vw7/7\ n\ n UITVERKOOP get eind van het liedje is echter, dai hij met leege zakken naar huis gaat. Deze ezploitalie duurde, zooals uit het onder zoek is gebleken, al jaren. De aandeelhou ders in do kongsi, dikwijls gegoede eige naren van kleine winkels., sponnen er zijde bij. Door een uitgebreid spionnen- elclsel wist men de mogelijkheid tot ont dekking lot een minimum te reduceeren. Reigerplaag te Tegal. Tegal is sands vele jaren in de regen periode berucht om de duizenden reigers, die zich in de tamarinde-boomen aan weerszijden van do Gajamstraat nestelen. Ook dit jaar kan gevoegelijk worden gesproken van een „reigerplaag"; men kan ternauwernood behoorlijk in de Ga jamstraat een wandeling maken,, wil men niet een onaangenaam souvenirtje van deze vogels meebrengen. De geheelo Ga jamstraat is momenteel wit van den afval van de reigers en er heerscht dan ook een stank, die gewoonweg niet te beschrij den is, schrijft men aan de „Loc." De directeur der gemeentewerken, do heer Van Heeteren, heeft thans het niet onaardige plan gemaakt, de vogels weg te epuiten met de gemeentelijke motorbrand- epuiten. Het spuiten zal ongeveer een week worden volgehouden en iederen morgen plaats hebben. Nader schreef de correspondent: De oorlog tegen de redgers in de tama- rindeboomen aan de Gajamstraat werd aangevangen. Met de motorspuiten van de gemeentelijke brandweer werden alle boomen met kracht bespoten. Veel resultaat heeft deze eerste proef neming niet gehad, de vogels ettelijke honderden vlogen gemoedelijk naar een anderen boom, om na eenigen tijd weder naar hun oude plaats terug te keeren. De strijd zal echter worden voortgezet. SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. Jaarvergadering District Leiden. Dinsdag, 19 Juli a.s., des avonds te 8 uur, zal in het K. S. A.-gebouw te Sassenheim, de algemeene jaarvergadering wonden ge houden van het District Leiden van den D. H. V. B. Wij rekenen er op dat alle vereenigin- gen zich zullen doen vertegenwoordigen. Blijft men in gebreke daarvan dan zal het reglement worden toegepast, want deze vergadering is verplichtend. Tevens heb ben leden van diverse vereenigingen en scheidsrechters uit dit district, welke als belangstellenden deze vergadering willen bijwonen, daaTtoe vrije toegang om van hun belangstelling te doen blijken. De agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. Opening en verslagen. 2. Rekening en verantwoording. 3. Bespreking jaarvergadering van den P H. V. B. 4. Bestuursverkiezing. (Het geheele Dis trict-bestuur is aftredend doch herkies baar). 5. Verkiezing Elftalcommissie. 6. Bespreking le lustrum District Leiden (datum 16 September a. s.). 7. Wat verder ter tafel zal worden bracht. 8. Rondvraag en sluiting. Candidaten voor het Bestuur of Elftal commissie moeten vóór Dinsdag 19 Juli bij het het secretariaat worden ingediend. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. ATHLETIEK. Eerste Competitiedag L.A.K. Maandagavond heeft de eerste competitie- dag plaats gehad, gelijk was aangekon digd. Voor 't eerste heeft de L.A.K. het zoover tunnen brengen, dat aan een competitie *as te beginnen en de belangstelling er Toor was bevredigend. Nu er eenmaal een aanvang is, vertrouwt men langzaam maar zeker verder te zullen komen. Zoowel wat deelneming betreft als wat de propaganda aanbelangt, die er voor de athletiek in 't algemeen van uitgaat. In het geheel namen drie vereenigingen deel, n.l. A.S.C., Donar en TJ.V.S. Verwerkt werden dezen eersten c.~0. hardloopen 100 M., vèrspringen met aan loop en kogelstooten. Het resultaat was aldus: Donar: 100 M. bardloopen: W. Gravendaal 12 •/10 sec., 623.60 p.; A. Buttler 12 2/10 b. 818.80 p.; H. A. Bonte 12 sec., 666.40 p. Totaal 1808.80 p. Vèrspringen: W. Gravendaal, 5.76 M., J0 P-; Buttler, 5.66 M., 640 p.; Bonte, 6.01 745 p. Totaal 2.055 p. kogelstooten: W. Gravendaal, 8.85 527.50 p.; Buttler, 8.49 M., 473.50 p.; K. G. de Jager, 8.17 M., 425.50 'p. Totaal 1426.50 p. Donar I behaalde dus 5290.30 punten. U. V. S.: 100 M. hardloopen: H. Laman, 13 2/10 s.v p-SO p.; L. Boon, 13 sec., 428.40 p.; G. de ^ge, 13 sec., 428.40 p. Totaal 1237.60 p. Verspringen: H. Laman, 4.63 M., 331 p "eerburg, 5.01 M. 445 p.; E. van Veen, 4i' M., 313 p. Totaal 1.089 p. kogelstootenH. Laman, 7.20 M., 28( r,r?,on' 6-15 M-> 122-50 Pd G- He Lange, TT w p' Totaal 402-50 P- y- J. S. behaalde in totaal 2.729.10 p. A- S. O.: barHl°open: F. Jutte, 12 5/10 sei ^'•50 p.; C. Wijkmans, 12 2/10 sec., 018.1. ■89 p Jonker' 13 sec>> d28.40 p. Totaal ^Wringen: jut,te, 6.55 M., 607 p.j JJtaiMis, 4.82 M., 388 p.; Jonker, 4.84 M., m Totaal 1389 p. kogelstooten: Jutte, 5.78 M., 67 p.; Jlönans, 803 M., 404.50 p.; Jonker 7.18 M. Totaal 748.50. k- o. 0. behaalde in totaal 3-732.10 p. vec* animo! en in de beste ver houding gekampt, waartoe het mooie IgSGEZOROEN MEDEDEELING m^J r—n ii i \i I I v Ongebleekte Tricot Heeren Pantalons... 87J/2 Idem voor Jongens in Padvindersmodel 37^2 Ontbijtlakens met gekl. randen en waschecht 4 7^2 Damast Tafellakens met gekl. randen... 87l/o lm. Perzische Kleed jes 60x120 1.20 Zware Koehaar Loo- pers, zuiver Wol 92 Restant partij Tapis Beige Kleedjes98 Zeer solide Keuken stoelen, exceptio- neele prijs2.30 Groote zware Thee doek Groote partij Lakens div. restanten vanaf Prima Drill Plooi rokjes, leeftijd 7 jaar Sloopen met feston overslag 171/2 HAARLEMMERSTRAAT 130-136. ongetwijfeld ook heeft medegewerkt. De eerste dag was goed! Maandag a.s. zal de tweede competitie- ig worden gehouden. Dan worden ver werkt: 800 M. hardloopen, hoogspringen met aanloop, speerwerpen en 4 X 100. M. estafette. WIELRENNEN. Om de Miss Blanche prijzen. De heer E. Foklanga schrijft ons: De laatste wedstrijd om de Miss Blan che prijzen werd j.l. Zondag op de Baro- niebaan te Ginneken verreden. Het eindresultaat is geworden, dat A. Mazaira-c den eersten prijs, bestaande uit een voorwerp naar eigen keuze ter waarde van f 100 heeft gewonnen met 22 punten, v. d. Wulp is tweede met 19 p. en be haalde een prijs t. w. van f75; Braspen ning, B. Leene en D. v. Dijk hebben ieder 15 p. behaald en zijn alle drie „3 t/m. 5" geplaatst. Zij zullen ieder 1/3 van de 3e, 4e en 5e prijs ontvangen. De verdere 9 prijzen elk van f 10 werden gewonnen door Jan Maas, P. M. v. d. Horst, ieder met 14 p., J. Roks met 10 p., M. van Oerst, C. Piets en W. Heskes ieder met 8 p., J. v. d. Leur en J. L. Lamens ieder met 6 p. en W. Metz met 5 p. ROEIEN. De Amsielroeibaan afgekeurd. De heeren Giorini voorzitter van de F.I. S.A.„ en Mühlegg, voorz. van den Zwit- serschen Roeibond hebben de wedstrijden der „Koninklijke" op den Amstel bijge woond, ten einde zich een oordeel te vor men over deze baan, welke, gelijk bekend, door den Nederlandschen Roei-Bond was aangewezen als roeibaan voor de Olym pische Spelen in 1928. Na afloop der wed strijden heeft de „Tel." het oordeel van den heer Mühlegg vernomen, dat als volgt luidde: Het spijt mij u te moeten zeggen, dat de Amstel-baan in het geheel niet aan de eischen voldoet, welke aan een Olym pische roeibaan gestold moeten worden. De Zwitsersche Roei-Bond kan dan ook geens zins meegaan met bet oordeel van den Nederlandschen Roei-bond. Ook de F.I.S.A. zal deze baan niet goed keuren, wat de heer Fiorini in een uitvoe rig rapport aan uw bond zal uiteenzetten. Het eenige, wat den Nederlandschen Roei- Bond dan nog overblijft, voor het geval deze bond zijn plan betreffende de Amstel- baan althans niet zou wenschen los te la ten, is, een beroep te doen op bet con gres van de F.I.S.A.doch ik geloof niet, dat genoemde bond het zoover zal laten komen. Heeft u nog meer banen gezocht? Dr. Meurer heeft ons de baan in Sloten laten zien. Deze baan heeft ah eenig nadeel, dat slechts twee tegenstan ders tegelijk kunnen starten. De voordee- len zijn echter, dat de baan volkomen recht is, een goede lengte heeft (2000 M.) en dat zijwind geen roeiverschillen oplevert. Andere roeibanen heeft men ons niet getoond. Om den Telegraafbeker. Een teleurstellend begin. Voor de eerste heat kwamen Njord en Triton gisteravond aan den start. Tritons start was levendiger dan die van Njord. De Utrechtenaren vergrootten aanstonds, danks zij hun hooger tempo, hun voor sprong en lagen weldra twee lengten voor. De stuurman der Stichtenaren kon zich daardoor niet naar zijn achter hem roeien- den tegenstander oriënteeren enwas zoo onverstandig de verkeerde baan een eindweegs te nemen. Voordeel bracht dit niet in het minst, want Njord lag te ver achter, totdat voor halfweg het Kalfje ook Njord een verkeerde boei nam (vol gens stuurman v. Schaik, kon hij met het natte stuurtouw zijn boot niet snel genoeg bijsturen. Hij gaf toen het commando strijken, liet toen slagen terugroeien en nam de boei toen op de juiste wijze. Tri ton was inmiddel ver voor en eindigde als eerste de race, maar moest door kamp rechter Blussé gedisqualificeerd worden, omdat zij de verkeerde baan ten deele ge roeid had. De kamprechter werd tot deze beslissing formeel gedwongen, doordat Njord voor halfweg Kalfje haar fout cor rigeerde. Was Njord echter doorgeroeid, dan zou Triton niet gedisqualificeerd zijn. De tijd van den winnaar was 18 min. 10 sec. Vanavond volgt de beslissing tegen Laga. SCHAKEN. Schoonheidsprijs. De door de schaakclub Palamedes te Leiden uitgeloofde prijs voor de beste par tij, gespeeld in den w'edstrijd van het Leidscho Schaakgenootschap op 14 Mei, is toegekend aan jhr. H. Strick van Lin- schoten te Delft voor de door hem gewon nen partij tegen S. van Mindeno te Am- sterdam. POSTDUIVEN. ,Het Luchtvermaak" (Stompwijk). Wedvlucht van Limoge. Afstand 719 K.M. De duiven werden om 6 uur in vrijheid ge steld. De uitslag was: 1. L. C. Janson Za terdag 6-23-39 nan., 2. Jac. v. Bohemen Zon dag 7.00.48 v.m., 3. C. Stijnman 8.05, 4. A. Borst 8.32.24, 5. C. Stijnman 9.02.22, 6. A. Borst 9.09.24, 7. Th. v. Geylswijk 10.15.49. Wedvlucht met jonge duiven van Ze venbergen. Afstand 48 K.M. De uitslag 1. Jac. van Bohemen 9.58.18, 2, 3, 4 en 5 A. Borst 9.59.04, 6. W. Belt 10.00.22, 7. O. Stijnman 10.00.24, 8. O. Stijnman 10.01.20, 9. Jac. van Bohemen 10.01.46, 10. Th. van Geylswijk 10.02.37, 11. Jac. Waayer 10.02.48, 12. L. C. Janson 10.03.29. Zondag a.s. wedvlucht van Bordeaux. Afstand 885 K.M. en tevens wedvlucht met jonge duiven van Roozendaal. Afstand 63 K.M. OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM. De bouw van het Olympisch stadion. In de afgeloopen maand is uitsluitend gewerkt aan de bekistingen van de zuide lijke tribunes. Een van de onoverdekte zit plaatsentribunes is geheel afgestort. Het houtwerk wordt nu kant en klaar overge bracht naar de noordzijde. Vanaf den Amstelveenschenweg aan den kant van Amstelveen zijn de groote houten stellages goed zichtbaar. De Marathontri bune is voor het grootste gedeelte voorzien van de buiten- en binnenmuren. Met en kele dagen wordt begonnen met liet stellen van do ijzeren bekapping. Het middenveld ligt geheel gereed en wordt voortdurend reeds gerold en gemaaid. Van de loopbaan zijn de eerste lagen gelegd. Het middenterrein geeft nu reeds een vrij volledig beeld van wat het in 1928 zal zijn. De beschoeiingen en de walmuren, die van gemeentewege worden gemaakt, nade ren hunne voltooiing, evenals het van Tuyllplein, waarover het verkeer al in de nieuwe banen geleid wordt. LUCHTVAART HET ONGELUK OP HET VLIEGKAMP DE KOOY. Omtrent het ongeluk, dat Maandagmid dag nabij het vliegkamp de Kooy gebeur de, meldt men ons nog: Te 1 uur waren de korp.-vliegtuigmakcr Van der Boom en de korp.-seiner Bosker in het schoolvliegtuig S. 18 opgestegen voor een ocfenvlucht. Woonwagenbewoners uit het nabijgelegen kamp zagen bet op stijgende vliegtuig op geringe hoogte plot seling met groote snelheid vallen en met den neus in den grond boren. Van der Boom. 23 jaar, gehuwd en wonende te Hel der, was onmiddellijk dood; Bosker, 25 jaar oud en ongehuwd, overleed tijdens het vervoer per Roode Kruis-auto. Omtrent de oorzaak van het ongeval zal wel nimmer iets naders bekend worden; de meest voor de hand liggende Veronder stelling is, dat het vliegtuig in een draaienden windstoot, een z.g. vrille, L geraakt. Bosker, wiens meisje te Helder woon achtig is, verwachtte dien middag familie bezoek; hij had dientengevolge verlof ge kregen om met zijn familieleden het vlieg kamp te bezichtigen. Dit maakt het- gev nog treuriger. TERUGTOCHT DER FOKKER VII. Definitief bepaald op heden. Het Haagschc Aneta-kantoor meldt: De heer Geysendorffer telegrafeerde uit Ba tavia aan de K. L. M., dat de terugreis van het Fokker-vliegtuig naar Nederland definitief op heden bepaald is. Een tologram van Fokker. De beer Van Lear Blaek heeft uit Wel tevreden het volgende aan de K. L. M. ge seind Ik word overstroomd met telegrammen uit alle deelen van de wereld, w.o. ook een van Fokker, uit Amerika, van den volgen den inhoud: „Mijn gelukwenschcn bij de aankomst van de schitterende vlucht Nederland Batavia. Het feit, dat u de uitvoerbaar heid van een commercieele luchtverbinding hebt bewezen, zal van de grootste waar de zijn voor de ontwikkeling der lucht vaart, vooral in onze Nederlandsche kolo niën. Ik stel uw vertrouwen in de organi satie der K. L. M. en in de Folckervlieg- tuigen op hoogen prijs." Ik denk binnen enkele dagen weer le vertrekken. Het vliegtuig bevindt zich in uilstekenden staat en wij allen zijn ge zond en opgewekt. Ik vrees echter, dat men ons bij onze terugkomst wel verwend zal vinden, daar wij hier op zulk een ko ninklijke wijze overal behandeld worden. BYRD EN ZIJN GEZELLEN NAAR AMSTERDAM? Een spoedig bezoek niet uitgesloten. Voor besprekingen met ingenieurs der Fokker fabrieken. Balchen, de tochtgenoot van Byrd, heeft den vertegenwoordiger der „United Press" medegedeeld, dat hij een telegram van Fokker heeft ontvangen, waarin hij ver zocht wordt, onverwijld naar de Vereenig- de Staten terug te keeren, ten einde met een Fokker-vliegtuig een poging te doen om het wereldrecord, zoowel wat afstand als duur betreft, te verbeteren. Volgens een ander bericht bestaat de mogelijkheid, dat Noville en Balchen eerstdaags met ingenieur Stephan naar Amsterdam zullen vertrekken voor be sprekingen over den bouw van een Fok- kertoestei voor den tocht naar de Zuid pool. Voorts moet de kans bestaan, dat ook Byrd zelf naar Amsterdam komt voor het voeren van besprekingen met de inge nieurs der Fokker-fabrieken. Van Amster dam zou de vlieger zich naar Londen be geven, vanwaar hij op 18 dezer naar de Vereenigde Staten terugkeert. Buenos Aires—Dublin per vliegtuig. In September of October a.e. De eerste vliegtocht over den Atlanti- schen Oceaan van Buenos Aires naar Europa zal in September of October van dit jaar plaats hebben. Dan zal Hubert H. Ellif in de Argentijnsche hoofdstad op stijgen, met- Dublin als einddoel. Alle vluchten tiisschen Europa en Zuid-Ameri- ka, zooals die van Franco, de Pinedo en Beires, zijn tot dusver gemaakt in de om gekeerde richting. Het zou verwondering kunnen baron, dat Ellif voor zijn vliegtocht juist Ierland bestemming heeft gekozen. Het is ech ter niet van algemeene bekendheid, dat er in Argentinië meer dan een half mil- lioen Ieren en personen van Iersche af komst gevestigd zijn. Tal van Ieren be- kleeden in de Zuid-Amerikaansche repu bliek invloedrijke posities. De schapen teelt, een belangrijke bron van nationale rijkdom in Argentinië, is vrijwel geheel in Iersche handen. Zelfs een nationalen held, den „Almirante" Brown, die honderd jaar geleden de zeostrijdkrachten van den kei zer van Brazilië, dom Pedro, versloeg, dankt Argentinië aan Ierland. Do onderneming van Ellif zal vermoede lijk 150.000 pesos (159.000 guldon) kosten, welk bedrag voor het grootste deel zal worden bijeengebracht door inzamelingen onder Ieren en personen van Iersche af komst. Het vliegtuig, een Dornier-Wall hydro- plaan, voorzien van een Lorraine-Dietrich motor, zal bemand worden met twee be stuurders. Ellif, dio als leider optreedt, zal beurtelings als bestuurder en als mecani cien fungeeren. Er zal geen draadloos toe stel worden meegevoerd. Het voornemen is, den tocht in tien etappes te maken, met tu6schcnlandingen te Rio de Janeiro, Pernambuco, Fernaüdo do Noronha, Porta Praia, Kanarische eilanden, Lissabon, Vigo, Brest en Land's End. Het langste traject is dat van Fer nando de Noronha, een eilandje in den Atlantischen Oceaan ten Oosten van Bra zilië, naar Porto Praia op de Kaapverdi- sche eilanden, n.l. 2310 K.M. De totale af stand lussclien Buenos Aires en Dublin bedraagt 12.091 K.M. New-YorkRome. Plannen van den vlieger B e t t a u d. De vlieger- veteraan. Lloyd Bertaud heeft zich naar New-York begeven. Volgens onbevestigde geruchten leidt hij de laatste toebereidselen voor een onafgebroken vlegtocht van New-York naar Rome. Hij zou hiervoor een Fokker-vliegtuig met Ju- piter-motoren gebruiken, dat in staat zou zijn een afstand van 10.000 K.M. achter een af te leggen. Van London naar Londen. Een brouwerij te London (Ontario) heeft een prijs uitgeloofd van 25.000 dollar voor een vliegtocht zonder tusschenlanding van London (Ontario) naar Londen (Enge land). Voor dezen tocht hebben zich reeds 32 Canadeesche en Britsche vliegers aan gemeld. Het vliegtuig van Nungesser? Mag men het verhaal van den corres pondent der Daily Chronicle gelooven, dan zouden er eindelijk menschen gevonden zijn, die het vliegtuig van Nungesser en Coli boven New-Foundland gezien hebben. Hij meldt: Bij Baccalieu aan de Conception-baai op New-Foundland, ligt in de grootste een zaamheid een gehucht, dat niet meer dan honderd inwoners telt. Het plaatsje heeft zoo goed als geen verkeer met de buiten wereld, maar nu heeft een der inwoners, Arthur Doyle, verteld, dat hij den ochtend van den 9en Mei, toen hij in zijn tuin aan het werk was, het geronk van een motor hoorde. Op hetzelfdo oogenblik zag hij groot, geheel wit vliegtuig, dat laag vlie gende, van den Oceaan komend, land waarts koerszette. Zoodra het witte vlieg tuig boven land was, ging het aanmerke lijk hooger vliegen; een broer en een neef van Doyle hebben het ook gezien. Dovle wil er een eed op doen, dat hij met dit verhaal de waarheid spreekt. Twee huwelijken in de lucht. Gistermorgen le half elf is een vliegtuig van het Tempel hof erf eld to Berlijn opge stegen, waarin een met rozen en witte le lies versierd altaar was opgeslagen en waarin twee a.s. echtparen met hun ge tuigen en de dominéés van de Kaiser Wil helm Gedachtnisskerk- en de Kloosterkerk als passagiers hadden plaats genomen. Het vliegtuig vloog tusschen beide genoemde kerken heen en weer tot de huwelijks plechtigheden voltrokken waren, en daalde een klein uur na de opstijging weer op het Tempelhoferfeld, waar auto's gereed slon den. UIT DE OIHGEI71WQ NOORDWIJK. NOORD WIJK ALS BADPLAATS. Een interview met den burgemeester. Onlangs heeft „Het Handelsbladeen intervierw gepubliceerd, hetwelk hot blad heeft gehad met den burgemeester van Noord wijk. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Noordwijk'', zegt jhr. W. G. van Pan huys, die sinds achttien jaren do beide, in wezen zoo vèr uiteen loopende dorpen bestuurt, „Noordwijk heeft zijn eigon ca tegorie van badgasten. Hier komen niet de menschen, die in hun vacantie mon daine genoegens najagen. Hier komen, uit binnen- en buitenland gezinnen, die ver- poozing zoeken in de natuur. Rustige, kalme bezoekers zijn het, wier dagen ge vuld worden door strandgeneugtcn en duinwandelingen. „Vóór den oorlog bestond de helft der gasten uit Duitschens. Hot Huis ter Duin had zich volkomen op hen ingesteld, zoo wel wat de verdeeling der maaltijden alg wat de omgangstaal betrof. „.Toen kwam de oorlog. De Duilsckers bleven weg, het personeel, het bedienend personeel althans, werd uit Zwitserland gerecruteerd. Nu voerde Nederland op do terrassen den hoofdtoon, maar naarmate do toestanden beter werden, steeg, van jaar tot jaar, het aantal Thiitscke bezoe kers. Men had ons ginds klaarblijkelijk niet vergeten'. „Hoe was het in het vorige seizoen?" „Noordwijk heeft, hoewel de toestand nog niet weer de oude is geen reden tot klagen. Als het bouwen niet zoo geweldig duur was, zou hier stellig nóg oen hotel verrijzen, want do vraag naar kamers overtreft het aanbod. Natuurlijk heeft het gehalte der buitonlandscho gasten ook hier eenige wijziging ondergaan. Vóór den oorlog kregen wij uit Duitschland en Oos tenrijk herhaaldelijk vorstelijke personen en leden van den hoogsten adel. Nu kie zen groot-industrieelen met hunne gezin nen Noordwijk tot zomerresidentie". Er wordt voor Noordwijk maar spaar zaam reclame gemaakt in binnen- en bui tenland. De middelen zijn er niet voor aanwezig. En hoewel dit eenerzijds een nadeel moet heeten, staat daar tegenover, dat de veranderde tijdsomstandigheden, dat vooral de verplaatsing van kapitaal op deze badplaats weinig invloed hebben geoefend. Noordwijk is familie-badplaats gebleven in de goede beteekenis van bet woord. En daaa-naast wist dit waarlijk lieflijke oord zich te ontwikkelen tot een sportcentrum van internationale beteeke nis. Op buitengewone vernuftige wijze heeft men een prachtige duinvallei dienst baar gemaakt aan het spel in de open lucht. Te midden vau fleurig naaldhout, liggen daar de tennisbanen «n de golflinks, die Noordwijk's glorie zijn, de prachtig ge outilleerde sportterreinen, waar interna tionale beroemdheden' zich komen melen ten aanschouwe van een mondain publiek dat do amphitheaters van het door de natuur gebouwde sportpark vult. Op wedstrijddagen rollen van heinde en ver de auto's aan. Dan klinken in de ge zellige zalen van het casino alle wereld talen, dan wordt er aangestooten op d& overwinning, dan is Noordwijk een Derby, een Longchamps in miniatuur. Maar overigens.... is on blijft hel er rustig. De hotels mogen dan al eens een enkelen keer voor een dansavond, een con cert een uitvoering, nachtvergunning vra gen, in het algemeen gesproken, levert het besluit van den burgemeester om don eluitingistijd, ook gedurendo hel seizoen, op elf uur le houden, geen moeilijkheden. Wie getennist en gezwommen heeft, wie in de duinen zich vermeide of aan bet strand verpoozing zocht, die zal burge meester Van Pan buys prijzen voor do rust welke hij den gasten 's avonds waarborgt. Het kon niet anders, of de prachtige natuur in Noordwijk's onmiddellijke nabij heid heeft in den loop der jaren menig landgenoot er too gebracht, in do bosch- rijke duinen een villa te laten bouwen. Naast bescheiden landhuisjes zijn ware paleizen verrezen. En het gemeentebe stuur heeft er voor gozorgd, dat wie zich aan of om het strand kwam vesligon, het oomfort vond, dat de moderne monsch nu eenmaal noodig heeft. Noordwijk kreeg reeds in 1910 electrisch licht, sinds 1920 heeft het zijn eigen wa terleiding, waarvan do winplaats in dc on middellijke nabijheid van de Amsterdam- sche prise d'eau te vinden is. Zij ligt cr tegen aan. Voor goede verbindingswegen met Haarlem en Den Haag werd ten deza gezorgd. Nu het autoverkeer steeds toe neemt, nu vooral des Zondags uit heel het land automobilisten naar dit bevoor rechte plekje komon, is het gevaar niet denkbeeldig, dat op een kwaden dag de prachtigo lindeboomen op het pleintje niet langer te dulden hinderpalen zullen blijven Voor het oogenblik echter, o Heemschut ters, dreigt geen gevaar. Burgemeeslci Van Panhuys is op zijn qui vive en hooft de zaak zóó geregeld, dat het verkeci vooralsnog de dorpstraat ontgaat. Er heeft zich, wij zeiden het hier boven in den loop der jaren in Noordwijk oen villakolonie van beteekenis gevormd, en het gemeentebestuur beseft ten volle wat dit beteekent. De voor hel meorendeel keurig ingerichte huizen geven cachet aan de badplaats. De bewonors on hunno gas ten bezorgen niemand ovorlaul, do nering doenden leveren hun gaarne. Dit alles overwegende, is men steeds mild en toe gevend geweest waar het de belosliug- penningen betrof. Nu echter is hel Rijk zich daarmede gaan bemoeien, nu moeten burgemeester en wethouder» den slaat in dezen als opperste macht orkonnen met het gevolg, dat families die vroeger maan den achtereen in Noordwijk toefden, thans hun verblijf aldaar tot luttele weken be perken „Dat is jammer, héél jammer", consta teert. burgemeester Van Panhuys, en van

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5