VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1927 la ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, ij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, tan co per post f 2.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. 18e Jaargang No. 5653 S)e £cicbeli& ©ou^cmt Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 16 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief Berekend. Kleine advertentlèn, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. 511 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Onverantwoordlijk gestook. In eenige steden van ons land zijn er relletjes geweest naar aanleiding van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Zooals elk verstandig mensch inziet: absoluut doelloos en nutteloos. Er zijn, helaas, daarbij weer slachtoffers gevallen. Terecht schrijft naar aanleiding hiervan rHet Vaderland": „Zwaar is dan ook, naar onze meening, flo verantwoordelijkheid van hen, die deze relletjes in de hand werken* en daartoe behoort tot onzen spijt „Het Volk", het hoofdorgaan van de S.D.A.P. O, niet di rect, dat zij dadelijk toegegeven, zoo ver standig is de partij, die ministerieel wil worden^ wel. Maar indirect. De lezer oor- 'deele zelf of wij in deze iets te veel bewe ren. Het Volk van eergisterenavond schrijft over de voltrekking van 't doodvonnis aan Sacco en Vanzetti, aan het hoofd van het blad met vette letters „de moord volbracht" Het blad weet, dat het daarmee eene wel bewuste onwaarheid schrijft. Er is in het proces van deze beide anarchisten geen. ienkel rechtsartikel geschonden, en ook niets gebeurd wat met de Amerikaansche 'rechtsprocedure in strijd is. Dat is door de eerste juristen in Amerika zoo nauwgezet mogelijk onderzocht. Wat men wel kan idoen is betreuren, zooals Prof. Bonger [deed in „Het Volk", dat een jury bier het Schuldig uitsprak, die niet de minste ar gumentatie voor haar verdict behoeft te geven, maar dat kan het hoofdorgaan van do S.D.A.P. juist niet, omdat zij den vol gelingen jaren lang heeft voorgepreekt, dat eene jury verre te verkiezen is boven onze klassenjustitie, met welken naam onze integere en bekwame rechters wor- 'den versierd. Is het noodig er op te wijzen* dat de licht ontvlambare lezer door die woorden „De moord volbracht" in eene mentaliteit komt, die verlichting vindt in het werpen met straatsteenen naar onze onschuldige politie? En nog veel erger was het, dat „Het Volk" het aandorst, de weigering van gratie aan de beide ter dood veroordeel den met vette letters te betitelen als „Het kapitalisme op zijn vuilst"; dat is niets anders dan opruiing en te laffer, omdat zorgvuldig gekozen is naar zulk een vorm, liat men buiten bereik van den strafrechter blijft". Droevig is de gewetenloosheid, waarvan men blijk geeff bij het ontketenen van de hartstochten der minst-ontwikkelden, waardoor dezer dagen veel ellende wordt gebracht. BUITENLAND Duitschland Nog steeds Sacco en Vanzetti. Slachtoffers der betoogingen. Te Hamburg hebben de communistische Onlusten naar aanleidingvan de executie der beide Italianen te Boston een slacht offer geëischt. Een een-ea-twintig-jarig Wachtmeester der politie, die buiten dienst Was, werd door vijftig zestig demon stranten aangevallen, neergeknuppeld en door een dolksteek vermoord. De hoofd dader is ontkomen. Communistische betoogingen in de open. lucht zijn nu voorloopig te Hamburg ver boden. Een ander staaltje van communistische Wreedheid wordt uit Leipzig gemeld. Daar Werd epn jong communist doodelijk ge wond. Twee kameraden zetten hem in een auto en reden met hem door de stad, overal stilhoudend en uitroepend dat deze jonge man, dien men reeds dood waande, als slachtoffer van het kapitalisme was gevallen. Nu is gebleken, dat de jonge man pas in het ziekenhuis is bezweken en dat dus op straat geen lijk werd vertoond. Maar het is ten slotte nog veel erger, jdat men dezen zwaargewonde als propa ganda object misbruikte in plaats van hem naar den dokter te brengen en zoo misschien nog zijn leven te redden, Na^ tuurlijk komen de beide schuldigen voor den strafrechter. De strijd om de vlag. Ingevolge het besluit van de hoteliers- ycreeniging om opk in de toekomst de rijksvlag niet uit te steken, heeft de eerste burgemeester van Berlijn, Böss, niet deel genomen aan het banket, dat do Ameri kaansche club te Berlijn ter eere van den New Yorkschen burgemeester Walker gisteravond in hotel „Kaiserhof' heeft 'gegeven, l De thee, die het gemeentebestuur van Berlijn gistermiddag ter eero van Walker in hotel „Esplanade" zou geven, is afge zegd, daar ook dit hotel weigerde in do rijkskleuren to vlaggen. Inmiddels hebben ook de vertegenwoor- digers der Pruisische regeering geweigerd deel te nemen aan het banket, dat de „Vereeniging der Radio-industrie" in ho tel „Esplanade" zal geven. De Dresdner Bank te Berliju had op grondwetsdag niet de zwart-rood-goudon rijksvlag, doch de groen-witte vlag van Saksen uitgestoken. In verband met aan vallen in de democratische pers deelt de directie der bank thans mede, dat zij ook onder het keizerlijk régime als Saksische instelling bij feestelijke gelegenheden steeds do groen-witte vlag heeft geheschen. Naar voorts vernomen wordt., zal ook het tentoonstellingsbureau zich bij de op vatting van het Berlijnsche gemeentebe stuur aansluiten en geen feestelijkheden organiseeren in hotels, die niet met de rijkskleuren vlaggen. Het bureau moet in middels reeds een thee in hotel „Esplana de" ter gelegenheid van een model-ten toonstelling hebben afgezegd. Ook voert het bureau onderhandelingen met de „Ver eeniging der Radio-industrie", over de vraag of het mogelijk, is, de thee en het groote banket, die tegen 2 September in hotel „Esplanade" zouden worden gege ven, in een ander hotel te doen plaats vin den. Heden wordt een vergadering gehouden door den rijkshond van Duitscho hotelbe- zitters, waarop de drijvende krachten der Berlijnsche organisatie zullen trachten, het gisteren door hen genomen besluit tot het geheele rijk uit te strekken. Ook de Pruisische regeering heeft geen gevolg gegeven aan do uilnoodiging der Amerikaansche club tot deelneming aan het banket in hotel „Kaiserhof". President Hindenburg zal zich op 16 November aan boord van een kruiser naar Koningsbergen begeven, ten einde deel e nemen aan de onthulling van een Tannen- berg-monument. Do vlagkwastie is voor deze gelegenheid in dier voege opgelost dat de oude zwaxt-wit-roode, de nieuwe zwart-rood-gouden, de zwart- witte Prui sische en de Oost-Pruisische provinciale vlaggen tegelijkertijd geheschen zullen worden. Frankrijk De onlusten te Parijs. Woensdagavond nog een P o g i n g. Tegen half elf Woensdagavond is er, naar Belga meldt, op den boulevard Se- bastopol te Parijs, een troep van zoo wat driehonderd betoogers in botsing gekomen met de politie. Er vielen schoten en de agenten dreven de betoogers uiteen. Toen er om half twaalf een groep betoo gers weer een stoet wilde vormen op de boulsvards hebben patrouljes republikein- sche garde te paard de straten schoonge veegd. Gisteren zijn eenige rust-verstoorders van Dinsdagavond ter gelegenheid van de betooging van Sacco en Vanzetti, op wie uit winkels gestolen goed en verboden wa- pers gevonden werden, tot het maximum der daarop gestelde straffen veroordeeld. Bij de Dinsdag gewonde agenten duurt het onderzoek voort. Intusschen beschuldigen eenige bladen, die alles minder dan com munistisch zijn, bepaalde agenten van noo- deloose hardheid. Twee reportera van de Rappel werden door hen gewond, ander zijds is in de goederenbeurs een inzameling geopend ter belooning van den toen dooi de politie betoonden ijver en gisteren werd al 50.000 francs aan den prefect van poli tie afgedragen. De totale schade, Dinsdag aan de win kels, café's en hotels toegebracht, kan nog niet worden opgegeven. Op den boulevard Sébastopol werden 37 dier inrichtingen toegetakeld. De schade wordt (daar al leen) op drie tot vier millioen frank ge schat. Over de vraag of er toen is geroofd, wordt nog geredekaveld. In elk geval zjjn uit étalages bepaalde dingen gestolen, maar geen enkele winkel schijnt geplunderd te zijn. Wel is Dinsdag door een benle het graf van den Onbekenden Soldaat bezoe deld. Het comité, dat de daarbij brandende vlam verzorgt, overlegt hoe die beleediging kan wonden gewroken. Ierland. lerlands parlement ontbonden. Op aanbeveling van de regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft de gouverneur-generaal een proclamatie ge- teekend, strekkende tot ontbinding der na tionale vergadering. De nieuwe verkiezin gen zullen tegen 15 September a.s. plaats hebben. Tusschentijdscho verkiezingen. De beide tusschentijdsche verkiezingen in de stad en het graafschap Dublin heb ben voor de regeering van den Ierschen Vrijstaat twee zetels winst opgeleverd. Afschaffing doodstraf. Volgens een verklaring van den Deen- schen minister van justitie zal in het nieuwe strafwetboek de doodstraf worden afgeschaf* Joego-Slavië Verkiezingsstrijd. Een tegenstander gedood Twee voorstanders van Raditsj zijn op 'n politieke vergadering slaags geraakt met een propagandist van do Kroatische volks partij. Laatstgenoemde werd gedood. Zij zijn in hechtenis genomen. Een commissie zal ter plaatse een onderzoek instellen Rusland Denisof en Annekof terechtgesteld. De centrale executieve commissie heeft geweigerd gevolg te geven aan het verzoek om uitstel van executie door de generaals Annekof en Denisof gedaan. De beide mi litairen zijn thans terechtgesteld. Afrika Opstand in Lybië. Volgens een bericht uit Cairo melden de Egyptische bladen, dat er een opstand is uitgebroken in de Italiaansche kolo nie Lybië aan de Noordkust van Afrika. De opstand zou nog steeds in omvang toe nemen. De opstandelingen meoten volgens de Arabische bladen aangevoerd worden door leiders die hun opleiding in Europa heb ben ontvangen en over modern oorlogs materiaal, zelf over vliegtuigen beschik ken. Een Italiaansch vlieger moet reeds door de vijandelijke vliegtuigen neerge schoten zijn. China. De krijgsoperaties. Verschillende leden van de Hankau- en Nanking-regeeringendio besprekingen hebben gevoerd, zijn gisteren in een Ghi- neescho kanneerboot stroomafwaarts ver trokken, waarschijnlijk naar Nanking. Ge meld wordt, dat te Kioekiang oyereenstem- mng is bereikt, doch het is niet bekend, in hoeverre de afgevaardigden als verte genwoordigers hunner r-og^fngen be schouwd kunnen worden. Sommige leden der Nanking-regeering, die, naar gemeld werd, zich tegelijk met Tsjang Kai-sjek hadden teruggetrokken, zijn naar Nan king teruggekeerd, terwijl anderen, die ge bleven zijn, hun ontslag hebben ingediend. De troepen van Soen Tsjoean-fang ma ken toebereidselen om den Jangtse op vijf plaatsen over te steken, ten einde den Zuidelijken oever van Nanking tot Tse- kiang to kunnen bezetten. De rechtervleu gel van Soen's troepen staat nog steeds te Poeau. Mexico. Weer een treinoverval. Achttien reizigers gedood of gewond. Volgens berichten, ontvangen door het Amerikaansche departement van Builen- landsche Zaken zijn achttien personen gedood of gewond bij een overval door een bende van honderden mannen op een trein van de Southern Pacific. De overval had plaats om vier uur 's morgens, 15 K M. ten Zuiden van Acaponeta in den Mexi- caanschen staat Nayarit. Een Amerikaan sche dame werd ernstig gewond. Er be vonden zich nog toen andere Amerikanen in den trein, maar geen hunner werd ge troffen. Er werden ongeveer veertig scho ten op den trein afgevuurd. Australië Een duur protest. Zeventienhonderd man ontslagen. Uit Syney in Australië wordt aan de „Times" gemeld, dat meer dan duizend ar beiders der stedelijke spoorwegwerkplaat- sen zijn ontslagen, omdat zij Dinsdag zon der vergunning van hun werk zijn wegge bleven om te protesteeren tegen de execu tie van Sacco en Vanzetti. Hun is mede gedeeld, dat zij zich voor hun wederto- werkstelling kunnen aanmelden bij het Arbeidsbureau. Do arbeiders hebben thans de bemiddeling van den minister ingeroe pen voor hun wederindienststelling. Ver der hebben zevenhonderd arbeiders van een in aanbouw zijnde electrische cen trale te Bunnerong, die Dinsdag van het werk wegbleven, officieel medededing gekregen, dat zij niet meer aan het werk zouden kunnen gaan. tenzij zij een aanne melijke reden konden opgeven voor hun wegblijven. BHINEMLflMD NED. MIDDENSTANDSBOND. Viering 25-jarig bestaan. Het middenstandscongres werd gister morgen te tien uur in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag voortgezet. Allereerst wordt de behandeling van het onderwerp Koopovereenkomsten, waarbij de eigendom wordt voorbehouden wel ke behandeling eergisteren niet beëindigd is kunnen worden weer aan de orde ge steld. Een motie-Schürmann werd bij accla matie aangenomen. De Voorzitter dankt mr. Schürmann voor den arbeid, ten deze vericht en hij brengt hem tevens dank voor hetgeen mr. Schürmann gedurende 25 jaren als advi seur voor den bond heeft gedaan. De directeur van het bondsbureau, de heer Ingenool, deelt mede, dat 83 aange sloten vereenigingen met 220 afgevaardig den zijn vertegenwoordigd, zoomede 22 Kamers van Koophandel met 57 afgevaar digde leden. Ingekomen is o.m. een schrif telijke gelukwensch van den president der Internationale Middenstands Unie, den heer Tschumi. De lieer Sclicores, voorzitter van de Chr. Middenstandsvereenigiug, en de heer Struycken, voorzitter van den R. K. Mid denstandsbond, spreken de besto wenschen uit voor den bloei van den Middenstands bond en voor een aangename samenwer king. Hierna was aan de orde een bespreking over de winkelsluiting en werktijden waarvan wij gisteren in een gedeelte onzer oplage een en ander hebben medegedeeld. De discussie was erg verward en ru moerig. De heer v- Bommel, secretaris der Haag- sche Winkeliers ver. had een tweetal moties ingediend. Tijdens de discussies wijzigde de heer Van Bommel eenige keeren zijn moties. De bondssecretaris De Groot diende even eens een motio in. Onder eenig tumult werd er op gewezen, dat verschillende afgevaar digden waren vertrokken. (Geroep: Dan moeten ze maar blijven!) Om uit do verwarring en den chaos te komen, deed de ondervoorzitter, de heer Gorris er op wijzend, dat een zeer be langrijke beslissing op het spel staat het denkbeeld aan de hand, binnen een maand opnieuw te vergaderen. De Voorzitter ontried zulks. De heer Van Bommel trok nu zijn eer- sto motie in en verving zijn tweede motie door een andere, n.l. de volgende: „Het Congres 'ragt het Bondsbestuur op aan den lllnister van Arboid kenbaar to maken dat de voorontwerpen van wet betreffende winkelsluiting en werktijden besluit voor winkels, zooals zij te onzer kenis zijn gekomen, bij den Ned. Midden standsbond onoverkomelijke bezwaren heb ben ontmoet, noodigt het bondsbestuur uit, die maat regelen te treffen, welke er toe kunnen lei den, dat aan de indiening van deze wet op de winkelsluiting en dit werktijdenbesluit geen gevolg zal worden gegeven". Deze motie werd onder luid applaus met algemeeno stemmen aangenomen. Het congres, dat ook gisteren gedeelte lijk door mr. Heringa, chef van de afd. Handel van het departement van Arbeid werd bijgewoond, werd daarna door den voorzitter met de gebruikelijke plichtple gingen gesloten. Do heer Gorris huldigde nog in warme bewoordingen den voorzitter, den heer Schürmann en diens broeder mr- J. G. Schürmann, waarvoor beiden hun dank betuigen. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Centrale raads- en jaarvergadering. Dinsdag 13 September a.s. houdt de Hanze in het Bisdom Haarlem in de groo te zaal van café-restaurant Brinkman, Groote Markt te Haarlem, de 40ste verga dering van den centraJen raad tevens de 20ste jaarvergadering. Aanvang der ver gadering half elf v m. De agenda vermeldt o.m uitbrenging der jaarverslagen, vast stelling der begrooting (sluitend met een totaalcijfer van 28.040.verkiezing van drie hoofdbestuursleden, behandeling der hoofdbestuurs- en afdeelingsvoorstel len en bespreking van de actueele soc.- econ. politiek met betrekking tot het mid- denstandsbodrijf. De vergadering wordt om 5 uur gesloten. Intusschen is er om half drie een excur sie voor de reeds aanwezige dames naar park „Grocncndaal", onder leiding van het bestuur van den R.-K. Vrouwenbond. Om 5 uur is officieele ontvangst door het gemeentebestuur ten sladhuize, terwijl om 8 uur in de zalen van restaurant Brinkman een begroetingsavond wordt ge houden, terwijl een concert op de Groote Markt plaats heeft. Den volgenden dag. Woensdag, om half tien 's morgens wordt er een plechtige ge zongen H. Mis opgedragen aan het Hanze- altaar in do Katheddaal van St.-Bavo. De Bondsadviscur houdt een toespraak. Om 11 uur maken de leden eenige ex cursies, aangeboden door de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggen de gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Na do lunch is er om half drie een offi- cieele herdenkingsvergadering in de gcm. concertzaal, Begijnestraat. De agenda hier van vermeldt: Ontvangst van Z. D. H. Mgr A. J. CaJlier, 2. Opening, 3. Orgelvoor dracht door den heer If. Andriessen, 4. Toespraak van den bondsvoorzitter, 5. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nog 2 slachtoffers van communistisch! betoogingen te Hamburg en Leipzig. lerlands par ement ontbonden. Treinoverval in Mexico. Aardbeving op het eiland Formosa (Ja pan). Dooden en gewonden. (Buitenl. Be richten, 2do blad). Bij Chamounix is een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. (Buitenl. Berichten, 2d. blad. BINNENLAND. Op het congres van den Ned. Midden standsbond is gisteren een motie aangeno men. waarin het bondsbestuur wordt uit genoodigd die maatregelen te treffen, wel ke er toe kunnen leiden, dat aan de indie ning van de wet op de winkelsluiting en van het werktijdenbesluit voor winkes vooralsnog geen uitvoering zal worden ge geven. LEIDEN. Gisteravond zijn bij de Haagsche Schouw twee auto's tegen elkaar gereden. Een meisje van 14 jaar werd gedood; drie personen gewond. Onze Geïllustreerde Pagina Do photopagina geeft o.m. photo's van: con tentoonstelling te Almelo; oen kat tentehuis te 's-Gravenhago; oen vlieg les; do Scbotorsingel te Haarlem. Redo van prof. Aalberse, G. Orgel, 7. Redo van Min v. Staat A. v. d. Vijvoro uit Brussel, 8. Orgel, 9 Sluiting. Na het offi- cieele diner is er om half negen oen con certuitvoering in do gcm. concertzaal. Me dewerkenden: Mia Peltenburg (sopraan), Louis van Tuldor (tenor), Hendrik An driessen (piano) en het mannenkoor „SL Caecilia". SACCO EN VANZETTI. Wederom relletjes te Rotterdam. Do ongeregeldheden, die do laatste avonden in de omgoving van don Goud- scheBingel plaats vonden zijn ook gister avond weer voorgekomen. Reeds vroeg in den avond was een vrij groote menigte op do been op den Goudschesingel en in de daarop uitkomende straten. Al spoedig bleek, dat. er zich een groote groep jortgens tusschen bevond wien hot erom te doen was den „strijd" met do politie aan te bin den. Te acht ur, toen het eenigszins ging schemeren, rukte een groot aantal recher- chours van hot Bureau Lang Torenstraai uit en onmiddellijk na aankomst op den Goudschesingel werd met den revolver in do hand het publiek uiteengejaagd. Tn do Korlcbrantstraat sneuvelde al spoedig oen ruit. Een rechercheur werd door de scher ven gewond. Dit was het begin van een reeks charges. Tijdens deze jaagparlijeji werd een 4-tal personen gewond die allen door Eerste Hulpers verbonden werden. In do zijstraten van den Goudschesingel, het brandpunt van do relletjes, word veel ge schoten ter vreosaanjaging. Verscheidene café's werden door do politie leeggemaakt en daarna gesloten. Te halfnegen werd de Goudschesingel nabij de Jonker Frans- straat geheel afgezet. Niemand mocht meer passeeren; alleen trams werden toe gelaten. Daardoor werd voorkomen, dat het publiek heen en weer bleef loopen en het werk van de politie bemoeilijkte. To half tien rukte oen groote politiemacht uit: voorop 8 agenten te paard, die gedekt wer den door een zeer groot aantal voctagen- ten en rechercheurs. Onder leiding van een hoofdinspecteur werd een ware razzia door alle straten en stegen in do omgoving van meergenoemden Singel gehouden. Er vielen harde klappen. Zes personen wer den daarbij gewond, waarvan een vrij ern stig. Deze bleef bewusteloos liggen en moest naar een nabijzijnden politiepost worden gedragen. Te elf uur keerde de rust weer. Een groot deel van de politie macht werd teruggetrokken terwijl eeni ge rechercheurs, onder leiding van een inspecteur, bleven surveillcorcn. Er ge beurde verder niets bijzondore, zoodat te twaalf uur ook dezen konden vertrekken. De politieleiding heeft besloten aan het communistisch raadslid Van Burink geen toestemming meer te verlecnen in het openbaar te spreken. Tot nu toe was het gewoonte dat do heer Van Burink Zater dagsavonds op het Noordplein een vaste „spreokbourt" vervulde. Dit zal nu afge- loopen zijn, omdat de politie meent, dat de communist door zijn toespraken do rel letjes ontketent en aanwakkert. Arbeidsbemiddelingswet Commissie van advies aan don Hoogon Raad van Arbeid. Tot het uitbrengen" van een praeadvics omtrent het voor-ontwerp van een Ar beidsbemiddelingswet aan den Hoogcn Raad van A-beid, werd door den voorzit-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1