8.1PIH Rumoerig in Den Haag. liet is gisteravond een onrustige avond voor de Hagenaars en vooral voor de liaagsche politie geweest. In den utin van liet Volksgebouw op de Prinsegracht werd een protestmeeting gehouden in verband met do Sacco- en Vanzetti-affaire. Nadat de heeren Bosman, Schonk en He Jong een naar schatting duizendal aanwe zigen hadden toegesproken, verliet de me nigte tegen tien uur het gebouw. Buiten op do Prinsegracht stond het intusscben zwart van de mensclicn, die vol belang stelling wachtten op de dingen, die konden gaan gebeuren. Aanvankelijk ging het goed. He menschen verlieten ordelijk het gebouw en sleehl6 hier en daar werd op luidruchtige wijze de Internationale ge zongen. Het was bekend, dat de politie een deij monstratievc optocht in geen geval zou toelaten Toen echter op een oogenblik een twintigtal opgeschoten jongens onder het geschreeuw: „Onze kameraden Sacco en Vanzetti moeten vrij', het publiek ging opdringen naar den kant van do Markt, begon het a Iheel erg op een demonstra tie te lijken. Luid schreeuwend en zingend bewoog de massa zich over de volle breedte van de Prinsegracht. Ter boogie van de Schoolstraat gekomen, achtte de politie het noodzakelijk krachtdadig iu te grijpen, daar zij met recht bevreesd was, dat men zich naar het gebouw van de Aemrikaansche legatie en de woning vau den gezant op Lango Voorhout en Prinses- 6egracht zou begeven. Eensklaps scholen uit de Schoolstraat zes agenten te paard, die zich onder luid hoefgetrappel voor de steeds optrekkende menschenmassa opstelden. Onmiddellijk hielden de voorste gelederen halt, doch daar men van achteren hevig duwde en onder het geschreeuw: „Vooruit, wo moe ten er door', toch verder wilde gaan, acht te de hoofdinspecteur Snethlage, die als gewoonlijk de leiding had, het oogenblik daar om een charge uit te voeren. Ho be reden agenten renden op het publiek in, dat joelend en gillend op de vlucht sloeg. Het werd een algemeen sauve qui peut. In é'n minuut was een groot deel van de Prinsegracht schoongeveegd. Overal zoch ten do menschen zich te bergen en vooral de Brouwersgracht nam een groot gedeel te op. Hier schoolde men echter weldra weer bijeen, zoodat ook hier het getrappel der paardenhoeven den menschen het noodige ontzag moest inboezemen. Intusscben was het op de Prinsegracht verschillende malen noodig, dat groepjes menschen telkens weer opgeschoten jongens uit elkaar moesten worden ge dreven, hetgeen gepaard ging met het trekken van de sabel en het gebruik van den gummistok. Een man„ die het al te bont maakte met het ophitsen van de jongens, werd ingerekend. Tegen kwart voor elven moest de politie ook in de Bockhorststraat maatregelen nemen. Een viertal agenten te paard en enkelen op de fiets zorgden, dat rier sa menscholingen werden voorkomen. Overal in do binnenstad, in de Wagenstraat, in de straten rondom de _M;y$buaFgt?rklfö'd^ iaiieiijK, tony® in de buurt van „Do Bijen korfnog eens van den gummistok werd gebruik gemaakt. Er vielen hier flinke klappen, welke echter lot uitwerking had den, dat het langzamerhand toch rasteer werd in deze buurt. Tot halffwaalf bleef het overal nog ru moerig, zoodat aurveilleerende agenten tel kens tot doorloopen moesten aanmanen De politie heeft door dit kraebtdadif optreden echter bereikt, dat de massa hol legatiegebouw niet kon bereiken. Het is daar den geheelen avond volmaak rustig geweest. „Tel." Begrafenis dr. ir. C. J. de Groot Onder talrijke blijken van deelneming en belangstelling zijn gisteren op de R. K. Begraafplaats St. Barbara te Den Haag net stoffelijk overschot van dr. ir. G. J de Groot hoofd van den Indischen Telcgraaf- en Telefoondienst, die op weg naar bet vaderland aan boord is overleden, en .fat van sijn echtgenoote, die enkele weken te voren was ontslapen, ter laatste rustplaats geleid. Te ruim half twaalf kwam de rouwstoet op het kerkhof aan. Daar hadden zich in- tusscnen vele autoriteiten en particulieren opgesteld. Onder hen bevonden zich ais vertegenwoordiger van den Minister van Marine, die met verlof afwezig is, de luite nant ter zee le klasse Vreede, adjudant van den minister; verder werden opgemerkt de vice-admiraals b. d. Van don Bosch en fcmit. de schout bij nacht b. d. Sachse, de heeren ir. H. J. Boefje, hoofdingenieur- directeur der telegrafie, ir. De Vos hoofd ingenieur van den technischcn dienst van de Rijkstelegraaf. G. E. Hofker, waarn hoofdinspecteur der P. cn T, ir. A. E. A. Collette, oud-hoofdingenieur-directeor dor telegrafie, ir. L. H. M. Huydts, conserva tor aan het Radio-laboratorium te Helft mede^namens prof. ir. v. d. Bilt, die ir. Ho Groot's promotor was, dr. Balth. v. d. Pol leider van den radiodienst van Philips' fabrieken te Eindhoven, v. d. Hurk gep directeur van den telefoondienst der' ge meente Amsterdam, Van Valkenburg, oud- directeur van do gouvernemenlsbedrijven ui Ned.-Indië; Eijken, oud-resident van Bandoeng. Heinzelman, oud-directeur van oen Indischen Gouv. Telefoondienst, ir. J. E. Inch el, directeur van liet Technisch Bu- rcaiï..yan van Koloniën, ir. Lan gend ijk. hoofdingenieur en ir. G. Schotel, ingenieur bij dat technisch bureau, ir. R. A van Sandick, secretaris van het Kon Ned. Instituut van Ingenieurs, ir. L. II. N Hufour, namens de afd. electrotoehniek van dat instituut, luif.-kolonel b d. J. H. Mas- man, Trebel, oud-cbef van de werkplaatsen der P. T. T., ir. Royer, R. L. E. de Bruyn, namens het R. K. Kerkbestuur van Ban doeng en namens het B. K. Ziekenhuis St Lorromaeus aldaar, in welks bestuur de heer De Groot zitting had, dr. Bouse, W. Dommisse, adj.-inspecteur van den Ind P. T. T.-dienst, enz. In de kapel en aan de groeve werden de lbsoufe en de beaarding verricht door den ISSGEZO&IDEiB EHEOEDEELING Maarsmanssteeg Wegens voorbereiding van de HEROPENING van ons verbouwd Magazijn Maarsmansst. 14 DEZE WEEK GESLOTEH. Verkoop tijdelijk op No. 21 Dag en uur van HEROPENING worden nader bekend gemaakt. 3143 weleerw. Pater Hanraets, van de Pascba- Lskerk. De heer J. de Groot, oud-regeeringscom- rnissaris van de bestuurshervorming in Ned.-Indië, neef van den overledene, dank te namens do familie de autoriteiten en overige belangstellenden. De reis der Koninklijke Familie. Ook Prins Hendrik naar Noorwegen. Prins Hendrik is gistermorgen te Ko penhagen aangekomen, op weg naar Noor wegen, waar hij zich bij Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana zal aansluiten. De Prins reist incorgnito. Zegels voor tabaksaccijns. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ver krijgbaar worden gesteld zegels voor den tabaksaccijns voor sigaren in den klein handelsprijs van 75 per 1000 6tuksa zoo wel voor stuksgewijze zegeling, als voor verpakkingen van 50 stuks iu kistjes met ruglint of scharniersluiting. Preir.ie voer pleiziervaartuigen. Do minister van waterstaat heeft be paald, dat met ingang van 1 September voor de berekening van de premie, welke moet worden betaald, in geval van verze kering bij den Staat der Nederlanden, van do uitkeeringen, bedoeld in arikel 2 van de ZeeongevaUenwet 1919, voor pleizier vaartuigen als premiecijfer zal gelden 8.0. Het land van de kalmte. Louis Lucien Hubert schrijft in de Temps reisindrukken uit Holland, dat hij het land van de kalmte noemt. Letteresb ess ICunst Tournee „De Rozenkrans". Zooals gemeld zal het tooncel-ensemhle „Do Vereenigde Schouwspelers" onder di rectie van Pierre Mols, dat met succes 80 voorstellingen gaf te Amsterdam van „De Rozenkrans'' van A. Bisson naar den overbekenden roman van Florence Bar clay, met dit stuk een tournee door ons land maken. Van 13 Sept. zal. worden opgetreden in tent Hesse te Alkmaar, 5 Sept. in den Schouwburg te Leiden; vanaf 6 Sept. in Tbalia te IJmuiden; van 1018 Sept. in tent Hesse te Den Bosch; 19 Sent. te. sta.xrr ovyxr. nrvien scnouw- hurg te Haarlem; 28 Sept. in de Concert zaal te Bodegraven; 29 Sept. in den schouwburg te Deventer; 30 Sept. in den schouwburg Ogtrop te Meppel. Aan het gezelschap zijn o.a. verbonden Enny de Leeuwc, Pierre Mols, Nico de Jong, Sam de Vries, Ninny van Oleffen, Hans Brüning, Anne Lemaire, Job. Ob- dam eu Joh. Visscher. RECHTZflUEiB KANTONGERECHT TE ALPHEN. Behandeld 100 zaken, waarvan 1 niet- openbare zaak. De overvolle autobus. J. C. v. E., chauffeur te Hazerswou- de, stond terecht dat hij als bestuurder van een autobus meerdere personen had vervoerd dan het aantal hetwelk op de bus vermeld stond. Beklaagde's verweer op de vorige zitting was, dat dc personen wel in het voertuig aanwezig waren geweest, doch niet vervoerd waren. Toen hij nog aan het afrekenen was heeft de politie hen gelast zich te verwijderen. Verbalisant thans hieromtrent gehoord, verklaarde echter, dat toen bekl. met de auto kwam aanrijden, reeds meer dan 15 personen in do bus zaten, 't Was hem op gevallen, dat de auto zoo volgestopt was en hij kwam bij ingesteld onderzoek tot de ontdekking, dat er 4 personen meer dan het toegelaten aantal in de bus aan wezig waren. Bekl. bleef echter bij zijn bewering, dat bij voor liij bad gestopt niet meer dan 15 personen bij zich had. De ambtenaar van het O. M. hield zich aan de beëedigde verklaring van den ver balisant en verzocht een geldboete van f 8 subs. 4 dagen hechtenis, met welk requi sitoir de kantonrechter zich vereenigde en bekl. conform den eisch veroordeelde. Ongekeurd kalfsvleesch. In overtreding der Vlceschkeuringswet stond terecht C. van T. te Rijnzater- w o u d e, terzake dat hij een aan keuring onderworpen kalf zonder de noodige ver gunning had geslacht. Bekl. ontkende het tegen hem ten laste gelegde; hij had het lat enslachten. Twee knechts van bekl., R. v. G. en G. V., hadden elk eenige deelen van het dier ten geschenke gekregen. Ter zitting kon den geen van beiden verklaren waar 't vleesch van afkomstig was, van een varken of rund dan wel van een kalf. Ze hadden het van den baas gekregen, maar wisten niet waar het van was. G. F. wist er meer van te vertellen. Van T. had op den in het verbaal genoemden dag een kalf geslacht. Bekl. had daarbij aan hem gevraagd er den keuringsdienst buiten to lalon. F.'s echtgenoote was spraakzamer en leed een heel relaas over het gebeurde. De kantonrechter kon er nauwelijks meer een woord tusschen krijgen. Na nog den liulpkeurmeeslcr W. F. ge hoord te hebben achtte de ambtenaar het feit voldoende vastgesteld cn verzocht een geldboete van f 25 subs. 5 dg. hechtenis. Het was zoo. J. J. de la O. te L e i d e n, was gever baliseerd terzake dat hij te Hozerswoude op den Hoogen Rijndijk, als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig de maxi- mumsenlheid welke ladaar gesteld was op SO K.M. had overscb-eden. Volgens gecon troleerde opmeting had bekl. een snelheid van 51 K.M. per uur. Bekl. had hierop niets aan te voeren, waarop de ambtenaar voor dit feit een geldboete verzocht vaji f 15 subs. 5 dg. De kantonrechter veroor deelde bekl. tot f 20 subs. 10 dagen hech tenis. Onbeschermde motor. D. D. to A lp li e n had enkele bewegen de deelen aan zijn gasmotor niet voldoen de beschermd. Volgens beklaagde's ver klaring stond de motor in den hoek van het lokaal waardoor het vliegwiel buiten ieders bereik was. Verder moest de kruk as beveiligd worden, daartegen voerde bekl. aan, dat de motor reeds 19 jaar in dien toestand werkt. De ambtenaar ver zocht f 25 subs. 5 dagen, waarna de kan tonrechter bekl tot f 20 subs. 10 dagen veroordeelde. Verkeers-ovcrtredingen. Wegens het overschrijden der maximum snelheid op den Hooge Rijndijk te ïïa- zerswoude was verbaliseerd S. v. d. Lte Den Haag. Bekl. ontkende boven de 30 K.M. gereden te hebben. Hij had op zijn kilometer teller geconstateerd, dat hij 28 k 29 K.M. had gereden. De verbalisant bevestigde echter zijn verbaal, waarop de ambtenaar f 10 subs. 5 dg. eischte. De kantonrechter requisitoir nemend, veroor deelde bekl. tot f 15 subs. 3 dg. G. J. D., te Den Haag, moest zich ver antwoorden, dat hij met een auto had ge reden op den La gewaard sche weg, welke voor die voertuigen gesloten was. Bekl. ontkende gereden te hebben. De wagen stond stil en toen de politie hem een en ander vroeg was de bestuurder weg. Daar de verbalisant niet ter zitting aan wezig was, werd de zaak een maand aan gehouden. H. v. V. had gereden op een rijwiel, hetwelk niet voorzien was van een bel. Bekl. voerde aan, dat 't zijn fiets niet was geweest en hij het niet had gemerkt, dat de bel aan het rijwiel ontbrak. Vonnis f3 In overtreding der Visscherijwet stond terecht K. P. W., te Leiden, ter zake, dat hij te Koudekekr in vischwater liad gevischt zonder de vereischte vergunning, 't Was een slootje langs den weg, zcide bekl. en hij wist niet, dat hij daarin niet mocht visschcn, het stond bovendien nog in verbinding met den Rijn. Uitspraak f 3 subs. 1 dag, met. teruggave van het in- beslaggenomen vischtuig. Gemoedsbezwaren. J. K. had niet deelgenomen aan de stemming voor den gemeenteraad; hij had hiertegen gemoedsbezwaren. De kanton rechter zeide, daarvoor geen ontheffing van straf te mogen verleenen. Uitspraak f 2 subs. 1 dag. FAILB-ISSÉHHEHTÉK Uilgesproken: J. Mulder Dzn., veehandelaar, Alp h en aan den Rijn; cur. mr. A. Korver te Alphen aan den Rijn. J. H. van der Horst, commissionnair. te Sassen heim; cur. mr. H. F. A. Don ders, Leiden. ""KERKHIEUttfS" Benoemingen. De Zeereerw. heer Mr. Dr. A. Borret S.J. leeraar aan het Aloysius-Col'ege te Den Haag, is benoemd tot lee raar aan het Ignatius-College te Amster dam Do Zeereerw. Heer A. Cavadino is van Amsterdam overgep'aatst naar Den Haag. SPORT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. De omvang der organisatie. Verschenen is het jaarverslag der R. K. F. Wij ontleenen er nu vast het volgende aan: Volgens gegevens van de diocesane bon den per 31 Mei ontvangen telden deze op dien datum het volgend aantal leden en voreenigingen. Ter vergelijking voegen wijcr tusschen haakjes bij, het aantal over het vorig jaar. Vereenigingen Leden R.K.V.B. Bosch 82 (56) 2155 (1300) D.H.V.B. 84 (56) 2844 (3000) R.K.L.V.B. 97 (65) 2459 (1825) R.K.V.B. Utrecht 57 (49) 1620 (1500) Behalve de hierboven bedoelde leden telde do D.H.V.B. nog 1160 junioren; de R.K.L.V.B. nog 357 leden van vereenigin gen die slechts als belangstellend lid van dezen bond toetraden. Het totaal aantal leden van onze organisatie bedraagt der halve 10595. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 8706, zoodat dit jaar het aantal leden met ongeveer 1900 steeg. DI0C. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Ondanks het minder gunstige weer speel den Zondag het le en 3e elftal op het S. N. A.-terrein te Stompwijk. Te 1 uur speelde het 3e elftal van A. V. V. tegen S. N. A. 3; onder de goede leiding van den heer v. d. Zijden werd er terslond flink aangepakt; het terrein is tamelijk goed bespeelbaar, ofschoon de gladheid veel afbreuk aan het spel doet, toch wordt c-r aan beide zijden aardig gespeeld, of schoon A. V. V. sterker is en het beste van Let spel heeft, A. V. V. weet dan ook eeni ge mooie aanvallen op te zetten, waartegen de S. N. A.-verdediging niet bleek opge wassen. Toen dan ook de scheidsrechter einde floot, had A. V. V. 3 een verdiende 30 overwinning behaald; S. N. A. had wel ec-11 tegenpuntje verdiend. Te 3.30 uur, bet was intusschen mooi weer geworden, speelde A. V. V. 1 tegen Leiden 2; A. V. V. verscheen nl. met niet minder dan 6 invallers, allen uit het 3de ciftal. en die reeds bovengenoemde wed strijd hadden gespeeld. Met deze zwakke combinatie moest A. V. V. den strijd aan binden tegen Leiden 2; direct na aftrap ontwikkelt zich een vlug spel, waarbij beide doelen om beurten in den aanval zijn; de kleine A. V. V.-invallers welen zich aardig aan het spel aan te passen, zoodat er aan beide zijden goed gespeeld wordt en de wedstrijd het aankijken wel waard is; de A V. V.-verdediging en de keeper houden kranig stand en rust komt dan ook met blanken stand. Na do rust gaat het spel vrijwel gelijk op en de stand blijft nog lang onveranderd; eindelijk echter heeft Leiden succes, zij het dan ook op fortuinlijke wijze. A. V. V. hier door niet ontmoedigd speelt enthousiast verder en heeft eveneens spoedig succes, als de kleine linksbuiten met een mooi schot den keeper passeert; hard wordt er dan aan beide zijden gewerkt om het win nende puntje, doch de verdedigingen ble ven verder meester van het terrein, zoodat met 11 het einde komt. De 2 maal 7^ minuut verlenging brengt evenmin verandering, zoodat do stand 11 blijft, hetgeen voor dit zwakke A. V. V -elftal zeer zeker een mooi resultaat is. Bij loting was A. V. V. de gelukkige, zoodat zij zich hierdoor in de volgende ron de geplaatst zag. Een wedstrijd gespeeld tusschen V. V. L. 2—S. N. A. 2 had tot uitslag 5—0. KORFBAL. De Korfbalcomp. 19271928. De korfbalcompetitie 19271928 begint voor het We6ten en het Oosten des land 18 September; voor het Noorden, waar van NovemberMaart niet gespeeld wordt, op 21 Augustus. LAWNTENNïS. Successen van Timmer in Zwitserland. -npO"7-ft^-landgenoot Timmer behaalde in gelberg niet minder dan drie eerste prij zen. Het heeren-enkelspel was een tweele dig Hollandsch suces, daar Timmer en Wetselaar zich in de finale plaatsten, waar in Timmer de sterkste bleek en won, aldus de „Tel." In het he eren-dubbelspel bereikten on ze beide landgenooten eveneens den eind strijd, waarin zij hun Amerikaanshe te genstanders versloegen. Ten slotte zegevierden Timmer met me vrouw Wetselaar eveneens in het gemengd dubbelspel. Timmer zal ook deelnemen aan den in ternationalen wedstrijd te Luzern, welke morgen een aanvang neemt, dcch zal hier wel meer tegenstand ontmoeten, daar o.a. ook Kleinschroth, Graaf Salm, de Siamees Fisher, de Zwitser Schoeller en de Italia nen gebr. He Martino tot dc deelnemers bebooren. Behalve in het heeren-enkelspel, komt Timmer te Luzern ook uit in het heeren-dubbelspel, met Wetselaar r.ls partner. In KleinschrothGraaf Salm schijnen zij de ernstigste concurrenten te hebben. In de mixed-double komt Timmer te Luzern niet uit. WIELRENNEN. Leicische Ren- en Toerist-Vereeniging „Swift'b Eergisteren is er door de A-klassers 40 K.M.-tijd gereden vanaf Haagsche Schouw Roomhuis tweemaal heen en terug. On danks zeer slecht weer is er vrij goed ge reden. Hoewel J. Wurzor een lekke band heeft gehad en A. Boskmap zijn reserve band had verloren en daardoor zoo on geveer 1500 M. verpechtc. De tijden die gemaakt zijn geven aan: K. Maree 1 u 21 in. 49 see., A. Boskamp 1 u. 17 m. 24 s., J. Wurzer 1 u 20 m. 48 s. H. J. Jaspers 1 u. 15 m. 31 s. J. L. Groe- newegen 1 u. 14 m. 45 s. De Juniores reden 20 K.M.-tijd, waar bij zich geen bijzonderheden voordeden en de gemaakte tijden zijn P. J. de Graaf 41 m. 4 sec., D. Wurzer 40 m. 27 s., W. Graafmans 38 m. 10 s., J. de Graaf 42 m. 36 s, W. Severijnen 40 m. 46 s., G. Was- sink 43 m. 34 s. Woensdagavond 7 uur wordt de derde reeordrit gereden. POSTDUIVEN. „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen a. d. Rijn). Deze vcreeniging hield Maandag 22 Aug. een wedvlucht vanaf Chimay, afstand 235 K.M. De duiven werden wegens het slechte weder op Zaterdag niet gelost, maar op Maandag des morgens om 7 uur. De uit slag luidt als volgt: 1. H. Bauer 9.22.28; 2. idem 9.25.29 3. idem 9.27.51; 4. P. G. Borgers 9.29.05 5. R. Munsterman 9.23.51; C. P. G. Borgers 9.33.07; 7. idem 9.38.20; 8. idem 9.40.25; 9. idem 9.43.40; 10. R. Mun sterman 9.47.45. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen Ier algj meenc kennis, dat door hen de beslissïn| op het verzoek van: a. de ÏT.V. Arno! Manufacturing Company, om vergnnnin tot het oprichten van een fabriek voor he vervaardigen van rijwielondcrdeelen i| het perceel Rijn- en Schiekade Na. 124; b de N.V. Hollandsehe Constructiewerk plaatsen tot het uitbreiden van de coi structiewerkplaatscn op het perceel Zo( terwoudsche weg No. 1, is verdaagd. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst d) apotheken wordt van Maandag 1 A u g. tot en met Zondag 21 Aug aj waargenomen door do apotheken van n H.: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoo 136, en A J Donk, Doezastraat 31, tel foon 1313. LUCHTVAART HET ONGELUK BIJ DE K.L.M. Heeft de benzinetank vlam gevat? In een interview met den "Vaz Dias-co respondent te Londen zou de vlieger Vi Dijk hebben verklaard, dat de benzin tank vlam heeft gevat. Naar de directie van de K.L.M. persbureau verzoekt mede te deelen haar daarvan niets bekend. Weinig hoop cp behoud der Pacific- vliegers. Uit New-York wordt gemeld: Men koi tert. weinig hoop aangaande het lot v de beide vliegtuigen „Miss Doran" „Golden Eagle", die reeds vermist u den sedert hun start voor de vlucht na Hawai. Niettemin blijft men zoeken. 0 de „Dallas Spirit", die, zooals geme S.O S -seinen had uitgezonden, is nog n gevondim. Een parachutist verongelukt. De parachutist Merkenbacli is Zond op het vliegveld Mockau om het loven komen. Merkelbach sprong van een ha te van 300 M. uit een vliegtuig. Het scherm opende zich echter niet, M. ter aarde ^erd gesmakt en onmidc lijk dood was. STADSNIEUWS Instituut Kern. Onderwijs in Oosterse he tal Het bestuur van het Instituut Kern h« het plan opgevat, gedurende den acade j schen cursus 19271928 te Leiden andere plaatsen cursussen in levende lersche talen te organiseeren, welke op practijk berekend zullen zijn en die in eerste plaats bedoeld zijn voor allen, r werkkring een korter of langer verbljj het Oosten medebrengt. Aan dit plan T^u Mujiuuiub ëtuacme7 uai nei 1x1 lijk is door middel van een leergang, in den regel zes maanden zal duren, basis van taalkennis te leggen, waarop li worden voortgebouwd, als men eenmaalH het land zijner bestemming is aangekoi Door het bestuur is een commissie gewezen, bestaande uit de heeren T. Damsté, prof. Vogel, cn de lectoren J, L. Duyvendak, R A. Kern en mr. J. Kramers, om een aantal competente par nen aan te wijzen tot het geven van oud wijs in de verschillende talen. In het bijzonder zal onderwijs won gegeven in het Arabisch, Perzisch. Nieff1 Grieksch, Hlndoestani, Goedjerati, neesch, Japansch, Maleiseh en. Javaan 1 en in de dialecten van verschillende talen. De taalcursussen te Leiden zullen a vangen begin October en worden gege iu liet instituut Kern (Gravenstein) of ander lokaal. Het bestuur hoopt dat het ook mogti |f zal zijn in andere steden dergelijke curs sen te organiseeren, liefst in samerdir king met bestaande instellingen zooals Koloniaal Instituut, do Handelsfaculteil de vereeniging voor Voortgezet Handi onderwijs te Amsterdam en de Handi hoogeschool te Rotterdam. Voorts zullen in dezen academisc cursus te Amsterdam in het Koloniaal stituut twee avondcursussen in het J leisel) en Javaansch worden gegeven d( de heeren J. Lameyn en G. van der en wel gedurende zes maanden op avond twee uur Maleiseh en op een an ren avond twee uur Javaansch. Voor deelneming aan al deze cursum heeft men zich te wenden tot den heer A. Kern, Witte Singel 35, te Leiden. Voorts zullen een aantal voordrachj j, worden gehouden, vermoedelijk na Kerslvacantie te 's-Gravenhage, welke _0 doel hebben de kennis van het leven Oosten te bevorderen. Gedurende het jaar 19271923 zul! zes voordrachten over Ncderl. In£! worden gehouden door prof. dr. Ph. S. Ronkel. prof. dr. N. J. Krom en dr. W. Rassers. Volksbondsnieuvvs. Brandstof fencommissie. Zij, die brandstoffen wenschcn te 1 u trekken door tusschenkomst van den 1 K. Volksbond, worden er aan herinnel o: dat de commissie die zich hiermee bell 10 een zeer voordeclig contract heeft afged tt- ten en dat men Zaterdags tusschen 7$ 8}(. uur brandstoffen kan bestellen. Bedevaart „S t. J e r 0 e n". Ook dit jaar gaat wederom een Volfa -V bondsbedevaart naar Noordwijk, en wel Zondag a.s. Dit jaar, zooals ook de vorige jaren, ni alleen van den Volksbond le Leiden, doe 1 gezamenlijk met het geheele gewest. Kaarten zijn te verkrijgen in het Boni' gebouw iederen avond van l'/iSJ4 oA |D waar aile gewensehte inlichtingen wordA verstrekt.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2