INGEZONDEN MEDEOEELING UIT DE LANDBOUWWERELD. Ziektebestrijding in kweekerij en boomgaard. Er wordt, hoewel nog lang niet genoeg, do laatste dagen heel wat meer aan ziekte hes (rijding gedaan dan vroeger. Van ver schillende zijden is het vooral den fruit- kweeker op het hart gedrukt, dat hij voor al die bestrijding niet moet nalaten, zal hij op een geregelden goeden oogst en op een goede kwalietit zijner vruchten mogen re kenen. Maar do bestrijding geschiedt nog lang niet overal, zooals ze behoort. Er wordt op dit gebied ook heel wat gekwakzalverd. In stede van zich behoorlijk tc laten voor lichten van deskundigen zijde, zijn er velen, die de hespuiting of andere behandeling toevertrouwen aan personen, die zich hier voor aanmelden, zonder dat zij weten of die menschen Ie goeder (rouw en voor hun taak berekend zijn. De Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen waarschuwde onlangs nog tegen lieden, die onder voor spiegeling. van mooie resultaten te berei ken, behandelingen toepassen, die geheel of vrijwel geheel waardeloos zijn. Gewoonlijk wordt er een flink bedrag voor gerekend, en als die lieden hun praclijken een korten tijd op een plaats hebben uitgeoefend, ver dwijnen ze naar elders; later blijkt eerst, dat men beetgenomen is. Zoo wonden mid deltjes aangeboden tegen de „iepenziekte", en „loodglansziekte" bij perzikboomen e. a en ook wil men nog steeds den boer en kweeker gelukkig maken met den „bacte- ïie-mesl", een artikel zonder eenigo bo- meslingswaarde. Er is natuurlijk niets te gen, dat een landbouwer of kweeker de be strijding door een ander laat uitvoeren, maar laat zoo iemand dan opgeven, waar mee en op welke wijze hij de behandeling wil toepassen, terwijl hij natuurlijk ook •controle op zijn middelen moet toelaten. [Alsdan kan men hiervan kennis geven aan genoemden Dienst te Wageningen. Het komt bij ziektebestrijding in tuin en kwee kerij zoowel op het juiste middel als op do wijze van toepassing aan. Al is het midilel goed. maar de toepassing deugt niet. dan zal het resultaat óf negatief óf schadelijk zijn. Controle zou dus gewenschl wezen. De heer Lijsten, redacteur van 't Orgaan der Ned. Pomologische Ver., is van oordeel, dat de controle moet uitgaan van de telers zelf. Een nauwere samenwerking tusschen de telers en hen, die do ziektebestrijding uitvoeren, is mogelijk en gewcnscht. De 'teler zal zich moeten verbinden geen bc- Êpuitingen to laten uitvoeren, zonder daar over eerst een deskundige te hebben ge raadpleegd; de uitvoerder moet zich ver plichten geen bespuiting te zullen verrich ten, dan nadat hij hiermee den deskundige ïn kennis beeft gesteld. Wenken en msdedeelingen. Tal van iepen zijn de laatste jaren dood gegaan. Men zocht naar de oorzaak, en naar een geneesmiddel. Dit laatste meen de men ten leste gevonden te hebben in Mangaansulfaat. 't Gaf ook hier en daar succes, de boomen stierven niet verder af en begonnen zelfs opnieuw uit te loopen. Maar het succes bleef zeer beperkt. Men wendt aan per zieke boom i kilo M. S., bij oude boomen iets meer, bij jonge boomen iets minder. Eerst werd aangeraden galen te graven op circa Meter uit den stanv nu graaft men ze rondom den stam, oven- ver uit den stam als de kroon van den boom reikt. En dan circa 8 gaten van on geveer 10 e.M. diep. Wie zieke iepen heeft kan het middel beproeven. Maar ook nog een ander, het volgende. De heer A. Brus- eof van het Botanisch Instituut der tech nische hoogeschool te Aken heeft als zijn mcening uitgesproken, dat het typische verwelken bij iepenzieke boomen wordt veroorzaakt door verdrogen der bladeren wegens gebrek aan wateraanvoer. Hij nam de ziekte ook waar bij verschillende lindesoorlen, beuk, zilveresdooru, Canada populier en eschdoorn, en heeft daarbij een bacterie aangetroffen, welke de ziekte zou verwekken. Aangeraden wordt: het losmaken van de bovenoppervlkte van den grond, dus zorgen voor breede, vrije, open bermen. De plantenwortels moeten lucht hebben, bij afsluiting van lucht sterven de boomwortels gedeeltelijk af en dan heeft bedoelde bacterie (Micrococcus ulmi) zijn aangrijpingspunt spoedig gevonden. Weet gij? Weet gij, dat het lichaamsgewicht der kuikens een maatstaf kan zijn ter beoor deeling van hun groei; dat men op bui- Itenlandsche fokkerijen door weging een gemiddelde heeft gevonden voor ver schillende leeftijden; dat die gemiddel den zijn als volgt, voor haantjes en hen netjes: G weken: 375 en 325 gram; 8 we ken; 550 cn 450 gram; 12 weken: 900 en 800 gram? Weet gij, dat kuikens, die vrij rond loopen op een grasveld, wel kun nen blijven bij wat rijst of een handvol gemengd zaad, maar dat ze daarbij slecht groeien en de legrijpheid wordt tegenge houden; dat het veel beter en ook voor- deeliger is, om zulke kuikens te voederen met een goed samengesteld en voldoend eiwitrijk voeder? Weet gij, dat bij proeven in Utrecht ge bleken is: dat een boer, die veel stikstof gebruikt, vroeger kan maaien, en dat dit jonge gras meer eiwit bevat; dat de oogst niet alleen grooter is in Kilogrammen hooi, wanneer men vroeger maait, maar dat men dan ook minder last heeft van grasgebrek in den tijd, die ligt tusschen den gewonen hooitijd en het moment, waarop de dieren in de nawei komen? Weet gij, dat bij die proeven echter ook gebleken is, dat het stikstof gehalte van het hooi bij zware en lichto stikBtofbe- mesting gelijk bleef; dat men zich dus ten opzichte daarvan niet al te veel illu sies moet maken? FINANCIEN EN OECONOMIE. BUITENLAND. Zuivelproducten in Engeland. Reuter meldt aan de „Msbd.": De handel in zuivelproducten, heeft ge lijk de handel in de meeste producten de laatste jaren vele moeilijkheden ondervon den en moeten overwinnen, maar men be twijfelt of er ooit een tijd geweest is, zoo absoluut onbevredigend als het afgeloo- pen jaar, aldus Mr. W. Weddel and Go. Ltd. in hun jaarlijksch overzicht van den handel in zuivelproducten. Het gevolg van de poging van do contro'ecommissie om de markt te stabiliseeren op zoo'n niveau, dat de prijzen voor de producten beverigend waren, was dat alle ondernemingsgeest gedood werd en men tot prompten handel overging. In midden Maart was de controlecom missie genoodzaakt haar plan op te geven en zij moest toegeven dat baar bedoeling gefaald had. Er was, volgens Mr. Wedde1, gedurende het gebeele jaar geen oogen- blik gebrek aan boter op de Engelsche markt. Integendeel, het aanbod dor mees te soorten was veel ruimer dan ooit. Ten gevolge van de droogte in Australië cn on voldoende verschepingen uit Canada, was de hoeveelheid die uit de dominions werd ingevoerd weer minder, maar dit werd meer dan goed gemaakt, door do ver meerderingen van den export uit Neder land. Denemarken en de Baltische Sta ten. Van de 261.597 ton boter, dio inge voerd werden (een vermeerdering van 4.636 ton in vergelijking met 1925-1926) kwam slechts 34,3 pet. uit Enge'sche bron (v.j. 39 pet.) De invoer van kaas bedroeg 151.421 ton tegen 151.520 in 1925-1926. De prijzen voor boter en kaas schom melden belangrijk gedurende het jaar, en wat de boter betreft is volgens Weddel de kolenkwestie voornamelijk verantwoorde lijk voor de belangrijke prijsdaling op een tijdstip van het jaar dat de markt gewoon- Jijklijk op het hoogste niveau is. Met zoo vele werk'oozen en zoo vele industrieën die bijna stil liggen, is het logisch dat de consumptie van boter tot een peil is ge zonken als nooit is voorgekomen sedert de dagen der distributie. De suikerbielencultuur in Engeland. Gedurende de laatste 2 maanden zijn er onderhandelingen gevoerd tusschen de Sugar Beet Committee van de Nat. Far mers' Union en vertegenwoordigers van de Suikerfabrieken over den prijs, te beta len volgens een 3-jaTig contract voor de bieten in subsidieperioden 1928-'30. Ten slotte is men hans tot het volgende voor stel gekomen dat de Sugar Beet Commit tee aan de afdeelingen aanbeveelt. Een gegarandeerde prijs van 46 sh. per ton voor bieten van 15 pci. suikergehal te plus een toes'ag van 3 sh. voor 1 pet. suiker meer, 3 sh. 4 d. voor ieder verder pet. meer. De korting voor minder sui kergehalte zal 3 sb. per pet. bedragen. De kunstzijdeafzet in Spanje. Hoewel de Spaansche regeering er naar streeft, de productie an Spaansche kunst zijde kunstmatig te bevorderen, heeft een gebrek aan vakarbeiders tot nu toe een sterke uitbreiding der Spaansche kunstzij de-industrie verhinderd. Tot op heden was het Duitsehe aandeel in de Spaansche kunstzijdeinvoer naar verhouding gering, daar naast Engealnd, voornamelijk Ne derland, Italië en Zwitserland de Spaan sche markt bekeersckten. Enge'and ver mocht zijn uitvoer van kunstzijdegaren in den tijd van 1924 tot 1926 van 82.401 lb. tot 600.000 lb. te verhoogen. Dientengevolge verwacht men thans weer een vernieuwde erbooging der Spaan sche invoerrechten voor kunstzijde, welke voor enkelvoudige draad 1,5, voor samen gestelde draad ongeveer 3 goudpeseta's bedraagt. De Duitsehe handel. Grooteie in- en uitvoer in Juli. Blijkens de cijfers van de buitenland- sche handelsbeweging van Duitschland in de maand Juli is er voor het zuivere goe derenverkeer een invoer-overschot van 430.000.000 Mk. tegen een overschot van 449.000 000 in de maand Juni. De invoer is verder gestegen en heeft thans met 1.277.000.000 Mk het hoogste cijfer van cenige maand sedert den wereldoorlog bereikt. Meer dam 4/5 van de stijging komt voor rekening van de levensmiddelen en daarvan weer 2/5 op rekening van den in voer van koffie en cacao. De invoer van grondstoffen onderging, vergeleken bij Juni, slechts weinig verandering, terwijl die van afgewerkte artikelen eenigszins toegenomen is. De uitvoer is, vergeleken met Juni, aan merkelijk toegenomen en heeft met een bedrag van 847.000.000 legen 748.000.000 in Juni het hoogste punt van dit jaar be reikt. De waarde van den uitvoer van grondstoffen cn halffabrikaten steeg met 26.000.000, die van afgewerkte artikelen met 74,000.000. De Amerikaansche weivaart. Naast licht- ook schaduwzijde. Nu de verbetering van de conjunctuur in Europa nog steeds alle conferenties ten spijt slechts heel ge'eidelijk voorwaarts schrijdt, wordt de aandacht zij het uit leergierigheid, zij bet uit jaloerschheid telkens weer op de Vereenigde Staten ge richt. De „Amerikaansche" welvaart trekt aan en vele schrijvers hebben reeds de con structie van het economische apparaat der Vereenigde Staten doorvorscht en getracht ons den weg te wijzen naar eenzelfde ver betering der materieele omstandigheden. Inmiddels, vreezen wij, wordt wel eens te veel uit het oog verloren dat er in de V. S. ook schaduwzijden aan te wijzen zijn, dat tegenover de welvaart van groote massa's (wij werken in Amerika nu een maal met groote getallen) de armoede staat van evenzeer groote massa's. De jongste loonstatistiek van het De partment of Labor gaf president Coolidge aanleiding tot de volgende opmerking. IK Jongens Schoolpakken Manchester Schoolpakken Bukskin Costuums. ALS reclame: Linnen Jongens Schoolpakken leeftijd 6-12 jaar f2.95 J840 „Ondanks het feit, dat wij den hoogslen stand der materieele welvaart hebben, be staan er nog altijd in het land millioenen ongeleerde arbeiders, die geen deel heb ben aan de welvaart van het land". De onderzoekingen van het Departe ment of Labor hebben dat bureau dan ook tot de conclusie gevoerd, dat de onvol doende loonen der niet-vakarbeiders niet een verschijnsel is in enke'e takken van bedrijf, doch een algemeen verschijnsel, geldend voor liet geheel der Vereenigde Staten. Öp grond van cijfers komt bet Depart ment tot de conclusie, dat in de V.S. 10 20 millioen menschen onder onvoldoende loonen te lijden hebben. Dat dit een alge meen verschijnsel voor de verschillende takken van bedrijf is, behoeft niet te ver wonderen, doch past wel in het Ameri kaansche loonslelsel. KERKNIEUWS DE MISSIE. De toestand der Missie in En- gelsch-lndië. Do Indische delegatie omvat 10 aarts bisdommen, 28 bisdommen, 3 apostolische vicariaten (in Birma) en 2 apostolische prefecturen en telt 3.035.400 katholieken. De hoogste cijfers brengen: Goa met 326.690, Kolon^bo op Ceylon met 275.441 en de beide Jezuieten-missies Trichino- poloy en Calcutta met 212.207 en 203.797 katholieken. Van do 3300 priesters, die in den grooten wijnberg werken, zijn on geveer 2000 Indieërs. Voor wat een zware taak de missiona rissen hier staan, blijkt voldoende uit het feit, dat van de 690.000 plaatsen, waar katholieken leven, slechts 1500 een vasten priester-post bezitten. De bekeering van een Japansch geleerde. Uit Japan wordt de bekeering gemeld van Prof. Tanaka, hoogleeraar in de rechtwetenschappen aan de keizerlijke universiteit van Tokio. Tanaka heeft do geschiedenis zijner be- kcering neergeschreven in een boek, dat tot een prachtige geloofsbelijdenis is uit gegroeid. Hij geeft allo redenen op, die hem aangespoord hebben om katholiek te worden. De bekeering van den professor, die 'een zeer bekende persoonlijkheid is in de intellectueele kringen van Tokio, heeft veel opspraak verwekt onder zijn landge- nooten. De eerste uitgave van zijn bekcerings- verliaal was reeds na twee weken uitver kocht. Katholieke Missie en neger-op voeding. Tc Mariannhill in Zuid-Afrika vond in het begin van dit jaar de vijfde Katho lieke sociale jaar-cursus plaats. Wat deze Duitsehe missionarissen daar praesteeren door bun missie- en cultuur-actie om liet zeer ingewikkelde rassenvraagstuk in Zuid-Afrika in cbrislelijken zin op te los sen, getuigde onlangs in een brief John X. Merriman, die zich tegenover de negers zeer verdienstelijk maakte, maar do Ka tholieke Kerk niet erg gunstig gezind is: „Deze monniken hebben het vraagstuk van de opvoeding der inboorlingen opge lost. Terwijl wij in het Parlement cn el ders alleen petities aannemen, wetten voor de inboorlingen uitvaardigen en enquetc- commisies voor 't inboorlingen vraagstuk instellen, leerden deze katholieke monni ken aan duizenden negers de waarde van den arbeid begrijpen, schudden hun sla venketenen af en spoorden hen op alle mogelijke wijzen aan al hun wilskracht in te spannen. Deze Trappisten hebben liun roeping begrepen. Zij vullen den geest der negers niet op met valsche begrippen van vrijheid en gelijkheid, maar zij werken onophoudelijk aan hun beschaving door hun de waarde te toonen van den arbeid, van de vrijheid en van 't eigendomsrecht. In Mariannhill worden bruikbare burgers opgevoed'. WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN Verbranding ender water. Wij zijn zoo gewend om water als vuur- bluschmiddel par excellence te beschouwen, dat liet ons bevreemdt, dat een vlam onder water door zou kunnen branden. Wanneer men echter bedenkt, dat voor het branden van een brandbaar gas slechts noodig is, dat dit gas op de uitstroomingsplaats om geven is door een laag zuurstof, dan valt liet niet moeilijk in te zien, dat vlammen onder water door zullen kunnen branden, wanneer slechts ervoor is gezorgd, dat bet brandbare gas onder voldoenden druk uit treedt, terwijl het bij uittreden omgeven wordt door zuurstof (of lucht) van zooda- nigen druk, dat het water teruggehouden wordt. De practijk is bier echter heel wat moei lijker dan de theorie en er zijn ongeveer een kwart eeuw van proeven mee heenge gaan, aleer bet gelukte een bruikbaren brander te construeeren. Men zal de vraag stellen, wat bet nu eigenlijk voor belang kan zijn, om onder water een vlam te kunnen doen branden. Vanzelf spreekt het reeds, dat dit van groot belang kan zijn bij het wegruimen Van ijzeren wrakkeu, waarvan door bet weg snijden van een stuk een ander de?l nog gered kan worden, of waarin men gaten moet hebben om haken aan te brengen voor het lichten. Van nog veel grooter belang echter is het construeeren van een betrouwbaren brander voor Averk onder water, ten einde zuiniger met brandstof te kunnen zijn. Im mers mag men aannemen, dat de allerbes te ketels, die op de juiste wijze geleid wor den, niet meer dan 85 pet. rendement zul len geven, omdat hij het branden van vu ren rondom de ketels warmte verloren gaat door geleiding en straling, terwijl ook do schoorsteenwermle, noodzakelijk voor den trek, verloren gaat. Minstens ongeveer een zesde van de warmte, te verkrijgen uit do brandstoffen, gaat dus om genoemde rede nen verloren. Bij gebruik" van branders (van Brunier) die onder waler vlammen kunnen doen werken, beteckent dit dus een belangrijke besparing op het brandstofverbruik. Bo vendien vercischt die brander slechts een kleinen ketel, waarin nooit ketelsteen kan afzetten in anderen vorm dan als slib, dat zeer gemakkelijk door spuiten te verwijde ren is. Daartegenover staat weer, dat de brander noodzakelijk sterke luchtpompen vereischt voor het onderhouden van den luchtstroom. Verder moet er een hulpbran der aanwezig zijn, om «de hoofdvlam te kunnen aansteken, zoodat pas na enkele minuten- alles in werking kan zijn. Dit laatste is een bezwaar tegenover motoren, die vrijwel oogenblikkelijk na het aanzet ten kunnen functioneeren. Dit laatste is een der redenen, dat er nog geen uitzicht be staat om dergelijke kleine stoomketels te kunnen gebruiken voor auto's, zelfs als de benzine veel duurder zou zijn dan thans bet geval is. De uitvinder (of liever de zoon van c'en oorspronkelijken uitvinder, die de proeven van zijn vader voortzette en tot een goed einde bracht) stelt zich voor, dat zijn brander een zeer bijzonder belang heeft voor het indampen van allerlei vloeistoffen. Hij wijdt speciale aandacht aan het indam pen van het afvalwater van sulfielfabrie- ken (deze maken uit hout sulfietcelluloso en moeien daarbij enorme hoeveelheden af valwater kwijt, dat in vele streken de stroomen absoluut vervuilt en slechts zel den met voordeel opgevangen en verwerkt kon worden). Dit afvalwater bevat 90 pet. water en volgens 'de proeven van Brunler is het mogelijk om met zijn brander die vloeistof in te dampen tot 30 pet. en zelfs tot 20 pet. water. Hij vond hij zijn proeven, dat hij een brandbare stof uit sulfietloog kon maken, die bij verbranding iets meer warmte opleverde, dan ervoor besteed was, maar bovendien in een ketel voldoende stoom en gas deed ontwikkelen, om 74 paardckrachten op te wekken. Hij stelt zich dan ook voor. dat sulfietloog met zijn toestellen ingedampt wordt tot een dikke vloeistof of tot een vaste stof (met 20 pet. water erin), die dan door droge distillatis een brandbaar gas oplevert, dat in zijn brandei' gebruikt kan worden om nieuwen voorraad in te dampen, terwijl er boven dien zware stoommachines door gedreven konden worden en er een vast rseidu over blijft, dat waarde heeft. Zonder direct aan të nemen, dat de aan geduide methode direct met voordeel toe ie passen is, kan echter wel gezegd worden, dat de aanwijzing serieus opgevat moet worden en dat zeer zeker de mogelijkheid bestaat, dat de brander van Brunler voor de industrie van houtcellulose een uitkomst kan zijn. Ook voor het concentreeren van talrijke andere stoffen, zooals vele zouten, schijnt een brander, die onder water kan werken, van zeer groot belang te kunnen wodren, omdat daardoor de kosten van indampen lager worden dan bij andere methoden. Verder xvijst de uitvinder erop, dat do condities, waaronder de stoffen in dien ketel verkeren, geheel anders zijn dan de gewone, zoodat de hooge druk en tempera tuur allerlei reacties mogelijk kunnen ma ken, die zonder dien brander en ketel niet mogelijk zijn. Zoo geeft hij aan, dat bet mogelijk is in zijn toestellen salpeterzuur te maken met lagere kosten, dan bijv. vol gens de bekende processen met lichtbogen mogelijk kan zijn, omdat de condities in den ketel veel voordeeliger zijn voor bet ontstaan van salpeterzuur dan in do licht bogen, waarin slechts enkele procenten stikstofoxyden kunnen gevormd worden. Zonder twijfel zullen talrijke onderzoe kingen plaats vinden, om de proeven van den uitvinder te toetsen en het heeft er allen schijn van, of ook de vinding van de onder water brandende vlam zal voor de industrie van zeer groot belang worden; zoo het niet is om met de stoommachine een hooger rendement te bereiken, dan ze ker om in verschillende takken van dc chemische industrie beter en goedkooper lo kunnen werken, dan tot heden mogelijk was. „Hbld." UIT DE 0üa6£¥!SI8 HILLEGOM. Een driejarig kind overreden en gedood. Zaterdag was Dr. J. H. de W. alhier op weg naar liet huis van den heer M. aan den I.oosterweg, waar een kind ziek lag, dat on der behandeling van den dokter was. In de nabijheid van het huis gekomen, kwam een ander kind van den heer M., de driejarige H. plotseling uit een poort ge- Kathoiieke Agentia LEIDEN. Maandag R. K. Grafische Bond Volks- Boudsgebouw. 8 uur. Algemeeite Agenda LEIOEN. Van Zaterdagavond 8 uur lol Maandag, morgen 8 uur nemou do volgende huisart. sen den dienst waar. Dr. Kors, Zoeterwoudscbe Singel 1. Dr. Mulder, Watersteeg. Dr. Rassers, Rapenburg 47. Dr. Starck, Witte Singel 29. Dr. v. Voorthuijscn, Heerengracht 38. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Varekamp. Geverstraat 32, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 A u g tot cn met Zondag 21 Aug a.s. waargenomen door de apotheken van de H.H.: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136, en A. J, Donk, Doezastraat 31, tele foon 1313. loopen en werd door den auto van Dr. de W. gegrepen. Deze legde het kind, dat ern stige kwetsuren had bekomen een noodver band aan, waarna het naar het Zieken huis te Leiden werd vervoerd. Aldaar is het kind echter aan de beko men verwondingen overleden. SASSENHEIM. Geboren: Johanna Adriana Maria, dochter van M. van Zeijl en A. G. v. d. Voort Jacoba Anna, dochter van G. Be- melman en A. J. v. d. Peet Gerarda Jo- 1 anno, dochter van M. v. d. Hoek en A. G. van Geffen Erna Ingeborg, dochter van W. Verhoog en E. G. Meijer Johannes, zoon van H. Noordermeer en P. de Haas Maria Henrietle Johanna, dochter van Q. Eikhuizen en C. G. Bader Elisabeth Magdalena Maria, dochter van H. J. J. Koot en M. T. W. Olsthoorn Johanna Wilhelmina, dochtre van P. Burgmeijer en G. van Bakkum Johan Hendrik, zoon van J. v. d. Meer en J. M. H. Oklen Jo hanna Susanna, dochter -van N. v. d. Zwaan en J. S. Verbeek. Ondertrouwd: Petrus Gerardus Warmerdam jm. 27 jaar en Marie Hille- gonda v. d. Kamp jd. 24 jaar. WOUBRUGGE. Kapitale boerderij afgebrand. Zaterdagnacht om n;evcer twaalf uur is brand uitgebroken ?a de kapitale hof- vStede van den landbouwer Den H. alhier. Aangewakkerd door feu stormwind, gre pen dc vlammen zeer om zich heen, zoodat de in diepe rust leikeerende bewo ners ternauwernood j*>ed kixïen worden. De inmiddels gearriveerde handspuit was spoedig defect; do stoomspuit gaf zoo wei nig water, dat er tegen de vlammenzee wei nig te doen viel. De geeeele boerderij is dan ook tot den grond afgebrand. Met de blussching van den hooiberg is men den geheelen Zondag bezig geweest. Er woedde in den f.lgeloopen nacht zulk een noodweer, dat de inwoners vrijwel niets van den brand hebben bemerkt. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. De oorzaak is vermoedelijk aan hooibroei te wijten. STADSNIEUWS WINKELWEEK. De Commissie voor de te houden Win kelweek van 22 September tot 1 October is druk aan het. werk voor de voorberei dende werkzaamheden en gezien de groote belangstelling van de zijde der winkeliers, beloofd deze wel te zullen slagen. Om zooveel mogelijk aan de geuite wenschen tegemoet te komen is de vol gende wijze van beoordeeling voor jury cn publiek vastgesteld. Er zal slechts één vraag gesteld wor den en wel deze: Welke zijn de mooi ste en verkoopkraehtigsto étalage's? Het aantal zal worden vastgesteld naar verhouding van het aantal deelnemers en op elke 100 deelnemers zullen ongeveer 15 étalage's bekroond worden. Zijn er dus 400 deelnemers dan luidt de vraag: „Wel ken zijn de GO mooisten téalage's?" Deze wijze van beoordeeling is voor het publiek buitengewoon gemakkelijk en voor den winkeliers weer geheel nieuw, zoodat al len -winkeliers in allen branches hieraan kunnen deelnemen. Wij vertrouwen dan ook dat den aan meldingen voor deelname bij den secreta ris den lieer Joh. Geijtenbeek zullen bin nenstroomen en verwijzen tevens naar een annonce in dit blad waarin de sluitings termijn voor inschrijving wordt vermeld. Gisteren heeft de zeerceerw. pater Hen- drichs S.J., in de St. Petruskerk onder de H. Missen een predicatie gehouden ever het Binnenlandscli Missiewerk. Zijneerw. begon met te spreken over het heerlijk- vruchtbare werk van de geloofsprediking onder andersdenkenden in ons vaderland. Dan sprak de pater over zijn cursussen in verschillende plaatsen in ons land. Hiervoor moeten noodzakelijkerwijs on kosten worden gemaakt. Yerscbeidene bekeerlingen geraken door hun overgang tot het Katholiek geloof in zorgelijke omstandigheden, waardoor ceni ge stoffelijke ondersteuning voor hen zeer gewenscht is. De collecten voor het Binnenlandse» Missiewerk van pater HenArichs bracht 535 gld. op. Yoor het examen Fransch L. O. is t° Utrecht geslaagd mej. M. II. Vooys

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2