lUZIEKLÏEFHEBBËi INGEZONDEN MEDEDEELING PUROL er op! INGEZONDEN MEOEDEEÜNG „GEK-VLIEGEN". Een medewerker van het „Vad." te Londen schrijft: ])o geoefendheid van do Engelsche mi litaire luchtmacht, zooals die elk jaar blijkt bij het vliegfeest van Hendon, wekt algemeen bewonderende verbazing. De mannen, de meesten zeer jonge mannen, hebben dezer dagen opnieuw hun lucht- fest gehad. Elk jaar wordt het beter. Elk jaar wordt het aantrekkelijker voor de toe schouwers. die ditmaal met naar schat ting meer dan honderdduizend waren op gekomen. Elko raag rond het vliegveld was volgopakt met menschen. Do parkeer terreinen voor de auto's vertoonden onaf gebroken lijnen auto-daken. De ongemeene prestatie, die dit jongste wapen tentoon spreidt, is zooals bekend verkregen met opoffering van niet weinige menschen- levens. Men kan zich wel voorstellen dat eonigen den dood vinden bij oefeningen, die vooraf moeten gaan voordat zulke vol maaktheid kan worden verkregen. Het nuttig verband tusschen „aerobatiek" en vechtvermogen werd ons duidelijk voor oogen gesteld in spiegelgevechten, in het bijzonder in den „luchtstrijd voor Londen" tusschen bombardeervliegtuigen en vecbt- «skaders van de luchtverdediging. Hierbij konden wij in het juiste verband en in do ware beteekenis de wonderbaarlijke duike lingen, wendingen en slortvallen gade slaan, die wij altijd meer opzienbarend dan nuttig hebben geacht. Do nuttige „aerobatiek" der spiegelge vechten was spannender en meer sensa tioneel als schouwspel dan de luchtver- tooningen die geen ander doel hadden dan lucht-acrobatiek te laten zien. Maar er was een acrobatisch nummer in dit varié té-program, dat mij het belangwekkendst scheen, omdat het zoo krachtig getuigde van echt meesterschap over de lucht, of liever over de zwaartekracht. Het heette „crazy flying" en het werd gedaan met de lichto machines van een 60 p.k., die te genwoordig voor een 750 pd.st. te koop zijn voor hen, die zich individueel aan pleiziervliegen willen wijden. Bij dit „gek- vliegen" dat veel meer opzien baarde dan verleden jaar, toen men het er nog niet zoover in had gebracht schenen de bestuurders met alle normale vliegwet- ten te psotten. Zij maakten snelle wendin gen zonder hun toestellen schuin te leg gen, zoodat men den indruk kreeg dat zij koeren slipten. De machines leken overge leverd aan een grillig spel van lucht- stroomen, zoo dronken laveerden ze door de lucht. Ze dansten op en neer, laag over het veld, en vlogen zijdelings, op de ma nier van een schip dat, dwars op den stroom, wordt afgedreven. De bestuurders veroorloofden zich de meest ongewone vrij heden, zwiepten de roeren heen en weer zonder dat het invloed had op de vlieg richting. Het was een treffende manifsta- tie van de luchtwaardigheid dezer toestel- Jen in de handen van bekwame vliegers. Bij do verschillende gevechten werd de verbeelding flink geholpen door kunst middelen, die enorme rookpluimen en knallen wekten en toestellen in vuur sche nen te zetten. De wijze waarop de toe stellen „neergeschoten", van groote hoogte neerstortten in rook en vuur, moet dicht bij de werkelijkheid zijn geweest. BINNENLAND Vragen van Kamerleden. Verzwijging van ongevallen door werkgevers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid !den heer Drop in verband met do wijze van berechting der in het vorig jaar ge constateerde overtredingen van art. 66 der Ongevallenwet 1921 betreffende ver zwijging van ongevallen, hebben de mi nisters Slotemaker de Bruine, Van der Vegte en Donner thans geantwoord, waar aan wij het volgende ontleenen: In het jaar 1926 zijn door de Raden van Arbeid ter zake van overtreding van ar. 66 der Ongevallenwet 1921, 20 pro- cesen-verbaal opgemaakt tegen 14 ver schillende werkgevers. In 9 gevallen vond openbare berechting en veroordeeling plaats tot een geldboete, subsidiair hech tenis, terwijl in 7 gevallen tot transactie werd overgegaan. Onder deze 7 gevallen waren er 6* welke mijndirecties betroffen. De bevoegdheid tot het aangaan van b-ansacties, als onder het antwoord onder I bedoeld, berust niet op het z.g. „Boete wetje'', maar op art. 74 van het Wetboek van Strafrecht. De beslissing over de toe lating tot transactie behoort niet tot de bevoegdheid van eenig rechtscollege, doch is aan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie opgedragen. De ministers zijn van oordeel, dat pu blicatie van de namen der betrokken werkgevers, als niet in het algemeen be lang geboden, achterwege behoort te blij ven. Het treffen van schikkingen ter voorko ming van strafvervolging is een wettelijk instituut, welker toepassing, indien de verdachte een daartoe strekkend verzoek doet, alleen om bepaalde redenen behoort te worden geweigerd. Er bestond, naar het oordeel van de betrokken ambtenaren van het Openbaar Ministerie en de ministers sluiten zich onvoorwaardelijk bij dat oordeel aan geen zoodanige be paalde reden, waarom hetzij in het alge meen, hetzij aan do werkgeefster, do di rectie der Staatsmijnen, in tegenstelling met andere werkgevers, de toepassing van het instituut zou moeten zijn ge weigerd. Leerstoel Frioscho taal. Op de vragen van de Eers te-Kamerle den Crolens en de Vries betrefende het oprichten van een leerstoel in de Friesche taal en do geschiedenis en het geven van onderwijs in de Friesche taal op de lagere school, antwoordde de Minister van On derwijs: Op do begrooting voor 1921 zijn bij hoofdstuk V. do gelden uitgetrokken, noo- Óig voor de benoeming van een gewoon Jioogleeraar voor de Friesche taal en let terkunde, tevens voor een deel van het on derwijs in de Germaansche taalweten schap, aan de Rijksuniversiteit te Gronin- gen; deze gelden zijn bij de begrootingswet toegestaan. Toen curatoren de facultiet raadpleegden, ten einde een aanbevelings lijst in te zenden, ter benoeming van een hoogleeraar, bleek slechts één buitenlan der in aanmerking te komen, die evenwel de voorkeur gaf aan zijn hoogleeraarschap aan een Duitsche universiteit. De faculteit verklaarde, dat voor dat oogenblik noch binnens- noch buitenslands een geschikte kracht voor de bezetting van dezen leer stoel to vinden was, zoodat zij zioh niet in staat zag, een voordracht bij curatoren in te dienen. Sinsdien heeft het Departement van den Minister geen medodeeling be reikt, waaruit bleek, dat hierin verande ring is gekomen. In verband met een en ander is de post voor dezen leerstoel ko men te vervallen. In tegenstelling met de vrijheid, die de Vet op het lager onderwijs van 1878 ten aanzien van de leervakken liet, bevat de Lager Onderwijswet 1920 bindende voor schriften. Deze beletten, dat op de lagere school onderwijs wordt gegeven in andere vakken, dan in art. 2 dezer wet genoemd. Zij staat dus ook niet toe dat op die school onderwijs wordt gegeven in andere vakken, dan in art. 2 dezer wet genoemd. Zij staat dus ook niet toe dat op die school onderwijs in het Friesch wordt ge geven. Ook de Minster is gebonden, zich naar die voorschriften te gedragen. De Electrische Trein Amsterdam-Den Haag-Rotterdam De storing van Dinsdagavond. Een passagier schrijft aan het „Vad.": Het incident was niet zóó onschuldig, als uw verslag zou doen vermoeden. Schrij ver dezer begaf zich op B dezer met den Electrische trein no. 231 te 19.09 van uit Amsterdam naar 's Hage. Op tijd vertrok ken, kwamen wij met electrische kracht op tijd te Haarlem aan: officieele stoptijd al daar was 3 min., 't oponthoud duurde 25 minuten. Alles wat de reizigers te hooren kregen was: „er is iets defect". Tegen 8 uur vertrokken wij uit Haarlem (vertrek tijd was 19.29). Plotseling bleek toen 't electrisch vermogen te zijn omgetooverd in stoom vermogenDe ouderwetsche stoommachine deed él zijn best om de 10 zware electrische rijtuigen mèt bagage wagen voort te trekken. Wij stopten niet in Bennebroek. Spoedig daarna een schud den, kraken en schokken! Een paniek in den coupéDe menschen boven op de banken. Ieder dacht aan een ongeluk, een déraillement! Echter spoedig kwam de zware trein tot staan en de gemoederen bedaarden weder! Wat was er gebeurd? 't Bleek, dat wij vlak voor het eiland-sta tion Hillegom stonden, welk station aan beide zijden versperd was door een stil- staanden electrischen trein. Men vertelde, dat beide treinen daar defect stonden. Hoe dat ook zij, zeker is, dat 't sta tion op de hoofdlijnen versperd was en dat „stoom-electrische trein no. 231" niet normaal kon binnen loopenl Evenmin is deze trein tijdig tot stilstand gebracht, en de éénige redding bleek ten slotte, het uitloopen van den zwaren trein op een bij zonder korten wissel, vlak voor 't Station Hillegom. Een botsing is hier zonder kwes tie zéér nabij geweest toen trein 231 tot stilstand was gekomen, was hij zeker reeds 3 wagens ingeloopen naast één der stil staande treinen in 't Station Hillegom. De manoeuvre over den korten wissel is een noodmiddel geweest! Wonder boven won der, dat bij zulk een manoeuvre de trein in 't spoor is gebleven IDe beweging van den trein waB afgrijselijk! Hier is iets gebeurd, dat niet in den haak is't Is niet zóó onschuldig als blijkbaar wordt voorgesteld. De beangste reiziger vraagt zich aanstonds af, hoe lang 't tobben en probeeren op dit véél bespro ken traject nog zal duren. Onwillekeurig denkt men aan de geschiedenis van den put en 't kalf! Moeten nu éérst nóg eens ernstige ongelukken gebeuren? Laat ons liever toch tevreden zijn met „stoom", daarmede kwam men in 64 minuten van Centraal Station (Amsterdam) naar 's Ha- ge Thans werden wij bediend met „stoom en electriciteit" en waren ruim 2 uur on derweg naar 's Hage, tot groot ongerief ook van den Parijschen trein, die achter de electrische kracht zat en daardoor ook circa drie kwartier vertraging kreeg. Van Hillegom naar 's Hage ging 't ver der zonder incidenten, langzaam en met oen s pee takel onder de wagens, wel eens verontrustend! Steeds verder in gemeng de kracht: stoom en electriciteit. Schrijver staat voor de waarheid hier van in en zal zich desverlangd aan de be voegde autoriteiten bekend maken. (Wij laten het bovenstaande natuurlijk geheel buiten onze verantwoordelijkheid. Het blijvo voor de verantwoordelijkheid van den schrijver, op wiens gezag het „Vad." dit opnam. Rod. L. Ort.) Het Mgr. Mutsaersoord. Komt zeer waarschijnlijk te V e n 1 o. Voor eenigen tijd werd tegengesproken een bericht, dat het Mgr. Mutsaersoord in Aalst-Waaire zou komen. Bij die gelegen heid is erop gewezen, dat voor de plaats der stichting nog verschillende aanbie dingen loopende waren en dat deze ge- toets dienden te worden aan enkele voor waarden in verband met den aard der stichting en de groep van personen, waar voor zij bestemd is. Het Monument-Comité heef verschil lende aanbiedingen onderzocht en heeft laatstelijk gecombineerd met het hoofdbe stuur van ,St. Raphael" ook een bezoek gebracht aan Venlo. Thans kan worden gemeld, aldus do „Volkskr.", dat door B. en W. van Venlo aan den gemeenteraad is voorgesteld, aan den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" ten behoeve van hot te stichten Mgr. Mutsaers-Oord kosteloos af te staan een beboscht terrein, groot 14 H.A., gelegen aan de Groote Bij 8tukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huid verwondingen Het verzaeht en geneest 12219 Heide, in de nabijheid van den Schaaps- dijk. Dit voorstel van B. en W. staat als num mer één op de agenda van de hedenavond te houden raadsvergadering. Verbouwing van Raadszalen. Bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatebegrooting voor 1927 in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is ter spra ke gebracht de vraag in hoever in ge meenten bij de raadsverkiezing in 1931, uitbreiding van het aantal raadsleden als gevolg van de uitkomst der in 1930 te hou den algemeene volkstelling, vergrooting. van de raadzaal zou noodig maken. In verband met de kosten, welke aan dergelijke verbouwingen, inzonderheid wanneer de raadszalen historische waarde hebben, kunnen verbonden zijn, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich tot Ged. Staten van de di verse provincies gericht met de vraag in welke gemeenten het to verwachten is, dat de bedoelde omstandigheid zich zal voordoen. KERKNIEUWS DIRECTEUREN DER DERDE ORDE. Congres te Woerden. Den 7den Juli had in het Minderbroe dersklooster te Woerden een congres plaats van Directeuren der Derde Orde van Sint Franciscus, uitgeschreven door het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert. Omstreeks één uur opende de Commis saris der Derde Orde, Pater Petrus Nie- len O.F.M., de vergadering met de gebe den van het Ceremoniaal en sprak een kort welkomstwoord tot de Congressis ten. Van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem was het volgende Bchrijven ingeko men: Met genoegen namen Wij kennis uit Uw schrijven dat thans in het klooster te Woerden wederom een Congres zal wor den gehouden van de verschillende Direc teuren der Derde Orde van den H. Fran ciscus van Assisië. Dergelijke bijeenkom sten zien Wij zeer gaarne omdat eener- zijds de broederlijke geest onder de ver schillende Directeuren hierdoor ten zeer ste wordt bevorderd, anderzijds de te houden besprekingen immer voor den bloei der Derde Orde rijke vruchten voortbrengen. Dat nu de verschillende af- deelingen van de Derde Orde een gezond en bloeiend leven leiden, wat kan men be ter wenschen ter bevordering van het godsdienstig leven in het Bisdom? Met de beste wenschen voor het welsla gen van dit Congres en terwijl Wij gaarne op deze bijeenkomst verleenen onzen bis- schoppelijken zegen, zoo blijven Wij in middels Uw dienaar in O. H. t AUGUSTINUS JOSEPHUS Bisschop van Haarlem. Dit vereerend en aanmoedigend schrij ven, met applaus ontvangen, werd beant woord door het volgend telegram: Monseigneur Callier, Bisschop van Haarlem. Seculiere en reguliere directeuren der Derde Orde in congres te Woerden dan ken voor bisschoppelijken zegen en betui gen eerbied en onderdanigheid. Hierna gaf een der visitatoren, Pater Sigismundus Weghuis O.F.M. een uitge breid verslag van de Derde Orde in het district Woerden, waaruit wel bleek, welk een heilzamen invloed de ongeveer 155 af- deelingen in het 'Bisdom Haarlem ont wikkelen. De inleiding werd gehouden door Pater Chr Roorda, O.F.M., Botterdam, die de vragen beantwoordde: Wat moet de vrucht zijn van het Jubeljaar en hoo kan de Derde Orde deze vrucht vastleggen? In een schitterend betoog toonde spreker aan, dat bijzonder moet gewerkt worden op verlevendiging van den Franciscus- geest en dat de Derde Orde het aangewe zen instituut daarvoor is. Vooral moet ge arbeid worden voor een goede opleiding der Tertiarissen. Meer speciaal werd nog gewezen op de training van jongens en meisjes tot overtuigde Derde Ordelingen. Een geanimeerde 'bespreking volgde, waardoor de inhoud der rede nog beter werd verwerkt. Dan werd behandeld de sluiting van het Jubeljaar. Deze plechtigheid moest vooral een practisch karakter hebben. De Ter tiarissen moeten krachtig ingaan tegen de door de Bisschoppen aangewezen groote kwalen van onzen tijd. Die voornemens moeten tot besluit van het jubeljaar plech tig en stevig worden vastgelegd. Verschillende punten werden alsnog be handeld als leeken-apostolaat, actie tegen gemengd huwelijk enz. Van de rondvraag werd door verscheidenen gebruik ge maakt. Met een dankwoord, vooral aan den gastheer den ZeerEerw. Pater Gardiaan, sloot de voorzitter deze goed geslaagde bijeenkomst. „Msbd." Benoemingen. Z. D. H. do Bisschop van Breda heeft benoemd tot Pastoor te Breda (H. Ant.) den Zeereerw. Zeergel. heer J. Antonissen, die Professor was aan het Klein Semina rie IJpelaar. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Een belangrijk werk. Afzanden. Een groot werk op 't gebied van afzan den staat binnen betrekkelijk korten tijd te gebeuren hetgeen aan vele handen werk zal geven en mogelijk in de toekomst weer groote oppervlakten duingronden onder de gemeenten Katwijk en Wassenaar in vruchtbaren tuin en bollengronden zal herscheppen. Is men al vele jaren bezig met bet af zanden van gronden onder Katwijk en Noordwijk alwaar men binnen afzienba- ren tijd genoodizakt zal zijn het werk te beëindigen* omdat daar overal de grens van de vereischte duinbreedte vanaf de zee dan zal zijn bereikt, sinds lang is het oog gevestigd op de uitgestrekte duin- gronden ten Zuiden van Katwijk en on der Wassenaar. En waar onder Katwijk grooter vaarwater dus beter laadgelegen- heid zal zijn te maken dan te Wassenaar, lag het voor de hand dat te Katwijk het begin zijn moest. Meerdere plannen zijn aanhangig geweest die afstuitten op fi- nantieele bezwaren, door b.v. te hooge huur- of koopprijzen van landerijen waar over het spoor moest loopen. Thans is men echter zoover gevorderd dat zelfs binnen enkele dagen met de werkzaam heden begonnen zal kunnen worden. Dit begin van het werk zal zijn te Katwijk a. d. Rijn aan den Valkenburgsche weg. Daar zijn ten Zuiden van de woning van de firma S. Parlevliet gronden aange kocht van den heer G. de Wit alwaar vanaf den Rijn naar den Valkenburgschen weg een haven zal worden gemaakt met een steiger, waar ongeveer als in den „Noord" te Katwijk, de zandbakken zul len kunnen worden geladen. Het spoor zal loopen vanaf genoemd perceel dwars over den Valkenh. weg door de lande rijen heen langs „de Bilt'' naar den „Groentuin'', dwars den Bitumenweg over naar den Watertoren der Leidsche Duin waterleiding-Maatschappij. Daar volgt het spoor het kanaal tot aan de plaats waai een nieuw kanaal zal worden gegraven, welk werk kortelings geleden is aanbe steed* voor rekening der Leidsche Duinwa ter-Maatschappij. Voorloopig wordt vol staan met het vervoer van het zand ver kregen door het graven van dit kanaal. Dit werk zal ongeveer 8 maanden duren en wordt voornamelijk uitgevoerd onder de gemeente Wassenaar. En daar in de nabijheid liggen tusschen „de Pan", „Rijksdorp" en het Noordzeestrand nog hooge zandbergen, mooi duinzand waar naar, vooral de laatste jaren, zoo'n vraag is. In hoeverre en wanneer daar het af zanden zal worden voortgezet is nog niet met zekerheid te zeggen, doch gezien de ihans uit te voeren werken mogen we ge rust aannemen dat omtrent dit punt al wel eenige zekerheid is verkregen. Wan neer dat zoo is, en hieraan behoeft niet te worden getwijfeld, zal dit werk eenige jaren kunnen duren en kan het voor land- en tuinbouw en voor werknemers een zegen zijn al zal het niet te ontken nen zijn dat een enkeling er wel weer door verdroging zijner landerijen er de nadeelige gevolgen van zal ondervinden. Leest de Advertentie laatste nan;. 12195b LISSE. H. B. G. Donderdagavond hield j Coöp. Veilingvereeniging van het H. B. (G. A.) te Lisse haar algemeene vergaf ring in het Gebouw der Vereenigij, De voorz., de heer P. Warmerdam (jj heette namens zijn mede-bestuursleden j aanwezigen van harte welkom en her* nerde aan wat is tot stand gekomen, voo? al wat betreft de bouw van een nieim loods voor berging van bloembollen, ft gebouw is zeer practisch uitgevoerd „Nemaho" te Doetinchem binnen den van 4 weken. Een woord van lof aan i werkers op dit gebied is niet misplat Spr. hoopt daarom op aller medewerk dezen zomer, opdat de principalea g kunnen inzien dat bovenstaande bo- noodig is. Intusschen zijn de heeren notaris A,t Peil en Matthijs ter vergadering verscbj nen en wordt punt 9 van de agenda afg werkt, wat betreft het aangaan van geldleening onder hypothecair verKij met de Haarl. Bankvereeniging ter plag se groot f 30.000. De voorz. vroeg du; tiging aan do vergadering tot het aangu van bovengenoemde leening. De vergij ring stemde hiermee in. De voorz. daci voor de medewerking voor het aanga men besluit en vervolgens las de heerïs thijs het opgemaakt proces-verbaal too Vervolgens werden de notulen van i vorige vergadering van 10 Maart j.l. v» gelezen en zonder op- of aanmerkiu goedgekeurd. Hierna werd het fmantj verslag (voorloopig) voorgelezen, wy over uitwijding in dit blad ons overW lijkt. Door het bestuur werd voorgew een commissie van drie personen aac stellen opdat deze na geconfereerd hebben met den accountant Paul t Deursen, wien eveneens zal worden op dragen het finantieele gedeelte te conti leeren, de rekening en verantwoording kunnen zien. Het veilingpercentage n wederom vastgesteld op 6 pet. Het p centage voor den Veilingmeester werdti gesteld evenals de vorige ja*en. Ven gens had de verkiezing plaats van i commissaris wegens aftreding van j heer A. v. Oosten, die zich herkiest, stelt en wederom met algemeene stem: werd herbenoemd. Hierna w^rd een wichtig punt besproken, wat reeds di den heer L. v. d. Valk van Zoeterwoi in de vorige vergadering was naar v; gebracht, n.l. om voortaan bij epbod doen veilen. Een schrijven was biiL gekomen van één der vooraanstanadei porteurs die wenschte met de klok t«t ven veilen. De voorz. wil neutraal blijf t hoewel deze ook veel voelt voor bff j slagsysteem, waarbij hij eenige vodib den aangehaalt, wil hij het aan de verga ring overlaten. De heer W. v. d. Laan: j Voorhout vraagt of bestuur of Dire zichzelf het recht hievan kan b^houde: dat anders een bepaling voor derge: veranderingen zou kunnen worden vas; c legd in de statuten. Spr. zou het jami f vinden wanneer het bestuur een uitspc af zou moeten wachten van de verga ring. Verschillende personen zijn vóór t bod en anderen vóór afslag, waarna i j volgens het oordeel der vergadering d gevraagd, wat- tot uitslag had, dat ei ti personen vóór het afslagsysteem ware: 18 tegen. Hierna werd in den breede p sproken de a.s. Hyacinthen-veilingen. Ej voorz. kon als een verheugend feit a deelen, dat reeds verschillende bloem.' V hun volle medewerking zullen verier: d en werd een beroep gedaan op de 843 li zigen om ze voortaan in eigen kring ti k ten veilen. Moge dan naast Haarlem Lisse één van de grootste Hyacinther lingen worden. Het blijft altijd een' heugend feit voor een vereeniging aid 61 se, wanneer het verre het millioen is: w schreden en daarvoor zijn noodig bei rijke hyacinthen-veilingen. Vervol Jb werd vastgesteld het inleggeld voor ai' 1 leden, dat wederom op f 10.werd ra paald. Do aansprakelijkheid dezer To eeniging zal worden ondergebracht bi; solide maatschappij. Hierna werd de rondvraag afgeha» e De heer v. Essen vroeg waarom hp then wel bij opbod en andere soorten bij opbod geveild worden. De voort de, dat de prijsverschillen tusschen schillende soorten te groot zijn en K uiteenloopen, maar mochten do prijzen de mindere soorten in de toekomst suj dan zou spr. ook vóór opbol-veilen De heer A. v. d. Mey vraagt hoe w Tfij de leden van het H. B. G. gehandeld: worden die gezondigd hebben tegen snijverbod, voornamelijk narcissen voorz. lichtte dit punt nader toe.|a) meer aan de orde zijnde, dankt de voor de aangename samenwerking deze vergadering en hoopt dat bet, 1927 voor de vereeniging en voor de ren kweekers en expediteurs rijke 0ve ten moge afwerpen. hef] out NOORDWIJK. M. Voor het verkeer. Gisternacht den van gemeentewege op de druM keerspunten Wilhelminastraat--* _n straat en WilhelminastraatH. weder witte strepen getrokken op ten teneinde voor de vele auto's dere vervoersmiddelen de richting 1 geven. Naar men ons mededeel» ns zulks ook te Noordwijk aan Zee ?f> den. Gevonden voorwerpen. Als voorwerpen zijn aangegeven: 1 feurspet, 1 handschoen, 1 strooW» sleutel, 1 portemonnaie met inh°^ linnen jasje, 1 ceintuur, 1 kilom^ 1 oorknopje, 1 broche, 1 kinder" beursje met inhoud en 1 haarnet.- Inlichtingen over bovenstaand® KATWIJK AAN DEN RIJN. Processie. Op Zondag 7 Augustus gaat er vannit Wassenaar en Katwijk aan den Rijn een processie ter vereering van St. Jeroen naar Noordwijk. Des mid dags twee uur is er in de Parochiekerk een kort Lof waarna men hetzij per fiets, per tram of per Pedes Apostolorum naar Noordwijk gaat. De verdere regeling zal nog nader worden bekend gemaakt. Voor de deelnemers(sters) is een lied ter eere van St. Jeroen gemaakt. (Woorden van Deken Dessens en muziek van Prof. van der Wiel (Hageveld, Heemstede). Bekerwedstrijd. Sinds een viertal jaren schieten de Burgerwachten van Voorschoten, Valkenburg en Katwijk om een door hen gezamenlijk beschikbaar ge stelde wisselbeker. In 1923 werd deze ge wonnen door de Burgenvacht Valkenburg met 411 punten. In 1924 werd hij gewon nen door Voorschoten met 437 punten, in 1925 door Katwijk met 444 punten en in 1926 -door Voorschoten met 437 pun ten. Thans zullen de wedstrijden om deze wisselbeker weer plaats hebben op de banen te Katwijk aan den Rijn op Don derdag 26 Augustus. Tevens zal er een vrije-baan wedstrijd gehouden worden. Katwijksche Spuistraat. De Voor straat alhier zou men zoo zoetjes aan de Katwijksche Spuistraat kunnen gaan noe men. Niet alleen dat huis aan huis bijna ■winkel is doch den laatsten tijd worden verschillende zaken geheel gerestaureerd en naar de eischen des tijds ingericht. Zoo zijn dezer dagen van aanzien veran dert de winkels van de heeren Vreeburg., Rietveld, geheel verbouwd wordt het pand van den heer Lugthart, idem van den beer Nic. J. Winters terwijl zeer spoedig het pand van den heer W. Gaspers een volgens de eischen des tijds ingerichte vleesch houwer ij met slachtplaats zal wor den. De Voorstraat zal er een mooier aan zien door krijgen en de omzet zal er door vergrooten. Het oog wil immers ook wat hebben. Tuinbouw. Het kan verkeeren, in alles, dus ook in den tuinbouw. Was de uitkomst der vroege aardappelenteelt de laatste jaren van dien aard, dat de teelt hiervan steeds inkromp, thans is zulks geheel anders. De teelt blijkt overal in te krimpen want het te kort doet zich over de geheele linie gevoelen. De prijzen zijn overal goed. Van Katwijk kunnen we zelfs conslateeren dat de prijzen de laat ste dagen aanmerkelijk kooger zijn dan waar ook. Dit dankt de veiling wel aan de goede naam die de Katwijksche zana- aardappelen hebben wat kwaliteit en sor teering betreft. Met bospeen loopt het geheel anders dan men gehoopt en ver wacht had. De prijzen zijn de laatste da gen zeer laag. Wat tot heden werd aan gevoerd was niet prima. Dat komt de volgende week pas. Gehoopt wordt dan op betere prjjzen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10