ARME FAMILIE. TWEEDE blad „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 4 JULI R.-K. STAATSPARTIJ. Het nieuwe kiesreglement. pe hoofdpunten aangenomen YVii hebben in ons vorig nummer het be rin van de vergadering van den Partijraad, die Zaterdag te Utrecht is gehouden, me- degcdeeld. Zooals gemeld, was deze vergadering ge heel gewijd aan de behandeling van het nieuwe kiesreglement. En die behandeling is gedegen en dege- ij.u vreest van 10 tot 6 uur (met pre- tieséén uur pauze) is er gedebatteerd en jedisctiasi^erd. Resultaten daarvan zijn eeweest cenige veranderingen en verdui delijkingen in en op de hoofdpunten en ongewijzigde aanneming van het voorge stelde kiesreglement. Bij de algemeene beschouwingen kwa men. op voorstel van den voorzitter, ook jc belangrijkste en meest bestreden arti kelen in behandeling. Algemeeno beschouwingen over de hoofdpunten. De heer Kevenaar (Tilburg), die de al gemeene beschouwingen opende, meent, dat er (e veel kwaliteils-zetels moeten worden aangewezen. Het college, dat de zeteLs (on persoonlijk aanwijst), heeft, naar spr. meent, te veel invloed; vooral omdat inzake de samenstelling van een gedeelte van dit college de kiezers geen zeggenschap hebben. De invloed wordt echter kleiner, als het 83n!al kwaliteits-zetels vermindert. Spr. is er ook tegen, dat een kwaliteits- Rtel per se op de eerste plaats komt te ft?,an. Ten slotte wijst spr. er op, dat bij het voorgestelde kiesstelsel onverwachte resul taten zijn to verwachten; dat te veel van hel toeval afhangt. Ook vindt spr. het kies stelsel niet eenvoudig genoeg. Spr. beveelt het lijstenstelsel aan. De heer Heemskerk (Leiden) sluit zich aan bij de opmerking, dat het aantal kwa- lileils-zelels te groot is. Alléén voor de grooto vraagstukken in de politiek moeten er specialiteiten zijn. Leiden wil minstens 1/3 en hoogstens 1/2 der te verwachten ze tels als kwaliteits-zetels zien aangewezen. Ook spr. is verder van meening, dat het niet gewenscht is, een kwaliteits-zetel al tijd als 110. 1 te plaatsen; en wel met het wg op de werfkracht in de partij. Pater dr. Cassianus Hentzen (Limburg) tilt, dat men in Limburg de kiescomité's ca buitengewoon gevaarlijk experiment acht. De kiescomité's zijn lo. allerminst ge schikt om voldoening en tevredenheid in •ie partij te brengen en hebben 2o. de na tuurlijke tendenz om het wezen en de een heid der R.-K. Staatspartij aan te taston, i 1925 is een accoord aangegaan met «Si Michaël", waardoor aan do werking ran „St. Michaël", als propaganda- clubs, een einde werd gemaakt; het zou den s t u d i e c 1 u b s blijven. En nu wor den deze studieclubs weer officieel als pro- pagandaclubs erkend. Ds katholieke staatkunde is niet de poolst gemeene deeler van opvattingen, die leven onder katholiek-gedoopten, maar is een eigen objectief gegeven, waaraan wij tui' moeten houden. „St. Michaël" ging te- {«i deze grondstelling in. Als er kiescomité's worden gevormd, dan rengen wij verder officieel de ook door de Bisschoppen veroordeelde standen-verte- ,'fnwoordiging in onze partij. Door de kiescomité's wordt tenslotte de pitiek verdrongen door een personen- lijolitiek heer Verheggen (Limburg) verklaart L'h tegen het groot aantal kwaliteits eis. 0 heer mr. Truyen (Limburg) keurt af dit door het reglement do mogelijkheid Jfordt geschapen, om stemmen over het ge- Me land te verzamelen; hierdoor zullen w uiterste elementen, inplaats van de ge- Matigde, naar voren komen. Spr. wil er cich echter bij neerleggen, als er maar geen tandidaten, die in een kieskring een groot hotal stemmen hebben behaald, verdron- len worden door de candidaten, die flsr heel het land stemmen hebben verza ak! Mr. Brandsma (Zwolle) houdt een be- •^o.a. tegen het groot aantal kwaliteits- 'mi?n tegen het stelsel van plaatsver vangers, waarbij de voorzitter opmerkt, dat wat dit laatste betreft, het bestuur een wij ziging zal voorstellen. De heer M. van Poll (Den Bosch) komt op tegen do beschouwingen van pater Hentzen. Juist het weren van kiescomité's zou volgens spr. ontbindend werken op do Katholieke Staatkunde. Er heslaan voor de Katholieke Staatkunde objectieve gegevens, maar er is, objectief beschouwd, geen Ka tholieke Staatkunde in den zin van binden de gevolgtrekkingen uit do beginselen. Hij ontkent, dat de studieclubs van „St. Mi chaël" nu zullen worden omgevormd tot kiescomité's al is het natuurlijk waar, dat ook de leden daarvan kiescomité's kun nen vormen. De heer v. d. Steen (Nijmegen) betreurt het, dat Limburg de drie essentieele punten van het voorgestelde reglement wil aan tasten. De lieer van Rijckevorsel beantwoordt de sprekers namens kiesreglement-commissie en partijbestuur. Spr. zegt dat het moeielijk zal zijn, een eenvoudig stelsel te vinden. Het lijstenstel sel is wel eenvoudig, maar volgens spr. niet te aanvaarden. Dat stelsel is gebaseerd op liet bestaan van partijen. Het kiesreglement is gemaakt met de be doeling om binnen de partij bevrediging te geven; er waren bezwaren togen hot po litiek advies, zooals spr. uiteenzet. Doel van het kiesreglement moest zijn: het verkrijgen van een zoo sterk mogelijke Katholieke Kamerfractie sterk door getal, door het vertrouwen van het Katho lieke volk en door.de kwaliteit barer leden. Om dit laatste te bereiken is er leiding noo- dig van een centraal college. Dat dit col lege niet ter verantwoording kan worden geroepen, acht spr. geen bezwaar. Partij bestuur en gekwaJificeerde leden van den Partijraad, die dat college zullen vormen, hebben toch het vertrouwen van de kie zers. Dit college zal het advies, zooals ge wenscht werd, gedecentraliseerd geven; het zal geen personen aanwijzen; het zal alleen de te kiezen kwaliteiten aangeven en kwa- liteits- en vrije zetels over do kieskringen verdoelen. Het advies zal, eerlijk gezegd, wel 'ns doorzichtig zijn men zal kunnen raden, welke personen er bedoeld zijn maar ten slotte beslissen toch do kiezers en zal het anders kunnen uitvallen dan ver wacht werd. De Rijkskieslcringen kun nen een personen-advies geven zoowel voor de kwaliteits-plaatsen als voor de vrije plaatsen. Een onderdeel van de gewenschte bevre diging was de mogelijkheid om over de grenzen der kieskringen heen stemmen to verzamelen. Dit kan nu voor do vrije plaat sen over heel het land en voor do kwali teits-plaatsen over die kieskringen, waar een candidaat van eenzelfde kwaliteit wordt geëischt. Nu is 't niet prettig voor een kieskring, als tengevolge van dit systeem een candidaat wordt ingeschoven. Maar als men dit systeem wil kan men aan mo gelijke onprettige gevolgen daarvan niet ontkomen. En dat er soms „toevalligheden" kunnen ontstaan, is bij geen enkel kies stelsel uitgesloten. Als men het aantal kwaliteits-zetels zou willen beperken, dan zou het verzamelen vau stemmen over geheel het land tè ge vaarlijk worden. Met kwaliteits-zetels doelt men niet op specialisten, doch op menschen, die met kennis en gezag ver bepaalde kwesties in de Tweede Kamer kunnen spreken. Het aantal te stellen op hoogstens 2/3, en volstrekt niet lager, acht spr. zeer gewenscht. De kiescomité's zijn ook een onderdeel van de bevrediging, welke men zich heeft voorgesteld. Deze zijn niet afkomstig van „St. Michaël", maar voortgekomen uit de practijk, welke bij de vorige verkiezing in 's Hertogenbosch is gevolgd. De actie te gen een geadviseërden candidaat of voor een bepaalden candidaat is geoorloofd; welnu dan moet men daarvoor toch een comité mogen vormen, wil bedekte actie voor komen worden. Er kunnen ook kiescomi té's worden opgericht niet voor bepaalde candidaten, maar voor d e geadviseerde candidaten en bloc. •Na deze uiteenzetting werden replieken gehouden. Daarna zouden de voornaamste, bespro ken hoofdpunten, van het voorgestelde kiesreglement in stemming worden ge bracht. Het aantal kwaliteils-zetels. Voordat er gestemd wordt, komt nog een vraag uit de vergadering, hoe het bestuur zal handelen, als er besloten wordt, hot aantal kwaliteits-zetels lager te stollen, dan hoogstens 2/3 (het bestuur had 2/3 gewij zigd in hoogstens 1/3) der te verwachten zetels (dus 20 van de 30). De Voorz. verklaart, dat, indien de vergadering het bestuursvoor stel (hoogstens 2/3) verwerpt, het bestuur zich in de pauze zal moeten beraden over de aan te ne men houding. Na deze verklaring was er spanning in de vergadering! En die spanning werd nog verhoogd, toen prof. Barge uit Leiden (adviseerend lid namens do Kalh. professoren) opmerk te, dal hij nog geen enkel argument had gehoord, waarom aan het cijfer van 2/3 zoo beslist moest worden vastgehouden! Verschillende bestuursleden betoogen nu, dat ongeveer 2/3 beslist noodig is, om ver zekerd te zijn van het in de Tweede-Kamer fractie gewenschte aantal kwaliteiten; om niet te veel zotels aan het „toeval" over te laten. Ten slotlo wordt het voorstel van het be stuur aangenomen met 53-24 stem men (Leiden was onder de tegenstemmers). De kiescomité's. Het artikel betreffende de kiescomité's wordt aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. Plaatsvervangers. Het bestuur is tegemoet gekomen aan de amendementen, die beoogden het afzonder lik plaatsvervangers-instituut te doen ver vallen (o.a. een amendement van Leiden), en heeft het desbetreffende artikel gewij zigd. De vergadering kan zich biermede ver eenigen. Na deze drie belangrijke punten on derwijl is er gepauzeerd komen de ando re artikelen aan de orde. Bij vele daarvan wordt veel gesproken, maar belangrijke wijzigingen worden niet aangebracht. O.a. wordt over het Centraal College gediscussieerd. Mr. do Vink (Utrecht) vindt het verkeerd, dat het Centraal College, dat beslist over do vraag, welke en hoeveel kwaliteits-zetels er moeten zijn, en hoe doze over de verschillende kieskringen moeten worden verdeeld, samengesteld ia uit het Partijbestuur en de advisee rend e leden van den Partijraad. Utrecht wil daarin ook doen zitting nemen de stemgerechtigde leden van den Partijraad. Na breede discussie wordt een desbetreffend voorstel Utrecht verworpen. Verhouding tusschen kwali teits-zetels en vrije plaatsen. Na bestrijding van prof. Veraart (regle mentscommissie) wordt aangenomen een amendement van den heer M. v. Poll (Den Bosch), dat in een kieskring of samenvoe ging van kieskringen het aantal kwaliteits zetels niet het maximum van twee derde der daar te verwachten zetels mag over schrijden". Rangorde kwaliteils-zetels en vrije plaatsen. Tilburg had een amendement ingediend, om niet altijd do kwaliteits-zetels te moe ten laten voorgaan aan de vrije plaatsen. Leiden verdedigt dit amendement bij mon de van den heer Heemskerk. Bestuur en vergadering gaan er mee accoord. Wan neer twee derde van het kringbestuur hot wenscht, en het Partijbestuur het goed keurt, zal een andere volgorde kunnen wor den vastgesteld. De Voorz., wions leiding moeilijk en ge moedelijk was geweest, sloot te ongeveer zes uur de vergadering, die een vrucht baar verloop had gehad. PROF. DR. J. P. STEFFES. Benoemd als hoogleeraar te Munster. Men meldt uit Nijmegen aan de „Msb.": Prof. dr. J. P. Steffens, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, heeft een benoeming naar de Universiteit to Munster aangenomen en zal reeds bij den a.s. herfst zijn ambt aldaar aanvaarden. Prof. Steffes wordt te Munster opvol ger van prof. Bölger, die als hoogleeraar te Breslau is benoemd. Prof. Steffes zal (e Munster hetzelfde vak (godsdienstgeschiedenis) doceeren als aan de Universiteit te Nijmegen. R.-K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. Tweede, lustrum. Te Nijmegen vergaderde do R.-K. bouwvakarbeidersbond, die er tevens zijn tweede lustrum vierde. In de begroetings vergadering, Vrijdag, voor hoofdbestuurs leden en afgevaardigden, zette de voorzit ter het doel van deze bijeenkomst uiteen. Hij gewaagde van de gebeurtenissen, die de fusie van de drie vakbonden (timmer lieden-, kalk- en steenbewerkers- en schil dersbonden) voorafgingen, wier samen werking sedert niet te wcnschen heeft over gelaten; ook met den Christelijken Bouw vakarbeidersbond was de samenwerking goed. Hij noemde den R.-K. Bouwvakar beidersbond een groote macht in de arbei dersbeweging. Van verschillende zijden waren blijken van belangstelling ingekomen, w.o. tal van geschenken voor inwendige aanklee ding van het hondsgehouw te Utrecht. Een vertegenwoordiger der Duitsche Chr. Vakcentrale sprak over de goede sa menwerking tusschen de Duitsche en No- dorlandsche bouwvakarbeiders en uitte voor de laatsten de beste wenschen. Ook voerden het woord vertegenwoordi gers van de Ned. Christ. Bouwvakarbei dersbond en den R.-K. Steenfabrieksar beidersbond. In de Zaterdag gehouden bondsvergade ring. waarin de heer A. H. Smulders uit Utrecht sprak over do beteekenis van de R.-K. vakbeweging werd aangenomen een voorste! van de afdeeling Apeldoorn en Den Haag om het Bondsbestuur op te dra gen bij het Werkliedenverbond aan te dringen op besprekingen met de regeering, die kunnen leiden tot de totstandkoming van een rijkskinderbijslag. De afd. Alkmaar drong er op aan, dat aan het Doorluchtig Episcopaat zal wor den gevraagd, in de bestekken van nieuwen bouw of verbouw der aan liern rekenplich- tige besturen vast to leggen, dat zooveel mogelijk R.-K goorganiseerden te werk worden gesteld. Dienovereenkomstig werd besloten. 's Middags brachten do deelnemers een bezoek aan Berg en Dal en de Heilige Landstichting. Gisteren werd éc vergadering voortgezet en ges'oten. Hongaarsch R. K. Kindercomtié. Overzicht der werkzaamheden Onder leiding van den weleerw. heer ka pelaan J. de Roos, voorzitter, werd de al gemeene districtenvergadering gehouden van het Hongaarsch R. K. Kindercomité in Nederland. Kapelaan de Roos releveerde in zijn openingswoord het succes dat in een jaar werd bereikt, terwijl hij speciaal aandacht vroeg voor het feit, dat het laatste trans port het grootste was, dat ooit in Holland binnenkwam. Spreker sprak dank aan allo districtshoofden en vroeg om hun blijven de belangstelling. Do berichten in de kran ten, als zou de actie op verzoek der Hon- gaarsche regeering stop gezet worden, zijn absoluut onwaar, zoodat ieder om nieuwo actie verzocht wordt. Tevens deelde de voorzitter mede, dat een dezer dagen ont vangen schrijven van Mgr. Knebel, duide lijk maakt, dat de actie nog dringend noo dig is. De secretaris, de heer Jos. Krau, las daarna de notulen voor van de laatste al gemeene vergadering; deze notulen werden na ampele discussie goedgekeurd. Bericht werd dat Mgr. P. Stroomer deze vergadering tot zijn spijt niet kon bijwo nen. De voorzitter leidde het vraagstuk in: het ruilen van kinderen onder de distric ten onderling. Besloten word dat deze ruil niet mag geschieden zonder kennis en goed keuring van het hoofdbestuur. Vooral het vraagstuk: wat te doen met onhandelbare kinderen, eischte oen zeer lange discussie; besloten werd tenslotte niets te doen buiten het hoofdcomité om. Zonder discussie werden de statuten goedgekeurd, waarbij door het district Leeuwarden dank werd gebracht voor wat het dagelijksch bestuur van het boofdco- mitó in het efgeloopen jaar heeft gedaan, terwijl het in zijn geheel bij acclamatie werd herkozen. De heer Leo Speer uit UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 5 Juli. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziiok door het Luuchtrio. D. Groenoveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.006.45 Concert door het A.N.R.O.- orkosl. Soliste: Mej. Joh. Hoogewerff, alt Pianobegeleiding van Egbert Veen. 6.457.15 Engelsche les voor gevor derden. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 10.30 Nieuwsberichten. 8.10 Kath. R. Omroep. Concert en le zing. Met medewerking van het trio Gail- lard. Mevr. Gaillaxd-Do Vreeze, viool; Ali Gaillard, piano; Frits Gaillard, cello; al len te Amsterdam. Mevr. Hólène Alhmer van Gasselt, sopraan-zangeres te Tiel. Be geleiding cloor den heer Lieven Duvosel te 's-Gravenhage. Spreker: de Weled. Gestr heer L. J. M. Febcr, ir. te 's-Gra venhage. 1. Andante uit hel Trio opus 66, Mendelssohn, Trio Gaillard. 2. Het jonge Jaar (Gezello), Lod. Mortelmans, Mevr. Hélóno Atrmcr v. Gasselt. 3. Dc Weled. Gestr. hoor L. J. M. Feger, ir. Onderwerp. Iudië en de Katholieken. 4. Trio opus 70 No. 1 in D-dur, Beethoven, Trio Gaillard. 5 Solvejgs Lied (Ibsen), Grieg, Mevr. Hólène Athmer van Gasselt 6. La Bohè me, Puccini-Alder, Trio Gaillard. 7. Mei dans, (Herman Wirth), Lieven Duvosel, Mevr. Hélène Alhmer van Gasselt. 8. Ma mere l'oye, Ravel, Trio Gaillard. 0. Cru cifix, (Victor Hugo), Fauvé, Mevr. Hé lène Athmer van Gasselt. 10. Petito suite uil de Childrens Corner, Debussy, Trio Gaillard. 11. Villianclle, (Fródéric v. d. ELst), O. E. Dell'Acqua. Mevr. Hólène Athmer van Gasselt. 12. Spanische Tan- zo, Moskowsky, Trio Gaillard. Da von try 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet on soliston (contra alt, tenor, piano, humoristen). I.202.20 Do Windoatt's band. 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Lezing: In the Baltic State. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lozing: National baby week. 7.35 Sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: Nature and het limitations 8.05 Vroolijke muz:ck van Liaa Leh- mann. Het British vocaal kwartet. Or kest. 8.40 De b-mol mis van Bacb (deel 2). Uit York Minster. Koor. Philharmonisch orkest. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.10 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.30 Variété. II.0512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s" 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.502.10 Orkostconcert. 5.055.55 Trio-concert (piano, viool, cello). 9.0511.00 Fragmenten van „Romeo et Juliette", Gounod. Langenbcrg 469 M., Dortmund 283 IC, Mü ns tor 242 M. 1.252.50 Orkeslconccrt. 5.506.50 Liederen en vioolsoli. 8.2010.30 Marineconcert door de Ma- rinekapel van Wilhelmshaven. Königswusterhausen 1250 M. 12.208 05 Lezingen en lossen. 8.5011.10 Indiaansche gezangen door Dorothea Johnston. Daarna dansmuziek. Hamburg 394.7 M. 4.Ó5 Voorlezing. 6,20 Kamermuziek. 6.20 Orkestconcert. 8.50 Dorothea Johnston. Indiaanscho Liederen. Daarna dansmuziek tot 11.10. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Orkeetconcert in do Dieren tuin, Anvers. FEUILLETON. Aonn.11 door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. «Jj* rilt toch niet in vollen ernst heb- T!,M>at berichtje uit High Life in- protesteerde zij. M bedoelt U?" t dat gekke bericht, dat U besloten l. [J6 eerstvolgende maanden in het ta .gt° van de Andes door te bren- eneinde gegevens te verzamelen voor warspd over de Inca's.' .M ik 'ad V'~jWeet 'k *s noSa* 8raPPig> 1ari>ng John dan verontschuldi- r.flrt-1311-' ®aa*na bij dan zwakjes \j,,' "Zlet U, ik ben er op ingeteekend." hT/cen fucbt doopte miss Hamilton dan TLt tje de Som. Sbe* n 'De3t begrijpen, dat U bericht- 1 i'oln^r °Ver de voor3lobingen van uw aie hebben, veronderstel ik, een Ij,. waarde, maar dit kinderachtig go- rec*ame *n do 00Sen van zacht ge- fecèid "oorea over gebrek aan waar- sWi»eens ze^s meendo bij, dat zij iels Vjfnj, Vaa Sebrek aan humor, k; Jdj A *Q verband met liet belang, eea hechten aan de gekste Snj:, 1 eebngen, miss Hamilton geen 11 r^enj toen zij zijn aandacht vestigde op een lang artikel in een van de driemaandelijksche of maandelijksche tijdschriften voor boekbeoordeelingcn, die in de rookkamers van sociëteiten gelezen worden met hetzelfde gevoel van wan hoop, waarmede te laat gekomen reizigers in stations het spoorboekje lezen. Dit ar tikel was getiteld: „Wat onbreekt er aan ons drama?" en was geteekend door een min of meer doorzichtigen letterkundigen schuilnaam. „Ik ben zeker ook betrokken in die al gemeene veroordeeling?" vroeg John met en poging om opgewekt onverschillig te zijn. Was hij alleen geweest, dan had hij kunnen nalaten zich in bijzonderheden te verdiepen, maar aangezien hij zooveel ge wicht gehecht had aan het bergen van on belangrijk drijfhout, kon hij moeilijk in miss Hamilton's bijzijn dit groote wrak on opgemerkt voorbij gaan. „Laat ons thans een oogenblik stilstaan bij de rondste en bloze-ndste van onze ro mantische plafond-engelen." Ha, ha, ha, de vent denkt zeker, dat ik me daaraan zal ergeren. Eigenlijk vind ik 't nogal grappig, U niet? Nogal knap, bedoel ik. Hè? „Maar waarom eigenlijk zouden we den heer Touchwood ernstig opnemen? Hij is toch slechts een opgewonden schooljongen, die rond huppelt met een puddingschotel op z'n hoofd, roepende: Laten we doen, alsof ik voor een groot en gedwee publiek een geharnast ridder ben. Laten we met do woorden van een oud-romanticus, die de bron en oorsprong was van al dit gothisch namaaksel, den lieer Touchwood toeroe pen: En och wat deert U, Ridder sterk, Zoo treurend om kritiek. De zaal en galerij zijn vol, Het stuk is lang vergaan." ,,'t Kan me niet schelen, wat hij over mij zegt," verzekerde John z'n secretaresse. „Maar ik neem het em wel kwalijk, dat hij een paredie maakt op Keats. Ja, dat neem ik hem hoogst kwalijk, 'k Zou wol- eens willen weten, wie dit geschreven heeft, 't Is nogal persoonlijk voor een ano nieme beoordeeling." „Zal ik het in het album plakken?" „Natuurlijk," brulde de gewonde leeuw met minachting. Tenminste John verbeeld de zich op die manier het woord „natuur-- lijk" te hebben gezegd. „Wilt U werkelijk weten, wie dit artikel geschreven heeft?" vroeg zij een paar oogenblikken later op ernstigen toon. „Toch niet James?" riep het slachtoffer uit in plotseling begrijpen. „Nu ik kan U niet meer zeggen, dan dat uw broer twee of drie dagen geleden een exemplaar van heb maandschrift ontvan gen heeft en een brief van de redactie. Ik zocht uw brieven uit en zag het adres aan den buitenkant. Later aan het ontbijt opende hij den brief'en haalde er een chè- que uit te voorschijn." ,,'t Is ook net iets voor James om mij een blozenden plafond-engel te noemen," mompelde John. „Bovendien heb ik hem verteld van Bertram en den puddingscho tel, toen ze Perseus speelden. En 't is zoo, James bewondert Keats niet." „De stakkerd,' zei miss Hamilton barm hartig. „Ja men moet hem eerder beklagen dan boos op hem zijn," gaf John toe, den troost, die in dat woord lag, aangrijpende. „Wat niet weg neemt, dat ik mot hem be hoor te spreken over zijn gedrag. Het staat hem natuurlijk geheel vrij minach ting voor mijn werk to hebben, maar ik vind, dat hij geen misbruik mag maken van onze familieverhouding, om zoo'n per soonlijken toon nee hcusch ik vind niet, dat hij 't recht lieoft mij in een artikel een ronden, blozenden plafond-engel te noe men. We moeten niet vergoten, dat het pu bliek er onkundig van is, dat James zelf zoo'n vreeselijke mislukkeling is. Ik zou 't heel wat minder erg vindon, als hij een grooto pot was, die don ketel verweet, dat- ie zwart ziet. Dan zou ik 't hem betaald kunnen zetten, maar nu kan ik niets doen." „Behalve het in uw album plakken," stelde miss Hamilton glimlachend voor. „En dan gaat m'n moeder hem nog wel al het familiezilver geven. Nee, ik kan dit gebrek aan fijngevoeligheid niet onopge merkt voorbij laten gaan; ik zal er hem vanochtend over spreken. Maar gesteld, dat hij me vraagt, hoe ik er achter ben gekomen?" „Dan moet U 't liem zeggen." „Kan 't U dan niet schelen?" „Ik ben toch uw secretaresse, niet waar?" „Werkelijk, miss Hamilton, U bent toch echtJohn zweeg. Hij wilde haar zeg gen wat 'n pleister op z'n wond haar edel moedigheid was, maar hij voelde, dat zij liever had, dat hij praktisch bleef. Het was typeererul voor den criticus, dat liij kalm luisterde naar de beschuldiging van wat John z'n huichelarij noemde, of liever gezegd naar hetgeen John innerlijk zijn huichelarij noemde; tegen James bo- gon hij met hot overdreven openhartigheid te noomen. „Ik heb niets meer beweerd dan wat ik jo honderdmaal in jo gezicht zeg," morkto z'n broer op. „Best mogelijk, maar om die roden heb jo geen geld van me geleend. Jo vertelde me, dat er binnenkort een artikel van jou zou verschijnen over Alfred do Vigny. Jo zei me niet, dat je geld opnam, voor oen lijkrede voor mijn reputatie." „Beste Johnnie, als je in beeldspraak op mo wilt afgeven, wees dan rechtvaardig. Je reputatie was een lijk, dat ik ontleed- do." „Goed dan," riep John nijdig uit, „geef dan volgens jouw standpunt toe, dat je een lijkschendcr bent." „Intusschen," vervolgde James met een lach, die bij hom bijna als een veront schuldiging klonk, „ofschoon ik 't land heb aan excuses maken, moet ik je toch op merkzaam maken, dat 't geld, dat ik van jc leende, werkelijk voor Alfred de Vigny diende en dat dit een onverwacht meoval- lcrtjo was. En om jo te bewijzen, dat ik jo geen kwaad hart toedraag, hetgeen men niet altijd van schuldenaren kan beweren, hier is de cheque, dien ik ontvangen heb. Ik moet eerlijk zeggen, dat je dien ver diend hebt." „Ik wil het geld niet hebben." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3