ABUSE FAMILIE. tweede blad „de leidsche courant" donderdag 16 juni STADSNIEUWS gemeenteraad. ne Gemeenteraad vergadert op Maan- co Juni a.s. des namiddags te twee r Do vergadering zal, zoo noodig, de3 ïïonds worden voortgezet. behandelen onderwerpen: 10 Bouoeming van een Stadi-vroed- ineester. voor het tijdvak 1 Juli 1927—1 Juli 193°- cu A A 9 Benoeming van eene btacls-vroed- Tiouff. TOOr tet fc^<lva^ 15 Juli 1927—15 Juli l930- 3o Praeadvies op het verzoek van Dr. YY Tb. M. Weebers, om ontslag als Stads geneesheer en als Schoolarts. Praeadvies op het verzoek van Mej. j. Schophuizen, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Haver- 6traat B. 5o. Praeadvies op het verzoek van Me].. ij. van der Weel, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Haver- straab A- Ho. Bujipl. begrooting, dienst 1926, van de Stedelijke Werkinrichting. 70. Rekening en verantwoording, dienst 1920 van de Stedelijke Werkinrichting, go! Terordening, houdende wijziging van do verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad No. 18) op het Rijden. 9o. Terordening, tot wijziging van de verordening van 15 Mei 1922 (Gem.blad So. 38), houdende aanwijzing van de da gen, uren en plaatsen voor het houden van verschillende markten en veilingen van Ep. 10o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gem.blad So. 23), regelende de heffing van een be lasting onder den naam van „Marktgcld" jn de gemeente Leiden. Ho. Voorstel tot hot aanbrengen van verschillende veranderingen in hot open baar bewaarschoolonderwijs en tot wijzi ging van de subsidieregeling voor het bij zonder bewaarschoolonderwijs, tevens praeadvies op het adres van J. ten Ha ken, betreffende het oprichten van eene openbare bewaarschool in het Kooikwar- tier en op het voorstel van den heer Sijta ms on mevTou van I tall ievan Embden to dezor zake. 12o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van den bouw van het nieuwe politiebureau; b. tot het aangaan van oen overeen komst van dading met M. van der Velden en P. G. de Jong, met betrekking tot den sub a bedoelden bouw; c. tot beschikbaarstelling van gelden in verband met het aangaan van de Bub b bedoelde overeenkomst; d. tot beschikbaarstelling van gelden, ten bohoeve van de inrichting van perceel Langebrug 99 tot garage met bovenwo- ning. Do verordening op het Rijden. Op 22 November 1926 heeft de Raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. op een gedeelte van het Rapenburg aan weerszijden éénrichtingverkeer ingevoerd. Deze maatregel had betrekking op motor rijtuigen en op voertuigen waarbij valt op to merken, dat ingevolge art. 1 der veror dening onder voertuig wordt verstaan elk vervoermiddel, uitgezonderd motorrijtui gen, rijwielen, tramrijtuigen, kruiwagens en kinderwagens; dus niet alleen met paarden bespannen vervoermiddelen, doch ook b.v. handwagens. Deze uitgebreide strekking der voorgestelde bepal'ng sloot rich geheel aan bij de bestaande bepalin gen, betreffende het éénrichtingverkeer in dezo gemeente, welke, uitgezonderd een speciale bepaling van tijdelijkon aard in art. 8 der verordening in heb belang der Kaasmarkt, alle het ruime begrip „voer tuigen" betreffen. Intnsschen werd bij de uitvoering van het Raadsbesluit gevreesd, dat heb ver bod in zake het Rapenburg tot veel be- iwaren voor de handwagens aanleiding zou geven, bezwaren, waaraan slechts ten deele zou kunnen worden tegemoet geko- mne door een eenigszins ruim gebruik -van de aan Burgemeester en Wethouders ver leende dispensatie-bevoegdheid, nog daar gelaten de vraag, of een zoodanig ruim ge bruik nW. den geest van het verbod in overeenstemming to brengen zou zijn ge weest. Onder deze omstandigheden werd heb wenschelijk geacht, een proef to ne men met een voorloopigo toepassing der nieuwe bepaling alleen voor motorrijtui gen en rijtuigen, teneinde na te gaan, of een verbod daarnaast voor handwagons feitelijk niet zou kunnen worden gemist. Doze proef kan als geslaagd worden be schouwd; ten aanzien der handwagens heeft de politie geen moeilijkheden onder vonden en B. en W. stellen den Raad mits dien voor, thans de verordening met de gevolgde praktijk in overeenstemming te brengen door vaststelling der verordening. Een marktterrein voor 3 October. Gelijk bekend is, werden in de laatste jaren aan hen, die ter gelegenheid van de 3 Octoberviering wilden deelnemen aan den straatverkoop, meer dan vroeger ge bruikelijk was, vaste standplaatsen aan gewezen. Deze aanwijzing geschiedde in overleg met den Commissaris van Politie door den Directeur van den Markt- en Ha vendienst, welke hiertoe bewijzen van ver gunning uitreikte, waaraan in het belang van de goede orde eenige voorwaarden werden verbonden, terwijl mede door de zorg van don Markt- en Havendienst de voor het innemen van de standplaatsen verschuldigdo belasting werd geïnd. Dit systeem heeft goed voldaan, zoodat B. en W. meenen, dat thans do proef zou kun nen worden genomen met een verdore uit breiding in dien zin, dat do kramon e.d., aan welke tot dusverre standplaatsen aangewezen werden- op den Stationsweg, den Rijnsburgersingel, de Rijnsbirrgerbrug en de Stcenstraat, thans worden samen gebracht tot een daarvoor bijzonderlijk in to stellen 3 Octobermarkt. Immers, de ge noemde singels on straten moeten door het steeds toenemend verkeer hoo langer hoe meer ongeschikt worden geacht voor de opstelling van kramen en wagens. Laatste lijk werden dan ook reeds personen in het gedrang onwel, terwijl hekworken be schadigd werden. Als marktterrein hebben B. en W. het oog doen vallen op de Beestenmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt en de le Binncn- vestgracht. Aldus wordt eenerzijds de hoofd verbindingsweg door de Steenstraar vrijgehouden, terwijl anderzijds door hen, die zich vanuit het centrum der stad naar het Schuttersveld, of in do omgekeerde richting willen begeven, daarnaast desge- wenscht van een tweede doorloopende ver binding kan worden gebruik gemaakt, welke over het marktterrein voert. Het veel te lage marktgeld ad f 0.15 per m2 wire, aldus B. en W. voor de 3 Oct ober dag te verhoogen tot g 1.per m2 per dag. B. en W. stellen den raad voor, aldus te besluiten. Benoemingen. B. en W. stellen voor, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven te bestendigen in de be trekking van Stadsvrocdmecster. B. en W. stellen voor, mevr. B. Alter do Jong te bestendigen in hare betrekking van Stads-Vroedvrouw. Vertrek dr. Weebers. B. en W. geven den raad den overwe ging aan dr. W. Th. Weebers, op diens verzoek, met ingang van 1 Juli a.s., eervol 'ontslag te verleenen uit zijne betrekkin gen van Stads-geneesheer en van School arts (wegens vertrek naar elders). Ontslag. B. en W. stellen voor, eervol ontslag te velcenen aan mej. M. J. Schophuijzen en aan mej. W. N. v. d. Weel, onderwijze ressen, beide op verzoek. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. VI. Die „Louis" achtervolgt mij met vragen, die blijk geven, dat hem het geval van het Politiebureau bijzonder interesseert. Ik kan mij dat levendig indenken, daxir het een zaak is, die midden in de belangstel ling van de burgerij staat en in velerlei toonaarden wordt besproken. Wij kunnen ons niet dan verheugen in dit groeiend medeleven van de massa met gesties van deautoriteiten, die het wel en wee van onze goede sleutelstad hebben to verzor gen. Ls er een tijd geweest van zoeten dommel, met deze zaak schijnt een schok gevaren to zijn door de burgerij; bewijs: het in alle kringen bespreken van de fouten, dio bij de totstandkoming van het politiebureau zijn gemaakt. En dan is men niet frisch met zijn conclusiën! Doch dit zal wel geen verder resultaat hebben dan dat „Sijmon" betaalt. En men behoeft heuseh niet ongerust te zijn: op z'n belas tingbiljet zal men wel verdisconteerd lin den wat aan meer kosten mot worden bijgepart! Ik maak me sterk dat de be lastingfactor minstens wordt be zwaard door do overschrijding van de bouwkosten. Hoeveel minder kosten bad men niet gehad als het politiebureau op de Steen- straat was verrezen. Om te beginnen geen aankoop van panden, daar de grond aan de Gemeente tocbehoordo en eenvoudig aan te wijzen was. Wat een prachtgele- genheid was er, om op een bijzonder economische wijze dat stadsgedeelte te verfraa.en en aan stadgenoot en vreem deling te laten zien, hoe men in Leiden, alvorens to beslu.ten, eerst duchtig speurt naar bevrediging van het schoon heidsgevoel en de- practisehe oplossing van problemen van stedenbouw en stads ontwikkeling, naast overwegingen van fi- nantieole toelaatbaarheid. En, zooals „Louis'' veronderstelt, had den die op de Steenstraat in voldoende mate in toepassing kunnen worden ge bracht. En, als ik mij niot bedrieg, heb ben toontertijd raadgevingen in die rich ting inderdaad de autoriteiten bereikt. En dio menschen zagen goed; echter, on gevraagde adviezen gaan de doofpot ia. Men voelde toen zeker reeds aan wat uu is gebeurd en wilde liever dat voorwerp van zooveel aanstoot buiten het gezicht zetten, opdat niet telkens bij het aau- schouwen de historie zou worden opge diept on men wilde zich vrijwaren voor een zoodanige belangstelling, die niet in bet voordeel van de autoriteiten kon uit vallen Daar, op de Steenstraat, een prachtig stuk grond van voldoende ruimte om, zooals ik reeds vroeger aaugaf, alles wat in nauw verband staat met de polit oneele zaken onder te brengen. Het bureau, de brandweer, de geneesk. dienst, haven dienst, enz. Er hadden gelegenheden kuu- nen worden gebouwd voor in beslag ge nomen auto's en goederen. Een vooruit gang, zij-uitgangen en achter-uitgangon, prachtig gelegen aan vaarwater en, wal voor een zoodanig gebouw een eerste ver- eischto is, door elkeen te vinden. Afge scheiden van al deze voordeelen, the niet in geld uit te drukken zijn, hadden bij de schaansohle aan woningen do nu afge broken huizen beschikbaar gebleven en was de woningnood beperkt. Wat echter wel in cijfers uit te drukken is, dat zijn de groote sommen dio waren uitgespaard en de betere gelegenheid die er was om nu eens op een moo. stuk grond, gelegen midden in de stad, een gehouw te stich ten, dal, vrij van allo banden, ook zekor in hooger mate had gesproken tot dan ziener, die zich nu innner zal verwonde ren over de autoriteiten, dio tot den bouw konden adviseeren van een monumentaal politiebureau, dat veel van zijn arch.tec- tonische waarde verliest, door de omge ving waarin het staat. En dat bovendien nog zoo'n kijk geeft op de noodzakelijk heid van een betere en vruchtbaarder sa menwerking tusschen de verschillende diensten. Üm eens een ding te noemen onder de voordeelen van bouw op do Stoenstraat: hoeveel beteekenis zou b.v hebben als een slangen wagen daar was ondergebracht, vooral met het oog op den Kijnsburgerweg c.a., ook met het oog op den zoo lijdroovenden overweg. Als uit het hart van de stad een dadelijke hulp bij brand daar moet worden geboden, dan zou het kunnen gebeuren dat hulp te laat kwam. En waar aan deze omstandigheid do autoriteiten ernstig de aandacht be- hooren te wijden, en de oplossing van dit vraagstuk weer geld zal kosten, had bij den bouw daar ter plaatse een alleszius bevredigende oplossing kunnen worden gevonden. Wat het huis van den heer Pera betreft, waar „Louis" naar vraagt, het antwoord lean zeer kort zijn: ook dit huis zal voor een deel, is het niot dadelijk, dan toch in de toekomst, voor een groot deel ton dienste van het politiebureau ko men, zooals wij uit zeer goede bron ver namen. (Intusschen is gisteren oen des- bolreffend voorstel van B. on W. gepubli ceerd. Red. L. Crt.) Nu geloof ik den technischen kant van 't vraagstuk voldoende te hebben behandeld en vertrouw dat „Louis" me nu wat rust gunt. Er is in de toekomst misschien nog aanleiding om ook de finantieole zijde even onder de loup to nemen. Salut! Wandelaar. Dat de overschrijding van do bouw kosten van het nieuwe politie-bureau een bedroevend feit is, behoeven wij niet te bevestigen. Doch „Wandelaar" maakt bet hier o.L te org. Hij spreekt de veronderstelling uit, dat de belastingfactor daardoor wordt bezwaard Dat is niet waar. De meerdere uitgave wordt bestroden uit den kapitaal- dienst, en het bedrag van rente en aflos sing van een kapitaal van pl.m. S0.U00 kan niet van invloed zijn op den bclas- ünggfactor. Wij willen hierbij ook even de opmer king maken, dat „Wandelaar'' zich door „Louis" o.i. wol wat to voel heeft laten verleiden tot beschouwingen, die, ook al zijn zo „achteraf'', z'n nut hebben ter lee ring voor eventueelo volgende dergelijke plannen, maar dan toch niet al to breed voerig moeten worden, omdat ze nu toch zieker geen di r e c t-p r a c t i s c h nut meor kunnen hebben. Rod. L. Gr t Het Bewaarschool-Onderwijs. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres gezonden: „Geeft met verschuldigdon eerbied te kennen; het bestuur der Inr. v. Liefde voor R. K. te Leiden, dat het zeer teleurgesteld is door den inhoud van het prae-advios van B. en W. op de verzoeken van ons bestuur om verhooging der vergoeding voor hot be waarschoolonderwijs. wat betreft do tege moetkoming in de kosten voor bouw of verbouw dier scholen Nu het Gemeentebestuur er niet aan denkt om zelf bewaarscholen te bouwen en dit aan hot particulier initiatief overlaat hadden wij zeker verwacht, dat dan ook dit particulier initiatief in deze den steun van B. en W zou hebben gekregen Ook meent ons bestuur uwen Raad te moeten vragen om de vergoeding voor oen kweekellng to brengen op t50.met 2 jaarlijksche verhoogingen van 25, zoodat het bedrag tot f 200 opklimt, zoo als, naar wij meenon, ook aan de openbare bewaarscholen geschiedt. Ook meent ons bestuur uwen Raad er op te moeten wijzen, dat de opschuiving van den toclatincsleeftijd voor leerlingen van bewaarscholen ons niet wenschelijk voor komt. omdat de ondervinding leert, dat de ouders gaarne de kinderen op 3-jarigen leeftijd op de scholen geplaatst zien, maar ook en vooral omdat van dio opschuiving zekor niet het gevol? kan zijn, dat do be waarscholen voortaan slechts oen tweeja rigen cursus zouden hebben. Wel zeggen B en W in het prae-advies dat vole kinderen op 554-jarigen leeftijd naar de school voor gewoon lager onder wijs overgaan, doch dat is hij de b ij z o n- d o r e scholen geenszins het geval, omdat dezo scholen slechts éénmaal por jaar kin deren toelaten en kunnen tools ten- Op de scholen voor gewoon lager onder wijs mogen slechts kinderen worden toege laten, dio den leeftijd van 554 jaar boroikt hebben, zoodat het zeer veelvuldig voor komt dat de kinderen 0 of bijna 654 jaar oud zijn voor zij de bewaarschool kunnen verlaten om naar de school voor lager on derwijs over te gaan. Dit zal ton gevolge hebben dat de bijzon dere bewaarscholen toch steeds een drie jarigen cursus zullen moeten hebben en dus van geen bezuiniging onder dit op zicht sprake zal kunnen zijn. Do gemiddelde lcoftijd van overgang voor do kinderen van de bewaarschool naar do school voor eewoon lager onderwijs is ongeveer de 6-jarigo leeftijd en derhalve komt het ons wenschelijk voor om de toela- tingsloeftijd op 3 jaar te handhaven en een drie-jarigen cursus te. behouden Eindelijk meenen wij TJ te moeten vra gen om hij de goedkeuring van B en W omtrent de plaats van vestiging voor nieuw te stichten bewaarscholen toe te voegen hef woord „g e 1 ij k s o o r t i g e" zoodo t het bestaan van een openbare bewaarschool rf biizondere bewcnrsrhooT van andere rich UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 17 Juni 1927. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Luncbmuziek door hot Tri anon Salon Trio. 3.304.00 Concert van Graniofoonmu- ziek. 4.156.15 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. S. L. Wertheïm, alt viool, met pianobcgel. van Egbert Veen 6.156.45 Lezing door wethouder dr. I H Vos, over: Moderne opvattingen mei be/frekking tot bestrijding van besmci/to- lijke ziekten. 6.457.15 Engelschc les voor iets ge vorderden. 715 Les vanwego het onderwijsfonds voor de Binnonvaart. 7.45 Politieber. 8.10 Eerste concert in het Kurhnus te Scheveningen. Symphonieconcort door het Residentie-orkest, o. 1. v. prof. Schnee- voigt. 10.30 Persber. Da von try 1600 M. 11.20 Daventry-kwarlot en solisten. 12.50 Orgelconcert. 1-202.20 Orkestconcert 3 15 Voorlezing. 3.203 45 Lezing: Making a law. 3.50 Lezing: Let's go round the world 4.10 Engelschc volksdansmuzick. 5.05 Vocaal concert. 5.20 Lezing: A garden chat 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Orkeslconcert. 6 50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert 7.20 Causerie 7.85 Do sonates van Beethoven. Piano muziek 7.45 Lozing: The art and practise of broathing. 8.50 Variëtó. 8.50 Het Virtuosos quartet. 9.20 Weerber., nieuws. 9 40 Uitzending van de motor-wedstrij den de „Senior T T race". 9.5511 20 „Philemon and Baucis", kom. opora in 2 acten van Gounod. 11.201220 Dansmuziek. Radio Paris 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12 502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano en viool spel. 9.0511.00 Concert Langenberg 469 M 1-252.50 Werag-b'aasvereeniging. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Vroolijke avond Orkest en Wallher Korth. Daarna tot 12 20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M 3.208.50 Lozingen en lessen. 8.501100 Einsche avond, met medew. van orkest, koor, vocale en instrument Solisten. Hamburg. 394 7 M. 2 253.05 Orkestconcert 4.355.20 Orkestconeert 5 206.15 Populaire muziek. 6.206.50 Orkestconcert. 7.207.50 Vroolijk concert 7-501035 „FidoÜo", opera v Beet hoven. 10.3511.20 Lezing. Daarna dansmu ziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8 20—9.50 Concert. 9-5010.20 Vlaamsche selectie. Litera tuur. ting nooit oen bezwaar kan zijn tot het stichten van oen bijzonderen bewaarschool van andere richting." Het Groene Kruis. Onder presidium van dr. J. A Schreu- dor, hield gisterenavond do afdeeling Lei den van de Z II Vereeniging „Het Groeno Kruis" in het gebouw Pieterskorkeracht 9, haar algemeeno ledenvergadering De voorzitor opende do bijeenkomst, waarna de secretaris, de hoer H P'lippo FEU8LLETQR3. Roaii.n door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. te) Sij was op 'n gegeven oogenblik *e.ts zoo ontmoedigd, doordat hij in do onmogelijkheid verkeerde, zichzelf in een van do figuren te schetsen, dat hij de keus Jeanne d'Arc begon te betreuren en fënschte, dat hij z'n plan had uitgevoerd o® een stuk te schrijven over Sir Walter "s'cigh, met wien hij, de jaren, dio hen 'cheidden, over 'b hoofd ziende, voelde dat ij meer overeenkomst had, dan met welke "More historische figuur ook. Het was aarom een opluchting voor hem, toen hij ?Z0 gelijkenis ontdekte tusschen zijn hel- 11 en zijn secretaresse, in wie hij even- ^lang begon te stellen als in zick- JjDedoelt uiterlijk?" vroeg miss Ha- on en keek naar do teekening van een a j8 c'^ iu de kerk van St. Maurice te t eaDs: «Als 't zoo is, hoop ik, dat haar ®P is"16'' Z0° schilferiS was hier- "jjoei!, ik bedoelde in karakter." secret veron^crstel, dat een particuliere jjjj aresse tegen haar werkgever niet 'n ovvzi0' maar heusch, Koed u vr an£ers zeggen? U kunt even- lijtenrr^;t met Jeanne d'Arc verge- »0flrM.' eigenlijk heeft ze veel van mijn ^teHmg van haar.» et spijt me, dat U de vergelijking zoo ver gezocht vindt," zei John ontstemd, „het was niet mijn bedoeling oncompli menteus te zijn." „Hebt U al besloten of U die wolven in het oerste tooneel al of niet laat opko men, want dan wordt het, dunkt me, tijd, dat ik naar geschikte honden ga infor- mceren?" Wanneer miss Hamilton op die manier alles wat persoonlijk was ontweek, be treurde John 't, dat hij hun vriendschappe lijke verhouding in een zakelijke veran derd had. Ofschoon hij 't praktische be wonderde, besefte hij dat men weieens t e praktisch kon zijn en hij verlangde soms naar den toon, dien zijn onbekende be wonderaars aansloegen, wanneer zo hem over zijn werk schreven. Dien zelfden och tend had hij nog 'n dergelijke brief ont vangen, dien hij over de tafel heen zijn secretaresse toewierp, om hem haar te la ten lozen, voordat hij een vriendelijk ant woord dicteerde. Hillcrest, Highfield Road. Hornsey, N. 14 December 1910. Hooggeachte Heer, Ik heb nog nooit aan een auteur ge schreven, maar ik kan 'b niet laten U te vragen, wanneer U ons weer 'n nieuw stuk gaat geven. Ik kan gewoonwog niet zeggen, hoezeer ik van uw stukken ge niet. Ze verplaatsen me in een andere wereld. U moet niet denken, dat ik een opgewonden bakvisch ben. Ik ben de moeder van vier lieve kindertjes en m'n man en ik spelen allebei in een tooneel- club in Hornsey. We zouden dol giaag een van uw stukken opvoeren, maar het bestuur ziet tegen de kosten op. Ik ver- onderste^ dat 't te veel van U gevergd is, om U te vragen ons ecnigo costuuins van „De Val van Babyion" te willen Ico nen. Dat vind ik uw mooiste werk tot nog ton en ik leef gewoon weg in dio prachtige oude steden en lees er zooveel mogelijk over. Toen ik klein was, werd ik erg streng opgevoed en ln-eeg ik 'n hekel aan den Bijbel weest U daar nu niet door gechoqueerd maar sedert ik „De Val van Babyion" gezien heb, ben ik 'm weer gaan lezen. Ik ben negen keer gaan kijken, tweemaal op heb schellinkje, drie keer in het parterre, tweo keer in de tusschengalerij en twee keer op het baleon, eens op de rijfde rij op zij en eens middenin op de eerste rij I Ik heb het hierbij ingesloten portret van U uit The Tatler geknipt; indien 't niet te veel gevraagd is, zoudt U dan uw handtcokening er onder willen zetten? Hopende een antwoord van U te mogen ontvangen, verblijf ik, Uwe oprechte bewonderaarster, (mevr.) ENID FOSTER. „Wat zijn er toch krankzinnige men schen op dezo wereld," had miss Hamilton opgemerkt. „Hebt U gemerkt, dat er een ding is, dat in al dio brieven terug te vinden is? Al de vrouwen beginnen met te zeggen, dat 't de eorstc maal is. dat zo aan een auteur schrijven; natuurlijk zou den ze 't zelfde zeggen aan een' man, die hun een zoen geeft. De mannen, daarente gen, trachtten den indruk te geven, dat zo de gewoonte hebben aan auteurs te schrij ven. Men zou een moraal uit die waarne ming kunnen opbouwen." John was nog niet gekomen en het viel te betwijfelen of bij 't ooit zou be reiken, op die koude hoogton der kunst, die even ver verwijderd zijn van do stillo zachte muziek als van het goharrewar der menschen, vandaar dat die brieven van onbekende mannen en vrouwen, al waren zij nog zoo dwaas, z'n ijdelheid streelden, hetgeen hij noemde „tot z'n verbeelding spraken." „Men moet trachten, zich op het stand punt van den schrijver lo plaataen," pleit te hij verwijtend. „Hmja, maar ik moet nu eenmaal denken aan mevroux/ Enid Foster, levendo in die prachtige oude steden. Haar huis houden zal in elkaar storten, evenals Ba byion, als zo niet oppast en haar gezin zal genoodzaakt zijn gras te eten evenals Ne- bukadnesar, als zo voortdurend vergeet het kruideniersboekjo op te schrijven." „In de voorsteden mogen do menschen dus niets voor dichtkunst voelen?" John had getracht door zijn toon uit te drukken dat miss Hamilton zijn werk cri- tiseerde, wanneer ze afgaf op mevrouw Forstcr's enthousiasme. Maar zo scheen er geheel onbewust van te zijn, dat zo hem nogal gegriefd had en hoorde z'n ant woord aan, zonder zich te verontschuldi gen. Toen hij in een werkelijk vergevings gezinde bui haar vergeleken had met z'n geliefdo heldin, had ze hem uitgelachen, alsof hij zelf een soort mevrouw Foster „U bont vreeselijk nuchter," mompelde bij- „Is dat niet juist 'n goede eigenschap voor een secretaresse?" „Ja, m..ar ik vind, dat U weieens had mogen afwachten om te nooren, waarom U mij aan Jeanne d'Arc doet denken, in- placts van over die lamme wolven te gaan praten, die ik, tusschen twee haakjes, er uit zal laten." „Laat nu geen goed effect weg, alleen maar, omdat U boos op mij bont," ried zij aan. „O nee, er zijn andere redenen," zei John uit de hoogte. „Het is mogelijk, dat in een aanvangstconeel het publiek niet zou begrijpen, dat 't wolven zijn, en denken, dat 't alieen maar een bende verdwaalde honden is, en dan is het effect toch mis. Het was maar een invallende gedachte, ik heb die nu verworpen." Miss Hamilton verliet hem om de brief wisseling van dien ochtend te typen en John begon aan een rede van de Maagd over den ongehuwden staat: het was een bijzonder geelaagdo rede. „Ze mag er mij om uitlachen," zei de schrijver bij zichzelf, „maar ze lijkt op Johanna buitengewoon veel. Ik hoor baar al dezo toespraak houden." Al spotte Miss Hamilton wclecns met John'3 poëtische heilige huisjes en trok zo hem af en toe bij zijn beenen naar bene den, wanneer hij op het punt stond een vlucht te nemen als de latorua bij Keats, over 't algemeen genomen maakte zij z'n bestaan veel aangenamer, en hij had zich al verwonderd afgevraagd, hoe hij 't ooit zonder haar had klaar gespeeld. Hij ging zelfs zoo ver in z'n manio voor histori- scho vergelijkingen, dat hij zijn toestand vóór haar komst vergeleok met het Ko ninkrijk Frankrijk, voordat Jeanne d'Are optrad. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3