was nam alle reizigers nit den sneltrein op. en zoo arriveerde men ongeveer drie kwartoer te laat in Den Haag. Onder de genen, die veel ongerief van die stagnatie ondervonden, behoorde ook een gezelschap arlistcn, dat in een revue te 's-Gravonhage moest meespelen. Deze kon eerst te ruim half negen aanvangen. Brutale verduisteringen. Een scheepvaartmaatschappij voor 11.000 benadeeld. Een scheepvaartmaatschappij te Rotter dam heeft aangifte gedaan, dat een expe- diliebaas te harer nadeele voor 11.000 aan cacaoboonen heeft verduisterd. Naar aanleiding hiervan is de man in het Huis van Bewaring ingesloten, terwijl tevens tegen twee expediteurs proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. Bedoelde maatschappij heeft een pak huis, dat door den expeditiebaas wordt beheerd en waarin verscheidene salehou- ders partijen cacaoboonen hebben opgesla gen Een half jaar geleden scheen de be wuste man geld noodig te hebben, althans hij vroeg toen aan expediteurs, die in het pakhuis kwamen geld te leen. Deze kon den hem evenwel niets leenen, maar ver klaarden zich bereid van hem te koopen. Daarop heeft verdachte hun kleine par tijtjes cacaoboonen verkocht vèr beneden de waarde. In den vroegen ochtend wer den die partijtjes dan per handwagen door de expediteurs afgehaald. Toen de man ondanks dit toch nog méér geld bleek noodig te hebben, heeft hij, na een bespreking met den expedi teur. zich laten overhaen, om van nu af gróótere partijen te leveren. Hij heeft toen op zekeren dag een partij van 184 balen 'b morgens om 8 uur met een motorbootje laten weghalen en verkoopen voor een derde van de waarde. Het toeval wilde echter, dat kort daar op de eigenaar van de boonen Wam in- epecteeren en een groot tekort ontdekte. De expeditiebaas gaf hiervoor eerst een min of meer aanneembare reden op, maar toen hij den volgenden dag verdwenen bleek ta zijn, werd van de vermoedelijke ver duistering aangifte gedaan. De Centrale Recherche begon nu een uitgebreid onderzoek, dat ten gevolge had, dat de man in een café te Rotterdam werd gearresteerd. De arrestant bekende. Hij was met het geld naar Den Haag en Am. sterdam gevlucht. In de hoofdstad zou hij volgens zijn verklaring van 2200 be roofd zijn. De rest van het geld heeft hij uitgegeven. De diefstal van f 5000 te Utrecht. De inbrekers, die bij de firma Bayer te Utrecht 5000 stalen zijn reeds aangehou den. En bijna het volle bedrag is gered. Het waren 2 jongelui van nauwelijks 20 jaar, van wie er een bij de firma Bayer in dienst is geweest. Maandagmiddag kwa men zij beiden op het kantoor tijdens de afwezigheid der directie. Ze vroegen naar een adres te Rotterdam en hadden daartoe den internationalen telefoongids noodig. In den tijd dat deze werd gehaald verborg een der beide jongelui zich in het kantoor en bleef verborgen tot des avonds het perso neel vertrokken was. Toen des avonds de directeur tprug kwam vond hij de brand kast geopend en uit het geldlaadje ruim 7 5000 ontvreemd. De brandkast was ge opend met den sleutel, die op een geheime Elaats werd bewaard. Slechts het ééne tadje waar men geld bewaarde was ge opend. Dit alles vermoedelijk ten gevolge van de aanwijzingen door den gewezen em- loyé, die den ander den diefstal heeft oen bedrijven. Diefstal door insluiping. Door insluiping heeft gisteravond zich iemand toegang verschaft tot het kantoor van de firma August Bayer, wijnhandel te Utrecht. De dader wist zich uit de brand kast een bedrag van ongeveer f 5000 in contanten toe te eigenen. De diefstal werd ontdekt toen men gisteravond te 8 uur op het kantoor kwam. Goede vangst. Gisternacht, omstreeks 2 uur, surveil leerde de politie-agent van de hondenbri gade Schildhuizen in burgerkleeding met zijn politiehond op den Badhuisweg te Scheveningen, toen hij voor zich uit zag gaan een als heer gekleed persoon, die een blijkbaar zwaar bepakte koffer torste. De agent vond het geval nogal vreemd en om zijn nieuwsgierigheid te bevredigen knoopte hij een praatje aan met den dra ger van den koffer en vroeg deze zoo ter loops waarheen hij op dit nachtelijke uur met zijn zwaren vracht moest. De aange sprokene vertelde hierop, dat een hem on bekend persoon hem verzocht had, den koffer te brengen naar een perceel in een atraat in den omtrek van het Hollandsche Spoorstation; wie door woonde wist hij niet, maar hü vertrouwde dat de zaak wel in orde zou komen. De politieman had minder goed vertrou wen, hij geloofde niet veel van 'smans verhaal en na zich bekend te hebben ge maakt als politiedienaar verzocht hij den man mee te gaan naar het commissariaat aan het Alexanderveld. Loopende tusschen den agent en diens hond, sleepte de aange houdene den koffer naar het hoofdbureau van politie. Daar bleek dat men een goede vangst had gedaan, want de koffer be vatte een groote hoeveelheid tafelzilver en kostbare voorwerpen, welke, zooals spoedig ontdekt werd, afkomstig waren van een kort te voren gepleegde inbraak in een huis aan den Tapijtweg, waarvan de bewoners Zondag j.l. naar het buitenland rijn vertrokken. De aangehoudene, de 24-jarige meubel maker M. v. d. B., in Den Haag woonach tig, is in bewaring gesteld. Een flesschenfrekker als vriend. Eenigen tijd geleden heeft de grossier in bloemen C. W. den M., te 's-Gravenhage, een advertentie geplaatst, waarin hij Iemand vroeg, die genegen was, hem wat Conversatie te verschaffen. Onder de inge komen brieven was er een van zekeren B. M. A. 0., die zich marconi-officier noem de. Diens brief leek den heer M. het best. Hij schreef O. terug; er ontstond eenige correspondentie en weldra verzocht de heer de M. 0. zich eens te komen voor stellen. De kennismaking viel bijzonder mee. 0. bleek een gezellig causeur te zijn en was in de puntjes gekleed; kortom, de heer M. was blij, zoo'n geschikten vriend te hebben gevonden. Al spoedig bleef 0. eens eten en na korten tijd werd hij tot huisvriend gepromoveerd. Maar toen kwam 0. voor den dag met het droeve relaas van zijn financiën. De betrekking van marconi-offi cier bleek niet zoo voordeelig te zijn. De heer de M. wilde zijn vriend graag helpen en bood aan, hem vertegenwoordiger van zijn zaak te Rotterdam te maken. O., die te Rotterdam woonde, nam het aanbod gretig aan, trad dadelijk in functie en bezocht tal van bloemenwinkels. Het ge lukte hem al spoedig enkele belangrij ke orders te plaatsen. Hij gaf den heer de M. de bestellingen op en deze voerde ze uit, onder de conditie, dat hij na een maand zou kunnen disponeeren. De maand ver streek en de heer de M. ging disponeeren. Maar toen kwam uit, «dat O. hem voor was geweest, het .geld had geind en het ten eigen bate had aangewend. Uit was het met de vriendschap. De politie werd met het geval in kennis gesteld, deze hield O. aan en toen bleek, dat men met een hekenden flesschentrek- ker had te doen.Proces-verbaal werd op gemaakt en daarna is 0. overgeleverd aan de Haagsche politie, die hem zocht wegens een verduistering van f 250. 0. is al heel wat keeren met de politie in aanraking geweest. Nog vrij kort geleden beeft hij een aantal menschen opgelicht door voor te geven, dat hij een toeristenreis per „auto!" naar Batavia zou organisee- ren. Men moest een deel van de reispen ningen vooruit storten en daarna hoorde men natuurlijk nooit meer iets van dezen merkwaardige. Pleizierlge klanten. Een kapper, die op de Kruiskade te Rot tendam naar hartelust „bobt en shingelt" en zich verheugt over de ijdelheid der vrouw kreeg bezoek van een jeugdige be woonster van de Helmersstraat, die haar lokken wilde toevertrouwen aan de zorgen van des kappers kapstertje. Toen de jonge dame al gezeten was en net kapstertje aan het werk wilde gaan, bleek dat het meis jeshoofd teekenen vertoonde van een be paald soort levendigheid, die verre van aangenaam kan worden geacht. Het kap stertje griezelde ervan en verzocht de jongedame maar liever weg te gaan en minder vitaal nog eens terug te willen ko men. Hoewel niet zonder tegenstribbelen ging die klant tenslotte zonder behandeld te zijn huiswaarts. Zeer kort na deze kleine tragedie kwam de teleurgestelde klant terug, met haar pa Beiden bleken over een buitengewone welsprekendheid te beschikken, scholden den kapper, zijn vrouw en het kapstertje voor wezens en dingen, die zeer weinig waardeering of achting genieten en eindig den met een vuist- en nagelaanval op de schouders en de gezichten "van het drietal dat zijn leven wijdt aan de schoonheid van het menschdom. Daarna trokken pa en dochter triomphantelijk af. Het melodrama was nog niet ten einde. Woedend over de schande, mobiliseerden pa en dochter de Helmersstraat, welker be woners bereid voor de eer van een straat bewoonster pal te staan, met veel drukte de Kruiskade opstoven en den kapperswin kel aan een soort belegering onderwierpen. De geestdrift was zoo groot, dat zij de ruit van de ijlings gesloten winkeldeur insloe gen en het er stellig niet bij zouden heb ben gelaten, als er geen tram gepasseerd was, waarop de sterke arm meereed, in den vorm van een agent. Deze liet de tram in den steek en joeg de verontwaardigde Helmersstraters weg. Om nieuwe aanvallen te voorkomen werd een politie-post voor den winkel gezet, die er tot 's avonds elf uur bleef staan. De kapper met vtouw en kapstertje durfden zich echter niet op straat wagen en bleven in het winkeltje dat geen .toegang geeft tot het woonhuis; daarvoor moet men huiten om loopen. Om niet de kans te loopen des nachts te worden belegerd, heeft de kapper met zijn vtouw 't woonhuis verlaten en intrek ge nomen bij zijn schoonmama in een verwij derd stadsdeel. Gewetensgeld. Bij een reeks rijksontvangers is 45.820.53 ingekomen wegens te weinig betaalde be lasting. Schaking. De vorige week lag in het Noordzeeka naal te IJmuiden het zeiljacht Helvetia. Tegen den avond werd het jacht door de oude sluis gestut om naar zee te vertrek ken De politie begaf zich zooals reeds werd gemeld aan boord, gaf last, dat het jacht aan den steiger in de Buitenhaven zou vastmaken en haalde toen van boord een heer en een jong, minderjarig meisje, die naar het politiebureau werden ge bracht. Wij vernemen thans, dat de politie tot de aanhouding overging, omdat zij meende met een geval van vrouwenhandel te doen te hebben. Nader is echter gebleken, dat het hier een schaking van een minderjarig meisje betrof. Do aangehouden heer, G. van A. v. D., uit Den Haag, had een 15- jaxig meisje geschaakt, mot wie hij vermoe delijk naar Engeland wilde oversteken, om daar te trouwen. Hijzelf is 32 jaar oud. Het meisje is aan haar ouders terug gegeven en de heer v. A. v. D. is ter be schikking van de justitie gesteld. Het zeil jacht ligt nog steeds in het Noordzee kanaal. Oneerlijke concurrentie. De sigarenfabriek van de Karei I siga ren te Eindhoven heeft bij de centrale re cherche te R'Iam een klacht ingediend, dat zich hier een geval van oneerlijke concur rentie heeft voorgedaan. De sigarenwin kelier B. H. in de Hoofdsteeg heeft in zijn etalage sigaren, welke niet van het merk Karei I zijn, uitgesteld, en op deze siga ren prijkt een bordje waarop to lezen staat: Karei I, elegant model. De fabriek te Eindhoven beschouwt dit als oneerlijke concurrentie. De winkelier zegt, dat hij alleen heeft bedoeld aan te geven, dat de uitgesalde sigaren het zelfde elegante mo del hebben als de Karei I sigaren. Brand aan boord. Maandag was men in de Maashaven te Rotterdam bezig met het overladen van roggemeel uit het vrachtschip Tours in een van do achterruimen van het langs zij liggende stoomschip Olsvar. Plotseling sloegen uit dit achterruim de vlammen hoog op. Vermoedelijk is de knijper, welke voor het overslaan weivi gebruikt, in het ruim tegen een bint gestooten, waardoor vonken zijn ontstaan welke den brand in de lading hebben veroorzaakt. Dadelijk werd de scheepsleiding op den brand ge richt, terwijl alarm werd gemaakt, waar op de drijvende stoomhrandspuit Haven dienst 2 is uitgerukt. Deze spuit heeft met twee stralen aan de blussching deedgeno- men. In drie kwartier tijds was de brand gebluscht. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Brand in een plantenboterfabriek. Hedenmorgen omstreeks 8 uur werd de Amsterdam sche brandweer gealarmeerd voor een brand, uitgebroken in de planten boterfabriek aan de overzijde van het IJ. De brandweer rukte op deze melding met veel en zwaar materiaal uit, wetende, dat dit gebouwencomplex veel brandbare stof fen, voornamelijk vet en olie, bevat. De brand woedde in het groote vierkante vier verdiepingen hooge gebouw. De vlammen sloegen uit het dak. Met een paar stralen was het vuur evenwel spoedig bedwongen. Het had gewoed in een ledige olietank. Werklieden waren daar bezig geweest met autogeen lassohen in de tank, waar in altijd nog wel gassen aanwezig zijn, en deze waren daarbij in brand geraakt. De viammen hadden zich voorts meegedeeld aan het dak, dat gedeeltelijk een prooi van het vuur werd. Ook de tank brandde uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. Een ongeluk op een overweg. Een moeder met 7 kinderen gedood. Mevrouw Damiano van Zuid-Oranje (N. J.) en haar zeven kinderen zijn Maandag op een overweg door een trein overreden en gedood. Mevrouw Da-miano bevond zich met haar kinderen in een diohte auto. Op den overweg weigerde de motor plotseling. Terzelfder tijd kwam er een trein aan, die de auto met de passagiers verpletterde. Het gezelschap was op weg naar een 4 Juli-feeet. Spoorwegongeluk bij New York. Vier dooden. Een personentrein, die met volle snel heid naar New York stoomde, kwam bij Jones Point in botsing met een goederen trein. Zes goederenwagens werden ver nield. Vier personen kwamen om het le ven; tien anderen werden ernstig gewond. Matador gedood. Bij het stierengevecht dat Zondag te Madrid gehouden is, is de matador Ga/- vira door een stier gedood. Een ongelukssteiger. Te Lüneberg bij Merseburg zijn verle den week in de stikstoffahriek twee ar beiders bij het instorten van een steiger gevallen en op slag gedood. Ook gisteren stortten kort achter elkaar een 42-jarige en een 20-jarige schilder van denzelfden steiiger. Zij zijn eveneens aan de bekomen wonden overleden. Hevige onweders boven Engeland. Na een kort maar hevig onweer in den vroegen morgen, dat uit het Zuiden kwam en op vele plaatsen schade aanrichtte, koesterde Londen zich gistermorgen om tien uur in een vol-zoruersche zon, die de temperatuur in de schaduw op 74 gr. bracht. Daarna is het echter weer veel koeler geworden. Op vele plaatsen in Engeland is de bliksem ingeslagen. Van een_ school in Derby werd het dak in tweeën gespleten, zonder dat een der 400 kinderen, die zich in de school bevonden, gewond werd. Een hittegolf op den Balkan. Griekenland heerscht op het oogenblik een hittegolf. Volgens een telegram uit Konstantinopel bereikte de temperatuur aldaar gisteren een hoogte van 99 graden Fahrenheit in den schaduw; in Grieken land was de maximum-temperatuur giste ren zelfs 106 graden. De moord op een cipier. Een der daders geëxecuteerd. Uit Versailles wordt gemeld: Montfort, een der drie bandieten, die in Juni 1925 een cipier vermoordden om te kunnen ontsnappen, is gistermorgen geëxecuteerd Ten aanzien van de beide anderen werd do straf door den president der republiek in levenslangen dwangarbeid veranderd. De moord in het Bois de Boulogne. Een blonde vrouw gearresteerd. Te Plessie-Bouohard (Seine-et-Oise) is een blonde vrouw gearresteerd die ver moedelijk degene is, in wier gezelschap het slachtoffer van den moord in het Bois de Boulogne, 13-jarige Carmen Bur- niaux, werd gezien'. De aangehoudene verklaarde de wedu we Kures te zijn en den lsten Mei 1903 te Moskangiz (Joego-Slaviëf) te zijn ge boren. Men gelooft echter, dat zij in wer kelijkheid Josephine Kurcs heet en den 2den Maart 1902 te Podzinski (Servië) geboren is. Den 3den Mei 1926 zou haar uitzetting uit Frankrijk gelast zijn. In 1924 door het parket van Pontoise veroordeeld, slaagde zij er in., den 3den September van dat jaar, uit het ziekenhuis in die stad te ontsnappen, waar zij onder politietoezicht onder behandeling was. Wat de misdaad ip het Bois de Bou» logno betreft, waarvan men haar ver denkt, ontkent zij, iets daarmede te maken te hebben. De ouders van het vermoorde meisje hebben echter na confrontatie met de ge- aresteerde, de blonde vrouw herkend, als degene, die Zaterdagmorgen, den morgen van de verdwijning hunner dochter, aan hun huis is geweest. De ouders zijn des te beslister in hun verklaringen, wijl ze reeds sinds Decem ber van het vorig jaar in zakenbetrekkin- gen met de vrouw staan. Zij herkenden zelfs de mantel en den hoed, die de vrouw j.l. Zaterdagmorgen droeg. De verdachte verklaarde echter dat zij dien morgen blootshoofds en met oon grijze blouse gekleed zich aan het huis vervoegd heeft. De mantel is later gevonden bij een vriendin der verdachte, van wie zij hem geleend had. De moeder van het vermoorde meisje, voor wie men den vreeselijken dood van haar kind tot Zondag geheim had gehou den, merkte dadelijk, dat het signalement der geheimzinnige blonde vrouw beant woordde aan het voorkomen der Serviste. ■Zij herinnerde zich ook, dat de vrouw, die zij in verscheidene maanden niet meer gezien had, zich Vrijdag bij haar concier ge had aangemeld. Zij was de trap opge gaan en weer afgedaald, zonder aan do deur van de familie Burniaux geklopt te hebben. De kleine Carmen kende de vrouw een beetje en men vermoedt, dat zij voor de voorwendsels van de vreemdelinge ge zwicht is. Het blijkt meer en meer, dat alleen roofzucht de drijfveer tot de misdaad is geweest. Een geheel gezin doodgeschoten. Te Auckland, in Nieuw-Zeeland, heeft men een geheel gezin van vader, moeder, dochter en zoon dood in him huis gevon den, allen met schotwonden. De dokters gelooven dat zij al tien dagen dood wa ren, toen men hen vond. Het waren landverhuizers uit Enge land. De 24-jarige zoon Colin Kiddell had een schapenhoeve te Mangaweka, on geveer 200 K.M. van Wellington, gekocht en was van plan daar met zijn vader, een gepensioneerd douane-commies uit Fol kestone, te werken. De zoon was al zes jaar in Nieuw-Zeeland in het boerenbe-' drijf geweest. Wat er met de menschen gebeurd is, weet men nog niet. De flauwgevallen bruidegom. Wat noemt een neger gekleed? in de mededeolingen der Belgische mis sie vertelt pater Achiel van de ervaringen die hij tijdens zijn verblijf in den Congo heeft opgedaan. „Toen ik twintig jaar geleden voor het eersit een huwelijksplechtigheid onder in boorlingen leidde, ging het er erg primi tief en niet zeer plechtig toe. De bruid had niets anders aan dan een kort onderrokje en de bruidegom was zoo trotsch op het fraaie costuum van zijn vrouw, dat hij voor zich van alle kleedij had afgezien. Thans is dat alles anders geworden. De zwarten wedijveren met elkaar om op den huwelijksdag zoo chic mogelijk voor den dag te komen. Onlangs huwden er op één dag vijftien paren. Alle waren in het wit en mannen zoowel als vrouwen droe gen hoeden en schoenen. Wel droegen sommigen aan den eenen voet een zwar ten en aan den anderen een witten schoen, maar daarop lette niemand. Tegenwoordig staat het buitengewoon gekleed voor negers van beiderlei kunne, zich voorhoofd en wangen met poudre de riz in te wrijven. Het was gedurende diezelfde vijftien- voudige plechtigheid, dat een der bruide goms plotseling in onmacht viel. Dien dag was de hitte bijna ondraaglijk en de jonge man had ter eere van zijn huwelijk alles aangetrokken wat hij aan kleeren bezat: twee broeken, een linnen en een wollen hemd, twee vesten, een jaquet en daarover nog een rok, terwijl aan zijn hals, een ongewone marteling, een boord prijkte, die eenmaal wit was geweest. Geen wonden, dat de ongelukkige naar adem snakkend ter aarde zeeg. Met goot hem een paar emmers water over het hoofd en bracht hem zoodoende weer bij De huwelijksgasten begonnen echter luidkeels te jammeren, niet wegens de stoornis, die de plechtigheid door dit alles had ondervonden, als wel om de mooie kleeren, die er door de koude dou che niet fraaier op waren geworden. Een wandelende brandkast. Doch in twee dagen niets gegeten. Monsieur Louis Latour, oud 52 jaar, werd dezer dagen op een der Parijsche boulevards aangehouden, omdat hij zich aan bedelarij schuldig maakte. Op het bureau van politie vertelde de man, dat hij in twee dagen niets gegeten had, doch bij een vluchtige fouilleering, vluchtig omdat de politiebeambte weinig zin had de vodden, waarin Latour zich gehuld had aan te raken, bleek, dat, indien de man al geen garen had voor het herstel len van zijn kleeren, hij toch wel goed met de naald overweg kon. In de kleeren waren namelijk allerlei geheime zakjes genaaid en elk zakje bevatte bankpapier of gouden louiis. Toen men vijftien dui zend franc in papier en twee duizend francs in goud bijeengezameld had, be weerde Latour, dat dit zijn geheele kapi taal was. Hij werd voorloopig in een cel opge borgen; een half uur later vond men hem daar bezig met de zorgvuldige telling van een bundeltje tien-francs biljetten. De commissaris gelastte daarop een algeheele fouilleering. Tweeduizend francs Wejïl ingenaaid in het hemd gevonden, de hT nenranjl van den hoed diendo als bewaa plaats van duizend francs en ten alotu lieten de voeten zooveel ruimte in a schoenen, dat ook daar nog voor een dUj zend francs geborgen was. Op do vraa* waar al dit geld vandaan kwam, ant woordde Latour deemoedig: „Dat is alk wat ik heb kunnen spanen na dertie ia,, lang gebedeld te hebben." Honderd jaar offraude? De Parijsche politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van een zekeren Jean Baptiste Touronne, die beweert honderd jaar te zijn en reeds sinds veertig jaj, pensioen van de staatsspoorwegen geniet Hij ziet er uit als een man van omstreeks zestig jaar. Een anonieme briefschrijver beweert dat de man een zoon is van dengeen, dié werkelijk recht had op het pensioen. Deze zoon, die denzelfden naam draagt als de vader, zou omstreeks 1900 overleden zijn en thans wordt verondersteld, dat toen de vader en niet de zoon is overleden en dal de zoon na den dood van zijn vader het pensioen is blijven trekken. De directie der spoorwegen heeft een aanklacht wegens fraude tegen hem ingediend. Gratie voor Dieudonné? Dieudonné, het lid der autobandieten- bende Bonnot c.s., die in December uit het bagne van Fransch Guyana wist t« ontsnappen en die in Braziliö werd te- ruggevonden, zal volgens het „Journal" binnenkort gratie krijgen op aandringen van zijn verdediger mr. de Moro-Giafferri Een Argentijnsche mystificatie. Los Desaguas is een stad in Argentinië die niemand kent en die op geen enkele kaart voorkomt. Niettemin bestaat zij, doch slechts op een staat van salarissen voor den Argentijnschen staat Cordoba, waar zij compareert met een flinken post voor gemeentepersoneel, zooals politie, brandweer e.d. Elk jaar wordt deze lijst opgezonden naar het departement van Binnenlandsche Zaken, dat trouw betaalt. Dezer dagen is evenwel door een af gevaardigde uit Cordoba de opzienbaren de mededeeling gedaan, dat hij een jaar lang even ijverig als vruchteloos naar Los Deosaguas heeft gezocht, totdat hij hot eindelijk vond in het brein van een oneerlijk ambtenaar., die sinds tijd en wijle alle salarissen der fictieve dienaren der niet bestaande stad in zijn capabele zak placht te steken. Het departement heeft thans onverwijld maatregelen geno men, die deze bron onherroepelijk hebben doen opdrogen. Nederlandsch Oost-lndië De radio-gesprekken. Wat Indi3 hoopt. De verschillende berichten omtrent het beluisteren van de radio-telefonische re devoeringen der Koningin en Prinses in diverse deelen van Indièi, getuigen van wel zeer uiteenloopende resultaten. In Bandoeng en Semarang, waar do PTT-autoriteiten zich zeer veel moeite hadden gegeven om een zoo groot moge lijk aantal luisteraars te kunnen voldoen, was het resultaat helaas niet bijster goed; ook Oost-Java had veel last van fading. West-Java daarentegen had een zeer gun stig resultaat, zoowel de G.G. als de Volks raad en de genoodigden van den telefoon dienst en Radio-Holland konden ieder woord uitstekend, verstaan. Te betreuren is het daarom dubbel, dat er juist in do hoofdstad maar zoo weinig werk van was gemaakt om de toespraken door een zoo groot mogelijke publiek te laten aanhoo- ren; in tegenstelling met andere plaatsen, waar zelfs voor honderden aankoppeling der huistelefoon mogelijk was gemaakt, bleef de luisterkans hier slechts beperkt tot een kleinen kring van bevoorrechten. Natuurlijk was de zeer korte tijd van voorbereiding daarvan voor een gTOOt deel schuld; en daaraan is ook te wijten, dat niet voldaan kon worden aan het verzoek van de Koningin^ geuit na de vorstelijke redevoeringen, om nu op Haar beurt de stem van Indid te vernemen. Philips verzocht daarom ingenieur De Groot van den radiodienst om vanuit Ma labar terug te spreken. Dit kon echter niet geschieden omdat men daarop nog niet was voorbereid. Wat wel heel jammer is, daar een paar dagen later het eerste „kruisgesprek" tusschen Philips en Ma labar met zeer goed succes kon plaats hebben. In breeden kring wordt dan ook bier te lande gehoovt, dat het- experiment - te lande gehoopt, dat het experiment - nog eens herhaald zal worden, en dan zoo tijdig en goed voorbereid, dat inderdaad een zoo groot mogelijk aantal luisteraars daarvan zal kunnen genieten. Inlandsche kwartjesvinders. De Landraad te Mr. Cornells heeft on langs een zaak behandeld, welke affaire een schel licht wierp op de wijze, waarop sedert jaren, de arglooze Inlander door een goed georganiseerde dobbelaarsbende, die den pasar onveilig maakte, geëxploi teerd. werd Men ging als volgt te werk. Tot de bende behoorde een handlanger (man of vrouw), die zich, vooral "P traktementsdagen., nabij het loket van een der gouvernementspandhuizen opbiela. Bemerkte bij dat onder de lieden, die hun goed kwamen aflossen, er zich een be vond, die voldoende contanten bezat om voor exploitatie in aanmerking te k°m,en' dan was het slachtoffer gekozen. Op pasar was ergens in een verborgen boes- je het spel in vollen gang, het berucni^ drie kaartenspel, dat slechts enkele®^ conden duurt, zoodat tijdige ontdekk'^ door de politie zoo goed als uitgeslot is. De bankhouder is aan het verbezflft blijft verliezen. Geen nood, de oog schijnlijke winners zijn eveneens hanaia gers. Het slachtoffer kan de v.e" Jj niet weerstaan, zal ook een kansje was en wint.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4