INGEZONDEN MEDEOEELING hoven vwvoerd. Na daar verbonden to zijn, is hij weer naar huis teruggebracht. J)e inbreker harl in de huiskamer alle laden overhoop gehaald van vermissing is nog niets gebleken. De dador is onbe kend. Nader wordt gemeld, dat de inbreker door 't openstaande raam naar binnen is geklommen in het stationskantoor. Hier door kwam hij in de woning van den chef, waarin hij door het raam van de slaapka^- mer naar binnen drong. Hij moest rake lings hei bed van den chef passeeren en is zoo naar do keuken gegaan, waar de stationschef, die inmiddels door zijn wak ker geworden echtgenooto was gewaar schuwd, hem aantrof, waar hij kaas zat te eten. Toen do inbreker zag, dat hij ontdekt was, wilde hij de vlucht nemen. Hij vond do deur echter gesloten, waarna 'n wor steling ontstond. De onverlaat rukto zich los en bij de achtervolging had de chef het ongeluk te vallen, van welke gelegenheid de inbreker gebruik maakte om zijn mes te trekken en daarmede zijn tegenstander op den rechterarm een snede toe te bren gen. Toen daarna een schoonzoon van den stationschef naar beneden kwam nam de inbreker de vlucht. Dr Visscher, geneesheer ter plaatse, werd gewaarschuwd en op diens advies werd de gewonde naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Nadat de won- do gehecht was, is de stationschef naar zijn woning te Budel vervoerd. De snede bleek 2 c.M. diep te zijn en was niet van ernstigen aard. De rijkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in naar den dader. Volgens het signalement, dat de stationschef opge geven heeft, zou hij een fluweelen pak ge dragen hebben. In verband daarmede werd een woonwagenbewoner aangehou den, doch deze is gistermorgen wegens ge brek aan bewijs wer op vrije voeten ge steld. Tevens heeft de rijkspolitie een on derzoek ingesteld met speurhonden, het welk echter ook geen resultaat opleverde. Een Nederlander in Denemarken gevaf. In een wisselkantoor te Kopenhagen ver scheen deze week een man, die vreemd geld wenschte te wisselen. Hij slaagde er in, van een oogenblik van verwarring van de vrouwelijke kassier ge bruik te maken en voor een totaal be drag van 2200 kronen aan dollars te ont vreemden. Denzelfden avond werd hij ech ter te Helsingoer in hechtenis genomen, toen hij poogde naar Zweden te vluchten. Hij wend naar Kopenhagen terugge bracht. Hij bleek een Nederlandsche kell- ner. J. H. te zijn. Daar de man een onge mak aan zijn vinger heeft, was hij gemak kelijk te herkennen. Hij loochende, den diefstal te hebben gepleegd. Brand in de loodsen der Loosduinsche veiling. Te kwart over 12 hedennacht werd, naar het „Vad." meldt-, de politiepost aan de Wilhelminastraat te Loosduiuen. gewaar- «chnwd, dat er_og oen jaar nieuw gebouwd is een ernstige brand woedde. Oogenblikkelijk werd de brandweer van Loosduinen gealarmeerd. Met twee spui ten poogde deze het vuur te beteugelen maar al spoedig bleek, dat de primitieve spuiten niet den minsten invloed hadden op het vuur, dat zich al meer en meer over de veilingsgebouwen uitbreidde. De brandweer van Den Haag werd ge waarschuwd, die spoedig met motorspuiten ter plaatse verscheen en de bestrijding van het vuur krachtdadig ter hand nam. Maar ondanks deze krachtige bestrijding sloegen om halftwee de vlammen nog hoog op. Een tiental dubbele loodsen, welke met komkommers en tomaten gevuld wa ren, zdjn totaal uitgebrand, zoodat men op bet oogenblik reeds kan zeggen, dat de materieele schade zeer groot is. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Aanvankelijk meende men, dat de brand ontstaan was door do benzine van een Ford-auto, die in een der loodsen stond, maar later bleek, dat dit niet juist kon zijn, daar do brand op een geheel an dere plek begonnen was. In een loods van do N.V. Inventu lagen eenige vaten teer welke het vuur stevig aanwakkerden, evenals een groote boeveelheid carboli- neum, die in een loods van de V. E. T. A. was opgeslagen. Een spoorwegwagon, die op het veilings- terein stond, liep gevaar brand te vatten, maar kon nog juist op het laatste moment door een 20-tal mannen van de gevaarlijke plaats weggeduwd worden. Er is in langen tijd in Den Haag niet zoo'n groote brand geweest. De rossige gloed in bet Westen aan den hemel was in een groot gedeelte der stad zichtbaar. Do brand trok een zeer groot aantal kij kers. Drommen fietsers en automobilisten zag men om halfeen vannacht langs den Loosduinscheweg naar de gebouwen der Loosduinsche veiling gaan. Het blusscbingswerk was om twee uur nog in vollen gang. Volledige gratie verleend. H. M. de Koningin heeft volledige gratie verleend aan den caféhouder S. te Venlo van de hem opgelegde gevangenisstraf voor negen maanden wegens het doodschieten van een lastig bezoeker in zijn café. Do begenadigde is do persoon, die tij dens het bezoek van de Koningin aan Venlo in do dagen van den watersnood in het water sprong en naar H. M. loewaad- de en om gratie smeekte. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is Maandag 18 Juli a.s. onveilig tot ongeveer halfweg den Wassenaarschenslag, van 9 tot 11 uur des morgens, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de onveiligheid eerst is opgeheven, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige streok aanduiden, zijn weggenomen. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. Onweersbuien in de Vereenigde Staten. Zij maken een einde aan de hittegolf. Donderdagavond is eindelijk boven de Oostelijke Staat der V. S. een geweldig onweer losgebroken, dat een einde aan do sedert dagen heerschende hittegolf heeft gemaakt. Voorts is de staat Colorado door on- weers- en hagelbuien geteisterd, waardoor aan het graan voor anderhalf millioen dollar schade is aangericht. Ten gevolge van de hittegolf blijken in do Oostelijke Staten meer dan veertig per sonen te zijn bezweken. Mijnongeval in Duitschland. Te Ibbenbüren heeft zich in 'n schacht van de mijn Schafberg, die nieuw wordt aangelegd, een ernstig ongeluk voorge daan. Door de ontploffingen, die men had te weeg gebracht, ontwikkelden zich gas sen. Een mijnwerker die na den voorge schreven tijd te hebben afgewacht in de schacht neerdaalde, keerde niet terug en evenmin vier andere mijnwerkers, die hem Jater volgden. Allen hadden het bewustzijn verloren. Gelukkig kwam de reddingsbriga de nog tijdig om hen te bergen en het ge lukte hen met behulp van zuurstofappara ten weer bij te brengen. Groote verduistering. Drie arrestaties. Te Bordeaux is een groote verduistering ontdekt ten nadeele van den staat. Het geldt een diefstal van oude metalen ten bedrage van circa een millioen francs, welke goederen eigendom waren van de staatsspoorwegen. In verband met deze verduisteringen werden gearresteerd een gemeenteraadslid, een ingenieur en een vervoere-controleur. Lynchjustitie op de veemarkt. Een gruwel ij ke wraakneming. Op de veemarkt te Napels beeft zich een gruwelijk geval van lynchjustitie voorge daan. Een dief had paard en wagen van een boer gestolen. De boer stapte in een auto en haalde den ander in. Hij sprong op den wagen over, bond de handen van den dief op diens rug vast en snoerde hem toen vast aan het paard, dat hij losmaakte van den wagen. Vervolgens liet hij den dief 15 K M. ver over den straatweg voortsleepen, tot de politie den halfdooden man opraapte en den lynchrechter arresteerde. Stukken van drie vrouwenlijken gevonden. De New Yorksche politie staat wederom voor een groot mysterie. In verschillende deelen van de stad, in Manhattan en Brook lyn, nabij de St. Augustin-kerk en in Bat- tery-kerk, alsmede in een vuilnisbak zijn deelen te bevatten. Voor zoover thans kan- worden nagegaan zijn deze lichaamsdeelen afkomstig van drie vrouwen. De namen van twee dezer vrouwen konden met eenige zekerheid worden vastgesteld, doch omtrent de derde tast de politie nog volkomen In het duister. Nabij een der pakken werden twee met bloed bedekte hamers en een bijl gevonden. Omtrent den onmenscb, die deze gruweldaden heeft verricht, heeft men nog geen enkel spoor ontdekt. De onbekende vrouw. Te Londen werd dezer dagen een jonge vrouw gearresteerd, die op straat liedjes zong, een heel goede stem, doch oogen- schijnlijk geen middelen van bestaan had. Zij werd naar het politiebureau geleid, doch wilde althans dat werd toen aan genomen geen nadere inlichtingen om trent haar identiteit geven. Het meisje werd in een werkhuis onder dak gebracht, doch de nasporingen omtrent haar per soon bleven vruchteloos. De politie hoopte echter, dat de vrouw zich zou bedenken en alsnog de gewenschto inlichtingen ver strekken. In de „Daily Mail'' treffen wij nu ech ter een ingezonden stuk van het meisje aan, met een portret, en geteekend: „de onbekende vrouw". Het luidt: „Wilt gij mij helpen om uit te vinden wie ik ben en mij in relatie brengen met mijne vrien den? Ik 6luit een foto bij in de hoop dat iemand mij zal herkennen. Mijn naam niet wetende, kan ik mij slechts noemen: de ODbekende vrouw.'' Nog steeds stijging van den Rijn. Ten gevolge van de voortdurende regens houdt de was van den Rijn aan. De scheep vaart naar de bovenrivier ondervindt groote vertraging, daar de van Bazel ko mende booten de Rijnbrug bij Kehl niet meer kunnen passeeren. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER-, Geboren: Hendrik, zoon van G Oudshoorn en J. van Winterswijk Hen- dricus Gerardus Maria, zoon van Th Brouwer en A. M. Willomse Jacob zoon van J. Meijer en M. de Leede Pctronel- la Helena, dochter van G. Schönhage en G. P. de Jong Johanna Josephina doch ter van J. A. Mathot en M. G. Bram. Ondertrouwd Dirk Hol 29 jaar en Jacoba Gerarda van der Meer 30 jaar Jacob Vrugt 24 jaar en Adriana Maria de Vries 21 jaar Klaas Willem Lammens 32 jaar en Margje Spek 23 jaar. Getrouwd: Nicolaas Breedijk 25 jaar en Jacoba Lamboo 31 jaar Corne lls van Pelt 29 jaar en Heintje Dekkers, 22 jaar Nicolaas Jacobus Zeegers 21 jaar en Rozina Charlotte Kost 21 jaar Ma- rinus den Harder 24 jaar en Anna Elisa beth Bokhorst 22 jaar Marinus Smit 28 jaar en Catharina Treur 24 jaar Cor nells van Wijk 26 jaar en Hendrika den Ouden 27 jaar. Doos30*60Jube 80 cLBij Apoth.enDrogisten»! Overleden: Naatje Rip, gehuwd met C Oostwouders Jannetje Stienstra 13 maanden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Diefstal. Gisternacht zijn van een stukje land in „de Meent" een drietal kisten met aardappelen gestolen. Dit is niet voor 't eerst, reeds meerdere malen werd bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van aardappelen. Een ieder zij voorzichtig met het 't nachts laten staan van aardappelen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Waar reeds eenige vermoedens zijn wordt er 's nachts scherp toezicht gehouden. Tuinbouw. Meer en meer gaat blijken dat men zich in de teelt van vroege aard appelen gaat beperken. De aanvoer is aan merkelijk kleiner dan zulks andere jaren 't geval was. De redenen zijn vorige week reeds vermeld. Mogelijk dat de goede prijzen van thans oorzaak zijn dat er volgend jaar weer wijziging in komt te meer omdat meer en meer blijkt dat voor de mooie Katwijksche zandaardappelen betere prijzen worden betaald dan in de andere streken, zelfs daar waar de teelt van groote beteekenis is. De exportprijs is geregeld aanmerkelijk lager dan men in binnenland voor mooie zandaardappelen wil geven. De teelt is, al is het beschot over het algemeen niet zoo beet, dit jaar zeer loonend. Met de prijzen van bospeen is het anders gesteld al is deze iets beter dan vorige week. Maandag begint het vei len van peen voor conservenfabrieken. De voorraad is groot genoeg om hiermede aan te vangen. Als dit gaat wordt de aan voer van bospeen kleiner. KATWIJK. De afzanderij. Het maken eener ha ven ten dienste voor het inladen van zand van de afzanderij waarvan we vorige week melding maakten, heeft nog een andere geschiedenis tengevolge gehad. Voor deze haven was een perceel land gekocht on der voorwaarden dat er geen enkel servi tuut op \fras. Hiervan, van zulk een servi tuut, was dan ook toen niets bekend, dus werd het verkocht vrij van elk servituut. Toen de koop eenmaal gesloten was en de koopacte klaar, is bij nader onderzoek gebleken dat niet alleen op bedoeld per ceel, doch op al het land, bekend onder bod ligt-. Een d bewoners van den Val- kenburgsche weg is in het bezit van dit servituut. Het eigenaardige geval doet zich voor dat dit servituut is van 1876 en sindsdien rijn er op „De Doornenheining" reeds 6 perceelen gebouwd. Er ligt ook nog veel onbebouwd. Dit zal door dit feit er veel in waarde door dalen en is de wensch om aan den Valkenburgschen weg te wo nen, door het stichten van de Kalk-Zand- steenfabriek, ongetwijfeld geluwd en de vraag naar bouwgrond aldaar, niet zoo groot meer sinds die fabriek de bekende onaangename dampen verspreid. Velen zullen met aandacht thans deze zaak vol gen. 0EGSTGEEST. Oranjevereeniging. Woensdagavond vergaderde onder voorzitterschap van Dr. D. Timmermans bovengenoemde vereeni- ging in Hotel het Witte Huis en ondanks het feit dat persoonlijke kennisgevingen waren gezonden was de- opkomst zeer matig. Na opening las de secr. het jaarverslag wat was gesteld in opgewek- ten toon, het ledental bedroeg 387 tegen 350 het vorige jaar. Het aantal heeft be dragen 430 zoodat, gezien de vooruitgang der gemeente het ledental sterker moet groeien. Hierna het financieel veeslag van de penningmeester den heer Pos, waaruit bleek dat was ontvangen f 1259.83% en uit gegeven f964.75 alzoo batig slot f 295.08%. Hierna las de secretaris Sehff nog de notulen (wat reglementair niet noodig is) om het geheugen wat op te frisschen over de vroegere besprekingen waarna het pro gramma aan de orde werd gesteld, waar bij de tongen nog al los kwamen en het wel het kinderuurtje geleek, daar ieder zijn wenechen had. Do heer Duiverman was de groote her vormer, wilde de tractaties der kinderen verminderen en hiervoor in de plaats stel len een paedagogisch poppenspel van Nol- les, het middagprogram ongewijzigd laten behoudens dat het ringrijden werd vervan gen door een zanguitvoering, die om de belangstelling van buiten wat te reducce- ren. (Duiverman scheen weinig te voelen voor auslanders op het feest) en 's avonds vond hij het „gehos" verschrikkelijk en wilde daarom een cabaretavond of iets dergelijks. De heer van Noort (bestuurslid) vond het paedagogisch poppenspel op zichzelf heel mooi maar is geschikt voor een be paalde categorie van kinderen, daar jonge kinderen er niet veel aan hebben en de tractatie moet hoofddoel blijven. De voorz. zou ook graag iets anders wil len brengen in den zin van iets „beters", maar dit is zeer moeilijk en ieder jaar is het Oranjefeest toch weer een succes. De heer Bakker zegt-, dat do subsidie ad f 400.door de gemeente verstrekt is be doeld als tractatie voor de kinderen en we daarmede rekening moeten houden, het ringrijden alhoewel afgezaagd, is altijd nog een succes en separeering van het feest in de avonduren acht hij ongewenseht want de feestviering moet algemeen blij- Do heer Donk zag gaarne opnieuw op het program „tonknuppelen" en „naar den trein" wat een succes is gebleken. Daar naast wilde hij „hardloopen" er aan toe voegen. De voorz. beantwoordt de ver schillende sprekers en de heer Averdieck drukt nog zijn verwondering uit over het voorstel Duiverman die het vreemdelingen- bezoek, wat een Oegstgeester belang is, schijnt te willen tegengaan. Hij wijst ver der op te houden winkelweek en vraagt steun van het bestuur dor Oranjevereeni ging speciaal voor wat betreft de zoo mo gelijk te houden tentoonstelling waarin „Oud-Oegstgeest" in beeld gebracht zal worden. Het bestuur ziet in deze omlijnde plannen tegemoet om nader te beslissen. De heer Kuipers wil meer muziek op dezen avond en had daarom gehoopt op de ca baretavond van Duiverman, waar dan van zelf het geven van muziek in café's zou worden toegestaan. Besloten wordt het programma ter vaststelling over te laten aan het bestuur. Nadat het bestuur is dank gebracht voor al haar bemoeiingen waardoor het telken jare weer mogelijk is „een gezellig feest te vieren" waarbij de jeugd de hoofdrol speelt, en „wie de jeugd heeft., heeft de toekomst", daar was deze dank zeker op zijn plaats, waarfia sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zooals gewoonlijk was het einde der week iets vlugger alhoewel over de prijzen der bloemen niet te roe men valt. Alleen goede kwaliteit Gladio lus, van de soort Halley, gaat goed weg. Betaald werd: Anjers f0.22—0.30, Koren bloemen f 0.12—0.17, Margrieten f0.30— 0.37, Godesia gepeld f 0.60—0.80, Bosgode- sia f3.20—3.40, Galardia f 0.18—0.25, Pri- mulinus f 2—2.20, Centoria f 0.18—0.30, Stremeria f 0.90—1.20, Convili f 0.70—0.80, Gladiolussen f2.4—2.70, Maloppen f2.90— 3.10, Stroobloemen f2.50—2.80, Ridderspo ren f 34.40. R0EL0FARENDSVEEN. Voeibal. Morgen beginnen de neder laagwedstrijden der voetbalvereeniging D. 0. S. Do eerste wedstrijd is D. O. S. I Kwakel I om half 4. De prijzen zijn te be zichtigen in de etalage dar firma Stock- mann. GE RIJNSTREEK WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Redelijke aanvoer met zeer stuggen handel en afbrokkelende prijzen. De aanvoeren vielen deze week niet bepaald mee na de zeer kleine aanvoer van de vorige week. Te Bodegraven was al bijzonder weinig aangevoerd en de marktberichten gaven slechts 379 partijen aan. Te Woerden en te Gouda was de aan voer beter en werden resp. 529 en 421 partijen aangevoerd. Voor 't eerst sedert onheugelijke tijden is Gouda met z'n aan- voer hooger dan Bodegraven en Gouda "Tienviiii gauiiaeweg^naar~ouae roem en glorie terug en het zal wel niet lang meer duren of 't zal weer haar leidende positie in de kaasbeweging gaan innemen, iets wat lange jaren Bodegraven toebehoorde. Is er ongetwijfeld 'n reeks van jaren ge weest dat Bodegraven ook de grootste aanvoeren registreerde, thans moet zij dit reeds lang aan Woerden afstaan en deze week w.erden dan ook te Woerden weer 150 partijen meer aangevoerd dan te Bode graven. De prijzen vielen van de week weer niet mee. De boeren waren wel eenigermate voorbereid door de toestand van verleden week, doch er werd toch eerst nog te véél gevraagd om 'n vlotte verkoop tot stand te kunnen brengen. Het is voor den boer ook niet alles om dikwijls zoolang te moe ten „martelen'', om weer eens 'n vakterm te gebruiken, en dan met dikwijls ontmoe digende resultaten. Stel voor dat 'n boer 's morgens 40 kan krijgen, doch kan of wil "nog niet be sluiten en dan aan 't eind van de markt niet meer dan 38 kan maken! Dat is toch wel 'n hard gelag, wat nog des te zwaarder weegt naarmate de prijzen steeds minder aan de noodzakelijke op brengst beantwoorden. En 't komt thans nog al dikwijls voor dat 'n boer een of meer cents, per pond dan natuurlijk., ver snoept wat van zelf weer 'n gevolg van de slechte handel is. Do hoogste noteering bleef deze week nagenoeg intact doch de meer courante soorten moesten minder worden verkocht. Er was dan ook veel prima waar te koop van 1012 Kilo, waarvoor niet meer dan 40 voor behoeft te worden betaald; kleinere van prima kwaliteit moesten zelfs nog iets lager weg. Verschillende extra merken konden ook nog wel hooger komen doch het overgroote deel werd voor minder dan 40 verkocht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Eerbied in Gods huis. Zondag 17 Juli: Vroegmis 345, Hoogmis 67, Verpers 8. De Post. Onbestelbare poststukken van welke de afzenders onbekend zijn, te rugontvangen in de le helft der maand Juli: Brieven (binnenland): Mevr. Hooft- man, Boskoop Jac. v. Zwielen, Kwakel W. Verburg, Meije Bodegraven. Briefkaarten (binnenland): M. Toeion, Utrecht Mej. D. v. Veen, Alphen aan den Rijn Mej. D. v. d. Pol, Bussum. Gevonden voorwerpen. 1 Zilveren manchetknoop 1 belastingplaatje in etui 1 parapluie gouden ketting met beursje mot inhoud gouden broche hoerenrijwiel hondenhalsband. Inlichtingen politiebureau. HAZERSW0UDE. Geboren: Maria Engelina, d. van Th. Zandvliet en C. M. Gijlswijk. Dirkje, d. J. Bakhuizen en S. Hogenes. Wil helmus, z. van J. de Goede en J. Hommels. Ondertrouwd: P. Heemskerk 24 j. en M. van Tol 22 j. Getrouwd: W. Hoogendoorn 25 j. en M. Hassesras 24 j. I's :nd ra erfc het KOUDEKERK. Collecte. De juarljkscho collecte voor' den Gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht f 24.37%. Uk. De herijk van maten en gewich ten voor deze gemeente zal plaat6 hebben op Vrijdag 22 Juli a.s. van 10—12 en 1—4 uur en op 25 Juli il.a.v. van 10—12 en 1- 3% uur in de O. L. school alhier. Een val van de fiets. Do fabrieksarbei der O. wonende in de Hondsdijk alhier kwam met zijn rijwiel zoodanig te vallen,' dat hij daardoor een arm en zijn borst ontwrichtte en tengevolge hiervan eenige weken zijn arbeid niet zal kunnen verrich ten. Te dicht bij het gasstel. De echtge nooto van den pannenfabrikant mevr. 0. had tijdens het koken het ongeluk met haar kleeren te dicht bij het gascomfoor- te komen, waardoor deze gedeeltelijk in brand geraakten. Gelukkig dat het nog tij dig door haar werd opgemerkt, zoodat het geval slechts met enkele brandwonden af liep. Gehuwd: C. van Klaver jm. 26 j. van Hazerswoudo en G. Boer jd. 25 j. H. Ho genes jm. 24 j. en C. B. van Harskamp jd. 20 j. STADSNIEUWS BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. vin. 't Is zoo echt leuk langs 's Heeren stra ten te wandelen, te zien en niet gezien te worden, zijn oogen den kost te geven en dan in een brief de dingen van den dag te bespreken, te becritiseeren. of wel met een dosis bemerkingen te omkleeden dan is het ook een tikje aantrekkelijk te weten, dat men gelezen wordt! Gelezen en ook gelijk besproken, wie toch wel die „nie tige onbekende" zal zijn, die zich tot taak meent te moeten stellen, voor het forum van de massa de dingen te bespreken. Men kiest of wel partij voor des wandelaars i: zichten of wel men vindt hem een vent, die er maar wat langs heen kletst! En weer anderen gaan zoo ver, dat zij alle letter kundige en stylistische waarde van deze brieven ontkennen. En dezulken hebben schoon gelijk! En ze varen daarbij in zog van den wandelaar, die nooit of nimmer heeft bedoeld zijn uitstapjes te derven door hooge en breed uitgesponnen beschouwingen, die verdienen voor het geslacht opgetast te worden als exempelj van hoe hoog een vlucht kan nemen simpele beschouwing van de dingen om ens heen. Zo kunnen ook om een andere reden niet hooger gaan dan het normale, omdat de te zeggen dingen slechts simpele bespreking vragen en de schrijver zich: heeft te hoeden voor elke allure van woordkunstenaar te zijn. Het moet hem er slechts om te doen zijn. eigen inzicht, eigen oordeel, eigen geest te verwerken binnes het raam van een zekere vrijmoedigheid, die zich paart aan een objectiviteit die ge [jjk speend is van eiken zweem van, ik en wewjiurj -Iiet_aHe£nl Dê-jy^ndelaar wil zijn zoo'/J hep beetje opinieerend journalist, niet als handig werk, doch slechts als een wezen, dat ook pS(e eens een enkelen keer mag helpen om ie v met wat copie de courant te helpen vullen jjdt En waar Beethoven een voornaam deel van comi zijn roem heeft te danken aan wat hem in ;reej de vrijp natuur in den artistieken kop pric; kwam en er het menschdom door verrijkte, nng zoo wil de wandelaar zich trachten te spie- rvolg gelen aan dat roemruchtig voorbeeld en a! i ge i? het dan ook eenige mijlen lager, zijn mee geest ontlasten in eenige simpele regelen, :aan die bedoelen de publieke belangstelling U ggei wekken in de dingen, die om ons heen gü a G. Leuren. troi Een doelstelling die aanvechtbaar is, han doch nog niet ontdaan van eenig nut! ierna Men boude het mij ten goede, dat il d, di op een bankje rustende even eenige over- oreer peinzingen aan mijn pen doe ontvloeien iging Doch de stemming van mijn eigen ziel geve deze regelen: het omstreden nut van mijf t n geschrijf eischt eenig nader stutsel. Vij de s gaan geen geheim verzet plegen tegen dl spor; regelmatige orde van zaken, doch leggei ren. er ons slechts op toe. om, zonder uit dei 1 bel: band te springen, den vinger op te heffee aen tegen dingen en personen, die de vredig» voor ontwikkeling van de maatschappelijke or- lege de willen verstoren en uit moreel of cultu haver reel oogpunt zich te buiten gaan aan ex- ^dig cessen, die in een ordelijke samenlevini niet duldbaar zijn. En dan volgt daaruit 'der van zelve, dat men niet alles met fluweelei ffeds bandschoenen kan aanvatten, dat er we! tot eens een vuist zal moeten gezet worden» soms ook een mokerslag zal noodig zijn Wil tenminste de stem niet zijn die een! roepende in de woestijn! eeGr; En dan gaat men niet op avontuur ui o< men grasduint niet maar zoo wat in b" m(lGr honderd, doch steeds betrachte men d men dingen bij den naam te noemen en ze t 'TGr(J omranken met de waarheid van de feite" die voor bespreking in aanmerking komen da Zoodanig zelfs, dat wij al onze gedachte DaPe weten te concentreeren op de werkelijkhei en niet er op uit zijn toe te spitsen tot té z- geprikkeldheid, die tot niets deugt té el' slechts de zaak waar het om gaat vertroe; 1 d' belt. Want gaan wij fantaseeren, gaan ff GG1'^ de dingen omgorden met onwaarachtig!" eno den, dan gaat het met ons werk als met ee 10 deun van oen draaiorgel, die wel juistc|j0(\ci do rol is afgestemd, doch bij de wederga' Gn blijkt te zijn een jankend product, dat nil waardig is muziek te heeten I mof Dan ook gaan wij af van het doel, ü- wij ons stelden, eenig nut te stichten en ff fjes verliezen ons in een doolhof van onwerp iijkheden, die zelfs de meest goedgunst'? lezer er toe zal doen besluiten, geen mini"0' meer te leenen aan zulk geschrijf. Wij 0^ l" len er dan ook op, hem tot de beschrert laatste dingen aan te trekken, hem cr toe te bre® les dor gen zich een opinie te vormen in den >overx\ van de onze, of ook er naast, in alle Se™ 'werd hem tot meeleven te manen die En dan willen wij hem reeds dad«ï erg nje gelegenheid geven in onze meening al 5 do ri niet te treden, dat hetgeen we in tal w th-ert di étalages zien in prentkunst? en boek-m™ icoord0 tratie er om vraagt onder do oogen tc ff* «L. Z. den gezien. Niet om de artisHeke wa"1® 'e,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4