ARME FAMILIE. TtfEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" WOENSDAG 6 JULI pE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Nog geen beslissing gevallen. Ad Haagsche Correspondentiebureau conit >'an bevoegde zijde dat ten aan- TllTvan liet spellingvraagstuk geen en- fl beslissing, in welke richting ook, is -allen.-Tot dusver is door de regee- meer gedaan dan zich van den [S'd van bet vraagstuk op de hoogte stel len. DE REDE VAN PROF. DR. SCHRIJNEN Katholiek en groot-Nederlandsch. In bet algemeen Nederlandse he Volks- Ij J)e Kamper Courant" worden nabe- „uwingen gewijd aan de jubelfeesten !u Universiteit te Leuven, waar Mgr. Sclixijnen zoo tactisch is opgetre- als bemiddelaar tusschen de verhou den van beide volken, die in Leuven dar al8 iQ 6611 cultureel middelpunt joelen. Het Protestantsche blad brengt een opmerkelijken lof aan den Nij- Eoeg5chen hoogleeraar en schrijft oan.: Terwijl nog pas de kwajongensstreek is ^gehaald door Cornelis Veth (een Neder- lindsch letterkiuidige héét hij) om te Ant werpen burgemeester Cauwelaert, die mee jfl het Nederlandsch sprak, in het Fransch te beantwoorden, heeft bij meer beteeke- tende internationale plechtigheid Mgr. Schrijnen, als Rector der Nijmeegsche ka li dicke Universiteit, e<m geestdriftige rede in het Nederlandsch gehouden. Ter hliieing vooral van Leuven, ah het pro- .tvpe van de hedendaagsche katholieke laiVersïteiten. „Van het terugvoeren van b; wetenschappelijk denken tot de bron- jjer van alle wetenschappelijk denken tot c? bronader van alle wetenschap en ken- ri;> van die kerstening der cultuur in de hedendaagsche centra der wetenschap over den gehcelen aardbodem, draagt gij, Leu ven, den eerepalm. Van u uit heeft het vercengende Pinkstervuur zich over alle werelddeelen verspreid. Van u uit heb ben de levensstroomen een overvloed van vruchtbaarheid en zegen over alle landen gebracht. U breng ik op dezen feestdag der tempelwijding dan ook dank en hulde in naam van de vele en veelsoortige uni versitaire gemeenten over den geheelen aardbodem verspreid, één in haar ver scheidenheid en verscheiden in haar één heid, één in haar gelooven en hopen en stieren, te scheppen een atmosfeer, waarin katholiek leven kan gedijen en een synthe se van katholieke kuituur kan worden tot stand gebracht." Dat is katholiek gedacht, maar, bij deze gelegenheid, ook groot-Nederlandsch. En iel in staat, om het kernachtige van taal en gedachtengang, om geestdrift te wek- hn ook bij andersdenkenden. „Licht". In no. 39 van de 65 afleveringen, die nog rerjehijnen zullen onder den titel „Licht", dat een populair-wetenschappelijk of we- lenscbappelijk-populair boek wil zijn, om licht te verspreiden door alles te belichten wat op of rondom onzen aardbol te belich- ien valt (op „natuurgebeuren, spiegel der historie, weten en doen" enz.), staat zij delings bij een artikel „Eenzijdige men- schen" een oud borstbeeld van den H. Ig natius van Loyola. Het 13 alleen van be lieg om het onderschrift luidend: „Igna- tias Loyola, die in 1540 de Jezuitenorde" (.ces: Jezuïetenorde) „stichtte, in welker nam vele wreedheden zijn begaan tenge- rolge van eenzijdig inzicht." De Orde der Jesuieten is in 1534 te Pa- iijs gesticht en in 1510 door Paus Paul us III goedgekeurd. De vergissing 1540 i3 wnsckelijk en is niet begaan tengevolge nu „eenzijdig inzicht". Die vele wreed heden echter, in naam der Orde tengevolge vau eenzijdig inzicht begaan, belmoren se dert lang en vooral sinds liet werk van Duhr en van historici k la prof. dr. Blok lot de fabelen; het zijn maar fabelen en fabeltjes. Het onderschrift van „Licht" geeft en verspreidt dus valsch licht. Het onderschrift moet luiden: Ignatius van Loyola, die in 1534 de Jézuietenorde slichtte, in welker naam, volgens weten- echappelijko eenzijdige mensehen, vele needheden zijn begaan. H. ERMANN S.J. FEUILLETCm. Bom., a door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Busse. |fi) «Ie zult er me toch niet van af brengen 'zeggen, wat ik op 't hart heb. Je weet, is een echte zigeuner ben, die geen op de idiote kleine conventio- 'fhiflmgen, die bijvoorbeeld voor Hilda J tdith van gewicht zijn. Daarom ben ik zwr van, dat je me niet verkeerd be- y'ipcn zult, als ik je waarschuw, dat de ^Mchen beginnen te praten. Natuurlijk JJ l'l en ik gewend aan de vrijheid van J' vap en wa-t mij betreft, kan je gerust r a'i dozijn mooie secretaressen in 3't nemen, zonder dat ik 't zelfs maar J opmerken. Maar de anderen begrijpen "zet. Die vinden 't gek." joeie hemel, wat wil je daar mee zeg- ^eg John. ^ea onderdrukten snik was hij t.f*.assen> maar deze rechtstrceksche Was bem te machtig, jfisDreok zonder bijbedoelingen. Ik zeg UnW®® zonar, wat andere menschen er 'o'- ^cn^eü- Want zie je, hoe dan dit en Edith moesten wel merken, ,J miS3 Hamilton toestond te stoken Ctogijx ^0U eri je broer. James zal wel EU? Gehad hebben; maar behoort 't onl' t C'6 Pachten eener secretares- ar werkgever naar hhar hand te Een stembiljet ongeldig verklaard. Het gevolg. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben een beslissing genomen in zake de stembiljet-kwestie te Rhenen. Zooals ge meld had do S. D. A. P. een bezwaarschrift ingediend, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de geldigverklaring door het hoofd stembureau van een doorgeprikt stembil jet. Ged. Staten handhaafden de genomen beslissing. Ook achtten zij niet bewezen, wat in het bezwaarschrift der S. D. A. P. was gezegd, dat omkooperij plaats had. Gedeputeerden waren echter van oordeel, dat appellanten gelijk hadden wat betreft het stemmen van een vrouw voor haar schoonmoeder. Zij verklaarden deze stem ongeldig. Deze ééne stem is thans oorzaak, dat het gekozen A. R. raadslid, de heer Na- dort, niet in den Raad zal komen en diens zetel zal worden toegewezen aan een lid der S. D. A. P. G. W. van Vloten, f In den ouderdom van bijna 61 jaren is Maandagavond na een langdurige ziekte overleden, de heer G. W. v. Vloten, direc teur van het Spoorwegmuseum te Rot terdam. De heer van Vloten was sinds 1882 in dienst van de spoorwegen. KEBKegjEM«?S Zilveren priesterjubilarissen in het bisdom Haarlem. De seculiere priesters in het bisdom Haarlem, die dit jaar hun zilveren priester feest hebben herdacht of nog zullen vie ren, vormen de grootste klas van War mond, welke nog ooit priester is gewijd. Zij zijn 28 in getal. Hierbij doet zich de tweede zeldzaamheid voor, dat zij allen nog in leven en in de geestelijke bediening werkzaam zijn. Deze bijzondere feiten zijn gistermorgen te Haarlem plechtig herdacht. Tot die 28 priesters behoort ook de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan-deken van Haarlem en daarom vond do plechtig heid plaats in de Haarlemsche kathedraal Alle 28 klasgenooten waren gistermor gen daar aanwezig, toen om half elf in do Sacramentskapel door den plebaan een plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen. Hun dankbaarheid hebben zij echter ook nog op andere wijze getoond, door n.l. gezamenlijk aan de kathedraal een fraai beeld van den H. Pastoor van Ars to schenken. Dit is geplaatst bij den ingang van de H. Sacramentskapel en ge zamenlijk hebben de 28 priesters het beeld thans gewijd. Het was oen werkelijk indrukwekkende plechtigheid welke veler belangstelling trok. „Msbd." De nieuwe magister-generaal der Kruisheeren. Do nieuwe magister-generaal der Kruis heeren Mgr. W. A. van Dinter heeft tot zijn wapenspreuk gekozen: „Amore et Iabore". Het wapen vertoont aan do bo venzijde een wit kruis op zwart veld en daar onder een hart, omkranst met een doornenkroon. Onder de vele gelukwenschen, welke de nieuwe Prelaat mocht ontvangen, dienen afzonderlijk vermeld een hartelijk tele gram van gelukwensch van Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, een van Z.Em Kardinaal Van Rossum, waarin deze de Orde complimenteert met de gelukkige keuze en een van het klooster te Onamia, waar do nieuwe Generaal tot heden prior was. Mgr. Van Dinter zal spoedig voor afdoe ning van .zaken naar de missie van Ame rika vertrekken. Daarna zal de nieuwe Generaal voor goed zijn intrek nemen in 't klooster te St. Agatha. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbiscliop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Deventer (H. Hart) den weleerw. heer M. W. Olthof en tot Pastoor te Harderwijk den Wel eerw. heer B. Th. Gerritsen. zetten? En James is toch je broer. De na tuurlijke gevolgtrekking voor conventio neele menschen als Edith en Hilda wa3 wees nou niet boos over wat ik ga zeggen, want ik zeg aJtijd, wat ik meen: ik ben bekend om m'n oprechtheid; nou, om dus op recht te spreken, zij vinden, dat miss Hamilton jou om haar vinger kan winden. Dan vragen ze zichzelf natuurlijk af, wat daar de reden voor mag zijn en voor con- ventioneele menschen als Hilda en Edith is daar maar een uitlegging voor. 't Spreekt vanzelf, dat ik hun gezegd heb, dat 't al lemaal onzin is, en dat je zoo onschuldig bent als een lammetje. Ik begrijp best, dat 't je niets kan schelen, of de menschen kletsen. Dat 's trouwens jouw zaak, maar ik zou geen goeie kameraad zijn geweest, als ik jo niet gewaarschuwd had, dat de menschen zullen gaan praten, als ze 't niet al doen." „Je hebt 'l verstand van een schoon maakster," zei John. „Ik kan niets ergers van je zeggen. Jij had nota bene voorge steld, dat een Fransche gouvernante vrij in en uit zou loopen bij mij in Church Row, en wie lachte me uit en noemde me 'n ouwe bever of een ander preutsch dier, toen ik bezwaren maakte? Als ik ver trouwd kan worden met een Fransche gouvernante, kan ik toch zeker wel met een particuliere secretaresse vertrouwd wor den. Trouwens we worden omgeven door een hcelo redoute van chaperones, want ik veronderstel dat Hilda en Edith toch zeker wel ah buitengewoon geschikte chapero nes beschouwd kunnen worden, zelf al ben jij te jeugdig en zigeunerachtig voor die betrekking." Eleanor's leeftijd was de cenige zwakke Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Noodlottige autobotsing. Oude vrouw gedood. Op den smallen weg bij Pietersbierum (Fr.) kwam Maandagavond uit de rich ting Harlingen de auto van dr. Schu ring uit Harlingen, bestuurd door zijn echtgenoote, en de Ford-auto van W. Doorenbos uit Tzumarum. Van de tegen overgestelde richting naderde een auto bus uit Leeuwarden. De chauffeur uit Tzumarum trachtte tusschen beide wa gens door te schieten, waarbij de auto van dr. Schurink geraakt werd, naar rechts over den berm zwenkte en het land in reed, juist ter plaatse waar de arbeider J. Faber met zijn 60-jarige vrouw en een klein kind waren uitgeweken. De vrouw werd overreden en zoodanig gewond, dat zij kort daarop overleed. Auto-cngeval te Osnabröck. Nederlandsch chauffeur ernstig gewond. To Osnabru'ck is de auto van den heer M uit Echt, bestuurd door den chauffeur E. C. uit Roermond tegen een boom gere den. Den bestuurder werd de borstkas in gedrukt. zoodat hij in zorgwek^enden toe stand in bet hospitaal aldaar moest wor den opgenomen. Do heer M. werd slechts licht gewond. De auto werd ernstig be schadigd. Autobus van een helling gestort. Acht inzittenden ongedeerd. Op het kruispunt van den Graafschen weg en de Groenstraat te Nijmegen, is gis teren te halfnerren een autobus, waarin be halve de chauffeur acht personen hadden plaats genomen, in botsing gekomen met ten auto, waarin slechts de bestuurder de heer P. J. uit Hilversum gezeten was. Vol gens de regels van den weg had de autobus den voorrang. De chauffeur van de bus, die de aanrijding nop wilde voorkomen, reed plotseling de Wolfkuilhelling af cn viel met zijn bus meer dan drie meter. Geluk- dig bekwam niemand der inzittenden eenig letsel, terwijl ook het voertuig er wonder goed afkwam. De andeTe auto werd zwaar beschadigd. Weer een auto-ongeluk bij Haastrecht. Men was Maandagmiddag nog druk bo zig, om den des ochtends nabij Haastrecht vafi den dijk gereden auto weer omhoog te brengen, toen eenige honderden meters verder een nieuw slachtoffer viel te nolee ren. Ditmaal verdween een splinternieuwe wagen, op weg naar Arnhem, in weerwil van alle pogingen van den chauffeur, die zijn wagen nog door menige hindernis wist hoen te brengen, in de diepte. De auto ge raakte onder aan den dijk met de voorwie len in een sloot. De chauffeur bekwam geen letsel. De wagen wei-d oenigszins be schadigd. De oorzaak moet weer gezocht worden in den erbarmelijk slechten weg. Overreden en gedood. Gisterenavond zat de 10-jarige J. van Es uit de Dirk Smitstraat, te Rottendam, met negen andere jongens op een vracht wagen. Toen de knaap bij de straat, waar hij woonde, gekomen was, sprong hij van den wagen. Hij viel cn kreeg het rechter- achterwiel over hoofd en lichaam. Zeer zwaar gewond bracht de G. G. D. hem naar het Ziekenhuis Bergweg, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Bij het zwemmen verdronken. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is op de Merwede te Dordrecht ter hoogte van de munitiefabriek een droevig ongeval ge beurd. Van twee aldaar zwemmende jon gelui verdween eensklaps de 23-jarigo J. G. S., die de zwemkunst blijkbaar nog niet geheel meester was, in de diepte. Onmid dellijk in het werk gestelde reddingspogin gen hadden geen resultaat. Het lijk is nog niet gevonden. De zevenjarige W. M. Dasbach uit de Boschpolderstraat te Rotterdam, moest met een groot aantal jongens wachten op zijn beurt om toegelaten te worden tot het zwembad aan de Oostkous. Het duurde i.em to lane en hij "ine aan den oever van plek in haar zolfbewustzijn en John maak te cr gebruik van, om haar praatje tot een bitter einde te brengen. „M'n beste Johnnie," zei ze scherp, „ik piaat niet ove h>i heden. Ik waarschuw je voor do toekomst Maar je bent blijkbaar niet in een bui om naar iemand te luiste ren." „Dat ben ik ook niet," stemde hij gretig toe, „ik ben zoo doof als een oude kwar tel." Den volgenden dag vertrok John met juf frouw Worfolk en Mand naar Hampstead en zijn secretaresse reisde met hem mee naar do stad. „Ja," hoorde hij zijn huishoudster zeg gen tegen Elsa in de vestibule van Church Row No. 36, „dogkar is een goeie benaming voor zoo'n uithccmsch vervoermiddel, maar ik zeg maar, geef me een goeie, ouwe Lon- densche vigilante voor menschelijke we zens. Keer terug, Whittington, zeggen ze, en gelijk hebben ze. Ze kunnen nou wel zeggen, dat Londen rumoerig is, maar 't i3 cr zoo stil als 'n muis, als je 't vergelijkt met al dat geloei en gebler en gekakel op 't land. Ik zeg maar zoo, Elsa, ik bon te oud voor buiten. En als je 't mij vraagt is onze mijnheer ook te oud voor buiten. Ik hoop nou maar, dat ie rustig hier gaat blij ven en z'n eigen niet meer vermoeien daar op 't land. Je kunt me gelooven of niet El sa, maar stel je voor, dat de arme stak kerd warempel bal moest spelen, net als een kind, om zichzelf bezig te houden." „Hoe kan 't bestaan, juffrouw Worfolk?" mompelde Elsa met nauw-ingehouden adem. „Ja mcn8cli, ik werd er chagrijnig van, UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 7 Juli. Hilversum 1060 M. 12.Polilieber. 12.352.Lunchmuziek door het Lunch-trio. D Groenevcld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.301.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. Verzorgd door mevr. Antoinette v. Dijk. 5.306.30 Concert door het A.N.R.O.- orkest. Met medew. van het FagoUentrio, bestaande uit de heeren S. Bamberger, Brinkbok en A. van Nuffelen (instrumen tale grappenmakers). H. L. Klein, piccolo. M. Meyer, contra^-bas. 6.30—7.Lezing door den heer J. J. Cohen L.J.zn., over: Verf en haar toepas sing voor huishoudelijk gebruik en iets over moffelen van rijwielen. 7.8.(Vervolg) Concert. 7.45 Politieber. 10.30 Nieuwsber. 8.10 Christel. Radio-avond. Daventry 1600 M. 11.20 Het Rio Grande Trio en solisten (piano, bariton, sopraan). 12.05 Vioolconcert. 12.20 (vervolg) Concert. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing. 2.50 Lezing: How frogs, snakes and li zards grow. 3 20 Evensong van de Westminster Ab bey. 4 05 Lezing: Chinese life in Shanghai. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (te nor, contra-alt). 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Boy Scout-program. 7 20 Lezing: The open door to seven seas. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: Spasmodies and rebols. 8.05 De militaire band. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: The Minorca excavations. 9.55 Concert. 10.10 De militaire band. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kinderuurtje. 9.0511.Concert o.m. Fragmenten u. d. opera-comirfue „Rose et Colas", van Grety. Lahgenberg 469 M., Dortmund 283 M., MGnster 242 M. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. de Maas spelen met do anderen. Op een gegeven oogenblik gleed hij van de glooiing en verdween in de diepte. De sterke stroom voerde hem mede, en pogingen die enkele schippers onmiddellijk aanwendden om den kleinen drenkeling te redden, misluk ten. Dg rivierpolitie heeft uren gedregd. Onder een hooiharkmachine gedood. J. Vlaar te Hoorn is hij het transport van een hooiharkmachine, door het op hol slaan van het paard onder de machine ge raakt. Hij is in het ziekenhuis overleden. Uit het zolderraam gevallen. Het 5-jarig zoontje van W. te Vlaardin- gen is, doordat hij te ver voorover boog in de ouderlijke woning uit het zolderraam gevallen. Met een hersenschudding is het ventje naar bet ziekenhuis vervoerd. Bedorven leverpastei. In het grensdorpje Bracholen werd con gezin van vier personen ernstig onge steld, na het eten van ondeugdelijke lever pastei. Een meisje van 17 K jaar is reeds overleden en op don dag der begrafenis (onder den lijkdienst) stierf haar jongere zuster. De toestand der beide andere pa tiënten is zorgwekkend. De warmte. Gisteren is do 70-jarige J. F. G., uit den Oppert, op de Kipstraat te Rotterdam, ten- als 'k hem zag. Heelemaal alleen in 'n groote wei. Arme man! Hij is eenzaam, dat is 't hem. Maar Hier kon John het gefluisterd gesprek niet- meer volgen, daar het in 't eoustcrain werd voortgezet. „Nu zullen m'n eigen dienstboden zeker gaan kletsen," bromde hij bij zichzelf. „Ge lukkig heb ik een minachting voor kletsen gekregen. Kijk eens aan, een nieuwe ver zameling persberichten." „Het is ons ter oore gekomen, dat John Touchwood's bewerking van Jeanne d'Arc, die hij bezig is to schrijven voor -de groote tragédienne miss Janet Bond, de maagd van Orleans in een nieuw en pikant licht zal vertoonen. De bekende dramaturg is juist uit Frankrijk teruggekeerd, waar hij eenige verrassende tooneeleffekten gevon den heeft, voor hetgeen algemeen verwacht wordt, het succesvolste stuk van den schrijver te znllon worden. Het spijt ons 1e hebben vernomen, dat miss Bond, een hevigen aanval van griep gehad heeft, doch een bezoek aan dr. Brighton 1) heeft. Deze en dergelijke berichtjes werden den volgendon ochtend door zijn secretaresse in het album geplakt, en het ergerde John bepaald, toen zij ze waardelooze praat noemde. „U weet niet, wat gepraat is," zei hij, denkende aan Eleanor. „Tk sla geen acht op echt gepraat." Miss Hamilton glimlachte bij zichzelf. 1) Brighton, badplaats in liet Zuiden van Engeland. (Vert.) 8.259.15t Concert door de mannen- zangver. „St. Mauritz". 9.2011.20 Balladen-avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 en 566 M. 2.507.40 Lozingen en lessen. 7.50 „Die Macht des Schicksals", opera in een voorspel en 3 aclon van Vcrdi. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Brussel 509 M. 4.35 Liederen van Franz en Schubert. Orkest en zang. 5.20 Dansmuziek. 8.20 Concert door de kapel van de Ver keerspolitie. Daarna dansmuziek in Café Continental Hannover. Hamburg 394.7 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.20 Orkestconcert. 9.5010.50 Dansmuziek. Een draadloos geënsceneerde luchtraid. De bevolking verkeerde echter in grooten angst. Naar de „Times" uit Adelaide moldt, word oen door het station L. C. L. aldaar draadloos omgeroepen schets zoo realis tisch gespeeld, dat de denkbeeldige lucht raid, welke in dio schets voorkwam, door vele vrouwen en kinderen als een werkelij ke gebeurtenis werd aangenomen. Ver schillende protesten zijn reeds gemaakt en men is de meening toegedaan, dat het pu bliek niet voldoende werd ingelicht over wat er komen zou. De autoriteiten bleven echter van meening, dat er voldoende ge waarschuwd was voor een dramatische verrassing, welke zou plaats hebben. Tot het geven van een dergelijke „verrassing" had men besloten omdat luisteraars over de eentonigheid van het programma had den geklaagd De „verrassing" veroorzaakte echter ernstige ongerustheid in geheel Z.-Austra- lië en de redacties der bladen evenals de vorschiUende politic-bureaux werden met verzoeken om inlichtingen overstelpt. Zelfs de brandweer moest uitrukken en een familie maakte zelfs voorbereidse len om naar de heuvels te vluchten. In een sanatorium voor ex-soldaten, spron gen vele verpleegden uit bun bed. Het draadloos station had 30 personen geënga geerd om aan deze lucht-raid-schets deel te nemen. De omroepers doelden mede, dat men nieuws had ontvangen over een lucht raid op Port-Adelaide. Het bericht was echter nog niet bevestigd. Later werd nog medegedeeld, dat het stadhuis en andero gebouwen verwoest waren. Luisteraars in de steden en op het platteland konden eerst na cenigen tijd overtuigd worden, dat alles slechts een grap was geweest. govolge van de warmte, onwel geworden en in elkaar gezakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgeno men. De Stormramp. Hulpverleening. Bij het R. K Huisvestingscomité is tot nu toe ingekomen 85.896.26. Do Goöp. Centrale Boerenleenbank to Eindhoven stelde 5000 beschikbaar voor de slachtoffers van de stormramp. Het onweer. Gisterenavond woedde boven Rotterdam een hevig onweer, dat gepaard ging met geweldigo regenbuien en hagelslag In do stn-d zelf richtten doze onweersbuien geen schade aan; alleen liepen laaggelegen wo ningen en kelders onder en ondervonden do bewoners daarvan don noodigen last. De electrische trein evenwel, die om zeven uur van het slation Hofplein naar Den Haag vertrekt, werd bij Rodenrijs door do (donderbui overvallen. Do bliksem sloeg in den motorwagen, met het gevolg, dat allo zekeringen, doorsmolten. Onder do passa giers ontstond een paniek, doch niemand hunner werd getroffen. Gcruimen tijd poogde personeel van don trein de zaak weer in orde te maken, maar dit goluklo niet. Tenslotte moesten alle passagiers uit stappen en werd de trein door een inmid dels ontboden locomotief weggesleept Do stoptrein, die 19 minuten later vorlrokkon HOOFDSTUK XTTT Na de Kerstpartij to Ambles was het John mogelijk zich wat rust te verschaffen, die hoe kort en bedriogelijk zo waarschijn lijk ook zijn zou, hem toch zoolang zo duurdo genoegzaam aanmoedigdo om met zijn tooncelstuk een heel eind te vorde ren. Wellicht had do waarschuwing van Eleanor meer vat op hem gehad, dan rij van het gesprek met haar zwager over zijn toekomst had verwacht; ten minste hij was zoo vast besloten, om zelfs den meest boozen geest niet de minste aanleiding to govcn tot kwaadwillige overdrijving, dat hij in zelfverdediging aan Jeanne d'Arc meer aandacht wijdde dan hij ooit aan een van zijn andere dramatische personen gegeven had. Bovendien verlangde hij zoo, te bewijzen hoe afschuwelijk onrechtvaar dig do insinuaties van zijn familie waren, dat hij zijn heldin bedeelde met dezelfde onvatbaarheid voor do dwaasheden en zwakheden van het mcnschdom, die hij tij delijk zelf onderging. „Wij worden te veel door hot sexuecle bezeten tegenwoordig," kondigde hij aan in de sociëteit op zekeren middag, en hij liet zich verleiden om over zijn romantisch Sjibbolebh uit te weiden ten aanbooro van oenige afgeleefde oude heeren, die zijn be wering beaamden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3