löe Jaargang ZATËËiQAS 13 AUGUSTUS 1927 No. o643 ABONNEMENTSPRIJS.bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, inco per post f2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- ;baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- taling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd odagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentidn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. numiner bestaat oil vijl bladen, waaronder Geïllustreerd Zondagsblad. Wegens den Feestdag van Maria's imelvaart zal „De Leidsche Cou- int" Maandag niet verschijnen. BUITENLAND Roemenië. Opheffing der Perscensuur. ar over prins Carol mag niet worden geschreven. Naar uit Boekarest gemeld wordt, heeft Roemeensche ministerraad besloten, de msuur te Boekarest onmiddellijk en in provincie binnen 5 dagen op te heffen, minister van Binnenl-andsche Zaken side den hoofdredacteuren der te Boeka- 5t verschijnende bladen tijdens een pers- spreking dit besluit mede en verzocht un tevens, niet over prins Carol te schrij- m, omdat anders de regeering genood- wkt zou worden de persvrijheid opnieuw beperken. opheffing der censuur is het onmid- ellijk gevolg van een besluit der Roe- leensche persvereeniging om niet deel te emen aan het in September a.s. te Boeka- fsl te houden congres der Latijnsche pers, anneer de perscensuur in Roemenië dan og niet zou zijn opgeheven. Rusland Twee Russische generaals ter dood veroordeeld. Het hooggerechtshof der Sovjet-Unie eeft na een zitting van negentien dagen raals Annenkof en Denisof, die vo- ig ja-ar vrijwillig uit het buitenland naar island waren teruggekeerd, ter dood ver- rdeeld. In het begin der revolutie had nnenkof met een af deeling kozakken 10de troepen aangevallen en toen zijn oepje verslagen werd, was hij naar Ghi- i gevlucht- Een verzoek om gratie is door de beide eroordeelden ingediend. Griekenland Crisis in het kabinet. Ontslag van den premier. )e Royalisten hebben besloten uit het rieksche kabinet te treden. De Staats- lident heeft zijn vacantie onderbroken. 0 premier Zaimis heeft aan Kondoe- otis het ontslag van het kabinet aai Hen. Het schijnt thans nagenoeg zeker, dat aimis een nieuw kabinet zal vormen op inzelfden grondslag, met voorbijgaan van èaldaris en de tot zijn partij behoorende iinisters, die hun ontslag hebben aange ven. China. Voortzetting van Soen's opmarsch. nnen een week hij Sjanghai verwacht. De gebeurtenissen aan den Jantse doen ermoeden, dat Soen Tsjoen-fang binnen in week Sjanghai zal bedreigen. De arsch der Noordelijken langs den Tient- n-Poekauspoorweg wordt nog steeds met icces voortgezet. Zij hebben zich wuar- hijnlijk naar Poekau begeven, want van a Noordelijken oever van den Jangtse *rd geweervuur gehoord. buitenlanders, die zich te Nanking irinden zijn gewaarschuwd, dat zij zich »eed moeten houden, om zich op de bui- alandsche oorlogsschepen in de rivier i: schepen. Amerika SACCO EN VANZETTI. en verzoek van den H. Vader om gratie. Naar de fl,Echo do Paris" uit Rome rncemt, heeft het lot van Sacco en Van- Mi de aandacht getrokken van den Paus, ie met eene bijzondere aandacht het ver- op van het proces der twee Italiaan se anarchisten heeft gevolgd, yolgens inlichtingen uit Vaticaansche togen zou Pius XI niet geaarzeld heb- Zijne meening te doen kennen aan de Veering te Washington, door tusschen- tost van den staatssecretaris van den Stoel. De H. Vader zou. in overeen- toming met de traditie van den H. oei, zich op het menschelijkheidsstand- geplaatst hebben, in de meening dat, ook de rechtskundige positie der veroordeelden zij, de afwachting ^rin zij sinds zeven jaar vertoeven, 'doende is om hen gratie te doen' ver even. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Een lijst van priesfcr-marfelaren. &pa verneemt van gezaghebbende zijde namen van vier en twintig Mexicaan- Priesters, die Mideos de Galles-vervol ging liever den heldendood stierven, dan hun Christus en hun Kerk ontrouw wor den. Hunne namen zijn de volgende: Ludwig Batiz, Pastoor Ghalchilniites in het Diocees Durango werd op bevel van luitenant Blasius Maldonado den 15 Aug. 1926 doodgeschoten. Matthaus Gorra, priester in het diocees Dacatecas werd te Durango op bevel van generaal Eulogius Ortiz doodgeschoten, omdat hij het biechtgeheim niet wilde schenden. De priester Emanuel Mercado werd te Aguascaliente3 op bevel van generaal Ge- novevo gedood. Michael Diaz, pastoor van Autlan werd begin Februari 1927 aan een boom opge hangen. De priester Hermenegild Lara werd te S. Ignazia op bevel van generaal Fereira BINNENLAND. Generaal Massimo A Gamaclio gaf het bevel om den pastoor van San Pulian te dooden. Het National Catholic Welfare Comité is in het bezit van berichten, die meldden dat te Tampico de priester Vincenz Salas werd doodgeschoten en te Durango X. Ruelas. Secemdino Sanchez, pastoor van Gocu- la, werd den 24 April 1927 te Mascota Joseph Sanchez, priester uit het aarts- diocees Jalisco werd door Galles' aan hangers vervolgd en op den straatweg tusschen Palmitas en Tecolothan gedood. Vinzenz Lopez, pastoor van Tenancingo werd in Mexico op bevel van den comman dant doodgeschoten. Ferdinand Escoto, Priester van San Juan de los Lagos, werd in de omgeving van Lagos 3 Mei 1927 gedood. De priester Michael Guizar werd begin Mei 1927 in den staat Michoacan, toen hij een gewonde bijstond, gedood. Hij was leerling van het Amerikaansche Pius-col lege te Rome. Generaal Figueroa liet den pastoor van het dorp Asientos vermoorden. Pater Andreas Sola G.M.F., geb. te Santa Eigenia de Vicie 7 Oct. 1895, gefu silleerd 28 April 1927. De priester J. T. Raugel werd op bevel van generaal Amarillas gefusilleerd tus schen Mira en Salas. Rafael Chowel, buitenl. priester, gefu silleerd op bevel van generaal Daniel Sanchez, te Leon. Espiridion Jimenz,, pastoor van Ante- guillo, werd op 20 Mei in deze stad ge fusilleerd. Felix de la Gostaneda, gedood te Jerez op bevel van generaal Eulogius Ortiz; zijn lijk werd opgehangen aan een paal. Christophorus Magallanas, gefusilleerd op 25 Mei te Golotlan op bevel van den eersten luitenant Heinrich Medina. Augustinus Sanchez, gedood tegelijk met voornoemden priester. Heinrich Marquez, voormalig leerling van het Amerikaansch Pius-College te Romé, uit het diocees Zacatecas, werd tegen het laatst van Mei gefusilleerd. Saba Rayes, priester van Guadalajara, werd te Tototlan gedood. Ignaz Gonzales werd in Queretaro op hevel van generaal Heinrich Leon gefu silleerd. Gedurende deroode Arbeidsweek (17 Mei) zijn er, naar verluidt, tal van pries ters heimelijk gefusilleerd. Tal van deze gevallen kenmerkten zich door geraffineer de wreedheid. Een voorbeeld: pater Saba Rayes werd te Totoltan overvallen, terwijl hij een zieke geestelijke hulp verleende; men beroofde hem van alles, bond hem handen en voeten en wierp hem in een mestkuil; daar bleef hij drie dagen bloot gesteld aan zonnehitte en allerlei weers gesteldheden, zonder eten of drinken. Ten slotto bond men hem aan de pilaar van een kerk en doodde hém met dolksteken. Aan deze lijst moeten nog toegevoegd worden 16 priesters, die in de eerste da gen van Mei in de hoofdstad op het Dolo- res-kerkhof werden gefusilleerd te mid dernacht. Zij werden voor dag en dauw hegraven, sommigen terwijl zij nog leef den en alleen zwaar gekwetst waren ge worden. De doodgraver werd bij het ge zicht van deze ijselijkheden krankzinnig. Zuid-Afrika Naturellenstaking op komst? Tegen „onchristelijke behandeling". Do „Industrial and Commercial Union" (I. C. U.) in Zuid-Afrika, een naar het communime overhellende organisatie van zwarte arbeiders, die vooral onder de mijnarbeiders een groot ledental telt, be legt op het oogenblik verschillende verga deringen over de geheelo Unie, waarin wordt medegedeeld, dat do leden zich moeten voorbereiden op een algemeene staking, dio binnen enkele maanden zal worden geproclameerd. De I. G. U. be weert fondsen genoeg te hebben om de naturellen zoo noodig twee jaren lang te voeden. Do staking zal gericht zijn tegen de „onchristelijke behandeling, die de zwarten van de blanken ondervinden". De zaak-Sacco en Vanzettl. D e O. H. P. zoekt aansluiting bij de SVD. A. P. Het Oomitó voor handhaving dor aan sluiting van het N.A.S. bij do R.V.I. heeft aan het Bestuur van het Nationaal Ar- beids Secretariaat het volgende schrijven gericht. Waarde Kameraden I Zooals Uw bestuur bekend zal zijn is de executie van Sacco en Vanzetti 12 dagen uitgesteld. Ons Comité, omvattende de in het N.A.S. georganiseerde arbeiders, slaande op het standpunt*der Roode Vak- Internationale, is van meening, dat deze korte periode van 12 dagen moet worden benut voor het voeren van een kraohtige actie ter doorvoering van den eisch: On middellijke invrijheidstelling van Sacco en Vanzetti. Hoewel het ons bekend is, dat Uw be stuur zich tot het N.V.V. heeft gewend voor gemeenschappelijke demonstraties, is ons Comité van meening, dat het N.A.S. alsnog aan de andere vakcentrales moet voorstellen een gemeenschappelijke pro- teststking te propageeren op Maandag 22 Augustus a.s. Het roekelooze rijden op den openbaren weg. De drie centrale landbouworganisaties (het Kon. Nederl. Landhouw-comitó, de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland) hebben bij den minister van jus titie er op aangedrongen te overwegen, op welke wijze bet roekeloos rijden op den openbaren weg ware te voorkomen, al thans zooveel mogelijk binnen de perken te houden en alle middelen, die daartoe dienstig kunnen zijn, aan te wenden. On der de moeilijkheid op den openharen weg tengevolge van het toenemende gebruik van motorrijwielen en automobielen lijdt vooral de bevolking van het platteland en die der keine steden, omdat daar veel minder dan dit in de groolere bevolkings centra mogelijk is, verkeersregelingen ge troffen en vooral gehandhaafd kunnen worden. Streng dient, aldus adressanten, te worden opgei reden tegen de kleine min derheid van roekelooze rijders, die den openbaren weg berijden zonder zich aan de gestelde regels te storen. Adressanten maken den minister op merkzaam op de mogelijkheid van een brief zijnerzijds aan de verschillende par ketten om strafbare feiten van dien aard gestreng te vervolgen. Autobus in Noord-Holland. Ged. Stalen van Noord-Holland, hebben de vergunning van S. Hogeland, to Velsen, tot bet in werking houden van een auto- busdienst HaarlemIJmuiden, voor zoo ver van hun college afhangt, gesteld ten name van de N.V. Haarlemscho Brock- way-bus Mij. te Heemstede. De grensuitbreiding van Haarlem. Do gementeraad van Haerlemmerliede heeft de schadeloosstelling, die van Haar lem wordt verlangd, en die aanvankelijk op 12.000 was bepaald, nader vastge steld op 33.790 wegens overgang van be zittingen en rechten, 3000 wegens gelde lijk nadeel in de exploitatie-uitkomsten van de bedrijven, en 308.539 als deel van de bijzondere schadeloosstelling van 2 millioen, die volgens art. 22 van de Annexatiewet van Haarlem kan worden gevorderd door Heemstede, Boemendaal en Haarlemmerliede. De Lotus-affaire. Omtrent de Lotus-zaak, waarin de mon delinge behandeling door het permanente bof van internationale justitie is geëin digd onder voorbehoud, dat het hof even tueel aan partijen aanvullende inlichtin gen kan vragen, vernemen wij, dat de zaak thans bij het hof in overweging is. Vol gens de bij het hof gebruikelijke methode maakt thans elk der rechters een schrifte lijke uiteenzetting van zijn meening ge reed. Deze uiteenzettingen vormen vervol gens don grondslag der beraadslagingen in raadkamer om te komen tot de samen stelling van het arrest, dat eventueel ver gezeld kan gaan van minderheids-advie zen. Waarschijnlijk zal het arrest in het be gin van September gewezen worden. Kamer van Toezicht Notarissen. Herbenoemd is tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toe-zicht over de Notaris sen cn candiaat-Notarissen te Haarlem mr. D. Bastcrt, kantonrechter te Alkmaar. Ziekenhuis Beverwijk. Het Roode Kruis-Ziekenhuis te Bever wijk zal 21 Sept. officieel worden geopend. Prins Hendrik zal hierbij, als voorzitter van het Roodo Kruis, tegenwoordig zijn. Uit het mijnbedrijf. Het bestuur van den Nederlandschen .Mijnwerkersbond heeft in een uitvoerig schrijven aan de contact-commissie voor de mijnindustrie geprotesteerd tegen het besluit der jongste bestuursvergadering van den Algemeenen Mijnwerkersbond om aan een groot deel der leden van dit fonds die tengevolge van ziekte invalide dreigen te worden ontslag to geven op korten termijn om op deze wijze te voor komen, dat de betreffende zieke arbeiders hun reglementaire ziekengelden zullen ont vangen. Het schrijven zegt, dat een dergelijke re geling niet ligt in handen van het A.M.F., maar dat dit een zaak is voor de con tactcommissie weshalve om een spoedige bijeenkomst van dit lichaam wordt ver zocht. KERKNIEUWS MERKWAARDIGE LOURDES-GENEZING Een geval van maagkanker. Op 4 Augustus 19277 is door het bureau der medische constateeringen te Lourdes onderzocht mile. Elisabeth Delot, onder wijzeres to Boulogne-sur-Mer. Sinds 1924 was zij lijdende aan maag kanker. Sinds Juli 1926 kon de zieke niet het min&to voedsel imear verdragen,. In dien toestand kwam mile. Delot verleden jaar met een bedevaart uit Atrecht te Lour des aan. Do ongeneeslijke zieke werd op 31 Juli 1926 in de piscine ondergedompeld. Zij verklaarde daarna genezen te zijn en vroeg om eten. Op het bureau der medische conslatee- ringen, waar zij werd heengebracht, ston den deskundigen verbaasd over do gene zing, doch besloten voorzichtigheidshalve hun oordeel een jaar lang op te schorten. Zij vroegen de Röntgen-opnamen en alle beschikbare medische documenten ter in zage, die in een jaar van voorzichtig on derzoek veizameld zouden kannen wor den. Op 4 Augustus 1927 meldde de vroegere kankerlijdster zich, zooals gezegd, op het bureau aan met een compleet documen ten-dossier. Ulo volkioimipn genezing van 31» Jul'i 1926 bleek bestendigd. Ook geneesheeren constateerden, dat de kanker verdwenen was, een feit, onver klaarbaar voor de wetenschap. „Msbd." WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN Een belangrijke ontdekking. Door Dr. Harry Steenbock, Professor aan de Universiteit in Wisconsin, is een ontdekking gedaan, die in geneeskundige kringen groote belangstelling heeft ge wekt. Na langdurige proefnemingen is het hem gelukt, in voedingsmiddelen het z.g. Vita mine D to doen ontstaan en wel door be straling met ultra-violette stralen. Dit Vi tamine D is bekend om zijn anti-rachiti sche eigenschappen en daar do z.g. Engol- sche ziekte, zoowel bij menschen als die ren veelvuldig voorkomt, wordt do uit vinding van Prof. Dr. Steenbock in do ge neeskundige wpreld als zeer belangrijk be schouwd. Hoewel onbemiddeld, heeft hij gewei gerd, op hem gedane schitterende aanbie dingen in te gaan en heeft hij zijne rech ten afgestaan aan de Wisconsin Alumni Rosearch Foundation, welke stichting het recht heeft exploitatie-vergunningen uit te reiken, waarvan de opbrengst voor ver- dero geneeskundige onderzoekingen zal worden bestemd. Aan The Quaker Oats Company is op royalty basis de eerste ex ploitatie-vergunning verleend voor haro bekendo fabrikaten, Quaker Oats, Quick Quaker, Puffed Rice, etc. waartegonovor deze maatschappij aan genoemdo stichting gelijko rechten zal toestaan op eventueole uitvinding en machines in verband mot de praktische toepassing van het procédé. UIT DE OMGEVING GEMEENTERAAD. Men heeft „maling" aan den Raad Met een huurverorde- ning wordt gewacht. De raad dezer gemeente hield gisteren avond 'een openbare vergadering. Voorzit ter do Burgemeester. Do Voorzitter opent met gebed, waarna de notulen worden goedgekeurd. Vastgesteld wondt een verordening op de heffing en invordering van rechten voor d& aansluiting van perceelen aan do ge meentelijke rioleering te Hillogom. Verzoek plaatsen hek H. A. Francken voor do rooilijn. De heer Fijma wil dergelijko aanvragen laten afhandelen door B. en W. Het go- vraagde lick staat er al weer voor do be slissing cn dit is reeds meerdere malen ge beurd; da erom heeft sur. veen bezwaar een HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Twee Russische Generaals ter dood ver oordeeld. Volgens de „Echo de Paris" heeft Z. Hf de Paus om gratie verzocht voor Sacco el) Vanzetti. De priester-martelaren van Mexico. Wegens slecht weer op den Oceaan wordt het vertrek der Duitsche en Franschf Oceaan vliegers vertraagd (Luchtvaart). BINNENLAND De verhooging der Duitsche invoerrech ten op aardappelen, varkensvleesch ct suiker, mededeelingen van minister Kan. (2de blad). De a.s. herdenking van hit 650-jarig bestaan der Bevcrwijksche markt. (2de blad). Brutale hoteldiefstallen te Schevenin- gen. (2de blad). De groote wielertoer door Nederland. (2de blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Een beschrijving van de bedevaartsreis der Leidsche Processie naar Kevelaer. (3de blad). Onze apologetische medewerker geeft een beschouwing over den eersten Kerk- vervolger en zijn einde. Onze letterkundige medewerker geeft een artikel over dr. H J. A. M. Schaapman. Ajo over bewaarschoolherinneringen. Onze Geïllustreerde Pagina Onze photopagina van lieden bevat o.m. kiekjes vnn de reis der Leidsche St -Jo- sepn-PWHen nwir Keulen; de begrafenis var de &V-! offers van het tramongeluk bij Lt.ren; de aankomst der Holland-Indiö- v?; tigers to Batavia. en ander In handen van B. en W. te stob len. De voorzitter zou tegen dit voorstel geon bezwaar hebben. De lieer Fijma zegt, ik begrijp die zaken gewoonweg niet; men heeft gewoonweg ma ling aan den Raad. De voorzitter: ik beschouw die handel wijze als een verbazende onbeschoftheid; het is geen betamelijke manier van doou voor fatsoenlijko menschen. Ik geloof ech ter niet, dat dergelijko beslissingen aan B. en W. kunnen worden overgelaten, daar bet een geval betreft van plaatsing voor de rooilijn. Het geval zou zich kunnon voordoen, dat do Raad het met de beslis- sing van B. en W. niet eens was. Wat hot onbegrijpelijke van het geval betreft, er zou proces-verhaal kunnen worden opgemaakt. De heer Loerakker zegt, we hebben liet geval al meer gehad; als regel gaat do Raad mee met het voorstel van B. on W., maar de handelwijze is onbehoorlijk en eigenlijk moesten we zeggen: we doen hot niet. Het voorstel van B. en W. wordt daar* na aangenomen. Gelijkluidende verzoeken van H. W Mai land, N.V. John Lommersc en L. Strassen worden eveneens ingewilligd. Vaststelling verordening ter voorkoming van onredolijke opdrijving van huurprij zen van woningen. De heer Fijma zegt, dat do verordening waarschijnlijk door Ged. Staten niet zal worden goedgekeurd; toch zou spreker don Raad in overweging willen geven, de ver ordening vast te stellen, ten einde in dien meerdere gemeonten aldus handelen, de Regeering to bewegen, althans iets te doen. De heer Loerakker gevoelt iets voor het standpunt van den heer Fijma. De voorz. zou den Raad willen advisee- ren: wacht af! De heer Vermeer vindt het prae-advios wel eigenaardig; de zienswijze van B. en W. was eerst anders. Na eenige besprekingen wil do voorz. het voorstel in stemming brengen. Woth. Balvers acht dit niet noodig; het is beter van niet. Besloten woidt, af to wachten en do ver ordening weer in to dienen, indien Rotter dam in het gelijk wordt gesteld. Rondvraag. Do heer Klaver wil den Bur gemeester als hoofd der politic vragen, to willen bevorderen, dat do auto's in liet dorp niet zoo hard mogen rijden. Sprokor wensche geen bekeuringen, maar dat do politie door een toeken met do hand aan- mane tot zachter rijden. In andere gemeen ten geschiedt dat ook met succes. Do voorz. betwijfelt hot; alleen een autoval kan af doende werken. Do heer Vooren wil hetzclfdo verzoek doen ten opzichto van wielrijders bij woi- slrijden, vooral op Zondag. To Lisse is daardoor reeds een ongeluk gebeurd, dat zwl hier ook gebeuren. Deze menschen ril-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1