£cicbe!ve ©ou^adit MAANDAG 22 AUGUSTUS 1927 '8e Jaargang No. 5649 e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, per post f2.95 per kwartaal, Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 30 cent per regef Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. n HOMMER BESTAAT RIT TWEE BLADEN- Ons onderwijs. Binnenkort zal de Duitsche Rijksdag te beslissen over een schoolont- Het ontwerp gaat nieb zoover wat de der vrije, confessioneele school be- als in ons land het geval is. „De Standaard" wijst daarop in een be- waarin het blad schrijft: „Voor het Duitsche ontwerp kun nen wij niet zoodanige bewondering gevoelen, dat wij de regeling van dat ontwerp voor Nederland zouden wen- schen. Voor ons land geven wij aan de beginselen van onze onderwijswet- geving de voorkeur. Dit neemt niet weg, dat wij het voorstel van Minister von Keudell met ingenomenheid begroeten. Het is een stap op den weg naar vrijheid van on derwijs. Daarin ligt het hoofdmoment van den strijd, die over het ontwerp in Duitschland is uitgebroken. Het gaat over vrijheid van onderwijs, in dien zin, dat het recht der ouders wordt erkend; dat de beslissing over de godsdienstige opvoeding van de kin deren in de eerste plaats van de ouders wordt afhankelijk gemaakt. Dat wil het ontwerp bereiken en daar tegen keeren zich met groote felheid de partijen der linkerzijde in Duitsch land." Niet gewaagd acht het anti-revolution- naire blad de veronderstelling, dat de Ne- 'derlandsche onderwijs-wetgeving niet zon- ider invloed is gebleven op het Duitsche pntwerp. „Wat de vrijheid van onderwijs be treft, staat Nederland thans in de rij der Staten vooraan, en onze wetge ving heeft dan ook in het buitenland de aandacht getrokken. In het Duit sche ontwerp vindt men bepalingen, die aan onze schoolwet herinneren, b.v. dat een aanvrage tot stichting of omzetting eener school moet uitgaan van de ouders of verzorgers van ten minste 40 schoolplichtige kinderen." Nederland in de rij der Staten vooraan Jrat de vrijheid van onderwijs betreft! Waardeer en wij deze positie? Zijn wij er van overtuigd, dat het fcoo ontzaglijk veel waard js, dat Ka tholieke kinderen hun' onderwijs kunnen genieten op Katholieke scholen? Of zijn we in deze misschien ook al [weer in een sleur geraakt? BUITENLAND Een gelukkig verschijnsel is, dat de in- iresse, de belangstelling voor het Katho liek onderwijs blijkens het aantal artike- en geschriften en het aantal congres- Ben toeneemt. Dat is een gelukkig verschijnsel, want 3 vrijheid op onderwijsgebied zou ons niet die vruchten afwerpen, welke er van [verwacht mogen worden, -als ons onder lijs niet zou zijn zoo goed mogelijk, als fcoodanig, èn inderdaad Katholiek. Een R. K. Paedagogische "Week, als ver leden week te Tilburg gehouden, is daar om heel nuttig; dergelijke studie-bijeen komsten zijn noodig. Beschouw b.v. eens één punt uit het vele daar verhandelde: de samenwer king tusschen school en ouders. Dhhraan Ontbreekt nog zoo veel en die samenwer king zou o.i. zoo buitengewoon veel nut kunnen stichten I En de beste onderwijzers lullen het zelf wel eerlijk willen beken nen: de schuld van dat gemis ligt niet al- bij de ouders. Er zijn ook wel onder wijzers, die daarvoor niets voelen, ja zelfs tot cl o kinderen op zulk 'n manier over de ouders spreken zooals b.v.: zeg aan jouw vader, dat hij beter móet zorgen enz. dat de ouders de school als van zelf gaan beschouwen als 'n min of meer Noodzakelijk kwaad, althans als een in stelling, dio zich tegenover hen heeft ge plaatst. Dit onderwerp:" meer samenwerking tus- Bchen school en ouders, zouden wij wel hs, bescheidenlijk, onder de aandacht van pnze Katholieke onderwijzersverenigin gen willen brengen. Intusschen mogen wjj, met alle dank baarheid over hetgeen bereikt is op het lerrein van de ondorwijs-vrijheid, nog niet 5o Ida an zijn. Erzijn nog tekorten. Dat gevoelen wij |.v. in Leiden, waar wij den geloovig-Pro- testanten hier een eigen H. B. 6. moeten benijden. i 'Wij moeten nog verder vooruit, om te iltreven naar jvaró onderwijs-vrijheid. "J w. Volkenbond Frankrijk en Italië wenschen geen ant i-s mokkelconfe rentie. Frankrijk en Italië zullen, meldt de „Morning Post", gezamenlijk den strijd aanbinden tegen de pogingen die ten doel hebben te bewerken, dat de Volkenhond de studie van het alcoholisme ter hand neemt. Meer concreet: genoemde twee landen zul len zich verzetten tegen de plannen van zes ministers van Buitenlandsche Zaken, dr. Benesj. Vandervelde, Moltusen (Dene marken). Lofgren (Zweden), Zaleski (Po len), en Voionmaa (Finland) om de As- semblée te bewegen een internationale conferentie over deze kwestie bijeen te roepen. Deze conferentie zou dan, indien het plan der genoemde ministers ten uitvoer wordt gebracht, onder de auspiciën van den Bond een internationaal verdrag op stellen ter bestrijding van het smokkelen van alcoholische dranken in verbodslan- den. De resolutie, waarin gevraagd wordt, dat deze kwestie op de September-agenda "wordt geplaatst, wijst alleen op de geva ren van den internationalen smokkelhan del, doch sommigen vreezen, dat er een poging zal worden gedaan om den Bond een wereld-drankverbod te doen bepleiten. Gevraagd wordt, dat een speciale commis- mie van advies voor de studie van het al coholisme zal worden ingesteld. „De be- 'hoefte aan een internationale overeen komst treedt steeds duidelijker aan den dag. Do onwettige handel is in den grond internationaal. Indien onder de auspiciën van den Volkenhond een internationale overeenkomst aangaande den dranksmok kel tot stand komt, zal het begeerde doel stellig worden bereikt", zoo wordt zegd. Deze resolutie is gezonden aan den se cretaris-generaal van den Volkenhond en aan alle leden van den Bond. Dr. Benesj, Vandervelde en Moltusen hebben aan hun onderteekening de ver klaring gevoegd: „Wij wenschen ons aan te sluiten bij de reeds begonnen actie ter bestrijding van het alcoholisme, omdat wij er van overtuigd zijn, dat die actie alleen werkelijk doeltreffenjd kan zijn, aUs zij op zoo breed mogelijke basis geschiedt." Frankrijk De Action Frangaise. De „Action Frangaise" heeft een z.g. geelhoek uitgegeven inzake haar veroor deeling door den Paus. Daarin zijn een groot aantal documenten bijeengebracht, teneinde de „onjuistheid" der disciplinaire maatregelen, welke haar getroffen heb ben vast te stellen. Het wordt voorafge gaan door een voorwoord van de heeren Maurras en Daudet. Z.Em. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, heeft dat geelhoek, dat den ti tel voert „1'Action Francaise et le Vatican,r veroordeeld en het lezen er van aan de ge- loovigen verboden, welk verbod gisteren in de kerken is afgekondigd. De kardinaal komt in het herderlijk schrijven er tegen op, dat de „Action Frangaise" spreekt van „de stukken van een proces", terwijl van een proces geen sprake kan zijn. „De gemotiveerde ver oordeeling aldus de kardinaal ei plaatsing op den Index van het dagblad de „Action Frangaise" zijn een daad van de pontificale souvereiniteit, handelend in de volheid van haar gezag inzake doctrine, moraal en discipline. Do eenige houding die aan de Katholieken betaamt in derge lijke omstandigheid is to gehoorzamen. Het herderlijk schrijven is zeer lang en Z.Em. betoogt uitvoerig, dat met dit nieu we geschrift de „Action Frangaise" in haar weerstand volhardt, en haar cam- nagne volhoudt, die 't wil doen voorkomen alsof do Paus slecht ingelicht is en onder worpen is aan een politiek die vijandig is jegens Frankrijk. Rusland 15 dooden, 22 gewonden. Volgens een bericht uit Riga aan de En- gelsche bladen hebben in de stad Toela, ten Zuiden van Moskou, een centrum der Russische metaal-industrie, ernstig onlus ten plaats gehad. De arbeiders waren in staking gegaan, eischten loonsverhooging. De actie ging gepaard met de gebruikelijke straatbetoo- gingen. Dezer dagen trok een groep arbeiders er wederom op uit. Schreeuwend „Wij wil len broodI" en „Weg met de sovjets!" ma nifesteerden zij door de straten der stad. Plotseling kreeg do gewapende macht order, aan deze actie een einde te maken en de manifestanten uiteen te jagen. De troep opende het vuur op de betoogers, van wie er 15 werden gedood en 22 ge wond. Douane-corruptie bij de sovjets. Ambtenaren ter dood veroordeeld. Bij een proces tegen een aantal hooge- re douane-ambtenaren te Minsk''wegens verduistering werd geconstateerd, dat be doelde ambtenaren met den plaatsvervan- genden chef van het douane-kantoor aan het hoofd gedurende langen tijd tegen ontvangst van hooge omkoópsommen zen dingen geadresseerd aan kooplieden te Minsk, tegen berekening van lage invoer rechten en in strijd met de bepalingen^ van het volkscommissariaat voor den buiten- landschen handel hadden doorgelaten. Vier douane-ambtenaren cn een koop man werden ter dood veroordeeld, de ove rige beklaagden tot gevangenisstraffen. Muiterij. Het Egyptische stoomschip „Costi", dat op 3 Augustus met een lading hout van Galatz naar Alexandrië vertrok, doch daar niet aankwam, is thans onder Sovjet- vlag te Odessa binnengeloopen. Direct na het vertrek van Galatz, is de bemanning, die bijna uitsluitend uit Russen bestaat, aan het muiten geslagen. Zij vermoordde twee officieren en dwong den kapitein koers te zetten naar Odessa. De „Oosti" is een Russisch schip, dat na den oorlog in het bezit van generaal Wrangel kwam en later aan een Egyptische maatschappij verkocht werd. China. Shanghai's verdediging paraat. Soen nog niet den Jangtse overgetrokken. Met het oog op de jongste berichten omtrent het hernieuwde dreigende gevaar voor Sjanghai wordt erop gewezen, dat de uitgebreide leger- en vlootmacht, welke in Januari en Februari voor de verdedi ging van de nederzetting uit alle deelen van Engeland zoowel als uit Amerika werd gezonden, sinds dien tijd vrijwel geen wijziging heeft onderdaan. De oor logsschepen zijn nog steeds ter plaatse aanwezig en do verdedigingswerken der nederzetting verkeeren in bevredigenden toestand. Dat de betrouwbaarheid dezer werken in de onmiddellijke toekomst op de proef zou worden gesteld, gelooft men te Londen niet, zoo meent de „Observer". Ofschoon Tsjang Kai-sjek uitgeschakeld is en de troepen, welke hij aanvoerde, naar het Zuiden in de richting van Sjanghai terug trekken, heeft het leger van Soen Tsjoean- fang, dat, naar men gelooft, niet bepaald sterk is, den Jangtse nog niet overgesto ken. Dit oversteken zou wel eens groote moelijkheden kunnen medebrengen. Tang Sjing-8ji, de huidige aanvoerder van het Hankau-leger, is, naar verluidt, zijn troe pen aan het reorganiseeren, teneinde weerstand te kunnen bieden. Amerika SACCO EN VANZETTI. Drievoudig „indien" In de gevangenis is men gereed De eenige straal van hoop op uitstel van de terechtstelling van Sacco en Van zetti schijnt thans nog gelegen in het be roep op het federaal hooggerechtshof te Wahington, behelzende het verzoek tot herziening van het proces. Indien de naar het hof gezonden stukken bijtijds te Wash ington aankomen, indien zij in orde wor den bevonden en indien het federale hof op het verzoek ingaat, zal althans een opschorting der executie worden gelast ten einde een herziening mogelijk te ma ken. Intusschen nemen de gevangenisautori teiten haar maatregelen, juist alsof geen nieuw uitstel mogelijk is. Scherpe bewaking te Boston. Negen personen zijn Zondagmorgen te Boston gearresteerd, die zich op verdach te wijzo bij het regeeringsgebouw ophiel den. Men verwacht nieuwe aanslag pogin gen, aangezien meer dan honderd aan hangers van Sacco en Vanzetti uit New York reeds naar Boston zijn vertrokken -en ook andere zich daarheen zullen be geven. De autoriteiten nemen inmiddels weder geweldige voorzorgsmaatregelen tegen lieden, die de gevangenen zouden willen bevrijden; o.a. zijn drievoudige wachten opgesteld met machinegeweren en zoek lichten. Actie der vakvereenigingen te New York. To New York hebben de vertegenwoor digers van dertig plaatselijke vakvereeni gingen besloten heden (Maandag) geza menlijk in algemeene staking te gaan te gen de executie van Sacco en Vanzetti. Deze actie sluit aan bij een gelijkluidend besluit van den centralen vakvereenigings- raad. Algemeene staking in Argentinië geproclameerd. De vakvereenigingen van Argentinië hebben voor boden CMaandar) oer. r1-- meene staking geproclameerd als protest tegen de executie van Sacco en Vanzetti. Voorzorgsmaatregelen te Parijs. Door de autoriteiten te Parijs worden opnieuw maatregelen getroffen om inci denten te voorkomen. Een sterke politie macht wordt gereed gehouden nabij de Amerikaansche ambassade. Alle pakket ten en brieven, gericht aan het gezant schap, worden onderzocht. Bezoekers worden voor hun toelating - aan een ver hoor onderworpen. Afdeelingon van de re- publikeinsche garde patrouilleerden door de straten nabij het gebouw tot laat in den nacht. Zaterdagavond heeft een twintigtal vergaderingen plaats gehad en voor Zon dag werd een monsterbetooging te Vin- cennes voorbereid. Nieuw licht? Een te Berlijn woonachtig Russisch ar chitect bracht Zaterdagochtend ©en be zoek aan de redactie der „Vossische Zei- tung'' en deed daar een verhaal over een gebeurtenis, die hij jaren geleden had bo- leefd. Hetgeen hij vertelde zou op de af faire van Sacco en Vanzetti een geheel nieuw licht kunnen werpen, doch het ver haal wordt door het blad slechts onder allé voorbehoud weergegeven. Bedoelde architect woonde in de jaren 1919 tot 1922 te Rome, waar hij een ate lier op de „Via Maguta" had. Op een avond naar hij zich meent te herinne ren in Februari 1922 bezocht hij vol gens gewoonte oen in die straat gelegen wijnlokaal, het „Trattoria sora Nanna", waar reeds verscheidene bezoekers, kun stenaars en arbeiders, aanwezig waren. Onder hen bevond rich dien avond ook een man, die in dit milieu klaarblijkelijk eens zijn kennis van Engelsch wilde luch ten, want telkens gebruikte hij in don loop van het gesprek en als hij iets be stelde, Engelsche uitdrukkingen. Hij ver telde, dat hij jarenlang in de Vereenigde Staten had vertoefd. De architect kwam in gesprek met don man, die over vrij veel geld scheen te kun nen beschikken, want hij noodigde den ar chitect uit, voor zijn rekening te drinken. De Italiaan, die aanvankelijk in tegenstel ling tot het meerendeel zijner landslieden zeer gereserveerd was, ontdooide langza merhand onder den invloed van den vijn en werd vertrouwelijk, toen de architect hem mededeelde, dat hij Rus was en als kunstenaar met het huidige régime in Rusland sympathiseerde. De Italiaan verklaarde toen onmiddel lijk, zijnerzijds, dat hij anarchist was en in de Vereenigde Staten terroristisch werkzaam was geweest. Klaarblijkelijk om te bewijzen, dat hij niet slechts een. theore tisch anarchist was, deelde hij mede, dat hij in de nabijheid van Boston ook een diefstal had gepleegd, bij welke gelegen heid een paar menschen om het leven wa ren gebracht. De politie had hem echter niet te pakken kunnen krijgen, daar hij haar te glad af was geweest en hij had ongestoord de Vereenigde Staten kunnen verlaten. Ook zijn medeplichtigen, dio zich nog in de V. S. bevonden, waren niet ge arresteerd. In hun plaats zaten echter twee „domme kerels" in de gevangenis. Op een vraag van den redacteur, die hem te woord stond, hoe het kwam, dal de architect zicll eerst thans dit voorval herinnerde, waar toch reeds wekenlang alle bladen over de zaak van Sacco en Vanzetti hadden volgestaan, verklaarde de architect zeer zelden kranten le lezen. Bij het lezen van het woord „Massachusetts" was hem nimmer iets te binnen geschoten en eerst toen hij dit woord in verband met do stad Boston hoorde noemen, had hij zich do te Rome beleefde gebeurtenis her innerd. BINNENLAND Het jubileum van den Ned. Middenstandsbond. Bij de herdenking van het 25-jarig bo sbaan van den Ned. Middenstandsbond, in verband waarmede op 23, 24 en 25 Augustus a.s. een Nationaal Midden standscongres in het gebouw van don Die rentuin te 's-Gravenhage gehouden wordt, zouden, naar reeds is gemeld, als sprekers optreden de heeren mr. P. M. Aalberse, mr. D. Fock, prof. M. W. F. Treub, dr. J. Th. do Visser en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Het bureau van genoem den bond meldt thans, dat do heer Fock wegens gezondheidsredenen en de heer Treub wegens verblijf in het buitenland verhinderd zijn. In plaats van den heer Fock zal nu spreken dr. I. H. J. Vos, wet houder van Amsterdam, en in plaats van den heer Treub mr. A. O. Josephus Jilta, lid van den Raad van Advies van den Nederl. Middenstandsbond en secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbond en het alcoholisme. Is er nog hoop voor Sacco en Vanzetti? Nog cén mogelijkheid, als 3 voorwaarden vervuld worden. Te New-York cn in Ar gentinië is heden de algemeene staking af gekondigd. De boschbranden in de Riviera. (BuitenL Berichten, 2e blad). Het aantal slachtoffers van de overstroo- iningsramp bij Wladiwostok bedraagt, naar gemeld wordt, 600. (Buitenl. Berichten, 2de blad) BINNENLAND. De Volkenbond tegen het alcoholisme. Het halen van premie voor ouderdoms rente. (2de blad). Een spannende jacht op auto-dieven t*. Amsterdam. (Gemengde Berichten, 2d' blad). OMGEVING. Groote boerderij te Woubrugge afge- brand. (1ste blad). Doodelijk ongeluk te Hillegom. (1ste blad). Een Nederlandsch vliegtuig is te Londen neergestort. Een doode en zeven gewonden (Laatste Berichten). LUCHTVAART DE VERMISTE OCEAANVLIEGERS. Zijn zij omgekomen? Weinig kans op redding. Uit Honoloeloe wordt geseind: In ver band met de hooge ze*ön acht men het steeds waarschijnlijker, ?at de vermiste Hawai-vliegers om het leT'en zijn gekomen. Scheepskapiteins spraken als hun mee ning uit, dal het onder de huidige weers omstandigheden voor vliegmachines on mogelijk is, te blijven drijven. Uit San Francisco wordt gerae'd, dat Capt. William Erwin, die met zijn vlieg tuig „Dallas Spirit" naar Honoloeloe was vertrokken, om do vermiste vliegers to zoeken, Vrijdagnacht tweemaal oen S.O.S.- signaal hoeft uilgezoi.den, waaruit blijkt dat hij gedwongen is geweest te dalen Het lijk van Miss Doran gevonden? Een radio-amaieur uit Los Angelos zegt, dat bij een draadloos bericht heeft opgo- vangen, waarin gpmeld wordt, dat er op zee een verlaten vliegtuig is gevonden en een reddingsvlot. Op dit vlot bevinden zich een man en het lijk van een vrouw. De vuurpijl boven den Oceaan Het stoomschip „West Sequana" hoef» Zaterdagnacht een draadlooze boodschai uitgezonden luidende: Te middornacr. vuurpijl op don Oceaan gezien. Later heeft genoemd stoomschip no. geseind dat do vuurpijl gezien was o{ 37.32 N.Br. en 127.22W.L. en dat het on middellijk op onderzoek uitging. Do positie van het schip was 180 mif ten Westen van San Francisco Men ver moedt, dat de vuurpijl afkomstig was óf wel van de „Miss Doran" óf van do „Gol den Eeagle", de twee vermiste Hawai- vliegtuigen. Men acht het niet waarschijn lijk dat kapitein Erwin, die, zooals be kend, met de .Spirit of Dallas" naar de twee Hawai-vliegers op zoek is, de vuur pijl heeft afgestoken. De vuurpijl is dul- delijk gezien, zoo meldt de „West Ser quana", door den stuurman en den uit kijk, op ongeveer drie mijl van stuur boord. Uit San Francisco wordt verder gemold^ dat de „West Sequana" na twee uur lang gezocht te hebben, zonder eenig spoor lo vinden, het zoeken heeft opgegeven. Hot zicht werd door do slechte weersomstan digheden zeer belemmerd. Van kapitein Erwin is geen ander be richt ontvangen, dan de volgende draad looze boodschap, dio door hot radio-sta tion te San Francisco is opgevangen: „S.O.S. Wij bevinden ons in een wervel wind. (Pauze). Wij zijn er gelukkig weer uitgekomen, maar waren zeer verschrikt. Wij ontsnapten nauwelijks en dachten dat alles voorbij was". De lichten gingen; nu zijn wij in een anderen...." Hier hielden do radio-sig nalen op. De Amerikaansche vloot-autoritoiten heb ben verschillende torpedo-jagers opdracht gegeven zich naar de plaats te spoeden, waar men gelooft dat de „Spirit of Daw leis" is neergestreken. De gouverneur van Honoloeloe heeft een proclamatie aan de bevolking uitge vaardigd, waarin hij deze vraagt zich tö vereenigen in gebed voor degenen, die zich in gevaar bevinden en de hulp van den Almachtige voor hun redding in te roo- penn. Allo kerken blijven open voor het honden van speciale diensten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1