VRIJDAG 15 JULI 1927 18e Jaargang No. 5618 e £eicbeJre (Bou^omt ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl) vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal t AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal, per post I 2.95 per kwartaal. ,l Geïllustreerd Zondagsblad is ?oor de Abonné'B ver gaai tegen betaling van 50 ot per kwartaal, bij voor- Laling- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd udafflblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 S POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlBn 30 oenl per regel Voor Ingeionden Modedeelingen wordt hot s dubbele vao het tarief berekend. r Kleine advertentlfin, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. MER BESTAAI UIT DRIE BLADEN. BuÏTEWLflgaD De Ontwapeningskwestie. DE DRIE MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. De plenaire zitting. og steeds groote meenings- yerschillen. openbare voltallige bijeenkomst der ilconferentie, welke gisteren gehouden bevestigde den indruk, dat ide kalm- bjj de delegaties is teruggekeerd en dat thans met gemeenschappelijken goe- ffil de oplossing van de moeilijkheden bet kruisersprobleem zoekt. [och zijn de meeningsverschillen nog groot. Engeland houdt nog steeds t men de ontwapeningsgedachte het il dient door de beperking van de indivi- «le tonnenmaat der schepen, waardoor offensief karakter verminderd wordt Imerika dringt nog steeds aan op be lting van de totale tonnenmaat in iedere ^psklasse en wil eerst praten over het ilal groote kruisers, nadat de totale nenmaat der kruisersklasse vastgesteld ogeland wil echter de totale tonnen- niet vaststellen, zoolang onbekend is, lied groote kruisers van tienduizend Amerika wenscbt. Zoo draalt men nog bet*kringetje rond. let was verrassend, dat op de ccnferen- ioo openlijk doch waardig over de ver- fllen gesproken werd. Verrassend was Ishii mededeeling deed van een aw Japansch bemiddelingsvoorstel; tien ote kruisers hoogstens voor Amerika en geland en hoogstens zeven voor Japan, der zou dan de vaststelling noodig zijn een betrekkelijk laag, nog nader te be tken cijfer van den totaal tonneninhoud kruisers met het recht voor Engeland, binnen bepaalde grenzen eenige kleine- kruisers voor speciale diensten te behou- ofschoon daardoor het totaalcijfer rit overschreden. Vechtpartij in de Kamer. De communist delft het onderspit.' Gisterenmiddag hebben in de Belgische mer heftige incidenten plaats gehad bij beraadslagingen over het wetsontwerp reffende de aanwijzing van aïbeidsge sseerden voor de mijninspectie. Hierbij verweet de communistische afge- irdigde Jacgmotte den socialisten, dat zich lol dienaren der kapitalisten maak- en tegenover de arbeidersklasse ver- ri'pleegden. woorden waren voldoende, om de lialistische linkerzijde in woede te doen Mammen. De beide communistische af- fjardigden worden op scheldwoorden „lafaards", „raddraaiers", enz. Tan scheldwoorden ging men tot hand- lelijkheden over. Een aantal socialisti- ie afgevaardigden wierp zich op Jacq- en het regende vuistslagen. De voor ier verliet de zaal, ten teeken, -dat de geschorst was, doch de veldslag If lustig voortwoeiden. Jacqmotte viel grond, waar hem door de socialis- een aantal schoppen werd toege- ad. Boden en katholieke afgevaardig- i poogden de strijdende partijen te «Wen. fa eenige oogenblikken keerde de rust Qg, waarna de zitting hervat kon wor- het slagveld bleek geen enkele ge- te zijn achtergebleven, i avond* is de Kamer voor onbepaal- op reces gegaan. Frankrijk. Het overlijden van Kutisker. Imtrent het overlijden van Iwan Kutis- wordt nog gemeld, dat het geheel on macht heeft plaats gehad. Iwan Kutis- ;l«ed sedert geruimen tijd reeds aan een tkwaal werd sinds Februari als pre- nef gevangene voor staatsrekening in Gharité te Berlijn verpleegt!. In Fe- hti zou op zijn verzoek de behandeling l*ijn zaak in hooger beroep plaats heb- Woch deze werd toen uitgesteld, daar jisker niet in staat was te verschijnen. MM de zitting die op 2 Mei aanving 'voortdurend een geneesheer aanwezig J. Msistentie van Kutisker, die in een wnstoel lag. De behandeling was Maan- I beëindigd en gisteren zou vonnis vezen worden. "an Kutisker werd te Lihau geboren en laatstelijk Litausch staatsburger. Tij- M den wereldoorlog behoorde hij tot de van de Russische regeering. van den oorlog vestigde hij zich Jand, alwaar hij het resteereni «materiaal hij enorme hoeveelheden 2 buitenland verhandelde. Do daar- «rdiende millioenen belegde Kutisker jjjften en in industrieele ondernemin- Jie hij in zijn bezit wist te krijgen. Pruisische staatsbank werd bij transacties betrokken. In den herfst van. 1924 werd Kutisker wegens woeker gevangen genomen, terwijl hem voorts een gansche reeks andere delicten ten laste werd gelegd, zooals poging tot bedrog, uit lokken van meineed en meineed in ver schillende gevallen. Het voornaamste pro ces tegen hem, ving op 12 April 1926 aan en op 30 Juni d.a.v. werd Kutisker veroor deeld tot 5 jaar tuchthuisstraf, 4 millioen mark boete en 10 jaar eerverlies, terwijl hij tevens onmiddellijk na de uitspraak in hechtenis werd genomen. Italië. DE KATHOLIEKEN EN HET FASCISME. Een artikel van Don Sfurzo. In de „Review of Reviews" heeft de vroe gere leider der popolari don Luigi Sturzo een artikel geschreven, dat te Rome zeer de aandacht trekt. Don Sturzo schrijft o.m.: „In Frankrijk, Italië en ook in andere landen houdt men zich bezig met de vraag, welken invloed het conflict van het Vati- caan met de „Action frangaise" heeft op de betrekkingen tusschen het Vaticaan en het Italiaansche fascisme. Deze vraag is gerechtvaardigd door het feit, dat eenige grootheden uit het fascis me zooals Coppola, Corradini en Rocco promeeren theorieën op te ^Stellen, die in ve le opzichten zeer veel gelijken op die, wel ke ook Maurras verkondigd heeft. Het vraagstuk blijft echter nog onopge lost, omdat 't het Italiaansche fascisme nog niet gelukt is, juist omschreven theo rieën op te stellen. Het eenige, wat het al tijd maar weer verkondigt, is de grondstel ling, dat de staat het «eerste en voornaam ste levensdoel van de staatsburgers is. De Paus daarentegen heeft reeds her haaldelijk verklaard, dat deze theorie van het fascisme in lijnrechter tegenspraak is met de leer der kerk. Van den anderen kant toont het fascis me een groot onderscheid met de theo rieën van de „Action frangaise", die zich altijd met de Kerk gelijk verklaarde. Het Kerk gelijk, maar speelt haar beschermer Het tracht de Kerk aan zijn doelstel'in gen dienstbaar te maken, wat reeds groot er mannen dan Mussolini beproefd hebben bv. Lodewijk XIV en Napoleon. Evenwel heeft het fascisme eerder een regeeringsvorm tegenover de Kerk dan een werkelijke leer stelling opgesteld, en zoo kan het Vaticaan zich verdedigen naar gelang van het tijd stip gekomen acht en met de groote tact, die zijn diplomatie altijd kenmerkte. Zou echter het fascisme werkelijk de theo rieën van Maurras verkondigen, dan zou 't evenals deze door het Vaticaan in den ban gedaan worden. Evenwel schijnt het mij uitgesloten, dat het tusschen het fascisme en het Vaticaan tot eene openlijk conflict komt, want er hangt voor beiden veel van af, dat de on derlinge betrekkingen tenminste voor het publiek goed blijven en niet op openlijke polemieken over godsdienstige theorieën uitdraaien. "Want komen eenmaal de prin- cipieele gronden ter sprake, dan is een open'ijk conflict onvermijdelijk. Zoo zullen beiden beproeven naast el kaar te leven, zich beijveren «en verstan dige reserve in acht te nemen en geen van beiden zal op het gebied van een ander komen. Met de handigheid, die eigenlijk alleen de Italiaansche staatskunst eigen is, zullen beiden weten te vermijden, dat hun betrekkingen tot een openlijke breuk ko men". De zakdoek van den koning. De „British Lion", het officieele orgaan van de Britsche fascisten, komt uit met de volgende vermakelijke geschiedenis: Onlangs raapte Mussolini den zakdoek van den koning van Italië oj> en overhan digde deze aan zijn souverein. De koning zeide ernstig: „Ik dank Uwe Excellentie van ganscher harte." Mussolini antwoordde verwonderd: „Maar Sire ik heb toch niets gedaan, waarvoor ik zulk een dank verdien." „Dat hebt gij wel", zeide de koning. „Uwe Excellentie beseft het belang van haar daad niet. Gij hebt mij juist weder in het bezit gesteld van 't eenige ding in Italië, waarin ik nog mijn neus kan steken". Polen. Polen's Senaat en Landdag gesloten. Ingrijpen van den president. Toen de Poolsche Senaat "Woensdagmid dag wilde overgaan tot de behandeling van art. 26 der grondwet betreffende do moge lijkheden tot ontbinding van den Landdag, deed de minister van Binnenlandsche Za ken, Skladofski, mededeeling van een de creet van den president der republiek, waarbij direct de buitengewone zatting van den Senaat gesloten werd verklaard. De maarschalk van den Poolschen Landdag, Ratay, ontving om negen uur des avonds oen decreet van den president der republiek, krachtens hetwelk ook de bui tengewone zitting van den Landdag geslo ten wordt. Het decreet is gebaseerd op ar tikel 25 der grondwet. Het sluiten van Se naat en Landdag beteekent echter nog geen ontbinding. Rusland RUSLANDS FALEN IN CHINA. Men moet geheel opnieuw beginnen. Moskou wil de boeren wapenen. Het executieve comité van de Komin tern heeft de Chineesche kwesties nauw keurig onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de actie der communisten in dit jaar totaal op niets is uitgeloopen en dat het noodzakelijk is geheel opnieuw te beginnen. Door het comité is een lange verklaring gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de revolutionnaire rol der Hankau-re- geering nu is uitgespeeld. Deze regeering heeft namelijk het voorbeeld van Tsjang Kai-sjek en Feng Joe-sjiang gevolgd, ie naar den vijand overgeloopen en een anti- revolutionnaire macht geworden. Het Chineesche Politiek Bureau en het centrale comité van de Chineesche com munistische partij zijn niet tegen de taak opgewassen gebleken, welke hun door de Komintern was opgedragen. In den laat- sten tijd heeft het Chineesche comité ern stige fouten begaan, de Komintern heeft daarop vertrouwelijk instructies gezon den, waarin het comité scherp becritiseerd werd, terwij] met afzetting der Chineesche communistische leiders werd gedreigd, in dien hun optreden niet verbeterde Deze verbetering is niet gevolgd, zoodat het exe cutieve comité de betreffende instructies direct aan alle individueele leden der Chi neesche communistische partij heeft uitge- vaa rdigd. Deze instructies luiden als volgt: De leden moeten zonder een oogenblik aarze len de regeering van Haukau verlooche nen, zij moeten op geen enkele wijze met deze regeering samenwerken, zij moeten zoolang moge'ijk lid blijven van de Kwo- mintang, doch onderwijl de leiding aan critiek onderwerpen, de leden moeten aan hangers werven voor het commun'sme. Alle krachten moeten worden ingespan nen om de boeren tot een opstand te be wegen. Er moeten hun wapens verstrekt worden en geheime stjii'Wd eel ineen mog- •reien gevormd, gen proclamatie moet uitgevaardigd worden, waarin een strenge bestraffing geëischt wordt van de regeering te Hahkau voor haar weinig revolutionnaire houding, terwijl ten slotte geëischt wordt, dat de agitatie onder de arbeiders in de steden verdubbeld wordt. De politiek, door de Komintern in China gevolgd, wordt opnieuw aan een onderzoek onderworpen en de conclusie wordt getrok ken. dat die politiek in alle werkelijke dé tails juist is geweest, doch dat de Chinee sche leiders onbekwaam en al te vreesach tig zijn gebleken Ten slotte wordt gecon stateerd, dat, hoewel altijd wel verwacht werd, dat de Chineesche generaals en an dere militaire leiders ten slotte toch ver raad zouden plegen dit verraad steeds te vroeg gekomen is. Niettemin wordt verklaard, dat 'n over winning van de communistische beginse len op den duur zeker is. De aandaeht moet geconcentreerd worden op het werk onder de honderden millioenen boeren van China en een agrarische revolutie moet de eerst volgende stap zijn op den -weg naar een commuistische revolutie. China. Mevrouw Borodin's invrijheidstelling. De Chi neezen willen haar weer ar resteeren De bevolking van Peking is zeer onder den indruk van de invrijheidstelling van mevrouw Borodin en de drie Russ'scho koeriers, welke dezer dagen plaats had. De Russen bevinden zich thans in de lega- tiewijk. De Chineesche autoriteiten hebben zich tot den Nederlandschen gezant, den heer Oudendijk, gewend, als deken van het corps diplomatique, en hem verzocht, de Russen te doen uitleveren of vergunning te geven, hen gevangen te nemen. Na het corps diplomat'que geconsulteerd te heb ben, weigerde de gezant de Russen als mis dadigers uit te leveren, nu zij eenmaal for meel in vrijheid ziin gesteld. BtMÜEWLAWD Provinciaal wegenplan In Zuid-Holland. De vaststelling door Ged. Staten. Op de vragen van het lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, den heer A. J. ten Hope, betreffende het Provin ciaal wegenplan, hebben Gedeputeerde Staten het volgende geantwoord: le. door den Provincialen Waterstaat is een ontwerp-provinciaal wegenplan voor gesteld, als bedoeld in art. 34 van de We genbelastingwet. Dit ontwerp is, nadat het eerst in de betrokken afdeeling is be handeld en daarna in het volle college van Gedeputeerde Staten is vastgesteld, inge volge den door den Minister van Water staat kenbaar ge maakten toensch, aan de zen bewindsman ter beoordeeling toege zonden. Het antwoord op de 2de vraag luid be vestigend. Wat de derde vraag betreft, komt het Gedeputeerde Staten aanvankelijk niet aanbevelenswaardig voor omtrent het ont>- werp-Provinciaal Wegenplan de betrokken gemeentebesturen en de groote bonden van weggebruikers te hooren, aangezien daarvan een zeer aanzienlijke vertraging in de tot etandkomnig van het Provinciaal Wegenplan te wachten zou zijn. Bovendien mag worden aangenomen, dat de Provinciale Waterstaat voldoende bekend is met de eischen van het verkeer in de verschillende deelen der provincie. Amsterdam bereidt zich voor op de Olympische Spelen. Vijftig nieuwe tramwagens. Naar de „Tel." verneemt zal binnenkort een voordracht van B. en W. te Amster dam verschijnen, waarin gevraagd wordt het wagenpark van de gemeentetram met 50 wagens uit te breiden, zulks o.a. met het oog op het te verwachten groote ver voer tijdens de Olympische Spelen. De wa gens, die de tram verlangt, bestaan uit 30 motorwagens en 20 bijwagens. Het wagen park zal dan samengesteld zijn uit 424 mo torwagens en 384 bijwagens, ongeacht werk-, sneeuw-, rangeer- en sproeiwagens. Zwarte bessen en kruisbessen. Geen invoerverbod in Engeland.- Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat den minister van landbouw Guinness in het Lagerhuis werd gevraagd of hij de raadzaamheid zou overwegen van het ver bieden van den invoer van buitenlandsche zwarte bessen wegens een ziekte in Neder land als „big" bekend. De Minister antwoordde, dat zijn advi seurs hem hadden meegedeeld, dat het ri sico van het overbrengen van de zwarte- bessen-mijt door uit Nederland ingevoerde bessen, te verwaarloozen klein is. Daarom overwoog hij niet de kwestie van een in voerverbod. Een dergelijke vraag werd gesteld no- ■essen. Guinness zeide, dat do regeermgs- ambtenaren geenerlei daardoor aangetaste zending hadden gerapporteerd en dat bij het ministerie van landbouw geen klach ten waren ingekomen. Er was daarom geen reden om den invoer te verbieden. De Koninklijke Familie. Prins Hendrik is gisteren om halfelf van zijn Zwiteersche reis te Arnhem aan gekomen en begaf zich van daar naar Het Loo. Het koninklijke gezin begeeft zich he denmorgen 7.07 per extra-trein van het paleis-perron Het Loo naar Zuid-Limburg. Aankomst te Lutterade 10.29. De Koningin, de Prins en de Prinses blijven in den trein overnachten. Zaterdag 19.10 vertrekt de ex tramtrein weder van Maastricht en komt aan voor het paleis perron Het Loo te 22.48. De koningin wordt a.s. Maandag tegen den avond voor enkele dagen in Den Haag verwacht. In verband met den verjaardag van de Koningin-Moeder wordt H. M. de Konin gin van 25 dezer tot 3 Aug. a.s. ten paleize Soestdijk verwacht. Het Ned. gezantschap te Rome. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome jhr. mr. A. van der Goes, thans in gelijke hoedanigheid te Caïro. De Gemeentelijke Huurverordening te Arnhem. Naar we vernemen hebben Ged. Staten van Gelderland in hun laatste vergadering de gemeentelijke hurenverordening behan deld welke door de gemeente Arnhem was HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De plenaire zitting van de vlootconfe- rentie heeft nog geen overeenstemming ge bracht. Rusland geeft toe, dat zijn politiek In China gefaald heeft. De Indtë-vliegers zijn gisteren te Bender Abbas aangekomen. Vandaag vertrekke- zij naar Bagdad. (Luchtv.) BINNENLAND. Een onderzoek gaande naar de mogelijk' heid van het telefoonverkeer Nederland- Ver. Staten. (1ste blad). Het denkbeeld de afdeeling loodswez betonning, bebakening en verlichting va» het departement van marine onder te bren gen bij het departement van waterstaat, ir van de baan. (3de blad). De Koningin zal Woensdag a.s. te Hoofd dorp, tijdens het concours hippique. de pa rade der landelijke rijvereenigingen bijwo nen. (Sport, 2e blad). Hollandsche sport-successen t Krefeld en Parijs. (Sport, 2de blad). LEIDEN. De gemeentelijke huurverordening ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen (lste blad). De openingsplechtigheden der nieuw» kaasmarkt, (lste blad). God. Staten van Gelderland wenachen, alvorens een definitieve beslissing te ne men de adviezen te beotudeeren welke B. en W. van Arnhem gebruikt hebben. Doch vooruitloopende op de definitieve beslis sing, hebben Ged. Staten van Gelderland bij den minister voorloopig de schorsing van deze hurenverordening voorgedragen. Rijksweg Haarlem—Bennebroek. Het in de gemeente Bennebroek en Heemstede gelegen gedeelte van den Rijksweg HaarlemBennebroek, tusschen K.M. 30,1 en KLM. 38,8 wordt met ingang van Zaterdag 16 Juli 1927 weder voor het verkeer met rij- en voertuigen open gesteld. Telefoonverkeer met de Vereenigde Staten Dadelijk na de totstandkoming van de transatlantisohie radiotelefonische verbin ding tusschen Engeland en de Vereenigde Staten heeft de Nederlandscho postadmi nistratie pogingen in het werk gesteld om ooi Nederland in dit verkeer te botrekken De E'ngelsche administratie deelde toen maals evenwel mee, dat zij het tijdstip daartoe nog niet gekomen achtte, omdat het verkeer Engeland-Amcrika zelf nog Onze Geïllustreerde Paqina Onze photopagina van lieden beval o m Hollandsche pluimvee naar do wereldten toonstelling te Ottawa, do storm en,slagre gens in Engeland, de bijenteelt Voenen- daal, de spek veiling te 's-Hertogenbosch, Ford, Rockefeller en Thea Rasche. het karakter van een prrefdienst droeg. Thans is van de Bngelsche administratie bericht ontvangen, dat zij bereid Jb, topo te werken tot oen onderzoek naar do tech nische mogelükbeid der opening van den bedoelden dienst. Zoodanig onderzoek is thans gaande. „De Nieuwe Tilburgsche Cou Op de gisteravond te Tilburg gehouden publieke verkooping is het aldaar -erschij- nend dagblad „De Nieuwe Tilburgsche Courant", in eigendom overgegaan aan ^r. Anton Arts, Leo Arts «.n Henry Arts. Dr. Anton Arts blijft hoofdredacteur van bet blad. Congres van den R. K. Politiebond „St. Michaël". Woensdag werd te Groningen in het R. K. Vereenigingsgebouw „Katholiek Leven" hot congres aangevangen den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël". De geestelijk adviseur der recipieercndo afdeeling, de Wcleerw. heev J. Water- kamp, heette allo aanwezigen welkom ep sprak de hoop uit, dat het congres vrucht dragend werk mocht verrichten. De voorzitter van het hoofdbestuur, do heer E. van Duin van Rotterdam, bedank te de afd. Groningen voor de gulle aango- boden gastvrijheid en verklaarde gaamo naar Groningen te zijn gekomen waar zoo'n intens Katholiek leven wordt gevon den. Spr. stelde de afd. Groningen, waar alle R. K. politiemannen in do afd. zijn georganiseerd, ten voorbeeld aan vele an dere afdeelingen. Hij verwelkomde vervolgens de heer J. J. Tonckens, waam. hoofdcommissaris van Politie en bracht hem dank voor zijn uiterst welwillende houding ten opzichte van zijn personeel, zich onder meer daarin uitende, dat de R. K. politiemannen steeds gelegenheid kregen tot waarneming hunner godsdienstplichten. Ook d6 aan wezigheid der heeren Heller, inspecteur districtscommandant dor Rijks veld wacht en Rijpma als vertegenwoordiger van den divisie-commandant der Marechaussée stelde hij op hoogen prijs. Bij een terugblik op het afgeloopen jaar kan een gestadige groei geconstateerd worden. Telde de bond het vorig jaar 55 afdeelingen mot 1662 leden, nu was dit ge stegen tot 56 afd. met 1727 loden. Daadwerkelijke propaganda werd vre- richt door de uitgifte van een tweetal brochures. (De bondsadviseur pastoor E. A. M. v. Mersel van Rotterdam, komt dan onder applaus de zaal binnen). De uitgave van een Btudie-maandblad en de opleiding tot inspecteur en brigadier van politie werd in studie genomen. De verhouding tussohen de school voor politiepersoneel en St. Michaël was steeds zeer goed, een vertegenwoordiger von St. Michaël blijft in do examencommissie zit ting houden. Een speciaal woord van dank werd go- sproken aan het adres van den Zcoreorw. I heer Lamers, gewezen geostelijk adviseur

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1