ONS GEESTELIJK ERF. Ken onzer geliefkoosde spreuken is, dal wij het erfdeel onzer vaderen willen hand haven. Een andere, dat het nergens beter is dan thuis. Heide zijn op „Ons Geestelijk Erf van toepassing. Niet ten onrechte zegt de Inleiding toe het tijdschrift, dat dezen titel draagt, dat hel gebied der beschaving, waarop mis schien wel de rijkste vruchten te plukken zijn in elk geval iels heel-eigen Nedcr- Jandsch te verheerlijken is, van groolen invloed op de beschaving in de landen rondom, is: de Ncdevhndschc godsdiensti ge litteratuur. „Namen als Ruusbroec en Thomas He- merken van Kempen, oin ons tot twee der grootslen te bepalen, herinneren den kun- digen lezer al dadelijk, hoe diep het gees telijk leven onzer voorvaders op dat hun ner naburen heeft ingewerkt." Er gingen reeds stemmen op om te betreuren, dat Nederland zijn rijke schatten op dit ge bied niet voldoen»'!e ontgint, terwijl in de landen rondom allerlei wetenschappelijke ascetische en mystieke tijdschriften ont staan en bloeien. Het is een erfdeel onzer vaderen, dal wij moeten handhaven. Er was een tijd, dat Nederland in do geestelijke slroomingcn leiding gaf, dat met eere kon worden gezegd: Hollandia docct. Onder velerlei opzicht wordt ook thans Katholiek Nederland ten voorbeeld gesteld, maar in do ascetische en mystische litera tuur kan men dit vooralsnog niet doen. En toch is dit de diepste ondergrond van het geestelijk, van het katholiek leven. Als Nederland onder zooveel opzichten een voorbeeld stelt aan de Katholieken der ge- heele wereld, dan is dit niet anders te verklaren, dan doordat er innerlijk een warm opgewekt Christelijk leven is, dat er veel liefdo is tot God, dat er prijs gesteld wordt op-het verkeer met God, dat men be langstelling heeft voor al hetgeen daarvan de heerlijkheid in het licht stelt. Dat er dan ook lijdelijk misschien frekkelijr weinig aandacht geschonken is aan een meer wetenschappelijke en ge schiedkundige behandeling van onze eigen geestelijke literatuur, behoeft ons niet te zeer te verontrusten. De tüekenen dos tijds zeggen luide, dat die belangstelling groeit en neg sneller zal groeien de eerste jaren. God herneemt zijn plaats in de aan dacht van het Nedcrlandsche volk, vooral in de aandacht van het meer ontwikkelde Nedcrlandsche rolk. Naast de duizenden, die zich krampachtig aan den greep van het almachtig Oneindige trachten te ont worstelen en het oog dichtknijpen voor het groole licht, waarvan zij de weerkaatsing in zijn spiegelbeelden niet willen beschou wen, staan tienduizenden, dia God weder stellen in het middenpunt der aandacht en begrijpen, dat de hoogste glorie van Ne derland gelegen is in de herleving van de Godsidee in kunst en literatuur, zooals deze er eens ieef.de ln ecuwen, die achter ircaeruiiiu ueuii uien irtfK naar rrer Goddelijk nooit geheel gemist, maar nie mand zal ontkennen, dat die trek thans gelukkig, weer sterker en sterker wordt, vooral bij vele meer f ntwikkelden. Bij de involging van dien trek hand haaft Nederland niet slechts het erfdeel zijner vaderen, maar slaat tevens op het erf, dat die voorvaderen het hebben schonken als het mooiste tehuis, waar hef; met God als Vader leven kan. Als wij de namen herhalen van een Ruusbroec en Thomas van Kempen, daal- bij denken aan oen Servatius en Lamher tus, aan een Beatrix van Nazareth en een Iïadewych, aan den goeden Kok van Groe- nendaal en een Jan van Schoonhoven, aan oen Geert Grootc en een Zerbolt van Zuf fen, aan oen Gerlacb Petorsz. en een Hen drik Mande, aan een Liduina van Schie dam en een Bertken van Utrecht, aan een Dionysius den Karlhuizer en een Pater Brugman, aan een Nicolaas van Esch en een Petrus Ganisius, ja, dan zien we, dat Nederland nog een ander verleden heeft dan van oorlog en handel, dat naast do worsteling om het stoffelijk beslaan er een worsteling is geweest om de hoogste gees lelijke goederen en dat ook onder dat op- zich Nederland eens groot is geweest. Het zou niet moeilijk zijn, eene heele reeks getuigenissen aan te halen, welke lui de erkennen, dat in de heerlijke uitingen van Katholiek leven in de middeleeuwen een stuk van Nederlands grootste glorie ligt. En dan mag ik er bijvoegen, dat niet de Katholieken zelve dit steeds het meest luido hebben gezegd, daaraan de meeste aandacht hebben geschonken. Het is wel eenigszins beschamend, moeten zeggen, dat de Katholieken opmer kelijk weinig aandacht daaraan hebben geschonken en tal van Protestanten ons op de schoonheid «lezer vaderlandsche tra ditie hebben moeten wijzen en gelukkig hebben gewezen. Ik behoef slechts do na men te noemen van oen Clarisse, een Moll, een Acquoy. een Kühler. een Jostes, een Prof. de Yooijs, een Albert Ilymc om de genen, die meer in deze literatuur bekend zijn, tot de erkenning te dwingen, dat de Katholieken verre achter bleven. En toch, wat hadden ze het, mits het evenveel lief.le en toewijding, kennis en vorschingsgaven toegerust, veel beter en mooier kunnen doen. Hoeveel onbegrepen schoonheid ligt er Dog. Hoeveel is nog on ontgonnen, hoeveel door beter ontginning veel rijker (e maken. Herhaaldelijk is er van Katholieke zijde over gesproken, dat er in deze richting iets gedaan moest worden, dat den achterstand zoo niet ineens, dan toch geleidelijk deed jn halen. Er zijn al heel wat plannen overwogen cn gesmeed. Er is ook al het een en ander gedaan. .Met erkenning noemen we namen als die van Dr. Soengen, Prof. Dr. Willem de reese. Pater Kruitwagen. Pater Dr Rey pens, Pater Dr. van Micrlo, Dom Huyben, I ater Prof. Dr. van Ginnekcn, Dom Ver- kade, Maria Hiiffer, Pater Molenaar, Pa- er Dr. Lampen, Pater Hieronymus Ron- J gen, Pater Dr. Stracke, Zuster Hildegar- 1 de, en we zouden nog dankbaar kunnen voortgaan met het opnoemen van perso nen, die een gedeelte van onze oude schat ten blootlegden. Maar we zijn er nog lang niet, willen we i-ict alleen zelve een kijk hebben op het geen onze vaderlandsche letterkunde aan uitingen van een prachtig geestelijk leven te genieten geeft, maar ook andersdenken den door de schoonheid dier bij uitstek ka tholieke cultuur nauwer en nauwer aan ons binden. Er zijn er die hunkeren naar het schoon ste in het geestelijk leven. Hier is voor ons, Katholieken, iets heerlijks te doen, het schoonste te doen kennen, dat ons Geloof biedt, liet innig verkeer der ziel met God in al zijn verschillende vormen en in zijn meest verscheiden uitingen, van het ge wonen ascetische leven tot het hoogste door God begenadigde mystieke. Er is helaas, zulk een hopelaas gebrek kig inzicht in deze vormen van verkeer met God, dat het dringend noodig is, aan de bronnon zelve te gaan putten en in de producten van onze vaderlandsche letter kunde waarvan om vorm en taal zulk een bekoring uitgaat, te laten zien, hoe die grootmeesters de zielegemeenschap met God hebben verstaan en in welke bewoor dingen zij die hebben vastgelegd. Zoo moge herbloeien, wat eens zoo schoon was in ons vaderland. Er is een daad gesteld. Een groep mannen nit Nederland België hebben zich onder dit opzicht één gevoeld, broeders van eenzelfden stam, broeders met dezelfde glorierijke traditie van bet oude vaderhuis. Niet aanstonds kunnen zij overgaan tot een wetenschap pelijke uitgave van allerlei oude bronnen, niet aanstonds kunnen zij de geschiedenis schrijven van hetgeen wij do Nederland- schc godsvrucht, Belgic liever de Neder landsche vroomheid noemt, beiden beschou wen als „Ons Geestelijk Erf". Zij meenden het bost te beginnen met een tijdschrift, waarin geleidelijk wordt verder gegaan en schacht voor schacht, voet voor voet onze geestelijke goudmijn wordt ontgonnen, tot dat het materiaal in zulk een Tijkdom en overvloed voor ons ligt, dat tot samenvat ting en algemeen overzicht kan worden overgegaan. De Redactie mocht als Eerevoorzitter begroeten in België Zijne Eminentie Kar dinaal van Roev, in Nederland Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop van Utrecht, wel een bewjis, dat het streven tot in de aller hoogste kerkelijke kringen waardeering vindt en wordt aangemoedigd. Bovendien hebben wel bijna alle Provinciale Over sten der onderscheiden Orden en Congre gaties in Nedrland en België een vertegen woordiger als medewerker aangewezen, zoodat op dit zoo bij uitstek geestelijk en daardoor universeel terrein algemeene me dewerking is verzekerd en daardoor een zekere volledigheid op den duur mag wor den verwacht. Uit dit groot aantal mede werkers is tenslotte een Redactie-comité samengesteld voor de helft uit. Nederland, voor de andere helft uit België gevormd. - Neder land Dom. Huyben O.S.B. te Oosterhout, Van het tijdschrift „Ons Geestelijk Erf" zijn thans de twee eerste afleveringen ver schenen. Twee andere afleveringen maken dit jaar het eerste deel volledig tot een boek van ruim 450 blz. Pater van Mierlo spreekt er in over het ontstaan en het we zen der Germ-aansche Mystiek, Dom Huy ben verdedigt tegen Pater van Ginneken Thomas van Kempen als den schrijver van de Navolging van Christus, de Kruis heer L. Emond doet eenig licht vallen op de vereering van Maria in do oude Orde van het H. Kruis. Pater Dr. Willibrord Lampen en Dom. Huyben schrijven beiden over een ouden Franciscaan, Bartholo- meus, den Engelschman bijgenaamd, naar het blijkt van niet geringen invloed op on. ze letterkunde, terwijl eindelijk Pater Dr. Reypens van een tot beden weinig beken den broeder Gheraert Appelmans, vermoe delijk een kluizenaar uit de jaren om 1300, een prachtigen uitleg geeft van het Ouze Vader. In de tweede aflevering komt Pater Reypens op den persoon van den schrijver terug, waarbij diens belangrijkheid nog scherper in het licht treedt. Pater Dr. Wil librord Lampen geeft vervolgens een over zicht over de vQreering van den H. Os wald in de Nederlanden, Dom Huyben ver volgt zijn studie, bovengenoemd, over Bar- tholomeus „den Engelsman" en zijn in vloed in de Nederlanden, terwijl zijn orde broeder Dom Lindeman uit een Egmondsch afschrift van een Utrechtsche kloosterkro niek ons in een korte levensschets van twee kloosterzusters een merkwaardigen kijk geeft op het kloosterleven in een twaa'Jde- eeuwsche abdij in de Nederlanden, Oost broek bij Utrecht. Bijzonder merkwaardig is eindelijk „Die Materie van den Sonden" door Prof. Dr. de Vreese, waarin hij dc beschrijving geeft van een oud handschrift dat 'u bloemlezing kan heeten o'ver de zonde en haar straffen genomen uit allerlei beken de oude Nedcrlandsche of in Nederland zeer verspreide Latijnscho werken. Het Hs. is afkomstig uit het klooster Gaesdonck bij Goch, doch schijnt overgeschreven in liet klooster Sint-Pieterswiel te Zaltbommcl. Kroniek en Boekbespreking over hetgeen in do geestelijke literatuur met betrekking tot de Nederlanden verschijnt, bekronen en vervolledigen de uitgave. Uit deze opsomming moge men hegrij pen, hoo van alle zijden, door allerlei be voegde medewerkers het belangrijke uit onze geestelijke literatuur wordt samen gebracht als in een museum van onze va derlandsche geestelijke glorie. Met een verzoek zou ik deze mededee- ling willen besluiten. Het streven van re dacteurs en medewerkers zal zeker in broe den kring waardeering vinden. Zij ontvin gen er reeds de meest ondubbelzinnige be wijzen van. Maar or is meer noodig. Een tijdschrfit moet meer hebben dan bewonderaars en verheerlijkers, hoezeer het die waardeert en hoogschat, het moet lezers hebben, abonné's. Ik kom niet vra- de aandacht op vestigen van 3e velen, die 1 belang stellen in den bloei van het geeste lijk leven in Nederland in heden en ver leden, opdat zij, die het belang der uit gave begrijpen, niet aarzelen ze te steunen, door een abonnement? dat voor Nederland niet meer dan dan J 5.zegge vijf gul den bedraagt. Redactie en Administratie vergaderen Maandag en Dinsdag te Antwerpen in het O. L. Vrouwencollege der Paters Jezuieten aan do Frankrijklei. Wie verblijdt ons daar met een abonne ment, opdat we verder kunnen. Een briefje of een briefkaart aan mijn adres le Nij megen, Kronenburgersingel 31, of aan Dom Huyben, Benedictijner-abdij to Oos terbout, kan hetzelfde bereiken. Wij zullen ons gaarne belasten met het overbrengen van een lange lijst nieuwe abonné's. Wij willen niet klagen over deelname in deze toch zeker voor velen zeer sympathie ke uitgave, maar mogen evenmin verhelen, dat op de lijst nog vele namen ontbreken, op welke wij een stille hoop gevestigd had_ den voor deze onderneming. Wellicht ontging de verschijning van het tijdschrift hun aandacht. Moge deze medc- deeling hen er toe doen besluiten, zich on verwijld onder de abonné's van „Ons Gees telijk Erf" te scharen, opdat bereikt wor de het mooie doel: in wijden kring bekend te maken, hoeveel schoons, hoeveel heer lijks Nederlands verleden nog verborgen houdt aan schallen van geestelijke litera tuur, opdat daardoor niet slechts de oude glorie van Nederland op dit gebied her- leve, maar uit de herleving van die litera tuur ook een herleving van de oude gods vrucht volge. Laat Nederland zijn geestelijk erfdeel handhaven en wij ons allen thuis'voelen in „Ons Geestelijk Erf". TITUS BRANDSMA, 0. Carm. Nijmegen, 20 Juli. UIT DE OfiflGEViMG KATWIJK. Personalia. Voor het Mulo-examen is le 's-Gravenhage geslaagd de heer J. W. Hofman. LISSE. Aanrijding. Te ongeveer half twee werd gisterennamiddag de werkman A. F. ter hoogte van „De Wolf" op den Stations weg aangereden door een vrachtauto. Het rijwiel van F. werd vernield terwijl hijzelf behalve ernstige ontvellingen een schouder fractuur bekwam en wel van dien aard, dat hij voorloopig de eerste 14 dagen geen werkzaamheden mag verrichten. Tegen een autobestuurder, is door rijksveldwachter Boerman proces-verhaal opgemaakt, daar bleek dat de remmen niet in orde waren. „Hesrwonncn Levenskracht". Ten bate van „Herwonnen Levenskracht" wer dén Zondagmiddag tijdens de voetbal liefdadigheidswedstrijden bloempjes ver kocht waarvan de opbrengst f 63.97 be droeg. Personal ia. -Voor het Mulo-examen is Parijs. ROELOFARENDSVEEN. Vcctbal. Het is D.O.S. Zondag niet gehikt een overwinning tegen de sterke Vivanti-ploeg te behalen. Doch wij kun nen op een zeer vlugge en spannende wed strijd terugzien. Vivanti wist echter door een 6-tal doelpunten meester van het ter rein te blijven, alhoewel D.O.S. een zeer goeden wedstrijd speelde. Met de rast wist Vivanti een 20 voorsprong te behalen. Maar direct na de rust weet D.O.S. er 21 van te maken. Maar Vivanti zit ook niet stil en weet de stand op (e voeren tot 32. Nu volgt er eenig middenspel, en, als er nog ongeveer 20 minuten te spelen ziju, heeft Vivanti nog driemaal hel net gevon den, waartegen D.O.S. nog tweemaal doel punt. Hot einde komt alzoo met een ver diende overwinning voor Vivanti met 63 De leiding was hij scheidsrechter r. Klink wederom in goede handen, Houdt zoo vol D.O.S.-mannen. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge- meento vergadert op Vrijdag, 29 Juli, des namiddags te 8 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken, 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuwbenoemde raadsleden, 3. Benoeming commissie nazien gemeenterekening 19^6 enz, 4. Voorstel om in te trekken de ver ordeningen op het beheer van de Gas-, Waterleiding en Badhuisbedrijven en deze opnieuw vast te stellen, 5. Voorstel om een credi'et toe te staan voor vernieuwing van de Voorstraat, 6. Suppletoir-kohier Hon denbelasting 1927, 7. Voorstel tot aangaan overeenkomst met den heer A. J. Turion inzake rooilijn, 8. Idem inzake verzoek Chr. school om vergoeding ex. art. 72 der Lageronderwijswet, 9. Idem inzake verzoek Bomvveroeniging „Onze woning", om toe staan voorschot, 10. Id. tot het aanbren gen van hrandwekkers, 11. Besluiten comp tabiliteit, 12 Beschikking op verzoekschrif ten schoolgeld. Ondertrouwd: C. van Egmond 27 j en J. Pol 29 j. G. Vermeer 24 j. en D. de Best 20 j. Gehuwd: J. A. v. d. Burg en G. M. P Grundeken D. A. Th. de Groot en G. van Leeuwen. SASSENHEIM. Personalia. Voor het Mulo-examen te 's-Gravenhage zijn geslaagd: P. K. Luyk. H. le Slercq, J. v. d Kwaak. G. J. Nieu wen hoven. VOORHOUT. Perscnalia. De eerw. zuster Camilla fmej. de Bruijn), van de orde der zus ters Franciscanessen alhier, is geslaagd voor het Staatsexamen koken en voudings- leer. Gemeenteraad. Be raa.d dezer ge meente is op Vrijdag 29 Juli a.s. dos avonds kwart voor acht uur in openbare ergadering bijeengeroepen ter behande ling van de navolgende punten: notulen, ingekomen stukken, goedkeuring der reke- stel van Burgemeester en wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 9 Ja nuari 1927 en het vaststellen van een ver ordening, begrootingswijziging 1927 en be- zwaarsoliriften tegen aanslag schoolgeld. WASSENAAR. Deer een auio gegrepen en gedcod. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van Zuidwijk, gebeurde gisterenavond een ern stig auto-ongeluk. De echtgenoote van den metselaar van A., die per rijwiel het Am- monslaantjo afkwam en den weg wilde oversteken, werd plotseling gegrepen door een luxe auto, welke met groole snelheid naderde. Zij was op slag dood. Het lijk werd per ziekenauto naar het gebouw van het Groene Kruis overgebracht. De overle dene was moeder van 4 kinderen. Nader verneemt het „Vad.", dat de auto met zeer groote snelheid in de richting Wassenaar re^d. In den wagen bevond zich, behalve de chauffeur, een dochter van den heer R. uit Nijmegen, dio in gezelschap van een juffrouw een pleiziertocht maakte. Men was van plan gisteravond Schcvenin- gen te bereiken, om daar den nacht door to brengen. Hoewel de chauffeur krachtig remde, toen hij bemerkte, dat mevr. v. Aken, links uitweek naar het rijwielpad, kon hij de aanrijding niet voorkomen. Mevr. v. A. werd over den berm heen, die rijweg en rij wielpad scheidt, geworpen op dit pad. Zij bleek op slag gedood te zijn. De chauffeur was zoo onder den indruk, dat hij niet in staat was den auto verder te besturen, zoodat mej. R. den wagen naar de garage Den Deyl reed, waar hij door de Wassenaarsche politie in beslag werd genomen. De chauffeur werd aangehou den, maar na verhoor heen gezonden. Te gen hem is proces-verhaal opgemaakt. Het lijk van mevr. v. A. is naar haar woning aan de Kerkstraat vervoerd. WOUBRUGGE. Perscnalia. Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier is benoemd de t eer C. Versteegt te Hillegom. DE RUGSTREEK BOSKOOP. Ongeval. Zaterdagmiddag kwam de motorschipper de L. bij het lossen zoo danig te vallen, dat hij een ernstige wond aan een zijner beenen bekwam. Door een aanstonds ontboden geneesheer werd de wond gehecht. De L. zal er met eenigc da gen rust wel af zijn. gen om geldelijkon steun voor deze uit- ning 1925 van de gezondheidscommissie te ga\e, al zou die zeer gemotiveerd zijn om 1 Alphen a. d. Rijn, aanbieding der gemcen- het hooge belang er van. Ik kom er slechts (o rekening over het dienstjaar 1926, voor- STftDSMEUWS SFQQRWEGGNGEVAL. Twee locomotieven klem gelocpen. Hedennacht te even half twee is nabij het staticnsemplacement alhier een klein spoorwegongeval gebeurd, dat gelukkig zon- dcr ernstige ^ongelukken is afgcloopen. - tagewagen reed, waarop Inen bezig was werkzaamheden te verrichten aan de bo venleiding op de baan Den HaagLeiden, dus het linkerspoor vanuit Leiden, ter hoogte van de Gevangenlaan een wissel wilde passeeren, kwam tegelijkertijd de locomotief van een goederentrein van een zijlijn op het hoofdspoor. Daardoor zijn de beide machines zooge naamd klem geloopen. Een der locomotieven kwam naast de rails te staan, doch daar geen van beide machines groote vaart had, liep het onge val gelrekkelijk good af. Wel werd de hoofdlijn Den HaagLei den versperd en tengevolge daarvan ont stond er in den loop der vroege treinen groote vertraging omdat slechts over en kel spoor van Den Haag naar Leiden v.-v. kon gereden worden. Enkele treinen wer den uitgeschakeld, terwijl o.m. de D. trein no. 7, die om 9 uur van Amsterdam naar Parijs moest vertrekken over Nieuwersluis werd geleid. Ook zijn enkele treinen van Amsterdam via Gouda naar Den Haag ver trokken. Te 9.35 uur was het versperde baan vak weer vrij en kon liet treinverkeer weer een normaal verloop hebben. Persoonlijke ongelukken zijn er nief voorgevallen. Wet is er materieele schade. ZITA-VEREENIGING. Eerste steenlegging Margarita van Ccrfcna- stichting. Morgenochtend zal de eerste-sleen- legging plaats hebben van .den bouw voor do af deeling Margarita van Gortona-stich- ting. Ten 8 uur is er een gezongen H. Mis in de Hartebrugskerk, waarna om 11 uur de eorste-steen-legging aan den bouw Haag weg 47 zal plaats hebben. Voor ieder, die sympathiseert met hot goede doel der vereeniging nl. opname en bescherming van ongehuwde moeders en verpleging van zuigelingen zal gelegenheid bestaan tot het leggen van oen steentje. Wij hopen, dat velen hiervan gebruik zullen maken. Men hoort bij een bouw zoo vaak klagen, ■dat de kosten zoo hoog zijn, dure materia len, arbeidsloon enz. Ook hier is dit het ge val. De kosten zijn zeer hoog, zelfs voor dc vereeniging niet te dragen. Ieder kan hier helpen en helpe dus! Eerslens spaart men het arbeidsloon uit en de steen is voor nie mand te duur en op het werk verkrijgbaar; trouwens de koopprijs daarvan wordt aan een ieder zelf overgelaten. Dc metselaars zullen het niemand kwalijk nemen, dat hun het werk uit handen genomen wordt. Tot nu toe had men in bet metselvak geen vrou welijke concurrentie te duchten. Doch nu de dames tegenwoordig zulk een groot aan deel in het publieke leven, in den opbouw der maatschappij op welke wijze dan ook hebben, is het te verwachten, dat ook zij morgen aan dezen opbouw ter dege mede zullen helpen en menig steentje zullen met selen. Verkocp van panden. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der Zita-vereeniging de panden Koordeinde LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdiens apotheken wordt van Maandag Juli as. tot en met Zondag 31° waargenomen door de apotheek van heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18 foon 523. 44 en Noordeinde 54 in gebruik als ]t room en damespension verkocht. 't Is niet de bedoeling, om beide noemde instellingen op te heffen; het stuur der Zita-ver. is voornemens, één der pand daarvoor aan te koopen, tci de zoo de exploitatie goedkooper te ken. Het pand Koordeinde 44 (lunchro blijft in gebruik, totdat- er een ander p is aangekocht. Het is de bedoeling van den kooper, heer H. Walenkamp, om de panden winkelhuis in te richten. ST. PANCRATIUS-PATRONAAT, Naar wij vernemen, ligt het in kctn nemen, om hot St. Pancratius-patrorj dat nu is gevestigd Hooigracht 18, oïsi brengen naar de Maria Gijzensteeg, waar het tegenwoordige St. Josepl zal worden vergroat, doordat eonige naast liggende perceelen, nu als verhuurd, daarbij zullen worden geti Dezo verhuizing zal voor het pal een verbetering beteekenen, daai-de veel grooter zal worden. Het pand op de Hooigracht zal scliijnlijlc worden verkocht. MIDDENSTANDSCENTRALE. Een gecombineerde vergadering vai besturen der Leidsche afdeelingen vs» neutrale rniddenstandsvereeniging, christ. middenstandsver. en De I heeft Maandagavond besloten, tot bet richten van een middenstandscentrak De samenwerking, die er tusschen dei middenstandsorganisaties bestond, is door officieel gewerden. In genoemde centrale hebben zittin| voorzitters van ieder der due vereen gen en twee uit en door het bestuur» wijzen andere bestuursleden. St. Josephs-Gezellen-Verecniging. Keulse he Reis 1927. Zondag 24 Juli 15 „Als iemand verre reizen maakt, kan hij wat verhalen". Dat onderve wij ook en daarom waren we Zonda; tcr.d al vroeg op en dus op tijd in dr van naam zoo goed bekende Minoi kerk, waar Adolf Kolping eens Rector en voor welk gebouw het niet minder kende gedenkteeken staat van den grt Gezellen vader. Om zeven uur droeg daar onze Praeses, aan het ter onzer eere vei en verlichte St. Joseph-altaar, war Adolf Kolpings stoffelijk overschot een H. Mis op. waaronder Algoroeei Communie. Als bijzondere ondersch. droeg Kap. Kemperman bij deze dienstoefeniug het kasuifel, dat Adolf ping van Pius IX ten geschenke heel kregen. Het was een indrukwckl plechtigheid cn spontaan zongen we na. „Bij Kolpings Graf". Ka een gebruikelijk ontbijt woondf de Hoogmis bij in den Dom, het werk van bouwkunst. Ter gelegenheid de herdenking van de overbrenging dc reliekschrijn van de H. Drie Konir genoten we van een plechtige H. Mi; schitterenden- zang. Toen heeft Dr. „Kattermann", de raal-Sccretaris van het Gezellcnved ons naar vroolijke gewesten gevoerd werd getoast en gezongen op Keula Leiden en waar we maar al te vroeg ten scheiden voor de versterking vai inwendigen mensch. Een autobus heeft ons daarna K« doen zien cn ons bewonderend doen voor zooveel architectonische schooi waarna we per electrische tram naar nigswinier vertrokken ter be zicht van de promenadeplaats der Keulsck geving. Dadelijk dachten we aan Sd ningen, maar de bestijging var Drachenfels bracht ons dadelijk wee: dc werkelijkheid. Per tandradbaan hel we dc hoogte bereikt en genoten vas verrukkelijke panorama van de omgt' Tegen den avond ruimde do lucht tol geheel van zacht blauw satijn en wc naar Godesberg ter bijwoning vat groote Wereldthcater van Caldcron Barca. Waar diverse dagbladen en periods met kundige pen dit schouwspel hr! beschreven, wagen we ons niet aan gedetailleerd verslag. Maar wel dm we verklaren dat het spel op onJ machtigen indruk heeft gemaakt. Te den van Gods heerlijke natuur le wo: voorgehouden de levenswaarheden op en indrukwekkende cn kunstige wij? een voorrecht, en de les, welke er in ven wordt, ons ten nutte te makes onze taak moeten zijn. In deze stemming hadden we een I lijke nachtrust genoten. Unifcrmc benaming van kcopwaar internat ionaal S poorwegverkeer. Bij het spoonvegtransport worden de beambten verschillende moeilü" ondervonden doordat de handel, de si wegautoriteiten en de douanebeambten steeds dezelfde benaming geven aan f verzenden goederen. Dat vertraging transport daardoor mogelijk is worflW klaarbaar. J De internationale Kamer van hi handel werkt thans samen met de w Internationale des Chemins de Fer oc internationale dictionnaire same11 stellen. liet is op aandringen dier In,ertJ nale Kamer dat do Kamer van Koof; del te Leiden zich wendt tot alle hJ® ren en verzenders in haar district ntf verzoek haar le willen opgeven bij benaming men moeilijkholen heeft 0

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2