|oor de diverse zaken en vraagt f vergadering indien men er tegen is, l tenbaar te maken 2 gurgeraeester wil er nog even op n dal deze maatregel uitsluitend in J' blaii" is >an 'io neringdoenden zeil ré' heer Angevaaro klaagt wel dat er zoo- I naar Leiden trekken om daar hun KLot te doen, doch dat vloeit niet "J", winkelsluiting. Spr. zelf zegt «1 mogelijk bij de ingezetenen te .".«n cn geeft in overweging om on tluis' propaganda te maken om het in- f in deze gemeente te bevorderen, Soon spr. gelooft dat het juist, die Leken zün, die elders hun inkoopen o doen, die hier niet meer terecht kun- Betre'ffende het open houden van hnnerszaken zegt spr. dat overwogen uk»»0™ worden om hier een uitzon- ikr'Dfl op io maken. De heer van der Voet meent dat juist kappers besloten hebben om niet lan ter open te blijven dan 8 uur en acht bet JJor deze zaken het minst noodig om 'lan- p,>f open te blijven. Hierna spreekt de vergadering zich uit principe niet tegen de verplichte win telsluiting te zijn. Alleen de heeren A. Hoek en H. Dijsselbloem zijn principieele De Voorz. zegt dat thans besproken tan worden bet bepalen van een uur en hel maken van uitzonderingen voor ver- Diende winkels. Spr. is van gevoelen dat een verplichte winkelsluiting om 8 uur in den avond zeer goed is en vraagt bieromtent de meening van de vergade- De heer Van Velzen vraagt of het weg brengen of venten met koopwaren ook Tallen onder deze bepaling. De Voorz. zegt dat bestelde goederen Weggebracht kunnen worden wanneer men" het verkiest, doch dan moeten deze besteld zijn voor bet sluitingsuur. De beer de Jong zegt dat bij zulk een zaak heeft dat hij overdag niet in de gelegen heid is om te gaan hooren bij zijn klan ten en hij dat s avonds moet doen, docb komt hij dan niet in conflict met de ver- dening wanneer die tot stand is geko- „an. De Voorz. zegt dat de praktijk zulks TTêl zal loeren. De beer van Dam vraagt of er rekening mede gebonden wordt dat hel wel eens noodig kan zijn dat men door verschillende omstandigheden een dag moet inhalen en zou dit dan kunnen. Na nog eenige discussies, die feitelijk deze aangelegenheid niet betroffen beeft de vergadering zich als volgt over dit punt uitgesproken. Men is voor winkel sluiting. Het uur van sluiting wil men op 8 uur stellen en de algeheele winkelslui ting op Zondag blijkt niet noodzakelijk te rijn. Met de diverse wenschen en moge- zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Hierna sluiting. WASSENAAR. Personalia. Aan den directeur van de gasfabriek alhier is een ziekteverlof van 6 weken toegestaan. Tijdens zijn ver- L f zal met de waarneming van het di- xAeutschap worden belast Jhr. R. W. v. fl. Does, oud-directeur van de gasfabriek alhier, - Te Amsterdam is geslaagd voor het eiamen belastingwetten en financ. reke nen, afgenomen door het Ned. Instituut van Acc. en de Nederlandscbe organi satie van Accountants, de beer G. Ver steeg alhier, ass. lid. N. O. van Acc. DE RUGSTREEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. XXXVII. CRITIEK. i Eindelijk, waarde lezer! eindelijk heeft Criticus zijn mannetje gevonden. 's maar goed ook. want waarlijk ik sou haast gaan denken, dat ik 't alleen "rist. Zonder tegenspraak geen ware zelfken- a's en zonder tegenspraak in den regel °ok geen goede kijk op de zaken. En daarom ben ik blij, zoowel om mij zelf als om de zaken, welke ik zoo nu behandelde, dat er een is, die mij op de vingers tikt. Dat praten achter den Jog is zoo klein, zoo echt dorperig, neen jopenlijk voor den dag er mee! En daarom bel ik mijn opponent, die zich observator noemt, wat opmerker beteekent, van harte 'ïselkom. r ling Observator moest u mij belo- r6ni zijt nu begonnen, maar nu moet ge (Toorloopinr ook volhouden u merkt op, dat ik gewoon ben geen ad voor den mond te nemen, welnu, dit zal ik ook tegenover U niet doen, evenmin het nu tegenover mij doet. Het zijn jjwehien wel eens harde waarbeden, wel bij elkaar voor de voeten werpen, doch t is niet erg. Eerlijk en rond moeten wij NB meening op papier brengen, natuur lik... met behoud van den goeden toon! ende hoop ik, dat onze penne- vrucht en strijd veel onkunde en voor- tordeel zal wegnemen of voorkomen; ik hoop dat daarmede bereikt wordt, dat bet penbaar leven minder bezwadderd wordt, at de verhouding tusscben de standen op Pe dorpen eindelijk eens tot beter pro- löjjien terugkeere, dat de naam van onze '?°heke voormannen in een overwegend ke gemeente als deze ook door dip? Smoofegenoöten in plaats van verde- dfln f1 er 200 vaa^ en 200 onredelijk zond W01'c"i gesleurd, kortom (p - aan al te veel optimisme prijs L°ev,en ik koester de hoop er mede te in?'u8n' klik verruimd en het - 1 verhelderd wordt in de zaken on- icc =-*"-vi.ouuap, want.... excu- mij wel dit is noodig. wservator, het woord is aan UI Aan Criticus, »an fer ,^ovenSenoemd hoofd verscheen ^aariW reeds een reeks artikelen verschillende toestanden uit onze te onder de loupe genomen werden Win j *n ket eene hoofdstuk in 'n eeAoordsche plassen rondgeleid om de rietlanden te ïnspecteeren of de water lelies te zien bloeien, 'n volgende keer kregen we weer vasten voet aan wal wan neer u bijv. bet raadsbesluit tot dansver- bod toejuichte. Ook zelfs een afgeluisterd gesprek over het wederinvoeren dor kermis meende u vooral niet te mogen overslaan; jammer maar dat de daarin bedoelde man niet meer te zeggen bad, misschien bad hij het er nog doorgehaald, want heusch Criticus zoo'n boerenkermis is leuk hoor Het organisatieleven laat, volgens u.' ook al te wenschen over; dat daar wel wat van aan is zal ieder toegeven zien we alleen boe bet den laatsten tijd in onze kicsver- eenigingen is toegegaan maar toch ge loof ik dat. u zicli in liet artikel „Waarom" wel een beetje te scherp uitdrukte. Ten slotte bent u bij het Haagsche vuil terechtgekomen (d. w. z. met de pen) om misschien 'n volgende keer weer als poli ticus den uitslag der raadsverkiezingen wat nader te beschouwen of nog eens wat reclame te maken voor de kaas-uitvinding. Kortom, we weten het, er kan nu een maal niets geen bijzonders gebeuren of Criticus is er als do kippen bij hef zijne er van te zeggen. Dat hij dan gewoon!iik geen blad voor den mond neemt is ook bekend, en eerlijk gezegd heb ik mij wel eens afge vraagd hoe bet mogelijk was dat nimmer 'n tweede Criticus opdaagde om Criticus te becritiseeren, ofmaar dat is toch niet denkbaar, worden e. v. antwoorden aan Criticus, op diens verzoek —niet ge plaatst? Zooals ik zeide, bet is niet aan te nemen maar boe bet dan ook zij, tot nog toe za gen we daarvan niets. Toch zou ik U, mijn waarde Cr. wel eens op den man af willen vragen boe bet mo gelijk kan zijn, dat U, die nu toch gebfóeg heeft laten blijken 'n open oog voor alles te hebben, een onderwerp wat m. i. wel een der belangrijkste van onzen tijd is nl. „Be zuiniging" en dan in het bijzonder voor wat betreft de Gemeente-financiën, tot nog toe onbesproken liet. Gaat daar nu juist alles altijd in goede lichting! Och kom, daar zal ook wel eens wat op te merken vallen. Moch u werke lijk niets kunnen vinden, sta mij dan toe enkele punten aan te wijzen; mogelijk gaan dan ook daaromtrent uw oogen 'ns open en komt in 'n volgend arfikel het onderwerp „Bezuiniging" aan de beurt. Laten we, om van huis uit te beginnen, de Secretarie het eerste noemen. Zou bet wel zoo noodig wezen dat daar, naast Bur gemeester, Secretaris, Ontvanger, Bode en misschien nog anderen ook nog een vol slagen ambtenaar te werk gesteld wordt? Zou 'n jongmaatje bijv met diploma M. U. L. 0. dat werk ook niet kunnen doen? Het moge dan niet zoo grootscheeps, en voor I de secretaris minder gemakkelijk zijn, goedkoop is het zeker. Dan het onderhoud der wegen. Hoe wordt dat geregeld? Ook al niets op aan te merken? Ik betwijfel het. Wanneer we toch eens nagaan dat soms dagen achtereen een ploeg van 4 a 5 man, 2 a 3 paarden en de noodige karren in de weer is om de noodige verharding ter be stemder plaatse te brengen, is het toch bijna niet aan te nemen, dat deze werkwijze pu juist de voordeeligste is. Mij dunkt als in plaats daarvan een vaste werkman en bijv. als het ere druk is met eenige hulp, met het onderhoud belast werden, de weg er niet te slechter om zou zijn en de kos ten per K.M. aanmerkelijk minder. Alleen zou ik dat geval de nieuwe opslagplaats te Noorden ook al uit een bekrompen beurs gemaakt hé! niet. zoo goed aan haar doel beantwoorden; aangezien in bet laatste geval beter vaar- als rijtuig gebruikt kan worden. Zou dat baantje van wegwerker mis schien iets voor den nachtwacht wezen? dan behoefde hij niet, zooals nu, op den dag bij een ander te gaan werken, maar geheel in gemeentedienst z'n brood ver dienen. Laat ik het bij deze voorbeelden maar laten Criticus. Wanneer ook gij eens in die richting rondwaart zal er zeker stof genoeg gevonden worden om er een geheel artikel aan te wijden. Mogelijk, dat het de vropde vaderen eens tot nadenken brengt en zij, althans zoo veel mogelijk, onnoodige uitgaven trachten te vermijden, wat dan zeker met zich brengt dat de plaatselijke inkomstenbelas ting,- waarvan Nieuwkoop, in vergelijking met naburige gemeenten, zoo ongeveer aan do spits staat ongetwijfeld in dalende lijn zal komen. Observator. Voor deze keer alleen deze bemerking. Uit bovenstaand zou op te maken zijn, dat men mij al eens eerder een schriftelijk poeiertje heeft toegediend, wat zooveel als verdonkeremaand zou zijn. Nimmer ont vangen boor!, op mijn eerewoord! Een volgende keer hoop ik Observator te beantwoorden en intusscben verschillen de dingen te onderzoeken. Ik ben ook heusch niet alwetend, maar, met de pet in de hand, komt men door bet gansche land, en komt men ook wel aan de weet, wat men van noode beeft te weten. Adieu! CRITICUS. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. De heeren A. A. Goed hart en C. J. G. van 't Wout slaagden voor bet examen onder Rijkstoezicht voor gediplomeerd schoenhersteller. NIEUWKOOP. Drie personen te water. Bij bet pas- seeren van den bloemenwagen van den koopman S. Brande kwam mej. de H. uit Bodegraven in aanraking met de voeten van den stuurman, die buiten den wagen bengelden. Zij kwam te vallen en in bet water terecht. Het achter baar rijdend zoontje van dr. van Beek te Bodegraven kwam hierdoor eveneens te vallen met hetzelfde gevolg. De dienstbode van dr. van Beek; die eveneens op een fiets was gezeten en een en ander aanzag, sprong toen ook te wa ter. Het drietal was echter weer spoedig op het droge. Vechtpartij. Dinsdag ontstond een i woordenwisseling tusschen de veerschip pers E. V. en G. S. alhier, waarop zij al spoedig handgemeen werden. Door de po litic is proces-verbaal opgemaakt. Ziekenfonds. Maandag vergaderde het ziekenfonds in het Patronaatsgebouw. Aan de orde kwam een voorstel van het bestuur, dat de vereeniging haar mede werking zal verleonen lot het nemen van een besluit door het Ned. Verbond van Ziekenkassen om een persoon aan te stel len voor de propaganda. De extra kosten die dit voorstel meebrengt bedragen on geveer 3 et. per lid per jaar, voor de ver eeniging dus ongeveer f 20. Enkele be zwaren werden hiertegen ingebracht, waarna bet voorstel werd verworpen met 54 legen 33 stemmen. Daarna werd met alg. st. besloten toe gang te geven tot de vereeniging op den leeftijd van 14 jaar, wat voorheen 15 jaar was, en ook dat de leden van 16 tot 18 jaar; zich kunnen verzekeren volgens klasse B. Bij de rondvraag volgden nog enkele besprokingen van buishoudelijken aard, waarna de vergadering werd gesloten. ZEVENHOVEN. Koninginnedag. In een vergadering van do Wilhclminaverceniging is beslo ten om Koninginnedag te houden op 25 Augustus a.s. SPSÜT DIOC. IIAARI,. BOND. Nieuws uii het Leidsche District. Maandag 27 Juni zal bet District-be stuur van bet Leidsche District bijeenko men des avonds te 8 uur in bet St.-Pan- cratius-Patronaat, Hooigracht 18, te Lei den. Daar 31 Juli a.s. de Jaarvergadering van den D.H.V.B. zal worden gehouden, wor den dien avond besprekingen gevoerd over de agenda en of vanwege 't District voor stellen moeten worden ingediend ter be handeling in de bedoelde jaarvergadering. Vereenigingen, ressorteerende onder dit district, worden daarom verzocht, indien zij voorstellen wenschen te doen, dit voor Maandagavond aan ondergeteckende le willen berichten, benevens omschrijving van het in te dienen voorstel (of voorstel len). De jaarvergadering van het Leidsche District zal zeer binnenkort gehouden worden. De data zal Maandag bepaald worden, alsmede plaats en tijd waar deze gehouden zal worden. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmeester. LyC&ST^HART DE VLUCHT NAAR BATAVIA. Uit Bagdad vertrokken. Reuter meldt uit Bagdad dat het vlieg tuig der K. L. M. met den heer de Lear Black gisterochtend na de noodige her stellingen, uit Bagdad is vertrokken. ÜECHTZ&iCE&i KANTONGERECHT TE LEIDEN. Als de melk is in de kan, Is de wijsheid in den man. De eerste 5 die gisteren voor Mr. Klein optraden, hadden het om een of meer, min der of meer ernstige delicten met den keu ringsdienst voor waren te kwaad gekre gen. Dc eerste G. A. S. te Leiden, bad in eenige bussen, waarop stond „aangezuurde marktveemelk" melk voorradig gehad, waarbij minder dan 10 pet. karnemelk was gevoegd. Verd. vertelde, dat er momenteel op de markt geen karnemelk was to krijgen, maar Dr. v. Eek, die met mej. Fuhri Sneth- lage in alle vier zaken als getuige werd gehoord, zeide dat de controle daarop zoo moeilijk was, daar het vanaf de markt di rect de stad inging. Daarom eischte de ambit, f 5 of 5 dg. C. L. v. d. W., die eenzelfde delict op zijn geweten had. en met hetzelfde verweer kwam aandragen hoorde f 2 of 2 dg. tegen zieli eischen. C. P. te Leiden, had bussen gehad zonder 't opschrift „melk" f 3 of 3 dg. en een N oordwijksche melkboer J. L. v. d. H., op wiens bussen eveneens het op schrift melk had gemankeerd, terwijl er bovendien nog geen roerder aanwezig was geweest en de maat niet schoon was, kreeg 3 X f 2 of 3 X 2 dg., waarover verd. luide zijn goedkeuring te kennen gaf. Tenslotte had D. K. gewerkt met een bus zonder tapkraan, terwijl de maat boven dien vuil was. 2 X f 2. Dat zal wel niet veel helpen. E. S,, een kermisreiziger, die als de meeste lieden van him soort, alles ge meengoed noemen, en die niet was ver schenen, waarschijnlijk omdat zijn adres onbekend is, had bij P. v. d. Berg gras gemaaid, wat hem op het laatste nippertje door den veldwachter weer afhandig was gemaakt. Hiervoor eischte de ambt. f 3 of 3 dg., die hij wel nooit zal krijgen. De sociale aanklager. Een Sassenhóimsclie timmerman en expediteur, was aangeklaagd dat hij ar beiders te lang had laten werken. Een zeer sociaal mensch, een zekere de Groot, had. dit gezien en zijn mens eken- minnend hart had vlugger geklopt, bij het zien van zulk een euveldaad. Aanstonds had hij Sassenheim's sterke arm er bij ge haald, die er rechtszaken van maakte. Nu bleek echter, dat die menschcn werk zaam waren in heb expeditiebedrijf, zooals twee getuigen ook verklaarden, zoodat op hen de arbeidswet niet van toepassing was. Daarom vroeg de ambt. vrijspraak. Een eierommelette. H. V., chauffeur te Leidon, werd be ticht op de Haarlemmerstraat met zijn auto zoo te hebben gemanoeuvreerd, dat> bij een wielrijder had aangereden, met het noodlottige gevolg, dat driehonderd eie ren den dood vonden op de sbraatsteenen. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de auto had moeten stoppen, daar een wielrijder in de tramlijn vastzat, reden waarom ook do fietser met de eie ren stoppen moest. Bovendien had de chauffeur blijkbaar niet rechts gehouden. Getuige Janssen vroeg f 18 schadevergoe ding voor de eieren. De Ambt. eischte f 10 of 5 dg. Stemt no. 1 van lijst 10. Als slot verscheen een lachende opti cien v. R., die te midden van dc verkie zingsstrijd, in het nachtelijk duister aan do Zijlpoort een biljet had aangeplakt, waarop dc Katholieke candidaat met groo- to letters werd aanbevolen. Aan een aantal bruiloftgangers, die in vroolijke stemming huiswaarts keerden, verzocht de jeugdige politiekeling, oven voor hem uit te zien of er gevaar dreigde in den vorm van een sudveilleerend poli tieman. Daarop sloeg hij met jeugdigen ijver aan het plakken. Maar do bruiloftsgangers waren niet van hetzelfde rechtsche hout gesneden en waarschuwden niet, toen uit de scha/duw van den nacht een agent zich losmaakte, zoodab de blozende plakker tc midden van zijn ijver nu zelf op de bon werd geplakt, daar bleek dat hij wel vergunning had om te plakken, maar niet aan de Zijlpoort. De ambt. eischte f 5 of 5 dg., met terug gave van de in beslag genomen smeer- en strijkingrediënten. Na de Hongaarschc bankbiljetten-affaire. Geen gratievierleening aan de veroordeelden. Naar aanleiding van berichten uit Boe dapest, waarin sprake is van de mogelijk heid van gratieverleening aan de door de Haagsche rechtbank wegens banbiljetten- vervalsching veroordeelde Hongaren, ver nemen wij, dat deze mededeelingen eiken feitelijken grondslag missen. Onlangs hebben deze veroordeelden een gratieverzoek ingediend, doch dit is na nauwgezette overwegingen afgewezen en sindsdien hebben zich geen nieuwe rede nen en gezichtspunten voorgedaan, die thans eventueele gratieverleening zouden wettigen. Men acht het daarom hoogst onwaarschijnlijk, dat opnieuw door de be trokkenen een verzoek om gratie zal wor den ingediend. In elk geval is dit tot nu toe niet binnengekomen. „Tel." Een handelaar in pensioenen van f 10.000. Onder veel belangstelling van de zijde der buurtbewoners van verd. diende voor de Rechtbank te Arnhem de zaak tegen II. Seh., koopman te Arnhem, die door een samenweefsel van verdichtsels de wed. J. C. II. geb. T. heeft weten te bewegen tot afgifte van verschillende bedragen, te sa men vormende een som van ruim f <100. Genoemde weduwe, die een klein pen sioentje genoot, werd in connectie ge bracht met verd., die voorgaf er voor te kunnen zorgen, dat ze meer pensioen kreeg. Hij had die zaakjes meer opge knapt, volgens zijn zeggen. Voor het eer ste onderzoek ontving hij van dc weduwe f 5.naderhand vroeg hij f 35.voor reis- en verblijfkosten naar Den Haag en Amsterdam. Toen de weduwe hem dat be drag zonder eenige commentaar ter hand stelde, ging hij den volgenden keer ver der en wist hij zelfs bedragen van f 90 en f 75 los te kloppen, welk geld hij noodig zou hebben om verschillende reizen te ma ken, alle in 't- belang van de zaak, die er volgens zijn zeggen uitstekend voorstond. Zelfs zond hij eens uit Den Haag een te legram, luidende: „De zaak komt in orde, ik moet morgen voor de commissie ver schijnen". Dc weduwe koesterde nog steeds niet den minsten argwaan en gaf verd. telkens opnieuw grootere of kleinere bedragen voor het omkoopen van portiers, voor handlangers, voor telefoongesprek ken, voor zegels of requeslen maken, om dat zijn slachtoffer naar zijn meening ook nog recht had op pensioen uit Duitschland omdat haar echtgenoot als treinbeambte cenigcn tijd op de lijn naar Emmerich had gereden. De zaak stond er zoo prachtig voor, deelde verd. de weduwe mede, dat zij wel licht f 10.000 pensioen per jaar zou krij gen, benevens 40 pet. vergoeding van de onkosten. Toen de weduwe op zekeren dag verd. ontmoette, terwijl hij te voren had mede gedeeld, dien dag voor „de zaak" weer op reis te moeten, begon het slachtoffer lang zamerhand het zaakje te wantrouwen. Verd scheen toen nattigheid le voelen en bleef meer dan 10 dagen weg. In 't nauw gedreven liet verd. zich overhalen een kwitantie te teekenen van f 412.50, zijnde het bedrag van de door hem gemaakte on kosten. Toen de weduwe niets meer van dc zaak hoorde, heeft ze van het geval aan gifte bij de politie gedaan. Verd. gaf toe de weduwe zijn diensten te hebben aangeboden, doch ontkende perti nent meer geld le hebben ontvangen dan f 20.waarvoor hij nr.ar Den Haag is ge weest. Op de vraag van den president waarom hij dan een kwitantie heeft geteekend, antwoordde verd,. dat hij dit gedaan had om de weduwe die in armoede verkeerde, eenig crediet te verschaffen. Een buurvrouw van verd., als getuige ge hoord, verklaarde dat in de maanden Juli en Augustus van het vorig jaar het gezin van verd. verschillende nieuwe kleeding- stukken heeft aangeschaft, terwijl er tel kens feest werd gevierd. De vrouw van verd. heeft eens aan get. gezegd, dat ze lekker gegeten en gedronken had van de centen van juffrouw H. Prs. (tot verd.) Hebt u nog iets to tra- gen aan deze get.? Verd.: Als je blieft niet, tegen deze vrouw praat ik niet! (Hilariteit). De echtgenootc van verd. als get. ge tuige gehoord deelde mede, dat zij nim mer oxtra geld van haar man heeft ont vangen. Er is eon nieuw kinderpakje go- kocht, doch dit is met zegeltjes betaald Verd.: En het nieuwe pak dat ik ge kocht zou hebben heb ik hier aan cn heeft maar f 14 gekost. Get. S. F., slager te Arnhem, oen neef van den verd., heeft nooit iets van bijzon dere uitgaven door verd. gemerkt. Het O. M., waargenomen door mr. Lasondcr, achtte door de getuigenverkla ringen voldoende bewezen hetgeen verd. is ten laste gelegd. Verd. heeft hot er zoo dik opgelegd, dat men als verstandig mensch niet van zich af kan zetten om de zaak van den humoristischon kant te bekijken. Het is haast onbegrijpelijk, dat een verstandig mensch geloof heeft ge hecht aan de ongeloofwaardige verhalen van verd., dio zich schuldig heeft gemaakt aan een oplichting in „optima forma". Do handelwijze van verd. is buitengewoon laakbaar. Het geheele bedrag is door een reeks van verdichtsels verkregen. In aan merking nemend, dat verd. reeds 13 ver oordeelingen, meest alle wegens oplichte rijen, achter den rug heeft, meende spr. dat voor dit feit oen gevoelige straf moest worden opgelegd en eischte een gevange nisstraf voor den tijd van twee jaar. Pres.: Verd. hebt ge nog ic<ta te zeggen? Verd.: Wanneer alles waar is, wat mij ten laste is gelegd, dan kan ik het O. M. niet anders dan danken voor de clemente behandeling. Uitspraak over acht dagen. Zegels plakken voor een krantenbezorger. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft dezer dagen een uitspraak gedaan met betrekking tot een kwestie omtrent ver zekeringsplicht ingevolge do Invaliditeits wet van courantenbezorgers. De procedure, waar het om ging, betrof iemand te Winterswijk, die aldaar iederen werkdag ongeveer 2 a 2K uur des avonds couranten bezorgde en daarvoor van zijn werkgever een vast weekloon ontving van 4.50 per week. De Raad van Arbeid te Arnhem be schouwde dit bezorgen van couranten als in loondienst te zijn geschied, weshalve deze Raad van den werkgever, die nalatig was geweest, voor bedoelden bezorger reïl- '.czegels Ig plakken, alsnog oen bedrag we gens verschuldigde premiën navorderde. Tegen deze navordering werd echter van werkgeverszijde met gunstig gevolg be roep in gesteld hij den Raad van Beroep te Arnhem. Want deze Raad was van oor deel, dat de courantenbezorger zijn arbeid niet in loondienst verrichtte, omdat li ij vrij was zich in zijn werk door een ander te laten heipon of het bezorgen door een ander te laten verrichten, terwijl hij hij ziekte zelf voor een plaatsvervanger be hoorde te zorgen en met het innen van abonnementsgeld niets te maken had Met deze uitspraak wilde de Raad van Arbeid geen genoegen nemen. Naar zijn meening miste het door den Raad van Be roep aangevoerde argument, dat de bezor ger vrij was zich hij het couranten rond brengen door een ander te laten helpen, of het bezorgen door een ander te laten ver richten, practiselie beteokonis, aangezien uit niets was gebleken, dat hij zich inder daad door een ander heeft laten helpen. Trouwens, al zou de courantenhezorg' r bij het rondbrengen een enkele maal zijn ge holpen, dan is daarmede, naar 's Ran ris oordeel, de gezagsverhouding tol zijn werk gever nog niet aangetast, evenmin als dit het geval is, als oen loopknecht, in dienst van oen winkelier, om wat eerder met zijn werk gereed te zijn, een ander eens bereid vindt voor hem oen pakje weg te brengen. Zonder nadere motiveering hooft rlo Centrale Raad van Beroep alhier, niet den Raad van Arbeid van oordeel zijnde, dat dt courantenbezorger in loondienst van zijn werkgever is, werkzaam geweest, do uitspraak van den Raad van Beroep ver nietigd en de navorderingshoslissing van den Raad van Arbeid gehandhaafd JIETEfISCHfiPPEUJKE BERICHTEN^ DE EERSTE CHLOROFORM NARCOSE IN DUITSCHLAND. De Zeitsehr für artzl. Forth, van 1 Juni, geeft een afbeelding van een brons- groep, die bijna 80 jaar geleden door den beeldhouwer Wilhelm Wolff is ontworpen ter herinnering om de eerste cloroform- narcose in Duitschland, welke niet hijzon der roemrijk is afgeloopen. Men wilde liet middel eerst bij een dier probeeren. en koos daartoe een beer, die aan staar leed De voornaamste geneeskundigen woon den de operatie bij; zij werd door Prof. J u n g k e n s verricht. De beer is tot heden niet ontwaakt, maar in het lied blijft voortbestaan wat op aarde moest vergaan. Wolff vereeuwigde de gebeurtenis: een beer in kamerjapon met de gelaatstrekken van Schönloer zit diep te slapen; een jong beertje weent aan zijn voeten. Een aap, dio Jungkens voorstelt, staat naast den lijder, met een gebaar van: „ik kon er niets aan doen". Een vos. een ram, en oen kaler, allen naar de mode van dien tijd gekleed, voltooien de groep. De Koning (Fricdrich Wilhelm IV) loof de het kunstwerk uit als prijs uit aan den- gene, die het het best zou bezingen. Do winnaar was Paul Ileysn, toen nog student. Zijn gedicht luidde: Der Bar is nun ein stiller Mann, Das chloroform ist schuld daran Ein arztlicher Collegium, Ging met dom Vieh zu menschüch um. Das Füchsloin grinst, das Barlein flennt, Der Wolff setzt ihm dies Monument.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 13