18e Jaargang VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1927 No. Ö647 5)e Ccicbobe (Bou^ant e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent pei week f2.50 per kwartaal, j onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, ■anco per post f2.95 per kwartaal, et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Dndagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief Berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50, Dll NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. BUITENLAND V Een pleidooi voor beroepsrechters In het reeds door ons besproken artikel yan mr. A. W. Bonger in „Het Volk" naar aaneliding van het heftig-omstreden proces Sacco en Vanzetti, welke terdood- yeroordeelden slachtoffers van justitieele dwalingen kunnen zijn, schrijft deze nog: Ten slotte nog een opmerking over de wijze van berechting. Bij de critiek daarop is vaak den schijn gewekt alsof in deze de rechterlijke macht de eerste rol heeft gespeeld. Men ver gist zich: de jury. de voksrechtbank, heeft het schuldig of onschuldig uit gesproken, de rechter spreekt in het eerste geval slechts de straf uit, waar hij hij gewoonlijk in zijn bevoegdheden zeer beperkt is. Voor al degenen, die beroepsrechters boven de gezworenen stellen, koren op him molen. Het is nu eenmaal een waan te meenen, dat een toevallig bijeengekomen groep menschen, die aan niemand verant woording schuldig zijn en alleen maar ja of neen hebben te zeggen, het Recht beter dienen dan zij, die er hun levenstaak van maken. Hoe vele schul digen zijn er al niet door de jury vrij gesproken en hoevele onschudigen veroordeeld 1 Het is te hopen, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd aanleiding mogen zijn dat alle socialis tische partijen den eisch van „gezwo renen inplaats van beroepsrechters" laten vallen. Ziedaar een streep getrokken door een 'der voorname socialistische eischen! De„klasse-justitie" is dus nog zóó slecht niet! Deze voorkeur voor beroeps Techters van den sociaal-democraat mr Bonger is in s tr ij d met die veel-verspreide schijn- democratie, welke het zoogenaamde gezond verstand in alles de -opperste lei ding wil geven, terwijl dan positieve we tenschap van en bedrevenheid in de za ken, waar het om gaat, van meer betrek kelijke waarde worden geacht. Iemand met wezenlijk gézond ver stand denkt daar echter anders over! Hij zal de wetenschap en bedrevenheid, die te zamen de beroepskennis vormen, in ande ren weten te waardeeren; hij zal eerbied hebben voor anderer beroep of vak, waar omtrent hij niet met lichtvaardigheid een oordeel zal^ vellen, eh hij zal zich niet zoo gauw in staat achten, om in zaken, dat be roep of vak betreffende, anderen de leiding te ontnemen, teneinde die zelf te gaan voeren. Tegen zulk soort egalisatie of gelijkma king van een valsche democratie moet wor den gewaakt. Jalouzie staat deze soort de mocratie ter zijde om invloed te krijgen; zij dringt bij den voor afgunst vatbaren mensch de gedachte op: waarom hij en ik niet, 't is niet zijn meerdere wetenschap of ervaring, maar zijn positie, zijn geld, kijn stand, waarom «en hem voor deze of «die werkzaamheid aanwijst of goedvindt. Wij vinden het zéér verkeerd, wanneer men hij het kiezen van personen 'voor be stuursfuncties en dergelijke uitsluitend rondkijkt in de kringen van een bepaalden stand; in vele besturen, ook van Katholieke corporaties, b.v. zou 'n frisscher en vrucht baarder leven worden gebracht, als er ook 'ns een ander „soort" menschen inkwam, Jdan die elkaar eveneens op de sociëteit .ontmoeten. Maar men sla nu ook niet over tot de tegenoverstelde fout, en men |doe niet, alsof voor de hier bedoelde func ties per se en altijd personen uit alle stan den kunnen en moeten worden gekozen. Kennis en bedrevenheid daarop moet op de eerste plaats worden gelet! En dan zij de aandacht er op gericht, jdat er een frissche geest moet waaien door bedoelde corporaties, en dat zoo- dis gezegd wanneer de besturen zijn samengesteld uit personen van precies eenzelfde kringetje, het gevaar zeker niet denkbeeldig is, dat men in een zekere een zijdigheid vastroest. Feiten zijn er om het te bewijzen. 'Nogmaals: in alle besturen moeten niet per Se en altijd personen zitting hebben uit dhe standen. Maar heel iets anders is: te [voren uit te sluiten al degenen, die bui ten een bepaald kringetje vallen, al zijn [deze overigens voor de bepaalde functies 'dog zoo geschikt. En dat gebeurt, helaas, dog te veel. Men behoeft maar rond te kij- jken, om het te kunnen constateeren. 1 Voor deze opmerkingen is de boven ge citeerde gezonde „opmerking" van den so ciaal-democraat Bonger ons een aanleiding geworden. Duitschland Loonconflict bij de Rijnvaart. Staking in verschillende havens. In verschillende Rijnhavens in Zuid- Duitschland is het personeel, werkzaam hij de Rijn scheepvaart, gisteren in sta king gegaan, in verband met een conflict over de regeling van het loon en van den arbeidstijd. Een Wolff-telegram uit Duisburg meldt dienaangaande het volgende: In verband met de om een loonkwestie uitgebroken staking bij de Rijnscheep vaart weigert het dekpersoneel der Rijn aken te varen. Het bootspersoneel is bereid om van wal te steken. De onderhandelingen over het loon wer den gistermiddag voortgezet. Sinds gistermorgen ligt het werk stil in Mannheim, Karlsruhe, Kehl en Worms. Men rekent op een uitbreiding der sta king. Wolfff seint uit Mannheim: De staking hij de Rijnscheepvaart in Mannheim en Ludwigshafen duurt voort. De beweging grijpt verder om zich heen. Ook te Kehl am Rhein werd met alge- meene stemmen tot staking besloten en dit besluit onmiddellijk uitgevoerd. Van de andere havens komen berichten binnen, dat er op de heele linie stakings- toebereidselen getroffen worden. In hoofdzaak gaat het conflict om ver korting van den vaar- en arbeidstijd en de betaling van overuren en Zondagsarbeid. Frankrijk Politie-agenten en stakers. Een ernstig geveoht te Parijs. Gisteren had te Parijs een ernstig ge vecht plaats tusschen politie-agenten en 'een aantal stakers. Zeven a acht agenten werden min of meer ernstig gewond. Rusland Stalin en Trotzki. De voorwaarden hunner „verzoening". De persagentschappen in de landen aan de Russische grens gaan voort met hun commentaar over de z.g. verzoening tus schen de beide vooraanstaande leiders in Sovjet-Rusland, Stalin, den bewindvoer der en Trotzki, den chef der oppositie. Thans worden uit Kowno nog eenige tot dusver onbekende bijzonderheden ge seind over het tot stand komen van het compromis tusschen beide tegenstanders. Er blijkt uit, dat inderdaad Trotzki in den strijd tegen de regeermacht tot dusver de overwinning behaalde. Stalin heeft o.a. om te voorkomen, dat zijn tegenstander een „vierde internatio nale" ging stichten, in beginsel moeten toestaan, dat de Duitsche communisten- groep Maslow-Ruth-Fischer, destijds met veel lawaai uit de partij gebannen, weer tot de derde internationale zou mogen terugkeeren. Dit toegeven aan de eischen van Trotz ki, zou den Russischen heerscher zijn af gedwongen o.a. door de houding van na genoeg alle Sovjet-gezanten, o.a. van Rakowski, Krestinski en Kameneff, die met ontslag dreigden, indien Trotzki uit de partij zou worden gezet. Ook schijnt de echtgenoote van den op positie-leider een niet te versmaden hulpe te zijn voor haar man in den strijd tegen het huidige Sovjet-bewind. Hefc heet, dat zij van Berlijn uit, waar ze zich bevindt, de huitenlandsche communisten tegen Sta lin in het harnas heeft gejaagd. Daar komen nog- hij de ontelbare pro testen uit leger en vloot, tegen de regee ring en voor Trotzki. Meer en meer blijkt dus, dat de voltal lige vergaderingen der leidende Sovjet organen noodgedwongen den oppositie-lei ders „genadig" zijn geweest. De Duitsche communisten Ruth, Fi scher enz. seinden geestdriftige telegram men naar Moskou, om Trotzki met zijn overwinning te complimenteeren. Intusschen stellen de regeeringsautori- teiten te Moskou alle pogingen in het werk, om den oppositie-leider kwijt te ra ken. Rykoff heeft hem dezer dagen een ambassadeurspost in bet buitenland aan geboden. Trotzki bedankte evenwel; een aanvaarden van dat voorstel zou slecht kunnen worden uitgelegd door vrienden en tegenstanders." De moordenaars van Toerof ter dood veroordeeld. Het gerechtshof van het gouvernement Moskou heeft de vier leiders der misdadi- gersbende, die in Juni nabij Moskou het voormalige lid der Sovjet-handelsdelegatie te Berlijn, Toerof, beroofd en vermoord hebben, ter dood voroordeld. De onrust in de Qekraine. Ernstige verwikkelingen. Volgens de laatste berichten is in den laatsten tijd een nieuwe verscherping in den toestand in de Oekraïne ingetreden, sinds door drie verschillende groepen, wel ke ieder op zichzelf goed georganiseerd waren, pogingen werden ondernomen om i regeering omver te werpen. De groep separatisten, die van de Oekraine een zelfstandige republiek willen maken is wel het sterkst, hetgeen vooral daaraan in toe te schrijven, dat kleine groepen, Wit-Russen. propaganda-lifieria- tuur onder de bevolking verspreiden. In den afgeloopen maand werden in de dis tricten van Odessa, Kiew, Harkow en Minsk driehonderd locale communistische autoriteiten om het leven gebracht. De aanhangers van de oppositie, die Trotzki en Zinowjef steunen agiteer en, vooral onder de arbeiders tegen Stalin; dit heeft tot gevolg gehad, dat in den af geloopen week onlusten plaats hadden te Odessa, Kiew en Harkow. Volgens inlichtingen uit Moskou ont vangen, is de strijd, welke tusschen de di verse communistische groepen worden uit gevochten van veel ernstiger aard, dan de buitenwereld meent. De huitenlandsche kolonie te Moskou ia de meening toegedaan, dat de crisis reeds aan het einde van October of begin JNovem ber is te verwachten. Marokko Otto Klems. Zijn doodvonnis gewijzigd. Men herinnert zich dat na een proces te Fez de Duitscher Otto Klems, die vroe ger tot het vreemdelingenlegioen behoorde en daarna als raadsman van Abd el Krim naar de Riffijnen overliep, ter dood werd. veroordeeld. Klems werd echter berecht onder den naam van Bel Hadj, dien hij in dienst van Abd el Krim had aangenomen. Van deze naamsverwisseling heeft hij gebruik gemaakt om te betoogen dat zijn proces ongeldig was en dus moest worden De krijgsraad te Taza heeft het doods vonnis thans in zeven jaar dwangarbeid veranderd. China. Het incident te Sjanghai. De Gbineezen geven toe. Ten gevolge van den voortdurenden druk op den nationalistiscben minister van Buitenl. Zaken uitgeoefend door de Chineesohe militaire leiders, in vor- band met het troepenvervoer, hebben de autoriteiten gisteravond de vleugels van de Britsche vliegmachine teruggegeven, waarop de Britsche ingenieurs onmiddel lijk zijn begonnen met het herstel van den spoorweg. De bezetting van den Sjanghai- Ningpo-spoorweg is opgeheven, terwijl de Britsche troepen binnen het concessiege bied zijn teruggetrokken. Dit beteekent een volkomen overwinning der Britsche militaire autoriteiten op de Chineesche autoriteiten, die aanvankelijk eisch ten dat eerst de Engelschen den spoorweg zouden vrijgeven, waarna dan de vleugels zouden worden teruggezonden. Een ander Chineesch voorstel was, dat de Engelschen zouden beloven geen vliegma chines meer de lucht in te zenden. Beide voorstellen werden natuurlijk door de Britsche militaire autoriteiten verwor pen. De Nanking-regeering. Na het aftreden van Tsjang K a i Sjek. Volgens berichten uit Sjanghai bestaat de Nanking-regeering, sedert het heen gaan van Tsjang Kai Sjok, uit vier mi nisters en een militairen raad. Men verwacht eerstdaags de benoeming van maarschalk Feng Yoe Hsiang tot mi nister van Binnenlandsche Zaken. Verscheidene meer op den voorgrond tre den de aanhangers van Tsjang Kai Sjek hebben met hun aanvoerder de wijk ge nomen naar veiliger streken. Intusschen verdiept men zich in de vraag, hoe groot wel het fortuin moet zijn, dat Tsjang Kai Sjek mee naar de „poli tieke eenzaamheid" neemt. Want, naar 't illustre voorbeeld van alle Chineesche ge neraals, heeft ook Tsjang van de beslom meringen eh zorgen, die bewind en op percommando met zich brengen, verpoo- zing gezocht in het verzamelen van een lig sommetje voor den politieken ouden Tsjangs sommetje wordt volgens matige berekening op 500.000 pond sterling ge schat. Japan geboycot in Mandsjoerije. Dagelijks in kracht toenemend. Het feit, dat Japan staat op de handha ving zijner rechten in Mandsjoerije en voorts plannen koestert voor de verdere inbezitneming van grondgebied in de wij de, onontgonnen gebieden van dat land van Mongolië, heeft geleid tot het afkon digen van oen anti-Japanschen boycot in Mandsjoerije,, die Vrijdag door de Kamer van Koophandel te Moekden is geprocla meerd. In deze proclamatie zegt de K. v. K., dat de bevolking tot iederen prijs aan Ja pan's plannen tegenstand moet bieden en de Japansche politiek, die ten doel heeft de onderwerping van het land, moet ver ijdelen. De Kamer verklaart, dat door deze politiek de vrede in Azië en moge lijkerwijs in de geheel© wereld wordt be dreigd. De Japaneesche consul-generaal te Moekden heeft verklaard, dat de boycot dagelijks in kracht toeneemt en heeft om instructies aan zijn regeering gevraagd. Amerika Sacco en Vanzetti. De staking op a.s. Maandag. Uit New York wordt gemeld: Het uit voerend comité van de (arbeiderspartij heeft een nieuwe 24-uren staking gepro clameerd voor a.s. Maandag 22 dezer, den dag, waarop het uitstel der executie, in dien deze althans plaats heeft, afloopt. Het program van het stakingscomitó bevat o.a. een massameeting en een op tocht. Daar de politie alle protestoptoch ten verboden heeft, vreest men wederom ernstige botsingen tusschen stakers en de gewapende macht. Bomaanslag te Sofia. Gisteravond is een bomaanslag ge pleegd op de Amerikaanse he ambassade. Niemand werd gekwetst, wel werd scha de aangericht. Er hadden tal van arrestaties plaats. Proteststaking en uitsluiting te Verviers. In verband met de Sacco- en Vanzetti- affaire beeft de vereeniging van wolkam mers te Verviers (België) besloten, het werk te staken. Aan dit besluit werd gis teren onmiddellijk gevolg gegeven. De werkgevers evenwel hebben zich dit niet laten welgevallen en hebben togen bedon en Zaterdag de algemeeno uitsluiting aan gekondigd. Vierduizend wolkammers en tweeduizend andere arbeiders zijn bierbij betrokken. Ruzie in den gemeenteraad van Hindenburg. In den gemeenteraad van Hindenburg (Opper-Silezië) is het gisteren tot storm achtige tooneelen en handtastelijkheden gekomen, in verband met oen voorstel om aan president Goolidge een telegram lo zonden, waarin tegen de executie van Sacco en Vanzetti wordt geprotesteerd. bibsnenl&nd Opbrengst P. T. T. In Juli 1927. Het hoofdbestuur der posterijen en te legrafie deelt het volgende omtrent do raming en opbrengst der posterijen, tele grafie en telefonie: De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over de maand Juli 1927 opgebracht respectievelijk 4.483.477 579.255 en ƒ4 775.921. tegen 4.509. 557, 570.524 en 4.604.478 over dezelfde maand van het vorige jaar. OB30ER1SJ1JS VIERDE R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK TE TILBURG. In de avondvergadering van den twee den dag hield de heer Huib Luns een cau serie over de door hem gemaakte teeke- ningen voor bet Bijbelsch leerboek van Dr. Rutten, prof. Groenen en Dr. Th. Vor- boeven. De heer Luns projecteerde een serie pla ten uit het Bijbelsch leerboek op het wit te doek en wist daarbij zeer smakelijk te vertellen, boe oude museumschatten hem bij het ontwerpen dier platen hebben ge ïnspireerd. Door bij de teekeningen var chaeologische vondsten uit te gaan, wenschte de t. ekenaar niet alleen het Bij belsch verhaal te illustreeren, doch met een reeds in het jong gemoed bewondering op te wekken voor den kunstzin der oude volken en liefde voor de kunsthistorie. Op den laatsten dag der paedagogische week werden gisteren voormiddag een viertal voordrachten gehouden over het buitengewoon lager onderwijs. Deze voordrachten werden oa. bijge woond door den inspecteur van het buiten gewoon L O., Dr. A. van Voorthuyzen, Dr. Luytelaar en de broeders Theodose en Hergisto Van de bekende congregatie der broeders van Gent. De algemeen© voorzitter der paedagogi sche- week Dr. Th. Goossens verwelkomde de Belgische deelnemers en dankte hen voor hun belangstelling. Dr. van Gils, aan wie het voorzitter schap van deze sectie was toevertrouwd, begroette vervolgens de vele deelnemers, en in het bijzonder Dr. van Voorthuyzen. Hierna vingen do voordrachten aan. De heer H. v. Velthoven uit 's-Herto- genbosck behandelde heb onderwijs aan zwakzinnigen en abnonnalen. Volgens spr. is het onderwijs aan achterlijken en zwak zinnigen in Nederland niet in orde; wel dat aan blinden en doofstommen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De onrust in de Oekraine. De Chineezen geven toe inzake het inci dent te Sjanghai. Weer een bomaanslag te Sofia in ver band met de affaire-Sacco Vanzetti. Groote overstrooming bij W adiwostok, 29 personen omgekomen. 20.000 dakioo- zen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Nieuwe branden in de streek van Can nes. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Op Corsica nemen de boschbranden nog voortdurend toe. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Twee van de 4 vliegtuigen, welke van San Francisco naar Hawaii zouden vlie gen, zijn te Honololoe aangekomen. Do twee anderen worden nog vermist. (Lucht vaart, 2e blad). BINNENLAND. De opbrengst der P.T.T. bedroeg in Juli 1927 in totaal ƒ9.838.753 tegen ƒ9.684.559 In Juli 1920. (1ste blad). Twee auto's bij Huis-ter-Holde tegen el kaar gebotst; drie personen ernstig ge wond. (Gemengde Berichten, 3do blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's ven: de versierde St.-Jeroenskerk te Noord wijk; de intern. Klaussonpas-wedstrijdj een voorbereiding voor de Olympische Spe len. Over hot zelfde onderwerp spr°k do heer Th. H. H. Willcmson uit 's-Graven- hago. Door den zooreerw. heer A. Lathou wers, leeraar aan het Doofstommeninsti- tsut le Michielsgesteld, werd in eon voordracht uiteengezet, hoe het doofstom- men-onderwijs de doofstommen geschikt wil maken voor bet mi(«chappelijk lerua Het onderverp: ojwoding van het blin de kind voor het maatschappelijk leven werd ingeleid door den eerw. frater Do- sitheo, directeur van het Blindeninstituut te Grave. Des namiddags werden de voordrachten gehouden over de Vriie Jeugdvorming. Deze sectie had als voorzitter prof. dr. L v. d. Berg. Inleiders in deze sectie waren de lieeren J. Th. Nijkamp, lid van het H. B. van het R.K. Werkliedenverbond te Utrecht; mej. F. Hayo, leerares aan de school voor maatschappelijk werk te Am sterdam en de zeerecrw. boer W. H. do Grijs, pastoor te Uithoorn. In de slotvergadering bohandehlr prof. J. B. Kors O.P. het onderwerp; „D\. gods dienst als sociale factor bij de opvoeding" Prof. Dr. Th. Goossens dankte ton slot te prof. Kors voor zijn bezielende woor den. Spr. hoopte dat 't paedagogisch zaad dezer dagen uitgestrooid vruchten moge dragen voor het Katholiek onderwijs. Spr. drong er nog met nadruk op aan, dat het Katholiek onderwijs ook inderdaad Katholiek zij. KEBKMIEUWS Pastoor L. E. G. A. Moonen. f Te Valkonburg (L.) is op bijna 53-jarigen leeftijd overleden, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Sterven den, de Zeereerwaard© heer L. E. G. A. Moonen, em. Pastoor van Vorstenbosch. Pastoor Lubertis Ernestis Gerardus Ar- noldus Moonen werd geboren te Strijp 2 September 1874. Hij was kapelaan achter eenvolgens te Tilburg, Uden en Helmond, daarna Rector te Dus sen, waarna hij be noemd werd tot Pastoor te Vorstenbosch (dekenaat Voghel). Laatstelijk was de overledene rustend Pastoor te Valken burg (L.). Eerw. Broeders van Huybergen. In het gisteren gehouden Kapittel van de Congregatie van de Eerw. Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria te Huybergen werd gekozen tot vicaris de Eerw. Broeder Gregorius en tot loden van het hoofdbestuur de Eerw. Broeders Eli* gius, Gyrillus en Hilarius. UIT DE OWGEWIMG HAARLEMMERMEER. De burgemeester uit zijn rijtuig govah l'en. Woensdagavond ls de burgemeefly ter van Haarlemmermeer mr. A. Slob bl| het aanrijden van een jong paard op den Nieuwen weg te Hoofddorp bij hot nemod van een bocht met zijn rijtuig omgokantclq Dr. B. constateerde hersenschudding ten

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1