DINSDAG 19 JULI 1927 18e Jaargang No. 5621 ■ABONNEMENTSPRIJS bodraagtbl) vooruitbetaling 0 LeideD 19 cent per week 12.50 pei kwartaal, onre Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, iiico per Posl 2.95 pei kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad la fooi de Abonné'e ver* ubaai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor tteling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd „dagblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad.erlentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüugen wordt hot dubbele ean het tarief berekeod r Kleine advertentlën. van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangebodeD of gevraagd, buur od ver huur, koop en verkoop 10.50. «KMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een manifest! „manifest" wordt verspreid „aan i Ouders buiten de Morschpoort en aan Haagweg te Leiden." „manifest", dat uitgaat van een gjlé van actie voor de openbare school, ileiding voor dit „manifest" schijnen te igeruchten over den'bouw van bijzon- I dit „manifest" wordt op de eerste s getikt op 'n gevoelige, teere plek van die dit geschrift leest: de plek, waar i portemonnaie is geborgen, die hij - gesloten en verborgen wil houden (Tóe belasting! Wij lezen nl. en 't is 0 rillen: Ook «de gemeente Leiden heeft sedert 1920 ettelijke honderd-duizenden gul dens voor den bouw van nieuwe scho len uitgegeven. En waar is het einde? Iedere richting, ieder sectetjo wil haar eigen school en met de wet in de hand hebben zij het recht deze te eischen. a vergeet hieraan toe te voegen: erslens. dat, ondanks die „ettelijke dep] duizenden guldens" ('t stond in manifest met vette letters), de gemeen ten leest dit goed en onthoudt het: i, na de gelijkstelling op onderwijs- i, voor het lager onderwijs minder reeft dan vroeger, voor de gelijkstelling! aten de samenstellers van bedoeld vlug- geheeten „manifest" eens le de handelingen van den gemeenteraad 1927 blz 97. Wethouder Meijnen nl. in de Raadszitting van 20 Juni volgende cijfers medegedeeld. Bleef in 1920, wat de uitgaven voor lager onderwijs betreft, voor reke- ig van de gemeente f 512.379. nl. ruim 487.000.voor het open- en ruim 24.000.voor het bij zonder lager onderwijs, volgens de be grooting voor 1927 blijft voor rekening van de gemeente ruim 464.000 nl ruim 240.000.voor het open en ruim 224.000.voor het bijzonder lager onderwijs. Terwijl dus I uitgaven voor het bijzonder lager onderwijs sedert 1920 zijn gestegen met 200.000.is het totaal cijfer der voor de beide takken van .onder wijs voor 1927 nog aanmerkelijk lager i het was in 1920. «volgens vergeten de samenstellers van „manifest" ook er op te wijzen, dat in id en zich bij de oprichting van bijzon- 1 scholen geen ook door ons ver kolde kunstmatige „splitsneigin- hebben voorgedaan, tenzij.mis- tn bij de oprichters van de ééne wdere neutrale school aan het rdeinde! tweede plaats wordt in het „ma st" weer 'ns de onbewezen en onhewijs- stelling geponeerd, dat in tegen- met de openbare school de bij lore school „onverdraagzaamheid" ilt. Een onwaarheid, die al zoo her- lelijk in woord en geschrift dezerzijds gengesproken en die onmiskenbaar ook de feiten wordt geloochénstraftl Is men voor de openbare school wil oen goed, maar dan op een andere dan hier geschiedt. Zen vrouwelijke slagersknecht. skele dagen geleden zagen wij in een io-pagina van een der bladen onder beeld van een jonge vrouw het on- Sjrift: Ia de eeuw der vrouw. Fraulein Erna Klössser, 23 lente's °id, heeft te Maagdenburg met lof het «amen als slagersknecht gedaanl a vrouwelijke slagersknecht. Wm ook niet! raarlijk. er zijn duizenden zooge- 'rnd gedistingeerde, zoogenaamd baafde jonge dames, wier uiterlijke tbijoing èn wier doen veel minder 'Q w e 1 ij k is, dan dat van die het vrouwelijk bedrijf uitoefende vrou- p slagersknecht!! Is de vrouw in kleeding, in houding knieren aflegt dè.t wat altijd de vrouw gesierd, wat een openharing en uitstraling en een charme en be- schoonheid was van hare reine ikeid en van hare fijn-voelende, tee- ^ouwelijke natuur, dan ia geen open optreden, dan is geen beroep voor le weinig vrouwelijk, en zeker niet ^fzame beroep van slagersknecht! ®der overdrijving: in verscheidene der maatschappij, in kantoren en treft men heel veel jonge vrou- voor wie het beroep van slagers- 1 geenszins in strijd zou zijn Daar vrouwelijkheid, welkealléén 1fêerd schijnt te wezen in de ver- door zinnelust en zonde, of al door zucht naar „mannelijkheid", ■Rteerde richting! BUITENLAND De Ontwapeningskwestie. ACCOORD TUSSCHEN ENGELAND EN JAPAN. Een aanmerkelijke vordering. Amerika kan nu niet achterblijven. Er zijn gisteren op de vlootconferentie te Genève aanmerkelijke vorderingen ge maakt, zoodat de hoop bestaat, dat nog voor het einde der maand Juli de confe rentie tot een definitief resultaat zal ko men. De groote verdienste Van dezen grooten vooruitgang komt aan Engeland en Ja pan toe, die met meer ijver dan den Ame rikanen wellicht lief is, de Amerikaansche raadgevingen, in de zitting van Donderdag J.l. gegeven, ter harte hebben genomen. Gibson maakte toen de ironische op merking, d^t nu er geen werkelijke be lemmeringen voor een overeenkomst in zake torpedojagers en onderzeeërs meer bestonden tusschen de drie mogendheden en voor het vraagstuk van de beperking van de totale tonnenmaat en de typen der kruisers tusschen de Vereenigde Staten en Japan, alles in orde zou zijn, als En geland en Japan het onderling eens wer den. Amerika zou dan geen moeite hebben zich bij het accoord aan te sluiten. Het gevolg is geweest, dat de Engelsche en Japansche delegatie onmiddellijk, on der buitensluiting der Amerikanen aan het werk zijn getogen, met het resultaat, dat zij het reeds vrijwel eens zijn gewor den. De hoofdlijnen der 'overeenkomst zijn: 1 De totale tonnenmaat voor kruisers en torpedopagers bedraagt 500.000 voor Engeland en Amerika en 315.000 voor Ja pan. 2 Het aantal groote kruisers van 10.000 ton bedraagt 12 voor Engeland en Amerika en 8 voor Japan. 3. Beperking van het kanonkaliber voor kleine kruisers tot 6 inch. De Amerikanen zullen zich nu goed schiks of kwaadschiks naar het Britsch- Japansche voorstel moeten schikken,* dat voor allen een vermindering van de to- taal-tonnenmaat* voor kruisers den status quo handhaaft. Het eenige land, dat nog mag gouwen, is Amerika. Men begrijpt, dat het dus wel moeilijk voor president Coolidge zal zijn de confe rentie tot vlootvermindering te doen mis lukken, omdat hij met betrekking tot de groote kruisers niet geheel zijn zin krijgt, te moeilijker omdat Amerika door boven vermeld voorstel volledige pariteit met Engeland krijgt. België Do onbekende Fransche soldaat. Een toespraak van Poincaré te Laeken. Zondag heeft te Laeken de inwijding door den Franschen minister-president Poincaré plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van den Onbekenden Franschen Soldaat. De Belgische koning en koningin, de prinsen, het corps diplomatique, mins ters en andere autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Poincaré hield hierbij een redevoering, waarin hij o.m. zeide, dat het niet on dienstig was om in steen en brons de ge- beurtenisen en gedachten te -vereeuwigen, die eens de wereld bewogen. Want heden ten dage schijnen deze zich, onder den in vloed van tegengestelde belangen, te verva gen' en verwrongen te worden. België en Frankrijk, zeide Poincaré, zullen niet ophouden om met volkomen ernstigen wil de politiek, en de toenadering die te Genève en Locarno zijn voorbereid, in practijk te brengen. Het zijn niet alleen het gezond ver stand, niet alleen gevoelens van mensche- lijkheid, die ons raden om een einde aan de geschillen te maken, maar ook ons wel begrepen eigenbelang, de bezorgdheid voor onze toekomst, ons verlangen naar arbeid, naar rust. Redo van koning Alben'fc'. De koning heeft bij de onthulling te Laeken van het monument van den On bekenden Fraschen Soldaat eveneens ge sproken. Hij zeide: Het was de schending van een verdrag, die Frankrijk en België naast elkaar deden strijden, in een strijd waarin do vrijheid en de beschaving op het spel stonden. Terecht of ten onrecht hadden België noch Frankrijk de moge lijkheid voorzien van een dergelijke schen ding van het internationaal recht. Maar het vertrouwen van België in het feit, dat zijn neutraliteit gegarandeerd was, is niet ijdel gebleken. Frankrijk Cachin en Dcriot gearresteerd. De communistische afgevaardigden Ca chin en Doriot, die bevel hadden gekregen zich gisteren om drie uur bij de politie aan (o melden, ten einde ide gevangenisstraf te ondergaan waartoe zii veroordeeld werd«n, waren niet verschenen. Zij werden daarop in het gebouw van de „Humanité" gear resteerd. Oostenrijk NA HET WEENSCHE OPROER. De verkeersstaking opgeheven. Uit vrees voor moeilijkheden in de provincie. De sociaal-democratische leiders hebben gisterenavond besloten tegen middernacht de verkeersstaking te doen opheffen. Men hoopte, dat hedenochtend het verkeer weer normaal zou zijn. De reden van dit besluit is naast een overeenkomst met mgr Seipel, den bondskanselier, vermoedelijk ook de vrees dat er in de provincie een ernstige toestand zou ontstaan. De „Heimwehren" in Stiermarken had den bijv. een ultimatum gesteld, waarin zij eischen, dat het verkeer gistermiddag om twaalf uur hervat moest zijn, daar zij anders naar Graz zouden oprukken. Dit ultimatum is intusschen verlengd Te Innsbruck dwong de „Heimwehr" het spoorwegpersoneel weer aan het werk te gaan. De Landeshauptmann liet den Hofbrug te Innsbruck met machinegewe ren bezetten. In Karinthië hebben de so ciaal-democratische arbeiders de „Heim wehren ontwapend. In Stiermarken worden de sociaal-de mocratische soldaten in de kazernes vast gehouden, ten einde te beletten, dat zij in contact met de leiders der sociaal-demo cratische vakvereenigingen komen. Gistermorgen werd in de fabrieken van Weenen het werk hervat. De arbeiders en employés werden met te voren aangekon digde fahriekstreinen vervoerd. Ook de noodzakelijke goederentreinen reden gis terenmorgen. Des middags verschenen de bladen weer. Soc. dem. eischen. ''Aandeel in de politieke macht verlangd. Van hun oorspronkelijken eisch, dat het kabinet-Seipel zou aftreden, zijn de sociaal democraten teruggekomen. Ook verlangt de partij niet langer de vorming eener regee- ringscoalitie, hetgeen trouwens voor haar zelf een nogal zwaar offer zou beteekenen Zij wenscht slechts in den een of anderen vorm een aandeel in de politieke macht. Het uitvaardigen van het parool tot het be ëindigen der verkeersstaking. wordt door do sociaal-democraten afhankelijk gesteld van het bereiken van overeenstemming met Seipel ten aanzien van dezen laatslen eisch. De sociaal-democraten denken hierbij aan uitbreiding van de rechten der hoofd commissie van den Nationalen Raad. Do bondskanselier mgr. Seipel verlangt echter, dat elke concessie binnen het kader der grondwet moet blijven, d. w. z. dat de Nationale Raad er zijn goedkeuring aan moet hechten. Om die reden verlangt hij in de allereerste plaats de beëindiging der verkeersstaking, opdat de afgevaardigden naar Weenen kunnen komen. Principieel is hij niet tegen een uitbreiding van de be voegdheden der hoofdcommissie gekant, doch hij stelt ook deze afhankelijk van de goedkeuring van den Nationalen Raad. Op deze basis zal vermoedelijk vandaag of morgen een compromis tot stand komen. De sociaal-democraten, die in de hoofd commissie zeer sterk vertegenwoordigd zijn, zullen dan invloed op de daden der regeering verkrijgen. Van beide zijden streeft men er naar, zoo spoedig mogelijk tot overeenstemming te geraken. Weder eenige botsingen te Weenen. Enkele slachtoffere. Aan het „Acht Uhr Abendhlatt" wordt uit Weenen gemeld, dat gistermorgen op nieuw eenigo botsingen tusschen politie beambten en communisten hebben plaats gevonden. Do politie moest van de wapens gebruik maken, waarhij wederom gewon den vielen; ook zouden er weder eenige dooden gevallen zijn. De politie heeft krachtige maatregelen tegen de communisten genomen. Hot aan tal gearresteerde communistische op ruiers, brandstichters, enz., bedraagt circa 270. Ook do leider der Duitsche commu nistische partij, Pieck, en drie zijner par tijvrienden, die gisteren per vliegtuig te Weenen aankwamen om een „Hetze' op groote schaal te organiseeren, zijn voor alle zekerheid achter slot en grendel gezet. Naar gemeld wordt, heeft do officier van Justitie tegen het vonnis in liet Schattendorferproces hooger beroep aan- geteekend. Het paleis van Justitie zal waarschijn lijk niet weder worden opgebouwd, daar dit ongeveer 50 millioen schillingen zou kosten. Thans wordt bekend gemaakt dat honds kanselier Seipel Zaterdagmiddag tijdens oen autorit is aangevallen door een aan tal jongelieden, die op de treeplank van de auto sprongen. Doordien de chauffeur onmiddellijk vaart zette, werden de aan vallers echter van de treeplank afgeslin- gerd. De „Vorwarts'' verneemt uit Weenen, dat het aantal dooden inmiddels tot 87 gestegen is. Rusland Tegen de oppositie in Sovjet-Rusland. Worden Trotski en Zinowjef ook uit de partij gezet? Sinds de vorige maand werd telkens weer aangekondigd, dat drastische maat regelen zouden worden genomen tegen de oppositie, waartoe ook de verbanning van Trotski en Zinowjef uit het centrale co mité van de communistische partij zou behooren. De uitvoering van dit plan schijnt thans aan de orde te zijn gekomen. Het besluit daartoe kan slechts genomen worden door een gemeenschappelijke ple naire zitting van het centrale oomitó der communistische partij en van de centrale con trole-commissie. Hot Sovjetorgaan de „Bolsjewiek" kon digt nu aan, dat die gemeenschappelijke zitting in de eerstvolgende dagen begin nen zal, in ieder geval vóór 1 Augustus. Deze aankondiging gaat vergezeld van een nieuwe opsomming van alle misdaden der leiders van de oppositie, terwijl te vens er op wordt gewezen, dat het niet langer alleen om Trotski en Zinowjef gaat, doch om het geheele blok van onte vreden elementen, waartoe ook gerekend worden Kamenef, de z.g. arbeidersoppo sitie, do groep der democratische centra listen en de z.g. oppositie van 1926 te Leningrad. Deze zijn alle, aldus de „Bols jewiek", vereenigd onder de hegemonie van Trotski en richten krampachtige aan vallen op het centrale comité, waarbij zij op onwaardige wijze misbruik maken van de moeilijkheden van het oogenblik en van de leus: „Wij bereiden de toekomst voor; wij beschermen de erfenis van het revo- lutionnaire bolsjewisme." Do oppositie, zoo zegt de „Bolsjewiek", heeft thans de grens overschreden. Laat de komende zitting beslissen, of de aan wezigheid van zulke schismatieke leiders nog geduld kan worden. Te Moskou heerscht groote belangstel ling ten aanzien van de resultaten dezer conferentie. Waarschijnlijk £al het cen trale comité er zooals gewoonlijk in sla gen, oen meerderheid te verkrijgen en for meel Trotski en Zinowjef uitstooten. De „Izwestija*' verklaart echter, het onver standig te achten, hen ook uit de partij te zetten en eischt slechts hun verwijdering uit het centrale comiité. Hef land der hongerloonen. De Sovjetregecring heeft besloten, de salarissen der onderwijzers, artsen, vee artsen en landbouwkundigen voor het ko mende begrootingsjaar te verhoogen. De verhoogingen bedragen tusschen 15 en 25 procent. Volgens de nieuwe salarisregeling krij gen gewone onderwijzers „vorstelijkesa larissen, varieerend tusschen 7 en 12 roebel 10.80 en f 14.40) per week; leeraren bij het M. O. f 15.60 f 21 60 per week; artsen, veeartsen en landbouw kundigen 2160 a 27; landartsen 10.80 15.60; ambtenaren bij de pro vinciale bestuursorganen f 6.60 a 15.00 per week. Al deze bedragen zijn gebaseerd op een royale omrekening van den roe bel tegen 1.20. Een fatsoenlijk costuum kost in Rus land tusschen 180 en 300 gulden! China. DE CHINEESCHE CHAOS. Coup d'eiai te Hankau? Generaal Ho Tsjin zou de stad hebben bezet. Uit goed ingelichte bron te Hankau wordt gemeld, dat generaal To Tsjin een coup d'état heeft ondernomen tegen de communisten; hij zou daarbij Hanjang en 'Hankau, benevens den spoorweg en an dere strategische punten hebben bezet. Hergroepeering der strijdmachten. Uit Sjanghai wordt gemeld: In den burgeroorlog in China staat klaarblijkelijk een hergroepeering der strijdmachten voor do deur. Wat tenslotte het resultaat der huidigo troepenbewegingen zal zijn, valt moeliijk te voorspellen, doch het is waarschijnlijk, dat voortaan Tsjang Tso- lin tegenover Feng Joe-sjiang in de na bijheid der Gele Rivier zal staan, terwijl do troepen van Tsjang Kai-sjek en die van Hankau elkaar aan den Jangtse zul len bestrijden. Borodln. Borodin is te Shanghai, op weg naar Wladiwostok, waar hij zich op een Rus sisch schip zal inschepen, aangekomen. Hij was door verscheidene Russische per soonlijkheden vergezeld. Uit Peking wordt gemeld, dat de rech ter, die onlangs mevrouw Borodin en do tegelijk met haar gearreseerde drie Russi- scho koeriers in vrijheid heeft gesteld, spoorloos is verdwenen. In verband met deze aangelegenheid heeft de Chineesche vice-minister van Buitenlandsche Zaken zijn ontslag genomen. Amerika Canada's diamanten jubileum. Prins George zal den Trins van Wales vergezellen op diens a.s. reis naar Cana- HET VOORNAAMSTE NIEU..3 BUITENLAND. Op de vlootconferentie te Genève Is een accoord bereikt tusschen Engeland er Japan. Heden zou het verkeer weer normaal1 zijn in Oostenrijk. De soc-democraten ver langen grootcr aandeel in de regeering. Gisterochtend hadden nog eenige botsingen te Weenen plaats. BINNENLAND. Een nieuw R.-K. Ziekenhuis te Alk maar. (Kerknieuws, 1ste blad) Het derde retraitehuis in het Bisdom Haarlem te Bergen. (Kerknieuws, 1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws, 1ste blad). Een radio-rede van prof. dr. Keesom, (wat wij door de lucht hoorden, 2de blad). Een smokke'arij van suiker op grooten schaal te Rotterdam ontdekt. (Gemengd Berichten. 2de blad) Het collectief arbe dscontrait In het siu- cadoorsbedrljf. (2de blad). Nadere mededeel'-men over een ontzet tende ramp op het Tobameer in Ned.-Oost Indië. (Ned.-Oost-ïndiê. 2de bladi Onze Geïllustreerde Panina De pboto-pag na geeft om i«: van het Koninklijk bezoek Limburg, d' nieuwe kaasmarkt te l eiden da met don heer Baldwin en diens eehf- genoote ;'n verhand met het diaman'en jubileum van dit Dominion Zij zullen Za terdag per 8.8. „Empress of Australië" te Souhampton ,.oo kiezen. Vanzetti bepint een hongerstaking. De ter dood veroordeelde Italiaans- Me communist Vanzetti is in de staatsgevan genis te Gharlestown een hongerstaking begonnen. ÖB'Ï i ER3LAP3D GEMEENTELIJKE HUURVERORDENINGEN. De gemeenteraad van Groningen heeft een voordracht van B. en W. tot vaststel ling eener huurverordening voor de ge meente Groningen met 182 stemmen aangenomen. Ook te Haarlem is van B. en W. het voorstel uitgegaan om een gemeentelijke huurverordening vast te stellen. De Raad heeft zich daar met 199 stemmen met dit voorstel vereenigd. Waar in zoo vele grootere gemeenten een aandrang is, komend uit ongeveer alle partijen, om in do plaats ian de opgeheven Rijkswetten inzake huurbepaling een ge meentelijke verordening te stellen, daar zou het toch o.i. te betreuren zijn als de Kroon inging op het voorstel door Ged. Staten van reeds eenige provincies ge daan, om nJL zulk een verordening nietig te verklaren. Spreeklessen voor telefoonpersoneel. Reeds goruimen tijd was bij de Noder- landsche administratie in overweging, het telefoonpersoneel opleiding te geven in een meer methodische wijze van spreken, zoo wel in het belang van den dienst als van do telefonisten zelf. Dit punt kwam weer naar voren na een bezoek, dat eenigo Nederlandsche hoofd ambtenaren onlangs aan den Duitschen telefoondienst hebben gebracht, en bij ge legenheid waarvan hun de groote rust was opgevallen, welke op de telefoonzalcn aldaar hoerschte. Do Duitsche dienst acht deze gunstige omstandigheid voornamelijk een gevolg van de spreeklessen, welke do telefonisten aldaar Bedert eenigen tijd ontvangen. Do telefonisten zelf gaven te kennen, dat het geoefende spreken haar dienstuit voering zeor verlicht. In verband met deze gunstige resulta ten zal, na de zomermaanden een begin worden goma-ukt met spreeklessen, onder deskundige leiding, aan het telefoonperso neel in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht. Dozo rechtatreeksche les sen zullen zich per kantoor bepalen tot een betrekkelijk gering aantal der ge schiktste telefonisten, die op haar beurt weer de andore telefonisten in groepen zul len onderrichten: een weinig kostbare en practischo methode, welke ook in Duitsch- land goed voldoet.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1