de Boer uit Santpoort met een vriendje en diens vader met de fiets op weg naar Haarlem. Ze moesten even wachten voor den overweg aan de Kleverlaan. Toen do hoornen opge haald waren, ging het zoontje van den heer de Boer voorop- Hij verloor bij het rijden over de spoorrails het evenwicht en geraakte onder een auto. Bijna onmiddel lijk hierop blies hij den laatslen adem uit Met een auto werd het lijk naar het zie kenhuis St. Joannes te Deo te Haarlem vervoerd. Overreden en gedood. Uit Heerlen wordt gemeld: Nabij Beek is Dinsdagavond de 52-jarige ongehuwde landbouwersknecht J. B., door een pas- seerenden personenauto aangereden. Hij werd dood opgenomen. Het ongeval is te wijten aan doofheid van den overredene, die hij het oversteken van den weg de sig nalen van Jen chauffeur niet hoorde. Brandwonden door vuurwerk. Gistermorgen is bij het afsteken van vuurwerk te Rotterdam een ongeluk ge beurd. De 14-jarige J. v. d. Sloot had van zijn ouderen broer een zwaar sluk vuur werk weten le bemachtigen. Met zijn 6-ja- rig broertje, Bruno, heeft hij dit voor do woning aan de De Vliegerslraat ontstoken. Er volgde een hevige ontploffing, welke de medebewoners der straat naar buiten deed snellen. Boor de vlam werden beide kin deren vrij ernstig gewond. Het oudste kind kreeg brandwonden aan den buik en beide beenen, het jongste alleen brandwon den aan den buik. Voorbijgangers hebben de kinderen naar huis gedragen, waar zij door dr. Groenewegen werden bohandeld. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Het drama te Roermond. De resultaten van het onderzoek. In verband met het drama, dat zich Dinsdagmorgen in de Schoenmakersstraat te Roermond ten huize van den kapper M. heeft afgespeeld, kunnen wo nog het vol gende melden. Dr. Hulst uit Leiden heeft gistermiddag de sectie op het lijk van de echtgenoote van M. verricht, waarbij is komen vast le staan, dat mevrouw M. een gcwelddadigen dood is gestorven. Sporen van geweldple ging werden aan den hals ontdekt Deze wijzen op moord, hoewel ook mogelijkheid van zelfmoord niet is buitengesloten. Hot onderzoek van de Justitie is zeer bemoeilijkt door de omstandigheid dat het slachtoffer voor de komst van het parket reeds uit de slaapkamer was weggebracht- De politie-scheikundige, de lieer van Waegemingb uit Maastricht en twee brandweer-deskundigen zullen bij het on derzoek naar de oorzaak van den brand assisteeren. Bij het eerste onderzoek ter plaatse werden, gelijk gemeld, gaskranen in 't huis open göVonden. Ook vertoonde 'n afgesloten buis van do gasleiding aan het plafond der slaapkamer boven don afsluit- dop een opening. Men kan zich indenken, dal de gevolgen van den brand door de gasontsi^ppïng nog veel ernstiger zoude geweest zijn, als do brand door de burn niet zoo spoedig was ontdekt, wijl op de bovenverdieping de dienstboden en drie bedienden sliepen. Voordat do buren kwamen, hadden dezen niets bemerkt. Nog dient vermeld, dat de lieer M. toen hij zijn dochtertje naar het hospitaal bracht ook een koffer met papieren en boeken meenam. Het onveilige platteland. Een weduwe 145 afgeperst. Bij de alleenwonende wed. Korst, in den polder onder de gemeente Slanddaarbui- ten, werd gisterennacht net zoolang op deur en ramen geklopt, tol do vrouw wak ker was en kwam vragen, wat dat lawaai moest beteekenen. Van een tweetal man nen dat builen stond kreeg zij daarop ten antwoord, dat een bedrag van 145 moest worden betaald, anders zouden zij wel andere maatregelen nemen. De kerels lieten bierbij hun revolver zien en scho ten, om hun bedreiging kracht bij to zet ten enkele koggls de lucht in. De weduwe, beangst voor de bedreiging, beeft toen het gevraagde bedrag onder de deur doorgeschoven, waarmee do bocvon ijlings de vlucht namen. ïn denzelfden nacht werd bij de land- UIT DE RADIO-WERELD. Pre gramma's voor Vrijdag 2 Septaraby. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziok door het Tri anon trio (piano, riool, cello). 5.007.00 Concert door het ANRO- orkest Gor Wygors, tenor. Mevr. Martha Polak Bernstein a. d. vleugel. 6.457.45 V. P. R. O.-uitzending. Con cert en lozing. 7.45 Polkiebcr. 8.10 Aansluiting van hot Kurhaus te Scheveningen. Hot Residentieorkest o. L v. Prof. Schneevoigt. Birgit Engell, sopraan. 10.50 Nieuwsber. 10.3012.00 Dansmuziek van de Cen traal Diele te Scheveningen door The In ternational Five en Los Cincos Carambas. 1 Daventr y 1C00 M. en Londen 361 M. 12.20 Hot Davcntry-kwartet en solisten (sopraan). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkest concert, 3.20 Droegman's trio on sofisten (so praan, has, bariton, piano). 4.20 Tijds. 5.20 Lezing: A garden chat. 5.35 Kiuderurlje. 6.20 Orkcslconcert. 6.50 Tijds., wcerber„ nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C. muzickcritick. 7.35 De suites van Handel. 7 45 Sportcauseric. 8.05 T. Glare,pianist 8.20 B. B. C. Promenadeconcert. Sym- phonieorkest. R. Morton,sopraan. Iï. Bridle bas. A. Morrison, piano. 9.55 Weerher., nieuws. 10.10 (Vervolg) Promenadeconcert. 10.20 Tijds. 10.50 Scheepsweerber. 10.5511.20 Lezing: Next weeks music. „R a d i o-P a r:i s'* 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkeslconcext. 5.055.55 Orkestconcert. Lichte muziek. 8.5010.50 Galaconcort. Orkest on ar- tisten. Langenbcrg 469 M-, Dorlraund 283 M. en M n s t e r 242 M. 1.302.50 Orkestconcert. 3.506.20 Vergadering v. h. Reicbs- verband D. I. 6.207.20 Orkestconcort. 8.35 Symphonieconcert. Daarna dans muziek. Königswustorhausen 1250 M. 3.208.05 Lezingen en lossen. 8.35 Sludenlenliedjcs. F. Baumann, te nor. 10.20 Nieuwsber. 10.5012.50 Orkestconcort. Populaire muziek. Hamburg 395 M. 4.35 Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Concert. 8.20 „Kinuergeschicliten". II. Lang- maack en R. Möller. Daarna tot 11.10 Dunsn Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Orgelconcert. 8.50—10.20 Orkestconcert. bouwers v. d. Wijgacrt en Koenraadt, daar in de omgeving elk oen rijwiel ont vreemd. Hel vermoeden ligt voor dc hand, dat hier dezelfde personen aan debet zijn en dat zij op de gestolen fietsen zijn ont komen. „Msb.'' Beetgenomen inbrekers. Gisternacht is ingebroken hij do firma Polak, handel in vulpenhouders op do Groote Markt te Rotterdam. Door een leegstaand pand op de Groote Martk, zijn. de inbrekers op het dak gekomen. Over de daken zijn zij daarna naar liet pand van de firma Polak gegaan, waar zij zich door verbreking van een zolderraam toe gang verschaften. Daar in hetx*ekelijk korten tijd reeds tweemaal in deze zaak is ingrbrokon. FEUILLETON. Vrij bewerk! naar het Engelsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). „Verbeeld u, dokter, nu is oom nog niet terug. Ik maak me erg ongerust over hem en toch hoop ik, dat hij nog wat wegblijft. Hij zal zoo boos op me zijn, omdat ze mijn juweelen hebben gestolen. Er ze waren niet eens van mijZe waren van den ba ron. Ik moest ze van hem dra-gen, als ik uitging. Ik ben zoo dom geweest den sleu tel op mijn kast te laten zitten en toen ik van morgen zou kijken, of ze er nog wa ren, waren ze verdwenenGeef me toch raad, dokterWat moet ik doen? Kunt u voor mij naar de politie gaan, voordat oom terug komt? Ik zal 't hem nooit dur ven zeggen." „Kunt u misschien vermoeden, waar uw oom zich bevindt?" „In 't geheel niet. Gisteren avond kwam er nog een heer naar hem vragen. Ik zei, dat ik niet wist, waar hij was en toen deed die heer mij allerlei vragen, kris en kras door elkaar, zoodat ik ten laatste heelemaal de kluts kwijt raakte. Waarom zou hij dat gedaan hebben?" Dick maakte voor zich zelf uit, dat die mijnheer een detective moest geweest zijn. Hij sprak zijn vermoeden natuurlijk niet mt en antwoordde, dat hij daar niets van begreep. „Uw diamanten zullen misschien itsl terecht komen. Ik beloof u, dat ik de politie er dadelijk van in kennis zal stol len, dat ze gestolen zijn." Die had Dessayne dus ook al geroofd! „En is Cyril Hay nog niet bij u ge weest?" „Neen. Van zijn wegblijven begrijp ik ook al niets en een brief beeft hij me ook niet gestuurd. Ik geloof, dokter, dat we omringd zijn door allerlei geheimen. Oom weg madame Vetski verdwenen de baron komt ook al niet, ofschoon me dat niets spijt Wat steekt daar achter?" HOOFDSTUK XVI. Ideaal en werkelijkheid. Dick was juist van plan die vragen te beantwoorden ,toen tot beider verbazing de deur geopend werd en Pattie Brown bin nenkwam. Toen ze uit de ochtendbladen den juwee- lendiofstal vernomen had gepleegd door Dessayne, meende ze goed te doen Isidra onder deze moeilijke omstandigheden te gaan troosten en moed in te spreken. Ze had juist een vacantiedag en haastte zich naar het hotel Métropole, waar ze bin nenkwam met een kleur van opwinding op het gelaat. „Lieve Isidra," zei ze. „Ik verlangde toch zoo om u eens te zien en te spreken en nu ik vandaag vrij heb, dacht ik het best eens naar u toe te gaan. Kunt u me hebben Bij die woorden gaf ze Isidra een harlc- lijken kus. „En u, dokter, hoe vaart u?" En dan van onderwerp veranderend: „Wat een mooi weer van morgen, vindt u niet?" Ze gaven elkaar de hand en wisselden tegelijkertijd een veelbetcekenenden blik. „Ik ben blij, dat u gekomen is, Miss Brown. Isidra heeft niets, waarmee ze haar tijd lean doorbrengen. Geen boeken, geen kranten." Hij legde vooral den nadruk op dit laatste woord om daarmede te kennen le geven, dat ze nog van niets af wist. Pattie begreep hem. Haar vriendin had nog niets gehoord en om haar wat aflei ding te bezorgen, stelde ze voor samen uit te gaan. „Maar, dat kan niet. Ik wacht op oom. Ik wou, dat ik wist, waar hij is. Ik maak me erg ongerust." „Kom, kindZet die onrust uit je hoofd. Hij is weg voor zaken. Vin-je dat nu niet prettig? Je bent vrij en kunt gaan, waar je wilt." „Neen, dat kan ik niet, want dokter Dur ham zal de politie voor me waarschuwen. Er is ingebroken bij me. Ze hebben mijn juweelen gestolen. Eigenlijk waren ze niet van mij, maar van den baron. Dit maakt do zaak zooveel te erger." „Die juweelen komen wel terecht.... Weet je, wat we doen moesten? We moes ten van middag de Waarde Moeder eens gaan bezoeken van bet klooster, waar jé de school bezocht heb. Ik zou haar graag wat willen vragen, of liever, ik heb haar raad noodig. Zooals je weet, ben ik hier in betrekking en heb onderwijs in 't En gelsch te geven aan twee meisjes, echte lieve kinderen. Maar nu heb ik gemerkt, dat ik niet bekwaam genoeg ben cm dit langer te doen cn ik kan het niet met mijn geweten over een brengen om daar lan ger te blijven onder den schijn van meer te wezen dan ik ben. Misschien kan de We.ar ie Mooier mij helpen een andere be trekking te vinden." Dirk merkte, dat de dames het wel zon der hem af konden en nam afscheid onder belofte aan T:idra, dat bij den diefstal zou aangeven. Hij ging dus eerst naar het politiebureau en begaf zich daarna regelrecht naar zijn hotel, waar hij, tot zijn groote verbazing Cyril Hay aantrof, die in de conversatie- zaal op hem zat te wachten en zich den tijd verdreef met het rooken van een si gaar en het doorlezen van de ochtendbla den, waarin hij natuurlijk ook van don diamantendiefstal gelezen had. Hij zag er lang niet vroolijk uit. Wat hij zoo evon gelezen had, had nog al indruk op hem gemaakt. „Een mooie boel, dokter! Op mijn woord, een mooie boel," begon hij, toen zo een poosje bij elkaar hadden gezeten, ,,'t Is hard voor me en erg hard ook! Als ik zoo- iets had kunnen vermoeden, zouden ze mo hier in Parijs niet gezien hebben. Dan zou ik stilletjes thuis zijn gebleven! 't Is een groot schandaal!" Die woorden klonken Dick ruw in de De ideale, ridderlijke minnaar, dien Isi dra zich altijd in den geest had voorge steld, ontpopte zich als een egoïstisch man. Het ideale aan hem verzonk, do werke lijkheid kwam boven. Zij brachten den ochtend verder rookend en pratend door en gebruikten om twaalf uur de lunch, die Cyril Hay zich goed liet smaken en zaten daarna een poos zwijgend bij elkaar, ieder bezig met zijn eigen ge dachten. „Werkelijk, dokter," begou Mr. Ilay op eens weer, ,,'t is vrceselijk har I vóór me. Ik had ze graag tot vrouw genomen, want ik hield veel van haar. Maar onder deze omstandigheden zal liet niet gaan. En dan moet u weten, dat ik bij ons ieder meisje zou kunnen krijgen, dat ik zou willen vra gen en allemaal meisjes dio mijn stand eor zouden aandoen." „Ik leefde in de veronderstelling, dat u nog dolveel van Isidra hield," merkte do dokter koeltjes op. „Dat doe ik ook. En alles zou nog wel te schikken zijn en ik zou misschien over wrt nu pas gebeurd is wel kunnen heenstap pen, als ze me dien brief maar niet ge schreven had." „Mevrouw Jones vertelde me zoo iets van een brief, waarin zo haar aanstaande verloving aankondigde met een baron. Na alles, wat ik uit haar eigen mond verno men heb, moet ik u ronduit zeggen, dat z ij dien brief niet geschreven heeft. Nog deze weck heeft zo me verklaard, dat ze u trouw zal blijven tot in den dood, wat er ook moge gebeuren.... Hebt u hem bij u?" „Hier is bij?" „En is liet misschien te veel verlangd, als u mij ook even den brief laat zien, dien ik een paar dagen terug voor haar op de post gedaan heb? Hebt u dien ook?" „O, dien mag je gerust lozen." „Neen, ik hoof hem niet te lezen. Wo zullen samen even het schrift vergelijken." Na eenige oogenblikken riep Hay: „U hebt gelijk, dokter. Dat is liaar schrift niet. 't Lijks er erg op, maar 't is namaak. Nu zie ik het zelfWat zoudt u me aanraden nu te doen?" (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3