VRIJDAG 22 JULI 1927 No. 5624 18e Jaargang eC^idócli^Sou^omt (ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL ome Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal snco per post I 2.95 per kwartaal, il Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- ijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- [betaling. Afzonderlijke nummers 5 cL, met Geïllustreerd odagablad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTÏ Gewone advertentlSn SO oenl per regel Vooi Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van bet tarief berekend r Kleine advertentlönf van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnnr en ver huur, koop en verkoop 10.50. NUMMER BESTAAT BIT DRIE BLADEN. BUITENLAND Oostenrijk NA DE WEENSCHE ONLUSTEN, jen Weenen als zetel der Bondsregeering. Een cfisoh der Tiroolsche boeren, vertrouwenslieden der Tiroolsche ren hebben in een door hen gehouden jadering den eisch gesteld, iden zetel bondsregeering uit Weenen naar een iere stad over te brengen, ten einde de fhankelijkheid der regeering te waar- jen. Toorts wordt uit Weenen gemeld, dat het !uur van den Oostenrijkschen Rijksboe- bond een resolutie heeft aangenomen, irin de kwestie-Weenen als een inter- ionaal probleem bestempeld wordt. begrafenis der gedoode politie-agenten. d de „Gedachtniskirche" op de centrale raafplaats te Weenen, vond gisteren- Gidag in tegenwoordigheid van bondspre- :nt Hainisch. bondskanselier Seipel en iliepresident Schober, de bijzetting der bij de onlusten gedoode politiebeamb- T plaats. Tevens weid het stoffelijk over- it ter aarde besteld van een luitenant het bondsleger, die in burger over het i voor het Paleis van Justitie liep en rbij door een kogel doodelijk werd ge- fen. Sterke politie- en legerafdeelingen ezen den dooden de laatste eer. Ook gemeentebestuur van Wenen was ver- nwoordigd. aterdag vindt waarschijnlijk een twee- nassabegrafenis van dertig doode bur- Naar rechtsche afweerbonden in Oostenrijk. verband met de jongste gebeurtenis hebben verschillende rechts-radicale nisaties een gemeenschappelijken op- gepubliceerd. om te komen tot oprioh- van afweerbonden. et aantal dooden is thans tot meer dan gestegen, dat der gewonden bedraagt 1000. 'resburgsche communisten In de val. communisten te Presburg (Tsjecho- rakije) hadden een meeting georganl- om uiting te geven aan hun sympa- voor de Weensche arbeiders. De ing werd echter door de politie verbo- doch niettemin trokken verschillende pen communisten naar het gerechtsge- r, waar zich eenige hunner aanhan- in arrest bevonden. Stormachtig ver- ien de betoogers de vrijlating der resteerden, terwijl zij tevens eischten iet gebouw te worden toegelaten, in hun eisch werd onmiddellijk gevolg ren. De poort werd geopend en de mraisten stroomden naar binnen. Daar !en zij evenwel door politiebeambten ülllj ncht en met bewamen spoed achter en grendel gezet. Zij zullen wegens i>aar geweld en bedreiging worden ver- L Engeland Zwart bezoek te Londen. esident King van Liberia, heer Charles Dunbar Burgess King, periode 1924192S president van rnbliek Liberia, vertoeft op het oogen- na een bezoek aan Parijs, te Londen, tin de „Daily News" aanleiding vindt, en ander te vertellen van deze neger- 'liek, die aan de westkust van Afrika lemd ligt tusschen Sierra Leone en de kust. 1821 werd voor het eerst een poging om een oplossing te verkrijgen van egerwaagstuk in Noord-Amerika en ertijd den negers een grondgebied chaffen, waar zij volkomen onafhan- eid zouden bezitten. In genoemd vestigden de eerste negers zich aan de eperkust en naarmate meer negers Afrika trokken, breidde het grondge- ïich uit, zoodat de republiek zich uitstrekt over 95.400 vierkante K.M. bevolking van ongeveer anderhalf waarvan slechts 180 blanken, de negers bevinden zich echter twaalfduizend, die van Amerikaan oorsprong zijn en alleen dezen mogen esrecht uitoefenen en vaststellen, wol inwoners gedurende zes jaar zitting nemen in den senaat en wie deel uitmaken van de uit zeventien leden Kamer. 1847 werd Liberia geheel onafhanko- klaard van de Vereenigde Staten en een grondwet, die in hoofdzaak met V. S. overeenkomt. De naam van fdstad, Monrovia, is afgeleid van m van president Monroe, den be- opsteller der Monroeleer. 1917 verklaarde Liberia Duitschland log, vier soldaten sneuvelden totaal strijd, doch daartegenover ging de vloot der republiek, bestaande uit el bewapend stoomschip, verloren, transportwezen laat er veel te wen- schen over. Spoorwegen ontbreken geheel en al en de wegen zijn er in een dermate deplorabelen toestand, dat den vrachtauto's slechts een kort leven beschoren is. Het is voornamelijk ter oplossing van het wegen- vraagstuk, dat de president thans een be zoek aan Engeland brengt. Wat de hoofdstad des lands betreft, de grondstoffen, waarvan de huizen zijn op gebouwd, bestaan hoofdzakelijk uit petro- loumblikken en gegolfd plaatijzer. Het voornaamste hotel kan slechts weinig gas ten onderdak verschaffen en geniet groo- ler vermaardheid wegens de groote hoeveel heid roomijs, die er verorberd wordt. Dit laatste is trouwens niet te verwonderen, daar de temperatuur van dit vijf graden hoven den evenaar gelegen land meestal om de honderd graden Fahrenheit zweeft, Ten slotte zij vermeld, dat de voornaam ste exportartikelen koffie, palmpitten en rubber zijn. Roemenië. DE TROONWISSELING. Koning Michael. Een vorst in matrozenpak. Omtrent de Woensdag in verhand met het overlijden van koning Ferdinand van Roemenië te Boekarest gehouden zitting van de National^ Verga dering (de vereenig- ide zitting van Kamer en Senaat) kunnen nog de volgende bijzonderheden worden ge meld: Woensdagmiddag te half drie arriveerde de jonge koning Michael in gezelschap van zijn moeder prinses Helena, en de koningin weduwe Maria in het slot te Cotroceni, van waar het gezelschap zich door een dichte haag van militairen naar het parlements gebouw begaf, stormachtig door de menigte toegejuicht. De jeugdige koning was gekleed in een wit matrozenpak, prins Nicolaas in de uni form van marine-officier en koningin Ma ria in diepen rouw. In het parlement waren de afgevaardig den van alle partijen in zeer grooten getale verschenen TTot voorzit'ArschaD werd ge voerd door iden president van den Senaat. Hij deelde aan de Nationale Vergadering het overlijden van koning Ferdinand mede gd verklaarde vervolgens, dat Michael den troon van het Roemeensche koninkrijk had Op dit oogenhlik betrad de jonge koning de zaal, van alle banken met applaus be groet, waarna de leden van den regent- schapsraad den eed op de grondwet af- De zitting, die slechts kort had ge duurd, wend vervolgens gesloten. Kanon schoten verkondigden de troonsbestijging van koning Michael I en de overneming der souvereine macht door den regentschaps- raad. De regeering is voornemens te zijner tijd naast den triomfboog van koning Carol een gedenkteeken voor koning Ferdinand, den eersten koning van Groot-Roemenië op te richten. Zondag begrafenis. Met een specialen trein arriveerde Don derdagochtend om negen uur alle leden der regeering te Sinaja. Kort daarop werd een ministerraad gehouden, waarin besloten werd de begrafenis tot Zondag uit te stel len, opdat de uit het buitenland aangekon digde missies nog tijdig voor de begrafe nisplechtigheid kunnen arriveei^n. De Minister van Justitie heeft gisteren het testament van koning Ferdinand ge opend, benevens een brief, dien de overle dene kort voor zijn dood aan den premier Bratianu heeft geschreven; hierin wordt door den koning bevestigd, dat Carol's uit sluiting van de troonopvolging op recht matige wijze geschiedt en definitief is. Om één uur gisterenmiddag werd het stoffelijk overschot op de affuit van een kanon naar het station overgebracht, om vandaar naar Boekarest te worden ver voerd; het werd door leden der regeering het stationsgebouw binnengedragen. Aan alle stations van Sinaja tot Cotroceni wachtten autoriteiten, geestelijken en schoolkinderen den trein op. De trein stop te slechts eenmaal, namelijk to Ploessy, terwijl hij de andere stations langzaam voorbijreed. Om halfvijf arriveerde de trein aan het station Cotroceni; koning Ferdi nand's stoffelijk overschot werd door offi cieren van het koninklijk huis in ontvangst genomen en naar de z.g. „gouden zaal" van het koninklijk slot gedragen, waar het werd opgebaard. Van hedenochtend acht uur af mag het volk langs de baar defileeren. De oppositie. De „Pester Lloyd" publiceert een tele gram uit Boekarest. Volgens hetwelk prof. Jorga in het blad „Adeverul" heelt ver klaard, te zullen blijven strijden voor do annuleering der regentschapsaclen den terugkeer van den ex-kroonprins. Klaarblijkelijk is deze verklaring aan de Roemeensche censuur ontsnapt, terwijl het desbetreffende nummer van de cou rant met het vliegtuig, dat te Boedapest arriveert, werd overgebracht. Overigens kunnen de bladen slechts be richten brengen van de grenzen. Op het oogenhlik schijnt rust te heerschen, doch na de begrafenis zullen wellicht de aan hangers van Carol hun actie hervatten. China. Geen accoord tusschen de beide Tsjangs? Tegenstrijdige berichten. Aan het Reuterbureau te Nanking is in officieel medegedeeld, dat de beriohten, volgens welke onderhandelingen gevoerd worden ten einde een compromis tusschen Zuid en Noord te bereiken, geheel onge grond zijn. Ook Tsjang Kai-sjek heeft verklaard, dat deze berichten volkomen met de waarheid in strijd zijn. Hij voegt er aan toe, dat het een der voornaamste doeleinden der nationalisten is, de mili taristen ten val te brengen. Daarom zou elke poging om met de „miltaristen" over vrede te onderhandelen, aldus Tsjang Kai sjek, niet slechts belachelijk, doch vol strekt onmogelijk zijn. Geheel afwijkend van bovenstaande mededeeling wordt uit Peking aan de „Ti mes" gemeld, dat de leiders van de An- kwotsjuun druk confereeren over de over eenkomst, welke tusschen Tsjang Kai-sjek en Yen Hsi-sjan gesloten is en die thans den generalissimus Tsjang To-lin er toe trachten te bewegen definitief de princi pes van de Kwomintang te aanvaarden. Daarna zou een gemeenschappelijke strijd tegen de regeering van Hankau en Feng Joe-sjiang mogelijk worden, door wiens leger Tsjang Kai-sjek zich bedreigt acht. Geheime actie der Chineesche communisten. De Sovjet-bladen deelen mede, dat de communistische partij van Zuid-China be sloten heeft, in 't geheim te werken, nu een open werkwijze ten gevolge van het verraad der regeering van Hankau aan de zaak van het communisme niet langer mo gelijk is. Een geheim bureau voor de com munistische partij is reeds georganiseerd. Alle communsten zijn uit de regeering van Hankau getreden. Do secretaris der Chi neesche communistische partij heeft beslo ten naar Moskou te vertrekken. volgens vffiuicciw Wiuliwm zijn tie lei ders der communistische partij te Han kau gearresteerd, evenals de posters, die nóg steeds de gebouwen van de British American Tobacco Go. bewaakten, in weer wil van de protesten van den Engelschen consul. Noorsch stoomschip door Piraten geplunderd. De kapitein en tweede officier gewond. Een zeer onaangenaam avontuur heeft het Noorsche stoomschip „Soluken", dat gistermorgen te Hongkong is aangeko men, medegemaakt. Op reis van Singa pore naar Hongkong is het schip n.l door zeeroovers overmeesterd en naar de beruchte Biasbaai gebracht, waar het werd geplunderd. De kapitein en de tweede officier zijn tijdens het gebeurde ernstig MMMEMLIIIBD EERSTE KAMER. OVERZICHT. Het zevende leerjaar. WegenfontJs- begrooting. De vrouw als getuige bij notarieele acten. Do Wegenfondsbegrooting is zonder stemming aangenomen, na een drietal pleidooien voor den nationalen straatklin ker, n.l. door do hoeren Smeenge (V. B.), Polak (S. D.) en Moltmaker (S. D.). Deze drongen aan op het zoo ruim mogelijk gebruik maken van den straatklinker, ee'n nationaal product, als wogbedekking. Het wetsontwerpje, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij no tarieele acten, was voor den heer De Gij- s e 1 a a r (Chr. H.) aanleiding om te vreezen, dat het een stap zou heleekenen op den door hem vsrkeerd geachten weg: de vrouw naar het notariaat; den weg, waarop de vrouwen den mannen het brood uit den mond nemen. Na eenige discussie werd ook dit wets ontwerp aangenomen. Op 1 September zullen alle gemeentebe sturen en schoolbesturen verplicht zijn, gelegenheid te. bieden tot het volgen van het zevende leerjaar. Het desbetreffend wetsontwerp is er heden doorgegaan. Zonder hoofdelijke stemming; niet zonder verzet echter, immers de christelijk-histo- rische afgevaardigden Verkouteren en Do Gijselaar lieten aanteekenen, dat zij als tegenstemmers beschouwd wilden worden. De heer De Gijselaar (Chr. H.) nam dit standpunt in uit beduchtheid voor de gemeentelijke financiën en wenschte eerst do nieuwe regeling der financieele ver houding van rijk en gemeenten tot stand gebracht te zien. Do heer C o 1 ij n (A. R.) was ook be ducht voor de financieele gevolgen, doch legde zich ten slotte bij het ontwerp neer. Wat do uitbreiding van den leerplicht be treft (waarvan de anti-revolutionairen nimmer wilden weten) bleek do heer Co- lijn tot meegaan geneigd, als het eerste leerjaar van het lager landbouwonderwijs zou meetellen bij den leerplicht. Minister Waszink wilde, zoo mogelijk, gaarne in die richting gaan en heeft reeds een on derzoek daarnaar ingesteld. Op deze wijze zou vanzelf de plattelandsjeugd in het zevende leerjaar meer het onderwijs krijgen, waaraan zij voor haar later le ven behoefte heeft. REGEERINGSHULP AAN MAASTRICHT. De commissaris der Koningin in Lim burg heeft gisteren in de vergadering der Provinciale Staten van die provincie me dedeeling gedaan van een missive van den minister van arbeid, waarbij een mil- lioen gulden wordt beschikbaar gesteld voor woningbouw te Maastricht. Voorts zullen maatregelen genomen worden om de Maastrichtsche nijverheid te helpen. De electrische der Z. H. E. S. M. Wegens den toestand, waarin het baanvak BerkelRotterdam van de Z. H. E. S. M. in de richting Rotterdam, waar nog het oude lichte spoor ligt, verkeert, mag op dit traject voorloopig met niet grooter senlheid dan 60 K.M. gereden worden. KERg&KlEU¥3S Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Rector van het nieuw St. Teresiagesticht te Roosendaal den Zeer- eenv. Zeergel. heer Drs. W. v. cL Riet. „S. Maria.'' ONDERLIJS Missiehuis te Uden. Evenals verleden jaar slaagden ook thans to Utrecht voor Staatsexamen di ploma A. de drio studenten van 't Uden- MisAÏAhnis: Joachim OoArvmsTLR uit Belfeld (L.), Willam Spruijt uit Zwaag- dijk (N.-H.) en Jillis Verheijen uit Ze venaar. LAND- EN TUINBOUW Bloembollen. De uitvoer van bloembollen bedroeg over het eerste halfjaar van 1927 aan ge wicht 1.880.101 K.G. voor eene waarde van 2.119.789, tegen 2.074.246 K.G. voor 2.264.974 in het eerste halfjaar van 1926. UOT DE OH3GEVI35G. NOORDWIJK. St Lidwina-Vereeniging. Het jaarver slag van bovengenoemde vereeniging geeft aan een toon van dankbaarheid. Het ver trouwen op milddadig Noordwijk bleef niet onbeloond. De gewone contributies werden weer aangevuld met extra giften. In het bijzonder werd dank gebracht aan den Zeereerw. Deken en de Noordw. Spaarbank. Er werden dit jaar verstrekt 7353 liter melk, 91 liter karnemelk, 350 eieren en 28 pond vleesch (verloden jaar 5930 L. molk, 750 eieren, 71 p. vleesch). De vergaderingen werden bijna allen gehou den in het St. Jeroensgesticht. Hartelijken dank werd gebracht voor do ondervonden gastvrijheid. In het bestuur kwam geen verandering. Wel is er een vacature ont staan door wegens gezondheidsredenen bedanken van Mevr. de Groot-Faaso. Aan haar wordt dank gebracht. Do rekening sloot met een eindcijfer debet en crediet f 1148.20 met een bedrag saldo van f27. Wo hopen, dat do dames, die in deze ver eeniging zooveel en zoo goed werk leveren voor do arme zieken, voor zichzelf voldoe ning moge hebben van haar werk, in do vaste overtuiging, dat een heerlijk doel wordt nagestreefd. OEGSTGEEST. Kindsheidsfeest. Gisteren werd in onzo parochie het jaarlijksche Kinds heidsfeest wederom op plechtige wijze gevierd. Des 's morgens om half acht werd door Pastoor do Vetten een H. Mis opgedragen voor do bekeoring der heidenen, waaron der do leden tot de H. Tafel naderden. De Pastoor hield een toespraak tot ,de leden. Onder de H. Mis werd door vier „mis sie-zustertjes" gecollecteerd. Hot beeld der H. Kindsheid was smaak vol versierd. Om half drie werd een plechtig Lof ge celebreerd en hield de pastoor wederom een toespraak tot do kinderen. Door een meisje werd een opdracht gedaan, waarin gebeden werd voor de bekeering der hei denen. Na beëindiging van het Lof had oen bloemenhulde plaats, waarna men een omgang maakte rond de parochiale ter reinen, waarvoor veel belangstelling was. Door de zelatrices der Genootschap bïjge- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Tiroolsche boerenbond eischt, dat do zetel der bondsregeering buiten Weenen zal verlegd worden. De communisten, die in Tsjecho-Slo- wakije onlusten poogden te verwekken hebben een echec geleden. De begrafenis van koning Ferdinand van Roemenië is tot Zondag uitgesteld. Het accoord tusschen de beide Tsjangs In China wordt tegengesproken. BINNENLAND. De Eerste Kamer over het zevende leer jaar. (Overzicht, Isto blad). De regeering stelt een millioen gulden beschikbaar voor woningbouw te Maas tricht en zal maatregelen nemen om de Maastrichtsche nijverheid te helpen. (1ste blad). Een auto-ongeluk bij Ommen, waarbij vier gewonden. (Gemengde Berichten, 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: het concours-hippique te Hoofddorp, do brand te Rijnsburg; een gouden echtpaar te Zoetorwoude; do heer J. J. v. Biemen, die 50 jaar als timmerman is verbonden aan de zeepfabrieken voorheen Sanders Co. te Leiden. staan door het onderwijzend personeel was voor een afdoende regeling gezorgd. Vele ouders konden door arbeid verhin derd, tot hun spijt, niet van hunne be langstelling blijk geven. SASSENHEIM. te 's-Gravenhage zijn opgegeven drie leer lingen der R.-K. Muloschoool (hoofd de heer Matze) en allo drio zijn geslaagd, n.L C. Meiman, W. Boyk en J M. Slinger land. Voor de beide laatste was toestem ming noodig vanwege hun te jeugdigen leeftijd, wat het succes voor do schooi nog vergroot. VOORSCHOTEN. Verkooping. Heden had in hotel Deur- loo ten overslaan van notaris W. H. Hoo- genstraaten do openbare verkooping plaats van de handelskweekerij „Filices" aan de Papelaan alhier. De villa „Filioes" met bouwterrein en tuinen te samen groot 1 Hectare 11 Aren on 95 Centiaren word bij de combinatie der 4 perccolen te samen in bod staande op f 22970 afgemijnd, op f 70, doch niet gegund aan den mijner, waarna tot een tweeden afslag word overgegaan der 4 perceelen en zij werden afgemijnd op f50. Kooper was do heer B. de Jong te Rijswijk voor do som van f23020. WASSENAAR. Brand. De brandweer werd gealar meerd voor een auto, die in de Kievit in brand geraakt was. Toon zij arriveerde, viel er van den wagen niet veel meer te redden. Het Katholieke kerkgebouw. Do R.K. kerk in do Kerklaan zal, naar wij verne men, nog vóór den a.s. winter van centrale verwarming worden voorzien. Goederenvervoer. De goederen, welke aankomen aan hot station Voorschoten of de halto Renbaan der Z.H.E.S.M., wer den tot heden bezorgd door een besteller dor gemeento. Mot ingang van 18 Juli is deze dienst echter overgenomne door de firma van Gond en Loos. De goederen kunnen dan onkel naar Voorschoten wor den gezonden. Tweemaal daags zal bezor* ging plaats vinden. In de gemeente zullen enkele bestol huizen worden gevestigd. DE mJMSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concert. Concert door het -mannen koor „K. N. A. to Alphen a. d. Rijn op Maandag 25 Juli e. h. des avonds te 8 uur in do tont in do Zaalstr Programmal 1 „Recht door Zee", "VVcttig-Weisenbon. 2. „Dat kwam van 't groene looverdak". dr. F. Eirick. 3. „Herders Zondagslied", Reu ter. 4. „De liefslo plok", Reuter. 5. „Smidsliedje", J. Wijnands-Balke. 6. „0 zonnige Zomertijd". Biets. 7. „Jesu Dulcia Memoria", Kotet. 8. „Nimmer nacht", An- driesse.. 9. „Ons Holland", Zwoerts. 10 „Er was cr eons", C. v. d. Linden. 11. „Dea avonds na den Veldslag", Worps. Geen pauze. Personalia. Voor do vereeniging van directeuren van Pontscholen in Nederland slaagde to Utrecht voor het diploma typiste mej. H. G. van der Sloot, leerlinge van do terw. zusters pensionaat St. Joseph to Bodegraven.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1