18e jaargang DIKSeAS AüSiUSTUS 8927 Bureaux: RAPENBURG No., 10 - LEIDEN No. 5650 Eaidóohd (Bou/fco/iit ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ico per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ■baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, b^j voor etaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd iagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. il TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenflën 30 cent per rsgei Vooi Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine edvertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop f 0.50. HUMMER BESTAAT BIT TWEE BLADES- Sacco en Vanzetti. en Vanzetti zijn ter dood ge- hb.... hebben hier een geval, dat zich in irika heeft afgespeeld, doch waarvoor lank zij het kabaal van anarchisten en anmisten, nageloopen door socialisten heel Europa zich heeft geïnteres- toch weten wij er hier het fijne, het olijke niet van. leen weet „Het Volk" haarfijn te ver dat het „zeker" is, dat de twee an- listen doodonschuldig zijn maar de ijgenoot mr. Bonger heeft het blad in eigen kolommen op de vingers getikt, middels is men ook in ons land al aan protesteeren gegaan en zijn er te •terdam al enkele slachtoffers ge- van het nood zakelijk-krachtig op- der politie.... doodstraf, als zoodanig, zal echter deze historie niet in aanzien hebben innen I Alle omstandigheden wijzen er op, dat het veel beter ware geweest, in dit geval geen doodstraf liadde aan. En zoo is het, naar onze meening, vele andere gevallen, doodstraf late men voor landen als. land, waar de communisten ze vlijtig assen, zonder eenig protest van ■chlievende broeders elders; en als waar de regeering-Calles de erg- yrannie kan uitoefenen op honderden, ijl anarchisten, communisten en social- over heel de wereld zwijgen 1.... wedvlucht (ongeacht de drie, die bij de voorbereiding a-1 verongelukt zijn), en dat acht men welletjes. Indien met de vluchten de aviatiek inderdaad vooruitge- bracht werd, zou het wat anders zijn, maar volgens de tegenstanders is dat niet het geval, zijn het slechts bravourstukjes om een sensatiezoekend publiek te bevredigen en zichzelf een kortstondige beroemdheid te verwerven. En dat, zoo zeggen ze, is zooveel menschenlevens niet waard. En evenmin de verspilling van kapitaal, die met de pogingen tot opsporing van de ver misten gemoeid is. Zijn er thans niet een 'eertigtal schepen, koopvaarders en oor logsbodems, al vier dagen aan het afzoe ken van de zee tusschen de Amerikaan- sche kust en de Hawaï-eilanden? Men sla de oeconomische verspilling, die hiermee gemoeid is, toch vooral niet te laag aan. Inderdaad kan de vraag rijzen aldus de „N. B. Ort.", waaraan wij dit ontlee- nen of alle Oceaanvluchten, die den laatsten tijd uitgevoerd zijn volledig ver antwoord waren. Vooral tegen een wed vlucht kunnen in dat opzicht gegronde be zwaren aangevoerd worden en ook tegen een deel van de vluchten over den Atlan- tischen Oceaan, die alleen sportieve waar de hebben. Daarnaast valt echter, zooals meermalen uiteengezet is, de beteekenis van sommige dier vluchten niet te ontken nen, die de wegbereiders zijn van een post-, passagiers- en vrachtverkeer over den Oceaan, dat vroeger of later ongetwij feld komen zal. Inderdaad: het gevaar is groot, dat ook de* luchtvaart weer een voorwerp wordt van dwaze, verdwazende sport-manie. Er is al iets, wat er op lijkt, binnenge slopen in de beoefening van de lucht vaarten in de vereoring van de be oefenaars door het publiek: men vereert deze niet als menschen, die iets nuttigs hebben verricht, maar veel hartelijker en veel grootscher, n.l. als sportr-helden Dat het deze kant niet verder moge uit gaan iij ue vruuwenKitjbuniy. lineesche vrouwen mogen geen Wes- e gewoonten aannemen, politieprefect van Peking heeft een tigo waarschuwing uitgevaardigd te- ullra-moderne vrouwen. verbiedt haar, korte rokken en laag .meden japonnen en bedreigt haar, zich niet aan zijn verordening houden gestrenge straffen. ij verscheidene gelegenheden luidt •aarschuwing, „zijn de ultror-modenie en ongehoorzaam geweest aan de len en gewoonten uit het land. Jonge lenten en dames uit de hooge kringen de voornaamste overtreders. kan de moraal van het land be- ird blijven, als op dezen voet wordt Igegaan? s dus de politie eenige vrouw in een ipaste dracht ontwaart, zal hij deze lond laten arresteeren en zwaar straf- aten de vrouwen zich dus in acht i weten wij wel, dat deze 'Ghineesche itregel ook kan gericht zijn tegeni de •tersche gebruiken als zoodanig. Ook neutrale of zelfs goede Westersche ioonten vinden in China lang niet al- een gunstig onthaal; integendeel, hi weten wij ook wel, dat wij de strek van Ghineesche usancen betreffende rechtspositie en de waardeering van de 'jw niet als model voor het Westen ien mogen aanvaarden of beschou- i'ij weten dat alles wel. Maar toch, mag ook wel worden gedacht aan iets ls, dat met deze Ghineesche maatregel :dt bedoeldo en dat ons een beschamend rbeeld moet zijn. loeveel vrouwen en meisjes blijven er r steeds verschijnen in beslist onge le kleederdracht 1 inder do Katholieken is dit verschijn- gelukkig en natuurlijk, lang niet hot it. 'och óók onder de onzen zijn er, die l schijnen te willen luisteren naar de aauingen van geestelijken en leeken voor de stem van het geweten schijnen t te zijn. ft'ij moeten hier denken aan dat strenge tfd van Hem, Die de Goedheid-Zelve tot de ergernis-gevers, n.l. dat 't hun ér ware, met een steen om den hals te 'den geworpen in het diepste van de Luchtvaart en sport, ongelukkige afloop van de wedvlucht 1 FranciscoHonoloeloe, waarbij twee dtuigen zoek geraakt zijn, terwijl nu nog een derde toestel, dat uitgevlogen 1 om de vermisten te zoeken, verloren feraakt, maakt, dat er in de Ver. Sta- stemmen opgaaD om nu aan de nutte- [e vluchten over den Oceaan eens een te maken. Eerst zijn Nungesser en omgekomen, toen de St. Boman en i metgezel, nu weer zeven menschen bij "uuTTLfilLft N13 Duitschland De bezetting van het Rijnland. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland aanstaande. In goed ingelichte kringen meent men, volgens Havas, te weten, dat de bespre kingen tusschen Frankrijk en Engeland 3ns do sterkte van het bezet— _sleger in het Rijnland tot een goed einde zal worden gebracht. De belangrijkste punten zijn namelijk gere geld en het is waarschijnlijk, dat geschil punten omtrent onderdeelen binnenkort uit den weg zullen worden geruimd. Volgens de „Echo do Paris" heeft do Fransche •regeering besloten 50.000 man in het Rijnland te handhaven in plaats van de 55.500, die er thans zijn en laat zij Engeland en België vrij hun effectieven te verminderen in een mate die zij geschikt achten. Politieke moord? Het lijk van een Völkisch agitator gevonden. Zaterdagmiddag is nabij Ludwigslust, bij de spoorlijn BerlijnHamburg, in een vijver het lijk gevonden van een -23-jarigen man met een strop om den hals, die tee kenen van worging vertoonde. De nadere omstandigheden hebben het vermoeden doen opkomen, dat men hier met een poli- tieken moord te doen heeft. Men gelooft, dat de vermoorde de te Bremen goedbe- kende Völkisch agitator Köhne is. Hij was Vrijdag in gezelschap van twee mannen gezien, die sindsdien verdwenen zijn. Tsjecho-Slowakije Tsjecho-Siowakije en het Vatlcaan. Het Tsjecho-Slowakisch persbureau meldt: De berichten van de „Tribuna" over de onderhandelingen met het Vaticaan zijn in heel de pers met voldoening begroet, Men verwacht nu eerlang een regeling van alle tusschen beide machten nog han gende kwesties. De „Lidove Listy", het hoofdorgaan van de volkspartij, wijst er op, dat zelfs die bladen, welke steeds een anti-clericaal karakter toonen, thans de wenschelijkheid van een aanvaardbaar compromis betoo- gen. Hongarije, Einde der militaire controle in Hongarije. Het secretariaat-generaal van den Vol- kendbond heeft van den Franschen mi nister van Buitenlandscbe Zaken, Briand, in zijn functie van voorzitter van den Ge- zantenraad mededeeling ontvangen van de beëindiging der militairo controle in Hon garije. Aan het slot van zijn desbetreffend schrijven zegt Briand: Bij deze gelegenheid gelooft de Gezan- tenraad do aandacht van den Volkenbond te moeten vestigen op de reserves, die door de controlecommissie zijn opgesteld. betrekking tot de tenuitvoerlegging der re- cruteeringswetten in Hongarije. Re Raad zal daaruit de conclusie moeten trekken, die hij in het belang der algemeene rust doelmatig acht. Albanië Een eisch aan Italië. Ontruiming van Saseno. De „Pravda" verneemt uit Skoetari, dat de Alhaneesche nationalisten aan de re geering te Tirana hebben verzocht van Italië de ontruiming van het (vóór Valo- na gelegen en krachtig versterkte) eiland Saseno te eischen. De nationalisten zijn bereid om, indien de regeering de ontrui ming niet mocht verkrijgen, Je kwestie den Volkenbond voor te leggen. Rusland Het oorlogsspook der Sovjets. De stadsbevolking gaat van angst al „hamstere n". Ofschoon oorlogszuchtige redevoeringen van vooraanstaande Sovjetleiders niets bijzonders zijn, wordt er meer dan gewone beteekenis gehecht aan de jongste rede van Unschlicht, een der meest beruchte leiders, welke de Tsjeka en de GepQoe ooit gehad hebben, die tijdens do afwezigheid van Worosjilof als waarnemend volks commissaris van Oorlog optreedt. Ook een rede van Moeklewitsj, den op perbevelhebber der Roode Vloot en lid van den revolutionnairen militairen raad, heeft opzien gewekt. Op een cavalerie- feest te Leningrad wezen beiden op het „dreigende oorlogsgevaar". Moeklewitsj zeide, dat het eerste gevaar ingeval van oorlog wordt opgeleverd door de Britsche vloot in de Oostzee en dat *het de voor naamste taak er Sovjet-strijdmacht moet zijn, Groot-Brittannië van de Russische kust verwijderd te houden. Gelukkig, zoo zeide hij, is de Roode Vloot, hoewel niet groot, toch sterk. Unschlicht beweerde herhaaldelijk, dat „de oorlog reeds in het zicht .is". Dit feit, ÖOFzaaridr hne* irêiien 'reeus voorzorgsmaatregelen door provisie in te slaan, voornamelijk suiker, petroleum en meel, hetgeen blijkt uit de lange queues voor de winkels te Leningrad en Moskou. Het is noodzakelijk, zeide Unschlicht, de mas sa ervan te overtuigen, dat de Sovjetregee- ring op den oorlog is voorbereid. Tenein de een paniekstemming te voorkomen, moet men het volk de zekerheid geven, dat de Sovjetregeering ingeval van oorlog er voor zal zorgen, dat de burgerij beschik ken zal over voldoende hoeveelheden der meest noodzakelijke levensbehoeften. De Russische kerk en de Sovjets. Metropoliet Sergius voorwaardelijk bevrijd. De Sovjet-autoriteiten te Moskou heb- beu den metropoliet Sergius, die als hoofd van de orthodoxe kerk optreedt ge durende de vacature in den patriarchal en zetel, benevens een aantal andere prela ten, die zij oen tijdlang gevangen hadden gehouden, in vrijheid gesteld. Dit is het resultaat van onderhandelinge, welke sinds het voorjaar gevoerd werden. De voornaamste voorwaarden, over onderhandeld werd, zijn: lo. De kerk moet haar aanhankelijk heid aan de Sovjet-regeering betuigen. 2o. Zij moet zich losmaken van allo an- tibolsjewistische geestelijken in het bui tenland. 3o. Zij moot een beroep doen op de be volking om zich rond do Sovjet-rcgeering te scharen in den strijd teeen de buiten landsche vijanden. 4o. Zij moet zich onthouden van brandstichten, bommenwerpen cn andere terroristische daden. Wanneer de kerk deze voorwaarden vervult, verleent de Sovjet-Tegocring haar een zekeren beperkten weltelijken status, met toestemming, in het openbaar een centrale kerkorganisatie op een nieuwen grondslag te stichten, voor welk doel de huidige leiders der kerk een speciale Pan Russische vergadering mogen bijeenroe pen. Een „voorloopige synode" is reeds ge vormd. China. De nationalistische regeeilug. Overbrenging naar Nanking. Do Koeomintang besloot de nationalisti sche regeering en het hoofdkwartier der Koeomintang naar Nanking over te bren gen, doch de datum van dezo overbrenging is nog niet vastgesteld in verband met den ongunstigen militairen toestand te Poekau en te Nanking. De militaire autoriteiten zijn het or tot nog toe niet over eens ge worden om den troepen te Hankau toe te staan Nanking binnen te rukken. vader een afvallige en een vijand der ar beidersklasse noemt. „Ik ben daar niet verwonderd over", zoo luidt de brief, „om dat ik uw opportunisme en uw ambitieus en koppig karakter ken." Do schrijver van den brief zegt verder, dat hij zijn vader van nu af beschouwt evenals Tsjang Tso-lin en Tsjang Kai-sjek, namelijk als een vijand, tegen wien hij zal vechten als een waar revolutionnair. De brief herinnert aan dien van den zoon van Tsjang Kai-sjek, die op zeventien jarigen leeftijd eveneens onder bolsjewisti- schen druk zijn vader een verrader noem de, nadat Tsjang Kai-sjek den bolsjewiki den rug had toegekeerd. Amerika SACCO EN VANZETTI GEEXECUTEERD. Direct na middernacht. Ook Madoiros ter dood gebra?rt. Uit Bosten wordt hedenochtend ge meld: Onmiddellijk na middernacht heeft de terechtstelling van Madeiros, Sacco cn Vanzetti plaats gehad. De politie had zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men voor de bewaking van do gevangenis. Machinegeweren en zoeklichten waren op gesteld om een eventueele poging, do ge vangenis te bestormen, onmiddellijk te kunnen tegengaan. Te 9 uur 's avonds Amerikaanschon tijd werdon de drie gevangenen ervan in ken nis gesteld, dat zij direct na middernacht zouden moeten sterven. Op de vraag of zij geestelijken bijstand wenschten gaven zij een ontkennend ant- oord. Sacco werd gisteravond nog door zijn vrouw, Vanzetti door zijn zuster bezocht. Onmiddellijk nadat dezen het dooden- huis hadden verlaten, arriveerde de attor ney-general Reading. Tegen middernacht was alles voor de executie in gereedheid gebracht. Te half 12 waren de getuigen in hot dpodenhuis gearriveerd en onmid- rechtstelling oen uu.uv<m6 - minuten na middernacht werd allereerst Madeiros de doodenkamer binnengeleid. Zeven minuten later te 12 uur 9 min. werd hij door den dokter dood verklaard. Daar na had. de executie van Sacco plaats. Ie 11 minuten over 12 betrad hij de kamer cn te 12 uur 19 min. verklaarde de dokter, dat hij overleden was. Een minuut later werd tenslotte Vanzetti binnengeleid en te 12 uur 26 min. was ook zijn elcctrocutie voltrokken. Sacco en Vanzetti schenen in hun lot te berusten. Betoogingen en botsingen. Politiebeambten do dgeschoten. Afgescheiden van do luidruchtige pro testen van communistische en andere or- ganisaties was het gisteren overal in (lo V. S. tamelijk rustig. Eon politiebeambte is to C'amoroma (Ponns.) bij het uiteendrijven van betoo- cers doodgeschoten. Do politie maakte ge- bruik van den atok alsmede van traangas bommen. To Pittsburgh zijn Zondag wanordelijk heden ontstaan na afloop van een bijeen komst van mijnwerkers. Het kwam tot een gevocht, waarbij oen soldaat werd ge dood en verscheidene anderen vorwondin- gen opliepen. Algemeene 1-uur staking in Mexico. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Sovjets gaan voort met de bevolking bang te maken voor ï-.et oor ogsspook. Sacco, Vanzetti en Madeiros zijn heden vlak na middernacht terechtgeste'd. Uit verschillende landen worden betoogingen en botsingen gemeld, waarbij eenige doo- den te betreuren val'en. De boschbrand-^n in Zuid-Frankrijk zijn uitgewoed. BINNENLAND. Een auto-ongeval bij Siddeburen. waar bij de chauffeur is gedood en vijf personen gewond. (Gemengde Berichten, 2de blad). Betoogingen o.a. te Amsterdam, 's-Gra- venhage naar aanleiding van de vcroor- dceling van Sacco en Vanzetti. (1so blad). I Inze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.a. photo's van: he tsporwegongeluk bij Lage Zwaluwe; het R/-K. zangkoor te Katwijk. op een hagelbui van steenen. Van bios cooptheaters, waar Amcrikaansche films vertoond werden, werden de ruiten inge worpen. Bij het handgemeen, dat met de politie ontstond, word een persoon gedood. Arrestaties te Potsdam. Zondagmiddag werden in het Common- park te Borlijn verscheidene mannen en vrouwen gearresteerd, toen de politie een charge hield op een groep van ongeveer twintig personen, die plakkaten driegen, waarop opschriften stonden in verband met de zaak-SacoVanzetti. Een menigte van verscheidene duizenden personen wed den omtrek van het Commonpark uit eengejaagd. vergadering van den van arbeiders, do Mexico, Feng Joe-sjiang's zcon contra zijn vader. De bolsjewistische Autoriteiten te Mos kou. die do kinderen van Feng Joe-sjiang als gijzelaars vasthouden, hebben den zoon van Feng, die lo Moskou aan de Soen Jat- sen universiteit studeert in „de theorie en practijk dor revolutie", ertoo overgehaald, ton bri^f te public- eren veariu hij z-iju Ter jaarlijkschc plaatselijken bond grootste arbeidersorganisatie is een resolutie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt togen het besluit tot terechtstelling van Sacco en Vanzetti en waarin voor het geval deze terechtstelling oiaats heeft, het parool wordt gegeven, in heel Mexico tot een algemecno staking van één uur over to gaan. In bedoeldo resolutie heet het weerwil van hot verzet der arbeiders van de goheelo wereld zal het Yankoe-kapita- lisme Sacco en Vanzetti doen oxccuteeren. cm dal deze mannen symbolen waren van het socialisme; het doet deze onschuldi gen met hun levens boeten voor bun moe- dig verzet tegen do oude sociale orde. Ma ss a-moe ting te Londen. Twaalf duizend personen hebben Zondag deolgenomen aan oen manifestatie ton gunste van Sacco en Vanzetti in Hydepav te Londen." Socialistisch© en communis tis cl ie voor- mannen voerden hot woord. Er doden zich geen ongeregeldheden voor. Een groote po litie-macht was in en bij het Hydepark ge posteerd. Botsingen te Genève. Uit Genève wordt gemeld; Een dui zendtal personen heeft gisteren een bctoo- ging gehouden tengunsto van Sacco en Vanzetti. Voor liet Consulaat der Vcr- ccnigde Staten nam de menigte een drel gendc houding aan en onthaalde do polit- BINNENLAND Relletjes te Amsieroain. gewonden. In den namiddag en gisteravond zijn 'o Amsterdam meetings gehouden oni to ho- toogen voor Sacco en Vimzotti. In don laten middag werd een meeting gehouden op hot Parkschouwburgterrein, welko was belegd door het N A. S. Nadat con paar sprekers l ot woord hadden gevoerd, werd een betooging gehouden. Van het Pnrk- schouwburgterrein werd gclrokkcn door do Plantage en do Sarphatistraat, langs Cointuurbaan naar hot Sarphatipark. Daar word do stoet onthouden. Tegen acht uur werd opnieuw vergaderd. Thans in het gebouw van Handwerkers Vrienden kring. Ilior tvas het de C. P. H„ die do ergaderiug had bijeengeroepen, Nauwe lijks oen half uur beeft deze bijeenkomst geduurd. Er werd wederom met doeken gedemonstreerd voor Sacco en Vanzetti. Van do Roeterstraat word gewandeld naar do Plantage en vandaar langs do N.Ueo- rcngracht naar het Walerlooplein. Nodat do stoet was ontbonden, wilde do menigte in do richting van do Jodenbrcestraat gtrekkeu. Daarin werd zij door de po litie verhinderd. Er had eenig verzot plaats, waarop met gummistok en saliel werd gechargeerd. Een paar hetoogors wer den daarbij gewond. Zij werden naar het politiebureau op het J. D. Moyerplein ge bracht. Door den G. G. en G. D. werdon zo verbonden. Do ceno, die een wond aan den arm had, kon naar huis gaan; do an der, die enkele hoofdwonden had, werd na verbonden le zijn naar het Binnengasthuis gebracht. Do wonden waren niet van orn- stigen aard. Inmiddels was een deel der botoogers do binnenstad ingetrokken. Am- slelstraat, Rembrandlplcin en Roguliers- hreestraat waren daarop het tooneol van cenigo ongeregeldheden. Een steen, naar een polilio-inspeclcur was geworpen, was do aanleiding tot eon paar charges Ook hier werden twoo burgers gewond. Zij ook hadden hoofdwonden on werden door don G. G. en G. D naar hot Binnen gasthuis overgebracht. Op do Rogulicrs- lireestraat werden do remmen van eon auto losgemaakt, waarna deze aan het rijden werd gebracht. Dezo wagon kwam bijna in botsing met oen tram. Juist bij tijds werd hij nog door rahracheurs tot stilstand gebracht. Ook op denDr^eiim do omgeving daarvan was het eemgszin3 rumoerig, wat do politio aanleiding gal aan te manen tot doorloopen. Tot ernstig» botsingen kwam het hier met. Tot laat m den avond stonden groepjes mensctan m do drukko buurten do gebeurtenissen van den avond to besproken. Ook ongeregeldheden te Den Na afloop van oen gisteravond te Den Bosch door don II. B. B. en do Fedcratm der S D A, P. in verband met do affaire Sacco cn Vanzetti gehouden massamccl'"« ontstonden botsingen mot do poUUeDezo moest van den blanken sabel gebruik ma- konen slaagde er na herhaalde charges in do menigte to verspreiden. Na geruimon tijd eerst was de rust woercckcora.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1