NA-ZOMER. »an zoo'n reserve zooveel kosten 006 niet TO«-e. Spr. beveelt do reserve ten. zeerste aan. De lieer Heemskerk gelooft niet, dat 'df arbeidsvreugde moet gezocht worden in meer overheidsbemoeiing. Het gemis van arbeidsvreugde zoekt spreker meer in de mochaniseering van den huidigen arbeid. Wel vindt spr., dat de overheid moet mede werken tot hot wegnemen van beletselen, die de arbeidsvreugde in den weg staan. Maar moet daarvoor een personccl-reserve ingesteld worden? Hier toch geldt het geen eigenlijk overheidspersoneel, doch perso nen, die tijdelijk door de overheid gebruikt zijn. Wat den langen duur van het prae-ad vies betreft, vindt spr. dat bet gooi is deze zaak van allo kanten te bekijken. Wij heb ben nu inlichtingen van andere gemeenten. Ir. grootere gemeenten kan zoo'n reserve misschien nut hebben, doch hier kan spr. dat nauwelijks gelooven. Het gaat hier om circa 100 personen in de geheele gemeente. En daaronder zijn heel wat jongens, zoodat het cijfer nog belangrijk dalen kan. Wan neer wij deze menschen niet geregeld kun nen gebruiken, dan komen zij tenslotte voortdurend ten laste van de gemeente. Zij hebben dan een doorloopend pensioen zon der dat zij er voor werken. Wanneer men de lijst van die 100 per sonen nagaat, dan is het onmogelijk, dat %r voor hen geregeld arbeid zal zijn te finden. Van andere gemeenten hebben wij nog vrij vage inlichtingen maar wat in rrootere gemeenten mogelijk is, behoeft bier nog niet noodig te zijn. Vervolgens kan spreker niet begrijpen, dat ieder van 'deze reservisten nu maar meteen thuis is in de techniek van alle mogelijke werk zaamheden. De heer Wilbrink bestrijdt den heer v. Ede, wanneer deze de reserve ook van belang acht voor het vaste gemeenteperso- meol, omdat ook deze ontslagen kunnen worden. Doch dat komt niet zoo heel vaak voor en daarom bestaat de wachtgeldrege ling. Wanneer er bijv. aan de lichtfabrie ken losse krachten noodig zijn, dan wor den menschen aangenomen, die voor dat werk geschikt zijn. Maar blijven zij er eeni- gen tijd, dan zouden zij recht hebben om opgenomen te worden in de reserve. En dan zouden de andere takken van dienst uit die menschen hun personeel moeten putten, zonder to mogen letten op hun be kwaamheid. In Amsterdam zijn de gemeen tebedrijven zoo groot, dat zij ieder voor zich een reserve kunnen gebruiken, zoodat daar het instituut goed kan werken. Hier zouden dan de overheidsbedrijven gebonden zijn wat hun personeel betreft, terwijl particulieren kunnen uitzoeken bij 'de arbeidsbeurs. Spr. vreest, dat de ge meente er de dupe van zal wonden. De heer Baart heeft de marktdienst ge noemd, doch dat is maar één halve dag in Öe week. Verder is er de plantsoenwacht. Maar dat alles is zoo weinig, dat er nooit een dag zal zijn. waarop de heele reserve in dienst zal zijn. Maar het is den heer Maart en zijn partijgenooten te doen om maar steeds nieuwe gemeentebaantjes te scheppen. Dan zijn zij die partij dankbaar, welke daarvoor heeft gezorgd. De beer Eikerbout meent eveneens, 'dat een 'reserve voor Leiden te groot- scheepsch is. Zal men straks de sneeuw scheppers ook als reservisten gaan be schouwen? Voor Amsterdam gaat dat mis schien, maar hior zijn er te weinig perso nen, om daarvoor een Teserve in te stellen Spr. vestigt er de aandacht op, dat er bij 'de plantsoenen wel wat weinig personeel is, zoodat er veel overuren moeten woïden gemaakt. Hierbij zouden eenige losse krachten geplaatst kunnen worden. Verder vindt spr. het beter, als vaste krachten niet op arbeidsovereenkomst gorden aangenomen. Wethouder Reimexingen zegt, dat èr alleen uit Amsterdam voldoende inlich tingen zijn te krijgen omtrent de werking van de reserve. Maar daar heeft men zoo- voel gemeentebedrijven, dat daar een reser ve mogelijk is. Doch zelfs daar heeft men mooeite om de reservisten aan voldoende werk te helpen. Het verschil met Leiden springt direct in het oog. Men heeft ook een reserve voor ambtenaren willen invoe ren. doch zelfs in Amsterdam bestaat die niet. Er bestaat hier een goede wachtgeld regeling. B. en W. komen steeds tegemoet aan den wensch om zoo weinig mogelijk los personeel in dienst te hebben. Spr. zou niet weten, hoe zulke reservis ten te werk gesteld zouden moeten worden. Hij ontraadt de aanneming van zoo'-n reserve. De heer Baart antwoordt den heer Heemskerk, dat de S. D. A. P. er niet naar streeft om nieuw gemeentepersoneel te kweeken. Hot doel van een reserve is juist om vast personeel voor totaal ontslag te behoeden. Zoo zijn eenige jaren geleden veel menschen ontslagen bij de lichtfabrie- en wegens meerdere mechaniseering van et bedrijf. De heer Huurman: Dat was e<jn bui tengewone omstandigheid, wat zich 7,00 gauw niet herhaalt. De heer Baart: Dat weten we nog niet. Het is een feit, dat er verschillende van de toen ontslagenen weer zijn teruggeno men. Maar toen hadden zij al hun vroegere rechten verspeeld. Spr. gelooft, dat er werk genoeg is, dat gedaan kan worden door iedereen, bijv. taaldienst hij de gehoorzaal, wachtdienst bij de plantsoenen enz. De heer Huurman: Ga nou verder. Nou een boomsnoeier stoker aan de gasfa briek! De heer Baart: Er zijn menschen, die vroeger aan de lichtfabrieken waren en 'thans uitstekende brugwachters zijn. Nie- piand zal botwisten dat de arbeidsreserve fa Amsterdam grootscher is opgevat, maar dat is nog geen reden om in Leiden de zaak niet eens wat meer kleinscbeeps aan te pakken. De heer v. Ec.i komt nog eens terug op He arbeidsvreugde. "Wij moeten niets nala- wat ook maar voor een klein gedeelte 5ie vreugde kan terugbrengen. Ontslag van .V3£t personeel, ook op betrekkelijk groote fiohaal. kan plaats hehben, het gebeurde aan de lichtfabrieken kan zich herhalen. En dan is het beier, dat deze menschen In gemeentedienst blijven dan dat zij .op ivachtgeld gesteld worden. Spr. gelooft, dat in een kleine gemeente evengoed een reser ve kan bestaan als in een groote gemeente, omdat er in een kleine gemeente beter overleg kan plaats hebben tusschen de hoofden van diensttakken. Do heer D e u m 0 r zegt, dat de gedachte kan postvatten dat deze kwestie een kwes tie wordt van rechts tegen links. Spr. Is in principe vóór een personeel reserve, om dat de sociale beteekenis van zoo'n reserve groot is. Het is beter dat do menschen in een reserve zijn ondergebracht, dan dat zij steun krijgen. Doch door bijzondere om standigheden acht spreker voor Leiden zoo'n reserve niet gewenscht. De heer Knuttel vestigt ex de aan dacht op, dat Amsterdam onder ongunsti ge omstandigheden is begonnen met de op richting van een personeelreserve. Ver der ziet spr. een groot voordeel van zoo'n reserve in het feit, dat de menschen daar door blijven uit handen van het Armbe stuur. De heer Heemskerk zegt. dat de di recties er bij een reserve tegen op zullen zien om los personeel aan te stellen, en daardoor zou men juist de paarden achter de wagen spannen. De Voorz. stelt thans voor, het verzoek van de A. G. O. P. voor kennisgeving aan te nemen overeenkomstig het prae-advies van B. en W. Hiertoe wordt besloten met 19 tegen 10 stemmen. Tegen stemden: mevr. Dietrichde Rooij, de S. D. A. P. en de Communist. Het voorstel-v. Eek tot instelling van een personeelreserve wordt daarna verworpen eveneens met 19 tegen 10 stemmen. De zelfde stemverhouding. Vragen van den heer Sijtsma. 45o. Interpellatie van den heer Sijtsma, inzake de exploitatie van het winkelhuis aan de Vischmarkt No. 14, het besproeien van de Vischmarkt en omgeving des Za terdags en op warme zomerdagen en de re geling van het autoverkeer des Zaterdags op do Vischmarkt.. De heer S ij t s m a zegt. dat het eigenlijk geen interpellatie is, maar simpel het stel len van een paar vragen. Wat willen B. en W. met het winkelhuis Vischmarkt 14? Spr. is tot deze vraag gekomen, naar aan leiding van een vraag van een zakenman, die het pand wilde huren, maar toen ver nam, dat do gemeente er geen herstellin gen wilde aanbrengen. Op die manier krijgt men er alleen een vliegende win kel in. De tweede vraag is: kan er niet wat meer gesproeid worden op de Zaterdag- sche markt om het stuiven tegen te gaan. En de derde: Willen B. en W. maatregelen nemen tegen het verkeer met vrachtauto's op de Zaterdagsche markt. Wethouder Splinter antwoordt, dat getracht wordt het pand op de Vischmarkt voorloopig te verhuren. De huurprijs is niet vastgesteld, doch voor serieuze re flectanten kan de huur in overleg met de huurder worden geregeld. Er zijn thans onderhandelingen gaande. Verder wondt de markt om 8 uur 's morgeus besproeid. Na dien is wegens de drukte besproeiing zeer moeilijk. Op warme dagen zal echter niet calcicum worden gesproeid. De Voorz. zegt, dat een verbod voor vrachtauto's niet wel mogelijk is. Vele kra men hebben ze noodig en .tot ongelukken heeft het autoverkeer aldaar geen aanlei ding gegeven. Spr. heeft de politie verzocht zooveel mogelijk regelend op te treden. Interpe!!atie-v. Stralen. De heer v. Stralen zegt, dat eenige bewoners van gemeentewoningen bij hem geklaagd hebben over opzegging van de huur vanwege de gemeente, onder verwij zing naar andere, duurdere woningen. Op weinig tactische wijze is aan deze men schen gezegd, dat zij gemakkelijk een duur derc woning konden betrekken, om plaats te maken voor menschen die gaarne een goedkoopere woning hadden. Over 't algemeen is spr. voor opschui ving, maar hij betwijfelt of zulk een maatregel daartoe bet geëigende middel is. Als zulk een maatregel algemeen werd genomen, zou spr. er vrede mee hebben. Verder vindt spr. het vernede rend, dat er in dit verband vanwege den Armenraad een onderzoek is ingesteld naar het inkomen van de desbetreffende personen. Spr. zegt, dat door deze aanzeg gingen groote onrust is gewekt in vele ge zinnen. Onder hen bevindt zich o.a. een man van 63 jaren, die reeds 40 jaar in zijn huis woont. Spr. haalt nog meer ge vallen aan waar de aanzegging geheel mis plaatst was. Dat er tot opschuiving wordt aangemaand, vindt spr. zoo kwaad niet, maar spr. heeft bezwaar tegen den scherpen vorm, waarin dit geschied is. De heer S ij t s m a: Anders krijg je ze er niet uit. De heer v. Stralen had liever gezien, dat deze maatregel genomen werd in een tijd, als er voldoende woningen te krijgen zijn. De Voorz. zegt, dat B. en W. nog niet over voldoende materiaal beschikken om op deze kwestie te antwoorden* zoodat de beantwoording tot de volgende vergade ring wordt uitgesteld. De cokesprijzen. Thans komen de adressen inzake de co- kesprijsverhooging in behandeling. Wethouder Sanders zegt, dat de di recteur van de Lichtfabrieken hem on langs reeds had medegedeeld, dat hij ge noodzaakt was de prijs van de cokes te verhoogen. Na het binnenkomen van ge noemde verzoeken hoeft spr. zich nader tot den directeur gewend en deze heeft hem geantwoord, dat er door plotselinge scherpe vTaag gevaar ontstaan was van een groote achterstand in de productie. Een achterstand is er toch reeds, welke in September zal moeten worden inge haald. Reeds 14 dagen voor de verhoo ging zijn verscheidene opdrachten van particulieren buiten Leiden niet meer ge accepteerd. Do heer v. Stralen constateert, dat het gebrek aan cokes dus de reden is tot prqsverEoogmg. Maar dat mag vöor een 1 gemeentelijk bedrijf dat immers geen middel mag zijn om zoo groot mogelijko winst te maken geen. reden, zijn, om de prijzen te doen oploopen. Als er gevaar bestaat, dat men daar door niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, dan zou men beter doen bestel lingen buiten Leiden tijdig niet meer te accepteeren. Men kan zoo'n scbaarschte zien aankomen. Verder volgt uit die prijs verhooging, dat de particuliere handela ren verplicht zijn ook hun prijzen te ver hoogen. Do inwoners worden daarvan de dupe. Spr. heeft vernomen, dat de schaarscbte ontstaan is, doordat er voel gietcokes is ge fabriceerd, waarnaar veel vraag is Der halve heeft de directeur meer gestreefd naar winst, dan naar het behartigen van de belangen der Leidsche burgers. Hedenmiddag zal er geen beslissing in zijn geLeelen omvang kunnen worden ge nomen. meent spr. Het is gewenscht, dat de raadsleden eerst eens kennis nemen van het contract inzake de prijspolitiek. Verder schijnen er afspraken te bestaan tusschen de directeuren van gasfabrieken. Wethouder Sanders: Daar hebben wij liier niets mee te maken. De heer v. Stralen acht het van be lang, dat het publiek alsnog gelegenheid krijgt cokes te halen tegen lagereu prijs, zij bet dan ook met levering op langeren termijn. De heer Heemskerk begrijpt de te leurstelling der menschen. Z.i. zijn er twee elementen in de kwestie te onderscheiden. Ten eerste de vraag: was deze verhooging noodig en ten tweede was het noodig, die verhooging zoo onmiddellijk in te voeren. Spr. gelooft wel, dat de directie goede reden voor deze verhooging zal hebben. Er zit een onaangename kant aan, nu ook de particuliere handelaren volgens contract hun prijzen moeten verhoogen. De burgerij wordt daardoor gedwongen, dezen handelaren een extra voordeeltje te bezorgen. Spr. is er tegen, om nu de ver hooging weer in te trekken en te verda gen tot bijv. 15 September. Want dan be reikt men slechts, dat iedereen, dit 't be talen kan, koopt wat hij krijgen kan, ter wijl de mindere man, die niet zooveel te gelijk kan koopen, later dure cokes moet betalen. De heer Eikerhout zegt, dat het pu bliek er op gerekend heeft, dat het tot 1 Sept. cokes kon krijgen tegen zomerprij- zen. Hij had het dan ook heter gevonden, als pas tegen dien datum de verhooging was ingevoerd. Wethouder S a n d e rs is het met den heer v. Stralen eens, dat de kwestie van de prijspolitiek niet in één middag kan worden afgehandeld. Spr. is bereid, dit nader bij de commissie van beheer van de Lichtfabrieken ter sprake te brengen. De productie van de gietcokes kan dan even eens bësproken worden. De fabricage daarvan is voor de Lichtfabrieken van groot belang. Uitstel van de prijsverhoo- ging acht spr. zeer bezwaarlijk. Dat zou een run om cokes ten gevolge hebben. De minder gesitueerden zouden dan achter het net visschen en de prijsverhooging zou daarna nog grootex worden dan nu. Do gevolgde tactiek is het voordeeligst voor de economisch zwakkeren. De Voorz. stelt voor, deze adressen in handen van B. en W. te stellen om praead- vies. Dxe heer Baart gelooft niet. dat deze maatregel ten goede komt aan de minder gesitueerden. Het zijn juist de minder ge situeerden die zich van cokes bedienen. Spr. had het beter gevonden als de ver hooging wat was uitgesteld, dan hadden de menschen nog wat cokes kunnen op doen. Do Voorz. herinnert er aan, dat de commissie van de Lichtfabrieken alleen maatregelen kan nemen en dat de raad daarin geen besluiten kan nemen. De heer G r o en 0 v el d vraagt of niet onderzocht kan worden of de verhooging niet wat al te groot is geweest. Wethouder Sanders zegt daarop, dat de prijzen van cokes ook na de verhoo ging hier nog Jang niet te hoog zijn in verband met andere steden. De heer v. Stralen gelooft niet, dat deze maatregel door den directeur van de Lichtfabrieken is genomen met de bedoe ling om daardoor economisch zwakkeren te beschermen. Spr. heeft van den direc teur de schriftelijke toezegging gekregen, dat in een volgend jaar zulk een verhoo ging niet zoo plotseling meer zou plaats hebben. Spr dient dan een motie in, waarbij de commissie van beheer der lich!fabrieken wordt uitgenoodigd, om alsnog de mogelijk heid te overwegen van terugtrekking der prijsverhooging. De Voorz. raadt den heer v. Stralen aan, zijn motie terug te nemen, daar het zelfde bereikt wordt, als de adressen in han den van B- en W. worden gesteld om prae- advies, met de toezegging, dat B. en W. deze zaak zoo spoedig mogelijk ter sprake zullen brengen hij de commissie van beheer De heer v. Stralen handhaaft echter zijn motie. De heer W i 1 m e r: Wat 'n nonsens. Dan stemmen we de motie eenvoudig af. En aldus geschiedde. In stemming gebracht, wordt de motie verworpen met 1613 stemmen. Tegen stem den de heeren: v. Hamel, Schoncveld, v. d. Reyden, Huurman, Coster, Eikerhout, Wilmer, Deumer, Heemskerk, Wilbrink, v. Rosmalen, Spendel, Mulder en de 3 aanwezige wethouders. De adressen worden daarna in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Wethouder Splinter doet ten slotte nog een spoedvoorstel om de demping, rio- leering en bestrating van een slootgedeelte in de Wasstraat voor rekening van den heer Voorsluis onderhands te doen aanbe steden aan do firma v. d. Geer en Stuif zand voor de som van 18.498. De heer Schüller verzet zich tegen een dergelijke spoed-behandeling. De raad wordt alweer gesteld voor een voldongen ieit. De Voorz. zegt, dat B- en W. onmoge lijk de raadsleden eerder hadden kunnen inlichten. De kwestie is ons vanmorgen pas bekend geworden. Wethouder Splinter: Er zit niets 1 bijzonders achter, 't Is louter een formali teit. Omdat het een onderhandsche aanbe steding betreft, is toestemming van den Raad noodig. Maar de gemeente heeft er verder weinig mee te maken, want alles is voor rekening van den heer Voorsluis. Na nog eenig gemopper van den heer Schüller wordt het voorstel z. h. st. aan genomen. Het adres van den Leidschen Blinden- bond, dat de.heer Baart nog in deze verga dering had willen bespreken, wordt wegens het vergevorderde uur toch maar uitgesteld tot de volgende vergadering. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. Aan de scheidende leden. Daarna richtte de Voorz. tot den ouden raad, wiens laatste vergadering thans ten einde was gekomen, eenige woorden van afscheid. Een vier-jarige periode is hier mede weer gesloten. Ingrijpende besluiten zijn er genomen. Of deze alle in het belang van de gemeente Leiden zijn, zal de toe komst moeten leeren. Doch een ieder heeft volgens zijn overtuiging zijn best gedaan, om datgene gedaan te krijgen, wat hij (of zij) het beste achtte in het belang van Lei den. Namens de burgerij brengt spr. den raad daarvoor hartelijk dank. Voor een twaalftal raadsleden is deze vergadering de laatste. De samenwerking van spr. met den raad is te kort om per soonlijk uit te maken wat ieder van hen heeft gepresteerd, maar toch smart het spr. verscheidene raadsleden niet meer te zullen terugzien- Voor den heer v. Hamel zou het 6 Sept. a.s. 40 jaar geleden zijn, dat hij voor het eerst zitting nam als raadslid. Dat is wel een merkwaardig feit. Vooreerst sluit deze periode twee geschiedkundige tijdvakken in en vervolgens is deze periode vooral merkwaardig geweest om de groote activi teit, door den heer v. Hamel aan den dag gelegd, gedurende die jaren, waarvan 18 jaar als wethouder van onderwijs. Als wet houder en loco-burgemeester en op veler lei ander gebied hebt u, aldus spr., de gemeente met onverflauwden ijver en door tastendheid gediend. De jaren hehben u genoopt tot toezien; moge gij nog lange ja ren toezien hoe de jongeren uw werk voort zetten (applaus). De heer Mulder steekt den heer v. Hamel naar de kroon. Hij was 26 jaren lid van den raad, waarvan 5 jaar als wet houder van fabricage- Als geboren en ge togen Leidenaar hebt gij het als uw ideaal beschouwd om de gemeente te dienen. Ziek te heeft u genoopt, de laatste maanden uw wethouderschap neer te leggen. Toch zijn wij blij, dat u de laatste vergaderingen als gewoon raadslid hebt kunnen meemaken. Namens de burgerij zeg ik u hartelijk dank voor uw burgertrouw (applaus). De heer Sanders is nog een jonge ling vergeleken bij deze twee nestoren. Spr heeft den heer Sanders leeren waardee- ren als wethouder, en spr. was het dik wijls eens met diens besluiten. Ditmaal echter betwijfelt spr. of de heer Sanders recht deed met zijn besluit om zich geheel terug to trekken. Spr. gelooft, dat de 7 ja ren dienst in het belang van de gemeente slechts een voorspel zijn geweest en hij troost zich met de gedachte, dat de heer Sanders nog wel eens zal terugkeeren (ap plaus). Do heide dames in den raad, mevr. v. 11 a 11 i ev- E m b d e n en mevr. D i e- t r i c hd e R o o y zullen ook niet terug keeren. Zij hebben evenwel getoond op haar gebied, dat een vrouw in een ge meenteraad een taak kan vervullen. Ook aan haar hartelijk dank. De heer Eer dmans heeft dikwijls blijk gegeven van helder inzicht in de kwesties en menig advies van groote waar- do heeft hij in de afgeloopen 9 jaren ge geven. Wij zullen uw aanwezigheid ten zeerste missen. De heer Dubbeldeman was 8 jaren raadslid en heeft vooral op het gebied van woningbouw menig belangrijk advies gegeven. De heer Knuttel, die eveneens 8 jaar zitting heeft gehad, had een moeilijke taak in verband met zijn afwijkende zienswijze. Zijn zienswijze heeft hij steeds ontvouwt op-een manier, welke altijd sympathiek was. De heeren Goster, Deumer, Scho- neveld en Ebbink waren slechts kor ten tijd lid van den raad. Ook aan hen brengt spr. hartelijk dank (applaus). De heer v. Ha m e 1 is onder den indruk van de vriendelijke woorden van den bur gemeester. Bijna 1000 vergaderingen heeft spr- meegemaakt. In verband met zijn ge zondheid kon spr. de laatste jaren niet meer zooveel doen als hij wilde. In ge dachte verwelkomt hij de nieuwe raadsle den. Aan allen, die met hem hebben samen_ gewerkt, den burgemeester, den secretaiis, de ambtenaren brengt spr. hartelijk dank Den burgemeester wensch t spr. toe een goede gezondheid en uithoudingsvermogen opdat hij nog veel moge doen ten bate van do stad Leiden (applaus). De heer Mulder spreekt eveneens woorden van dank. Het is voor spr. die 26 jaren lang zijn krachten voor de stad Leiden heeft gegeven, een gevoelig oogen- blik. Spr. heeft den arbeid van het wet houderschap met genoegen gedragen, vooral door den steun van het college van B. en W. en van den secretaris- Allen, met wie spr. zoo vaak in aanraking kwam ge durende die jaren, brengt spr. oprechten dank en hulde. De burgemeester wenscnl spr. toe kracht om voort te blijven arbei den en den raad eveneens, terwijl spr er den nadruk op legt> toch steeds liet partij belang achter to stellen bij het belang van de gemeente. Met een enkel woord brengt spr. ook dank en hulde aan wethouder Splinter, dio zoo plotseling het wethouder schap van spr. heeft overgenomen. Spr. hoopt, dat de nieuwe raad hem in deze functie zal handhaven (applaus)- Ook de heer Sanders dankt den bur gemeester voor zijn woorden. Spr. heeft zijn taak met lost en liefdo vervuld. Dat dankto spr. aan de goedo verstandhouding H Wordt waarachtig tóch nog zomer; Wie. had dat nou toch verwacht, Dat het einde van den zomer Ons nog even zomer bracht. Heel den natten langen, zomer Werd op zomerweer gevlast, Maar bet zwempak en de stroohoed Bleven koppig in de kast. Uitgaan? Niks hoor! Ga maar fietsen, Als de wfatf met vlagen woedt, Verreweg do meeste menschen Droegen win tor-ondergoed. En het grootst bewijs, dat deze Zomer heusch geen zomer was, Is de tot den draad versleten Pasgekochte regenjas. Maar nu kwam er zomerweelde, Ook al kwam het dan wat laat, Plots'ling zie je weer een stroohoed, En een ijsco-man op straat. Plots'ling is 't weer los on luchtig Plotseling weer zonneschijn En ik mompel zacht en blijdo: 't Zal nog even zomer zijn! Even nog wat blauwo luchten Even nog wat strandpleizier; Even nog wat limonade, Wisky Soda's, Pilsnerbier. Maar bedenk, dat om den regen U steeds niets dan klagen deed, Zeg dus niet vandaag of morgen: Jasses, bah, wat is het heet! Neen, we gaan nog wat genieten Van de zonne-zalïgheid. Nu we plotseling verblijd zijn. Met een echten!" zomertijd. Maar 't is waar ook, „Zij" is jarig, Dus, hoe kan 't ook anders zijn. Dan een dag vol zonneweelde Morgen zomerzonneschijn. 't Is geen wonder; eind Augustus Heeft een zomerzonnelach, Want de Koningin is jarig En dus is het Zonnedag. in het college van B. en W., vooral met burgemeester do Gijselaar. Dank brengt spr. aan allen, die met hem hebben sa mengewerkt, den burgemeester, den secre taris, en de ambtenaren. Dank ook aan den raad, die in meerderheid toonde ver trouwen te hebben in spr.'s beleid. Dank tenslotte ook aan Godes genade, die spr. de kracht en de gezondheid gaf om te ar beiden- De hoogachting voor het wethou derschap heeft spr. tot aftreden genoopt- De werkzaamheden daaraan verbonden eischen den geheelen mensch en bij de steeds toenemende werkzaamheden van spr.'s eigen werkkring, meende spr. de functie van wethouder er niet langer naasf te mogen blijven vervullen. Spr. besluit met de beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van de stad Leiden. De heer Eerdmans spreekt daarna uit naam van de andere scheidende raads leden, anders zouden het nog 12 speeches worden. Bij alle verschil van meening, zullen wij allen toch met genoegen aan dit samenzijn blijven terugdenken, omdat wij allen het gevoel hebben, dat wij de belan gen van Leiden naar beste weten wilden dienen. Spr. eindigt met de beste wen schen uit te spreken voor den arbeid van de volgende raadsperiode. Onder die „andere raadsleden" was niet de heer Knuttel begrepen. Hij sprak voor zichzelf en constateerde, dat de bur gemeester de zaak zuiver had gesteld Acht jaar lang heeft spr. de revolutionaire be ginselen hier in 't licht gesteld net is jammer, dat in de volgende zittingsperiode het revolutionaire geluid niet meer zal worden gehoord; maar wij komen terug, hetzij ik of een ander! Daarna sluiting. Gemengde Bsrichtew ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Het tloodelijk ongeval bij Barneveld. Omtrent het doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg hij Barneveld me'dt de „Tel." nog het volgende: De twintigjarige G. van Uffelen uit Bar neveld zou Zaterdagmiddag een tocht op zijn motorfiets maken om deze te pro beeren. Hij reed op den bitumenweg naar Nijkerk met een vaart van 60 a 70 K.M., zonder op den onbewaakten spoorwegover gang, te Harselaar. welke hem bekend was, te letten. Van U is den sneltrein AmersfoortApeldoorn, welke kwam aan rijden, in de flank gereden. De motor fiets met berijder sloegen achterover en zijn vervolgens nog een twintigtal meters meegesleurd. De getroffene werd zeer verminkt. Hij was dadelijk dood. De ma chinist van den sneltrein, die het ongeluk bemerkte, heeft den trein nog doen stop pen, waardoor deze ongeveer een kwartier vertraging had. Dadelijk waren de burge meester, politie, een dokter en verpleeg ster ter plaatse. De verpleegster heeft het tijk in een laken gewikkeld. Het werd per brancard naar de moeder, die weduwe is, vervoerd. Dr. van Buuren uit Barneveld heeft haar op de droevige gebeurtenis voorbereid. Zooals te begrijpen, was zij diep onder den indruk. Op denzelfden overweg zijn reeds meermalen ongeluk ken met dood el ij-ken afloop gebeurd. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Een vader van negen kinderen gedood. Gisteravond reed do heer v. d. K- uit Helmond met zijn motorrijwiel in snelle vaart door Mierlo-Hout toen hij plotseling voor de tram moest uitwijken. Hij reed daarbij een man aan, die tegen den grond werd gesmakt. Deze, een zekere Giebels, die vader was van negen kinderen, werd op slag gedood. De motorrijder werd in zeer zorgwokkmdcii mesland in hei R. Gasthuis to Helmond opgenomen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4