DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1927 18e Jaargang No. 5646 e (Sou/tornt p© ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Toor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal, ij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, ïanco per post f2.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waart® betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en veï huur, koop en verkoop f0.50. NUMMER BESTAAT DIT TUIEj BLADER. De doodstraf. De actie rondom do uitgestelde executie van de Italiaanscho anarchisten Sacco en Vanzetti heeft ook de doodstraf, als zoodanig, weer in de beoordeeling van Telen gezet. En 't lijkt ons niet onmogelijk, dat er ook onder onze lezers zijn, die zich afvra gen, hoe wij, als Katholieken, den ken over de doodstraf. Op deze vraag kan het antwoord, ons in ziens, niet anders luiden, dan dat de Ka tholieken, als zoodanig, in principe, noch tegen- noch voorstanders zijn van het bestaan van de doodstraf. Wij zeggen: in principe. En hier mede bedoelen wij het volgende. De Katho lieken zijn tegenstanders van de doodstraf, wanneer de Overheid deze straf niet noodig heeft ter handhaving van de open bare orde; zij zijn er voorstanders van, wanneer deze straf wel noodzakelijk blijkt fe zijn daarbij natuurlijk overwe gend, dat de doodstraf zeer zwaar is en 'dat dus de noodzakelijkheid ervan krach tig moet dringen. Zonder te trachten in kort bestek een uiteenzetting te geven van wat volgens "ka tholieke leer de grondslag is van het straf recht, hetwelk de Overheid heeft, mogen wij hier wel opmerken, dat volgens de meer en meer algemeen heerschende opvatting onder de katholieke moralisten en juris ten de Overheid niet straft, allereerst om wraak te nemen voor een gepleegde mis daad al moet haar straf dan ook feite- 1 ijk zijn een rechtvaardige wraak neming maar allereerst om de maat schappij tegen herhaling van de gepleeg de misdaad door anderen of door denzelf- 'den bedrijver te beveiligen, dus om de mis- 'daad in den vervolge te voorkomen ën om iflen te bestraffen misdadiger te verbeteren. Hieruit volgt logisch, dat de Overheid niet strenger straffen mag. dan noo- 'dig is voor het hier aangegeven doel. het welk bij de verleening van straf haar rechtsgrond is. Is nu de doodstraf noodzakelijk om de maatschappij tegen velen der ergste mis daden te beveiligen; om degenen, die met zulke booze plannen rondloopen, van het Volvoeren daarvan af te schrikken? Hierover kan men, als Katholiek, ver schillend oordeelen. Wij veroorlooven ons in alle bescheiden heid, maar toch ook zeer beslist, deze vraag ontkennend te beantwoorden. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat er velen zijn, die niet worden teruggehou den van een misdaad door het vooruitzicht op de kans zeer vele jaren of wellicht le venslang te worden opgesloten, en wel door het vooruitzicht, dat zij, als hun mis- 'daad wordt ontdekt, zullen worden ter 'dood gebracht. Men houde hierbij in het zooals wij reeds opmerkten, dat voor Eet invoeren of handhaven van een zoo zware straf, als de doodstraf is, niet vol doende mag worden geacht een vermoeden van de noodzakelijkheid daarvan, doch dat 'die noodzakelijkheid duidelijk moet blijken. Is in landen, waar de doodstraf wel hestaat, de criminaliteit geringer dan in andere landen?.... Samenvattend kunnen wij zeggen, dat men als Katholiek, door redeneering uit het hierboven gegeven beginsel, kan komen tot een voor en tot een tegen van de doodstraf. Onder de strengere Protestanten hier te lande is men principïeelvoorstan- der van de doodstraf. Maar iu den laatsten tijd komt er wel eenige wijziging in dit standpunt. Enkele jpaanden geleden heeft een hoogleeraar ijan de Vrije Universiteit to Amsterdam ten Jen opzichte een veel minder straf-prin- Jjpieele en meer-opportunistisohe meening Aorkondigd, wat hem in enkele orthodox- frotestantsche organen echter nog al kwalijk is genomen. V Een les uit Overheidsbedrijven. Te Weesp is na een bespreking in een geheime raadsvergadering de directeur der Gasfabriek geschorst. ,,Het Volk" pu- blioeert nu een brief van zekeren heer Van der Stel van den volgenden inhoud: „B. L. (de directeur) heeft steeds de 10 pet. korting van Wilson geno ten en. indien op de factuurs van Ek ster geen 15 pet. korting van 't bruto bedrag is afgetrokken, heeft hij ook deze 15 pet. in den zak gestoken. Is 5 pet. afgetrokken, dan heeft hij zelf 10 pet. opgestreken. Berghuys „geeft" 25 pet. -per ton kolen aan den directeur, en dan ben ik er van overtuigd, dat L. er nog extra opgelegd zal hebben. Dat bij onderhandsche aanbeste ding de oven aan Bürgemeister is ge gund, zegt niets. Het is de gewoonte, dat bij eenige leveranciers wordt aan gevraagd en met ieder van hen ze knoeien allen wordt afgesproken een zeker bedrag voor den directeur er op te leggen. Door meer dan bij één prijs aan te vragen worden de ge meentebesturen om den tuin geleid en stellen vertouwen in den directeur. Indien ik inzage had van factuurs, prijscouranten en opgave der verschil lende leveranciers, zou ik kunnen aantoonen, dat hij bij iedere bestel ling in de eerste plaats aan zichzelf denkt." Of deze beschuldiging waar is daar over zullen wij ons niet uitspreken. Er is door den gemeenteraad van Weesp een commissie ingesteld om te onderzoeken. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat de beschuldiging onwaar zal blijken wat wij, natuurlijk, voor den betrokken persoon gaarne hopen. Intusschen schijnt „Het Volk" aan de beschuldiging wel veel waarde te hechten. Maar trekt „Het Volk" daaruit dan geen les voor de Overheidsbedrijven; een.- les, welke deze bedrijven duidelijk lee- ren, al zou er van het Weesp- sche geval niets waar blijken. Overheidsbedrijven leenen zich maar al te gemakkelijk tot knoeierijen, op kleineren of op grooteren schaal. En dat is, eerstens, haar wezenlijke schaduwzijde, die de socialistische sym pathie voor het oprichten van dergelijke bedrijven moet kunnen bekoelen. En dat scherpt, vervolgens, den plicht in voor allen, die zijn in bestuur van land of provincie of stad zeer nauwlettend toe te zien, opdat in de Overheidsbedrij ven verkeerde en slechte practijken, als de hier bedoelde, niet plaats vinden. Wij mee- nen, dat hieraan in stad en land nog wel 'ns wat ontbreekt. Het Weespsche geval al dan niet waar mag een aanlieding zijn, daaraan 'ns te herinneren. BSilTEiaiLfligD Volkenbond De a.s. Verkeersconferentie. De Nederlandscke vertegen woordiger. Naar de correspondent van de „Msb." verneemt, zal Nederland op de aanstaande algemeeno verkeersconferentie te Genève wederom vertegenwoordigd worden door professor jonkheer van Eysinga, hoog leeraar te Leiden en gewezen voorzitter der verkeerscommissie van den Volken bond. Frankrijk Het Fransch-Duitsche Handelsverdrag. Nadere b ij zonderheden omtrent deninhoud. In gevolge het gisterenmorgen afgeslo ten FranschDuitsche handelsverdrag er kennen de beide landen elkaar de facto als meest begunstigde natie voor alle uitvoer- producten. Tegenover de toepassing van het huidige of toekomstige Fransche mini mum-tarief staat Duitschland Frankrijk het bij verdrag ten gunste van andere mo gendheden vastgestelde tarief toe. De mees te aan Duitschland toegestane tarieven zul len gedurende den duur van het accoord slechts toegepast kunnen worden overeen komstig het officieele index-cijfer voor den groothandel, terwijl voor de meeste Fran sche producten, in het verdrag opgenomen, Duitschland zijn tarieven in goudmarken vaststelt. De overeenkomst laat het Fransche par lement geheel vrij in de voorgestelde doua nehervorming. Of deze reorganisatie plaats heeft of niet, de beide landen garandeeren elkaar behandeling als meestbegunstigde natie van 15 Dec. 1928 af, indien de over eenkomst niet voor dien da'tum afloopt. Het statuut voor personen en maat schappijen, clausules betreffende zee- en rivierverkeer, het spoorweg- en handels regime en betreffende schepen in Duitsch land eh in de Fransche koloniën en protec toraten zijn gebaseerd op het internationale recht en in vele gevallen op de jongste conventies afgesloten onder de auspiciën van den Volkenbond. Het accoord wordt op 6 September a. s. van kracht. Italië. De in Italië gearresteerde geestelijken. Ingevolge een verzoek van den aartsbis schop van Udine heeft de Italiaanscho re geering er in toegestemd, dat de vijf gees telijken, die kort geleden te Rome zijn ge arresteerd wegens politieke overtredingen, zich, zoolang het resultaat van hun hoo- ger beroep niet bekend is, in het aartsbis schoppelijk paleis zullen mogen ophouden in plaats van in de gevangenis. De pries ters zullen hun eerewoord geven, geen po gingen tot ontvluchting te zullen doen. Do duurtcbestrijding. Een comité van actie. Ter bestrijding van de duurte-crisis in Italië is te Rome, op initiatief van Musso lini, een z.g. comité van actie met bijzon dere bevoegdheden in het leven geroepen. Het comité zal in de eerste plaats tot laak hebben, controle te oefenen op de kleinhandelsprijzen, en deze in overeen stemming te brengen met de groothandels- prijzen, de eenige, die tot dusver rekening houden met den koers der lire. Volgens een in het staatsblad versche nen verordening zal het coïnitó van actie ook te controleeren hebben do productie kosten en de arbeidersloonen. RIccioJto Garribaldi naar Italië terug. Uit Londen wordt gemeld: Kolonel Ric- ciotto Garribaldi, die sedert 5 Augustus te Liverpool werd vastgehouden na zijn terug keer uit Cuba. hoopt Vrijdag a.s. naar Italië te vertrekken. Hij verklaarde, dat de Italiaansche ambassadeur hem een pas poort heeft verstrekt. Na in Italië terugge keerd te zijn, hoopt hij zich te verdedigen tegen de door de Franschqjïcgeering togen hem ingebrachte beschuldigingen. Hongarije. Qngewcnschfe vreemdelingen. 300 arrestaties. De Hongaarsche minister van binnen- landsche zaken heeft last gegeven tot een enquête, betreffende de vreemdelingen, die zich in grooten getale in de verscheiden pro vincie-steden ophouden. Bij dit zuiveringsproces werden 301 per sonen, die zich voor Hongaren uitgaven, maar hun indenliteit niet konden bewijzen, gearresteerd. Van verscheiden kanten zijn hij den mi nister protesten ingekomen tegen deze ar restatie. Rusland DE ONRUST IN DE OEKRAÏNE. Een ernstige toestand? Oppositie-leider g^e arresteer dl Volgens via Kopenhagen ontvangen be richten zou de toestand in do Oekraine zoo ernstig zijn, dat men vanuit Moskou order bad gegeven om tot de arrestatie van Schumski, leider der Oekrainsche opposi tie over te gaan. Twee dagen later brak er als protest te Charkow een algeraeene sta king uit, terwijl met hetzelfde in het Do- netzbekken werd gedreigd. Voorts zou Trotzki tegenover zijne vrienden een ver klaring hebben afgelegd, dat voor den len December, den datum, waarop het Commu nistisch Congres weer bijeenkomt, hij Sta lin c.s. zou hebben verdrongen. Hierop heeft Stalin order gegeven de oppositie te entwapenen en hare wapens aan de Ge- peoe uit te leveren. Het conflict in de Communisten-Partij. De oppositie zet haar actie voort. De „Warszawianska", te Warschau, wijdt een beschouwing aan do jognsto vol- talige zittingen van het Centraal Comité en de controle-commissie der communisten partij-zittingen, die elf dagen duurden en waarin, zooals men weet, de oppositie eeni ge concessies deed, hetgeen haar, naar de telegrammen uit Moskou melden, de aan gekondigde sancties bespaarde. Er viel uit nadere berichten af te leiden, dat die concessies niet zoo bijzonder groot moeten zijn geweest, wijl het antagonisme tusschen Stalin, den regeeringsleider en de oppositieleiders Trotzki en Zinovjeff, ook na do „verzoening" even fel bleek als daar voor. De „Warszawianka" meldt over de actie der oppositie nog het volgende: In do hoofdstad van het roode rijk vin- de voortdurend meetings plaats, georgani seerd door de oppositie in de communis ten-partij. De herhaalde interventics van do Tsjeka hebben geen ander effect, dan do tegen standers tot feller actie te prikkelen. De oppositie verklaart openlijk, dat het be wind van Stalin den ondergang der arbei ders beeft veroorzaakt. De. arbeider is cr thans erger aan toe dan onder het tsaren- regime. Het schijnt wel zeker, dat niet alleen de hoeren, doch ook de arbeiders, in geval van een oorlog, de regeering in den steek zou den laten. De Tsjeka zet intusschen haar strijd te gen der oppositie voort Huiszoekingen en ar restaties zijn aan de orde van den dag. Ruime voorraden propagandamateriaal der oppositie heeft zij buit gemaakt. De „rebellen"-actie heeft inderdaad een dreigend- karakter aangenomen, maar des ondanks mogelijk zelfs daarom durft de zoogenaamde regeeringsmeerderheid den definitieven strijd met de oppositie-leiders niet aan. China. DE BURGEROORLOG. Sjanghai weer in 't harnas. Krachtig op treden van generaal Duncan. Sjanghai gaat zich weer in het harnas steken. De eerste reden daarvoor is de volgende. Dinsdag moest een Britsch vliegtuig wegens een machine-defect op de Kiangwan-renbaan, 15 K.M. van Sjan ghai gelegen, dalen. De motoren en de romp der machine werden door een groep mannen van de Royal Air Force weggehaald* maar de vleugels der ma chine werden door Ghineescho soldaten in beslag genomen. De Britsche consul- generaal verzocht daarop den Ckineo- schen commissaris van Buitenlandsche Zaken de noodige stappen te doen, Ion einde de Engelschen weer in hel bezit der vleugels te stellen. Een categorische wei gering was het antwoord op dit verzoek. Generaal Duncan, de commandant der Britsche troepen, verzocht den consul toen den commissaris mede te deelen, dat, als de noodige instructies voor do terug gave der vleugels niet op 17 Augustus om 11 uur in den morgen waren gege ven, hij de maatregelen zou nemen, die hem geschikt voorkwamen. Op den bepaalden tijd waren door den commissaris de gevraagde instructies niet gegeven, waarop generaal Duncan hevel gaf den Sjanghai-Hanglsjau-Ning- po-spoorweg om 2 uur n.m. te bezetten en de verbindingen onmiddellijk ten zui den van Soetsjau om 4 uur te verbreken. Daartoe werd overgegaan. Voorts zijn de oude posities builen de concessie, welke de Britsche troepen be zetten gedurende de wanordelijkheden in het begin van liet jaar, weer ingenomen. De inwoners juichen het prompte optre den van generaal Duncan toe. Do spoor lijn wordt thans bewaakt door troepen, die voorzien zijn van machine-geweren. Sinds het aftreden van Tsjang Kai- sjek zijn de communistische agitatoren in Sjanghai weer actiever geworden. Niet alleen de verdedigingstroepen staan gereed om een inval van vluch tende soldaten te voorkomen, doch ook de vrijwilligers zrjHen onmiddellijk hande lend kunnen optreden om het binnen dringen dor verslagen Nanking-lroepen, die thans overal verspreid zijn, lo belet ten. Blijkbaar zijn de Noordelijke troepen ten Noorden van den Jangtso geheel aan de winnende hand, daar oen. draadloos bericht meldt, dat Nanking gebombar deerd wordt. Gevechten bij Hankau. De buitenlanders verlaten Nanking. In verband met het feit, dal de Noor delijken Poekau hebben bezet en Nan king bombardeeren,, verlaten alle buiten landers Nanking, terwijl Britsche oor logsschepen daar geconcentreerd worden. De Zuidelijken trekken terug, maar 20.000 man versterkingen komen in allerijl van Woehoe naar Nanking. Volgens onbeves tigde berichten wordt er nabij Hankau gevochten. Wendt Feng zich van het Christendom af? Volgens een draadloos bericht uit Char- bin heeft generaal Feng Joe-sjiang zich van het christelijk geloof afgewond. Hij verkïaart daarin evenmin als in het com munisme bevrediging te hebben gevon den. Deze beide Europeesche leeren, zoo zegt hij, zijn voor Ghineezen niet vol doende. Zuid-Afrika Ter dood veroordeeld. Uit Bloemfontein wordt gemeld: De Leeuw, gemeentesecretaris van Dewets- dorp, is ter dood veroordeeld in verband met de ontploffing in April van dit jaar van een petroleumveriichtingsinstallatie, waardoor het gemeentehuis in do lucht vloog. Tengevolge van do ontploffing wer den drie ambtenaren gedood, dio een onderzoek instelden naar Do Locuw's boeken, die niet in ordo zouden zijn ge weest. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De onrust in de Oekraine. De opmarsch der Noordelijke troepen in China. Generaal Duncan, de comman dant der Britsche troepen te Sjanghai moet krachtig optreden. Een doodvonnis in Zuid-Afrika. Boschbranden in Zuid-Frankrijk en op Corsica. (Buitenl. Berichten, 2de blad) De export van bloembol en naar de Ver- BINNENLAND. Staten en van varkensvleesch naar Enge land. (1ste blad). De demping van de Zuiderzee cn de ge volgen daarvan. (1ste blad). R.-K. Paedagogische week te Tilburg. (Onderwijs, 1ste blad). OMGEVING. Een ernstig motor-ongeluk onder Zoe ter meerZegwaart. (2de blad). BINNENLAND EXPORT VAN BLOEMBOLLEN NAAR DE VER. STATEN EN VAN VARKENS VLEESCH NAAR ENGELAND. Besprekingen over collectieve Nedcrlandsch Belgische maatregelen. De correspondent van do „Msbd." to Brussel seint: Omtrent de conferentie tusschen do mi- ministers Kan en Baels vernemen we hot volgende Deze ontmoeting had niet hoofdzakelijk ten doel besprekingen te voeren over do jongste Belgische maatregelen ter bestrij ding der rundvce-tuberculose bij den in voer in België. De reis van minister Kan stond reeds vast, alvorens deze maatregelen werden getroffen. Wol is deze aangelegenheid be sproken geworden, doch niet minder aan dacht is besteed aan het treffen van col lectieve NedcrlandschBelgische maat regelen voor den export van bloembollen en planten naar de Vereenigdo Staten en den export van varkensvleesch naar Enge land. Een Belga-telegram uit Brussel meldt d.d. 17 dezer: Minister Kan bracht hoden een bezoek aan het Holland-huis. Na afloop van do conferentie tusschen de ministers Kan cn Baels, die besprekingen hebben gevoerd over land- cn tuinbouw- en vee-aangelc- genhoden, werd door den Raad van Be heer van het Holland-Huis aan bcido mi nisters een lunch aangeboden. DE TREINENLOOP HAARLEM—LEIDEN. Men schrijft ons uit Voorhout: Naar wij uit goeden bron vernemen, heeft de Directie der Noderlandscho Spoorwegen, naar aanleiding van een ver zoekschrift van ons Gemeentebestuur, be sloten om de laatste trein een uur later uit Leiden te laten vertrekken, dus om 9 min. vóór half twaalf, in plaats van 9 min. vóór half elf. Eveneens zullen in den voor middag 2 treinen méér loopen dan gewoon lijk. Deze regeling gaat eerst in bij do invoe ring van den winterdienst n.l. 2 Octo ber a.s. AFSLUITING EN DROOGLEGGING VAF DE ZUIDERZEE. De belangen van hen, die door de afsluiting getroffen worden. Er is den laatsten tijd veel geschreven over de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee. Verschillende excursies naar do Zuiderzeewerken nabij den Oever en op het Komwerderzand nabij de Friescho kust, hebben gedurende de afgeloopen maanden plaats gehad en de totaal indruk daarvan kan in het kort weergegeven worden: er wondt een groot en grootsch nationaal werk tot stand gebracht. Langen tijd werd er in de visschersplaatsen om de Zuiderzee ge twijfeld aan do mogelijkheid, dat de Zui derzee zou worden afgesloten en worden veranderd in een zoetwatermeer. Doch langzamerhand is het tot alle belangheb benden doorgodrongon, dat hot met de Zul- derzeewerken ernst is en dat waarschijnlijk binnen zes jaar de dijk tusschen Den Oever en Zurich zal zijn tot stand gekomen. Wellicht niet ten onrechte vreest men juist tengevolge van al deze excursies van den laatsten tijd in do kringen van de vis- schers en van andere belanghebbenden, daf door het te veel op den voorgrond bren gen van de grooto voordeelen van do afslui ting en drooglegging der Zuidorzco voor ons land, do schaduwzijden over het hoofd zullen worden gezien. Deze vrees wordt versterkt door het feit. dat de inwerking treding van do Zuirlerzeesleunwet, welke

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1