ATTENTIE WRdsr CDilPOHOOP ren over bet plan om alle zaken een ba!ven dag per week to doen sluiten en eindigt met den wensch, dat er nieuwe ideeën zuilen worden aangedragen nu veroudering nog mogelijk is. De heer Molkenboer vraagt welk ver schil er is tusscben een melkwinkel en een melkinrichting en brengt tevens critiek ■uit op de bepaling van de rusttijden in .verband met dc sluiting. Ook vraagt spr. nog cenige inlichtingen over het werk van de kinderen der patroon» na sluitingstijd. Spr. voorziet van deze wet bet te werk- 6tellcn van een ploegenslelsel wat alleen ton voordeele zal komen aan het grootbe drijf. De boer Pierrot vraagt of ook kinde ren van den patroon onder den vastgc- st' don halven vrijen dag vallen. De beer Zandvliet vraagt of personeel dat voor een zaak werkt, die onder agent schap van den patroon berust, aange- m rkt wordt als zijnde personeel van dien pc troon of van de zaak, waarvan deze .agent is. De geest. adv. vraagt of deze plannen n t zijn gegroeid uit een actie van dc or gansa li es, die zich met het personeel van fabrieken en werkplaatsen wil zien gc'ijk- gesteld. Do beer Van Deene vraagt of men ook hol winkelpersoneel den halven vrijen dag kan geven, wanneer men goeddunkt. Do heer Jansen, do sprekers beantwoor dend. zegt dat ook bet inwerkingstellen van een melkinrichting op Zondag ver boden is. Dc minister hoeft met do bepa ling van het wegvallen van een groolen rusttijd, indien om 6 uur gesloten wordt, een promie wil'en stellen op vroegsluiting. In den rusttijd mag het personeel ech ter niet in de winkel vertoeven, daarvoor zou een aparte localiteit moeten worden ingericht, maar hierin mag men een soe- pe'e toepassing der wet verwachten. Vervo'gcns mag hij arbeid, alleen met eigen kinderen méér arbeid worden ver richt; is er echter ook ander personeel dan worden de kinderen daarmee gelijk gesteld. Wat den halven vrijen dag betreft, dit is overgelaten aan het gemeentebestuur, maar dit zal vo'gens spr, hieromtrent wel niets bepalen zonder zij competente lichamen adviezen dienaangaande te heb ben ingewonnen. Men mag bovendien niet op Zaterdag vroeger sluiten daar de gemeentewet niet in strijd mag komen met dc Rijkswet, maar ook bierbij is een clausu'e, die dit langs den gemeentewet bij den minister mogelijk maakt. Wat het verschil betreft tusschen groo- te en kleine bedrijven, waarbij de groolere bedrijven alleen zullen zijn gebaat, zegt spr., dat de minister dit juist anders beeft aangevoeld en deze bepaling juist ge maakt heeft om de concurrentie van hen die zonder personeel werken te vermin deren. Ook op den halvcn vrijen dag mogen do kinderen, die met personeel arbeiden, geen arbeid verrichten, waarbij alleen fi- liaalboudrs en rayon-chefs zijn uitgeslo ten. Spr. gelooft dat het personeel, be doeld door den heer Zandvliet wel zal worden beschouwd als personeel van de zaak, waarvan dc patroon agent is. Den geest. adv. antwoordt spr., dat bel niet objectief juist zou zijn, dat do werktijden van den eenen kant voor bet personeel van winkels en kantoren zou den worden verlaagd en voor dat van werk p'aalscn en fabrieken zouden worden ver hoogd; ook al zullen de organisaties daar tegenover wel anders staan. Wat de vrije halve dag betreft zal deze gcmcente'ijk worden geregeld. Daarna werd nog door spr. dc strafmaat bij over treding aangegeven. De heer Molkenboer voorziet dan nog moeilijkheden mot de commissie uit den gemeenteraad, die voor het vaststellen van de bevoegdheden zal worden aangewezen, daar dc vaststelling van onderdeden der wet dan veelal van de persoonlijke mee ning van den voorziler dor commissie zal afhangen. Spr. geeft verder ideeën aan in welke richting, en volgens spr. zal moeten worden gel.anuel, waarbij spr, vooral actie wensebt, om eigen kinderen in eigen bedrijf te kunnen laten arbei den. Dc heer Bergers zegt, dat er, indien men in zulk een commissie of bij B. en W. niet wordt bevredigd, beroep is op den Raad. De heer Jansen geeft don nog enkele in lichtingen op de gestelde vragen van de hoeren Molkenboer en Pierrot, betreffen de het verband tusscben Rijks- en Ge meentewet en onderschrijft de methode om de zaak steeds organisatorisch uit te zoe ken Wat de vrijheid van eigen kinderen betreft zal de minisler toch de natuurlijke vrijheid moeten beschermen. Volgens spr. is van den kant der be dienden geen protest inzake de sluiting om 6 uur 's avonds te verwachten, ook al missen zij dan een rusttijd van anderhalf uur. In het algemeen is spr. van meening, dal ook voor winkel- en kantoorbedienden een regeling mogelijk is, maar dan soe- pc' en ruimer, dan in dit ontwerp het ge val is. Spr. besluit met mode te deelen, dat al deze desiderata in liet centraal advies zul'en worden verwerkt. De voorzitter brengt dan namens de ver gadering hartelijk dan aan den heer Jan sen, waarna bij schrijven van den heer Langezaal wordt medegedeeld, dat de kas- nazieners de boeken en bescheiden in or de hebben bevonden, zoodat de penning meester onder dank wordt gedechargeerd. Volgt bespreking cventucele voorstel len voor den Centra.'en Raad Dc heer 'Jansen stelt voor om do verplichting voor leden dor vakorganisaties om lid te zijn van de Hanze, wederkeerig te doen wor den, zoodat ook de leden der Hanze ver plicht worden lid te zijn der diverse vak organisaties. De lieer Van Deene stelt voor een wet te ijke regeling voor bepaalde tijden van uitverkoop. Tegen dit laatste voorstel wor den door cenige heeren bezwaren inge bracht. De heer v. Noort acht het beter ter na- -'ïi're argmenlatic met dit voorstel te Wachten, Ook tegen liet voorstel van den heer Jansen beeft Spr. eenige bezwaren. Toch acht spr. een indiening van dit laatste voorstel bij den Centra'en Raad goed, om to zien of er meerdere bezwaren zullen worden ingebracht. De beer Molkenboer stelt voor om aan den Gentralen Raad voor te leggen een verbetering van de wet op de oneerlijke concurrentie. Bij de rondvraag biedt dc secretaris een gedrukt verslag van de Middenstands- raad, in brochure-vorm verschenen, a 20 ct. aan dc leden aan. Een dor aanwezigen stelt cenige vra gen omtrent dc bovenbouw van het Sl- Elisabethsgesticht en vraagt, zoo daar voor geen Leidsche patroons zijn uitge- noodigd, om dienaangaande een onder zoek in tc stel'en en actie te voeren. Spr. geeft het voorbeeld van Utrecht, waar een commissie van bijstand bij zulk een bouw behulpzaam was. Verder bepleit spr. de oprichting van een winkeliersver- ceniging. Aangaande de bouw van bet St. Elisabctlisgosticbt kan de voorz. nog niets officieels mededee'on, maar zegt een onderzoek hierin toe. Wat de oprichting betreft van een winkelierverecniging zegt de voorz. dat hiervoor een vergadering is gehouden, gepresideerd door don lieer van Noort, die dienaangaande mededeelt, dat het bestuur niet tegen oprichting is, maar toch schijnt bet spr. toe, dat er geen vol doende animo in de voreeniging lieerscht om tot oprichting over te gaan. De heer Molkenboer vraagt inlichtin gen over do centrale gevormd uit de drie middenstandsorganisaties, waarop de voor zitter antwoordt, dat er in de centrale niets wordt behande'd, waarvan de leden onkundig zijn. Hierover ontspint zich een debat tusschen de hoeren Molkenboer en v. Noort. Na nog cenige besprekingen over het belang eencr winkeliersvcreeniging wordt de vergadering op een zeer laat uur door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Een vijftig-jarig jubileum. Het was op 1 Augustus een bijzondere gebeurtenis op de R. Jv. Begraafplaats al hier. Er werd n.l. bet feit herdacht-, dat de heer Tb. do Haas, een in den loop der jaren bekend geworden figuur op de be graafplaats, voor vijftig jaar a'Ls drager in functie kwam. Dat deze dag niet onop gemerkt kon voorbijgaan spreekt van zelf, en toen dan ook de jubilaris te ongeveer half elf op het kerkhof verscheen, werd hem bij monde van den beer v. Kampen hout, namens bet bestuur een warm woord van huldo en waardeering toegesproken, waarbij hem dc gebruikelijk enveloppe met inhoud werd overhandigd, en do wensch werd uitgesproken dat het hem nog velo jaren gegeven moge worden, zijn krachten aan de hem opgelegde taak te wijden. Na een dankwoord van den jubilaris was deze niet alledaagsche gebeurtenis op het rusti ge kerkhof afgeloopen. Confèdèrafion international des Etudiants De Nederlandsche delegatie naar het congres van dc Gonfédération des Etu diants, dat van 23 Augustus tot 5 Septem ber te Rome zal worden gehouden, zal bestaan uit mej. A. N. Joscphus Jitta en de heeren mr. A. G. W. Beerman en mr. J. Zaayer., allen alhier. Bezoek van Romeinsche Inteilcctueelen. Het gezelschap Roomcenschc intellec- tucelen. deel uitmakende van do Associa tion des Amis des EtalsUnis d'Amérique, dat op de doorreis naar Amerika ons land bezoekt, heeft heden een bezoek gebracht aan Leiden. Het gezelschap stond onder leiding van den heer J. F. C. Heiser, se cretaris van het Roemeensche consulaat te Rotterdam. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Oudheden, waar de Egyptische en de Grieksche afdee^ lingen werden bezichtigd. De conservator, dr. Van "Wijngaarden, leidde hier het ge zelschap rond. Vervolgens werd het stedelijk museum De Lakenhal bezichtigd, waar de directeur, inr. Overvoorde, het gezelschap rondleidde. Nadat in „Zomerzorg" hot noenmaal was gebruikt, is bet Rijks Ethnographisch Mu seum aan net Rapenburg bezocht, waarna het gezelschap in den Senaatskamer der Leidsche Universiteit door den rector mag nificus namens den Senaat is ontvangen. De rector, prof. mr. E. M. Meyers, heette de aanwezigen met een kort woord welkom en zeide, dat hij gaarne gevolg had gegeven aan het tot hen gericht verzoek, het gezelschap hier te ontvangen. Nadat onder leiding van prof. dr. P. J. Blok het academiegebouw was bezichtigd, is het gezelschap per (rein naar Rotterdam vertrokken, om zich daar vanavond op de „Volendam" in te schepen voor do reis naar Amerika. Zonder uitzondering waren de leden van het gezelschap zeer voldaan over de har telijke ontvangst, welke zij hier te lande hadden genoten, alsmede over het vele schoons, dat zij in ons land hadden mogen aanschouwen. Door een auto aangereden. Gisteravond werd de 5-jarige D. IC, toen hij de zaak van den heer O. uitkwam en zonder rond to zien den weg overstak, aangereden door een vrachtauto, be stuurd door J. J. v. O. Do jon gen werd door het rechterspatbord gegre pen en tegen den grond geworpen. De dokter van den E. H. D. constateerde ver moedelijk een schedelbreuk, waarop de jongen naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. Over zijn toestand viel hedenmorgen nog niets te zeggen. Bij den neus „genomen". Zekere B. heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdagavond op een vcrlovingspartij in de Wielma- kerssteeg door een andere B., met wien hij ongenoegen had gekregen, in den neus is gebeten. Ter geruststelling mogen we hier aan toevoegen, dat dc dader niet de verloofde was! SEMES HEOEGEEMS Morgen (Woensdagmiddag), vanaf 21/» uur wegens geweldig succes in onze PORTIEK. Coupons uit alle flldeeliagen Vrij Entree - Vrij Entréo De St.crt. bevat de Koninklijk Goedge keurde gewijzigde Statuten van de Luxor Garage, alhier. Tot directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Utrecht is benoemd de heer A. Wisse, leeraar aan de gemeentelij ke Kweekschool alhier. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. M. Zwikker, alhier. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, dio een Vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonnc- veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch cok voor logé's enz. Gisteravond heeft de 27-jarige v. R., in dienst bij ,de fa. G. op het Rapenburg ter hoogte van de Kloksteeg twee hardstee- nen palen stuk gereden, doordat hij met zijn auto den bocht te kort nam. Gistermiddag reeds de 19-jarige T. op zijn rijwiel in de Nieuwstraat, toen plot seling het paard van den bode K. opzij sprong en op het rijwiel terecht kwam, dat nogal beschadigd werd. Door do politie werd weer een woonwa genbewoner aangehouden, dio nog wat te goed had, n.l. f28 boete of 28 dagen hech tenis. De man betaalde de centjes en voelt zich nu weer vrij. Hedenmorgen werd door B. en W. ten stadhuize aanbesteed: het uitvoeren van herstellingen en voorzieningen aan de grensmuren, het maken van W.C.'s en uri noirs en het uitvoeren van straatwerken met bijbehoorende werken op het Kaas marktterrein. Ingekomen waren 7 biljetten, t.w. van fa. Marcelis en Heemskerk f6146, J. War- naar f 58S0, Th. Earthen f5688, O. v. Val- deren f 5209, W. G. Neuteboom f 1669, J. v. Riet f4370, allen te Leiden en N.V. Ma- buwat Willemstad f3721. MUZIEK. De Vereenigde Zangers. Een tuinconcert op een mooien zomer avond heeft veel bekoring. Vooral wan neer (le tuin lommerrijk is en gezellig, zooals Zomerlust gisterenavond was. Tot in allo hoeken was de tuin bezet., en een publiek uit alle geledingen der plaatselijke maatschappij was daar bijeen. Dal was voor de V. Z. een aangenaam aanvoelen van de sympathie die zij in Leiden reeds verworven hebben en bet weten van het publiek, dat men wat goeds te liooren krijgt, draagt daar een belangrijk deel toe bij. Het was ook voor het muziekgezel schap „Orpheus" een prettige gewaarwor ding en een a'ansporing tot mooi werk, dat een deel van dc sympathie.ook betrof den goeden naam, waarin dit corps zich verheugt, wat Ttok dus een aantrekkings- punt is. 't Was voor beide vereenigingen dan ook gisterenavond een succesvolle avond. De nummers door de V. Z. voor gedragen droegen het stempel van ern stige studie en gewillig volgen van de instructies van den Directeur, H. Filago, die met bijzonderen tact zijn mannen weet te leiden over de moeielijke paden van dc zangkunst en tot een zoodanig succes te voeren, dat den hoorder inderdaad veel goeds toekomt en het luisteren een genot is. Er is veel werk gemaakt van uit spraak en nuanceering en ook het ensem ble is zeer goed, al is er bij de le bassen con stom, die le veel domineert, wat wel eens hinderlijk is, en het evenwicht schaadt. Orpheus gaf als steeds tal van zeer goed gespeelde nummers en wist den ouden goeden naam weer een lauwer toe te voegen. Dank zij de voortreffelijke lei ding van een muzikaal man als Directeur J. Vink., blijft Orpheus gaan in de goede richting, die naar steeds meerder succes leidt. Ter afwisseling kwam een jonge dame, leerlinge van den beer Pilage ons vergasten op eenige liederen, die, waar zij over het algemeen niet boven bare krachten gingen, juist daarom zeer goed klonken cn met voldoende muzikaliteit en slemmateriaal werden weergegeven. Of het goed gezien is een zoodanig contact met bet publiek te doen geschieden in een tuinconcert, blijft een vraag, die wij zoo maar niet voetstoots willen bevestigen. Echter we onderscheiden liet doel en dan kunnen wij, alles te saam genomen, ten volle constaleeren dat de avond is ge weest een succes voor alle medewerkenden en een aangename verpoozing, in een echt muzikalen sfeer, voor allen, die met belangstelling deze uitvoering hebben ge volgd. Sp. 8J0T DE OMGEVING HOOGMADE. „Herwennen Levenskracht". Dc speldjesdag, ten bate van bovengenoemde voreeniging, jl. Zondag alhier gehouden, heeft bet mooie bedrag van 48 26 opge bracht. Een woonl van dank aan de milde gevers, en ook aan damesverkoopsters, die daarvoor belangloos geijverd hebben, is hier voorzeker op zijn plaats. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag a.s. des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Voorstel van B. en W., om aan den beer J. J. Vrolijk, onbezoldigd assistent aan de Openbare Lagere School, met ingang van 1 September 1927 overeenkomstig eigen verzoek als zoodanig eervol ontslag te ver leen en. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond tus schen de gemeente en den beer L. A. Schippers, alhier. 3. Voorstel van B. cn W. tot verkoop van een perceel bouwter rein langs de Kanaalstraat aan ieder der heeren A. H. Scbrama en L. van der Reep. 4. Vaststelling van de onderwijzers, welke aan de openbare school voor uitge breid lager onderwijs en welke aan de openbare school voor gewoon lager on derwijs verbonden zullen zijn. 5. Verzoek van het bestuur der Cbr. Oranjevereeni- ging, afd. „Lisse", om gelden beschikbaar te stellen voor schoolfeestjes ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus a.s. 6. Vaststel ling van de verordening op liet beheer van Gas- en Waterleidingbedrijven der ge meente. 7. Vaststelling van do verorde ning regelende do voorwaarden voor de levering van water door het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf. 8. Vaststelling van de gewijzigde verordening, regelende de voor waarden voor de levering van het gas door het gemeentelijk gasbedrijf over den gewonen en den muntgasmeter-. 9. Aanbie ding van de gemeenterekening over bet jaar 1926. 10. Comptabiliteit. 11. Ingeko men stukken en mededeclingen. NOORDWiJKERHOUT. Ernstig auto-ongeluk. Hedenmorgen reed mej. R. uit de Zilk met haar 14-jarig zoontje, beiden per rij wiel op een smal gedeelte van den Heeren- weg onder deze gemeente, toen een auto uit Amstredam naderde. De jongen werd wat zenuwachtig, viel tegen een liek en daarna op den weg, waardoor de auto hem over een been en een arm reed. Vrij ern stig gewond werd dc jongen binnengedra gen bij den winkelier G. M., alwaar dr. A. C. Romeyn eerste hulp veirleende. Den chauffeur treft geen schuld. De jongen zal vandaag naar de ouderlijke woning wor den vervoerd. SASSENHE1M. Gevestigd: J. Diederiks geb. Kou- wenberg uit Rotterdam. J. Kis en gezin uit Boedapest. J. C. Zuilhoff uit Maas sluis. H. A. Berkhout uit Heerlen. W. J. v. Dijk uit Monster. J. A. Markx uit Soest. -F. Ch. A. Broekhuizen uit Oostrum. N. Verboog uit Leiden. A. M. v. d. Wiel uit Bergen (N.-H.) S. Zuilhoff uit Haarl.meer. J. P. A. M. Pcute uit Leiden. H. Natzijl uit Streef kerk. M. Kaptein geb. PPrins uit Lei den. H. Kuijlenberg en gezin uit Schoon hoven. K. J. Knoppert en gezin uit Voorhout. C'. W. Wagemans en kinderen uit Leiden. P. W. M. de Jong uit Lei den. C. Buys uit Mijdrecht. Vertrokken: M. J. Kooijman naar Leiden.-T. G. Meijer naar Haarlem. P. Hoogenduin en gezin naar Beverwijk. H. Corts naar Koudekerk. C. J. Rot teveel naar den Haag. J. J. Kipping naar Anna Paulowna. W. W. Las en gezin naar Voorhout. C. v. Nieuwkoop naar Lisse. C .J. Kuneman naar E'g- mcnd-Binnen. M. J. de Groot naar Win terswijk. M. F. Witteman naar Alke made. A. Kwestro naar Wassenaar. C. M. Hoogcndoorn geb. Bouwmeester naar Hilversum. A. H. Meijers en gezin naar Alphen aan den Rijn. TER AAR. De grcentenlrernen. Op verzoek van het bestuur der R.-K. Veilingvereeniging „Tuindersbelang" is door dc directie der Ned. Spoorwegen vanaf 1 Augustus ver gunning verleend, het vertrek der groen- tetreinen, bestemd voor export, een uur te verlaten, zoodat in 't vervolg do trein 19.45 uur zal vertrekken,, om 't verladen voor de koopers te vergemakkelijken. VOORSCHOTEN. Geslaagd. Voor hel examen handels kennis I.. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. J. v. d. Werf, alhier. DE RUGSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames D. Altona en N. S. Meijer, al hier. Voor het examen boekhouden M. O. slaagde te 's-Gravenhage mej. T. Heida, alhier. LEIDERDORP. Hcoibrcei. Gisterenmiddag ontstond op een zolder boven dc stal in de Dorp- GEMEENTELIJKE AANKOriDIGIPiGEü Hinderwet. Burgemeester cn Wethouders van Lei- den, brengen ter algemeeno kennis, dat door hen de beslissing, op het verzoek van: a. de American Petroleum Company,1 om vergunning tot het uitbreiden van do bewaarplaats voor petroleum op het per ceel Zij'singel, kadastraal bekend gemeen te Leiden Sectic K No. 912; b. J. en N. Schouten, om vergunning tot bet oprichten van een door electromo- toren gedreven koelinricbtiug in het per- ceel Boommarkt No. 9, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 35; c. de N.V. Leidsche Meubelindustrie, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek voor bet vervaardigen van meube len in het perceel Utrechlscbe Jaagpad No. 44, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectio M. Nis. 3763 cn 3857, is vej. daagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth.-Io.-burgemcesteu VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Augustus 1927. KatBstsllieSke fögesicia LEIDEN. Dinsdag. Prop. club „St. Petrus". Bonds- gebouw, 8 uur. Korte, spoecl- eiscbende vergadering. straat alhier, toebekoorende aan S. v. d. Stoel te Wassenaar, een begin van brand door het broeden van liet hooi. Met een slang op de waterleiding wist do ge meente-opzichter het vuur te beteugelen. Men heeft het hooi er spoedig uitgegooid, doch hedennacht 3 uur was het hooi we derom gaan branden, zoodat een gat in de sjaldeur werd gebrand. Voorbijgangers hebben het vuur met emmers water ge- bluscht, hedenmorgen vlogen weer rook wolken over het dorp. Het hooi is lieden niet schuiten vervoerd. NIEUWVEEN. Voetbal. Zondag speelde N.F.C. I van Nieuwveen tegen D.V.O. II van Noorden. Nieuwveen's club wist een overwinning t/i behalen van 32. WOERDEN. Een gcede vangst. Maandag had de politie alhier een goede vangst. Bij de wed. M. in de van Loonslraat zou zich noemende Willemse in den kost ko men, hij was volgens zijn zeggen werkzaam als le telegrafist op het sta tion alhier. De man was heel voorkomend en wilde zelfs een gedeelte van zijn kostgeld vooruil voldoen. Na informatie bij den stationschef bleek hij daar echter geheel onbekend te zijn. Dit wekte argwaan, dus werd hiervan aan do politie kennis gegeven. De daar dienstdoende agent herinnerde zich, dat in verschillende politiebladen en ook een paar maal per radio aanhouding werd verzocht van een persoon die zich in meerdere plaatsen voor sfationsimbtenaar had uitgegeven. Waar hij in den kost we maakte hij zich meester van alles wat van zijn gading was, waarna hij zich uit do ::0 voelen maakte en gelijktijdig vergat zijn kostgeld te betalen. Nadat de man aan een verhoor, onderworpen was, bleek hij p' inderdaad de bewuste persoon te zijn. Door ko hem waren o.m. oplichterijen gepleegd Zwolle. Amersfoort, Tiel, Maarssen, Am sterdam, Heerlen en Nijmegen. Hij werd overgebracht naar Amsterdam, pa waar door den Officier van Justitie laatsteftiei lijk om aanhouding was verzocht. Retraitehuis tc Bergen. Van nu af aan moeten alle aanvragen int tot liet houden van een retraite in liet nieuwe retraitehuis te Bergen (N.H.) cn in lichtingen daaromtrent gericht worden aan ts den weleerw. heer Fr. Hansen, Rector Re- 'ijl traitenhuis Bergen (N.-H.), Telephoon 148, Postch. en giro 130562. Van ew'n epe TIJDSCHRIFTEN. Boekzaal der gcheele wereld. 1 Augustus 1927. Iïet Nederland sche Boekhuis, Tilburg. Een leven, dat „doorloopend door dc wijsgeerigc bezinning in orde en regel maat wordt gehouden"., is bet leven van den vader der moderne wijsbegeerte: „Renó Descartes, die „nooit het katholiek geloof verlaten of verloochend heeft". Dr. Ferd. Sassen zet duidelijk de Cartesiaan- or sche leer uiteen, verhaalt van 's wijsgee* Jre ren verblijf in Holland en van zijn cbris- telijken dood in Zweden. Wat Ellen llussc zegt van het mooie boek van pator L Hendrichs, S. J.. „Het christelijk gctui; genis der catacomben": „Klaar, spreken', en waar!" mogen wc ook van haar arn-| kol zoggen, dat een uitgebreide bespreking die inderdaad geschreven is, met helde voor de katholieke gedachte, die uit u® geheele werk van pater Hcndr:clis spreekt. Zooals dc Ellen Russe kennen, als juist-tvpeerend spreekt over 'n gevierd Engclschman, Franschman, Italiaan, oi wie dan ook, zoo schrijft zij bier „klaar» sprekend en waar' over een dor mooist boeken in vele jaren op godsdienstig g£ bied verschenen: een prachtig ge- luslreerd artikel. Bijzonder belangeer luoiAccxu. ieht kendTs'wat Anton van Duinkerken sehr-j/t over don dichter Jan Greshoff, den fc.'r moedige, die, zeer terecht wordt 't gajes* (s „de blijde moed niet ken!'Geranl hno- volder analyseert den opzienbarenden ro man „Adrienno Mcsurat" van den jong»™ ■■elc '-adi a.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2