OosïïQBigïS© Berichten HET NOODWEER DER LAATSTE DAGEN. Dc windhoos boven Drente. Omtrent de windhoos,, die boven het N. 0. van Drente woedde, verneemt de „Tel." nog het volgende: Even hui ten Gassellernijevcen, op den weg naar Gasselte werd een 13-tal zware populieren ontworteld en neergesmakt zonder echter dc huizen te beschadigen. Dc takken vlogen door de lucht en kwa men een half uur verder in het weiland neer. Ongeveer daar ter plaatse reed een gezelschap fietsende kinderen. Zij werden tegen den grond geworpen, gelukkig ech ter zonder ernstige kwetsuren te bekomen. Ook de burgemeester van Gasselte die juist passeerde, moest een veilig heenko men zoeken. Te Bonnerveen werd een boerenhuis van den heer \V. Trip geheel verwoest. Hoewel de bewoners zich over planken en balken-moesten redden, kwamen zij met den schrik vrij. Een varken werd echter gedood. Voor Trip beteekent dit gebeuren het verlies van alles wat hij bezat. Bij vele bewoners werden verder de boomen ontworteld. Dank zij het energiek optre den van den burgemeester, den heer Van Royen waren de wegen spoedig van de omgevallen boomen bevrijd. De windhoos boven de Betuwe. In aansluiting op het bericht over de windhoos boven de Betuwe wordt nog ge meld, dat de orkaan is losgebroken boven het dorp Overasselt bij Grave, waar de woning van de wed. Dirk deels vernield werd. Van daar verplaatste de windhoos zich naar het dorp Hatert, waar eenige boer derijen beschadigd en voor ettelijke dui zenden guldens verwoestingen aangericht werden. In het Land van Maas en Waal heeft de hoos uitgewoed in Ewijk en Winssen, gelukkig echter zonder ernstige schade aan te richten. De windhoos heeft te IJzendoorn groole schade aangericht onder het fruit, dat gezaaid onder de boomen ligt. In één der getroffen boomgaarden wordt de schade geraamd op 2000. Gistermidag heeft in het gehucht Rem merden bij Eist een windhoos gewoed, die groote schade heeft aangericht. Slechts enkele seconden heeft de hoos geduurd. Een ijzeren geraamte met bekapping, van een in aanbouw zijnde loods ter groot- tte van 40 bij 18 M. en ter hoogte van 10 M. werd finaal tegen den grond gedrukt. Van een der ijzeren balken van pl.m. 10 c.M. dikte werd het bovenste gedeelte een 6lag omgedraaid. Zware ijzeren kettingen knapten af. Een 6-tal werklieden had den toen zij de bui zagen aankomen, juist tevoren bet gebouw verlaten. Een groole partij hooioppers werden door den hoos opgenomen en eenige me ters verder neergesmakt. Persoonlijk werd niemand getroffen. Verschillende berichten. Te Rijsscn sloeg de bliksem in de groole boerderij van J. P.., buurtschap Borkelt. Het gebouw stond in korten tijd in lichte laaie. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Twee paarden en een stier zijn in de vlammen omgekomen. Het pand was laag verzekerd. Op de veemarkt en den Westersingel !te Leeuwarden werden verscheidene boo men ontworteld of middendoor gebroken. Op het terrein waar in September a.s. do landbouwtentoonstelling zal worden ge houden, hadden de in aanbouw zijnde ge bouwen veel te lijden. Een der geraamten werd tegen den grond geslagen. Te Harlingen zette een geweldige stortregen de straten in korten tijd onder water. Ook vele huizen stroomden onder. 'Het onweer, waarbij do bliksem niet van de lucht was, ging vergezeld van hevige windstooten, waardoor het leege tjalk- schip Catharina van de Wed. Thijsse, dat zich ten Noorden van de stad bevond, het hard te verantwoorden kreeg. Het groot zeil werd geheel stuk geslagen, zoodat het schip hulpeloos werd. De heer J. Vlietstra ging onmiddellijk met zijn motor sleepboot „Jonge Jan" naar buiten. De eigenaresse weigerde echter assi stentie en wilde, alleen de fok zeilende, de haven bereiken. Op den straatweg van Harlingen naar Leeuwarden lagen boomen over den weg. Telefoondraden zijn vernield. Te Deersum (Fr.) was Maandagmid dag een tijdlang de passage langs den rijksstraatweg versperd, doordat een windhoos zware boomen had omverge worpen. Te Spangahoek (Fr.) is Maandag avond een boerderij door den bliksem ge- roffen en afgebrand. Te Rotstergaast werden twee koeien van den veehouder A. de Jong door den bliksem gedood. De bliksem sloeg te Veenendaal in verschillende boomen en eveneens in de machine-werkplaats van de fa. Emmen en van de Wetering. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd. Maandagmidadg zijn drie in de weide loopende koeien van den landbou wer W. Roelofsen, te Achterveld, bij Bar- neveldj door den bliksem doodgeslagen. Dc beesten waren niet verzekerd. Een hevig onweder, gepaard gaande met zwaren regenval, woedde gisterna middag boven de gemeente Haaksbergen. De bliksem sloeg in den toren der Ned. Herv. kerk, die eenige jaren geleden ook al eens door het hemelvuur werd getrof fen Eenige asbestplaten werden losgerukt en stortten op straat. Brand werd dit keer niet veroorzaakt. De electrische licht voorziening ondervond tijdelijk stagnatie, doch kon nog bijtijds hersteld worden. Te Oomsberg, gemeente Onslwedde, Maandagmiddag de boerderij van R. •Kuiper, nadat de bliksem was ingeslagen, troffen en afgebrand. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat zich gistermiddag boven Wemeldingen ontlastte, werd de 17-jarigo J. Feijtel op het land, terwijl hij bezig was met tweo paarden te ploegen, door den bliksem ge troffen. De paarden waren op slag dood. Do jongen werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. ONGELUKKEN. DE TRAMBOTSING TE LAREN. Het onderzoek naar de oorzaak. Er begint, naar de „Tel." meldt, meer licht te komen inzake de vraag, aan wel ke oorzaak de botsing van de twee treinen der Gooische Stoomtram te Laren is te wijten. Zooals reeds gemeld, werd die oorzaak gezocht in de tegenstrijdige bevelen om trent de kruising der twee trams, gegeven door verschillende chefs. Zekerheid werd daaromtrent niet verkregen, dar de desbe treffende verklaringen der betrokken chefs niet overeenstemmen. Het blad kan thans het volgende mede- deelen: De controleur Kelderman, op den dag der botsing dienstdoende als stationschef te Muiderberg heeft verklaard vóór het vertrek aldaar van de uit Amsterdam ge komen en voor Laren bestemde tram, te- lefonscli met den stationschef De Boer te Laren te hebben afgesproken, dat de ge noemde tram bij Hakkelaarsbrug zou kruisen met de tram, die om 11.42 uit Laren met bestemming voor Amsterdam was afgereden, en daarna rechtdoor zou gaan naar Laren, waar zij kon arrivec- ren vóór het vertrek van de volgende tram van Laren naar Amsterdam, hetwelk te 12.42 zou plaats hebben. Laatstge noemde tram moest dus te Laren opgehou den worden, totdat de tram uit Muider berg zou zijn gearriveerd. Chef De Boer te Larqn verklaarde daar tegenover het volgende. De bovenver melde kruising der trams te Hakkelaars- brug is inderdaad afgesproken. Niet defi nitief echter werd gemaakt de afspraak, dat de tram uit Muiderberg daarna recht door zou rijden naar Laren, waar dus de eerstvolgende kuising zou plaats hebben. Dit werd wel voorgesteld door Kelderman, doch door De Boer voorloopig niet aan vaard. Hij zou, zoodra de tram uit Mui derberg te Hakkelaarsbrug zou zijn aan gekomen, den dienstdoenden conducteur Van Noort telefonisch zijn instructie ge ven. De conducteur Van Noort werd dan ook te Hakkelaarsbrug aan de telefoon geroepen en ontving daar van De Boer uit Laren het bevel door te rijden naar „De Gooische Boer" en daar opnieuw per telefoon om instructies te vragen. De controleur Kelderman ontkent van deze laatste afspraak te hebben geweten. Hij heeft dan ook Van Noort te Muider berg gelast, na de kruising te Hakkelaars brug, recht door naar Laren te rijden. Hij is met de tram meegereden naar Hakke laarsbrug en heeft daar zijn bevel „Recht door naar Laren 1" herhaald. Van Noort heeft toen volgens Kelderman wel zoo iets gevraagd van: „Moet ik aan „De Gooische Boer" Laren nog opbellen?", maar Kelderman heeft daarop geant woord: „Neen, recht door naar Laren!" Over het daarmee strijdige telefonische bevel van den Larenschen stationschef heeft aldus Kelderman conduc teur Van Noort niet gesproken, terwijl hij zelf ook niet bemerkt heeft, dat Van Noort te Hakkelaarsbrug aan dc telefoon is ge weest. Dc verklaringen van den conducteur v. Noort intusschen luiden geheel anders. Van Noort verklaart in Muiderberg op dracht te hebben gekregen na de kruising te Hakkelaarsbrug recht door naar La ren to rijden. Te Hakkelaarsbrug echter ontving hij van chef De Boer uit Laren de hiervoren vermelde telefonische opdracht om door te gaan naar „De Gooische Boer" en daar opnieuw te bellen om nadere in structies. Toen controleur Kelderman hem vlak daarop nogmaals opdroeg recht door naar Laren to rijden, deed hij dezen dan ook onmiddellijk mededeeling van de pas ont vangen nieuwe instuctie. Kelderman zei- do toen, dat Van Noort zich te houden had aan zijn (Kelderman's) bevel. De tram had al genoeg vertraging en dus moest gezorgd worden, dat zij zoo spoedig mogelijk in Laren kwam. Conducteur Van Noort maakte aanvan kelijk bezwaar, doch legde zich ten slotte bij het laatsto bevel neer, nadat Kelder man had gezegl: Ik zal Laren wel even opbellen en de zaak met De Boer in orde brengen. Dit laatste schijnt niet of liever te laat gebeurd te zijn. Toen Kelderman den chef te Laren n.l. opbelde, was het kwaad reeds geschied. De tram uit Muiderberg stoomde „De Gooische Boer" voorbij en stortte zich bij Laren op de tram van 12.42, die chef De Boer gerust uit Laren had laten vertrekken, wijl het telefoontje van Van Noort uit „De Gooische Boer" hem nog niet had bereikt en de kruising dus ter plaatse zou kunnen plaatsvinden. Het belletje van Kelderman volgde kort op het geluid van een knal in de verte, die De Boer zijn kantoor had doen uitsnellen en hem onmiddellijk aan een botsing deed denken. Aan do justitie thans de taak uit te zoe ken, in hoeverre de vorenvcrmelde ver klaringen op waarheid berusten en wien ten slotte de schuld aan het bloedige on geluk moet worden geweten. De bijzonderheden, die door do verkla ringen van het betrokken trampersoneel te Laren, thans bekend zijn geworden, om trent de wijze, waarop de regeling van den loop der volgeladen trams op druk ke dagen geschiedt, wekt algemeen veront waardiging. Allerwegen gaan er stemmen op, dat een dergelijke gevaarlijke dienst zoo spoedig mogelijk behoort te worden stilgezet. Men wil, naar verluidt, zelfs daarvoor een actie* op groote schaal be ginnen. Men vestigt nog onze aandacht op het volgende: Zooals iedereen weet, die wel eens het drukke verkeer op den Rijks straatweg tusschen Amsterdam en Laren gadesloeg, vormen zich, zoodra de brug over het Merwedekanaal geopend wordt, aan weerszijden van die brug meestal fi les van auto's en andere voertuigen. Zoo dra de verbinding tusschen de beide ka naaloevers weder hersteld is, komen deze files in beweging en kruisen elkander op de betrekkelijk smalle brug. Dit kan in den regel zonder gevaar geschieden. Wat gebeurt er echter als op zoo'n oogenblik een trein van de Gooische Stoomtram na dert? Dan denkt do machinist er niet aan, éven te wachten tot do zich aan zijn kant bevindende file is verdwenen, doch geeft hij stoom en werpt zich, gedachtig aan do leuze „De trambaan is van ons", met zijn logge gevaarte te midden van de elkaar kruisende au o's, welker chauf feurs maar moeten zien, dat zij hun wa gens op de smalle ruimten aan weerszij den van dc over het midden der brug liggende tramrails in veiligheid bren gen. Op den nabij gelegen spoorweg-over gang was nog gisteren, bij een verstop ping, bijna weer een ongeluk gebeurd! Gisteren heeft de sectie op de lijken der slachtoffers plaats gehad. Na ontvangst van het proces-verbaal heeft de Officier van Justitie de lijken vrij gegeven. De teraardebestelling zal heden ge schieden. De leden der familie Lisser zul len te Muiderberg worden begraven. Do begrafenis van den heer Schrouder zal te Amsterdam plaats vinden. Do belangstelling in den toestand van de zwaar gekwetsten is zeer groot. Her haaldelijk wordt aan het R.-K. Ziekenhuis „St. Jan" naar de patiënten geinfor- meerd, terwijl van alle kanten bloemen en versnaperingen worden gezonden. H. M. de Koningin-Moeder deed telefonisch van haar belangstelling blijken. Namens het gemeentebestuur worden de patiënten dagelijks door den burgemees ter en den gemeente-secretaris bezocht. De belangstelling richt zich vooral op het zwaar getroffen, achtjarige jongetje Nico Lisser, wiens linkerbeen Zondagmiddag werd geamputeerd. Het knaapje weet reeds, dat zijn vader en moeder over'eden zijn Men had ech ter nog niet den moed, den ongclukki- gen Nico te vertellen, dat ook zijn zusje Greta er niet meer is. Wat de gewonden betreft vernamen wij nog, dat do toestand van den heer P. N. van den Berg uit Amsterdam, nog de meeste zorg baart. De heer Peters kreeg, gelijk men weet, ernstige kneuzingen, welke onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk maak ten. De gewonde had in den achtersten wagen gezeten. Dit geval bewijst alzoo, dat niet altijd passagiers, die voor in den trein zitten, bij ongelukken het grootste gevaar loopen. Onder ds stoomtram. De 55-jarige G. van Kooien, te Rotter dam. geraakte gisterenavond in de Put schelaan onder de stoomtram. Hij bekwam zware inwendige kneuzingen, hersenschud ding, beenfracturen en een schedelbreuk. Hij is in zorgelijken toestand in het zie kenhuis 'aan dén Góólsingel opgenomen. Ongeluk bij het rangecren. Gisterenmiddag is een ledig personenrij tuig op het perron te Eindhoven door te groote vaart bij het rangeeren tegen de balustrade van liet middenperren opgeloo- pen. De wagen werd geheel ontzet en de balustrade stuk gestooten. De ijzeren be- schermplaten vlogen over het perron. Geen persoonlijke ongevallen. Doodgereden. De landbouwer A. to K. Hommersum bij de Noord-Limburgsche grens is bij het op hol slaan van zijn paard onder den wa gon geraakt. De raderen verbrijzelden zijn hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Gistermorgen te half tien sprong de 7- jarige A. A. v. V. aan den Westzeedijk te Rotterdam van een sleoperswagcn en stak zonder uit te kijken de straat over. Van de tegenovergestelde zijde naderde een vrachtauto, die den jongen tegen den grond wierp. Een der wielen ging hem over het lichaam. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Doodgevallen. Toen de 50-jarige Sch. wonende 0. L Vrouwe plein te Maastricht, met zijn broer thuis kwam van een bezoek aan hei openluchtspel, struikelde hij en viel van do trap. Hij kwam op het hoofd terecht. Direct werd geestelijke en geneeskundige hulp verleend. Per auto van den G.G.D. werd de ongelukkige naar Calvariënberg vervoerd, waar hij eenige minuten na aankomst aan de gevolgen der opgedane hersenschudding overleed. Verdrenken. De 18-jarige J. Zeegors uit de Schotel- ensche Bergen is nabij brug 0 onder Arendonck bij het Zwemmen verdronken. Het 6-jarig zoontje van den landbou wer J. Spithorst te ^harmer (gem. Slochleren) is over de brugleuning in het kanaal gevallen en verdronken. Bekneld. Te Delft is gisterenavond omstreeks 6 uur de 30-jarige heer Lunt uit Rotterdam, komende met een pleizierjacht van de richting Den Ilaag onder de brug bij Rei- neveld op het dek gebleven, mot het gevolg dat hij tusschen dc boot en de brug be kneld raakte. In zeer zorgwekkenden toe stand werd hij door den technischen dienst der Delftsche politie naar het gasthuis ver- oerd. Vergiftigingsgeval. Te Nijmegen is op 55-jarigen leeftijd overleden dr. B. Sybrandy, assistent aan liet Wilhelminhziekenhuis aldaar en be kend maagspecialist. Dr. Sybrandy was Vrijdagavond, ten gevolge van het gebrui ken van garnalen onwel geworden is gis teren, naar is komen vast te staan, aan vergiftiging overleden Aan de gevolgen overleden. De aannemer J. Weel uit Castricum, die vrij ernstig werd gewond bij een aanrij ding met zijn motorfiets te Heilo, is in het St. Elisabeths-Gesticht te Alkmaar, alwaar hij werd opgenomen, aan de gevolgen over leden. Een dochtertje van den heer v. O., dat te Castricum met haar ouders In pension was. kwam bij het fietsen te vallen. Daarbij bekwam het kind een wonde, waarbij infec tie ontstond. Het kind is nu aan de gevol gen hiervan overleden. Uit een schommel gevallen. De 22-jarige S. is te Oss uit een schom mel gevallen en bekwam een hersensoliud- ding. De laatste H.H. Sacramenten zijn hem toegediend. Gasbcdwelming. Maandagmorgen werd het bejaarde echtpaar B. bewusteloos in zijn woning te Sneek gevonden, als gevolg van het feit, dat een slang van het gascomfoor ge scheurd was. Het echtpaar is weer bijgebracht, maar de toestand van man en vrouw is ernstig. Van opwinding doodgebleven. Dinsdag kregen op do markt te Barne- veld een paar paardenkooplui twist, waar na de heer M. G. uit Oldenzaal, zijn tegen partij, den lieer S. de B., uit Arnhem, een slag met een stok toebracht. Hierbij wond eerstgenoemde zich zóó op, dat hij onge steld werd en binnen enkele seconden aan hartverlamming overleed. De roofmoord te Vlakker. Door do maréchaussée en de rijksveld- wacht to Hoensbroelc zijn, volgons do „L. K." in een kosthuis aan de Hoofdstraat al daar aangehouden de gebroeders S. van Weert, die zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Vrakkor bij Weert zouden schuldig gemaakt hebben aan een roof overval met geweldpleging. Zij zullen ter beschikking worden ge steld van den officier van justitie te Roer mond. Misdrijf? Hot parket te Leeuwarden heeft zich gisteren naar Kippenburg in Gaastcrland hegeven waar het last gaf tot opgraving \an het lijkje van een kind. Vermoed wordt namelijk dat dit kind geen natuurlijken dood is gestorven In verband hiermede is het hoofd van de familie D. een verhoor afgenomen. Vechtpartij met de politie. In de Hommerstraat te Arnhem, heeft oen vechtpartij plaats gehad tusschen een drietal onder den invloed van sterken drank verkeerende belhamels en de. politie Toen een agent één van hen wilde arres teeren, werd hij door allen aangevallen Hij verweerde zich daarop met zijn wapen stok. Ook trok hij zijn revalver, waarbij twee schoten vielen. Toen een zestal agenten ter assistentie was verschenen, werd de hoofddader onder hevig verzet gearresteerd. De anderen ont kwamen. na eerst nog een ruit van éen café te hebben ingeworpen. Van een vermisten veldwachter. Toen Maandagochtend de verschillende rijksveldwachters, dienst doende aan het Paleis van Justitie, te Utrecht, zich aan meldden, bleek het, dat een hunner rappor teerde. dat zijn collega, die met hom in hetzelfde kosthuis woont, dien nacht niet was thuisgekomen. Deze veldwachter had dienst gedaan..om het verkeer te regelen tijdens do Zondagsdrukte tc Muiderberg J1 Zondagavond hnlFicht zou de man weer per stoomtram uit Muiderberg vertrekken, doch de toevloed van passagiers was zóó enorm, dat hem dit niet gelukte. De chef van het tramstation verzekerde hem echter, dat er nog wel een tram kwam De veld wachter bleef wachten, doch.... or kwam geen tram meer. In verband met de ramp nabij Laren was de dienst niet normaal. Zoo stonden to circa 8 uur aan de beide toegangswegen tot Muiden niet minder dan vijf trams. Toen Muiderberg verder voor den avond tramloos bleef, besloot de achtergebleven veldwachter aldaar te overnachten en den volgenden dag naar Utrecht te vertrekken. Daar de communicatie-middelen van de badplaats Muiderberg-aan-Zee uit niet schitterend zijn, was het telegram van den majoor der rijksveldwacht alhier aan zijn ambtgenoot onder wiens ressort de veld wachter dienst had gedaan, reeds verzon den, toen de „vermiste" in Utrecht goed en wel arriveerde. Spannende jacht cp een inbreker. Gisterenmorgen is tc Rotterdam weer een spannende jacht gehouden op een in breker. Om halfelf stond mej. W. B. V. voor haar woning in de Tuinderstraat te praten, toen zij plotseling een vreemden man in haar kamer ontdekte. Ze ging naar binnen en zag dat de man uit een buffet lade drie zilveren horloges, een doublé-ket ting. een gouden ring, henevens een gedrag van 8.wegnam. Hij gaf de vrouw daarna een duw en vluchtte do straat op. Onder het geroep van „houdt den dief" rord de achtervolging begonnen Een agent an politie plaatste zich op de duo van een toevallig passeerenden motorrijder, terwijl "e dief op een autobus klom, Bij do Dior- gaardelaan zag hij zich genoodzaakt de bus weer to verlaten, waarna hij een huis op den Stationsweg binnenvluchtte. Hier weird hij door den politieman aangehouden. Het is dc 23-jarige Duitscher A. W .Om stuwd door honderden nicuwsgierigon Verd hij naar het bureau Witte de With- traat overgebracht. Vermoedelijk heeft hij hot gestolene onderweg weggeworpen, want bij fouilleering werd niets op hem gevon den. Verduistering en valschheid in geschrifte. De politic te Groningen heeft aangehou den den 50-jarigen L. J. van M., assura deur en zaakwaarnemer aldaar, verdacht van valschheid in geschrifio en verduiste ring van een bedrag van 800 Ook is gearresteerd de 53-j v 'ge voor man C. J. B., tc Groningen, v ebt vaa vervalsching van bonnen, wa or hij op het Bureau van Gemeentewei:.cn meer uitbetaald .kreeg dan hem toekwam. Toen de onregelmatigheden ontdekt werden, had B zich reeds voor 75 toegeëigend. Een oneerlijke vlieger. De centrale recherche heeft op hel vlieg veld Waalhaven to Rotterdam op ver zoek van do Duitsche justitie aangehouden den 31-jarigen vlieger P. K. uit Halle. Zijn aanhouding was verzocht in verband met verduisteringen, die de Duitscher daar had gepleegd. Nette jongens. De ongeveor 17-jarigo zoon der familie v d. H. te Bleijerheide. die sinds een week spoorloos verdwenen was, heeft Zondag nacht met een drietal vrienden in de ouder lijk o woning ingebroken. Ze hadden zich door den kelder toegang tot do woning ver schaft, maar werden door den vader ver rast, toen ze den kelder inspecteerde. Do drie vrienden vluchtten, doch do zoon werd in den kelder ingesloten. Zondag is hij door de politic gearresteerd. Inbraak. Bij een landbouwer te Broekherno (gem Lonneker) is op klaarlichten dag ingebro ken. Door inklimming had men zich toe gang verschaft tot de huiskamer, waar uit een kast een bedrag van 100 benevens verschillende gouden voorwerpen werden gestolen. Kwartjesvinders ingerekend. Rotterdam was sinds geruimen tijd tot het arbeidsveld gekozen van een drietal „gladde jongens", die er hun beroep van maakten met een minimum aan moeite do goc-gemoente zooveel mogelijk geld uit den zak te kloppen. Een plankje, waarover zij een stukje groen laken hadden gespannen, drie notedoppen en een kogeltje uit een rollager, waren de eenvoudige instrumen ten waarmede men dit echter niet zonder een groote dosis handigheid en brutalijoit met vaak groot succes bewerkstelligden. Ook bij het kiezen van de geschikto gele genheid toondo het vingervlugge en lang- vingerige drietal een goeden kijk op 's menschen zwakheden te bezitten Op een goedenmorgen kwam een van hen opdagen hij den eigenaar van een to koop aangeboden motorfiets, zoog om dit vehikel voor „zijn baas" aan te koopen. Na eenige oogenblikkcn kwam ook „de baas" zelf ten tooneelo om over den aankoop to onderhandelen. Tenslotte kwam nummer drie, welke aan „do heeren" een zilveren cigarctfcnkoker te koop aanbood, welke zoo ir den smaak viel. dat de motorfiets werd vergeten. Doch ook over den koker kon men het niet- eens worden, totdat men op >ien gelukkigen inval kwam erom te gaan spelen. Tegelijk met dit voorstel kwamen do bovengenoemde instrumenten voor den dag en het spel begon. Aanvankelijk speel den slechts „do koopers" en ,do vreemde ling" maar toen een van heil in korten tijd 125 won, waagde een der omstanders ook een kansje. Daarop had het gladde trio gewacht en in een minimum van tijd was do nieuwe speler 225 kwijl Men moest raden onder welk vin do drie dopjes het kogeltje lag, maar behen dig wisten do heeren het altijd zoo te draaien, dat het kogeltje achter den lan gen nagel van do vlugste verdween, als de argelooze speler juist op het punt stond fo gaan winnen. Dc politie heeft thans het snuggere drie tal ingepikt. Vergeetachtige wissellnopar. Tc Delft hing gisteren do wissellooper van L. toen hij voor den overweg Binnen- watersloot moest wachten zijn geldtasch in houdende 50 aan specie op hel hok, ter wijl hij zijn jas op zijn fiets bond. Toen do boomen geopend waren rood hij weg en vergat de tascli. Na korten tijd bemerkte hij zijn verzuim en keerde terug. Do tasc.h was inlhiddels verdwenen. Een wcndervisch. Gisterenochtend heel vroeg, toen de mees te Hagenaars nog sliepen, word op het strand te Scheveningen een groote visch ontdekt, die was komer aandrijven, en bij ontdekking nog loefde. Al spoedig wist do bekende redder Piet v. d. Toorn, van do Riviervischmarkt. beslag op liet kolossaio beest te leggen en thans is het wachten of een museum of andere belangstellenden het van dezen bekenden menschen redder wil koopen. Wat toch is 't geval? Toen gisterenmid dag 3 uur toe wist geen enkele kenner, waaronder verschillende keurmeesters, wier meening was gevraagd, het heest thuis te brengen. Het weegt pl.m. 60 kilo, is ongeveer een meter lang, zeer dik, heeft groote oogen, geen tanden en goudachtige schubben. De onderhuid is leiblauw met groote tijger spatten. De zwaardvinnen zijn bloedrood, de roo* de platte staart doet aan den zalm denken. Een der Hagenaars, die aan het baden was gisterenochtend. dacht aan maan- of klompenvisch, doch die bezitten geen staart. Door bemiddeling van een der getrouwe /emmers zal v. cl. Toorn het dier laten invriezen hij het abattoir. Dc vreemde visch, die gisterenmorgen door Piet v. cl. Toorn op het Schevcning- schc strand is gevonden, blijkt, naar men aan het „Vadmededeelt, een Godszalm of Koningsvisch te zijn De Latijnsche naam luidt Lampris luna Gm. Het gewicht van het dier bleek 40.5 Kg. te bedragen. Do naam Godszalm wordt reeds genoemd in de Edda en nog heden, ten dago wordt de visch op IJsland met dezen naam betiteld. Het verspreidingsgebied is zeer groot. Men heeft het dier aangetroffen in hot

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5