DONDERDAG I SEPTEMBER 1927 18e Jaargang No. 5Pb8 e C^kiócive (&oufocvr\& De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. <Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. (Franco per post f2.95 per kwartaaL fe[et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlen, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50 oil NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADER. V Overheid en Middenstand. i Eenzijdigheid moet elke xegee- ting, en elke bestuurder van land, gewest of gemeente ontwijken. En toch openbaart "die eenzijdigheid zich zoo vaak wat be treft een uitgesproken voorkeur voor de belangen van één stand; vooral is dat in onzen tijd vaak het geval. Het ergste is die eenzijdigheid, als de meest oeconomisch-zwakken er het slacht offer van worden. Dan schrijnt die on billijkheid 'fc pijnlijkst. Maar ook is die eenzijdigheid zeer be treurenswaardig, als b.v. de middenstands- belangen er door worden achteruit gezet. Naar aanleiding van het 25-jarig be staan van den neutralen Middenstands bond, dat dezer dagen is gevierd, is er herinnerd aan het Dorde Internationale (Congres, dat op 3 en 4 Sept. 1902 te Am sterdam werd gehouden, waarop de Mid denstandsbond het levenslicht aanschouw de, en waarop Minister Kuyper een rede hield. Reeds in den aanvang zijner rede hij een behartigenswaardigen wenk aan de pregeeringen in het algemeen, toen hij zei lde: „Het is mij aangenaam te ontwaren, dat de belangstelling, door de regeeriag in dit congres betoond, gewaardeerd wordt. Mijnerzijds wensch ik daartegenover te stellen, dat de regeering daarmede niets anders heeft gedaan dan haar plicht. Een regeering zou aan een bedenkelijke een zijdigheid mank gaan, indien zij alleen belang stelde in dat deel der natie, dat als arbeidende stand bekend staat, daar entegen niets gevoelde voor de levensbe langen van den middenstand, die een niet anmder groot deel van de natie inneemt.'" Hoewel latere ministeries niet ongevoe lig zijn gebleven voor de wenschen van den middenstand, heeft het nog tot 30 Juli 1919 moeten duren, voordat een regeering een officieel contact van blijvenden aard anet den middenstand schiep. Op genoem den datum verklaarde minister van IJssol- steijn zich bereid aan de wenschen van de drie landelijke middenstands-organisaties te voldoen, om over te gaan tot instelling ,van een Middens tandsraad. Wiel heeft van •21 December 1917 tot 1 Januari 1922 het instituut der Rijksmiddenstands-adviseurs bestaan, doch .hoewel de opheffing (om bezuinigingsredenen) nog steeds betreurd wordt kon de middenstand hierin toch geen voldoening vinden, temeer omdat do nijverheid met haar Nijverheidsraad reeds bevoorrecht was. Vrij algemeen wordt er thans in mid- deDstandskringen erkend, dat de instel ling van den Middenstandsraad wel een der belangrijkste resultaten van den ja- re nlangen strijd der organisaties, voor offi- eieele erkenning en voor medewerking aan den stand rakende overheidsmaatregelen, is. De Raad heeft in den korten tijd van zijn bestaan reeds belangrijk werk richt. Aan het werk van dien Midden standsraad mogen echter de leden dor organisaties wel 'ns meer aandacht schen ken 1 Voor deze opmerking en opwekking is héél veel aanleiding, meenen we! Ook zij hier 'ns in herinnering gebracht een o.i. zoo juist woord van den staats man Thorbecke, die er op wees, dat in de middenstandszorg de kleine midden stand de eerste plaats moet innemen: „Wij moeten de lasten van den midden stand verlichten. Ik heb daarbij niet zoo- izeer den middenstand over het algemeen in het oog. Wij moeten, zooveel de wetge ver het vermag, dat gedeelte van den mid denstand, dat als het ware de breede zoom dier klasse uitmaakt, dat hetwelk het naast aan de onvermogenden of armen paalt, versterken. Dat gedeelte is het ware 'bolwerk tegen een overhand toenemende armoede". BUITENLAND Volkenbond De a.s. Volkenbondsvergadering. De raad heden bijeen. Heden komt de Raad van den Volken bond voor de zes en veertigste maal bijeen ter behandeling van de werkzaamheden van den Volkenhond sedert Juni. O. a. zal blijkens een telegram van het Zwitserscho Telegraafagentschap uit Geiiève een be- slissing worden genomen over den vorm ijwelke aan de economische organisatie van den Volkenhond zal worden gegeven. [Voorts zal do Raad eenigs kwestie. Dant- zig betreffende, behandelen beenvens het Grieksche verzoek in zake uitlegging der *90 en *92 van het verdrag van 'Versailles betreffende het aan Duitsch- ijlsana opgelegde verbod "van vervaardiging ijen uitvoer van oorlogsmateriaal en oor logsschepen. Twoe-on-twintig ministers van •k u i t e n 1 a n cl s che Zaken. ^wce-e*i-twintig ministers van huiten- landsche zaken komen ter vergadering. Deze zal waarschijnlijk gepresideerd wor den door een vertegenwoordiger van La- tijnsch Amerika. Cuba zal zich officieel candidaat stellen als niet-permanent lid van den Raad Duitschland Duitschland en Frankrijk. Verklaringen van Loebe. Loebe, de voorzitter van den Duitschen Rijksdag, heeft een onderhond gehad met een redacteur van de „Petit Parisien", waarin hij o.a. zeide, dat do eerste etap pe, die thans achter den rug ligt, die van het tot stand brengen van overeenstem ming tusschen Frankrijk en Duitschland en van de onderteekening van het Fransch Duitscho handelsverdrag is geweest. De tweede etappe zal die van de alge- heele ontruiming van het Rijnland moeten zijn De derde etappe zal komen, als Frank rijk en Duitschland niets meer van elkan der to vorderen zullen hebben en beide anden zich gemeenschappelijk voor de op lossing van nieuwe internationale vraag stukken gesteld zullen zien. Wat het vraagstuk van Duitschland's Oostelijke grenzen betreft, wees Loebo er op, dat het Duitsche volk eensgezind een wijziging van deze grens verlangt. Natuur lijk moet deze wijziging langs vredelie- venden weg en via den Volkenhond tot stand komen. Nu het handelsverdrag met Frankrijk tot stand is gekomen, is het gewenscht, dat er ook een economische overeenkomst met Polen tot stand komt. Wat de aan- sluiting van Oostenrijk aan Duitschland betreft, verklaarde Loebe, dat hij als voor stander daarvan deze aansluiting wenscht doch deze slechts op vredelievende wijze tot stand gebracht wil zien. Frankrijk De interparlementaire conferentie. Een rede van Briand. Aan een banket ter eere van de afge vaardigden van de interparlementaire conferentie, heeft Briand een rede gehou den. Willen de volken, aldus Briand, inder daad de weldaden van den vrede genieten, dan zullen ze eerbied moeten hebben voor vrdragen,- en moeten zorgen, dat hun re geeringen die verdragen als gedragslijn volgen. Zij zullen de wet moeten erken nen, dat de grens van een land onaantast baar is. De "vrede is een levensnoodzaak, en do vestiging van den vrede is een dringende puicht. Wie den vrede dienen wli, moet heel zijn krachten aan die taak geven, hij zal tegen twee fronten te kampen heb ben: hij zal moeten strijden tegen de vooroordeelen en het wantrouwen zijner landgenooten en den buitenlander van zijn goede trouw moeten overtuigen. Het arbeidszame Frankrijk wenscht vu rig den vrede en het noodigt de parle mentaire afgevaardigden uit, alles in het werk te stellen, opdat de volkeren elkaar beter leereu hegrijpen en waardeeren, het saneeringswerk te helpen voortzetten, mee te werken met den Volkenbond, die reeds zoo dikwijls oorlogsbedreigingen uit den weg ruimde en de internationale atmos feer zuiverde. Hongarije. Vijandelijke betoogingen tegen Hongarije. Naar de „Pesti Hirlap" verneemt, heb ben Zondag j.l. twee luchteskaders, een Tsjecho-Slowakisch en een Joego-Sla- visch, elk uit zeven vliegtuigen bestaande, hoven Hongarije „gemanifesteerd". De Tsjecho-Slowakische machines vlo gen over Raab, de Joego-Slavische over de Zuidelijke gebieden, "tusschen Szegedin en Fünfkirchen. Roemenië nam aan deze belooging niet deel. Twee Joego-Slavische vliegers moesten een noodlanding doen op Hongaarsch ge bied. Omtrent het lot dezer mannen is niets bekend. Men beschouwt deze vertooning als een antwoord op de Hongaarsche propaganda voor herziening van het verdrag van Trianon. Bulgarije. Aanslag op den Bulgaarschen premier? Toen Zondag de auto van den Bulgaar schen minister-president Ljaptschew uit de badplaats Banki bij Sofia naar do hoofd stad terugkeerdo, werden eenigo schoten op den auto gelost. De chauffeur verdub belde de snelheid en ontkwam onge deerd. Dadelijk verspreidde zich 't gerucht om trent een aanslag op de minister-presi dent. Deze bevond zich echter niet in den auto, toen de „anslag" plaats had. Polen. Grensincident. Zondag j.l. werd do Poolsche grens wacht te Wraza door een bende vrijbui ters aangevallen. Na een gevecht van an derhalf uur werd de bende op Russisch gebied teruggedrongen. Een drietal vrij buiters werd Spionnage-organisatie ontdekt De Poolsche politie te Stanislau heeft een uitgebreide Oekrainsche organisatie ontdekt, welke ten doel had spionnage ten gunste van Rusland te verrichten. Te Lemberg en Stanislau hebben talrijke ar restaties plaats gehad. Onder de gear resteerden bevindt zich een Poolsch luite nant-kolonel. Rusland Nieuwe executies. Te Moskou hebben nieuwe executies plaats gehad; o.a. zijn eenige voormalige officieren terechtgesteld. De redenen zijn niet bekend. Trotski voorspelt. Tot dusver was het voornamelijk Stalin, die de sovjet-republiek bij alle mogelijke gelegenheden het schrikbeeld van den a.s. oorlog voorhield. In dit opzicht schijnt nu echter Trotzki zijn tegenstander te gaan nadoen. Althans in een „causerie" te Moskou moet hij dezer dagen met veel stelligheid geprofeteerd hebben, dat „Europa zeer spoedig het too- neel zal zijn van een nieuwen oorlog, ver schrikkelijker dan de vorige". China. De Chineesche chaos- De worsteling aan den Jangtse Soen Tsjoeng-f-ang's pogingen, om van den Zuidelijken Jantse-oever naar Sjan- nhai en Nanking op te rukken, zijn, naar de „Daily Mail" meldt, op heftigen tegen stand der Zuidelijken gestuit. Laatstge noemden beweren zelfs, dat zij de Noorde lijken overal hebben teruggeworpen. Des ondanks gelooft men, dat zij het in de buurt van Nanking hard tc- verduren heb ben, hoewel zij erin geejse0 1 zijn een der de poging van Soen's strijdkrachten, om den Jangtse over te steken, te verijdelen. Deze poging vond plaats nabij Tsjinkiang, aan den heerweg naar Sjanghai, waarvan Tsjinkiang 215 K.M. verwijderd ligt. Op dit punt zette Soen 6000 man in booten naar den Zuidelijken oever over, die erin slaagden vasten voet to krijgen en ver der wilden oprukken. Maar Soen be schikte niet over voldoende sterke booten, om ook zijn artillerie naar den Zuidelijken oever te kunnen overzetten, waardoor do batterijen der Zuidelijken Soen's opmarsch Zondagochtend tot staan konden brengen. De Zuidelijken verklaren twee regimenten hunner tegenstanders gevangen te hebben genomen. Het had echter weinig gescheeld, of de Zuidelijken hadden een ernstige nederlaag geleden. Bij het binnenkomen der berich ten over het oversteken der rivier door Soen's troepen ontstond een paniek. De nationalistische Zuidelijke krijgers maakten alles gereed voor de vlucht. Maar eerst werd er te Tsjinkiang flink op los geplun derd- Daarbij raakten de 1ste en de 14de nationalistische divisie in een der wijken slaags, daar elk harfcr juist die wijk voor zich als plundergebied gereserveerd wenschte te zien. Tijdens het uitvechten van dit dispuut werden tien soldaten ge dood en vijftig gewond. Overigens zou het vermoedelijk naar Westerscho begrippen een klein kunst stukje zijn geweest voor het eskader ka- nonneerbooten der Zuidelijken, dat te Woesong op 32 K.M. ten Noorden van Sjanghai lag, om even naar Tsjinkiang op te stommen, waardoor Soen's positie verre van aangenaam zou zijn geworden. Do kanonneerbooten lagen gevechtsklaar. Maar gevechtsklaar zijn en inderdaad gaan vech ten zijn voor den Chinees twee begrippen, die bijna met elkaar in strijd zijn. Kortom, de bemanning der Zuidelijken kanonneerbooten wezen het voorstel, om den Noordelijken overlast aan te doen, verontwaardigd van de hand. Eerst zou men eens kalm met do Zuidelijke mede standers gaan praten. Geen geld, geen Chi- neezen. Ten slotte vond men een onbloedi ge oplossing. Voor 7500 pond sterling con tant stomden de bemanningen erin toe, al thans in de richting van den Jangtse koers te zetten. Do zeeroovers van de Bias-baai- Chineesche roovers die zich tusschen de reizigers verborgen hadden, hebben zich van het s.s. „Hsintsji", dat von Shanghai naar Foochow onderweg was, meester ge mankt en den kapitein gedwongen naar de Bias-baai te varen, waar goederen van groote waarde werden van boord gehaald. Een Chineesch koopman werd als gijze laar vastgehouden. Het schip is naar Foo chow teruggekeerd. Amerika De strijd fti Mexico. Reuter seint uit Mexico, dat volgons een telegram uit Piiebla. in een gevocht met tegeeringstroepen vijftien „bandieteal? zijn gedood. Het gevecht duurde twee uur. 1 De Amerikaansche vliegers vrijgelaten. De Mexicaansche regeering heeft beslo ten, de twee Amerikaansche vliegers, die dezer dagen, zooals gemeld werd, gevangen waren genomen, vrij te laten. BINNENLAND MINISTER VAN STAAT. Het aantal Ministers van Staat is door do twee benoemingen op 31 Aug., thans gebracht op zes. Mr. P. W. A. Cort van der Linden (1915), A. W. F. Idonburg (1923), Mgr. dr. W. H. Nolens (1923), mr. Th. Heemskerk (1926), jhr. mr. Oh. Buys de Beorenbrouck en jhr. H. van Karnebeek (1927). Als merkwaardige bijzondorheid doelt „Do Tijd" mee, dat den niouwbonoemdon op zeer jeugdigen leeftijd deze hooge on derscheiding ten deel valt. Toon zij tot Mi nister van Staat werdon benoemd waren de heeren Cort v. d. Linden 65, Idonburg 62, Nolens 63 en Heemskerk 74 jaar. Jhr. Ruys hoopt op 1 December a.s. zijn 54stcn verjaardag te bereiken en Jhr. van Karne beek heeft pas enkele dagen geleden, op 21 Augustus, zijn 53sten verjaardag ge vierd. Wat hun „geloof" betreft, zijn cr dus twee Katholieke, twee A.R. en twee liba- rale ministers van Staat. Te meer valt nu op-, dat er geen O.H. onder is, waar cr toch momenteel wel stof voor in de C.H.-Unie aanwezig lijkt. Dat er thans twee Katho lieken zijn, is een bijzonderheid. Vóór No- lens hebben we langen tijd geen enkel Katholiek er onder gehad. Vroeger was Bergansius, voor zoover we konden na gaan, de eenige Katholiek die do hooge onderscheiding deelachtig werd. Men herinnert zich, dat ook dc vader van v. Karnebeek, jhr. mr. A. P. C. v. Kar nebeek, minister van Staat goweest is. De functie vaïi Minister van Staat is in ons Staatsrecht niet omschreven, en is thans niets meer dan een ©eretitel. De instelling komt in de Grondwet niet meer voor. Vroeger waren deze Excellenties Raadgevers van de Kroon in "permanenten dienst. Vóór 18-18 hadden ze ook zitting in den Ministerraad. Toen het Koningschap nog absoluut was, waren de ministers van Staat van betcekenis. Thans is de instel ling niet méér dan zooveel als de hoogste Ridderorde. De Koningin benoemt deze ministers zonder voordracht. EEN PRACHTIGE VEREENIGING. Het bericht betreffende de opening eener nieuwe llieologisch-maatschappelijke afdccling aan dc Universiteit van Nijme gen wordt door „De Morgen" aangegrepen om onder bovenstaand opschrift tc jui chen over do gelegenheid om journalisten te vormen. Die nieuwe afdeeling zal uiter aard niet alléén voor journalisten, doch ook voor anderen bestemd zijn. Maar toch „Door de instelling van dozen cursus voorziet dc Nijmcegschc Alma Mater in een dringende behoefte van onzen tijd. Het behoeft wel geen betoog dat de H. B.S.-er of de gymnasiast, die don tweejari gen cursus hebben gevolgd, daarmede al lerminst tot een voldoende mate van ken nis voor b.v. journalistiek leider zullen zijn opgeklommen. Men mag echter ten volle vertrouwen, ja, er wel zeker van zijn, dat, juist omdat deze cursus van de theologi sche faculteit zal uitgaan, degene die hem met succes heeft gevolgd, de grondslagen zal bezitten, waarop hij met succes kan voortbouwen door verdere eigen studie. "Wij verwachten van den uitgroei dezer afdeeling der theologische faculteit veel, zéér veel en kennen haar een onschatba re beteekenis toe voor de ontwikkeling der katholiek-maatschappelijke gedachte. Ons Episcopaat en de theologische fa- culieit to Nijmegen hebben ons katholieke volk een groote weldaad bewezen door deze inderdaad prachtige verbetering en van frisschen geest getuigende nieuwheid. Moge Gods zegen er ten volle op rus ten; mogen vele Roomsche jongelui die H.B.S. of gymnasium beëindigen van deze nieuwgeboren gelegenheid gebruik maken. Ook practisch zal dit van groot nut voor hen zijn, want o.m. onze katholieke dag bladredacties zullen uiteraard bij het ver geven van betrekkingen, de voorkeur schenken aan jongelui, die dezen cursus hebben gevolgd." „De Residentiebode" teekent hierbij aan, en o.i. ad rem: ,Wle kunnen met dezen jubeltoon wel in stemmen, als hij meer algemeen gehou den wordt. Het desbetreffend bericht spreekt niot van journalisten alleen, maar ovenzecr van paedagogen, politici, letter- kundien, kunstenaars, sociale leiders, enz. Het is dus duidelijk, dat we hier niet te doen hebben met een „cursus voor R. K. journalisten", waarvan onze collega in den aanvang rept. Het is een cursus voor alge- mccne ontwikkeling, waarbij Theologie cn Wijsbegeerte heel veel beteekcncn. Even min als thans algemeen geschoolden dade lijk hot journalistieke vak kennen, zullen straks deze cursisten zich journalist kun nen heetcn." HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad komt heden bijeen. Kapitein Minchin bevindt zich boven den Oceaan (Luchtv. 2e blad)- Als Minchin slaagt, wil Levine van den Oceaan-vlucht afzien (Luchtv. 2do blad). De „Pride of Detroit" te Ccnstantinopel aangekomen (Luchtv., 2do blad). BINNENLAND. Verschenen is het zevende jaarboek van liet R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. (2do blad). Te Den Bosch zijn twee kinderen onder een lading hooi geraakt en overleden. (Ge mengde Berichten, 2de blad). Een Engelsche commissie komt in ons land, op uitnoodiging van onze regeering, het droogmakingsstelsel bestudeeren. (2do blad). Boerderijbrand te Amsterdam. (Gom. Berichten, 2de blad). Twee kinderen verdronken in een wiel in de Vugtsche heide. (Gem. Berichten, 2de blad). OMGEVING. Te Wassenaar is een wielrijder door een auto overreden en gedood. (2de blad). KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Wcleerw. pater H. J. M. Steenhagen O.F.M. als ka pelaan tc Haarlem (H. Ant.) en heeft be noemd tot kapelaan te H°arlem den Wcl- eorw. l'ater H. J. H. Smits O.F.M. Z. D. H. do Bisschop van 's Ilorlogen- bosch hoeft eervol ontslag verleend aan don Wcleerw. Pitrr TI. J. IT. Smi'a O.F.M. als kapelaan te Nijmegen (H. Frauc.) cn heeft benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Franc.) den Wclcorw. Pater J. W. A. Ariaens O.F.M. UIT DE OffiGEVING OEGSTGEEST. De Koninginncfeesten. Als vervolg van ons verslag van giste ren kunnen wij medcdeelon dat do belang stelling bij do kinderspelen bijzonder groot was. Jong en oud hebben genoten van hot vaak koddige spel der kinderen. Er was voor elk wat wils: zakloopen, blaastrap- pen, naar den trein, turfrapen, balkruicn enz. Verder had om twee uur nog een bij zonder attractie-nummer plaats, n.l. wed strijd in het vliegeren mot eigengemaakte staartvliegers. Op een vergadering der Oranjevereeniging was door deL heer Alb- Koelman do aandacht van het bestuur ge vraagd voor een dergelijk programma. Men heeft er veel succes mee gehad. Op het 0. V.V.-terrein, waar deze wedstrijd werd gehouden, was veel belangstelling. Ook burgemeester van Griethuizen woonde den wedstrijd bij. Na afloop werden do prijzen door den heer Alb. Koelman, leider van den wedstrijd, met een toepasselijk woord aan do winnaars uitgereikt. Dq uitslag was: grootste vlieger, Kees Knijnenburg; mooiste vlieger: 1ste pr. Hubert Burgerhof-Muldcr, 2e pr. Jac. Mi- likan; geestigsto vlieger: le pr- Adr. Ruig" rok; 2o pr. Nico Onderwater; hoogsio stand: 1ste pr. Jac. Altof, 2de pr. Hubert Burgerhof-Mulder, 3o Piet Glasbergen, 4e II. den Dubbelden; rustigsto stand: le pr. Olto Hamel, 2o H. Bouman, 3e Piet Ven huizen, 4o Henk den Dubbelden. Zakloopen: le pr. N. do Wit, 2o J. d' Wit, 3o A- do Kloet, 4o W. Dofferhof, 5e H. Kortmann, 6o G. Lubbe, 7e P. Zwanen burg. Blaastrappcn. le pr. M. Heymans, 2o. J. Hogervorst, 3o A. Luhach, 4o J. do Roode, 5o Jas. Krügcr. Naar den Trein: le pr- J. Heemskerk, 2e J. de Roode, 3e H. v. Noort, 4o J. Hoo gervorst. Turfrapen: 1ste pr. M. Sirag, 2e R. Hoo- gowoning, 3o N. Singoling, 4o S. Miechel- se, 5e J. Singeling, 6o M- do Bremmer, 7o M. Los. Balkruicin: lslo pr. Corrio v. Vclzcn, 2o pr. Anny v. VcLzen, 3o Cath. Goppier, 4o Jo Heemskerk, 5e pr. Nelly do Wit, Co Anny do Vreede- 7o H. Dofferhof, 8o pr. Anna Onderwater. Vlaggenloop: 1ste pr. Nelly van Rey, 2o A. do Brommer, 3o Mies v. Roy, M Jcanno van Vclzcn, 5o Gerry do Wit, Ce J. v. d. Moy, 7o D< noogondijk, 8o Dina v. d. Luyt, 9o Gorry Molenkamp, 10e Yda van Grol. Ringsteken per fiets voor dames: lste pr C. Ruigrok, 2o G. Hoogenduin, 3e pr- Dina van Escli, 4o pr. Ali ran Velzen, 5e Nelly Schaap. Mooist versierde fiets, heeren: lsto nr.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1