Schelde jollen: (Wildzangprijs). 1 Watergeus", stuurm. J. H. v. d. Stadt Zaandam in-1 u. 53 min. De prijswinnaars. Do prijzen werden als volgt behaald: Degenboogklasse: 3. "Windekind Warmond-wisselprijs 1ste prijs); 2. [ollandia; 3. Pieterkc; 4. Tjebbe; 5. de Doeck6. Rob; 7. Dolfijn. Schouwen, klasse O.D.: 1. Hermina. Treubklasse: 1. (tevens hoofdprijs) Treub IV; 2. Contramina; 3. Treub III en Iieub V. Vrijbuitersklasse: 1. (tevens wis- telprijs) Dirk Duyvel; 2. Sam Cornelisse; Paul Jones. Scheldejollen (Wildzangwedstrijd) (Wildzangprijs tevens weekprijs): Water- eus (st. J. H. v. d. Stadt, Zaandam). 12-vo ets j ollen klasse A: 1. (te- Tens wisselprijs) Bem; 2. Anneke II; 3. Hella; 4. Wiedewiet; 5. Karekiet (st. E. B. Zweep); 6. Mamselle X; 7. Windekind II. 12-v oetsjollen klasse B: 1. Black Diamond; 2. Boffie; 3. Ideaal; 4. Daphnia; Pinguin; 6. Wirito; 7. Henny. Zesmet/erklasse: Wisselprijs Ad miraal de Ruyter. Idem (o ch t o nd w ed s t r ij den): 1. Admiraal de Ruyter; 2. Kemphaan; 3. Sal ly; 4. Piet Hein. Idem (middagwedstrijden): 1. Admiraal de Ruyter; 2. Kemphaan; 3. piet Hein; 4. Sally. Best nog te vermelden, dat in de 45- hradraat-kruiserklasse de heer Bon met Walta in zeven jaar tijds voor de derde maal in het „totaal-klassement" leidde en Jaarmede definitief beslag legde op den Van Hoolwerff-wisselprij8. Alvorens in de feesttent „The Jolly Kight Jazz" voor het laatst gedurende de Kaagweek 1927 haar opwekkende tonen Set hooren, deelde de voorzitter van „De Kaag", de heer ir. J. O. van Hoolwerff, met jen toepasselijk woord tot iederen winnaar Je fraaie prijzen uit. VOETBAL. E.D.O. I—A.D.O. 3—2. Beide elftallen stellen zich, onder lei- ing van den heer Kapteijn, met enkele in vallers op. E.D.O. wint den toss en laat de Hage naars tegen wind in aftrappen. In het be gin wordt alles gespeeld op W. Tap, maar goede bewaking krijgt deze geen kans. E.D.O. zich losgewerkt heeft, raken ingesloten, maar alle scho- voorloopig naast of over. Ha pl.m. 20 minuten krijgt Perucal de bal rri], drijft om den uitgeloopen keeper heen weet do leiding te veroveren. Ofschoon de Hagenaars niets in te bren gen hebben, weet E.D.O. toch pas kort roor het einde de voorsprong te vergroo- m (20). Dan is het rusten. Na de rust wordt er door A.D.O. hard gewerkt, en ten slotte weet Tap met een fe prachtig schot den achterstand te verklei- Den. Aan den anderen kant weet de Haag- eche keeper zijn doel schoon te houden. Ten slotte weet weer Perucal hem toch Dog te verschalken. Het spel van de Ha genaars wordt nu en dan wat ruw. Onge- minuut voor heb einde ziet de Haagsche linksbinnen nog kans een schot lossen, dat doel treft (32). Hierna komt het einde. edge KORFBAL. lete!' 1. de Leur, 2. Krens, wiel- e, 3. Hendriks, 4. Lorjé. Laatste 200 13 3/5 sec. Match k deux, Michard en Moeskops 3 ritten over S00 M. o lo rit: 1. Moeskops, 2. Michard Y 3^ ngte. rit:1. Moeskops, 2. Michard, wiel- pi "v rit: 1. Michard, 2. Moeskops met Wdbrecdte. serie: 1. Krens, n. g. van Rossem, Orooimans en Wildschut. schaken. Het landentournooi te Londen. De afgebroken partij van Te Kolsté te gen Nyliolm uit de negendo ronde won Te Kolsté zoodat Nederland met 40 won van Zweden. Verdere resultaten van afgebroken par- tijeen zijn: Hongarije 3België Y> Frankrijk 1Y, Tsjecho-Slowakije 2Y, En geland 2, Italië 2, Finlan 1, Duitscliland 3, Zwitserland 3, Spanje 1, Oostenrijk 1Y, Denemarken 1Y, Joege Slavië 1, Argenti nië 2. In de 11e ronde (NederlandZwitser land) van het tournooi speelde Euwe re mise met Nacgeli; Weenink verloor van Joliner, terwijl Schelfhout remise speelde met Grob; de partij KrooneZimmerman werd afgebroken. Hongarije behaalde drie punten, Duitschland één, Joego-Slavië 3, Zweden 1, Frankrijk 3, België 1, Oostenrijk 2Y> Argentinië 1Y, Engeland 1Y, Tsjecho- Slowakije 2Y, Italië 2, Denemarken 2, Spanje Y, Finland 37. Vitesse (l.) op reis. De Leidsche Korfbal Club Vitesse zal van 20 Juli tot 8 Aug. een vacantietocht maken door de Noordel. provinciën. De torste wedstrijd wordt gespeeld op den 'vond van den 29sten Juli te Beilen tegen Vitesse (B.). Verder speelt Vitesse te Jubbega (tegen IK. op 30/7); te Leeuwarden (Friso) op Aug.; te Zuid-Laren (S.S.S.) op 4 Aug.; te Muntendam (Voorwaarts) op 5 Aug. Bovendien wordt deelgenomen aan seric- wedstrijden te Veenhuizen te Veenhuizen 31 Juli en aan serie-wedstrijden te Eemrik op 7 Aug. Vitesse maakt den tocht met een gezel- ichap van 8 spelers en 6 speelsters. \lber j4 wielrennen. Moeskops slaat Michard. De uitslagen van de wedstrijden, welke Jisteravond op de Rijswijksche baan zijn iaf ^houden, luiden als volgt: Wedstrijd over 800 M. voor amateurs: •Been de eerstaankomende wordt Plaatst. Ie serie: 1. de Leur n. g. W. Kuys en Bakker; gedistanceerd D. van Dijk wegens oltó kinderen. serie: 1. Lorje n. g. Vos en le serie1. Hendriks n. g. Burgerhof en Wedstrijd met motorgangm'aking tus sen Leddy (Constant) en Snoek (Kaser). te rit over 40 K.M. Snoek vertrok van kop en wist zich te handhaven met 215 voorsprong. Tijd 30 min. 17 3/5 sec. 2e rit over 40 K.M. Nu vertrok Leddy Tan de eerste plaats. Snoek deed tot drie- toe een aanval, doch kon er niet "flgs komen. Hij werd met 70 M. geslagen, 'oodat Snoek in totaal met 145 M. won. Xandem-wedistjrijd voor ►mateursi over M. i. De LeurHeskes. 2. Innemee „u- 5^8 (gedistanceerd), n. g. van Rossem— 11 «Wildschut en Burgerhof—Bakker, beiden ballen. LUCHTVAART WEER EEN TOCHT NAAR INDIE. De plannen van Lt. Koppen. Willy Mullens gaat mee. 1 Oct a.s. zal de luit.-vlieger Koppen uit Soesterberg van Schiphol vertrekken met een 3-motorig Fokkervliegtuig, voor zijn tocht AmsterdamBatavia en terug. Do bekende filmman Willy Mullens zal luit. Koppen vergezellen en dezen tocht op de rolprent vastleggen. De heer Mullens zal de noodige aanwij zingen geven bij den bouw van het toestel, zoodat het voor film-opname geschikt zal zijn. Lt. Koppen zal gelegenheid geven post met dit toestel te vervoeren. De prijs der frankeerzegels bedraagt voor brieven f 10 en voor briefkaarten f 2.50. De financieele moeilijkheden zijn thans opgelost. Het ministerie van Waterstaat en de Indische Begeering stelden ieder f 12.500 beschikbaar, terwijl het verdere bedrag, groot f 27.000, door particulieren is bijeengebracht. Men kan een flauwe voorstelling beko men, welke moeite dit luitenant Koppen heeft gekost, als men weet dat hij dit be drag geheel alleen heeft gecollecteerd met bedragen loopende van f 50 af. De tocht zal in 2/3 van den tijd, die de H., N.A.P.D. noodig had, worden volbracht en dus ongeveer 20 dagen duren. Het vliegtuig zal zoolang in Indië blij ven, dat zij, die brieven met het toestel hebben ontvangen, den tijd hebben deze te beantwooren en met luit. Koppen terug naar Nederland te expedieeren. Passagiersvluchten met de F VII. Zondag a.s. de 50.000ste bezoeker op de Waalhaven verwacht. Het Holland-Indië-vliegtuig, de H.N.-A. D.P. is gistermorgen om 11 uur uit Londen op Waalhaven gearriveerd. Onmiddellijk is het vliegtuig weer gereed gemaakt voor passagiersvluchten. Do gemakkelijke stoe len der wereldreizigers werden vervangen door de gewone passagiersfauteuils, en om 1 uur maakte het reeds Volledig bemand met passagiers een vlucht naar Schevenin- gen, terwijl het verder den geheelen dag passagiersvluchten boven Botterdam maakte. Het toestel verkeert in prima- staat. Do piloten Geysendorffer en Scholte zijn onmiddellijk na de landing naar Den Haag vertrokken voor het uitbrengen van rap porten. Zondag zullen den geheelen dag passagiersvluchten met het Holland-Indië- vliegtuig worden gemaakt. Men verwacht Zondagmiddag den 50.000sten bezoeker van dit seizoen. Het ligt in het voornemen van de directie der K.L.M. om dezen een gratis vlucht aan te bieden. Vlieger neergestort. Havas seint uit Parijs d.d. 2G dezer: De vlieger van Laere, die hedenmorgen ten proefvlucht deed in een nieuw jacht vliegtuig stortte van 7000 meter neer. Het vliegtuig viel te pletter. De vlieger sprong met een parachute naar beneden en werd hevig gekneusd. UIT DE OMGEVING noordwijk. G e v e s ti g d W. C. Franck van Voor hout. A. J. van Vliet van Alphen a. d. Rijn. G. Delport en fam. van België. P Romeijn van Ned. Oost-Indië. H. W. Achterberg van Avereest. M. G. Loeffen van Aalten. J. M. Andreoli van Amsterdam. G. J. van Erkel van Rot tendam. C. J. van Egmond en fam. van Oegstgeest. F. E. v. d. Werf van Am- fcterdam. Vertrokken: J. G. Krol naar Win terswijk. Gh. G. Vlostra naar Deven ter. W. G. Kok naar Rotterdam. rijpwetering. Boot vermist. Door den heer J. A. W. Verkley alhier, wordt sedert den nacht van 23 op 24 Juli jl. een ijzeren roeiboot ver mist gemerkt J. A. W. V. De roeispanen en een melkjuk, dat in de boot lag zijn drij vendo gevonden op de Koppoel. In ver band hiermede is het niet onwaarschijnlijk dat men de boot heeft laten zinken Hoewel reeds uitgebreide pogingen in het werk zijn gesteld om de boot op le dreggen heeft men ze nog niet gevonden. Voetbal. Zondag j.l. speelde D.V.O. aJhier een vriendschappelijken wedstrijd togen D.W.S. uit Leiden. Om twee uur blies de scheidsrechter beide elftallen in 't veld. D.V.O. won den toss en koos den wind en zon in de rug. Al dadelijk werd er van weerszijden vlug spel geleverd, of schoon het niet tot doelpunten kwam. Rust kwam dan ook met blanken stand. Na de rust kwamen de Leidenaars er beter in, en na vijf minuten Bpelens kregen zij de leiding. Ook de keeper van D.W.S. had nog een paar maal gevaarlijke aanslagen af te weren, wat niets opleverde. Al spoe dig wisten de D.W.S.-ers hun stand op to voeren tot 2—0 en na nog een kwartier ge speeld to hebben kwam het einde met 50 voor D.W.S. De scheidsrechter leidde correct en de Leidenaars hadden een wel verdiende overwinning. sassenheim. TRAMONTSPORING. Kwaadwilligheid in het spel? Gisterenmorgen is, zooals reeds gemeld, nabij den Warmopder Dam onder Sassen- heim- de stoomtram, welke te 7.50 uit Lei den naar Heemstede is vertrokken, te on geveer kwart over acht uit de Tails geloo- pen, waarbij do locomotief omkantelde en midden op den straatweg terecht kwam. Omtrent de oorzaak van dit ongeval kun nen wij hot volgende mededeelen: Do lijn LeidenHeemstede loopt voor het groot ste gedeelte over enkelspoor Op verschil lende plaatsen zijn wissels gelegd, om de van de tegenovergestelde richting komende trams gelegenheid te geven te passeeren De verongelukte tram is vanmorgen juist bij zoo'n wissel uit de rails geloopen. Door dat de locomotief kantelde, brak de koppe ling met 't eerste der drie volgrijtuigen af, waardoor deze wagens op de rails bleven en doorreden. Uit een onmiddellijk inge steld onderzoek bleek, dat do moer van de bout van den wissel verwijderd was, waar door de wissel buiten dienst was gesteld en het ongeluk is veroorzaakt. De machinist van de omgekantelde locomotief W. v. d. Vegte uit Hillegom. deelde ons mode, dat hij direct na het passeeren van den wissel bemerkt had, dat er iets gebeurd was. Hij lemde zooveel mogelijk maar kon niet ver hinderen. dat zijn machine, die hij reeds 7 jaar bedient, onderst boven ging. Deze viel op den linkerkant en door de opening in de rechterzijde, welke boven kwam te liggen, is hij ongedeerd naar buiten gekro pen. Hij reed met 15 K.M. per uur. Hoe 't ongeluk gebeurd was, wist hij niet „Mis schien kwaadwilligheid", aldus de machi nist, want de bout van den wissel was ver zakt. De conducteur P. v. d. Vuuren, uit Hillegom, hielp juist iemand aan een kaartje toen het ongeval geschiedde. Hij ging direct naar de balconrem en heeft de drie alleenloopende wagens tot stilstand gebracht. Gelukkig, aldus de conducteur, liepen de wagens goed iü de rails. "Was de koppelstand der locomotief niet gebroken, dan waren de wagens ook gekanteld en de gevolgen niet te overzien geweest. De drie wagens zaten vol passagiers. Doordat de locomotief nog ongeveer 15 meter doorge- loopen is, alvorens te kantelen, reed zij over de rails van het tweede spoor heen, waardoor het verkeer over één lijn kon onderhouden worden. Men meldt nader dat uit het door de directie der Z. H. T. M. voorloopig inge steld onderzoek is gebleken, dat de schroef waarmede de bout aan den wissel was be vestigd, nog wel aanwezig was. maar geheel was losgeschroefd. Dit kan, aldus deelde men ons van de zijde der directie mede, onmogelijk vanzelf geschied zijn. Do wissel zelf was volkomen in orde. „Vad." stompwijk. Gemeenteraad. Donderdag 28 Juli a.s. nam. 7 uur komt de Raad der gemeente Stompwijk in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat: Notulen en ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde Raadsleden. Vaststelling ont- werp-plan van uitbreiding en onlwerp- Raadsbesluit, houdende verbod tot houwen en herbouwen. Voorstel tot bezoldiging v. d. heer J. H. Groenewegen, volontair ter Secretarie. Reclames belastingen. Verder voorkomende zaken. Geboren: Nicolaas Antonius, zoon van L. A. van Es en M. de Heij Jaco bus Johannes, zoon van M. A. van der Eraan en H. M. Lagerberg. Ondertrouwd: Cornelis van der Loos en Cornelia Angelina Jurgens An tonius Nicolaas v. d. Brink en Wilhelmi- na Petronella Hooijmans. veur. Geboren: Johannes Cornelis. zoon van A. H. Lagerberg en W. Gielescn. Ondertrouwd Leonardus Cornelis van Wijk en Gerarda Maria van Santen Marinus Johannes van Driel en Alida Adriana de Wilde. ZEGWAART. Schietwedstrijden. Bij de j.l. Zaterdag gehouden schietwedstrijden van het Bal juwschap Schieland op de banen te Rot terdam bohaalde onze Burgerwacht schit terende successen. In totaal weiden niet minder dan 21 prijzen behaald, ongeacht de 5 draagmcdailles verbonden aan den len korpsprijs. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Korps A (le klasse). Max. 300 pnt. Tijd per schutter 30 sec. 6 schoten. le prijs verg. zilv. med. en 5 draagmed. voor do schutters: Adr. v. d. Meer, W. Ceelen, Sj. Hoogma, G. v. Steijn, J. v. Steijn. Bovendien was Adr. v. d. Meer hoogste korpsschutter over den geheelen wedstrijd en won zoodoende den grooten zilveren beker met 57 pnt. in 23 sec. Korps B (2e klasse) Max. 300 pnt. Tijd per schutter 40 see, 6 schoten. 2e prijs zilv. plaquettemod. met 204 pnt. Schutters: A. de Wilde, A. Jonkers, C. Groenheijde, Cor v. Sittert, Ant. v. d. Meer. Salvovuur Korpswedstrijd voor klasse A. 5 salvo's. Max. 250 pnt. 2e Prijs zilv. med. 225 pnt. Schutters dezelfde als in deu korpswedslrijd A. tijdvuur tirailleur- vuur, 8 poppen in minimum tijd en patro nen: 3c prijs Bronzen med. Schutters de zelfde als in korps B. Ecvolver (Personeel Max. 50 pnt. 5 scho ten. Afstand 25 M.): lc prijs Sj. Hoogma 45 pnt., bovendien extfra zilv. med. als eereprijs; 3e prijs W. Ceelen 43 pnt.; 5e prijs G. v. Steijn 40 pnt. Vaste baan (Personeel Max. 100 pnt. klasse A): le prijs Adr. v. d. Meer 98 pnt. Serie's 49, 49. Steunserie 49. 3e prijs W. Ceelen 9S pnt. Serie's 50, 48. Steunserie 46. 4e prijs Sj. Hoogma 98 pnt. Serie's 50, 48. Steunseries 45. Vorder behaalden G. en J. v. Steijn een prijs in deze afdeeling. Vaste baan B: 5e prijs Adr. Jonkers 97 pnt.; 8o prijs O. Groenhoijdo 90 pnt. Hindernisbaan Hardloopen met ijzeren staaf in de hand en daarna snelvuur: 2e pr. Ant. v. d. Meer, 6e pr. J. v. Steijn, 8e pr. Adr. v. d. Meer, 9e pr. Sj. Hoogma, 11e pr. O. Groenheijde. Deze uitslagen bewijzen dat bij onze Burgerwacht uitstekende krachten zitten op het gebied van do schietsport en zijn tevens een bewijs dat door gestadigo oefe ning goedo resultaten zijn te bereiken. Moge dit een aansporing zijn voor de le den om zooveel mogelijk te oefenen vooral met het oog op de Provinciale wedstrijden in September a.s. die met scherp gehouden moeten worden. Do prijzen werden uitgereikt door den voorzitter van het Baljuwschap Schie land, den Edelachtbaren heer t. S. G. Bos, Burgemeester van Zoetermeer en Zog- waart, die begrijpelijkerwijze zeer ingeno men was met de prestaties van zijn Bur gerwacht. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De rooilijnen. Salarissen gemeentepersoneel. Maandagavond vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Do Voorz. opent de vergadering en leest het gebed. Daarna geschiedt voorlezing van antwoorden op eenige vragen, gesteld door raadsleden in een vorige vergadering. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukkeu. Verslag van den toestand van het Mid delbaar onderwijs. Zal ter visio worden gelegd. Verzoek van mej. N. Drenthen, om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de o. l. School Oudshoornscheweg. B. en W. stellen voor, dit ontslag eervol te verleenen. Aangenomen. Verzoek van het bestuur der Chr. H. B. S. om de maximum subsidie van 4000. waarbij overgelegd wordt de rekening 1926 en do begrooting 1927. B. en W. stellen voor de rekening en be grooting goed te keuren en de subsidie toe to slaan. Aangenomen. Verschillendo adressen betreffende de rooilijnkwestie. Zullen bij punt 7 worden behandeld. Adres van den heer A. Noomen, hou dende ontslagname als lid van den Raad. De Voorz. spreekt eenigo waardeerende woorden aan het adres van den heer Noo men en spreekt den wensch uit dat het hem verder goed zal gaan. Een adres van den Alg. Ned. Chr. Bond van Ambtenaren, van den Chr. Bond van personeel in puhlieken dienst en van den R. K. Bond van overheidspersonen, zal bij punt 8 worden behandeld. Nog is ingekomen een afschrift van een adres van den Voorzitter van het Stem bureau, waarbij de heer P. M. Muiswinkel, wordt licnoemd als lid van den Raad, in de plaats van den heer Noomen. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven voor de nieuw gekozen raadsleden. Nadat de vergadering een oogenblik is geschorst geweest, adviseert de commissie die met het onderzoek is belast, tot toela ting. Aldus wordt besloten. 2. Voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep to gaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij zij goedkeuring ont houden op het raadsbesluit d.d. 28 April 1927 tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1927. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. om den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen toepassing te verzoeken van art. 56, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. om adhaesio te betuigen aan het verzoek van do federa tie van Verecnigingen voor ziekenhuisver- pleging aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om do ver- pleegkosten in de academische ziekenhui zen niet verder te verhoogen. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van het gymnastieklokaal der Openh. School Oudshoornscheweg aan J. P. Abbinga c.a. voor het houden van schermoefeningen. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. om medewer king te verleenen voor verandering van de speelplaats bij de bijzondere school aan de Hooftstraat. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen va rooilijnen en het beschikbaar stellen van een crediet voor het maken van teekeningen daarvan. (Dit voorstel is in do vorigo vergadering aangehouden). Bij dit punt komen dan tevens in be handeling een motio van do Chr. Histori sche Kiesvereeniging, een adres van de commissie van bijstand voor het rooilijnen- vraagstuk en een adres van de bewoners van do Mandersloostraat. De hoer Meyer zegt, dat z.i. het belang van de gemeenschap te veel neerkomt op enkelo personen. Het is stellig waar dat de gemeenschap gediend wordt met deze verordening, maar lang niet allen dragen medo de lasten. De heer v. D ij k zou de uilvoering vat de verordening eenigszins anders wen schen. Het gaat z.i. niet aan dezo rooilijn to trekken ten koste van particulieren. Daarom heeft spr. een drietal amendomen. ten op het voorstel van B. en W. Ten eer ste zou spr. willen dat verandering aan puien, ramen of deuren niet gerekend zou den worden als nieuwbouw of verbouwing. Ten tweedo vindt spr. het billijk dat de schade van een nieuwe fundatie van den voorgevel door de gemeente wordt betaald. Ten derde zou spr. willen dat do vaststel ling van Eet Eecfrag voor de te vergoeden schade geschiedt door den Raad en hij niet overeenkomen wordt gesteld in handen van een commissie van arbit: r<\ De heer den Ouden vindt ...>t eerstq amendement van den heer van Jijk heeler maal niets nieuws. Spr. meent dat dit1 reeds in do verordening is opgenomen. Overigens gaat spr. geheel mei B. en W, mee. Alleen zou hij art. 27 sub 7 aldus ge lezen willen zien: Van deze ontheffing zijn, behoudens dispensatie van den Raad evenwel uitgesloten enz. Met de schadevergoeding gaat spr. niet mee. Er zijn op dat terrein veel voetangels en klemmen. Spr. zou willen dat de Raad zich uitsprak dat hij deze bezwaren wel voelde, maar daarvoor eerst een commissie werd benoemd die dan later met voorstel len kon komen. De heer Bergshoeff heeft verschillende bezwaren tegen de amendementen van den heer v. Dijk, maar toch kan hij zich ook gedeeltelijk daarmee wel vereenigen. De heer Herngreen gelooft ook dat het billijk is een schadevergoeding toe te ken nen, maar spr. gelooft toch ook dat zoo on voorbereid als men hier komt, maar niet zoo een twee drie, een regeling voor scha devergoeding in elkaar kan worden getim merd. Daarom kan spr. zich niet vereenn gen met het amendement van den heer v. Dijk. Spr. kan zich dan beter vereenigen met de motie van de Chr. Hist. Kiesvereeniging Spr. is verder geheel voor de voorstellen van B. en W. De Voorz. kan zich in hoofdzaak aan sluiten bij de commissie van Bijstand. Het lijkt spr. niet voorzichtig amendementen van den heer v. Dijk aan te neiuen. De kleine wijziging, dio do heer den Ouden zou willen, kan natuurlijk in overweging genomen worden. Dat de verordening moet gehandhaafd worden, spreekt vanzelf. In de herziening door B. en W. voorbereid, heeft men gepoogd zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet to komen. Wat de twee voorstellen van den heer v. Dijk betreft, van de aantasting van den eigendom, zegt spr. dat in de rooilijnkwostie eigenlijk geen eigendommen bestaan. Men wenscht scha devergoeding voor alle schade die berok kend wordt aan eigendommen die gesne den worden door de rooilijn. Maar waar is de grens van een vast te stellen tege moetkoming. Do nieuwe rooilijnen zijn werkelijk met do meeste zorg gekozen, zoodat men eigenlijk niets heeft gedaan dan den toestand te verzachten. Spr. zou daarom willen voorstellen eerst de rooilij nen aan te nemen. Dan kan altijd nog over de zaak van de schadevergoeding gespro ken worden Nadat de zaak nog lang eu breed be sproken is, zegt de heer van Dijk genoegen te zullen nemen met een toezegging van B. en W. dat de schadevergoedingskwostie nog nader onder oogen zal worden gezien. Daarna wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. 8. Voorstpl van B. en W. tot herziening van de loonen en salarissen van hot ge- meenlepersoneel. De heer Wolf vraagt of de werkvrouw van de Water- en Lichtfabrieken met dezo regeling tevreden is. Deze verdient slechts 4.en daar moet ze zeer veel voor doen. Spr. dringt aan op 1 verhooging. Do heer den Hertog zegt dat land, on tuinbouw en ook de industrie nog steeds do malaise doormaakt. Ook de gemeente is een werkgeefster, en de salarissen die zij toekent, komen uit de publieke kas. Spr. zou de salarissen van de gemeenteambte naren ook in den druk willen laten medo deelen. Wanneer men ziet wat de gemeen tewerklieden prestecron tegenover do fa brieksarbeiders enz., en daarbij vergelijkt de loonen en de voordeelen die do eersten genieten, dan is dit toch onevenredig veel. Do heer Veltkamp steunt het adres dat ingekomen is van do verschillende Bonden van Ambtenaren en zou do wijzigingen dio daarin worden voorgesteld willen toepas sen. Ook met de verbetering van do ziekte- uitkeering kan spr. ten volle meegaan. Spr. vraagt of daarbij niet vergeten zijn de vast- losse arbeiders, waarbij er zijn, dio 19 jaar dienst doen. Spr. zou ook willen dat do hoogere en lagere ambtenaren op éénzelfde lijn gesteld werden, wat vacantio betreft. Spr. stelt voor do wijzigingen toe to passen zooals de bonden van ambtenaren voor stellen. Do Voorz. zegt, dat B. en W. tegen dit voorstel zijn. Het college heeft hier nog lang en breed over gesproken en gelooft dat daarmedo do ambtenaren worden ge schaad in bun loopbaan Wat betreft het gezegde door den heer den Hertog, merkt do Voorzitter op, dat vergeleken met andere gemeenten, de sa larissen van het gemeentepersoneel bic» nog laag zijn. De heer Bol zou het bedrag dat deze re geling kost, graag gedekt zien door pon- sioenskorting. De heer v. Dijk had gedacht dat B. en W. zouden gekomen zijn met een algeheelo salarisregeling, maar daar ontbreekt nog al wat aan. Spr. zou verder willen, dat meer rekening gehouden was met het par ticulier bedrijf. Wat do pensioensbijdrage betreft, vindt spr., dat die door do betrok kenen zelf moet worden betaald, en dat daarvoor niet do gemeenschap moet op draaien. Hetzelfde zou spr. willen zeggen van de ziekteregeling en de kindertoeslag. Spr. stelt voor de pensioensbijdrage op do salarissen to verhalen. Do Voorz. zegt, dat wat betreft het ge zegde door den heer van Dijk, dat do sala risregeling niet algemeen was, B. en W. het heter dachten om de salarissen van do politie, dio de heer v. Dijk nóëmde, niet to herzien, omdat daar geen aanleiding voor was. Wat het overige betreft, zegt spr., dat de regeling getroffen is naar de toe standen zooals dio momentcel zijn. B. en W. kunnen niet meegaan met de beginse len van den heer van Dijk. De heer den Ouden verdedigt het voor stel van B. en W. en merkt op dat het ge zegde door den lieer den Hertog over do prestaties van do gemeentewerklieden do moraliteit van dezen naar beneden haalt. De heer Bergshoeff is het eens met den heer van Dijk.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7