:i!' i TWEEOE blad ::nd DE LEIDSCHE COURANT' WOENSDAG 10 AUGUSTUS SCHAEPMAN'S GEBOORTEPLAATS. TUBBERGSCHE OVERDENKINGEN. ni Ten Z. van Tubbergen ligt de buurt- j.ap Fleringe. Door de bosschen over de iaën suist hier de wind der traditio. leefden hier de heidensche Oude Sak wier gebied zich van den IJsel uit rekte tot ver in Duitschland. Heftige odanvercerders waren zij, die in ver eende gedeelten van het Saksenland a offerplaatsen hadden Zoo ook in het eringscho. Daar stond een eik, machtig S ai stam met breed gespreide takken. In b vroegen morgen voor den opgang der dl a kwamen daar de ruwe baardige man- bijeen, cn zeilen zich in een halven rondom den heiligen boom hetzij ter stone volksvergadering, hetzij voor een uitsluitend heidensche eeredienst aan fodan gewijd. Ik In vroegere artikelen over de „Voorge- op« iiodenis onzer letteren" hebben we hier- P iets medegedeeld. herinneren er aan hoe de priester een witte wade hun runenstaafjes uit- loide, er telkens een drietal uit op- WfAam en uit de runenteekens het godsoor- iel afleidden. Dit werd op eentonigen in allitereerend rhythme gezongen, is ons bewaard gebleven van deze idensche improvisaties, maar we kun- s voorstellen, dat er een sombere in moet hebben gelegen iEr werd geofferd, en werd gesproken afloop volgde een maaltijd van paar- leesch, ruimschoots bespoeld met ger- >-bier, die tot woeste tooneelen aanlei- gaf. Ons oordeel over iemand die zich aanstelt: hij heeft paardenvleesch lefen! is nog een herinnering aan den rren voortijd. Voor en tijdens Karei den Groolen werd Saksenland gekerstend. Wat nu tlilerhoek is, werd het eerst bezocht door missionarissen, bekend als de HH. Wi- Plechelmus en Otger. In de dagen van yan Herstal vestigden zij zich in nabijheid van Roermond vanwaar missietochten ondernamen. Met al- moeilijkheden hadden zij te kampen, slugge zin der Saksen was niet zoo makkelijk te vermurven door het nieu- geloof. Eerst toen later Karei d( regeerde onderwierp hij met sta- vuist heel het Saksenland en de on rworpenen werden gedwongen Christen worden, waartoe zij zich allen bekeerden hun laatste hertog Widrichind idendom afzwoor, terwijl Karei als pe- bij zijn doop stond. Een der vele maatregelen was, dat de 'lenscho offerplaatsen vernietigd moes- worden, terwijl op de plaats zelve of le nabijheid een Christenkerk werd bouwd. Heeft men destijds den Kroezeboom in Fleringsche veld vergeten? Of werd deze plaats van minder betee- is geacht? Hoe het zij, de eik staat er-nog, waar- "2 a ae overlevering vertelt, dat bij nog 0 al uit den heidenschen tijd. Hel Christendom had in en na de dagen ii Kadel den Groote de harten gewon- Maar daarmee waren de erflijke dis- ities van het heidendom niet vernie- Tal van bijgeloovige fantasieën ble- bestaan en handhaafden zich nog uwen lang. Zoo het geloof aan de witte 'en van de Alborgerheide, welke grenst II ic het Fleringsche. Men moest met deze idselachtige wezens niet in onmin want den spotter achtervolgden een gloeiend haarspit en met' een (ienden breinaald doodden zij de var- Soms vindt men bij het omwoelen den heidegrond de pijpjes, waaruit rookten en de kannetjes waarin zij de ge- 'en melk van de hoeren meenamen, 'e Kroezeboom van Fleringen heeft i- geschiedenis van het Katholicisme in deriand nog beteekenis gekregen. Toen Horvorming in Twente was doorge legen moesten de Twentscho pastoors de classicale vergadering te *ai jpuza.al verschijnen. Dit geschiedde in II. Hun werd opgedragen, voortaan in tv. zin te prediken en de Katholie- superslitiën af te zweren. Pastoor Fre- 1 ft Schilthuys weigerde dit met de ste beslistheid. In de kerken, die «en afgenomen werd geen mis meer iMragen. De Katholieke eeredienst in het diepst geheim worden ge houden. En evenals eeuwen geleden de heidenen, kwamen thans Yelo Katholieken an Twente in den vroegen ochtend on der den Kroezeboom hijeen voor hun gees telijke belangen. De dienst werd altijd in 't geheim voorbereid door de Klopjes, die verder voor alles zorgden. Na afloop ver trok de dienstdoende geestelijke zoo spoe dig mogelijk langs de Twentscho kronkel- wegjes naar de Duitsche grens. Langza merhand kwam c-r meer vrijheid van be weging en in 1809 gaf Lodewijk Napoleon den Katholieken hun kerk te Tubbergen terug. Al deze dingen werden den jongen Schaepman reeds als kind medegedeeld en met zijn romantischen geest zwierf hij gaarne langs de Twentsche slingerpaden waar de geheimzinnige stemmen van het en zette zich naar onder den Kroezeboom, voorgeslacht nog door het eikenloover schonen te fluisteren. Deze bijzonderheden vertel ik U even om u de beteekenis van het eonigszins ge- wrongene Schaepmanlied te verklaren, dat op het plateau van het monument zal gezongen worden en dat ik hier laat vol gen. Mijn jubel trekt naar Tuhbcr's Esche- land, "Waar Schaepman-liefde in trouwe harten brandt, Den Priestertelg van d'Eeshof kronen eri Refrein: Geen sloopt ons erf, Wij houden trouw de wacht Rond 't Eerebeeld, dat wenkt in d'oude kracht. Ons blijf' do kracht, die, merg van Doctors stam, Na Kroezeboom tot standbeoldluister kwam. U groeten, Esch, de stommen, wijd en zijd, Ge groet gij Reus, Held van Geloof en Strijd. Refrein: Geen sloopt ons erf, Wij houden trouw de wacht Rond 't Eerebeeld, dat wenkt in d'oude kracht. S. BSNNENLAÜD ONZE MEXICAANSCHE BROEDERS. Nederlands hulp gevraagd. Binnenkort zal in ons land een groote campagne beginnen om den Mexicaan- schen broeders, die om wille van him Ka tholiek geloof vervolging, lijden en mar teldood met zooveel heldhaftigheid verdu ren, krachtdadig te hulp te komen. Gistermorgen mochten wij, aldus do „Msb.", het bezoek ontvangen van den se cretaris van mgr. José Maria Gonzalez Valencia, aartsbisschop van Durango in Mexico, dr. D. G. Ramirez, die de verheu gende tijding bracht, dat mgr. Valencia zelf binnenkort, waarschijnlijk in Novem ber, naar Nederland zal komen om per soonlijk, door lezingen en toespraken, de Katholieken over den toestand in Mexico in te lichten en aller liefdadigheid in te roepen om hun, die ginds den strijd voor het geloof voeren, fiaancieele hulp te ver- leenen. Er zal een internationale campagne on dernomen worden om een som de secre taris van den bisschop sprak vol geest drift over driehonderd millioen dollar bijeen te brengen, waardoor de Katholie ken van Mexico in staat zullen gesteld worden den strijd vol te houden. Waar de Mexicaansche regeering popgt hun geloofs moed te breken door hen tot de bitterste arrnoed te brengen, moeten wij hen steu nen, opdat zij niet bezwijken door gebrek aan financieelen steun. DE AFSLUITING EN DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. 'Aan de driemaandelijksche modedcelin- gen betreffende de werkzaamheden voor de Zuiderzee ontleenen wij het volgende:' De grondwerken voor den aanleg van een oprit naar de overbrugging van het Balgzandkanaal werden voortgezet. Se dert de vorige opgaaf is ruim 15.700 M3. grond verzet. De noodige ontgravingen voor den aanleg van een tweetal duikera van gewapend beton in het Balgkanaal en onder den Stoomweg, kwamen grooten- deels gereed; een gedeelte der palen voor de fundeoring van den duiker onder den Stoomweg, zoomede de proefpalen voor de fundeering van den anderen duiker wer den ingeheid. De basculebrug over het bovensluishoofd van de schutsluis bij de Kooi is opgesteld on in gebruik genomen. Wanneer de indijking van de Wieringer- ïneer gereed zal zijn gekomen zal do aan het Zuidelijk einde van het Balgzandka naal gemaakte tijdelijke afsluitdam moe ten worden opgeruimd, ten einde het ka naal in gemeenschap te brengen met het achter den afsluitdijk van het Amstcldiep te vormen -boezemmeer. Daar over den tij- delijken afsluitdam thans het verkeer naar en van Wieringen plaats heeft moet vóór de opruiming van dien dam in dat vorkeer voorzien zijn door een brug over het Balgzandkanaal, welke zal worden ge plaatst met de as in de richting van den weg over den afsluitdijk en het kanaal dus scheef zal kruisen. Het maken van den onderbouw voor deze overbrugging is op 15 Juni 1927 in het openbaar aanbe steed, en is gegund aan J. de Vries te Heemstede voor f G29.780. Met de uitvoe ring is nog niet begonnen. De werken voor den aanleg van den Noimerdijk en de verhooging van de zee wering langs het Westerland er klief kwa men gereed, op het uitbaggeren na van de buitendijksche uitwateringsgeul van de sluis in den Normerdijk. Ook do werken voor de verhooging Bier- dijk en den aanleg van ccne kade op het Hooge land van Stroe kwamen grooten- deels gereed. In verband met de dijksverhoogingen langs do Noord- en Oostzijde van Wierin gen is besloten tot een verdere verbete ring van de visschershaven te Den Oever, waar in verband met do goledelijke ver plaatsing, ten gevolge van de afsluiting van het Amsteldicp, van het vïsschersbo- drijf van De Haukes naar deze haven be hoefte is ontstaan aan meer kadelengte en opslagruimte. Die verbetering zal be staan in het vervangen van den langs den te verhoogen Oeverdijk gelegen, in 1921 ten behoeve van het steenvervoer voor de werkhaven van oude materialen gebouw den, lossteiger door een beschoeiden los- wal, het vervangen van de steenglooiing langs het in de haven aanwezige zooge naamde Oeverhoofd door ccn beschoeiden loswal en het inrichten van die hoofd tot opslagplaats, het vervangen van het oude wierhoofd langs de Zuidzijde van de ha ven door een loswal en het vervangen van het in 1924 tot uitbreiding van de vis schershaven aangebrachte houten paal- schcrm, dat bij den storm van 25/26 No vember 1925 ernstig beschadigd werd, door een scherm van ijzeren damwandpla ten. Met de uitvoering van hot. work is een begin gemaakt. De voorbereidende werkzaamheden voor den bouw der uitwateringssluizen andere kunstwerken beoosten Wieringen kwamen nagenoeg gereed. Het ligt in de bedoeling den bouw der sluizen en van den onderbouw der draai bruggen, op de in uitvoering zijnde fundee- ringsplaten, te zijner tijd op den voet der in de grondovereenkomst met de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken daaromtrent opgenomen regeling af zonderlijk aan to besteden. De levering van 1375 M3. Saksisch graniet voor de drie stellen uitwateringssluizen, welke het eerst onderhanden zullen worden geno men, is bereids opgedragen aan de firma Offerhaus en Co. te Rotterdam voor f 192.984, terwijl sedert met die firma een overeenkomst werd gesloten waarbij, in verband met een andere wijze van bewer king der buitenvakken, de aannemingssom verminderd werd met f 16.500. UIT DE RADIO-WERELD. Radio-telegrafische verbinding met Suriname en Curagao. Reeds sedert gcruimen tijd zijn voorbe reidingen getroffen voor het tot stand brengen van een rechtstreeksche radio- telegrafische verbinding tusschen Neder land en Ned. West-Indië (Suriname en Curasao). De totstandkoming hiervan wachtte op het gereedkomen der zenders in Ned.- Inditï Waarschijnlijk is thans, dat de in stallaties aldaar nog in den loop van dit jaar bedrijfsklaar zullen komen. Nadat alsdan door den telegraafdienst de noo dige exploitatieproeven zullen zijn geno men, mede om vast te stellen welke tijd vakken voor de uitseining het meest ge schikt zijn, zal de dienst spoedig daarna voor het publiek kunnen worden open gesteld. Radioverbindingen met Zwitserland en Noorwegen. In verband met het binnenkort gereed komen van do in aanbouw zijnde over- laadzenders te Kootwijk zak vermoedelijk reeds in November a.s. eon rechtstreek- sche radiodienst worden geopend met Zwitserland en Noorwegen. Een rechtslreekscho radioverbinding met Zweden wacht op het beschikbaar komen van een station daar te lande. Programma's voor Donderdag 11 Aug. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld., viool. A. v.. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.305 00 Feestelijke onthulling van het Dr. Schaepman-monument in zijn ge boorteplaats Tubbergen. R. K. Uitzending. Een koor van 250 Tubbergsche jongens, begeleid door het Tubbergsche Harmonie corps „Dr. Schaepman''. De Tubbergsche Burgerwacht onder commando van Res. Ie Luit. G. Brugman. 1. Het Schaepmans- lied, wijze Twontsch Volkslied (Koor, Harmonie). 2. Officieele ontvangst van de genoodigden op het plateau van het mo nument door den Voorzitter van het Schaepman-comilé, den Edelachtbaren heer Th. G. Luyckx, Burgemeester van Tubbergen. 3. Plechtige onthulling door Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. 4. Tubbergsche burgerwacht geeft 5 eere-salvo's. 5. U, Leeraar, Heil (koor). 6. Onlhullingsrcdo door Z.Ex. Jhr. Mr. Gh. J. M. Ruys de Beerenhrouck, voorz. van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. 7. Wilhelmus van Nassauwe (koor, Harmonie). 8. Toespraak door pastoor A. Waanders. 9. Roomscho Blijdschap (koor, harmonie). 10. Aanbieding van het monu ment namens de familie door den Hoog- eerw. heer J. H. Scholtcn, deken en pas toor te Oldenzaal, aan de gemeente Tub bergen. 11. Aan U, o Koning der Eeuwen, Joh. Verhulst (koor,harmonie). 5.006.00 Uurtje voor wees- en zieken huizen door Mevr. Ant v. Dijk. 6.008.00 Concert door het A.N.R.O.-» orkest. Hans Thijssens, bariton. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.45 Politieberichten. 8.10 Christel. Radio-avond. 10.30 Persberichten. D a v e n t r y 1600 M. 12.20 Daventry-kwartet on J. Markham tenor. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Daventrykwartet en solisten (contra alt, viool). 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Landbouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: On croquet. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 Concert. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Surf riding in the Hawai ian Islands. 9.55 Balladenconcert. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris'' 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kindoruurtje. 8.5010.50 Operette-avond. Orkest, vo cale en instrument, solisten. Langenherg 469 M., M n s t e r 242 M-, Dortmund 283 M. 12.201.20 Feest in den Rijksdag. I.302.50 Orkeslconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 9.00 Vroolijke gedichten, door W. Btischhoff, Iseglio-kapel. II.0512.20 Dansmuziek. Iseglio-kapel. Königswusterhausen 1250 M. en B o r 1 ij n 484 e n 566 M. 12.207.40 Lezingen en lessen. 7.50 Feest in het „Haus der Funkindus- trio". Philharmonisch- en symphonie-or- kest. Zangkoren. Rede van Dr. Marx. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 395 M. 11.50 Feest in den Duitschen Rijksdag. 4.35 Voorlezing. 5.20 Orkeslconcert. 7.50 Feest in hot J(Haus der Funkindus- trie". (Zio Königswusterhausen). Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Kindcrmatinco. 8.20 Orkeslconcert. 8.35 Literatuur. Molière. Daarna tot 10.20 weer orkestmuziek. Voor het maken van den omringdijk van den Sluisput op het Kornwerderzand van den sluisput voor het Oostelijk stel slui zen in den afsluitdijk van do Zuiderzee met bijkomende werken, voor ccn bedrag van f 4.800.000, werd met de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken een aannemingsovercenkomst gesloten. Het volgens deze overeenkomst uit to voeren werk bestaat in het maken van: Te. c-en sluisput, bestemd voor den bouw van de uitwatcrings- en scheopvaartslui- zer. op het Kornwederzand, ongeveer 4 K.M. uit de Friesche kust, door den aan leg van een omringdijk rond het voor deze werken bestemde terrein; 2e. cenigo bijkomende werken, als de aan de Oost- en de Westzijden aansluiten de gedeelten van den afsluitdijk der Zui derzee, enkele gedeelten der langs de toe komstige uitwatcrings- en scheepvaartgeu len noodigo dammen en eenige opslagter reinen aan de Oost- en de Westzijde van den sluisput. In. do as gemeten heeft de omringdijk van den sluisput een lengte van ruim 3 K.M., terwijl de totaio lengte van do te maken vakken van den afsluitdijk ruim COO M. en die van do te maken dammen ruim 900 M. bedraagt. De gezamenlijke op pervlakte der te maken opslagterrcinon bedraagt bijna 4 H.A., terwijl do later droog to leggen sluisput eeno oppervlakte van rond 30 H.A. verkrijgt. Alle dijken worden samengesteld uit een kcilccmdam aan do buitenzijde cn overigens uit zaud, afgedekt door keileem of klei. Onder wa ter worden de dijkslichamon voorzooveel noodig voorzien van kraagstukken bcstort met steen, terwijl ter afdekking boven wa ter stecnglooiïngen en ter plaatse waar zich later een grasmat moet vormen oen krammat zal worden aangebracht. Onder den Westelijken kop van den af sluitdijk on de koppen der dammen wor den grondbezinkingen aangebracht. In do toekomst zal do watcrkecring te- gen de openblijvende Zuiderzoe loopen vanaf het Oostelijk vak van den afsluit dijk langs den Oostdijk van do te vormen voorhaven naar het buitenhoofd der schut sluizen en van do to vormen voorhaven raar het buitenhoofd der schutsluizen en van daar langs den Westelijken dijk van de voorhaven naar den uitwateringsslui zen. Do gedeelten van den omringdijk van der sluisput welko samenvallen met de bovengenoemde voorhavendijken, zoomede do beide thans te maken vakkon van den afsluitdijk, zullen dus en blijvende water- koering vormen, met het oog waarop do keileemdam hier tot stormvloedshoogto wordt opgewerkt, terwijl deze in do overi ge dijken, welke bestemd zijn om na het gereedkomen der kunstwerken woder te worden opgeruimd, slechts tot ongeveer do hoogte van gewoon laagwater zal rei ken. Waar dit voor het vormen der toe- FEUILLETON. huis van den droom Vrij bewerkt naar het Engelsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). tl 0' tn. ,lt' ef 1 Eigenlijk heb ik dat niet gezegd, maar 'set, dat het zoo ts. Hun woning is niet van ons huis in de stad. en zoo dik- er voorbij reed, was ze altijd ge- Al jaren lang is het een gesloten geweest, want do heer Dessayne is '®t nooit thuis. Hij schijnt een zwer en ongebonden leven to leiden en vergeef mo de uitdrukking een riaardig karakter." 'at een leven voor dat arme meisje!" "ick zonder haar aan to zien. „En dan 'iemand, die zoo vroolijk en opgewekt Jard is, als zij." S als h ij niet thuis is," zei mevrouw igf! s met den nadruk op het woord hij. '„Zé bang voor hem?" r« is dan een heel ander wezen. Ze vol vrees naar de oogen en durft 'geen woord te zeggen. Het schijnt opluchting voor haar te zijn, als hij j5^amer gaat. Dan verandert ze weer u Weer gewoon." l' is hard. Toch vertelde ze me, dat Parijs heele prettige tochtjes te rijl 'lmet hem maakte." geloof, dat ze van paardrijden houdt, a *ee_t evengoed als ik, dat or me- 1 mer in Londen door heb Hyde-park een zwaar hart." „Dat is waar," zei de dokter. „Het zal een afleiding voor haar geweest zijn, om dat ze het thuis zoo onaangenaam vond." „Dat geloof ik met u. En ook ging ze dikwijls naar het klooster om de zusters to bezoeken, die altijd zoo goed voor haar geweest waren. Ze vertelde me het vorige jaar, dat ze daar den gelukkigsten tijd van haar leven had doorgebracht." „Ongetwijfeld," zei de dokter. „Maar daardoor weet ze niets van de wereld en kan er dus niet over oordeolen. In de wereld kan men toch ook gelukkig en tevreden zijn." „Ik durf niet zeggen, of haar oordeel valsch is, maar in eene zaak ben ik het met u eens n.l. dat ze niets van de wereld af weet." „En nu, dokter, zal ik u eventjes zeg gen, waarom ik eigenlijk bij u kwam. Zoo- als ik u reeds zei, ontving ik gisteren den brief van prof. Grant en al mag ik nu den oom niet lijden hij heeft mijn man en mij verleden jaar gruwelijk beleedigd ik houd veel van Isidra. Van morgen moest ik toch in Londen zijn en nu dacht ik Isi dra op te zoeken en haar to zeggen, dat zo maar zoo spoedig mogelijk komen moet. Ik kom aan het huis en wat deDkt u? Ik vind het arme kind alleen. Die mada mehoe heet zo ook weer?" „Madame Vetski." „O, ja. Die madame Votski dan die leelijke, afschuwelijke vrouw is gisteren in haar eentje naar het vasteland afge reisd en heeft Isidra alleen achtergelaten. En dat voor een zoogenaamde dame van gezelschap! Een mooie dame! Ze heeft niets anders gedaan dan het kind belogen en bedrogen. Zij zelf wenschte naar Hom burg te gaan en maakte het kind wijs, dat haar oom dit ook verlangde. En wat blijkt achteraf? Dat er niets van waar is, want van morgen ontving Isidra een brief van liaar oom, waarin hij haar schreef, dat hij zich in Parijs ophoudt en dat zij in Sep tember daar bij hem moet komen. Aan mevrouw Vetski zond hij gisteren geld en pas had ze dit ontvangen, of ze pakte haar koffers en vertrok, al' het geld medene mend. En nu zit het meisje in dat groote huis, zoo blij als een engel, omdat zo al leen is, maar zonder geld en vrienden. Ze danste van vreugde toen zo me zag en vooral toen ik zei, dat ze haar koffer moest pakken en ik haar over een half uur zou komen halen om met me mee te gaan. Maar vindt u het niet erg, dokter? De dochter van een vader en een moeder, die zoo rijk waren ik hield me zooeven, als of ik het niet wist zit daar nu zonder een rooden duit enzonder behoorlijke klceren, want ze vertelde me, dat ze bijna, geen enkele goede japon heeft om aan te trekken. Waar is haar geld gebleven? 't Is immers zoo klaar als de dag, dat haar voogd, die speler en doordraaier het opge maakt heeft, of hard bezig is het op te maken. AVat dunkt u ervan?" „Ik zou meer van de zaak op de hoogte moeten zijn om een gegrond en gerecht vaardigd oordeel daarover uit te spreken, ofschoon de feiten cr wel op wijzen, dat u gelijk hebt. En toch laten we niet te voorbarig oordeelen. Schijn bedriegt som wijlen." „Dat stem ik toe, maar ik zal.er nu wel spoedig meer van hooien, als Isidra bij me is. En kemt u ons ook eens bezoeken, dok ter!" Dick nam de uitnoodigiug gaarne aan, Zulk een gelukkige gang van zaken over trof zijn stoutste verwachtingen. Hj en Isi dra de gasten van dezelfde familie en op het zelfde landgoed! Hij kon wel niet lang wegblijven uit Grosvenorstreet, maar hij zou komen aanstaanden Zaterdag en blijven tot Maandag. „U zult een welkome gast zijn bij ons op Ivastanjeoord in Chislehurst. 'b Is net, of we elkaar al jaren gekend hebben," zei mevrouw Jones hartelijk, toen zo afscheid nam. „Ik beloof u, dat ik present zal zijn, me vrouw," zei Dick, getroffen door haar har- telijken toon, „maar u moet niet verwach ten prettig gezelschap in mo te vinden." „Hoe nederig en bescheiden. Nu, ik wil u dan wel verzekeren, dat u bij ons allen van harte welkom zult zijn en vooral bij mijn man. Vaarwel dan, lot Zaterdag!" Na het vertrek van mevrouw Jones over woog Dick nog eens kalm al het gesproke ne en meer en meer kwam hij tot de over tuiging dat do heer Dessayne de dader van den moord moest zijn. Het was vrec- selijk voor Isidra om zich te bevinden in de klauwen van zulk een monster. Maar Dick wist, wat hij doen zou. Hij zou haar redden door haar ten huwelijk te vragen en de gebeurtenissen van dien nacht zou den ecuwig een geheim voor haar blijven. „Ik heb een prachtige kans," zei hij bij zichzelf. „Voordat ik Maandag hier terug keer, zal mijn lot beslist zijn. Of zo arm is of rijk, ik zal haar de reddende hand reiken. Vervuld met deze edele geduchte zat hij 's Zaterdags in den trein, die hem naar Cbislehuist voerde. Arme Dick Durham! Hoc had hij zich misrekend! Die reddende hand kon niet aangenomen worden; do hoop op geluk zou in rook opgaan, tob tijd en wijle, dat het tot hem zou komen van een geheel andoro zijde, dan hij verwacht had! HOOFDSTUK VII. Op Kastanjeoord. In den blakcnden zomerzonneschijn ont rolde Kastanjeoord zich voor Dr. Dur ham's blikken als een landgoed van'groot- schen aanleg en onmiskenbare schoonheid. De vriendelijke portierster, die haar huisje had aan het begin van do oprijlaan, welke naar het park leidde, gaf hem een tuinknecht mee om hem don weg te wijzen naar het hoerenhuis, dat hij weldra be merkte zich wit afteekenend tuschen het heldere groen der omringende boomen. De vrouw des huizes ontving haar gast allerminzaamst en nadat hij zich op zijn kamer, die hem door een bediende aange wezen was, wat opgeknapt had en een dankbaar gebruik had gemaakt van de vcrfrisschingeD, die mevrouw Joncs hem aanbood, leidde ze hem naar het groote grasveld achter do villa, waar verscheide- nen personen in gemakkelijke stoelen ge zeten, genoten van den heorlijken zomer dag in do schaduw der dikke kastanjeboo- men. Mevrouw Jones stelde hem allereerst voor aan haar echtgenoot, een man, die zich door noesto vlijt in eerlijken handel een aanzienlijk vermogen verworven had. Ook dezen scheen het een genoegen to zijn Dr. Durham als gast op zijn buiten goed te mogen ontvangen. (AVordl vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3