fRME FAMILIE. TWEEDE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT' 2' juli STADSNIEUWS. UIT DE LEISCHE VROEDSCHAP. Elasting-verlaging Subsidie Chr. H.B.S. Rijn- en Schickade Lang en kort van stof. gemeenteraad heeft Maandag een sluit genomen, dat een verlaging van de ilisting beleekent. Of 't dan met de gemeente-financiën zoo operbest gesteld is? Neenl De wethouder van financiën, de heer inders, heeft juist een irudrukwekkend be- dg gehouden over de zorgen, die hij heeft n°de hogrooting, welke hij moet samen- dien, kloppend te maken, en zijn opvolger et in moeilijkheden te brengen. De zaak is zoo. Het R ij k heeft de per- ineelc belasting verlaagd. Nu gaan de ge- eenten, die opcenten op de Personeele lasting heffen, door die verlaging w a t aaraandeelin die belastingopbrengst dreft ook achteruit, indien zij niet jjziging in die opcenten-heffing brengen, adat de grondslag voor die opcenten door >t Rijk is verlaagd geworden. Dit nadeel zouden de gemeente-finan- van Leiden niet kunnen dragen, eenden B. en W., en zij stelden daarom lor, om niet meer opcenten heffen van i pet. tot 100 pet, doch alleen 100 pet. Daardoor zou voor alle aangeslagenen j belasting, in totaal bedrag, worden ïlaagd; zou er toch nog een progressie de belasting blijven (de Rijksheffing jndt een progressie in), en zou voor Lei- in de opbrengst niet verminderen. Tegen dit voorstel van B. en W. was jpositie. De heer v. Eek (S. D. A. P.) wilde door jogere progressie in de opcenten dan bij 'bestaande regeling een bedrag krijgen, igeveer gelijk aan dat, hetwelk de ge ënte nu ontvangt. De heer Eikerbout (A.R.) wilde geen hoo- re progressie, doch de progressie laten ipals deze is, en dan het bedrag, hetwelk gemeente minder zou ontvangen, op an- >re wijze vinden.... Maar hoe? Meer inst uit de bedrijven, hoogere gemeente- Ie inkomstenbelasting? De heer Deumer for. Hist.) scheen ook deze richting uit willen, maar liet meer zijn aandacht Hen op beperking der uitgaven. Dat is titer gemakkelijker gezegd dan gedaanl erkennen echter, dat de heer Deumer de kwestie der vuilverbranding te jemen een vraagstuk aanraakte, dat in it college van B. en W. wel 'ns onder dp [gen mag worden gezien. De wethouder van financiën kwam als erwinnaar uit het debat en zag zijn voor- d, dat werkelijk gevaar had geloopen, nog it een flinke meerderheid aangenomen. Over een volgend punt der agenda is éér 'ns gepraat, met als resultaat, dat er de Rijn- en Schiewade geen keerpunt imt. 0. i. een wijs besluit. Dan de subsidie aan de Protestantsche B. S., welke volgens woordvoerders van Ie drie de rechtsche partijen eigenlijk oger moest zijn, terwijl alle sprekers der ïkerzijde het er over eens waren, dat die bsidie niet moest worden gegeven. Wij j izen gisteren reeds op de scheidingslijn, ike lier loopt tusschen rechts en links. En toen werd er besloten, een avondzit- sg te houden. En toen is er een avondzitting gehouden üfet veel gepraat, of, als ge wilt, veel blaat en etc. De heer v. Stralen hield een interpella- naar aanleiding van een tweetal geval- i, waarin de gemeente voor ziekenhuis- spleging bijdragen eischte, terwijl die ilp volgens den interpellant kosteloos had oeten geschieden. Het soc. democr. raadslid was hier weer termate lang van stof Na heel lang pra- Ji ging de interpellatie uit als 'n iiacht- Ije! In tegenstelling met den heer v. Stralen as de heer Heemskerk heel kort van stof, n hij aan het eind der vergadering eeni- vragen stelde betreffende de drinkwa- rvoorzicning der woonschuiten. Wethou- ir Splinter antwoordde hierop duidelijk eveneens kort (bij de beantwoording i den vorigen interpellant was ook de (rokken wethouder, de heer Meijnen, niet kort!) en de hoer Heemskerk had het it gekronen, dat hij wenschte. In den aanvang der vergadering was eervol ontslag verleend aan den Directeur der Gemeentewerken, den heer ir. G. L. Driessen. Hier zij oprechte waardeering uitgesproken voor dezen hoofdambtenaar, die met zeldzamen arbeidskost velo jaren lang de belangen ider gemeente zoovele jaren beeft gediend. UIT DE PERS DE KATHOLIEKE TWEEDE-KAMÊRLEDEN. Absenteïsme. Onder dezen titel geeft De Tij d volgen de beschouwing: Er zijn in de Tweede Kamer honderd mcnschcn. Dat wil zeggen: honderd per sonen van ongelijke kracht ongolijke be kwaamheid, ongelijk uithoudingsvermo gen, ongelijk plichtsbesef. Er zijn harde werkers, middelmatigen enanderen. Wij laten de bekwaamheid nu verder buiten beschouwing en denken alleen aan de plichtsbetrachting. Het is echter niet mogelijk een absoluut juisten maatstaf te vinden, om op dit stuk de verdiensten der Kamerleden ieder af zonderlijk te meten. De eenige bruikbare maatstaf is de aanwezigheid in de Ka mer. Het aanwezig zijn van een Kamerlid zegt iets, maar niet alles. Immers alleen de aanwezigheid der leden in de openbare vergaderingen wordt in de „Handelingen" vermeld. Van de vergaderingen der afdee- lingen en vaste commissies, daar waar veelal het groote werk wordt gedaan, ver meldt het stenografisch verslag niets. Over het algemeen kan men echter wel aannemen, dat de werkers in do afdeelin- gen en in de commissies, die zich voor een of ander onderwerp interesseeren, ook bij de openbare behandeling wel zullen trach ten aanwezig te zijn. In de tweede plaats kan een aanwezig heidsstatistiek niet geheol rechtvaardig zijn, omdat de redenen der afwezigheid, soms heel ernstige redenen, slechts zelden worden vermeld. Met dit dubbele voorbe houd voorop, willen wij over het absen teïsme van de katholieke Kamerleden eenige cijfers geven. Er is in den loop der jaren over het ab- senteïme va-n Kamerloden al heel veel geschreven. En ongetwijfeld is er met recht en met reden hierover ook veel ge klaagd. Verscheidene jaren geleden heeft D. Hans, als parlementair redacteur van een dagblad, eens uitvoerige cijfers betref fende het absenteïsme gepubliceerd, welke toen nog al deining hebben verwekt. De zelfde redacteur, thans modewerker van „De Vrijheid", heeft over het af geloopen zittingsjaar een staatje saamgesteid spe ciaal voor de gekozenen van den Vrij heidsbond. Bij het lezen van die gegevens hebben wij ons afgevraagd, hoe het in dit opzicht met de leden der Katholieek frac tie is gesteld. Ten gerieve van de belang stellenden vermoedelijk zal het ook de Kamerleden zelf interesseeren hebben wij een en ander eens laten nagaan. Onze collega van „De Vrijheid" had er al op gewezen, dat men aan de presentie lijst alleen eigenlijk niet veel heeft. In het afgeloopen zittingsjaar hield de Tweede Kamer 81 vergaderingen. Bovendien is zij 15 maal ook 's avonds bijeengekomen. Van deze avondbijeenkomsten, welke be schouwd worden als een voortzetting van de middagvergaderingen, geven do „Han delingen" geen presentielijst, zoodat over de aanwezigheid der loden in do avond bijeenkomsten, waar in den regel niet ge stemd wordt, geen gegevens voorhanden zijn. Er waren dus 81 dag-vergaderingen. Het grootste cijfer namen, op de presentielijst voorkomend, bedroeg 97 (stemdag over het Ned.-Bclgisch verdrag), het kleinste 71. In 7 vergaderingen waren meer dan 90 leden aanwezig; in 48 vergaderingen meer dan 80, in 26 meer dan 70. Mooie cijfers, maar zij zeggen niet veel. Want een naam op de presentielijst be- teekent nog niet, dat het betrokken lid ook gedurendo heel de vergadering aan wezig is. eer vaak komt het voor, dat een afgevaardigde even teekent, en dan weer verdwijnt. Meer nog ziet men leden, als het h.i. wat laat wordt, vóór het einde der vergadering achter het groene klap deurtje verdwijnen, met de taseh onder den arm naar huis. Officieel is het lid nog altijd aanwezig, in werkelijkheid niet. Nu do cijfers. 81 vergaderingen. Officieel waren :'g (de Voorzitter was tel kens V van het begin tot bet ein de aa: iv c 1. Buys de Beerenbrouck 81 2. Engels 81 3. Bulten 80 4. Deckers 80 5. Butten 80 G. Suring 80 7. Loerakker 78 8. v. d. Bilt 77 9. Kampschoër 77 10. Veraart 75 11. Van Vuuren 74 12. Van Dijk 73 13. Van RijckcvorBel 72 14. Vos 72 15. Kuiper 72 16. Aalberse 71 17. Wintermans 71 18. Nolens 70 19. Hermans 69 20. Van Sasse van Ysselt 69 21. Kortenhorst 66 22. Van Schaik 66 23. Ament 61 24. Van Wijnbergen 57 25. Fleskens 49 26. Van Bijzewijk 49 27. Bomans 41 26. Van Voorst tot Voorst 34 29. mej Meijer 26 30 Moll er 26 Over de beteekonis van deze cijfgers hebben wij biervoren reeds iets gezegd. Met het trekken van conclusies moet men voorzichtig zijn. Speciale gevallen ziek te enz. kunnen een ongunstig cijfer verklaren. Doch het teekenen van de pre- sentie-lijst is niet het voornaamste. Van meer belang lijkt ons bet aantal stemmin gen. In het afgeloopen zittingsjaar is er 96 maal bij naamafroeping gestemd. De Ka merleden van do R.K. Staatspartij namen als volgt aan deze stemming deel: 1. Buys de Beerenbrouck 96 2. Deckers 93 3. Suring 92 4. Van der Bilt 91 5. Engels 87 6. Loerakker 85 7. Vbs 85 8. Wintermans 85 D. Bulten 84 10 Van Dijk 84 11. Kuiper 82 12. Aalborse 80 13. Nolens 79 14. Butten 79 15. Veraart 79 16. Van Bijckevorsel 75 17. Kampschöer 74 18. Kortenhorst 72 19. Hermans 68 20. Van Sasse van Ysselt G8 21. Anient 67 22. Van Schaik 60 23. Van Vuuren 59 24. Vaai Bij ze wijk 52 25. mej Meijer 47 26. Fleskens 45 27. Van Voorst tot Voorst- 39 28. Van Wijnbergen 34 29. Bomans 32 30. Mollcr 30 Tot zoover de cijfers. Het is niet aan ons er bij te voegen, welke Kamerleden een der praedicaten: met lof, uitmuntend, zeer goed, goed, voldoende, onvoldoende, slecht en zeer slecht hebben verdiend. Bij zondere omstandigheden, bijvoorbeeld: ziekte, kunnen iets verklaren, doch ook onder de, naar wij meenen te weten, door loopend gezonde leden zijn er met slechte cijfers. Voor zoover dit zou kunnen te wij ten zijn aan te weinig ijver of aan cumu latie van functies, zullen óf do leden zelf, óf de kiezers raad moeten verschaffen. 1) Overigens maken wij de algemeene conclusie van „De Vrijheid" tot de onze: „Het zou onredelijk zijn, aan een afge vaardigde den eisch te stellen, dat hij altijd aanwezig moet zijn. Men zou dit kunnen verlangen van een parlement van beroeps-politici. Met een zeker gematigd absenteïsme zal men dus vrede moeten hebben, ook al ontstaat daardoor het ge vaar der toevallige beslissingen: een ge vaar, waarvan de realiteit juist in het af geloopen zittingjaar treffend is geïllus treerd. Maar wanneer bet absenteïsme óf in het algemeen óf ten aanzien van bepaal de personen de grenzen van het geoor loofde overschrijdt, is er aanleiding voor critiek." 1) Tor vergelijking ontlêenen wij aan „De Vrijheid" de cijfers van de Vrijhcids- bonders met bet korte commentaar, dat collega Hans er bij geoft: „Eerst de presentie-lijst, om te zien wie or officieel aanwezig waren. In totaal werd dus 81 maal vergaderd. Daarvan bereik ten onze partijgenooton (ik zonder hier om begrijpelijke redenen mr. Dresselhuys en dr. Bicrema uit) de volgende cijfers: Van Gijn 81 Droogleever Fortuyn 80 Wes termaji 72 Knottenbelt 66 Boon 63 Staalman 61 Van Rappard 48 Boissevain 47 Ieder trekke hieruit nu maar z'n conclu sies; mijnerzijds alleen de opmerking, dat het cijfer van de bovenste inderdaad prachtig is, en dat van do ondersten zeer stelling onbevredigend. Nu de stemmingen. Er werd in hot af geloopen zittingsjaar in totaal 96 maal gestemd. Welnu, onze partijgenooten na men aan het volgend aantal stemmingen deel: Van Gijn 94 Wes torman 85 Droogleever Fortuyn 81 Knottenbelt 79 Van Bappard 60 Staalman 65 Boon 54 Boissevain 38 Ook in dit lijstje is de heer van Gijn verreweg de meestaanwezige. Oolc hier trekke ieder z'n conclusies. Doch ook hier mijnerzijds de opmerking, dat do cijfers van de onderste namen onbevredigend zijn. En dat van den heer Boissevain is al bijzonder ongunstig. Wie van de 94 stem mingen or slechts 38 meemaakt behoort zich-zelf ernstig de vraag voor te leggen, op welke wijze daarin verbetering kan ko men. En anders behooren anderen hem die vraag te stellen." BS^NEIiLAND Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons. i.lgfiEcene vergadering. Dinsdag had te Eindhoven do negende jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen R.-K. Bond van Bouwpatroons. Te negen uur werd in do parochiekerk van St.-Catharina door den eerw. adviseur, kapelaan Th. de Vries uit Tilburg een H. Mis opgedragen met ver nieuwing der opdracht aan het H. Hart. Te c.a. 10Y* uur opende voorzitter W. Fransen uit Leeuwarden de vergadering en gaf het woord aan den voorz. dor afdec- ling Eindhoven, den heer H. v. Rijsingen, die hoopte, dat de vergadering de propa- gande voor den bond zal bevorderen en kerk en maatschappij ten goede zal ko men, In zijn opingswoord spoorde hij de ver gadering aan de própaganda voor den bond te bevorderen om front te maken te gen het zich in het Zuiden stoeds uitbrei dende socialisme. Verder wijdde de voorzitter uitvoerig uit over te weinig medewerking van het Door luchtig Episcopaat bij aanstedingen, uit gaande van rekenplichligo R.-K. Kerkbe sturen in verband met do Bisschoppelijke bepalingen. Goedgekeurd worden dan de jaarver slagen van den bond en het orgaan, bet rapport der financieele commissie en de begrootingen van den bond en het orgaan. Tot bestuurslid wordt in de vacature- Hendrix, Amsterdam, gekozen bij enkele candidaatstellïng, dé lieer Schuurmans, Amsterdam. Herbenoemd als commissa- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 29 Juli. Hilversy m, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziok door hot trio van restaurant „De Rozenboom" to Bus- sum 0. 1. v. Willem Lohoff. 5.007.00 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest. Leon Rudclshcim, VJOOl. 7.008.00 V. P. R. O.-uitzending. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Sckeveningen. Symphonie-conoert door het Residentie-orkest 0. 1. v. Prof. Gcorg Schneevoigt. Sam Swaap, viool. Voor de pauze werken van Wagner. 10.15 Persberichten. 10.3012.00 nam. N. O. V. uitzending. Dansmuziek door de North Star band eu de Amerikaansche „Marimba band" in liet Palais de danse Scbeveningen. Da von try 1600 M. 12.20 Concert. G. O'Connor, *zang mot Iersche haTp. 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkest-concert. 3.20 Radio-octet en L. Moorc, mezzo so praan. J. H. Creed, piano. J. Bernard, verteller 5.20 Tuinpraatje. 5.35 KindeTuurtj'e. 0.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 „Seen on the screen", causerie. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. 7.45 Lezing: Lawntennis. 8.05 Variété. 8.50 Bach-concert. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Causerie. 9.55 Victor Olof Sextet. 10.05 „High Tea", 1-aclcr van H. E. Holme. 10.30 Olof Sextet. 10.45 „Firo", schets in 1 acte van Alan. II.05—11.20 Olof Sextet. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s" 1750 M. 10.50—11.20 Soncert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Concert. Daarna „Lohen grin", Wagner, Orkest, soli. L a n g e n b e r g 469 M., Munster, 242M. Dortmund 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 4.505.20 Kinderconcert. 5.506.50 Kamermuziek. Werag-orkost. 9.05 „Ein Spiel von Tod und Liebe". van Romain Rolland. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Konigswustorbausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 c n 566 M. 3.208.05 Lezingen en lossen. 8.50 Symphonie-conccrt. 10.5011.50 Concert. Sleinork-apel. Hamburg 395 M 4.35 Italiaansche muziek. 6.20 Theeccncert. 7.20 Orkesteoncert. 8.20 „De Schoerenslieper", plntduitsch zangspel. Daarna dansmuziek tot 11.10. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconccrt. 8.20 Orkesteoncert. 9.35 Vlaamscho literatuur. Daarna tot 10.20 weder orkestconcert. rissen voor de bisdommen Breda en Utrecht worden resp. de heeren J. Mol Mies uit Breda en G. Jeunink uit Ensche dé, terwijl als commissaris voor het bis dom Roermond de heer Derword uit Heer len wordt gekozen. Gedurende de verga dering kwam een telegrafische ontslag name in van den heer Beyer uit Amers foort, als commisarsis voor Utrecht. Ingekomen afdeelingsvoorstellen werden door het bestuur geprae-adviscerd, welke prae-adviezen onveranderd door de verga dering werden aanvaard. 0.m. besloot de vergadering het geno men bindend besluit inzake de afschaffing FEUILLETON. Romen door Compton Mackenzie. Vertaald ddbr Ellen Russe. Om bij het onderwerp neefjes en nicht jes te blijven, zal ik terstond hieraan toevoegen, dat de familieportretten en hefc familiezilver teruggezonden zullen gorden naar Ambles, om daar bewaard le blijven voor Bertram tot aan zijn meerderjarigheid. Verder ben ik bereid Voor de opvoeding van Bertram, Harold, Frieda en Viola op goede kostscholen te Malen. Viola kan in de vacantie haar dansen instudeeren. Voor Bertram's toe komst zal ik zorgen, als de tijd daar voor gekomen is. Ik wensch niet, dat George een voorwendsel zoekt om in Halma House te blijven en ik twijfel niet aan, of men zal hem op Ambles *el een eigen zitkamer toebedeelen. Hocht hij dan aan congestie lijden, dan z'n gebrei Laurence niet storen bij 'n dichterlijk geschrijf en z'n gewoonte om in verbeelding op renpaarden te wed- don, kan even gemakkelijk op Ambles gevolgd worden, als in Londen. Mocht kj nog steeds verlangen om een zeereis 'e maken, dan zal hij met Harold op de jVvier in een Canadeesche kano de noo- d'ge watersportavonturen kunnen bele ven. Mijn notaris heeft) opdracht gekre- &en een kano to zijner beschikking te 'tellen. Aan James, die mij zoo dikwijls ^n optimisme verweet, zeg ik nog- JjJals: Pas op voor nieuwe weekbladen |°or kritiek! En ik herinner hem aan gezegde, dat een vogel in de hand beter is dan tien in de lucht. Met andere woorden hij heeft duizend pond van me los gekregen en krijgt nu ook geen cent meer. Eleanor heeft bewezen, zoo goed voor zichzolf te kunnen zorgen, dat ik haar niet beleedigen wil, door een aan bod om voor haar te zorgen. Hilda met baar vijfde deel van het huis en haar kleine "eigen vermogen zal niets anders te doen hebben dan zich druk te maken over de onderlinge vorhouding der kos ten van de verschillende leden der fami lie, die op Ambles wenschen te wonen. Ik bied haar een buitengewone kans aan om onaangenaam to zijn, en ik ben er van overtuigd, dat ze daar ten volle ge bruik van zal maken. Ik voeg bierbij, dat geen geldelijke toelage zal worden uitge keerd aan degenen, die elders verkiezen te wonen. Wat Laurence betreft, zijn toekomst op het tooneel, onder bescher ming van Sir Percy Mortimer, is onge twijfeld verzekerd. Mocht hij er echter genoeg van krijgen butler-rollen te spe len, dan hoop ik, dat zijn muze hem even hartelijk op Ambles opnieuw begroeten zal, als zijn vrouw dit zal doen. Ik geloof niet, dat ik nog verder iets te zeggen heb, mijn waarde bloedver wanten, behalve, dat ik hoop, dat dc ge schenken, die ge mij voor mijn verjaar dag brengt, van nut zullen zijn als tiere lantijnen in uw heerlijk huis. Ge moogt nu net zooveel praatjes over mij in om loop brengen, als je zelf wilt. Je moogt zelfs zeggen, dat ik van Ambles een gek kenhuis heb gemaakt. Ik ben zoo geluk kig bij het vooruitzicht van mijn huwe lijk, dat ik niet erg boos op U allen zijn kan en U dus alle goeds toewensch. Uwe toegenoegen broedar, zwager en oom John Touch wo od. „Wilt U dat als 't U blieft typen, miss Hamilton, terwijl ik naar Doctor Commons ga om onze trouwpapieren in orde te bren gen en een hut te bespreken op de Murma- nia?" Geen succes had John ooit zoo zoet ge smaakt als het succes van die twee dagen, die aan zijn drie-en-veertigsten verjaardag voorafgingen; en het deed hem genoegen, toen hij bemerkte, dat Doris, nu ze een maal besloten was te trouwen, niet dreig de het avontuur in de war te sturen, door haar moeder haar voornemen toe te ver trouwen. „Beste John," zei ze, „verleden jaar ben ik met Ida Merritt naar Amerika ont snapt, zonder een woord er over aan moe der te zeggen, totdat ik haar van het schip of een draadloos bericht zond. Ik mag er dan toch zeker wel met jou van door gaanen later alles uitleggen." „Denk je niet, dat 't haar dooden zal?" opperde John, 'n beetjo ongerust. „Men- echen zijn maar al te zeer geneigd, om iemand te betichten, dat hij een moeder hart gebroken heeft, even makkelijk als men een kopje breekt." „Lieve John, als we getrouwd zijn, zal ze dol blij zijn." „Toch niet al te blij, lieveling? Ik bedoel niet zóó blij, dat ze den heclen dag bij ons wil zijn, om van haar vreugde te genieten. Zie je, als dc wittebroodsweken voorbij zijn, zal ik weer aan 't .wei'k moeten gaan aan het laatste bedrijf en je moeder praat heel wat af. Ik weet wel, dat ze heel ver standig praat, maar het zou toch erg sto ren." De eenige persoon, die zij in vertrouwen namen omtrent het huwelijk, behalve den dominee, den koster en een straatveger, die als getuige voor den burgerlijken stand werd binnen geroepen, was juffrouw Wor- folk. „Kijk eens, dat 's nou nog eens echt! U had geen lievere jongedame kunnen kie zen. Ik bedoel maar zoo, ik heb haar al zoo lang gekend. En U denkt in Juni te rug te komen? Nou, ik zal zorgen, dat al les keurig netjes in orde is, daar kunt U op aan. En dezen brief moet ik aan mijn heer James geven om op uw vorjaardag aan do familie voor te lezen? En ik moet zo hun oten geven, precies alsof U er zelf bij was? Goed, dat begrijp ik. En hoeveel flesschen champagne moeten er worden opengebroken? O, dus zo niet kort hou den? Nee, dat spreekt. Natuurlijk willen zo op uw beider gezondheid drinken. Ze ker. En dat mogen ze heusch wel doen ook! Hé, het spijt mo dat Worfolk niet meer in leven i3. Het ergert me bepaald, dat die er nou niet bij is. Ik bedoel maar zoo, als timmerman hceft-ie op zooveel bruiloften mee geholpen." Aan boord van do Murmania zag het er vrijwel hetzelfde uit als zes maanden go- leden op datzelfde schip. John had er op aangedrongen, dat Doris hetzelfde ruimo groene pak zou dragen; maar hij zelf had in de Burlington Arcade een reispet ge kocht, die duidelijk den kalmeerenden in vloed van het huwelijk vertoonde. In het kappersBalon kocht lu'j een paar touwzoo- len schoenen; hij wilde er zeker van zijn z'n vrouw to kunnen ondersteunen, zelfs op een hellend dek. Voor den eten gingen ze kijken naar de sterren, die een voor een in de schemering verschenen, ster ren, die alsnog even weinig licht uitstraal den in de groene Aprillucht, als madelief jes in een wei. Stilzwijgend luisterden ze naar het geklots van de duistere zee tegen den boeg, totdat de lichten van den wal in do verte bogonnen te schemeren. „Wat ziet de nacht er woest uit, zooals hij achter ons aankomt!" zei John. „'t ls leuk om to bedenken, hoe temidden van die zwartheid James nu bezig is mijn ver- jaardagsgroet aan de familio voor te le zen." „Arme stakkerds!" „Ja^ maar het is hun verdiende loon," zei hij heftig. „Als ik nog denk, hoe 'rï dwaas ik was, nog maar zes maanden ge ledon, toen ik hun brieven met gclukwcn- Bchen in vollen ernst op ditzelfde schip zat te lezen. Jij met je opmorking ovor arme familie, bracht me tot de werkelijkheid terug." „Je doet al echt gclrouwd-achtig, John, is 't niet zoo?" „Vind je?" „Ja, want je geeft mij al van.alles do schuld." „Dit is zeker, wat James een van mijn afschuwelijk sontimenteelo slottooneclcn zou noemen," mompelde do schrijver. „Hoe hij 't ook noemde, hij zou zelf geen beter slot kunnen bedenken," fluisterdo zo terug. „Weet je, critici hebben veel van teleurgestelde ouwe vrijsters." Het groote schip trilde zachtjes onder de grootere snelheid. John nk Doris naar zich toe en voelde hoe zij zachtjes meetril- do. Zoo stonden zij, weer zwijgend, totdat' do sterren helder schenen en de lichten aan wal een vagen gouden schijn werden. Men moest John vergeven, dat hij vond, dat het ctcnssignaal klonk als een ba zuingeschal nit Lohengrin. Hij had nu ro den om romantisch -te zijn. EINDE.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3