komv ige waterkccring noodig is worden echter de zwaardere keileemdammen in de tijdelijke dijken doorgevoerd. Met de uitvoering van hot werk werd reeds in Januari 1927 een begin gemaakt. Tot dusver is ongeveer 430.000 kub. M. kei leem en 700.000 kub. M. zand, gemeten in de middelen van vervoer, verwerkt. Op het werk zijn thans in gebruik 8 bagger molens, 4 zuigers, 0 kranen, 27 sleepboo- ten, 70 bakken en verder klein materieel. Voorts is als woonschip voor arbeiders in idienst gesteld het vroegere artillerie-in- etructievaartuig der Marine „Eellona", dat voor dit doel door do Maatschappij tot iüitvoering van Zuiderzeewerken werd aangekocht. Met den aanleg van den dijk voor den proefpolder Andijk, werd geregeld voort gegaan, waarbij intusschen tengevolge van de zeer ongunstige weersgesteldheid in het afgeloopen kwartaal de uitvoering aanzienlijke vertraging ondervond. Het opwerken van den keileemdam boven wa ter met behulp van een drijvende kraan werd geregeld in Oostelijke richting voort gezet en was aan het einde van Juni tot op ongeveer 1B0 M. van den bestaanden fceedijk gevorderd, terwijl de bedijking van den proefpolder op 1B Juli kon wor den gesloten. Het zandlichaam en de •teenglooiïng kwamen over 1250 M. op volle hoogte, terwijl met de kleiafdekking van het zandlichaam boven de steen- glooiïng een aanvang werd gemaakt. Met de Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken werd eene aanvullingsover eenkomst gesloten voqr het droogmalen van den proefpolder met behulp van een tijdelijke electrische installatie. De aan nemingssom werd in verband hiermede verhoogd met f 26.500. Het eerste werk voor de bedijking van den Noord-Westelijken polder (Wieringer- meer) bestaat in het aansluiten van den dijk van Wieringen naar Medemblik aan den bestaanden zeedijk bij laatstgenoem de plaats. Met het maken van het eerste vak van dezen dijk moet gepaard gaan de aanleg van een omringdam voor den fun- deeringsput voor het nabij Medemblik te bouwen Zuidelijke gemaal van den pol der. Door do Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken werd met den aan leg van deze werken een aanvang ge maakt. R.-K. Smedenpatroonsbond. Viering tweede lustrum. Gisteren vierde bovengenoemde bond rijn 10-jarig bestaan te Haarlem. Des morgens te 9 uur werd door den geeste lijken bondsadviseur, pastoor G. J. van den Hout, uit Vught, een H. Mis opgedra gen in de Kathedrale Kerk, waarbij veel deelnemers tegenwoordig waren. Te onge veer half 11 ving de algemeene Bondsver gadering aan in hotel Kuipers aan het Stationsplein. De voorzitter van don Bond, de heer G. Koop, opende de vergadering met den Christelijken groet, waarna de heer G. Al ders, voorzitter van de afdeeling Haar lem, de aanwezigen welkom heette. Daarna was het woord aan den bonds voorzitter, den heer Koop, die herinnerde aan het jubileum van den bond en het betreurde, dat nog zoovele R.-K. smeden de noodzakelijkheid van organisatie niet willen inzien, terwijl andere zich geheel onnoodig op niet-R.-K. grondslag organi- eeeren. Zoo als uit ons program blijkt, al dus spr., wordt alle zorg besteed aan de behartiging der stoffelijke belangen. Spr. kan mededeelen, dat a s. Vrijdag i n Am sterdam een vergadering zal worden ge houden der commissie inzake de Bis schoppelijke voorschriften voor bouw werken, waar door de Diocesane adviseurs belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan. Wat er op wijst, dat ook de R.-K. georganiseerde smeden hun rechten zul len krijgen. Vrijdag woonde hij een ver gadering bij in Utrecht, inzake de actie, welke gaande is, om den handel in land bouwwerktuigen in goede banen te leiden In Tilburg en Venlo werden o. m. ook reeds hierover belangrijke bijeenkomsten gehouden en deze acties openen een mooi Verschiet voor do landbouwsmeden. Ten slotte, zoo zeide spr., moeten wij ook aan onze geestelijke belangen werken en hier is de Kath. organisatie op haar best. Hierna werden eenige telegrammen .voorgelezen. De notulen van de bondsvergadering te Tilburg werden onveranderd vastgesteld, alsmede het jaarverslag van den secreta ris. De rekening en verantwoording over het jaar 1926 werd door den Bondspen- ningmeester uitgebracht. De begrooting over 1928 werd onveranderd vastgesteld. De plaats voor de volgende bondsver gadering zal nader door het bestuur wor den uitgemaakt. Als bestuursleden wer- bij acclamatie gekozen de heeren A He- vers te Tilburg en P. H. Kupers te Kerk- rado. Aftredend waren de heefen Meijers Ruijten te Nijmogen en Tielen te Sevenum. Ter vergadering kwam vervolgens nog •de heer P. J. M. van Tetering, voorzitter van de R.-KX Middenstandsvereeniging en werd met eenige hartelijke woorden door den bondsvoorzitter welkom gehecten. De vice-voorziter deed daarna eenige mededeelingen van huishoudelijken aard en huldigde den bondsadviseur en den heer Koop. Namens afdeelingen en verspreide le den felicieerde de heer J F. Rekers de voorzitter van de huldigingscommissie, den jubileerenden bond en bracht huldo aan don geestelijken adviseur, den voor zitter en vice-voorzitter van den bond. Namens de afdeeling Tilburg bracht de heer H. Vovers een woord van hulde aan den heer G. Koop en bood een geschenk aan. Do heer Koop dankte voor de hulde hem gebracht en bracht vervolgens zeer war men dank aan den vice-voorzitter. den beer Alders, die op zoo eminente wijze de belangen van den bond wist te beharti gen. Ook den geestelijken adviseur en do feestcommissie werd door den voorzitter hartelijk donk gebracht. De heer P. J. M. van Tetering feleci- teerde namens de R.-K. Middenstandsver eeniging te Haarlem den feestvierenden bond. Na afhandeling van de voorstellen uit de verschillende afdeelingen kwam de geestelijke adviseur van den bond, de Zeereerw. heer pastoor v. d. Hout aan het woord. Spreker bracht eerst hartelijk dank voor de hulde, hem gebracht. Onder luid applaus deelde spr. voorloopig mede, zijn adviseurschap nog niet neer te zullen leg gen, hoewel hij niet alle vergaderingen zal kunnen bijwonen. De heer Rekers stelde vervolgens voor om een actie te beginnen in Amsterdam. De vice-voorzitter zegde dit toe. Hierna vereenigden de leden zich aan een lunch, waarna een autotocht word ge maakt door Haarlem en omstreken. Een gezamenlijk diner besloot om 6 uur de goedgeslaagde lustrumviering. „Msbd." De driebestellingendienst in de groote steden. In de jongste vergadering van de com missie van overleg voor het Staatsbedrijf der P. T. T. is een voorstel van den Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst in behandeling gekomen, om te be vorderen dat in de groote steden door het personeel met de bestelling belast niet meer dan twee bestellingen per dag wor den uitgevoerd. De beraadslagingen wer den bijgewoond door de heeren directeur- generaal en den hoofdinspecteur (poste rijen). Naar aanleiding van hetgeen door de vertegenwoordigers der organisatie was aangevoerd, gaf de directeur-generaal een uiteenzetting van het standpunt dat door de administratie terzake van de 8-bestel- lingendiensten wordt ingenomen. Zij er kent dat aan de invoering van deze dien sten voor het betrokken personeel bezwa ren zijn verbonden, hetgeen intusschen niet beteekent, dat aan de verschillende bezwaren door de administratie een zelfde waarde wordt toegekend als door de orga nisaties. Haar streven is er op gericht om aan de meest drukkende bezwaren voor zoover mogelijk tegemoet te komen. Daar bij moet er evenwel rekening mede gehou den worden dat ook de uitvoering van dit onderdeel van den dienst, op voldoend economische wijze moet blijven geschie den. Niettemin zal de administratie be reid gevonden worden om, wanneer een maatregel verbetering van beteekenis kan brengen, over mogelijke bezwaren harer zijds aan zulk een maatregel verbonden, tot op zekere hoogte heen te stappen. Het vraagstuk maakt ten hoofdbesturo reeds geruimen tijd een onderwerp van onder zoek uit. De directeur-generaal meent dan echter te mogen verwachten, dat het be trokken personeel in zijn wenschen hier niet tot het uiterste zal gaan. Spr. deelde mede, dat de maatreglen ter verbetering welke uitvoerbaar worden geacht, na plaatselijk overleg met het betrokken per soneel, op bepaalde kantoren in toepas sing zullen worden gebracht. Nadat aldus daarmede ervaring zal zijn opgedaan, zul len de bij wijze van proef toegepaste al gemeene beginselen aan het oordeel der C. v. O. voorgelegd worden. De commissie, die met instemming en waardeering van de uiteenzetting van den directeur-generaal kennis nam, vereenigde zich met de aangegeven werkwijze. De Wethouderskwestie te Rotterdam. De Rotterdamsche wethouderskwestio is waarschijnlijk haar oplossing nabij. Na langdurige en herhaaldelijk uitgestelde besprekingen tusschen de fractieleiders is de 8. D. A. P. thans bereid gevonden in den nieuwen raad den zetel van Financiën, welke, naar men weet, vroeger door den heer Schouten werd ingenomen, te bezet ten. Op deze basis willen de andere par tijen er toe medewerken aan de 8. D. A. P. twee zetels toe te wijzen. De A.R. en R.K. zouden dan hun zetel behouden, terwijl de vijfde zetel, die van Onderwijs, door den Vrijheidsbond zou moeten worden bezet. In dit verband worden de namen genoemd van de heeren De Groot en Hyman. Ir. J. A. Kalff. Naar aanleiding van geruchten, dat ir. J. A. Kalff, directeur van de Spoorwegen als zoodanig ontslag zou nemen, deelde ir. Kalff aan „de Tel." mede, dat de be treffende berichten geheel uit de lucht ge grepen zijn. Hij heeft geen plan om ont slag te nemen alB directeur der spoor wegen. Oud-Minister Eland, f Omtrent don levensloop van den to Utrecht overleden oud-Minister Eland valt nog het volgende te melden: Kornelis Eland werd in het jaar 1838 te Klundert geboren. Hij werd opgeleid aan de Kon. Militaire Academie, in 1858 werd hij bevorderd tot tweede luitenant der Genie en 10 jaar later tot kapitein. In 1872 werd hij overgeplaat-st naar den Ge- neralen Staf als leeraar bij de Stafschool. In 1878 kwam zijn bevordering tot majoor af en werd hij benoemd tot directeur van do tweede afdeeling der Krijgsschool, in welke functie hij als luitenant-kolonel en kolonel gehandhaafd bleef. In 1891 werd kolonel Eland wederom overgeplaatst naar den Generalen Staf en nadat hij in 1894 bevorderd was tot gene- raal-majoor, werd hij benoemd tot com mandant dor Stelling Amsterdam. In 1897 werd generaal Eland Minister van Oorlog. In 1898 werd hij bevorderd tot luitenant-generaal. Als Minister bracht hij oa. de wet op den persoonlijken dienst plicht tot stand. Een tweede wet, die beoogde do jaarlijk- sche lichting tot een hooger cijfer op te voeren, maar-welke hot Parlement in prin- cipieele kwesties wilde veranderen, noopte hem zijn ontslag te nemen uit het Knbi- net-Piersor^B orgesius, hetwelk do porte feuille van Oorlog in handen stelde van generaal Kool, die de wet met zeer geringe wijziging wist te doen aannemen. Sinds 1905 was oud-Minister Eland ge durende eenige jaren voor het kiesdistrict Arnhem lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar hij zich aangeslo ten had bij de fractie van de toenmalige Unie-liberalen. Ook als schrijver over krijgskundige kwesties heeft de thans overledene zich naam gemaakt. Verscheidene werken en tijdschrift-artikelen betreffende de lands verdediging en do versterkingskunst ver schenen van zijn hand. F. B. Löhnls. f Op 76-jarigen leeftijd is in Baden-Ba den overleden de heer F. B. Löhnis, oud inspecteur van den Landbouw. De ontslapene was o.m. ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw. Do begrafenis heeft plaats Vrijdag a.s. op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage te 2 uur n.m. Verkeersweg AmsterdamNijkerk. Het Comité, dat zich ten doel stelt het tot siandbrengen van een verkeersweg van Amsterdam naar Nijkerk met twee zijtak ken naar het Gooi volgens plan-O. v. Blaa- deren heeft zich tot den minister van Wa terstaat gewend met het verzoek om con cessie voor den aanleg van dien weg en het uitvoeren van bijkomende werken. Nieuwe Pullmanntrein. Het volgend jaar krijgen we ook een Pullmanntrein tusschen ons land en Zwit serland, langs den Rijn. Men hoopt aan' dezen trein ook een bijzondere snelheid te verleenen door vermindering van het aan tal halte-plaatsen en door verkorting van den stoptijd. Goedkoope trein. De Nederlandsche Spoorwegen laten weer een goedkoopen trein 2e en 3e klas se loopen van de stations der lijnen Am sterdam O.S.Rotterdam Beurs, Hoek van HollandRotterdam D.P. en Utrecht Rotterdam Maas naar Breda en Oister- wijk en terug op Donderdag 18 Augustus 1827. KERKNIEUWS H. Petrus Canisius Bond. Gelijk bekend is, heeft Pater Hendrichs een H. Petrus Ganisius-bond gesticht, bestaande uit Nederlandsche mannen en vrouwen, die overgingen tot het Roomsche geloof uit het protestantisme van welke richting dan ook. Reeds honderden leden, uit alle deelen des lands, meldden zich aan bij het secretariaat: Laan 27, Den Haag. Z. D. H. Mgr. Gallier, Bisschop van Haarlem heeft dezen sympathieken bond, waarvan de leden, enkel door gebe den en offers de dwalende broeders en zuster^ willen helpen ,om te komen tot den zielenvrede, dien zij zelf mochten vinden,, met aflaten verrijkt. Tijdens zijn laatste verblijf te Rome, heeft nu de directeur van dien bond, bij de bevoegde autoriteiten aldaar, moeite gedaan, om ook één of méér volle aflaten te verwerven voor de leden van dien bond. Thans is u t Rome de milde beschikking ontvangen, dat alle leden van dien bond, onder de gewone voorwaarden, jaarlijks een vollen aflaat kunnen verdienen op niet minder dan 6 verschillende dagen. Deze dagen zijn met zorg gekozen en men begrijpt, bij eenig nadenken, licht gekozen. 1. Epiphanie (Driekoningen) 6 Januari. 2. H. Jozef, Patroon der Kerk, 19 Maart. 3. H. Mar a onder den titel: „Hulp der Christenen", 24 Mei. 4. H. Bonifacius 5 Juni. 5. H. H. Apostelen Petrus en Pau- lus, 29 Juni. 6. H. Willebrordus, 7 No vember. Wij twijfelen niet, of deze heel bijzon dere gunsten door Rome's hoogste gezag aan dezen bond verleend, zullen nog hon derden bekeerlingen uit het Protestantis me bewegen, zich bij dezen aan te sluiten. Het adres is: „Secretariaat H. Petrus Ca nisius Bond, Laan 27 Den Haag." 275-Jarig bestaansfeest Carmelieten- klooster te Boxmeer. Als feestgeschenk ter gelegenheid van bovenvermeld jubileum is den jubileeren den Paters als opbrengst eener collecte een bedrag van ruim f 1200 ter hand Uit het Chineesche bekeeringsgebied. De hoogeerw. Provinciaal der Lazaris ten, Pater Romans, die verleden jaar in November was vertrokken voor een visi- tatiereis naar Java en China, is in het Missiehuis te Helden-Panningen terug gekeerd. In het Vicariaat van Monseigneur Geurts was het betrekkelijk rustig. Wel ondervond men in een paar districten nog al last van rooverbenden, maar op de meest gevaarlijke plaatsen, zoo onder an dere te Mawantao, residentie van Pater Th. Zigenhorn, hebben de boeren zelf een burgerwacht opgericht met moderne ge weren gewapend, en steeds gereed om de roovers op waardige wijze te ontvangen. In de residentie van Monseigneur,, te Yungpingfu zelf, zijn de grove vernielin gen zoo goed mogelijk hersteld. Toch kan men nog duidelijk de sporen zien van de belegering en plundering in Maart 192G Verschillende vensters van de kathedraal hebben nog maar gewoon glas in plaats van het vernielde gebrand glas; de muren der residentie dragen nog bijna overal merken der kogels of shrapnels, die soms heelo stukken baksteen hebben weggesla gen enz. In het vicariaat van Mgr. Scbraven, (Chengtingfu) heerschto eveneens rust, hoewel dit laatste veel nader bij de eigen lijke vuurlinie ligt. Mgr. Scbraven heeft een vrij groot ter rein aan de Paters Trappisten afgestaan om er een klooster te bouwen. Mên is al flink bezig aan den bouw. China zal dus binnenkort zijn tweede Trappistenklooster bezitten. Het eerste werd in 1883 in het diocees van Peking opgericht, dank zij de bemoeiingen van den Vicaris-Apostolicus Mgr. Delaplace, C. M. In 1892 werd het tot abdij verheven en is nu in vollen bloei. Gelegen in het district Suen-lioa-fu bevindt zich dit eerste Trappistenklooster nu in het Vicariaat van den onlangs ge- wijden Chineeschen Bisschop, Mgr. Tcbao De Lazaristen mogen dank zeggen aan do H. Voorzienigheid dat het hun gegeven is in him Missiegebied de nieuwe boete- cn bidcentraïe te bezitten. De Apostolische Delegaat te Peking heeft aan Pater Romans opgedragen, in naam van Zijne Excellentie, nogmaals hartelijk dank te zeggen aan het Comité dat gelden heeft ingezameld voor China, aan de Missionarissen in Holland die zich bij die inzameling zoo verdienstelijk heb ben gemaakt en aan de Katholieken die hunne liefde voor de zoo zwaar beproefde Missiïln van China zoo schitterend heb ben getoond. Bij het afscheid zei Zijne Excellentie lachend: „En nul Mochten er in Holland communauteiten zijn die een Vicariaat in China verlangen, dat ze maar gerust vra gen; er is nog heel wat te verdeden'. Congregatie der Fraters van 0. L. V. Vrouw 't H. Hart. Naar het „Ctr." verneemt heeft Z. D. H. Mgr. H. v .d. Wetering tot rector be noemd van het Moederhuis der Congrega tie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart te Utrecht (St. Gregoriushuis) den weleerw. heer W. v. d. Hengel, tot nu toe rector aan de St. Ludgeruskweek- school te Hilversum. Z. D. H. heeft Zondagmiddag per soonlijk den nieuwen rector met een har telijk woord aan de leden der Congregatie voorgesteld, waarbij Monseigneur tevens do Congregatie geluk wenschte met haar grooten bloei en heerlijk werk. Z. D. H. richtte nog een extra woord tot de postu lanten, die over veertien dagen zullen ge kleed worden. De mededeeling der benoeming van den nieuwen rector werd door de vereenigde fraters met vreugde ontvangen, wat zij door luid applaus tot uiting brachten. Letteren en Kunst R. K. Organisten- en Directeuren- Vereeniging. De R. K. Organisten- en Directeuren- vereeniging hield te Utrecht hare jaarlijk- sche algemeene vergadering. Aanvankelijk waren er plannen geweest om ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan een plech tige Hoogmis te doen opdragen; nu echter de geestelijk adviseur der vereeniging, Mgr. J. A. S. van Schaik was gestorven, besloot men te zijner intentie een gezon gen Requiem-Mis te doen opdragen, wel ke door Pater van der Geest O.P. in de kapel der Broeders van St. Joan de Deo werd gecelebreerd en door de leden der vereeniging werd bijgewoond. Hierna begaf men zich naar de Jaar vergadering. De vergadering stond onder presidum van den heer G. de Rooy uit Venlo, die meende, dat de vergadering in een zekere feeststemming moet worden geleid. Spr. wees er op, dat er moeite is gedaan om examens voor organisten en directeuren af te nemen, terwijl mede is getracht de po sitie der organisten en directeuren te ver beteren. Naar spr.'s meening is men in beide gevallen geslaagd. Spr. memoreerde, dat de vereeniging in Juni een groot verlies heeft geleden in het heengaan van den geestelijk adviseur der vereeniging, wijlen Mgr. J. A. S. van Schaik, dien spr. noemde de stuwkracht en de groote raadgever der vereeniging. Mgr. van Schaik was de man, die de ver eeniging groot maakte, zegt spr. en we zullen hem blijven gedenken als den pro motor der vereeniging. Op verzoek van den voorzitter herdacht de vergadering een oogenblik in stilte den overledene. De voorzitter stelde voor den heer J. S. Ponten uit Zwolle te benoemen tot eerelid der vereeniging met welk voorstel de ver gadering met luid applaus instemde. Aan het jaarverslag van den secretaris den heer J. Ponten uit Groningen ontlee- nen we, dat de vereeniging 1 Aug 1926, 166 leden en 37 begunstigers telde en 1 Aug. 1927, 167 leden en 36 begunstigers. Aan de examens nemen steeds vele can- didaten deel. In Aug. 1926 meldden zich 24 candidaten aan; 4 candidaten trok ken zich terug; er slaagden voororgel A 5 candidaten, voor directie B 3 candida ten; afgewezen werden 12 candidaten. Voor het a..s examen hebben zich 21 candidaten aangemeld. De penningmeester, de heer 0. Koop uit Overveen, bracht vervolgens het fi nancieel verslag uit over het afgeloopen jaar. De uitgaven bedroegen 2080.83, terwijl er op de rekening een nadeelig saldo is, groot 110.08. De begrooting 1827'28 werd geraamd op een bedrag aan inkomsten en uitga ven, groot 161.28. Aan de orde was vervolgens de bestuurs verkiezing. Periodiek aftredend waren de heeren O. Koop en J. Nieland uit Amster dam welke laatste zich niet herkiesbaar stelde terwijl er een vacature was wegens bedanken van den heer Joh. Winnubst. Herkozen werd de heer O. Koop en ge kozen werden de heer Cor Ponten uit Zwolle en J. A. F. Vergroesen uit Rot terdam. In de verdere bijeenkomst hield pater van der Geest O. P. eene causerie. Bij de hierop volgende rondvraag deelde de voorzitter mede, dat er onderhandelin gen met de St. Gregoriusvereeniging zijn om tot nauwere samenwerking to ge raken. ONOERWIJS Prof. Dr. N. Voorhoeve, t Maandagavond is te Amsterdam over leden dr. N. Voorhoeve, buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit aldaar, in den leeftijd van 48 jaar. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag om half twaalf op Nieuw Eik en Duinen, te 's-Graven hage. RECHTZAKEN Een valsche medische verklaring Voor de rechtbank te Leeuwarden stc gisteren terecht een arts, dio aan den an tenaar van den Burgerlijken Stand Leeuwarden had doen ter hand stellen verklaring, inhoudende dat na persoonlj, schouwing hem gebleken was dat ienia was overleden aan „apoplexie", terwijl betrokkene inderdaad door zelfmoord e einde aan zijn leven had gemaakt. H- was ten laste gelegd overtreding van a 228 Wetboek van Strafrecht „De genei kundige, die opzettelijk een valsche scbr telijke verklaring afgeeft nopens het af niet bestaan hebben van ziekten, zwa heden of gebreken, wordt gestraft mei j vangenisstraf van ten hoogste drie jarej Bij de behandeling der zaak bleek, i de verdachte had gehandeld op dringa verzoek van een verwant van den ovetl dene, omdat deze anders fatale gevolg vreesde voor een zeer nabestaande ij den overledene, die lijdende was aan hevige zenuwoverspanning. Omdat de tq dachte er zeker van was, dat er toch g« aanleiding voor justitieel ingrijpen om welke reden de Begraafwet vords dat den Ambtenaar van den Burgerlijk Stand een medische verklaring, belj zende de doodsoorzaak, ter hand mi gesteld, had hij zich laten overhalen 4 als doodsoorzaak „apoplexie" in te vullj Het 0. M. merkte op, dat men op t3 klaringen van doctoren moet kunnen d trouwen. Verdachte heeft wel uit ineda den gehandeld, maar hij is hierin te n gegaan. Spr. vorderde J 100 boete of dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. W. Tijsma, -vroeg ontslag van rechtsd volging, subsidiair vrijspraak. Verd. betoogde, dat het feit, zooals! was ten laste gelegd, niet strafbaar i omdat niet was gesteld, dat van het j bruik van de verklaring de mogelijk! tot benadeeling kon volgen, en toch 1 iedere strafbare valschheid in geschi de mogelijkheid van benadeeling een ii greerend element was. Gepleit werd 1 art. 228 in het leven was geroepen het anders dubieus was of onjuiste neeskundige verklaringen wel vielen der geschriften, genoemd in art. 225 H bok van Strafrecht en omdat de in artikel gestelde maxinmmstraf (vijf ren) te hoog werd geacht. Verder betoogde pl. dat onder do 1 sche verklaringen, genoemd in art. Sr. niet viel de verklaring, bedoeld in 5 der Wet van 1 Juni 1869 (Wet uiloefening der Geneeskunst). Dit art. 5 luidt: „De geneeskundij onderteekenen bij het overlijden van hunner lijders ten behoeve van den a tenaar van den burgerlijken stand verklaring van dit overlijden, en daarbij naar hunne overtuiging, doch inachtneming van den door hen afg den eed of belofte van geheimhoud! zoo nauwkeurig mogelijk opgave van oorzaak van den dood. Zij geven de i vorige lid bedoelde verklaring niet af na zich door persoonlijke schouwing 01 tuigd te hebben van het overlijden'. Pleiter was van oordeel dat de \rf ver bij art. 228 Sr. op het oog had de genaamde medische attesten, dieni om overgelegd te worden aan palroj die bij sollicitaties een medisch onder: vorderen, enz. doch niet de verklarii bestemd voor den ambtsjaar van den! gerlijken stand. Hij wees «-r op dat 1 tegenovergestelde opvatting hel ar: nie voldoende uitgebreid zou wezen c immers een gewelddadige dood niet onder „ziekte, zwakheid of gebrek". In de derde plaats betoogde pl. dal, er geen sectie was verricht, ook ni»:i doodsoorzaak vast stond. Al moet aü nomen worden dat de verdachte eens jectief onjuiste opgave had gedaan, staat dit objectief toch niet vast en pl betoogde dat slechts objectieve valscti valt onder de bepalingen der Strafwt. De uitspraak in deze, voor medici langrijke en voor leeken interessante,: is door de rechtbank bepaald op Dit 23 Augustus a.s. Ingezonden Stukke (Buiten verantwoordelijkheid der Red* Eerste Kerk aan Christus Koninj te Nieuw-Einde. Katholieke landgenooten. De kerk van Christus Koning te ïft Einde, in de mijnstreek, zal binnen ten tijd aanbesteed worden. Aangefl zal deze tijding u zijn, omdat de eer onzen Heer en Meester u ter harte Of ik nu geld genoeg heb? Waarom dan zoo'n haast? twee gewichtige redenen: le. omdat kerk van Christus Koning klaar moei vóór den Katholiekendag, die het vol; jaar, te Maastricht zal gehouden wor en waarvan de hoofdgedachte zal „Christus Koningschap"; 2e omdat tegenwoordig houten kerkje nog wel winter, maar niet meer twee winters doorslaan. Het geld dat er nog niet is moet e: nog komen: daarom dit beroep op edelmoedigheid. Dierbare geloofsgenooten, 't geldt niet alleen 't bouwen van een kerk i mijnstreek, maar het bouwen van kerk die toegewijd zal worden aan C tus Koning Zoo dikwijls hebt gij „Laat toekomen Uw Rijk": voegt uw gebed uw werkelijken steun, een tje voor zijn kerk, groot of klein, v0' uw vermogen. Rijk zijnde is Christus voor ons geworden, om 011s door zijn armoed». te maken (II Cor. VIII, 9). Heden '!j Hij 11 iets van hetgeen Hij u zoo m» dig gaf. Zendt Hem dus een bijdrag» het volgend adres: WelEerw Heer J. REIJNEN, rector te Nieuw-Einde bij Hee^ Postrekening b-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4