INGEZONDEN MEDEDEELING DE WATERSTAAT. qE functie van het waterschap (Vervolg). Zooals reeds gezegd steunt de werk kring van de waterschappen op de wet, Vóór 1887 bestonden er 3 wellen op de wa- rscliappen n.l.: Ie De wet van 1841 betreffende do rechtsmacht van de waterschappen. 2e De wet van 1855 tot voorloopige Toorziening in sommige waterstaatsbelan gen en 3e De wet van 1870 betreffende de ca lami teuze polders in Zeeland. Calamiteuze polders zijn polders, die door de hooge kosten niet in staat zijn, hun kosten zelf te dragen. Doet zich nu joo'n geval voor, dan komt er een besluit van Gedeputeerde staten, waarhij dan die polders calamiteus worden verklaard. Het gevolg hiervan is, dat de achtergelegen jolders verplicht zijn, die polders in do ;osten bij te staan, terwijl als dit nog niet toereikend is, er subsidie komt van de provincie en het Rijk. Voor zoo'n polder wordt dan een bestuur ingesteld, bestaan de gedeeltelijk uit het polderbestuur ei: gedeeltelijk uit de besturen van de achter gelegen polders, gedeeltelijk uit vertegen woordigers van provincie en Rijk. De wet van 1870 is echter nog de eenige wet die thans bestaat, want de wetten van 'en 1855 zijn vervallen en in de nieu were wetgeving opgenomen. De nieuwe wetgeving op Waterstaatsge bied is voorbereid door een staatscommis sie in 1892 benoemd. Deze commissie permante commissie en bestaat nog Zoo is toen tot stand gekomen een reeks ran wetten, n.l.: Ie. De wet op de verveningen v 1695. 2e. de Keurenwet van 1895. 3e de Belemmeringenwet van 1899, 4e. de algemeene waterstaatswet van 1900 en 5e. de Bevoegdhedenwet van 1902. De wet op de verveningen schrijft voor, dat geen vervening kan plaats hebben, dan Bet vergunning van Ged. Staten en dat lis Ged. Staten vergunning geven, z( daaraan voorwaarden kunnen verbinden, tv. het water, dat door zoo'n vervening irij komt, behoorlijk wordt afgevoerd. De fchatkist zou door zoo'n vervening scha- de kunnen lijden; immers voor dien grond rad vroeger belasting betaald, en nu die grond door die vervening water ge raden; daarom bepaalde deze wet, dat bij rervening in de schatkist een som moet raden gestort, daarvan de rente gelijk aat, met het bedrag van de vroeger be- lalde grondbelasting. In sommige provincies wordt er ook ior de arbeiders gezorgd, want zoo'n ver ging kan jaren duren en dan vestigen ch op zoo'n plaats de arbeiders met hun ïheele gezin. Als dan de vervening is af- 5 doopen zouden die arbeiders broodeloos p; daarom is voor sommige provincies epaalcl, dat een vervener geen vergunning rijgt, tenzij hij een som stort, waaruit do tbeiders dan den eersten tijd, nadat zoo'n erk is afgeloopen zullen betaald worden, it noemt men de z.g. „slikgelden". Er is dus een verschil tusschen veen- jlchappcn en waterschappen. Bij fiterschappen is de zorg voor wa tering, waterloozing of althans re- ding van waterstand hoofdbostemming, srwijl veenschappen zijn zoodanige ver- eeningen van aan elkander grenzende li eengronden, die volgens een 'geregeld kil van aanleg en bewekring zullen wor- ai verveend, en waarvan de ondergro- ti nadat deze van den veenkant zijn ont- a. loot, voor ontginning zijn geschikt. Het (0 oofddoel der veenschappen bestaat dus [f. et in de regeling der waterbelangen, ;o] -iar in de vervening van hooge venen, Mgens een geregeld plan van aanleg en 0. werking en de latere ontginning der on- jj fgronden. Vóór 1905 is de twistvraag I ilstaan of de waterschappen, evenals wincie en gemeente gebonden waren ;(j 0 territoir; m. a.w. of de waterschap- territoriale corporaties zijn. Sinds 110 ïs vastgesteld, dat de waterschap- a niet aan een territoir gebonden zijn, ri, idat de waterschappen zijn geen terri- riale corporaties maar belangen corpo- M lies, omdat de grens van het waterschap lai 'niet in het territoir, maar in de belan- 111 n die zij zich aantrekken; dit is dus ook j 1 verschil van aard en werkkring tus- I hen gemeente en waterschappen. Wat I het beheer der waterschapswerken jDl he betreft, in het algemeen kunnen do ituren der waterschappen dit naar eigen a acht behartigen, daarin ligt het zelf leren, het zelfbehartigen der eigen be- pj ogen van die corporaties. In sommigo rallen zijn de besturen daarin niet ge- nci *1 aan zichzelf overgelaten en is er pre- Tj olief-controle-recht van hooger ge2ag }Di I is n.l. het geval, wanneer grootere, Ti *r algemeene belangen dan die van do rg [elanden van den polder zeiven bij die ooi hrsfaatswerken zijn betrokken. Dus „tot iss oiing van zee water of opperwater der plei wie rivieren, daaronder begrepen L o en oeververdediging"; het is duide- ,pe f (lat daarbij een grooter helangen- ar[ in 't spel is; deswego heeft 't pro- 'ciaal gezag daarop invloed. Wordt nu i or waterschapsbesturen gezondigd dan anG1i Ged. Staten staking dier uilvoe- 8 bevelen, altijd onder oppercontrole r 1 a de Kroon. qoj hi abnormale omstandigheden, is oogen ]lr van dreigend gevaar, wordt op tal t 1 punten de bevoegdheid uitgebreid cm! jijden van dreigend gevaar wordt aan i Regeering veel grootere bevoedheid ge- I jö], alsmede aan de watcrschapsbestu- DS 1 m analoge omstandigheden. Bij de vli van 15 October 1921. Sls.bl. 1125 si: aau de waterstaatswet van 1900 1 'nieuw paragraaf toegevoegd, n.l. „het «omen en beperken van overstroomin- jj, ten del hebbende, waarin verschil- Ir? nieuwe regelingen gemaakt wer- jj '©et het oog op plotseling opkomend er Dan wordt allereerst onder den crl ^van „buitengewone riviercorrespon- bij dringend of dreigend gevaar, «drzaakt door hoog opperwater, ijsbe- of ijsgang in de aldaar genoemde m ;&en oen buitengewoon toezicht gehou- den toestand van die rivieren en van de waterkeeringen, die het winterbed daarvan begrenzen. Dit wordt dan inge steld en opgeheven door den Minister van Waterstaat, terwijl bij besluit van dien minister de ambtenaren van den Rijks waterstaat daarvoor worden aangewezen met hun standplaatsen en bet deel van de rivieren, waarover het directe toezicht wordt gehouden. In die gevallen nemen dus de Rijkswaterstaatorganen de leiding over; de waterschapsbesturen zijn dan verplicht die leiding te volgen. Volgens de waterslaatswet van 1901 konden de beve len tot uitvoering van noodzakelijke water staatswerken, slechts uitgaan van Ged. Staten of den koning. Maar in abnor male omstandigheden zal soms het in grijpen van organen, die ter plaatse aan wezig zijn, onmisbaar zijn. Die organen zullen de bevoegdheid om te leiden en be velen te geven moeten hebben; die orga nen kunnen zijn één of meer leden van Ged. Stalen, als zij voldoende deskundig zijn, maar zullen practisch wel de tech nische ambtenaren zijn, de ingenieurs van den provincialen Waterstaat. RUKSTBEEK uit nieuwkoop en noorden. XL. CRITIEK. (Vervolg). Wij zouden het dezen keer hebben over het onderhoud van onze wegen, voorzoo ver deze ten laste komen van het gemeen telijk budget oftewel van het papiertje, dat ons telkenjare komt mededeelen het aandeel, dat ieder onzer aan plaatselijke inkomstenbelasting mag 'bijdragen. Observator is van meening, dat een aan merkelijke bezuiniging te verkrijgen ware, indien een vaste wegwerker werd aange steld met als het erg druk is eenige hulp daarbij; de werkwijze van thans, dat soms dagen achtereen een ploeg van 4 a 5 man, 2 a 3 paarden en de noodige kar ren in de weer zijn om de noodige verhar ding ter bestemder plaatse te brengen steekt hem en acht hij allerminst de voor- deeligste manier. Ik heb er de raadsverslagen van de Leidsche Courant eens op nageslagen en vind, dat in de vergadering van 4 April 1924 precies hetzelfde punt aan de orde is geweest. Een der vroede vaderen had Burgemeester en Wethouders een onder zoek gevraagd of en in hoeverre het gc- wenscht en voordeelig zou zijn over te gaan tot aanstelling van een wegwerker. B. en W. hebben vooraf een praeadvies "ïian de leden toegezonden en op genoem den datum is dit in openbare zitting be handeld. In 1923 had het onderhoud der wegen met uitzondering van de geleverde mate rialen f 684.50 gekost. B. en W. berekenden de meerkosten zoo lees ik in dat verslag op f 225, terwijl „de wegen tegenwoor dig alleen na regenval of bij dooi weer in korten tijd hun onderhoud vereischen en één persoon vaak geen werk zal hebben en vaak ook tijd te kort zou komen." En wat was het resultaat van de gevoer de bespreking? Dat alle elf leden, dus ook het lid, dat de vraag gesteld had, zich met het voorstel van B. en W. vereenig- den om geen vasten wegwerker aan te stellen. Ik mag toch wel aannemen Observator, dat minstens één van het elftal Uw ver trouwen heeft, en dat dit besluit reden genoeg voor U is om Uw meening prijs te geven. Niettemin wil ik nog wel even dieper op de kwestie ingaan en haar bezien, los van het toen genomen besluit. Op mijn ver zoek mocht ik ter Gemeente-secretarie al hier de daarvoor noodige bescheiden in zien en gaf men mij toestemming daarvan gebruik te maken. Bij onderzoek blijkt mij, dat gemiddeld per jaar aan het onderhoud wegens loon met inbegrip van paarden, karren en ver dere gereedschappen betaald wordt f700. Dit is hooger dan in 1923, omdat vooral in de paar laatste jaren de weg hier en daar verbreed wordt, o.a. bij café De Roos en aan het Kruis te Noorden. In 1927 is te verwerken 510 M3. aan wegmaterialen (basalt en grind). Als uiter ste kunnen 2 personen 2 bokken per dag verwerken en we noteeren als loon f 3.50 per dag, wordt f7 per dag. Een bok kan ongeveer 3 M3. dragen, wordt derhalve 7 gedeeld door 2 en vervolgens gedeeld op f 3.50 ongeveer f 1.16 per M3. wegens loon. Dit vermenigvuldigd met 510 M3., wordt f 591.60, reken hierbij f 50 voor vaartuig en gereedschappen, wordt f 641.60. Hier is derhalve alleen nog maar berekend het op brengen op den weg, dus niet het bij- schrappen, het tussclientijds vullen van do kuilen, het maken van verbreedingen, enz. We kunnen het nog van een anderen kant bezien. 510 M3. kost f 641.60 om het per vaartuig op den weg te brengen, wordt dus f 1.25 per M3. De Polder Nieuw koop besteedt het brengen op de wegen uit, heeft drie opslagplaatsen en betaalt 47 ets. per M3. wat met paard en kar moet geschieden. Alweer bewijs, dat dit goed- kooper is. Het opbrengen in de gemeente is een heel gezicht, zooals het thans gebeurt. Voor 2 man, 2 paarden en 2 karren wordt voor, een vollen dag f 24 betaald, doe,li dan vervoert men 30 a 35 M3., wat der halve 75 a 80 ets. per M3. bedraagt. Voorts het vullen van de kuilen, deze ontstaan in den tijd van een paar dagen tijdens regenachtig weder en het is do zaak, dat het vullen gebeurt zoolang de weg nog vochtig en zacht is, dus dit, moet in den korst mogelijken tijd gebeu ren. En het ligt toch voor de hand, dat men met paarden en kar dit veel vlugger doet. U zal mij tegenwerpen dat de gemeente Wilnis e.a. wel een vasten wegwerker heb ben. Doch dan moet U niet vergeten, dat Nieuwkoop ongeveer 5.5 K.M. weg heeft en Wilnis ruim 11 K.M. Wilnis betaalt voor den vasten wegwerker f 21 per week of f 1092 per jaar, wordt met de pensioens bijdrage f 1184, doch betaalde in 1926 aan Slapeloosheid tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhan*cH's Zenuwiableiien blazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten £031 een los werkman nog f 758.25 (40 ets. per uur),, terwijl aldaar de wegen oudtijds veel solider gelegd zijn dan hier en het snelvervocr beduidend minder is. Wilnis betaalt derhalve voor een afstand als bij ons, zonder de'gereedschappen f 971 en Nieuwkoop met de gereedschappen f 700. Ook hieruit ziet U dat behalve het belang ook het voordeel aan de zijde van het huidig systeem is. Men moet bij het beoordeelen van een en ander echter met zoo tal van factoren rekening houden. Bij droog en vriezend weer kan er op den weg niets gebeuren. Heeft een gemeente of polder in dien tijd ander werk te doen( als teer- en verf werk, kap- en snoeiwerk aan boomen enz.) dan is dit ook geen bezwaar. Nieuwkoop heeft dit echter niet, of althans niet van betee- kenis. En vindt U die betonnen opslagplaats te Noorden nu ook heusch nog zoo'n luxe? V eel minder materiaal gaat teloor, het tel kenjare ophoogen is niet meer noodig, het verwerken, n.l. het opscheppen gaat min stens de helft vlugger ,met paard en kar kan men bij elke voorraad komen, kortom het is een zeer groot belang en -voordeel Zoo zie ik het. Waarde heer, als U in 1923 raadslid was geweest en met kennis van zaken derhalve een beslising had moeten nemen, dan, ik twijfel er geen oogenblik aan, had U op gelijke wijze Uw stem uitgebracht, als nu eenparig geschiedde. En als slot is U het toch wel met mij eens, dat, trots de ver nieling door de auto's onze wegen er over het algemeen uitstekend bij liggen. Eere waar eere behoortVergelijk daarmee eens de voorheen zoo geroemde wegen on der Wilnis! Nu komt vers 2, zou men bij ons zeg gen n.l. de bewering dat Nieuwkoop, wat betreft de plaatselijke inkomstenbelas ting in vergelijking met naburige ge meenten, zoo ongeveer aan de spits staat. Toen ik dat las heb ik mijn oogen eerst eens uitgewreven. Maar hoe ik ook keek, het stond er. Maar, hoe kom je daarbij? Nieuwkoop aan de spits wat de belasting betreft! Men laat zich tech van alles wijs maken. Wel een wonder, dat U ook in Uw ontevredenheid nog niet het praatje debiteert-, wat zelfs ernstige menschen als waar aannemen, dat aan de betrekking van onderburgemeester een jaarwedde ver bonden is van f 1000. De post komt straks vacant, wat zal daar een liefhebberij voor zijn, doch do uitverkorene komt bedrogen uit, wanthet geeft geen cent. Weet U, observator, wat U eens doen moest? Gireer aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage f 0.75 en vraag toezending van een exemplaar „Belastingdruk 1926/1927". Ga daar eens in snuffelen, dan zal U uit de officiee! ver zamelde cijfers het anders te zien krijgen. Voor 2 of 3 jaren heeft er in een raads- verslag een uitvoerige becijfering gestaan, waaruit ook heel anders bleek, dan U thans meent, doch ik neem liever de jong ste gegevens, want ons verhoudingscijfer is in dien tijd weer verhoogd. Wat- betreft de omliggende gemeenten, dan heeft U misschien Kamerik op het oog. Daar betaalt men nog niet de helft van hetgeen U als Nieuwkooper betaalt. Men legt het daar leuk aan, men laat de buien zorgen in den vorm van een paar tollen. Zoo kun je wel een laag belasting- cijfer hebben, doch wij zijn nu eenmaal zoo gelukkig niet. Of misschien weet U het belastingcijfcr van Alphen aan den Rijn, waar het bijna 1/3 gedeelte minder is dan in Nieuwkoop. Wij missen echter, wat men daar heeft, inkomens welke de f 10.000 per jaar vrij sterk naderen. Wassenaar bijv. betaalt 1/5 gedeelte van hetgeen wij betalen, dank zij do vele millionairs. Zuid-Holland is echter de rijkste pro vincie, hoe hooger het belastbaar inko men, hoe lager het heffingspercentage. Als ik derhalve Nieuwkoop vergelijk met de 182 overige gemeenten welke Zuid-Hol land telt, dan zal U mij toch niet verwij ten, dat ik de zaak eenzijdig voorstel. Welnu, bij een inkomen van f 3000 voor een gehuwde met 2 kinderen betaalde men in 1926/1927 te Nieuwkoop f94.08 (Acht- tienhoven f S2.32), in 72 gemeenten betaal de men minder dan f94.08 en in 111 meer. Bij een inkomen als voornoemd van f 5000 betaalt men hier f 201.28, in 67 is dit min der, doch in 115 gemeenten is het meer. Alleen bij inkomens van f 1000 steekt Nieuwkoop ongunstig af, ,wat voor 1927/ 1928 anders is, dank zij een door den raad aangebrachte wijziging in dc verordening. U ziet echter wel, dat U totaal ver keerd ingelicht is. Van aangrenzende ge meenten noem ik liever geen bedragen, en namen, om geen onprettige voorstellingen te wekken, doch schaf U zich dat boekje maar aan, dan zal U zien dat wij aller minst een slecht figuur slaan. Ten slotte vergelijkingen gaan alle ook nog mank. Hoeveel gemeenten, waar minder betaald wordt, heffen bijv. opcenten op de vermo gensbelasting, waar dit hier over bedoeld belastingjaar niet geschiedde? Hoeveel van diezelfde gemeenten, hef fen geen hooger aantal opcenten op dc personcele- en grondbelasting, waar het aantal hier zeer laag is. Vervolgens, waar betaalt men ieder j .ar zooveel wegens krankzinnigenverpleging als hier, of zoo veel voor het bijzonder onderwijs, als ge volg van een paar zeer kostbare bijzondere ccholen, waarvan naar de bouwkosten jaarlijks een hoog percentage betaald moet worden, of als gevolg ook van het kostba- ro openbaar onderwijs, dank zij de cen- mansschool te Noorden. Enfin, U gelooft nu wel, dat Nieuwkoop niet aan de spits staat met haar belas ting, want dit voeg ik er nog toe dan moest een Nieuwkooper bij een inko men van f3000 niet f94.08 betalen, doch f 277.76 zooals in Spijkenisse,, ,en, b,ij, een inkomen van f5000 niet f201.28, doch f 657.96 als in diezelfde gemeente. Laten wij echter elkaar goed verstaan, wij mogen en moeten er naar streven met de minst mogelijke uitgaaf het meest mo- gclijko te bereiken. Leg Uw hoofd echter over de drie uitge werkte bezwaren maar rustig in het kus sen, observator, ëlaap en droom er maar eens rustig over en ik wacht nog weer heel graag wat van U. CRITICUS. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Verlenging iermijn voor door trekking van de waterleiding. Aanleg van een trottoir in Noord- straat cn Nieuwstraat. Subsi die autobusdienst. Maandagmiddag 2 uur vergaderde dc gemeenteraad, onder presidium van den Burgemeester. Afwezig waren de heeren Kelfkens, Baan Batelaan en Hortensius. Na de opening met gebed en de lezing der notulen wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Beyen, G. B. Ba telaan en W. Boer tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. Na schorsing der vergadering ad viseert deze tot toelating, waartoe ver volgens besloten wordt. Van Ged. Staten is o.a. bericht ontvan gen dat de beslissing over het besluit tot opheffing der O. L. school in de Meye is verdaagd.. De bijdrage in den keurings dienst van waren te Leiden, bedraagt 837.01. De Mij- „Bodegravensclic Waterleiding" aan wie is opgedragen het doortrekken van de water buizen naar de Meij, verzoekt verlenging van den termijn 1 Jan. 1927, omdat nog geen beslissing is gevallen over het groole plan, tot voorziening van de achterliggende gemeenten en bij later aan nemen van dit plan nieuwe buizen zou den moeten worden gelegd. B. en W. stel len voor te besluiten, dat wanneer op 15 Aug. e.k. over dat plan nog niet is beslo ten de termijn een half jaar zal worden verlengd. De heer Beyen laakt de verhou ding van den adviseur der Provincie, prof. Visser, die nalaat een advies uit te bren gen, waardoor de beslissing wordt uitge steld. Aldus besloten. Het rapport van den deskundige over de levering van het gas wordt aangehou den tot de volgende vergadering, opdat het door de leden kan worden bestudeerd. Do vereen, voor Voorbereidend Chr. Onder wijs vraagt voor haar in October te ope nen Bewaarschool een subsidie van 10.per leerling. Bij de begrooting zal dit adres nader worden behandeld. Het salaris van de ambtenare tor se cretarie, mej. A. van Benten wordt ge bracht op 1600 zonder hijvergoedingen. De gemeenterekening over 1926 wordt aangeboden. Deze sluit met een batig saldo van 59001.25* op gewoon en oen nadoo- lig saldo van 1052.70 op den kapitaals- dienst. De rekening wordt in handen der fina ncioelo comm. geseld. Waar het dienstjaar 1927 aanving met oen overschot over '26 van f 1900, wordt besloten van het batig slot 1926 30.000 te bestemmen voor den dienst '27. Besloten wordt tot aanleg van een door loopend trottoir in de Noordstraat. Dit plan, dat reeds eenigen tijd bestond, werd verhaast., omdat do hoofdweg moet wor den opgebroken voor den elcctrischen hoofdkabel naar de Meij- Een overgroot deel dor eigenaars was was bereid hun stoepen af te staan voor zoover deze voor trottoir of wegverbrec- ding noodig zal zijn. Getracht zal worden allen tot medewer king te bewegen. Verschillende leden jui chen dit plan toe, terwijl enkelen een be roep doen op de eigenaars om mee te wer ken aan een groote verbetering. Do kosten worden geraamd op f 6000 a 7000. Bij B. en W. bestaat het plan ook de andere kleinere verkeerswegen in de gemeente zoo langzamerhand opnieuw te bestraten en van een trottoir te voorzien. Voor dit jaar waren op de begrooting drie stralen yoor verbetering uitgetrokken. Besloten wordt nu de Willomslraat uit te stellen en de Nieuwstraat van trottoirs te voorzien. Dit is ook noodig omdat de oude waterkolken moeten worden vervangen door kolken in den trottoirrand. Aan J. Heemskerk wordt een subsidie toegestaan van 300, voor een te openen autodienst van de Meye naar Bodegraven en terug. De heer G. B. Balelaan had be zwaren omdat niet te controlecren is of in een dergelijk bedrijf winst wordt gemaakt. Waar echter de subsidie maar voor één jaar wordt gevraagd, wordt deze toege staan. Alle leden juichen het plan toe. Een adres van adhaesie van de Mid dens tandsvereemigin gen en van verschil lende Meyenaars was bijgevoegd. Een ont werp tarief en dienstregeling vond geen bezwaren. Aangenomen werden verschillende wij zigingen in hot clectrieiteitscontracl mot Gouda. Do eenheidsprijs van den stroom werd verlaagd tot 34 cent, terwijl ook en kele andere bedragen werden verlaagd. Do onlruiniingslermijn voor dc onbe woonbaar verklaarde woningen aan do Rijnkade wordt met een half jaar ver lengd, omdat het voor dc bewoners moei lijk is een huis te vinden. Ingekomen was een schrijven \an den heer Hortensius waarin hij afscheid neemt van B. en-W. en den Raad. De Voorz. dankt de afwezige heeren Hortensius en Kolf kens en de aanwezige heeren Boer en Verlooy voor wat zij voor de gemeente hebben verricht Bij de rondvraag vraagt dc heer Beyen uit naam van enkele neringdoenden of de opgraving van de Wilhelminastraat niet kan worden uitgesteld tot het najaar De Voorz. antwoordt dat do weg breed genoog is om het verkeer toch te doen doorgaan en dat het leggen der riolen moet doorgaan. De heer Boer wijst op dc diepe kuilen in vele straten: tengevolge van de falloozd opgravingen cn op noodzakelijkheid van het schilderen der woninghouwhufzea aan do Noordzijde. Belde zaken zullen worden voorzien Tenslotte 6prcken de heeren Boer en Verlooy woorden^van dank en afscheid, waarna deze vergadering gesloten wordt. ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. De vroegere Burgemeester aan' wezig Aanbieding van het huldeblijk. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering hijeen. Voorzitter de Bur gemeester. Mede zijn aanwezig op uitnoodiging van den Burgemeester, de EdAchtb. heer Baud, en verschillende heeren van het Comité, indertijd gevormd om den heer Baud een huldeblijk aan to bieden. Na opening der vergadering, spreekt de Burgemeester ongeveer als volgt: Daar de heer Veerman, voorzitter van het comité, verhinderd is deze vergadering bij to wonen, zal ik deze taak op mij nemen Veroorloof mij even terug te gaan tot vóór 30 Maart. Toen wij, Burgemeester Baud, hoorden, dat U uw ontslag als Burgemeestor had aangevraagd, werd het plan geopperd een comité to vormen om U een huldeblijk aan to bieden als stoffelijk blijk van onzen dank. Het viel niet moeilijk daarvoor verschil lend© heeren bereid te vinden. Vooral aan het van Ds. Ubbink uitge gaan zijnde initiatief, is het te danken, dat wij er in zijn geslaagd, U te kunnen aan bieden een geschilderd portret van U-zolf. Wij danken U voor Uwe bereidwillig heid. die U heeft getoond met voor den schilder te willen poseeren en voor het groote geduld, dat U hebt moeten beoefe nen. Wij meencn in den schilder Verdonk te 's-Gravenhagc te hebben gevonden den man, die zijn beste talent aan zijn werk heeft gegeven. Burgemeester Baud! ik verzoek U. het U door de ingezetenen van Zevenhoven aan geboden portret wel te willen aanvaarden. nierna werd 't doek, dat het portret aan dc nieuwsgierige blikken onttrok, verwij derd. Burgemeester Baud sprak daarna onge veer als volgt: Gaarne aanvaard ik liet mij aangebo den portret; het heeft mij bijzonder prettig gestemd, dat mij dit is aangeboden, en U zoudt mij dan ook een groot genoegen doen, als U te gelegener tijd mijn dank aan allo ingezetenen van Zevenhoven zoudt willen overbrengen. Ik heb besloten dit portret dadelijk aan de gemeente te schenken, Ik weet niet, of dit Uwe bedoeling is geweest, dan wel, dat dit eerst bij mijn dood hot geval zon zijn ge weest, doch ik meen, dat dit raadhuis de plaats voor het portret is. Ik verzoek U, hot voor de gemeente Zevenhoven te willen aanvaarden. I)e voorzitter sprak dadnia ongeveer als volgt: Ik spreek hier zeker namens den ge meenteraad niet alleen, doch namens allo ingezetenen van Zevenhoven, als ik IJ, Burgemeester Baud, mijn (laak betuig voor het zoo juist aangeboden portret, lat wij gaarne aanvaarden. Ik ben er van overtuigd, dal liet zien van dit portret bij eiken bezoeker vin dit raadhuis, aangename herinneringen zal terugroepen uit den tijd, dat U hier als Burgemeester was. Wij hebben het bij Uw afscheid o;> 30 Maart kunnen zien, dat Zevenhoven aan Burgemeester Baud was gehecht; en hot zal daarom alle Zevenhovonaren verheu gen te vernemen, dal IT het door hen aan geboden portret, in het bezit wenscht t<? laten vin hen. die liet gaven. Op deze wijze blijft toch tusschen U en ons een hand bestaan. Wij. Zevonhovenaren. zullen dit portret blijven beschouwen, zooals dankbare kinde ren een portret van hun vader, die U 34 jaar over ons bent geweest, beschouwen. Burgemeester Baud, namens do gemeen te Zevenhoven, nogmaals mijn dank. De heer v. d. Berg zegt er zich zeer goed mede te kunnen vereenigen, dat do heer Baud reeds nu zijn portret aan do gemeente aanbiedt: li ij vraagt zich echter af, of zijn naaste familieleden, zijn zoon daarop geen prijs had gesteld, en zoo ja, dan ook dien te mogen danken voor het offer ten deze gebracht, door daarvan ten behoeve onzer gemeente afstand te doen, waarop de heer Baud antwoordt, dat dit niet dan na zeer rijp overleg heeft plaats gehad. De voorz. stelt voor, den schilder Vcr- rlonk instemming te betuigen met het goe de werk door hem geleverd; het is waar schijnlijk de eerste maal, dat hij een werk „naar buiten" aflevert, en daar hot nog oen jonge man is, staande aan het begin van zijn carrière, zal hom oen dergelijk Llijk, moed geven. Alle aanwezigen stem men hiermede in. Hierna sluiting z0eterw0ude. Gcudtn bruiloft. Zondag 31 Juli a.s hopen P. Boeleven en G. Hcnncken tb Zoeterwoudo (Dorpl hun 50-jarig huwc< lijksfeest te vieren. Stellig zal het den oud jes dien dag niet aan belangstelling ont breken. UIT Ü3E GEflGEWIKG N00RDWIJK. Weggeloop?©. Hedennacht werd op dc Voorstraat alhier door dc politic een persoon aanetroffen, waarvan bleek dat hij uil het --it- Bavegeaticht waa wégge- loopen. Dc morgens is hij weder door ver plegers afgehaald. G o v o s t i g dTh. G. Angevare van Klaaswaal. G. M. A. Ansems van Rot terdam. J. van Exter van Leiden. H. W. Spiering van Spaarnwoude. H Sebakenbc- en fam. van Katwijk. Jhr. U. B. van T< •- van Marseille K 1 em pel van Den Haag F. F. Anema vav

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7