nampienschap vor booten met buiten boordmotoren van 250350 kub. cM. (4 ronden): 1. John (eig. Snel) 31 min- 43 eec.j 2. Miss Jos (Joostcn) 32 min. 37 sec. Deo- denliofer opgegeven. Do kampioen wedstrijd voor booten met buitenboordmotoren van 350500 kub. c.M. werd afgelast. Extra wedstrijd kruisers: 1. Sirene (eig. v. d. Wetering); 2. Brantas. De L.Z.C. in België. In den tweeden wedstrijd van de Belgi sche tournee was dc Leidsche Zwemclub minder succesvol. Gisteravond word in Antwerpen gespeeld tegen do Antwcrp- she Zwemclub. Tot aan de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op en deze ging in met gelijken stand (11). In de tweede helft was dc Antwerpsche Zwemclub over wegend sterker, hëtgeen zij in drio doel punten uitdrukte, zoodat de Leidcnaars met 41 verlóren. VOETBAL. In Engeland. De uitslagen van Maandagmiddag zijn: Eerste klasse. BirminghamHuddersfield 31 LeicesterSheffield United 31 "Wednesday—Manchester United 02 Tweede klasse. BlackpoolOldham 12 ClaptonSouthampton 20 I.eedsBarnsley 22 Manchester CitySwansea 74 Notts ForestFulham 70 PrestonHull 42 Southern BrentfordNorthampton 30 PalaceExeter 20 LutonNorwich 13 MerthyrCharlton 00 MillwallTorquay 91 SwindonCoventry 60 Walsall—Watford 2—0 PUSHBALL. Dc eerste Pushballwedstrijd in Nederland. Naar wij vernemen zal op 11 September a s. te Volendam de eerste Pushball wed strijd in Nederland gespeeld worden tus- schen de plaatselijke sportvereenigingen van Volendam en Edam. De heer Th. M. Kolfschoten. Burgemeester van Edam, zal de leiding van den wedstrijd op zich ne men. De pushball, die gebruikt zal worden is in Engeland vervaardigd. Hij heeft een hoogte van 2 Meter en bestaat uit 8 huiden. Hij is dus 45 c.M. hooger dan de gewone in Engeland in gebruik zijnde pushballen, die een maat hebben van 1 Meter 55 cM. Op den dag van den wedstrijd zullen tusschen Amsterdam en Volendam extra hootdiensten worden ingelascht. ATHLETIEK. Minimum-eischen voor de athletiek in 1928. De Technische Commissie der K. N. A. U. heeft gemeend minimum-eischen te moeten vaststellen voor de diverse Olym pische nummers waaraan onze athleten moeten voldoen, alvorens zij vrijheid vindt gunstig te adviseertm voor inschrijving dier athleten. Dezo minimum-eischen zijn: 100 M. 11 sec. kogelstooten 13.50 M., 200 M. 22 3/5 sec. discus 40 M., 400 M. 50 sec. Speer 53 M., 800 M. 1 min. 58 s. ko- gelsüngcren 43 M. 1500 M. 4 min. 05 sec. hoogspringen 1.82., 5000 M. 15 min. 40 sec. verspringen 6.90 M., 10.000 M. 32 lïun. 55 sec. polshoog 3.65 M.. marathon 3 uur hinkslapsprong 14.30 M. 110 M. horden 15 4/5 sec., 400 M. horden 56 3/5 sec. SCHERMEN. Om het Eurcpeesch kampioenschap. Te Vichy werd Zondag het tournooi ge houden om het Europeesche schermkain- pioenschap op floret. Voor den titel moest ten slotte een barrage-partij getrokken wor den tusschen den Italiaan Puliti en den Franscbman Cattiau. waarin eerstgenoem de zegevoerde. Kap. A. E. W. de Jong fun geerde in dezen belangrijken eindstrijd als president van de jury. De uiaslag luidt: Do Hollander Brouwer werd reeds in de eerste ronde geëlimineerd. Kap. de Jong bereikte de finale van het Furopeesch degenkampioenschap met zes Franschen, een Zweed en een Belg. De Hollandsche schermers Brouwer, Meijer en Driebergen werden in do demi- finale uitgeschakeld. In de finale kwam de Franschman Bu- chard als winnaar uit den strijd met 8 overwinningen, tweede werd zijn landge noot Jourdan met 7 overw.; derde kapitein A. E. W. do Jong (Nederland) met 6 oyerw. en vierde De Beukelaar met 5 over winningen. POSTDUIVEN. „De Trekvogel". Wedvlucht vanaf Lier (België). De dui ven werden in vrijheid gesteld 8 uur en bereikten hun hokken als volgt: 1. A. do Wit 9.27.14, 2. J. Lepelaar 9.30.25, 3. A. Gijzenij 9.32.32, 4. Rodel 9.34.51, 5. A. N. Erades 9.39.52, 6. J. Braxhoven 10.5. 7 Joh. Selier 10.10.21, 8. D Klootwijk 11.21.36. De kampioensprijzen voor jonge duiven werden als volgt behaald: le W. de Romijn, 2e J. Braxhoven. LUCHTVAART DE „PRIDE OF DETROIT" TE MüNCHEN. Behouden aankomst gistermiddag. s Boven Roermond. CJit Roermond wordt gemeld: Gister middag 1207 uur vloog langs den zelfkant der gemeente Roermond eon gele eendek ker, komende uit Noord-Westolijko rich- Tn '1C* ZS' Focrmondsche Veld, een :vrij dichtbewoond gedeelte der gemeente, daalde het vliegtuig tot een hoogte van nagenoeg 10 Meter. Het raakte met de Jacaingswiclen do telegraafdraden langs den spoorweg Roermond-Vlodrop, welke echter niet braken. De inzittenden, een tweetal personen, gaven tcekens, welke echter niet werden begrepen. Het toestel steeg vervolgens eenige me ters, vloog rakelings over eenige woningen, vloog toen langs de kerk van het Roer- mondsehe Veld en verdween met zeer groote snolheid in Oostelijke lichting, de spoorbaan volgend, naar Duitschland. Op de machine meende men met zekerheid den naam „Pride of Detroit" te lezen. Hartelijke begroeting. Te 4 uur zijn de Amerikanen Broek en ochlee veilig te München geland. Zij wer den opgewacht door vertegenwoordigers van de Süddeutsehe Lufthansa, het Beier- sche ministerie van Handel de stad Mün chen, alsmede door den Amerikaanschen consul-generaal. De begroeting der vlie gers was zeer hartelijk. De rijksminister van Verkeerswezen had een welkomsttele gram gezonden. Het vliegterrein was door do politic af gezet. Een groot gejuich steeg op, toen den beiden Amerikanen twee halve glazen echt Münchener bier werd aangeboden. Gistermiddag vond to hunner eer een thee plaats, welke de Amerikaansche con sul-generaal aanbood. Gisteravond gaf de Süddeutsehe Lufthansa den vliegers een diner. De vliegers, die om halfzeven uit Londen vertrokken, vlogen bij prachtig weer over de Palts en Stuttgart naar München. He denochtend halfzeven of zeven uur willen zij weer starten om te trachten, zonder tusschenlanding Constantinopel te berei ken. Eventueel zullen zij echter slechts tot Belgrado vliegen. Do Imperia! Airways, de Engelsche luchtvaartmaatschappij, heeft den beiden vliegers nog een aantal kaarten ten ge schenke gegeven, daar de kaarten, die in hun bezit zijn, onvoldoendo waren. Naar gemeld, zijn Broek en Schlee voor nemens te trachten, het record voor een reis om de wereld te breken, dab thans op naam staat van twee andere Amerikanen, die twee jaar geleden de reis per vlieg tuig, trein en boot, in acht en twintig da gen hebben volbracht. DE ONBEREKENBARE LEVINE. In z'n eentje naar Croydon. Groote verbazing te Le Bourget. Levine, die reeds eenigen tijd de public- ko belangstelling op zich had gevestigd door de onverkwikkelijke oneenighe.kïi met Drouhin, heeft gister, zooals reeds kort gemeld, een nieuwen, hoogst sensa- tionccle coup uitgevoerd. Om elf uur gistermorgen arriveerde hij alleen op Le Bourget, waar hij bevel gaf de „Miss Columbia" uit de hangar te ha len. Hij verklaarde den mecanicien, dat hij voornemens was den motor te probeeren. Levine, die een colbertcostuum droeg en in het geheel niet gekleed was voor een vliegtocht, stapte in de machine en reed eenigen tijd over het veld rond, terwijl de mecanicien en de overige aanwezigen ver wonderd zijn manoeuvres gadesloegen c-n zich afvroegen, wat. Drouhin van dit alles zeggen zou. Plotseling wendde Levine, die langzamerhand in den Zuidwestelijken hoek van het veld was gekomen, tot nieu we verbazing der toeschouwers zijn ma chine naar bet Noordoosten, zette den mo tor aan en.vloog weg. Hij cirkelde een maal boven het vliegveld en zette toen koers naar Londen. Eer men van zijn ver bazing was bekomen, was de „Miss Co lumbia" al uit heb gezicht verdwenen. Spoedig steeg een militaire tweedekker op, die Levine nazette, terwijl Drouhin, die van Levinc's vertrek in kennis was gesteld en aan wiens plannen vermoedelijk thans een einde is gemaakt, terstond een ma chine ter beschikking kreeg. Daar Levine verschillende papieren niet geteekend heeft en ook niet aan alle douane-formaliteiten heeft voldaan, zal hij waarschijnlijk moeilijkheden krijgen met de autoriteiten. Gistermiddag vier uur is Levine op Croy don geland. Dit optreden van Levine beteekent een zwaren slag voor Drouhin, die door den Amerikaan er van teruggehouden is deel te nemen aan de vlucht in „L'Oiseau Bleu", den Farman-twcedekker, waarmede nu Gi- von en Corbu zullen trachten den Atlanti- schen Oceaan over te steken. Volgens het door Drouhin en Levine gc- leekende contract moet laatstgenoemde 100.000 francs schadevergoeding aan Drou hin betalen, wanneer hij het contract ver breekt of een anderen aviateur aanstelt. Levine heeft op zich genomen al het mo gelijke te doen, opdat de vlucht snel kan geschieden. Het ziet er daarom naar uit, dat Drouhin zijn schadeloosstelling zal kunnen opeischen en het contract kan op zeggen in verband met de vertraging in het vertrek, welke een gevolg is van Levine's escapade. Reuter meldt verder, dat Levine op Croydon arriveerde op een wijze, die de beroepspiloten verstomd deed staan. Le vine ontsnapte verscheidene malen ter nauwernood aan een doodelijken val en vloog rakelings langs den observatietoren.* Ten slotte steeg een beroepspiloot in een vliegmachine op en geleidde Levine naar het vliegveld. Op de vraag waarom hij persoonlijk dezo vlucht deed, antwoordde Levine, dat daar zijn piloot hem niet naar Lfiiden bracht, hij besloten had het zelf te doen. Hij verlangt ernaar, zelf als piloot Pver den Atlantischen Oceaan te vliegen cn verklaarde, dat hij zich daartoe best in staat acht. Van de vlucht Londen—Londen afgezien. .Wegens den m i 9 t on-den regen. Uit Toronto wordt gemeld: Do vliegers Metcalfe en Tully di8 gisteren gestart wa ren voor de vlucht naar dc Britsche hoofd stad, zijn to Londen (Ontario) terugge keerd. Zij hebben van do transatlantische vlucht afgezien, in verband met den dich ten mist en den regen boven het meer van Ontario. Italiaansch vliegtuig vermist Volgens een bericht der kuststations, werd hot Italiaansch vliegtuig I. B. B. A. S. van Croydon naar Brussel met 4 passa giers aan boord verixnist. Hot vliegtuig is het laatst waargenomen nabij Zuijdcoote (nabij Duinkerk), koer sende Noord-Oost. Redfern nog In leven? Een bericht uit Caracas in Venezuela meldt, dat daar Zaterdagmiddag 3 uur een vliegtuig is waargenomen, vliegend in zui delijke richting. In verband met dit be richt koestert men weer eenige hoop dat Redfern, die vermist wordt sinds hij uit Georgia vertrok voor een non-stop-vluchb naar Brazilië, nog in het binnenland ge vonden zal worden. Berekend wordt, dat zijn benzine-voorraad Zaterdagmiddag uitgeput moet zijn geweest. mi OE OR8QEVING HILLEGOM. Berccving. Donderdagavond jl. was een caféhouder uit Haarlem hier iu een café van den lieer M. S. aan de Molenstraat Men schijnt daar nogal gefuifd te hebben en do Haarlemmer was boven zijn thee. In don nacht werd deze naar Den Haag gebracht per automobiel. Den volgenden dag. toen do Haarlem- scho caféhouder ontnuchterd was, miste hij een zeer belangrijk bedrag aan gelden deed te Den Haag bij do politie daarvan aangifte. De recherche uit Den Haag en de Hillegomsclie politie deden nu huiszoe king hij zekeren P. van B. aan de Molen buurt alhier, die meegewecst was naar Den Haag in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Bij hem werd 300 gevonden, zeer waarschijnlijk afkomstig van de be- rooving. Van B. werd daarom gevankelijk naar Den Haag getransporteerd. Tot he den blijft hij ontkennen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd huiszoeking gedaan in het huis van M- S. en de politie vond termen aanwezig, om ook de huisvrouw van S. als verdacht van medeplichtigheid te arresteeren. Zij en Van B. zullen voorgeleid worden voor den officier van Justitie. Geldkistje vermist. Door J van D., Prins-Hendrikstraat alhier, is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een geldkistje, inhoudende een belangrijk bedrag. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding. Gistermiddag is zekere C. Jonckbloed aan de Weeresteinstraat, nabij café Centraal aangereden door een auto. bestuurd door A. v- d. W, chauffeur der firma G. van Zijverdcn Co. alhier. Het rijwiel van J. werd totaal vernield. Do man zelf werd aan een der knieën gewond. Dr. Hanrath verleende, do eerste geneeskundige hulp. Het ongeval is vrij goed afgeloopen. Wegcnverbctering, enz. Het wegen- vraagstuk is niet alleen een lands_ en pro vinciaal-, maar evenzeer een gemeentelijk belang. Wat het onderhoud d,er grintwegen kost is eenvoudig enorm; maar dit is het ergste niet. Er schijnt geen afdoend mid del te bestaan om de wegen goed tc hou den, óók niet al kost het enorme sommen. Thans is men in de gemeente bezig, de hoeken of bochten te bestraten. Voor de toekomst zijn er vurige voorstanders van bilumewegen., terwijl anderen er zeer twij felachtig tegenover staan. Wij zijn natuur lijk alleszins onbevoegd, hier voorschriften te geven, maar hopen van harte, dat het vraagstuk in afzienbaren tijd kan worden, opgelost. Men wees ons op gedeelten van de gemeente Wassenaar, waar hel bitu- mecrcn nu reeds duidelijk sporen draagt van do werking van den tand des tijds, schoon deze er nog maar weinige jaren aan knaagt. Zelf hebben wij den toestand daar niet-gecondoleerd, doch onze zegsman was' geloofwaardig en stond niet als belangheb bende in de kwestie. Het spreekwoord: wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, kwam ons toen voor don geest en wij zouden het toejuichen, indien onze gemeen telijke autoriteiten zich ter plaatse gingen overtuigen, vóór ze Hillcgom modern be straten. Onzo onbevoordoordeelflo zegsman gaf als motief op, dat de bitumewegen zich op den duur niet zullen handhaven, dat de bo dem, do ondergrond zich ten onzent niet voor dit soort van wegbedekking leent. Even kostbaar, doch in zijn oordeel bepaald afdoende, is de bestrating in z.g. keperver- band of vischgraat. Onze schitterende Sta tionsweg en ook de Molenstraat geven ge tuigenis van deze mooie, gelijke bestrating on al kost het dan ook geld, zoo zou net aanbeveling verdienen, geleidelijk deze be strating op de drukke verkeerswegen, die thans nog begrint zijn, toe te passen. Som mige gedeelten van den Rijksweg Leiden Haarlem zijn ook reeds in keperverband bestraat, hetgeen goed voldoet. Jammer is het zeker, dat in de kom van de gemeente, waardoor de Rijksweg loopt, de stugge, gehate keimoppen zijn gebezigd. Wat de verbreeding. iii onze gemeente nabij de Havenbrug betreft, deze is aller noodzakelijkst. Daarbij komt het gevaar lijke verkeer naar de drukke beurtvaarten van Van der LindenGebrs. Van Trigt. De groote massa wagens neemt reeds den omweg langs de Brouwerlaan en als deze met de Brouwerstraat wordt verbreed, zal het er nog beduidend levendiger worden. Toch wordt er niet stil gezeten bij dat gedeelte. Het Rijk schijnt het 't meest af doende te vinden, do Westzijde bet eerst te benutten. Het slaat zoo goed als vast, dat het winkelhuis van den heer Breibach (dat heel oud en leelijk is) wordt wegge kocht en eveneens het huis van den lieer Van dor Starre. Men zal eens zien, wat een ruimte dan gewonnen wordt, te meer omdat de brug mede ten zeerste wordt ver breed. Of ook aan do Oostzijde het pand van den heer Van Houwinge zal sneuvelen, is niet vast te stellen; vooralsnog gelooven wij hef niet. Toch komt het daar nu vrij spoedig afdoende in orde. Geboren: d. van J. van der Jagt Mijndera d. van M. J. FijmaMaas kant z. van A. M. van der VeldtBak ker 2d. van A. ForzerVan der Lek z. van M. A. van der PultenKokkel koren. Getrouwd: A. G. Post en C. de Groot M. Smit en P. W. M. Heinink P. v. d. Knijff en A. E. Haster W. J. M. Ker vel en S. Th. P. Faase. Overleden: M. J. Assendelft m. 58 j. VOORHOUT. Vaccinotie. Vrijdag, 2 September, is ten huize van dr. H. A. G. Bots alhier, de gelegenheid opengesteld tot kostelooze in- en herinonting, des namddags to halfdrie uur. Geboren: Jurrie z. van G. A. de Groot en P. Stegeman. Cornelia Catha- rina d. van Th. van der Ploeg en G. M. Steenkamer. Andreasz. van C. P. Koolloos en J. E. Zonderop. Hermanus z. van C. P. Koolloos en J. E. Zonderop. Theodora Maria d. van G. van den Nicu wendijk en H. Steenvoorden. Wilhelmus Hendrikus z. van J. P. van Steijn en E. Mourits. Mariuus Cornell's z. van G. v. Velzen en C. M. Romijn. Johannes z. van C. vand er Zwet en A. C. Burg- meijer. Jacobus Jeroen, z. van A. Augustinus cn M. L. Warmerdam. He lena Maria Wilhelmina d. van P. J. Wes terhoven en M. G. S; Schouten. Johan nes Petrus z. van H. J. Mosseveld en J. C. Touw. Gehuwd: M. II. van Dorp en J. J. Heerings. Ondertrouwd: Johannes van Wouw 55 j. te Katwijk en Gecrtruida Ro mijn, wed. van G. Voordouw 59 j. Cor nells van Kempen 24 j. en Catharina Ma ria de Groot 25 j. Gevestigd: C. M. de Groot van Sas- senheim. H. M. Roosemalen van Nieu wer Amstel. J Feenstra en gezin van Hcusden. M. P. Bartels van Hillegers- berg. R. J. Zappey van Rotterdam. N. G. J Vergeer van Alkeniade. M. H. M. van den Hurk van Rotterdam. H. C. N. Winnubst van Wassenaar. M. J. de Goede van Rotterdam. J. J. Hulse bosch van Haarlem. F. II. M. Nordsiek van Amsterdam. II. van der Horden van Rotterdam. L. A. G. A. van den Wansen van Den Haag. J. G. Vinken van Zandvocrt. C. N. Nooort van Ber- Bergen C. G. de oGede van Leiden. J. W. Muller van Delft. A. H. en A. J. Vrceze van Uithoorn. P. Verberg van Kcrkerade. J. J. Verberg van Leildcn. A. A. J. van Winsen van Voorburg. E. Bakker van Grootebroek. H. J. en G. I. N. Gortie uit Grootebroek. G. J. de Jong van Hi'legersberg. J. G. Beuk van Leimuiden. J. W. J. Hol van Odijk. A. J. de Koning van Edam. B. C. Haakman van Alkmaar. J. P. Liegting van Amsterdam. H. P. J. M. Goosens van Amsterdam. W. A. Hom- pe van Amsterdam. G. Oostermeyer v. Amsterdam. G. 11. van Was van Utrecht; G. J. M. Caspers van Lisse. A. van Hooft Huipduinen van Den Haag. J. J. A. van den Hout van Jutphaas. Tb. Hu'skamp van Alkmaar. S. Feen stra van Wonseradoel. J. B. Ruigrok van Hillegom. R. E A. C. Flamans van Leiden. M F. van Santen van Hil'e- kom. J. van Vlaanderen van Edam; N. Gli. van der Eist van Lichtenvoorde. P. A. Peute cn gezin van s-Herfogenbosch. II. A. W. P. Piek van Rotterdam. W. de Jong van Mcdemblik. -H. J. en J. A. van de Hoef van Edam. .T. A. R. K. Ncumuller van Amsterdam. C. Pouw v. Wervershoof. G. J. Beee'cn van Me- demblik. Vertrokken: L. van der Hulst en echteenoote naar Sassenhoim. B. J. en G. H. B. Lukassen naar Naaldwijk. K. van den Berg en gezin naar Noordwijker- liout. A. L Overgaag na'ad Delft. P. T. Koningsbrugcren naar Haarlem. P. M. de Graaf naar Den Burg. E. Kragt naar Weiringen. B. de Vries en echtgen. naar Lisse. J. van Eijk naar Den Haag. H. v. d. Poel naar Zoeterwoude. L. B van Hilsen naar Den Haag. J. C. Schrijver naar Amsterdam. J. G. J. Altering naar Heijthuyscn. OE mmSTREEïi BODEGRAVEN. Personalia. Mej. H. L. Muller slaagde le Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. - Mej. A. de Bruin alhier is benoemd met ingang van 1 Oct. tot onderwijzeres aan do Chr. bewaarschool, die waarschijn lijk 1 October geopend wordt. AuiobusdienstMet ingang van 8 Sepl zal er een autöbusdienst worden geopend over WoerdenZegveld door de Meije naar Bodegraven. Geboren: Willemijnlje d. van W. T. Ver wei j en C. Verlooij Gerrit z. van P. Hcij en P. Vink Hendrika d. van W. Noorlander en D. van Egmond Johan nes Jacobus z. van J. F. Rietveld en M. de Groot Johannes Hendrik z. van J. Plomp en J. Ravenstein Sophia Wilhel mina Johanna d. v. M- Lok en G. H. Groe nendijk Johannes z. van C. van der Waaij en J. van de Panne. Ondertrouwd: E. van den Berg 21 jaren en H. Vianen 19 j. H. Oostveen 26 j. en A. do Lange 21 j. Getrouwd: A. Schouten 27 j. en A. Knikman 24 j- 0 v e r 1 e de n: Dirkje Voordouw 60 j, ge_ huwd met II. van Dam. H. H. G- van Leeuwen 3d. B. C. van Dam 3 j. E. A. van Balen geb. met C. van Leeuwen 25 jaar. Gevestigd: G. Griffioen, koopman, van Utrecht M. Spruijt, dienstbode, v. Barwoutswaarder B. Bos en gezin, ar beider, id. D Boot, winkelier, id. A. Oosterom, dienstbode, van Zwammerdam K. van der Sluis, dienstbode van Ze venhoven Ve r t r o k k e n: J. Tb. Joosten, dienst bode naar 's-Gravenhage W. van der Vlist dienstbode, naar Naaldwijk P. Doornbos, bakkersknecht, naar 's-Graven hage H. de Gier, chauffeur, naar Riet veld M- van der Spek, dienstbode naar Zevenhuizen A. Duits, dienstbode naar Gouda A. Rootert, dienstbode naar Bus- fium. ZWAMMERDAM. Geboren: M. C. van DoornJocbem- sen, dochter A. O. U. Straver—Mollers, dochter G. OlsemanRoosi dochter. Ondertrouwd: C. Verwcij 24 jaar en Fr. W Kraaijeveld 21 jaar C. van Muiswinkel* 23 jaar en M. Schorpenzecl 25 jaar G. G. Karssen 24 jaar en M. van Muiswinkel 25 jaar. Overleden: D. Zwaneveld 17 jaar. VOOR HUIS Eli HOF. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 1e helft September. Van lialf Augustus lot half September oogst men de paarde- en duiveboonen. Dit geschiedt, zoodra de peulen en do toppen der stengels zwart zijn; liet gewas wordt dan gesneden of gezicht. Met handen van liaverslroo worden de garven of schooven gebonden en daarna op hoopen ter droging gezel. Men denke er aan de schoven niet naar binnen te balen aleer ze terdeeg, go- heel droog zijn; zijn ze nog ietwat vochtig dan gaat de boel schimmelen. Men maakt bij het oogsten der boonen ook wel gebruik en met goed resultaat van een zelfbinder, welke veel arbeid bespaart. Ook de tijd tot liet oogsten (voor pootgoed) 'van stam- boonen is daar: als namelijk de bladeren afvallen en de peulen geel worden. Men trekt de boonen met wortel en al uit en bindt ze in bosjes. Tot verdere droging, om de boonen goed hard en droog te krij gen, legt men ze over gaas- of hekwerk; heeft men er veel, dan wordt, liet gewas rondom een stevigen staak op hoopen ge stapeld; de staak dient stevig in den grond te staan. Men noemt deze hoopen „tollen'' die rusten op een laag stroo, de peulen naar buiten, sterk afhellend tegen inwate ren. De koppen worden met strco gedekt. Het dorsehen kan bij goed weer op het land op een kleed gebeuren; of het "gebeurt later als ze in de schuur geborgen zijn Wie in 't bezit is van ruiters, kan hierop het boonefigewas drogen. Aardappelen worden, naar de soort en tijd van rijpheid gerooid lot in October. Rij levering aan de aardappelmeelfabrieken moet rekening worden gehouden met de campagne, welke duurt van half September tot December, men heeft daarom middelvroegc en latere rassen. De winter-eetaardappelen rooit men als bet loof dood is, niet eer. Maar dan mag ook niet langer gewacht, ten. eerste omdat anders het rooien, vooral als er veel onkruid op den ai.ker staat, lastig woreft en ten tweede om het onkruid niet de baas te laten worden. Men rooit op ver schillende wijzen: met spa of 4-landige vork, of in de echte aardappelstreken met een rooimachine, groote prijzen zijn sinds jaren uitgeloofd voor een ideaal machine, die alleszins bruikbaar is, de knollen nio/ enkel bovenbrengt, maar ook verzamelt in zak of mand. Hoewel vorderingen zijn ge maakt, is nog geen machine uitgevonden, die geheel aan het doel beantwoordt. Bij het oogsten met de machine kan per dag een hectare worden gerooid, maar daarbij zijn dan ook 2 of 3 paarden noo- dig, en verscheiden vrouwen of jongens, wel 8, 10 of meer vinden daarbij werk. I n den tui n. Zie eens naar de stekjes, welke gij van Pelargoniumzonalc en an dere planten gesloken hebt: ze zullen nu wel wortels hebben gemaakt en goed aar. den groei zijn. Zet ze dan in kleine poljw gevuld met zuivere verteerde bladaarde. Deze is voldoende, dus zonder mesf, om da jonge plantjes gedurende den winter te doen groeien losjes oppotten, den grond niet stijf aandrukken! Ook nu kunt ge nog Zonalen steken, die dan v-rstond ondti' glas komen, of afzonderlijk in een potje, voorts kan men stek nemen van Lobelia, Agratum. Abutelon, Verbena en andc-re soorten, welke men koud, d. w. z. vors'.- vrij kan overhouden. Evenwel verdient het den voorkeur ze te plaatsen in een bak, waarin gestookt kan worden, maar weini gen onder zijn daartoe in de gelegenheid. Om sla z. g. koude sla. in den winer vorst- bladaarde, waaruit het voedsel in den loop cn vervangt ze door nieuwe zuivere blad van het jaar is verbruikt, verwijdert men vrij te houden, gebruike men den bak., de oude aarde, waaruit het voedsel in den loop van het jaar is verbruikt, verwijdert men en vervangt ze door nieuwe zuivere aarde. De gezette plantjes mogen niet ge goten worden. Wie veel kropsla in den winter wil telen* moet niet alles tegelijk planten, doch b.v. 2 of 4 ramen, naar de hoeveelheid, welke men wenscht te beplan ten en elke week opnieuw te zaaien om telkens weer jonge planjes te hebben Voorloopig worden de ramen hoog op lucht gezet en blijven ook 's nachts zoo staan. Ora in 't voorjaar bloemkoolplanlen le hebben voor bak of kouden grond, zaaie men thans; zie een of meerdere soorten te krijgen, die laag bij den grond blijven, den tuinder noem zo kortbeen. De zaaitijd is ongeveer 8 September: bij vroeger zaaien ontwikkelen zich soms al vroeg kleine kooltjes, waar men niets aan heeft- De be doeling is: te zaaien in den vollen grond, niet in den bak, maar wel op een warm plekje. Zaai vooral niet te dik, dat geeft tengere, slappe plantjes, terwijl wij ste vige gedrongen planten moeten hebber. Voor de huisvrouw een reecept voor Sla saus: wrijf een koudgekookt ei fijn, ver meng het met een rauw ei en 2 deciliter (maatjes) melk, verwarm bet mengsel tot het dik wordt, maar draag zorg, dat bet niet tot kookhitte komt. Zoodra het dik is, neemt ge bet van het vuur, giet bot over in een kom om het te laten afkoelen. Is de saus koud, dan roert ge er twee eetlepels citroensap door. In deze mayonnaise kunt go aan stukjes gesneden tomaten doen, fijngesneden kropsla (of andere sla), warm gekookte aardappelen, in schijfjes gesne den, een weinig fijngehakte peterselie, een fijngesneden ui, een weinigje Japanscbe soya; goed dooreen gemengd, is dit een heerlijke „Parijsche sla". V.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6