5)c ftzicbelve (Boivccmt DONDERDAG 23 juni 1927 bericht. ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Uidsn 19 cent pel week 12.50 pel kwartaal. ran AeeoteD 20 cent pel week 12.60 pei kwartaal, h. ÊTp-P»* 12.95 pat kwartaal. Qeüixifltreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- J[ baar tegen betaling van 50 ot per kwartaal, bij voor- Waling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd ond^blad 9 ot Jaargang No. 8599 Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advartsnII5n SO oenl per regel Voor Ingesonden Mededeellngen wordt het s dubbele van bet tarief berekend r Kleine advertentlën, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop 10.50. |1 IUMME8 BESTAAT 011 TWEE BLADER. Zij, die zich met I JULI op De Leidsche Courant" wenschen te Abonneeren, ontvangen tot dien datum de Courant gratis. V Het kind in de bewaarschool. Onderwijs is eigenlijk een deel van de laak der ouders, welker vervulling zij aan anderen moeten overlaten, maar waarvoor zij toch ten slotte de verant- Trooidelijkbeid mede-dragen. 't Spreekt vanzelf, dat Katholieke ouders voor hun kinderen, zoo mogelijk, Katholiek onderwijs wenschen. Ook op de lagere school. En óók op do bewaarschool. In den Gemeenteraad van' Leiden werd Maandag door een vrijz. democr. Raads lid, mevr v. Itallie-v. Emhden, dezen laat ste' wensch min of meer in het bespotte lijke getrokken. Wat niet bewijst een zuiver en fijn be grijpen van do gevoelens van het kinder- Sjk gemoed en ook vooral niet een juist i klaar inzden van het bevattingsvermo- id van den kinderlijken geestj Natuurlijk, men moet het kind geven vrat des kinds is. Maar eeD heel eenvoudig en kort, dus kinderlijk, gebed is des kinds; daarin kunnen de kinderlijke gevoelens worden ilegd en zich uitleven; dat past vol- in het bevattingsvermogen van het kind. En dat kan in die jeugdige jaren al too'n diepen, blijvenden indruk makenl - Prof. Eerdmans, de Vrijheidsbonder, echeen dat ook wel te begrijpen, toen hij mei een zeker angst en schrik dacht aan de mogelijkheid, dat er op de bijzondere, godsdienstige bewaarscholen 'as kinderen wdea komen van een andere nonnng, in liberale huize b.v! Wij, die erkennen Gods souvereiniteit er den mensch, willen, moeten ook het kind, naar zijn aard, stellen in den dienst ran O L Heerl De Vlaamsche dichter Guido Gezelle herinnert er in een gedicht aan, dat zijn rader en moeder hem, toen hij nog als klein kind stamelde, een kruisken op het voorhoofd hebben geteekend, en hij zegt dan verder: „En dat kruisken ,'t is geschreven, Diep mij in den kop gebleven, Teeken van mijn erfgebied. Die den schedel mij aan scherven Sloeg en hiete 't kruisken derven Nog en hadde hij 't kruisken niet!'' Dat alle ouders hun kinderen in de prille jeugd al, in letterlijken en over drachtelijken zin, het kruisken op het voorhoofd eD in het venstand mogen slaan, opdat die kinderen het mogen be houden, als hun grootsten rijkdom, als het teeken van hun erfgebiedI BUITENLAMP De Ontwapeningskwestie. BE VLOOTCONFERENTIE. Een voorstel van Japan. Drievoudig veiligheidspaot. Een der Japansche correspondenten to Jenève seint 9.au zijn blad, dat admiraal Mo trachten zal, de nadeelen van een foor Japan ongunstig verhoudingscijfer te ondervangen door 'n drievoudig veiligheids Pact voor Japan, Engeland en de Ver. olaten oor te stellen. Admiraal Saito Khijnt gemachtigd te zijn een dergelijk voorstel te doen, wanneer hij dit nuttig Aoht. Hij zal aanvoeren, dat geen vloot- roreenkomst bevrediging zal kunnen ge- 'en. wanneer een gevoel van ongerustheid *0 onveiligheid bestaan blijft en dat daar- dit drievoudig pact een noodzakelijke invulling is op vlootovereenkomst, arm het verhoudingscijfer voor Japan Een dergelijk patc zal, volgens de mee- v.a?, veel invloedrijke Japanners, in 5 o - schadw van oorlogsgevaar ter?1? «hllen Oceaan doen verdwijnen, bi pan door zulk een verdrag weer 8ind" j C zou verkrijgen, dat het D. de opzegging van het Engelsch-Ja- Cüe hondgenootschap gemist heeft. Duitschland Congres van industrie en handel te Hamburg. van minister Gurtfius. «rnustpm t. H te Hamturg bet 47ste confowA bandelscongres geopend. De w°rdt da bijgewoond door KonherW i I00r economische aangele- °rer j dr. Ciudius, die een rede hield woo e®?.nomischen toestand. In zijn Joor fino or op» dat het grootc gevaar tschland, n.l. het nauw verband Hede tusschen de staatsfinanciën en de Rijks bank, sinds de grondwettelijke scheiding tusschen de bank en de staatsfinanciën geweken is. Ook tengevolge van de ver plichtingen. voortspruitende uit het Da- wesplan, loopt de Duitsche wisselkoers geen gevaar meer. Het gevaar, dat de wisselkoersen beinvloed worden door een passieve handelsbalans, is geen specifiek Duitch gevaar, doch een algemeen ver schijnsel. De middelen toegepast om in dezen toestand verbetering te brengen, hebben tot nu toe geen succes gehad. De regeering zal al het mogelijke doen om de productie op te voeren. De minister con stateerde, dat' ondanks het feit, dat de han delsbalans passief is, de waarde van den# uitvoer voortdurend, zij het langzaam, stijgt. Naar aanleiding van de economische wereldconferentie zeide minister Curtius, dat de Duitsche regeering met alle krach ten wil medewerken om de douane-tarie ven te verminderen. Een interessant proces. Om het bezit van den Donau. Eenigen tijd geleden is een merkwaar dig prooes aanhangig gemaakt voor het staatsgerechthof te Leipzig, tusschen Wurtemberg en Baden over het Donauwa- ter. In den bovenloop, tusschen Friedingen (Wurtemberg) en Immendingen (Baden) is de bedding van den Donau in het gebied van den Schwabischen Alb poreus en daar verzinkt zooveel water in den bodem dat een groot deel van het jaar de bedding Üroog ligt Het water, dat in gaten en sple ten verdwijnt komt weer aan de opper vlakte in de bron van de Aach, een rivier tje dat in het Boden-meer uitmondt Deze onderaardsche verbinding tusschen Do nau en Rijn is pas een 60 jaar geleden ontdekt en sedert dien hebben zich in het Aach-dal tal van kleine bedrijven ontwik keld die hun kracht aan het rivierwater ontleenen, en dus groot belang hebben bij de verbinding, welke het water-arme Wurtemberg daarentegen een door in het oog is. Du Wui'leilll/GlOUllU ïcgcci illg ljov/fl, om de rivier te dwingen hEiar natuurlijke bed ding te volgen de gaten en spleten daarin zooveel mogelijk gedicht. Bovendien ver wijt zij de regeering van Baden, dat deze door den aanleg van een stuw bij Immen dingen en verwaarloozing van de rivier bedding opzettelijk den stroom vertraagt en zoodoende het wegzakken van het wa ter in den bodem bevordert. Baden komt weer op tegen de kunstma tige dichting van de bedding door Wur temberg en voert aan dat men te doen heeft met een natuurlijk proces. Dit laatste heeft het staatsgerechtshof in een voorloopige uitspraak, die een ver gelijk tusschen de twee partijen aan de hand doet. erkend en daarom verplicht het Wurtemberg de kunstmatige dichting van de scheuren en spleten bij Friedingen ongedaan- te maken. Daarentegen verplicht het Baden, do kunstmatige vertraging van den stroom in de rivier, welke het wegzakken van het water begunstigt, ongedaan te maken voor zoover die wordt veroorzaakt door de stuw bij Immendingen en door de zand en kiezelbanfcen in de bedding bij Möhrin- gen. Frankrijk. Poincaré's Zondagsredevoering. Gritiek en interpellatie. Poincaró heeft met zijn redevoering, jl. Zondag te Lunéville in den Elzas gehou den, veel stof doen opwaaien, niet alleen in Duitschland, maar ook *n Frankrijk zelf. Van radicale en socialistische zijde zijn reeds interpellaties aangekondigd. Het radicaal-socialistische blad, de „Quo- tidien", dat tot dusver gelijk alle radicale bladen de rede van Poincaré uitmuntend vond, schrijft thans dat Poincaré. ofschoon bij volkomen gelijk had om elkn persoonlij ke verantwoordelijkheid bij bet uitlokken van den oorlog van de hand te wijzen, on gelijk heeft om altijd zijn beschuldigingen aan het adres van Duitschland te herhalen De beschuldigingen zija juist, maar daar iedereen den vrede wil, is het nutteloos de feiten uit het verleden te doen herleven. Wij willen den vrede, aldus het blad, en geen staatsman moet onze hoop op vrede tegenwerken door den persoonlijken wensch zich zelf te rechtvaardigen Frankrijk en Amerika. Geen anti-oorlogsverdrag. Via Parijs worden uit Washington de berichten over aanstaande onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Amerika over het sluiten van een anti-oorlegsverdrag te gengesproken. Te Washington wordt verklaard, dat wanneer een dergelijk voorstel wordt ge daan, de Amerikaansche regeering natuur lijk niet kan nalaten het voorstel aan te hooren."Een dergelijk verdrag zou evenwel den politieken toestand in de wereld nog ingewikkelder maken. De Amerikaansche regeering wenscht niet don indruk te vestigen, dat zij tegen over Frankrijk een andere houding aan-- neemt dan tegenover andere landen. Hongarije. Uit het Parlement. Nieuwe aanvallen op den Volkenbond. Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft de afgevaardigde Lukacz van de regeerings partij in het Huis van Afgevaardigden een interpellatie ingediend, die betrekking heeft op de Hongaarsch-Roemeensche processen over de schadeloosstelling van de Hon- gaarsche grondbezitters in Zevenburgen, wier eigendommen door Roemenië zijn onteigend. Spreker klaagde over de laksche wijze, waarop de Volkenbondsraad deze kwestie steeds heeft behandeld en stelde in aan sluiting hierbij de vraag, of het voor de Hongaarsche regeering feitelijk nog wel zin bad, langer lid van dezen Volkenbond te blijven, die immers niets anders is dan een eenzijdige belanggemeenschap van do overwinnaars. Deze rede werd door de afgevaardigden van alle, ook de oppositiepartijen storm achtig toegejuicht en er werden allerlei onvriendelijke interrupties aan het adres van Roemenië en den Volkenbond gehoord. Een conflict geenszins denkbeeldig De minister-president graaf Bethlen, die de interpellatie onmiddellijk beant woordde, verklaarde dat het gevaar voor een conflict tusschrn Hongarije en den Volkenhond, gezien de onverschillige hou ding van don Volkenbondsraad, geens zins denkbeeldig is. De toestand is buiten gewoon ernstig, maar men moet de hoop dat er een oplossing voor dit conflict be staat, nog niet opgeven Albanië Verzoening tusschen Belgrado en Tirana De formule der mogendheden aanvaard. Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Belgrado en Tirana, dat de Joegoslavische en Albaneesche. regeeringen do formule gendheden, is voorgesteld ten einde het geschil tusschen beide landen op te lossen Marokko Zware gevechten in Marokko. De Spanjaarden handhaven hun posit ie s. Uit Tanger wordt gemeld: Bij het verdedigen van het kamp te Mery Hammond tegen aanvallen van de Beni Arroes zijn in de nacht van den 20sten Juni 35 Spanjaarden gpdood. Op den ,J6den Juni begonnen de Spaniaarden met een troepenmacht van 18.000 man on twee fronten een aanval te^en de Djebel Allam en de Djebel Jeroos. De vijand deed iD den nacht van den 18den Juni een fei len tegenaanval en ondernam een stroop tocht naar het materieeldepöt der Span jaarden. Aan weerszijden werden zware verliezen geleden, doch de Spanjaarden wisten hun sfellingpn te behouden Zuid-Afrika De vlagkwestie. Verwerping door den Senaat verwacht. Gisteren hebben wij gemeld, dat het Huis van Volksvertegenwoordiging ein delijk na heftige debatten het jongste vlag- ontwerp van de regeering heeft aange nomen. Deze vlag zou de Oranje, blanje- bleu-banen vertoonen. met een schild erin, dat in vier kwartieren de Union Jack, de oude Transvaalsche en Vrijstaatsche vier kleuren en vier sterren voor elke der pro vincies (Kaap, Vrijstaat, Transvaal, Natal) vertoont. De tegenstanders ervan klaeen dat de Union Jack nu maar „een zestigste ge deelte" van de vlag beslaat. De kwestie is echter niet uit. want men verwacht dat de Senaat Vrijdag lief regce- ringsontwerp zal verwerpen. China. Ontmoeting tusschen Tsiang Kai-sjek en Feng Joe-jiang. Feng Joe-sjiang is te Hsoetsjaufo aan gekomen en heeft daar een ontmoeting gehad met Tsjang Kai-sjek. De beide ge neraals werden door de opgestelde troe pen luid toegejuicht. Volgens de „North China Daily News" beeft Soen Tsoean-fang bij zijn terugtocht uit Kiangsoe een groot gedeelte van zijn munitie en zijn manschappen over het Groote Kanaal kunnen brengen, naar de provincie Sjantocne. Hij zou over tachtig duizend man beschikken. Amerika De zaak Sacco en Vanzetti. Een protest met een half milioenen onderteekenaars. Den gouverneur van Massachusetts is een petitie aangeboden geteekend door on geveer een half milloen personen uit allo deelen der wereld om te protestcercn tegen de aanstaande executie van Sacco en Vanzetti. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De verlaging der paspoorten. De begrooting van Curacao. De werkzaam heden der Kamer. Het debat over de wijziging van de Ze gelwet en van de wet op de Kanselarij rechten (verlaging paspoorten) zal in zoo verre menigeen hebben teleurgesteld als blijkens de allerjongste verklaring van m i- n is ter Beelaerts van Blok land van invoering op 1 Juli nog niets kan komen. Slechts dit één staat vast, dat vóór 15 Juli de duur der paspoorten ver dubbeld en het verschuldigde bedrag tot 1 verlaagd zal worden( waarbij den ech ter in de groote steden van Zuid-Holland nog 1.50 voor provinciale en gemeentelij ke leges komt). Waarschijnlijk zal het wetje 8 Juli in werking kunnen treden. Eén troost rest hun, die een paspoort verzoeken (en bijgevolg betalen) voordat het wetsontwerp in werking is getreden, maar het pas op of na laatstbedoelden da tum (die dus waarschijnlijk zal zijn 8 Juli) noodig hebben „Wie", aldus de memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer „na het in werking treden der voorgestel de wijzigingen een paspoort ontvangt, is daarvoor niet meer verschuldigd dan wat daarvoor overeenkomstig de gewijzigde be palingen mag worden berekend; heeft hij een hooger bedrag vooruitbetaald, dan zal hem het meerdere moeten worden terug gegeven." De Naarder kweekerszaak is thans eindelijk geliquideerd. De kweekers hebben van eventueele vorderingen ter zake van inundatieschade in de mobilisa tiejaren afgezien en na deze verklaring heeft ook de Eerste Kamer (behalve mr de Gijselaar, die de zaak v. d. rechter wilde gebracht zien) zich bij de overeen gekomen som, 127.800, plus 5 pet. rente sedert 1919, neergelegd. Een hoogst onverkwikkelijke zaak is hiermede uit de wereld. Auu ue uruw was verutu u-o i^xuuuug van Curacao. Door den heer De Jong (R.-K. en prof. A nam a (A.-R.) werd een krachtig p'eidooi geleverd voor de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onder wijs in Curacao, waaromtrent minis ter Koningsbergen de zonderling ste opvattingen heeft. De minister zegde een onderzoek toe, waarna de begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In het begin van de vergadering had de voorzitter voorgesteld de volgende week de wetsontwerpen inzake de compta biliteitswet; de overeenkomst met de K.L. M., de wijziging der lager onderwijswet (zevende leerjaar); inste'ling van een de partement van Defensie; het midden- standscrediet, en de collectieve arbeids overeenkomst in de afdeelingen te onder zoeken, doch de heer De Gijselaar (Chr.-Hist.) had daartegen bezwaar. Hij steld voor de drie laatstgenoemdo wets ontwerpen niet meer voor het recès af te doen en thans niet in dc afdeel ingen te onderzoeken. Het voorstel-De Gijselaar werd aange nomen met 20 tegen 11 stemmen De heer de Gijselaar had aanvankelijk nóg een uitstel-voorstel, dat het westont- werp betreffende het verpliche leerjaar betrof. Waarschijnlijk vergistte zich de Chr.- Historische senator betreffende den inhoud van dit wetsontwerp: dit wil immers het zevende leerjaar met ingang van 1 Sep tember a.s, (datum, waarop aan verre weg de meeste scholen de nieuwe cursus begint) verplicht invoeren en wat heer de Gijslaar met zijn u'tstel van afdee'ings- onderzoek tot September zou hebben be reikt, was niet anders dan een verwer ping van het wetsontwerp. Juist tusschen de genoemde stemming en de stemming, welke over het tweede voorstel-de Gijse laar zou plaats hebben, kwam de Minister van Onderwijs binnen. Heel gemoedelijk vroeg de weife'cnde senator toen 's Minis ters meening over het door hem begeerde uitsel, en nadat mr. Waszink de beteeke- nis van uitstel had geschetst, werd het uitstel-voorstel ingetrokken. DE CONFERENTIE TE GENèVE. Haar aanbevelingen en resoluties hebben de instemming van onze regeering. Op de vragen van den heer Colijn: I. Heeft de regeering reeds kennis ge nomen van- den inhoud van het rapport der Internationale Economische Conferen tie te Genève? II. Is de regcoring bereid aan de Sta- ten-Gencraal mededeeling te doen van haar standpunt meit betrekking tot de aanbevelingen en resoluties in dat rapport vervat? in. Is de regcering niet van oordcel, dat het aanbeveling verdient, van ha rentwege een vertaling van bedoeld rap port in het Nedcrlandsch te doen ver schijnen en deze vertaling algemeen ver krijgbaar te stellen? heeft de minister van financiën, voorzit- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Naar verluidt zal Japan ter vlootconfe» rentie een drievoudig veillgheidspact voor stellen tusschen Amerika, Engeland en Japan. Fransche critiek en interpellatie tegen de Zondagsredevoering van Poincaré Sn den Elzas. Geen anti-oorlogsverdrag tusschen Frank rijk en Amerika. Nieuwe aanvallen op den Volkenbond in het Hongaarsche parlement. De Indië-vliegers zijn gisteren van Bag dad naar Bender Abbas vertrokken (Luchtvaart, 2do blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft het paspoorten wetje aangenomen. (Overzicht, 1ste blad). Het standpunt der regeering inzake de oeconomische conferentie te Genève. (1st® blad). Een familiedrama te 's-Gravenhage. (Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN Een ernstig motor-ongeluk. (1ste blad). tor van den raad van ministers, geant woord Ad. I. Do regeering heeft bereids en wel met veel belangstelling kennis genoqicn van den inhoud van het in deze vraag be doelde rapport. Ad II. De aanbevelingen en resoluties, in het rapport vervat, hebben do instem ming der regeering. Zij acht die, welke be trekking hebben op de handelspolitiek, het meest belangrijk en erkonit dankbaar, dat de daarin aanbevolen weg die is, welke door Nederland tot dusver is gevolgd. In dien de beginselen, to dezer zake door de mnfnr..n(--D vmteld, door de verschillende landen worden aanvaard en consequent doorgevoerd, dan zal daardoor naar haar meening het economisch herstel in hooge mate worden bevorderd en tevens een be langrijke stap zijn gedaan in de richting van een blijvende goede verstandhouding tusschen de volken. Welvaart en vrede zullen er mee gediend zijn, wanneer «le economische saamhoorigheid, die in onzen tijd van nature tusschen de natiee bestaat, niet langer miskend wordt door het opwer pen van kunstmatige scheidsmuren, welke hier en daar tijdelijk schijnvoordeel kun nen leveren, maar op den duur allen geza menlijk schaden. Ad III. Een vertaling in lietr Noder- landsch van bedoeld rapport zal verschij nen, welke tegen betaling algemeen ver krijgbaar zal worden gesteld. R. K. Universiteit. Prof. dr. Jac. van Ginniken recto r-m a g n i f i c u e. Tot Rector-magnificua der R. K Univor siteit ia voor het studiejaar 19271928 benoemd prof dr. Jac. van Ginniken S. J De Stormramp. Hulpvereening. De tweede verantwoording van het Ned. R. K Huisvestingscomité te 's nertogen- bosch vermeldt aan ingekomen giften van 10 tot en met 17 Juni een bedrag van 26.804.42. Met de vorige lijst mee is thans ontvangen f 38.412.29. De derde verantwoording van giften in gekomen bij het Oranjekruis ten bate van de slachtoffers van de stor ramp vermeldt een totaal generaal van f 83.570.94. De examens leeraar M. O. Lichamelijke Opvoeding. Een instructie betreffende de k 19 e d i n g. Binnenkort zullen wederom de jaar- lijksche examens voor leeraar M O. licha melijke opvoeding worden gehouden Als voorzitter der examencommissie fungeert dit jaar de inspecetur v. d. Lich Opvoe ding, de heer W H. Nijsten, die den circa 200 candidaten reeds een oproep heeft toe gezonden. Bij dezen oproep is de volgende instructie gevoegd. „Do candidaten dienen tijdens liet examen, hij het les geven, bij het monde ling ondezoek en bij 't eigen werk van het derde gedeelte, op gepaste wijze gekleed te zijn, d. w. z met gehcele bedekking van boven- en onderbeen, en voor wat de da mes betreft niet zonder halssluiting „Stand." 't Is niet alleen do Bisschop, dio voorschriften geeft betreffende de zedig heid van de klecding! Invoer bacon en ham in Ierland. De wnd directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van be'ang- hebbenden, dat ten aanzien van den in voer van bacon en ham uit Nederland in

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1