INGEZONDEN MEDEDEELING S. G. J. DE GROOT DE LEDERHOLZ KOFFER Het vliegongeluk met het ILL.M. toestel. öp den 23-jarigen Chinees Y, Y. L. uit de Aljehstraat aldaar tweo schoten uit een revolver gelost. L. kreeg een schot in de borst en een schampschot aan den rechter- elleboog. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Met een mes gestoken. Zondagmiddag is bij Roermond de 25- jarige arbeider Claessen door den 30-jari- gen K. met een mes gestoken. De longen waren geraakt, zoodat overbrenging naar het hospitaal noodig was. De dader is gearresteerd. Om een ijswafeltje. J. R., van beroep grondwerker, wonende te 's-Gravenhage, had Zaterdagmiddag met een paar vrienden een café bij de Geest hui gkade te Rijswijk bezocht. Toen hij on der den invloed van sterken drank dit café verliet stond daar juist een man met een ijswagentje. R. wilde een jongen, die bij de kar stond te kijken, eens op een ijswafeltje tracteeren, doch wilde dit zelf klaar ma ken. Hiertegen verzette zich de ijscoman; een vechtpartij ontstond, waarbij op een gegeven oogenblik de ijscoman R. aan een 'heen groep, waardoor deze achterover op den grond viel. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, achtte doktershulp dringend noodzakelijk. Dr. N. constateerde een gecompliceerde beenbreuk. Nadat het been ter plaatse gespalkt was, werd R. per politie-auto naar het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. Koeien in den Amstel. Gisterenmorgen geraakte een vrachtauto met drie koeien in den Amstel bij de Trompstraat te Amsterdam. Do auto moest uitwijken voor een tegenkomenden wagen, die niet ver genoeg op zij ging, met het ge volg, dat de chauffeur om een botsing te voorkomen, over den kant den Amstel in ging. Do chauffeur was spoedig op het droge. Met de koeien had men meer last. Twee van de drie werden levend op den wal gebracht; de derde verdronk. De auto werd la£er op den wal geheschen. Zigeuners. Een groote troep Zigeuners met beren, apen en wagens en alles wat deze nomaden met zich plegen te voeren, zwierf uren langs de DuitschNederlandsche grens om op Hollandsch gebied te kunnen komen Doch de gemeentepolitie van Kerkrade, de militaire politie en do marechaussées sur veilleerden en waren zóó op hun qui vive, dat de Zigeuners hun voornemen moesten opgeven en dieper Duitschland introkken. Een Haagsche bijzonderheid. DeMaisons. Een ons bekende jongeman, uit fat soenlijke, „gewone" burgerkringen, was tot-voor-kort bediende in een flinke, de gelijke zaak. Hij paste goed op, had werklust en energie, en wist een spaarduitje over te leggen. Hij bracht het zoover, dat hij aan een bescheiden eigen zaak kon gaan den- we eens gaan kijken. En: wie beschrijft onze verrassing, zoo ver telt D. H. in het „Vad.", toen we op de winkelruit met groote letters zagen staan: „Maison.... ja, wat er verder staat ver klappen we niet, want het is ons om het verschijnsel te doen en niet om het jong mensen min of meer belachelijk te maken. Maar er stond dan: „Maison....'' ei daarop volgde de naam van den eigenaar, ja maar hoe? Hij had z'n goeden, ronden, Hollandschen naam verfranscht, en achter „Maison" laten schilderen. En zóó, met dat uithangbord, is hij z'n ni; ven winkel begonnen. Ziehier een verschijnsel, dat zeer zeker ook elders voorkomt, maar dat in onze stad bijzonder sterk is. Tal van onze kof fiehuizen, van onze cafés, dragen uit- heemsche namen. Dat staat gekleed. "We hebben „Le Résidence" en „L'Espérance'' en „L'Avenir'', en toen er onlangs een nieuw café werd geopend, op den hoek van een onzer straten, werd er met groote letters op geschilderd: „Café The Cor ner" We hebben een „Lunchroom Lo Perroquel" en een „Lunchroom Sunny Home'', in één woord: we zijn rijk gescha keerd op dit gebied. En dan onze Au'sl „U zegt?" „Onze Au's". We bezitten „Au Bon Marché", en „Au Bonheur des Dames" en „Au Bouquet Royal'' en „Au Camelia" en „Au Corset Francais" en „Au Depart1' en „Au Goüt Artistique" en „Au Louvre", en waar zullen wij ophouden? Het is slechts een bloemlezing. Maar: het uitgebreidst is toch onze verzame ling Maisons. Daar kan nu letterlijk nie mand legen op. Wij hebben eens gekeken in onzen Telefoongids en daar staan na tuurlijk alleen nog maar de maisons met een telefoon in. Welnu, weet u hoeveel? Acht-en-zeventig. Zegge en schrijve: 78 maisons met een telefoon en hoeveel zijn er nog zonder? Bovendien hebben wij al leen op de letter „M" gekoken, later bleek ons dat verschillende maisons op een an dere letter in den Gids staan. Tal van fat soenlijke, degelijke, eerbare Hollandsche winkeliers houden er een maison op na. Kappers en banketbakkers en koks en mo dezaken en hoedenmakers en tapijtwinkels en meubel'winkels en wat al niet meer: het is alles maison. Natuurlijk komen er dan fraaie namen bij. Een kok noemt zijn zaak „Maison a Manger'', we hebben een „Mai son Alice'', een „Maison Anglaise", een „Maison Artistique", een „Maison Bobbc Frères", een „Maison La Femme Chic'', een „Maison Luxe" (Lampekappen staat er achter), een „Maison Mary", een „Mai son Maurice'', enfin, de maisons heeten van alles: „Noir" en „Nouvelle" en „Pa ris'' en „Pauletto" en „Petit" en „Pierre" en Truce" en „Thórèse", en het over- grooto deel der eigenaars is evengoed in kikkerland geboren als u en ik, maar wan neer zo in Den Haag een winkel beginnen en ze heeten Piet, dan laten zo schilderen „Maison Pierre", gelijk ook onze jongc- ?aan deed met e'n zaak en z'n naam. Een onzer familieleden van buiten de stad is onlangs het volgende overkomen. Hij ging een zeer bekendo banketbakkers winkel binnen, om voor z'n kinderen wat chocolade te koopen. De winkeljuffrouw vroeg, van welke firma hij die chocolade wilde hebben: Driessen of Rademaker of Sickesz ofRenjé? Onze bloedverwant had van laatstgenoemd merk nooit ge hoord, maar zeide, dat bet hem hetzelfde was. „Dan zal ik u maar Renjé geven",-, zei de juffrouw en ze kwam met een stuk chocolade vanRingers. Dit geval is absoluut historisch en het gebeurde trou wens in een „Maison", do juffrouw bleef dus in stijl. Natuurlijk zijn al die maisons niet zoo maar dadelijk te verwijderen, even min als de „coupe maison" in onze cafe's, waar men soms zelfs een „sneedje a la maison" kan krijgen: het is letterlijk over geschreven. Noordeinde II - Leiden - Telef. 706 NIEUWE VINDINGs Zeer licht en goedkoop. In diverse maten en kleuren voorradig. ZIE DE ETALAGE I 3130 Buiienl. Berichten DE STORM IN SIBERIë. Honderd personen omgekomen. Een schade van circa 18 millioen roebel. De stormen in Oost-Siberië zijn opgehou den en. hoewel de waterstand der rivieren nog steeds hoog is, wordt er toch val ge meld. De schade, welke do landbouw nabij do Oessoeri heeft geleden, wordt op 15.000.000 roebel geschat; do industrie leed schade voor een bedrag van 2 a 3.000.000 roebel. Ook de spoorweg is zeer ernstig beschadigd. In totaal zijn tengevol ge van de overstrooming ongeveer honderd menschenlovens te betreuren. De branden in de Riviera uitgewoed. Het vuur vond geen voedsel meer. Uit Toulon wordt gemeld: Behalve eenige dennehosschen, die nog branden, is van een verder voortwoeden der vlammen geen sprake meer, daar het vuur geen voedsel meer vindt. De schade is overal zeer groot. Aardbevingen in Amerika. Uit Washington wordt gemeld: Zondag werden aan de universiteit van Georgetown (bondsdistrict Columbia) hevige aardschok ken geregistreerd, die naar gemeend wordt 2300 mijl ten Zuiden van Washington heb ben plaats gehad. Uit Eureka (Californië) wordt gemeld: Eureka en andere plaatsen in het gebied van Humboldt werden Zondag kort na den middag door de hevigste aardbeving opgeschrikt, die daar sedert 1906 is voor gekomen! Zij duurde vijftien seconden en beschadigde het brandalarmtoestel. Overstroomingen in België. Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen zijn in de valleien van Wal lonië weer enkele waterloopen huiten hun oevers getreden. Op het oogenblik is do toestand nog niet ernstig, doch hij zou het kunnen worden régenen zooaTs aanhet einde der afgeloo- pen week. Brandstichting? Twee kinderen omgekomen? Te Markröhlilz ten zuiden van Halle brak in de woning van een nachtwaker brand uit, waarbij de beide kinderen van den nachtwaker, oen meisje van zeven en een jongen van negen jaar in de vlammen omkwamen. De nachtwaker wend als verdacht van brandstichting gearresteerd. Ontzettende woudbrand. Een wraakneming? Op hot gebied van het Oostersche kloos ter te Meszics in Joego-SIavië, in de streek, waar de Hongaarsche grenzen hijeen ko men, is een reusachtige woudbrand uitge broken, welke het boschbezit van het kloos ter over een uitgestrektheid van 1500 H.A. heeft geteisterd. Met een verbijsterende snelheid greep het vuur om zich heen. Het sloeg over op Roe- meensch grondgebied, zoodat Joego-Slavi- sche en Rocmeensche militairen gezamen lijk voor het blusschingswerk werden ge- requireerd. Op bevel van de overheid moest de ge- heele bevolking uit den omtrek zich ter beschikking van de troepen stellen en met duizenden voertuigen water aanvoeren. De brand was zoo hevig, dat talrijke sol daten en brandweerlieden bij ide pogingen, om bet vuur af te dammen, zware kwetsu ren opliepen. Eenige werklieden, die op een open plek in bet boscb stonden, werden door den brand ingesloten en bekwamen bij hun ontsnapping ernstige brandwonden. Na drie dagen werd de toestand zeer hachelijk, toen de vuurzee de villawijk van Werschelz (Roemenië) naderde. Met de uiterste inspanning gelukte het den genie troepen, welke ver in den omtrek een breede goot gegraven hadden, een groote ramp te voorkomen. De schade is niet te overzien. De brand welke intusschen is bluscht, was klaarblij kelijk aangestoken. liet zou een represaille tegen het klooster zijn. Ifaliaansche expeditie naar den Mount-Everest. Door de stad Milaan gefinancierd. Sinds de laatste vergeefsche poging der Britsche bergbeklimmers, om den top van den Mont Everest te hereiken, heeft men in Italië steeds den wensch gekoesterd, een Italiaansche expeditie to organiseeren naar bet Himalaya-gebergte, ten einde te trach ten dien top to hereiken. Dit plan is thans in alle bijzonderheden uitgewerkt en op een kort geleden gehouden bijeenkomst van de Alpenclub te Milaan heeft de voorzitter der vereeniging opdracht gekregen, met de regeering een regeling to treffen. De expe ditie wordt gefinancierd door de stad Mi laan. Het doel zal zijn, hetzij iden top van den Mount Everest, hetzij dien van de K. II in da Karakooremgroep te bereiken. Op het oogenblik kan nog niet definitief wor den vastgesteld welk doel zal worden geko zen, daar eerst toestemming moet worden gevraagd aan de Britsche regeering en aan de autoriteiten van Nepal, een provincie, welke de expeditie zal moeten doorkruisen om den Bataro-gletscher te hereiken. Het is bekend dat men in Nepal jaren lang geweigerd heeft om dergelijke expedi ties door te laten. Wanneer men dit stand punt blijft innemen, zal men den K II-top als doel kiezen. In deskundige kringen be schouwt men de technische moeilijkheden eener beklimming van den K U-top nog grooter dan die, welke zich bij een beklim ming van den Mount Everest zullen voor doen. Een man legt een fabriek stil. Zonderlinge wraak voor ontslag. In de fabriek „Iris" te Londen was een arbeider, omdat men ontevreden over hem was, ontslagen. Dit ontslag was heel ge woon en geen der collega's dacht erover om zich daarover bijzonder op te winden. Toen haalde de ontslagene hulp van bui ten; met een met knuppels gewapende bende verscheen hij den volgenden morgen voor de fabriek en organiseerde een „sta king", door eenvoudig geen der arbeiders tot het gebouw toe te laten. Een politieman, die eindelijk kwam opdagen werd wegge jaagd en een geheele afdecling agenten in volledige bewapening moest worden op gecommandeerd, eer de ontslagen arbeider besloot, het veld te ruimen. Eenige uren lang had hij indordaaid de geheele fabriek Een vliegtuig gestolen. Amerika heeft de „primeur". De eerste vliegtuigdiefstal heeft plaats gehad. In de gemeentelijke vlieghaven van Tory in óhio zijn gisteren twee töibekend gebleven mannen in een juist afgeleverd vliegtuig opgestegen en ermede vandoor gegaan. ZZ AUg. Te Stargard zijn den laatsten tijd tal van typhusgevallen geconstateerd. Trots alle voorzorgsmaatregelen is het aantal de laat ste week van 21 tot 31 gestegen. De haard van de ziekte is onbekend. Wolff seint ons uit Breslau dd. 22 dezer: Te Tepliwoda bij Münsterberg heerscht een typhus-epidemie. Ongeveer do helft der in woners van het dorp is ziek. Gevangenisstraf voor godslastering. Ter zake van godslastering en ophitsing tot klassenhaat heeft dezer dagen een boek houder te Berlijn terecht gestaan. Kort voor de Joodsche feestdagen had de be klaagde in Duitsch-socialistische bijeen komsten een gedicht met den titel „de In ternationale" als strooibiljet laten ver spreiden. In zijn verzen wed een beroep gedaan tot den strijd tegen het jodendom. Er kwamen o.a, uitdrukkingen „Slaat Juda dood!" Gooit de joden in de zee, geen Mo- zes zal ze daar uit redden" in voor. Voorts werd de Joodsche God satansgod ge noemd. De centrale vereeniging van Duitsche staatsburgers van het Joodsche geloof dien de naar aanleiding hiervan een aanklacht in en de boekhouder werd door het Schöf- fengericht wegens godslastering en ophit sing tot klassenhaat tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hiertegen teekende de beklaagde beroep aan en voor het gerechtshof hield hij el lenlange betoogen. Dit verwierp echter zijn beroep, daar zijn optreden in onrustige tijden geschikt was om progomstemmin- gen te veroorzaken, waarom dus een zware straf op haar plaats was. Deserteur-bandiet. De politie van Brussel heeft een deser teur, zekeren van Moer aangehouden, die gedurende 2# jaar in het Zoniënbosch als een wilde heeft geleefd. Maandenlang kwamen bij het parket klachten in van personen, die het slacht offer werden van een inbreker. De bevolking in de buurt van het Zoniën- woud leefde in. angst en noch de politie noch de rijkswacht slaagden er in den ge- beimzinnigen dader te ontdekken. De han diet legde intusschen de grootste stoutmoe digheid aan den dag en roofde in de huizen eetwaren, juweelen. klcederen enz. Tenslotte is men er in geslaagd, met ge vonden vingerafdrukken de indentiteit van den dader vast te stellen. In het woud, werden klopjachten gelast, terwijl in bepaalde wijken huiszoekingen werden gedaan. De recherche ontdekte den gezochte ein delijk, in het struikgewas, een van de schuilplaatsen van den bandiet. Opgejaagd, moest Van Moer ten slotte het onderspit delven. Hij werd aangehou den door een patrouille gendarmen. Tijdens de eerste ondervragingen be kende hij acht en 'twintig inbraken te heb ben gepleegd. Hij was liever handiet zeide hij dan bij het leger te moeten dienen. HET ROER LIET LOS De machine is een ruïne De passagiers kwamen er goed af De motor doodde den mecanicien. Op een van de glooiende landerijen in den omtrek van het liefelijke Kentsche plaatsje Seven Oaks was gistermorgen de oude landbouwer Robert Payne aan den arbeid. Toen hij het gezoem van een vliegtuigmotor hoorde, keek hij werktuige lijk op; zoo vaak immers had hij reeds de mailvliegtuigen uit Croydon zien passee- ren. Terwijl hij het vliegtuig natuurde, zag hij, dat plotseling het staartstuk zich van het toestel losmaakte en in een na- bijzijnd veld neerstortte. Het stuurloos geraakte vliegtuig beschreef een.scherpen cirkel. Een oogenblik scheen het toestel, dat snel de aarde naderde, nog door den wind gedragen, toen viel het neer. Het terrein is overal heuvelachtig en op de groene glooiing staat af en toe een for- eche hoorn. Het is op één van deze glooiin gen, dat de machine tusschen twee hoornen is neergekomen. Het eigenaardige is, dat het linker *edeelte weinig schade heeft ge leden. De linkervleugel is nagenoeg intact gebleven en de propeller is noch gebro ken, noch beschadigd. Ook het deurtje van de cabine was onbeschadigd en kon geopend worden. Doch aan de rechterzijde is de machine deerlijk toegetakeld. De rechtervleugel is afgeknapt en de rechtermotor ,het vlieg tuig had, naar men weet, tweo zij-moto ren) was door de romp heengeslagen. De geheele rechterwand van de cabine werd ingedrukt, terwijl ook een der ben zinetanks barstte. Aan deze fatale rechterzijde, zat de on gelukkige mecanicien Brunklaus. Onder den in den romp doordringenden motor moet hij onmiddellijk gedood zijn. Van den boom, waartegen het toestel vloog, knap ten eenige dikke takken als lucifershoutjes af. Ieder, die de ruino zag en onmid dellijk waren natuurlijk, hoewel het parti culiere grond was, tientallen nieuwsgieri gen ter plaatse noemde het een groot wonder, dat de negen passagiers en de pi loot er met zulke onheteekenende wonden waren afgekomen. Rondom de plek des onheils lagen alle mogelijke stukken hout verspreid. In de cabine zelf was het een ruine van ijzeren staven, stangen en buizen; hier en daar zag men groote bloed- en benzinevlekken. Aan den staart ontbrak het stuurstuk, dat als het ware van het canvas was afge scheurd. Verklaring van den bestuurder. De vlieger v. Dijk verklaarde in een on derhoud met den V.-D.-correspondent te Londen, dat de vliegmachine zich op een hoogte van acht duizend voet bevond, toen cons tateerde^die"clfrecT^tf'Sii „Ik wist echter zoo to manoenvreeren, dat de neus weer in de hoogte kwam. Op eens ging de machine dalen. Daar ik het traject dozijnen malen heb afgelegd en dus zeer goed kende, besloot ik laag te vliegen, temeer, daar de lucht zeer bewolkt was, toen het roer de aarde beroerde en de ma chine tusschen twee hoornen kwam. De neus raakte den bodem en de machi ne kwam te land ongeveer drie inch van een hoorn. De benzinetank barstte open en vatte vlam, doch gelukkig had iedereen de machine bijtijds verlaten. Do vlammen raakten de machine niet. Het was zeer gelukkig, dat allen hun kalmte wisten te bewaren. Van paniek was gceri sprake. De Neder landers bewaarden een buitengewone kalmte. Broek verklaarde, dat toen hij om acht uur Croydon verliét, de condities uitstekend schenen. Toen de machine op; den grond terecht kwam, werden de zitri plaatsen in do cabine mot geweld de hoogte in geduwd. Het is een wonder, dat geen der passa-. giers is gedood. De toestand der gewonden is niet ernstig. De omgekomen mecanicien. De vliegende mecanicien van de Kon. Luchtvaart Maatschappij, die in Enge-» land bij de noodlanding om het leven is gekomen, was 22 Mei 1902 te Dordrecht geboren. Eerst had hij eenige jaren dienst gedaan als mecanicien te Soesterberg, la ter als militair vliegtuigbestuurder. In 1925 kwam hij bij de K.L.M. om als vlie gend mecanicien te worden opgeleid. Zoo is hij de eerste vliegende mecanicien ge^ worden, die de K.L.M. in dienst nam. I. L. A. M. Brunklaus, zoo heette hij, was een serieus werker, die groote ken nis van motoren had opgedaan en bestemd was om een klein corps in den a.s. win-* ter op te leiden tot vliegend mecanicien. De K.L.M. lijdt, naar zij ons mededeelde door het ongeluk, dat hem getroffen heeft, een groot verlies. Het vliegtuig zelf had 270 vlieguren achter den rug en was pas 2 maanden in dienst. Het was door verschillende be-* stuurders bevlogen en had alle proeven: goed doorstaan. De heer Kauffman, commerciëel verte genwoordiger der K.L.M. te Londen, had kort na de landing een telefonisch onder houd met de directie in Den Haag zoodat de K.L.M. spoedig geheel op de hoogte was. De machine zal waarschijnlijk onher stelbaar blijken. Wat hier gebeurd is, noemde de direc teur der K.L.M., de heer Plesman, een groote verrassing. Het gebeurde nog ninv* mer, dat een vliegtuig zijn stuurinrichting verloor. Het richtingsroer is echter ge vonden en men is er nu op uit om een grondig onderzoek in te stellen naar de* mogelijke oorzaken van deze catastrophe. De resultaten zullen zeker dienstbaar ge maakt worden aan de andere vliegtuigen zoodat zooiets niet ten tweeden male ge beuren kan. De heer Plesman was vol bewondering voor de wijze, waarop de piloot Van Dijk de noodlanding verricht had. Ware hij niet koel van hoofd gebleven, dan hadden nog erger dingm kunnen gebeuren. Het stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven gekomen mecani cien zal te Sittard, waar zijn ouders wo nen, ter aarde worden besteld. De passagiers slechts lichte snijwonden. met zeer lichte snijwonden afgekomen, zoodat het eerste bericht omtrent 2 «ern stig gewonden gelukkig niet hewaarheU is. De inzittenden waren: De heer en mej. Odding uit Meppol (snijwonden); de heer Den Hertog, Al phen a an den R ij n (blijkbaar onge deerd); de heer Broek uit Zwolle (lichte .snijwond); de heer Kauffman, K.L.M. Lon den (lichte kneuzing). Al deze Ncderlap- ders hebben reeds telefonisch hun fami lies ingelicht. De heer en mevr. Lenger- ke, Engeland (lichte snijwonden); de heer Mac Fadyon uit Schotland (ongedeerd). De bestuurder vca Dijk kreeg eenige lichte snijwonden in het gelaat. Het eerste bericht, dat er twee ernstig gewonden zouden zijn, is dus onjuist ge bleken. ®E RIJNSTREEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. XLIII. DE KERMIS Wanneer ik het ingezonden verweer van Observator over bovengenoemd onderwerp nog eens aandachtig nalees, geloof ik dit als volgt te kunnen samenvatten. De kermis is een groot vermaak voor jong en oud. Haar kleven groote gevaren aan weliswaar, doch deze zijn to voorko men of althans tot een minimum te be perken. Ik wil beginnen met iets goeds te zeg gen van de kermis, en dan heb ik op het oog haar oorsprong. In den ouden tijd was de kermis de kerkmis of kerkwijmis, de plechtige dienst, die jaarlijks werd op gedragen tot gedachtenis aan de wijding dor kerk of ter cere van den Patroon, on der wiens hoede ze gesteld was. Dit feest werd met bijzonderen luister gevierd, het geheele volk ging daarin op, vandaar dat al spoedig naast do zuiver kerkelijke viering de menschen behoefte gevoelden ook daarbuiten blijk te geven van hun vreugdevolle stemming. Wanneer dan ook de wierookwolken waren opge trokken en de Lofzang Te Deum onder de gewelven was weggestorven, stroomde het volk naar het plein voor of bij de kerk en begon het volksfeest, waar de kramen niet ontbraken en allerlei grappen, wed strijden en spelen tot kostelijk vermaak gelegenheid gaf. Het is bekend, dat niet alles bestond uit flauwe grappenmakerij, maar dat ook de geest en edele kunstzin terdege opgeld deed. Ook de handel sprak een goed woord mee. Men had toen niet de winkels, welke men tegenwoordig heeft. Artikelen, die anders nooit te zien waren, werden daar uitgestald. Niet slechts koek, speelgoed e. d. zag men er, doch alle denkbare ar tikelen waren daar aanwezig. Het ver voerwezen lag nog in de windselen. Kleine verzendingen nu en dan waren niet te doen. Men kwam ineens met een groote voorraad op zoo'n stad of dorp af, zoo'n kermisgelegenheid leende zich daar bijzon der voor en het volk kocht zoover1 mog^ lijk, wat het voor een geheel jaar noodig had. Ziedaar de kermis in haar oorsprong en aanvang. Evenals aan al het ondermaan- sche zal ook hier wel eens wat aan mankeerd hebben, doch de kern was g< en degelijk, dit zal niemand kunnen tegen spreken. Wat de Burgemeester van Rotterdam, Mr. Zimmerman op 29 Mei 1908 hij de af schaffing van de kermis aldaar in den ge meenteraad zeide, was dan ook volkomen terecht, toen hij de kermis noemde „een kind van goeden huizo, van vrome ouders, een dochter van de kerk zelve, opgegroeid onder de hoornen van het kerkplein!...." Nu de vraag: wat is er van al dat moois overgebleven? Yan het kerkelijke element is natuurlijk geen spoor meer te vinden; van het han delselement nog wel een en ander. Men kan er nog heel goed zijn geld opmaken, doch met de aanwezige koopwaar, koek en speelgoed, wordt allerminst voorzien in een maatschappelijke behoefte. Het lijkt er zelfs niet op, al wat daar te koop is, kan men evengoed en als regel voordeeliger koopen in de winkels. Het handelselement als behoefte mag dan ook veilig eveneens worden uitgeschakeld. En wat is er nog over van het eigenlijke volksfeest? Men kan toch geen feest uit denken, noch in den familiekring, noch in het kerkelijk-, noch in het burgerlijk leven, dat geen ondergrond,, geen uitgangspunt heeft. Men moet toch feest vieren ter eere van iets. Vandaar ook, dat elke nobele ge dachte hij een kermis ontbreekt, er is geen geestdrift en zoodoende is er ook geen sprake van een feest, waaraan het volk in zijn geheel deelneemt. En nu mag Observator het een groot vermaak noemen, ik noem het een keel alledaagsche pretmakerij, waar beschaving noch verheffing van uitgaat, zonder zin, zonder beteekenis. Of moet zo voor den getrouwden of zelfs ouden man in stand gehouden worden om „naar die vroolijk0 drukte" te kunnen zien? Was het hierbij gebleven, de overhel» zou in zoo tal van gemeenten niei tot op-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4