KOHSCHULTE'S OPRUIMING OPRUIMING WAALS Mantels Japonnen Kinderjurken9 enz. Zie onze Etalages MORGEN 5 UUR NAM. BEGINT VANAF HEDEN ZIJN ALLE VOORRADIGE Complets INGEZONDEN MEDEDEELING Het SLECHTE ZOMER-SEIZOEN dwingt ons spnedig te ruimen - HET MOET Welnu - dan ook maar goed! En dan fabelachtig lage prijzen Geen mooier gelegenheid voor II om eens werkelijk te profiteeren. - Komt U d MET DAADWERKELIJKE KOOPJES. 11180 Op een trein geschoten. Gisterenavond is tusschen Borne en Zunderen uit een roggeveld geschoten op een trein, die ongeveer half tien van Bor ne vertrekt. De kogel doorboorde een ruit en ging rakelings langs het hoofd van den ■wagenbestuurder van den motorwogen. De vele passagiers waren zeer geschrokken. Door de rijke- en gemeentepolitie is een onderzoek ingesteld. Van den dader is nog geen spoor ont dekt. Voor ongestoorde nachtrust. Bij lange reizen in slaapwagens is het vaak noodig, dat de slaapwagons afgehaakt of gerangeerd worden. Daar hierbij vaak de reizigers in hun nachtrust worden ge stoord, heeft de directie der Duitscbe Bïjksspoorwegen aan het bevoegde perso neel een instructie doen toekomen, de fclaapwagons zoo voorzichtig mogelijk te behandelen. Zooals bekend kunnen op en kele stations, waar de treinen zeer vroeg aankomen, de reizigers nog een paar uur uitslapen. De directie der Rijksspoorwegen heeft maatregelen getroffen, opdat deze treinen in rustige gedeelten van de stations zouden worden ondergebracht. In de nabij heid van slaapwagens zal het gebruik der stoomfluiten tot op een minimum worden beperkt. Buiten!. Berichten Treinbotsing in Peru. 6 dooden, 13 gewonden. Volgens een bericht uit Lima (Peru) zijn bij een treinbotsing in de buurt van Oroya personen gedood en 13 gewond. Tragisch ongeval. Twee meisjes door gas gestikt. In een huis aan de Somersstraat te Ant werpen, heeft zich een droevig ongeval voorgedaan. Eén der étages van het huis werd be woond door twee Poolsche meisjes, resp. 28 en 15 jaar oud. Buren merkten Dinsdag morgen, dat er een sterke gaslucht op die verdieping viel waar te nemen. Zij dron gen de kamer der meisjes binnen en von den deze daar roerloos neerliggen Bij on derzoek bleek, dat zij overleden waren. Dieudonné, de doodgewaande. Eerzaam schoenmaker te Belem de Para. Eugène Dieudonné, de eenig overgeble vene van de bende van Bon not, Garnier, Carrony en Raymond la Science, die zes maanden geleden uit het bagno van Guya na ontvlucht was en aan wiens gewaand tragisch einde lange beschouwingen gewijd werden, is, zooals gemêl'd, plotseling weer op het tooneel der levenden verschenen. Te Belem de Para, in Brazilië, waar hij onder een pseudoniem het eerzaam beroep van schoenmaker uitoefende, werd hij her kend en onmiddellijk gevangen genomen. Hij bevindt zich nu in de gevangenis te !Rio de Janeiro en de gezant van Frank rijk heeft, naar het schijnt, reeds zijn uit levering gevraagd. Dieudonné wordt, zooals men weet, door velem als onschuldig veroordeeld be schouwd. Talrijke pogingen om een gra tie verleening voor hem te verkrijgen heb ben evenwel steeds schipbreuk geleden. Na bet bericht van zijn arrestatie in Brazilië beeft de vrouw van Dieudonné een liart- roerenden brief aan president Doumergue en verschillende ministers gericht om als nog gunstig op zijn gratieverzoek te be schikken, Ook het comité-Dieudonné en het comité de Défense sociale zijn weer in actie getreden ter ondersteuning van dit .verzoek. Zullen al deze stappen er eindelijk toe leiden, dat men het proces-Bonnot, dat do gemoederen in zijn tijd zoo hartstochte lijk bezig heeft gehouden, opnieuw aan hangig zal maken? De druk daartoe is althans zeer krach tig. Het schijnt intusschen nog geenszins yast te staan, dat Dieudonné inderdaad uit geleverd zal worden. Brazilië zal, zoo mel den de bladen, de uitlevering niet weige ren, maar de formaliteiten daarvoor zijn lang en gecompliceerd en als deze forma liteiten niet binnen zestig dagen voltooid zijn, wordt Dieudonné in vrijheid gesteld. „U moet ik hebben!" En hij had zs ook. Onlangs hebben verscheidene groote res- ïaurants van Berlijn een bezoek gehad van iemand die zich directeur van een hotel in Binz noemde. De man liet zich steeds bij den bedrijfsleider aandienen, om zoodra bij met dezen alleen was, in extase uit te roepen: „U moet ik hebben. Ik engageer u onmiddellijk als chef voor een hoog salaris. Kom, laten wc direct het contract sluiten." Aangelokt door het hooge salaris lieten (verscheidene menschen er zich toe over halen het inderhaast opgestelde stuk te Reekenen, waarin de kotelijdirecteur van Bii;z dan handig een waarhorgclausule wist op te nemen. Als de nieuw geënga geerde bedrijfsleider dan het hem zoo gunstig lijkende contract getoekend had, vroeg de directeur om de waarborgsom, die sneest 500 mark bedroeg. Dat is een prin- jcipieele kwestie, expliceerde hij dan, ik wil er zeker van zijn, dat ge prompt op tijd in 'dienst treedt. Uit vreugde over de nieuwe betrekking (werd meestal de waaaborgsom betaald, die jfle directeur uit Binz in den zak stak, om aan met een vertrouwelijken groet te scheiden. Als de bedrijfsleider echter te Binz aan kwam om zijn nieuwe functie te aanvaar den, moest hij vernemen, dat hij slachtoffer van een sluwen oplichter was geworden. En zoo werden er verscheidene bedrijfslei ders gedupeerd. Een oplichter moet echter zijn slacht offers kunnen onthouden. En dat kon de „directeur" uit Binz blijkbaar niet. Want toen hij BeTlijn had afgewerkt, ging hij naar Hannover en trachtte daar denzelfden truc in practijk te brengen. Zijn noodlot wilde, dat de eerste bedrijfsleider, dien hij aanklampte, te Berlijn al eens door den bedrieger was gedupeerd, en toen deze zich dan ook hoorde aanspreken met de woor den: „U moet ik hebben", wist .tij al hoe laat het was en belde de politie op, die den directeur trresteerde. Hij bleek een werk loos Berlijnsch kelner te zijn. Stationsbrand te Boulogne-sur-Mer. In het station van Boulogne-sur-Mer beeft een brand gewoed. De aangerichte schade bedraagt drie millioen francs. De man, die een blinde bedroog. Te Berlijn is vorige week een schurk veroordeeld. De man, de 28-jarige Thees, stond te recht wegens valschkeid in geschrifte, ver duistering, diefstal en bedrog. Hij heeft zijn blinden vriend, die door bedelen een schamel stuk brood verdiende, zijn spaar penningen tot de laatste mark afhandig gemaakt. Toen Thees' vriend blind werd, aldus le zen wij in de „Tel.", bood beklaagde zich aan als geleider, hetgeen de blinde - gaarne aannam. Zoo trokken zij er iederen dag op uit, de blinde bedelde en de vriend bege leidde enzorgde, dat hij het grootste deel der aalmoezen kreeg. Op een dag gaf de blinde aan zijn „vriend" 500 mark met verzoek, die per aangeteekende brief aan een broer te Breslau te zenden. De begeleider beloofde het te doen, maar stak de 500 mark in zijn eigen zak. Den blinde las hij na eenige dagen een vervalschte ontvangstbevestiging van den broer voor. Maar de blinde had nóg eenige spaarpenningen, wist de „vriend". En toen hij de kans schoon zag, stal hij ook die, ten bedrage van 650 mark. Op de plaats van het gestolen bankpapier legde hij biljetten uit den inflatietijd. De blinde merkte niets en nog twee jaar lang heeft het paar samen, in welke perio de de hegeleider kans zag nog 1200 mark van den blinde te loenen. Toen kon hij plotseling een betrekking krijgen en ver trok, na nog den eenigen koffer van den blinde geleend te hebben. De blinde, die alleen achterbleef, wilde nu zijn broeder telegrafeer en. Hij gaf op net telegraafkantoor den ambtenaar een telegram op, wilde dit betalen met een der biljetten uit zijn spaarfondsje, maar de ambtenaar weigerde het biljet met de op merking, dat het uit den inflatietijd en dus waardeloos was. Onthutst strompelde de blinde naar zijn kamertje en haalde de rest van zijn spaargeld te voorschijn om te vernemen dat al zijn geld slechts papier was en niets meer. Op een vraag van den rechter of be klaagde geen greintje medelijden met den blinde had, antwoordde Thees zonder eenig' berouw te toonen op onverschilligen toon: Ik kan het later misschien wel weer goed maken. Thees kreeg 1 jaar tuchthuis straf en 5 jaar eerverlies. Negerjacht in den vijver te Elsene. Do Brusselsche voorstad, Elsene, is een grooten vijver rijk, in welks kalme water slechts eenige beroering wordt gebracht .door langzaam voortroeiende eendjes, die zich nauwelijks haasten om de stukjes brood, der kindertjes te bemachtigen. In deze vredige rust rond den vijver kwam, naar de „Soir" meldt, plotseling een groote stoornis, doordat een groote neger zich van zijn bovenkleeren ontdeed, in het water sprong en de eendjes op de vlucht joeg. De politie van Elsene, gealarmeerd door de onrust der waterbewoners, snelde toe, delibereerde met den neger, die echter aan onnoodige conversatie een einde maakte, door zich op heb eilandje, midden in den vijver, op het dak van het eendenpaleis, te installeeren. Waar de taak der politie eindigt, begint die der brandweer. Eenige pompiers rukten aan, scheepten zich in, dooh voordat zij het eilandje bereikt hadden, was de neger alweer te water en weggezwommen. Meer politie en brandweer werd gealarmeerd en dus ook geheel Elsene, doch desondanks duurde de negerjacht drie uur. De zwarte zwemlustige is thans gearresteerd, doch heeft nog niet verklaard, wat de reden van zijn zonderling gedrag is. Nederlandse!? Oost-lndië GOEDANG TE MAKASSAR AFGEBRAND. De schade bedraagt drie ton. Aneta seint uit Makassar: Een goedang, waarin rottan en damar was opgeslagen, en toebehoorendo aan de N.V. Handel Mij. Heng Hong is uitgebrand. Alles was ver zekerd. Do schade bedraagt drie ton. De oorzaak van den brand is onbekend. NIEUWE INDONESISCHE PARTIJ? tegen non-coöperatie gekant. Aneta seint uit Batavia: Naar het Bat. Nieuwsblad verneemt, bestaan er in de kringen van de Soerabajasche Studieclub plannen tot de oprichting van een nationa- listisch-indonesische partij, welke tegen non-coöperatie gekant is, maar met elke partij, welke het belang van Indonesië op den voorgrond stelt, wil samenwerken. De Studieclub is pijnlijk verbaasd over de ont hullingen van de Vereeniging Perhim Poe- nan -Indonesia te Leiden. Zij is van mee ning, dat het onrechtvaardig is, deze een communistische vereeniging te noemen. Weliswaar bestaat er contact met den heer Sneevliet, maar dit bestaat ook met de ka merleden Gramer en Joekes. Eerstdaags zullen besprekingen te Soerabaja, Solo en Bandoeng worden gehouden en daarna in Sumatra. Men hoopt, dat dr. Soetomo bereid zal zijn een leidende functie in deze partij te Lekleeden. Het blad vraagt verder, of de oprichting van deze vereeniging niet is uitgegaan van de vereeniging Perhim Poenan Indonesia in Nederland. LAND- EN TUINBOUW Boeren en Tuinders-Onderlinge en Diocesane Ziekte-Onderlinge. Deze Instellingen, gevestigd te Leiden, hielden hare Jaarvergadering in een der zalen van „St. Bavo" te Haarlem op Woensdag j.l. De voorzitter, de heer P. Ha-n te Am stelveen, heette in zijn openingswoord de vele aanwezigen welkom, waarna de se cretaris de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen kreeg de Directeur, de heer Nico van Ommen, het woord om de Balans en Exploitatiereke ning over het boekjaar 1926 nader toe te lichten. Hieruit bleek dat het verzekerd loon der Ongevallenverzekering gestegen was tot f 8.846.400.en dat dit cijfer voor de heele Bedrijfsvere'elriging bedroeg f 26.681.200. Het premie-inkomen vöor deze Afdee- ling alleen f 92.225.36, en voor de Instelling totaal f 338.753.32. Het voordeelig saldo bedraagt voor deze Afdeeling f6.972.04, en voor de Vereeni ging totaal f 60.099.15. De eindafrekening over de verschillen de risicoklassen is als volgt: Landbouw en Veeteelt f 1.20 per f 100. jaarloon. Tuinbouw f 0.80 per f 100.jaarloon. Bloembollencultuur f 0.65 per f 100. jaarloon. Aan schadeloosstellingen werd uitge keerd voor - deze Afdeeling f 57.921.44, en voor de Vereeniging totaal f204.667.28. Gekozen werden een drietal afgevaar digden met hunne plaatsvervangers voor de Algemeene Vergadering der Bedrijfa me t groote meerderheid van stemmen her kozen. Vervolgens gaf de Directeur toelichting op de Balans en Exploitatierekening der zekerd was voor een loon vanf 3.743.39 Ziekteverzekering. Hieruit bleek, dat verzekerd was voor een loon van f 3.743.392.10. Door het epidemisch heerschen van de Spaansche griep was in den afgeloopen winter tevens f 10.000.extra loonuitkee- ring gedaan. Het daardoor ontstane na- deelig saldo ad f 1976.24 werd van de Re serve afgeschreven. De premiecijfers bedragen slechts f 1.25, f 1.75 en f 2.per f 100.jaarloon, waar voor bij ziekte resp. wordt uitgekeerd, 13, 20 of 26 weken 70 pet. van het loon. Het rapport der Finantieele Commissie was vol lof over het gevoerde beheer, waarna de rekening onder applaus werd goedgekeurd. Door het aftreden van den heer O. de Wit, te Bovenkarspel werd een nieuw lid aan de Commissie toegevoegd. Bij de rondvraag werden verschillende inlichtingen omtrent verzekeringszaken gevraagd en door Directie en voorzitter gegeven, waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze weid. gesloten. FINANCIËN EN 0EC0N0MIE. BINNENLAND. Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. Woensdagavond vergaderden in het ge bouw der St. Jos. Gezellen vereeniging te Amsterdam houders van aandeelen en po lissen der Ned. Spaarverzekering voor Katholieken. De voorzitter, de heer W. Hammecher, deelde mede, dat de Verzekeringskamer en de heeren Haazevoet en Feber niet ter vergadering waren verschenen. Dan deed spr. uitvoerige" mededeeling van hetgeenin het werk was gesteld, om eindelijk volledige klaarheid in deze zaak te brengen. Spr. zeide, dat men in overweging heeft genomen, zich tot de R. K. Staatspartij te wenden, om een onderzoek in dezen te doen instellen. De heer Rademaker herinnerde aan het geval-van Best en vroeg, of de heer Haaze voet uit det Partij verwijderd kon worden. De voorzitter antwoordde, dat men het beste de volgende candidaatstelling kan afwachten. De heer Kroes vroeg, of men de Verze keringskamer moest wantrouwen. De voorzitter meent, dat wantrouwen nu juist niet gerechtvaardigd zou zijn. De Verzekeringskamer heeft de zaken te lang op haar beloop gelaten. Ook vond de heer Kroes, dat de gede clareerde bedragen door commissarissen voor een reis naar Heerlen te hoog wa ren. De voorzitter achtte het rechtvaardig dat deze gelden door dc commissarissen persoonlijk worden betaald. Mej. Heseling vraagt, of ze haar aandee len verplicht is, vol te storten. Ze heeft niets meer. De voorzitter ontraadt vol storting. DNGEZONDEN MEBEDEEL1NG. belangrijk an prijs verlaagd. HAARLEMMERSTRAAT 114. De heer Richters protesteert tegen W koppelen van katholiek geloof aan katho liek zaken. De voorzitter beaamt dit P. de vergadering geeft hier teekenen van bjj val, evenals bij de bewering van den heer Kroes, die het laf vindt, de zaak verloren te geven, daar op een nieuws basis <je zaak wellicht nog verstevigd kan worden De heer aoc. Keesom behandelde hierna de volgende punten: de werking van <i0 Verzekeringskamer, het praedicaat R. voor financieels instellingen en het ge. bruik van titels voor het bestuur dezer in. stellingen. In zijn betoog merkte spr. nog het feit op, dat het begrafenisfonds „St Barbara' te Heemskerk werd ondergebracht bij de Spaarverzekering, een gezond fonds, dat op deze wijze is getroffen. De voorwaar den bij deze onderbrenging werden gesteld door de Spaarverzekering. Bij zijn eerste punt kwam spr. tot de conclusie, dat men zich op de houding der Verzekeringskamer kon beroepen om te zeggen, dat alles sale is. Aan de Verzekeringskamer hapert ieji en ingrijpen van het Rijk acht spr. noodig, Het praedicaat R. K. acht spr. voor (j. nancieele instellingen uit den boozej Spr. toonde verder misstanden aan bij mstellb. gen „gedekt" met namen van „hooge hee ren" Spiekers rede werd bijwijlen door applaus onderbroken. De heer Heyting vindt, dat er geen weg bier wordt gevonden. Hij heeft wel hooren zeggen „débacle" en nog eens „débacle" maar een bepaalde richting slaat men niet in. Spr. wil eenige zaken rechtzetten en beweert, dat men nu wel kan afgeven op jjiemin 7,elf moet oppassen, niet 1 ecsom beweert op geen „B. K J pe: soon" af te geven, doch op de plaatsingf van het praedicaat R. K. voor finaneieele 1 instellingen. Do heer Bot meent, namens de veigiffl ring, te moeten danken voor de uiteenz ting, door den heer Keesom gegeven. Spr, vraagt, dan welke weg wordt ingeslagen] De heer Sterkenburg meent, dat men] thans ni.et tot een deel komt. Eerst stelt] spr. voorop, dat er hier geen anti-kat» lieke gevoelens moeten worden ge wij (bijval). Spr. wil eenige correcties aanbreif gen in de in heb betoog van den heet] Keesom genoemde cijfers. Spr. heeft zicT wel eens geergerd aan een hoog divided Dit kregen ook de aandeelhouders en n was geld van de spaarders (bijval). Do heer Sterkenburg wil erop wijzen,I andere R. K. verzekeringsmaatschap^ bestaan, die niet onsolide zijn. De heer Keesom betoogt, dat financiJ instellingen met een R. K. bestuur kunnen zijn, zonder dat R. K. v naam der instelling staat. Ook de 'heer Hammecher geeft korte explicatie ter recht zet ting v; ge beweringen. De heer Keesom ves^gi er uog eensilOi aandacht op, dat het voor een gang van zaken noodzakelijk is, dat a spaarders hun laatst-voldane kwitaniifl moeten zenden aan cle Verzekeringskan)»;,! Heerengracht, Amsterdam. Tenslotte werd 'n motie aa] waarin aandeelhouders en obligatiehoiidej der Ned. Spaarverzekering voor Kathol? ken op grond van cle publicaties in cle pj en do gebleken afwijking m de officieel bescheiden, waaruit de conclusie wordt jfrj trokken, dat het administratief beheer d! maatschappij veel te wënscheri overlittl van oordeel zijn dat niet de balans 19^ doch reeds die van 1924 minstens 1 Verzekeringskamer aanleiding had ntoclj zijn de maatschappij onder haar i_ toezicht te nemen, waardoor vennoedel de nu ontsta..e déconfiture had kun worden vermeden. Zij verzoeken den 1| nisters van Binnenl. Zaken en Justitie tj leefd een onderzoek te willen doen in^ len naar bovenstaande. Na afloop der vergadering werden tól eenige der aanwezigen oneens, hetgeentëj een heftig debat aanleiding gaf. Er v den weinig steekhoudende, nog stichtelijke argumenten gebezigd. „Tijd] MARKTBERICHTEN DELFT,- 23 Juni. Luier. Aanvoer 2$ en 7/16 wegende samen 4410 Kg. s? 1.751.95 per kilo. L. Vee. Vette Koeien 180465, W koeien 200400, Vaarkoeien 150—-A Vette Lammeren 1824, Magere li kens 1662, Nuchtere Kalveren f j>- 24, Biggen 816, Paarden f 100 Rundvlcesch per kilo 1109575 co Aanvoer: 211 Runderen, 16 Paarden, Vette Runderen, 203 Magere Kalveren. Schapen of Lammeren, 665 Varkens, Biggen en 2 Geiten of Bokken. ALPHEN a. d. RIJN. 23 Juni. Vei» Gr o-ent en. Per 100 Kg.: Spinazie/^ 10.10, Peulen 17—13 Postelein lyj 11.60, N. Aardappelen 14-.40-4p|s| 1.00 hos: Rabarber 5.70—7.50, Peen J&J —13.30; Per '100 stuks: l-?0';/ Komkommers l5-r16.50, 1424, Bloemkool II f 5.309.80, 100 pond: Aardbeien 2425. ZÖETERWOUDE, 22 Juni. Veiling A en Vlijt". Aangevoerd: 2257 KipP^elA f 57.10 en 364 Eendeneieren 4 75- per 100 stuks. Wortelen 26—31 ceDL .- bos, Rabarber 55^ cent per hos, h nen 0.4-01.50, Kippen 0.90—1-4 nen 0.331.50 por stuk; Goudsche 40 cent per pond.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 8