NIEUW! TOFFEE MET CHOCOLADE VRAAGT ZE UW WINKELIER icin overpad wordt gegeven van 1% M. Na lange discussies wordt eerst mot 8 to gen 1 stern (de beer do Graaf, die den prijs te laag vindt) besloten om den grond to verkoopen, waarna verder met algemee- no stemmen wordt besloten de door B. en iW. voorgestelde voorwaarden aan te vul len met eene bepaling, dat overpad moot ge;:even worden, ongeveer midden op bet terrein, ter breedte van 2 M. voor voet gangersverkeer en bet verkeer met band karren, kruiwagens en dergelijken. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot verbooging van do opcenten op de grondbelasting en op de Personeole be lasting. In bet terzake uitgebrachte prae- advies zeggen B. en W., dat nu met in gang van 1 Januari a.s. de Wijzigingswet der Personeele Belasting in werking treedt, de opbrengst van de hoofdsom dier belasting belangrijk zal verminderen, ten gevolge waarvan ook de opcentonbeffing der gemeente aanmerkelijk zal dalen Waar bij te tegenwoordige beffing eene op- 'brengst wordt verkregen van ongeveer f7700, zoo schatten B. en W. dat die dan inog zal zijn f3000.—. Ze merken bierbij op dat eene juiste raming, noch hier, noch riders te maken is. Aangezien de opbrengst uit de belastingen echter dezelfde moet blijven om eene sluitende begrooting te krijgen zal getracht moeten worden langs anderen weg de inkomsten op te voeren. Hot zou eenvoudig zijn, aldus B. on W. om het tekort te verbalen uit de op brengst der gemeentelijke inkomstenbelas ting, doch waar thans reeds het maximum der bij de verordening toegestane heffings- pcrcentage wordt toegepast, zou verdere doorvoering van belas tin gverhoo ging niet meer draagbaar zijn voor de kleinere in komens. Hun college is van oordeel dat getracht moet worden, althans zooveel mogelijk, om door de heffing van een hoo- ger percentage opcenten op de personeele belasting de inkomsten op te voeren. Waar echter thans eeds geheven worden 50 tot 80 opcenten en de Gemeentewet geen hoo- gore heffing toelaat, dan nadat de opcen ten op de grondbelasting tot het maximum worden geheven, zal bet dus noodig zijn om do opcenten op de grondbelasting te verdubbelen en te brengen van 40 op 80 voor de gebouwde en van 10 op 20 voor de ongebouwde eigendommen. Daarmede wordt dan bereikt dat er eene meerdere opbrengst wordt verkregen van ongeveer f2000.Het restant ad. f2100 is dan te putten uit de nieuwe beffing op de per soneele belasting, volgens bet tarief van 50 tot 120 opcenten. De heer Stadhouder vindt beter om eene straatbelasting te heffen dan de grondbelasting te verhoo- gen. De heer Noordman noemt de grond belasting eene onjuiste belasting omdat de gebruikers van de gronden moeten beta len, terwijl ze misschien voor 75 pet ver- hypotheekt zijn; derhalve kan hij zich met eene verbooging niet vereenigen. De heer Kompier beaamt bet gezegde van den heer Noordman en het is uit dat oogpunt dat de Baad reeds tweemaal een dergelijk voorstel heeft verworpen. Thans worden we er evenwel toe gedwongen omdat we anders bet percentage der personeele be lasting niet kunnen opvoeren, terwijl hij het onbillijk zou vinden indien de mindere opbrengst moet geput worden uit de ge meentelijke in komstenbelasting, waarvan de mindere man dan de dupe zal zijn. De heer Stadhouder vraagt aan B. en W. om het voorstel terug te nemen en bet heffen eener straatbelasting nog eens in overwe ging te nemen. De heeren Noordman en van der Krogt wijzen er op, dat de land bouwers nu het gelag moeten betalen. De secretaris geeft hierna eene uiteenzetting van de gewijzigde wet op de Personeele belasting en de voorgestelde beffing der nieuwe belastingen. Na nog eenige bespre kingen sluit de voorz. dan de discussies, waarna de Raad met 7 tegen 2 stemmen, de heeren Stadhouder en Noordman bet voorstel van B. en W. aanneemt. Hierna heeft do vaststelling plaats van de vergoe ding der-schoolbesturen, ingevolge artikel 101 der L. O.-wot 1920, over de jaren 1922 tot en met 1924, aan de band van een lij vig door de commissio uitgebracht rapport met voorstel van B. en W. Besloten wordt deze vergoedingen vast te stellen als volgt: Voor de school aan den Hooge Rijn dijk in totaal op f7939.64; voor de Zuid- traurt Meisjesschool op f 9380.80 en voor de Jongensschool aan den Schenkel weg op f 9300.83%, terwijl bet totaal bedrag der werkelijk gemaakte kosten over die jaren respectievelijk wordt vastgesteld op f 6689.60 Kï f 6126.79 K en f6378.45. Veider {wordt besloten om de wijzerplaten van flen dorpstoren te laten opschilderen het geen f 60 zal kosten. Omtrent de stinksloot ®eu den Hooge Rijndijk bij van der Kwast fca. heeft de gemeente-opzichter een •chriftelijk rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat er in die sloot riolen lozen zon der dat daartoe vergunning werd gegeven destijds. Conform het voorstel van B. en IW. wordt besloten met de betrokken eige- liaren te onderhandelen om te trachten Verbetering te krijgen. De voorzitter deelt dan nog mede, dat de ouden politieschuit is verkocht voor f 15 fcn dat B. en W. machtiging vragen om feen partijtje blinden etc. openbaar te ver koopen. Aldus wordt besloten. Op eene iVraag van den heer Stadhouder in do vo rige vergadering gesteld, deelt de voorz. snede, dat hot verplaatsen van een lantaarn Baar het Jaagpad ongoveer f 100 zal kos- iben en B. en W. daar niets voor voelen. De heer Onderwater geeft in overweging om den Ztridbuurtechen weg, vanaf van Teijlingen tot do kerk eens goed te be~ grinten, want die lijdt nog aan de verma geringskuur der oorlogsjaren. De hoer Stadhouder vraagt naar het plakbord aan 0en Hooge Rijndijk, waarop de voorz. ant- fwoordt, dat juist gisteren opdracht is ge geven. Verder geeft de heer Stadhouder in overweging, gelet op het gisteren plaats gehad hebbende ongeluk bij den onbe- waakten overweg een den Ommendijk, om n do directie der spoorwegen te verzoe- ■n, dat aan de machinisten opdracht 'ordt gogevon om 100 of 200 M. voor het rseeren van dien overweg een signaal geven. Aldus wordt besloten. De heer Noord-man wijst op den: slechten toestand der huizen aan den Vrouwenweg, waar voorzieningen getroffen moeten worden uit oogpunt van gevaar. De voorz. ant woordt dat B. en W. juist reeds besloten hadden om eene aanschrijving in dien geest te doen. Do heer Starrenbnrg vraagt inlichtingen omtrent de schoolgeldheffing. De voorz. verzoekt deze inlichtingen ter secretarie te komen halen. VerdeT vraagt de heor Sterrenburg om do Meerburger watering bij do Vrouwenbrug op de aan gegeven diepte te brengen. De secretaris deelt mede dat zoo even de ingenieur hier is geweest, die mededeelde dat het uitdie pen tot 1.90 M. niet in het bestek staat. Derhalve zal alsnog een bedrag moeten gevoteerd worden om het behoorlijk te la ten uitdiepen. De raad verleent hiertoe blanco crodiet. De heer van Bennekom verzoekt belanghebbenden er attent op te maken dat de dekken van de huizen aan den Vrouwenweg verrotten indien niet gauw voorzieningen worden getroffen, zoo dat er later gevaar door ontstaan kan. De heer van der Krogt informeert naar het overnemen van het onderhoud der schoei ingen aan den Vliet door de Provincie. De voorz. antwoordt dat een ambtenaar hier geweest is en een concept-contract is op gemaakt. Verder verzoekt de heer van der Krogt maatregelen te treffen voor de vei ligheid van het verkeer bij de graanmaal- derij aan den Vlietweg, al waar het ge zicht door hot houtgewas belemmerd wordt. De voorz. zegt dit toe. Hierna me moreert de voorz. dat vandaag vermoede lijk de laatste dag is dat de oude raad in zijne tegenwoordige samenstelling bij een is. Straks bij den nieuwen Raad zul len er drie leden niet terug keeren en wel één wegens het zich niet meer beschikbaar stellen, twee, die wegens de wisselvallig heid der politiek him mandaat niet her nieuwd zagen. Op de allereerste plaats richt de voorz. zich dan tot den heer de Boer, die gedurende 19 jaren lid van den Baad geweest is en hij meent ook namens den Raad te spreken, wanneer hij zegt, dat het hem leed. doet dat deze heengaat en wanneer hij hem dank brengt voor de wijze waarop de heer de Boer de belan gen van de gemeente heeft behartigd en voor al hetgeen hij mede hielp tot stand brengen. Een woord van dank, aldus de voorz. voor uw onvermoeiden arbeid ge durende de 10 jaren van uw wethouder schap en een woord van persoonlijken dank voor de nooit verstoorde harmonie in het college van B. en W., waarin hij in intiemen kring met hem heeft mogen sa menwerken. Spr. wenscht hem toe, dat hij met groote voldoening mag blijven terug zien gedurende tal van jaren op den tijd dien hij aan de belangen der gemeente heeft gewijd. Ook aan de heeren van der Krogt en Onderwater brengt de voorz. zijn welgemeenden dank en hij hoopt dat de gemeentezaken ook nog de aandacht zullen trekken in hun verder ambteloos leven. De heer de Boer dankt hierna in goedgekozen woorden voor deze toespraak en zegt dat het hem moeite heeft gekost om het besluit te nemen om zich niet meer beschikbaar te stellen. Hij dankt verder voor de prettige samenwerking met den voorz., met den Raad, met zijn mede-wet houder den heer Kompier en den gemeen te-secretaris en hij herinnert eraan, dat hij bij do installatie van den voorz. erop gewezen heeft, dat moeilijke dagen in het verschiet lagen en donkere wolken zicht baar waren, doch, aldus de heer de Boer, dank zij Uw arbeiden en dat van onzen secretaris, zijn de moeilijkheden overwon- non geworden. De heer van der Krogt dankt eveneens voor de tot hem gerichte woorden en zegt dat hij den voorz. heeft leeren waardeeren als een goed voorzitter en een humaan man. Mede dankt hij de mede-leden en den secretaris. De heer On derwater sluit zich bij de twee vorige sprekers aan en hoopt dat de voorzitter nog lange jaren de vergaderingen mag lei den. Hierna sluiting. KOUDEKERK. Personalia. De heer W. A. van Be- zooyen, hoofd der 0. L. school alhier, slaagde dezer dagen, te Utrecht voor do acte Fransch L. 0. Gevestigd: Hendrik Corts van Sas- senheim Gerrit van Kuik en gezin van Nijmegen Anthonie van der Meijden van Gameren Gerit Duiker van Kame- rik Johanna Bruines van Noordwij- kerhout Elisabeth van der Ham van Oegstgeest Anna Maria Roos van Haarlemmermeer Dirk en Sara Zeeuw van Rotterdam. Vertrokken: Gerritje Boer naar Hazerswoude Elisabeth Th. Koek naar Oegstgeest Arie van Diggele en gezin naar Hazerswoude Arie van Klaveren en gezin naar Alphen a. d. Rijn Elis. van der Voorst naar Vreeswijk Susan na Smit en gezin naar Alphen aan den Rijn Leonardos Erherveld en gezin naar Wassenaar Johanna Bruines naar Hazerswoude Jan Snipper naar Winterswijk. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TÉ LEIDEN. Een goede buur is beter dan een verre vriend. G. A., Ie Voorschoten, stond terecht wegens het feit, dat hij hij gelegenheid van een burenruzie nachtelijk kabaal had ge maakt en wel zoo erg, dat de sterke arm van Voorschoten het noodig achtte in te grijpen en nu de naklanken van het ge rucht voor den kantonrechter werden ge hoord. De ambtenaar van het 0. M. Mr. M. B. Vos eisch te. tegen den man met de sterke stembanden 10 of 10 dagen. Aanrijdingen per dotzijn. I. D., te Voorschoten, had op de Papenlaan aldaar een aanrijding gefor ceerd. Tegen drie getuigenverklaringen haalde verdachte aan, dat het uitzicht op den hoek waar het gebeurde zeer belem merd werd door struikgewas. De ambt. geloofde meer <3e getuigen en T eischte f, 10 of 10 dagen hechtenis. J. B. een chauffeur uit Den Haag, was met een vriend een dagje naar Am sterdam geweest en had het ongeluk op den terugweg des avonds laat een andere auto aan te rijden, die juist met een gezolschap van een vierdaagsche reis door België te rugkeerde. De drie getuigen a charge, verklaarden dat verd. over den weg slingerde, terwijl de getuige a décharge zelf verklaarde, dat hij niet broodnuchter was. Dies eischte de ambtenaar f 25 of 10 d. J. J. v. V., uit Hazerswoude had op den Hoogen Rijndijk een aanrijding met een andere wagen gehad. Volgens verd. die drie brikken wilde passeeren. kwam het doordat hij plotseling een broodwagen ontwaarde, welke daarna door een hek werd geslagen. Verd. had de schade reeds vergoed, reden waarom de ambtenaar slecht 5 of 5 dagen eischte. Geen inlichtingen gegeven. A. v. d. M., te Voorschoten, had geen inlichtingen willen verschaffen aan den Raad van Arbeid, omtrent een jong- mensch, dat bij hem in loondienst was. Verd. verklaarde dat hij toen gedacht bad met een persoon te doen te hebben, die met minder nette bedoelingen kwam. .ter wijl deze man slechts kwam als ambténaar van den Raad van Arbeid. Het tenlaste gelegde feit kwam vast te staan, waarop de ambtenaar van het 0. M. 20 of 20 dagen eischte. J. van S., die bij dezelfde gelegenheid op de bon werd geslingerd, wegens het feit, dat hij zich niet had aangegeven hij den Raad van Arbeid en geen inlichtingen had verschaft aan een ambtenaar van den Raad, hoorde 2 maal 10 boete tegen zich eischen. De autoigarage. M. H., een handelsreiziger te Leiden, had een auto-garage die niet aan de vast gestelde eischen der veiligheidswet vol deed. Verd. vertelde op een in dien geest gedane aanzegging asbestplaten te hebben aangebracht. Toen deze echter waren aan gebracht was dit weer niet goed en na drie weken uitstel werd verd. verbaliseerd. De kantonrechter vroeg verd. waarmede hij reisde. „In technische smeerolie" antwoordde verdachte. „Dat dacht ik wel", repliceerde de kan tonrechter. „U praat zoo vloeiend". De ambtenaar eischte 5 of 5 dagen. Een ongelukkig begin. J. 0., een monteur van de Sleutelstad- garage te Leiden had op een morgen een auto naar buiten gereden om voor andere auto's, die in de garage stonden den weg vrij te maken. Verd. verklaarde dat hij alleen was en dus wel moest rijden. Hij had echter geen nummerhond aan de auto en ook geen rij bewijs. De ambtenaar eischte 2 maal 2 of 2 maal 2 dagen hechtenis. BNGEZONDEN MEDEDEELING FAILLISSEMENTEN V ornietigd H. Verwoerd, te Lis se. Gemengde Berichften ONGELUKKEN. Een boeier omgeslagen. Alle acht opvarenden gered. Dinsdagavond is een gezelschap van vier mannen en vier jongens uit Leeu warden, dat een zeiltocht naar Grouw had ondernomen, op den terugweg met him boeier op de Kruiswaters omgeslagen. Alle zeilers geraakten te water. Twee van hen, die onder het zeil waren geraakt, verkeerden eenige oogenblikken in levens gevaar. Door het zéér flinke optreden van den schipper de man had nog wel slechts één arm konden de drenkelin gen aan wal worden gebracht. Omwonenden verschaften zooveel moge lijk droge kleeren, waarna het gezelschap laat in den nacht te Leeuwarden arrri- veerde. „Tel." Ernstige aanrijding. Een wielrijder ernstig gewond. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Rijksweg "WeertEindhoven een ernstig ongeval gebeurd. De ongeveer 20- jarige wielrijder De Graaf uit Weert, die van zijn werk uit Heeze kwam, werd na bij den overweg bij Hush oven door een in volle vaart zijnden auto aangereden. De jongeman werd op den weg gewor pen en in bewusteloozen toestand opgeno men. Hij had een ernstige hoofdwonde en ook blessuren in den rug bekomen, zoo dat spoedig vervoer naar het ziekenhuis noodig was. De chauffeur van den auto was in dolle vaart doorgereden. Later bleek, dat hij zeebeschonken was. In een reparatie inrichting, waar de man even te voren geweest was om scheuren in de banden der voorwielen van den auto te laten her stellen, had men n.ï. al bemerkt, dat hij lang niet nuchter was. Men vermoedde daar, dat ongelukken niet zouden kunnen uitblijven. Daarom werd bij voorbaat zijn nummer genoteerd Spoedig zal men hem nu wel te pakken krijgen. Auto-ongeluk in België. Eenige Nederlanders gewond. In de omgeving van Luik heeft Dins dag een ernstige hotsing plaats gehad tus- schen een auto, waarin de heer Van Dae- Jen uit Maastricht met zijn echtgenoote en zijn ouders waren gezeten en een auto komende van het dorp Oppagne, en be stuurd door den heer Cornet, wonende te .Oppagne. Tengevolge van de hotsing werd de eerstgenoemde auto geheel ondersteboven geworpen en zijn de inzittenden alle vier gewond. De heer Van Daelen heeft een arm gebroken, zijn ouders hebben eenige kneuzingen opgeloopen. Mevrouw Van Daelen is ernstig gewond aan het hoofd. Zij werd te Barvoux verhonden en ver volgens naar een ziekenhuis te Luik ver voerd. De inzittenden van de andere auto zijn er ongedeerd afgekomen. „Vad." Motorrijwiel over den kop geslagen. Een dame ernstig gewond. Gistermiddag is op den Rijksweg tus- schen Arnhem en Nijmegen hij Oosterhout een ernstig motorongeval gebeurd. De kunstschilder Schilt uit Arnhem reed op zijn motorrijwiel met een vaart van 40 K.M. naar Nijmegen. Op de duo zat de heer G. Stout uit Arnhem, gedelegeerde van den Wielrijdersbond en voorzitter van de afdeeling Gelderland van den N. W. B., die even te voren daar er stede de controle had uitgeoefend bij de komst der deelnemers aan de toer door Neder land. Bij Oosterhout moest men een drie tal wielrijders, die in de richting Nijme gen gingen en naast elkaar op den weg reden, passeeren. Uit de tegenovergestelde richting naderden tegelijkertijd twee da mes, eveneens op de fiets. De heer Schilt kon niet meer door den haag van wiel rijders heenkomen en reed tegen een der wielrijdsters aan. De motor sloeg over den kop en de heeren Schilt en Stout werden een eind weggeslingerd. Ze liepen verschillende bloedende wonden op, ter wijl van den heer Schilt een arm werd ontwricht. Zij zijn verhonden door een geneesheer uit Lent. Erger was het gesteld met de wielrijdster, mej. Hendriksen uit Zwolle. Zij is ernstig gewond per auto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Motor-ongeval. Gisterenmorgen wilde op den Maasdijk te Schiedam, rle 20-j'arige motorrijder G. W., die op zijn duo had zijn 36-jarigen broer J. W., den wielrijder J. V., die voor hem uitreed, passeeren. Daar hij hem ech ter reeds to dicht genaderd was om naar links te kunnen uitwijken, wendde hij naar rechts en reed het troittoir op tegen een lantaarnpaal. De motor- en duo-rijder sloegen over den kop van den motor heen en werden eenige meters verder tegen de straat geslingerd. De laatste bleef versuft liggen met een bloedende wonde aan het hoofd. De motorrijder bekwam slechts eenige ontvellingen. De motor was geheel vernield. De gewonden werden naar hun woning vervoerd. Paard op hol. Een knecht van den heer S. van G. te Hattem reed met paard en wagen den IJseldijk te Wijhe af naar den Veerweg, waarbij, door het loslaten van een bout in den voorwagen, het paard op hol sloeg. De voerman, die van den wagen sprong, bleef daarbij in 't leidsel vastzitten, waardoor hij een eind werd meegesleept en eenige verwondingen, gelukkig niet van ernstigen aard, opliep, die door dr. de Groot werden verhonden. Het paard liep met den wagen de IJsel in. In het water raakte de achter- wagen los. terwijl het paard met het on- dervoorstel naar een krib zwom en daarop klom. Het kon toen gegrepen worden, zoo dat het ongeval nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Naar den wagen, die wegdreef wordt nog gezocht. Wanneer de voerman niet los geraakt was, zou hij vermoedelijk de IJsel zijn ingetrokken. Lijk opgehaald. Bij het baggerwerk in het Merwedeka- naal nabij 's Rijks Munt te Utrecht heb ben werklieden een lugubere vondst ge daan. Bij het ophalen van een baggernet bleek dit het lijk te bevatten van een 60- jarig manspersoon uit Utrecht, die blijk baar in den bodem had vastgezeten. Het staat vast, dat hier niet aan misdaad moet worden gedacht. Nader wordt gemeld, dat het lijk geble ken is te zijn het stoffelijk overschot van den 60-jarigen oud-ambtenaar der Ne- derlandsche Spoorwegen H. F. W. Inbraken. Te Herpen is ingebroken bij den café houder v. R. op de Kootwijk. De dieven waren door een raam in de slaapkamer van v. R. binnengekomen en hebben uit een kistje een bedrag van ruim driehon derd gulden gestolen. De dieven wisten te ontkomen. In de tijdelijk onbewoonde villa in Kweekduin te Ovorveen is eveneens inge broken. Vermoedelijk zijn gestolen een gouden halsketting, een massief gouden schakelarmband,, oen gouden broche, En- gclscho en Franscho munstukken en een bedrag van 4-5. Een busje met geld voor liefdadige instellingen hebben de dieven niet opgemerkt. Diefstallen in politiebureaux Sedert den laatslen tijd werden herhaal delijk collectebusjes, welke ten behoeve van de Gentenvereeniging voor Hulpbehoe vende Blinden op de politiebureaux te Rotterdam hangen, in verscheidene bu reaux geopend gevonden, terwijl het geld er uit was gehaald. Doordat dit telkens geschiedde op Zaterdagen en op Maan dagen werd hier al spoedig een schoen» makersjongen, die op die dagen altijd re paraties kwam halen of terugbrengen, van verdacht. Toen nu Zaterdag j.l. in stal van de bereden politie aan de Korti Hillestraat, wederom een busje geopend was, terwijl dien dag de bewuste jongen in den stal geweest was, heeft men dei jeugdigen dief van zijn bed gelicht. Aan vankelijk ontkende hij, maar toen mei hem eens nader aan den tand voelde ovei de groote verteringen, welke hij had ge maakt er waren busjes, waaruit ƒ7.- en 8.gestolen waren viel hij doo de mand. De jongen is in bewaring ge steld. Boefjes. Door het verbreken van het zegel hebbei drie jongetjes van 5, 7 en 8 jaar zich toe gang verschaft tot een goederenwagen aai bet goederenstation S.S. te Enschedé. Zj hebben een doos met snoepgoed, eenigi doosjes sigaretten en tabak gestolen. D knapen zijn op heeterdaad betrapt en aai de politie overgeleverd. Gestolen brandkast opgegraven. In tegenwoordigheid van het parket ui Utrecht, den burgemeester van BarneveliJ een drietal politiemannen en een gearres teerden verdachte, is op aanwijzing vai laatstbedoelde, in een bosch achter Voort huizen een vermoedelijk elders gestolei brandkast uit den grond opgegraven. In gijzeling gesteld. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogei bosch stond terecht P. J. M. P., te Ne derweert beklaagd van mishandeling Verdachte ontkende. Aan een der getuigen J. v. H. wer door den president de vraag gesteld ook hij, getuige, de mishandelde geslage had. Getuige zeide daar niet op te wille antwoorden. Hij wilde alleen maar zej gen wat hij gezien had, maar wat hij ze gedaan of niet gedaan had, dat had vol gens hem met de zaak niets te maken. Vergeefs trachtten president en raads heeren hem aan te toonen dat hij als ge tuige verplicht was onder eede te verkla ren wat het Gerechtshof van hem well wilde. De president waarschuwde hem, dat in gijzeling zou worden gesteld warmee hij in zijn houding volhardde. Getuige bleef in de weigering volhai den. Dus werd het bevelschrift geree gemaakt tot gijzeling van den weigeracl tigen getuige, die vervolgens door ee politie-beambte naar de gevangenis w=ir geleid. Verdachte kreeg de boodschap mee ds getuige 's avonds niet naar Limburg terugkeer en en eerst dan vrij komt als antwoorden wil als bovenbedoeld. De verdere behandeling der zaak moei worden uitgesteld tot 29 Augustus a.s. Smokkelarij van varkens. De strenge bewaking der grens schril de varkenssmokkelarij niet af. Linsda konden althans hij Bourtange weer 27 val kens in beslag worden genomen. Brand in een vetsmeifcrij. Gistermiddag brak te Franeker bran uit in de vetsmelterij van den heer J. Rol •lingswier. De brandweer wist het vuu te beperken tot de bovenverdieping. Dei brandde grootendeels uit. Het gebouw wa op beurspolis verzekerd. Timmermansfabriek afgebrand- Uit Oostburg wordt gemeld: Te Groed is gistermiddag de timmermansfabrit van P. J. Brugge geheel afgebrand Eenige brandspuiten uit naburige meenten moesten bij de bestrijding va: het vuur nog assistentie verleenen. Hooibroei. Tengevolge van hooibroei is de boerde rij „Rust roest" te Mijdrecht, toehehooren de aan den veehouder J. Winkel, totaa afgebrand. Deze boerderij was een dt grootste in Mijdrecht. Verzekering d| de schade. Nieuwe brandmaskers. Bij de Amsterdamsche brandweer word thans een proef genomen met nieuwe rook maskers, waaromtrent de „Tel." het vol gende mededeelt: Tot dusverre werden, steeds rookhol mei gebruikt, waarhij de luchttoevoer werd te weeggebracht door een blaasbalg. De niej we maskers, welke o.a. onlangs in gebrui zijn genomen bij liet Berlijnsche brandweer korps, missen dezen luchttoevoer doo middel van oen slang, waardoor de drage zich natuurlijk vrijer kan bewegen en zij arbeidssfeer niet gebonden is aan de leng te en de zwaarte der slang. Zij bestaan ui een masker, dat de voorste helft van lid hoofd geheel afsluit. In dit masker twee ventielen, de uit- en de inademing* klep. De uitgeademde lucht verlaat masker aan de voorzijde; de in to adem® frisschen lucht wordt via een slang gepu uit een reservoir, dat dc brandweerman ofl den hals draagt. Het masker kan gebruikt worden in ruin ten, waarin nog zuurstof aanwezig is, tö voorbeeld in zwaren rook, in ammonia! dampen, enz. Het kan dus niet aangewen worden in ruimten, welke bezwangerd zw

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4