18e Jaargang WOENSDAG 15 JUNI 1927 No. 5592 Q0 ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pe» week 12.50 pet kwartaaL Rij onze AgenteD 20 cent pez week 12.00 pel kwartaaL finco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot.per kwartaal, bij voor- uitbetaling- Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenliSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingeo wordt het t dubbele van hel tarief berekend z Kleine adverlentlön, van ten hoogste 80 woordon, waarin betrekkingen worden aaogebodeD of gevraagd, huur en ver buur, koop 6D verkoop I 0.50. pil HOMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- DE STORMRAMP. Vorig bedrag f 637.30 S. N. Ingekomen bij het R.-K. Huisvestingscomité: I). J. D10.— C. B. H. 7.50 F. L. D25.— 680.80 (Vorige week Donderdag is abusievelijk een gift van N. N.. bedragende f 3.50, ver meld als N. N. 5. BUITENLAND Volkenbond DE VOLKENBONDSRAAD. De zitting van gisteren. Geheime onderonsjes. De geheime Volkenbondsdiplomatie, wan neer men de onderonsjes van ministers van buitenlandscke zaken in de hotels nog zoo wil betitelen, viert deze dagen weer hoog tij. In de Raadszittingen gebeurt niets van eenig belang en de openbare zittingen wor den tot een minimum beperkt, en wat daar behandeld wordt zijn kwesties, waarvoor de publieke opinie niet veel belangstelling meer beeft. Het belangrijkste feit, dat gisteren uit de openbare Raadszitting, die slechts een- oogenblik duurde, te vermelden is, is dat de Raad besloot de diplomatieke conferen- lie voor de afschaffing der in- en uitvoer verboden, die aanvankelijk in November zou plaats hebben, tot 17 October te ver vroegen. zulks in verband met de tweede zitting der voorbereidende ontwapenings- commissie-Loudon. Overigens had er in hotel „Beau Rivage" ecu geheime bespreking plaats tusschen do Locarnisten, Briand, Stresemann, Chamberlain, Scialoja en Vandervelde, welke, naar men vermoedt, loopt over de kwestie van de slooping der Duitsche for ten in Silezië en de Rijnlandbezetting, met came de troepensterkte. Argentinië en de Votkenbcnd. Dewederaansluiting thans definitief? Volgens een bericht uit Parijs heeft Ar gentinië officieel mededeeling gedaan van zijn wederaansluiting bij den Volkenbond en deelneming aan de Septemberzitting. Conflict op de arbeidsconferentie. Devragonlijst in zake de vak- vereenigingsvrijheid verworpen. Op de internationale arbeidsconferentie is gisterenmiddag bij de beraadslagingen over de kwestie der vakvereenigingsvrijheid een ernstig conflict ontstaan. Na een zeer heftig debat werd namelijk bet ontwerp van de vragenlijst, die als grondslag tot het op stellen van een ontwerp-conventte tot de legeering gericht zou worden, met 54 te gen 42 stemmen verworpen. Opmerkelijk daarbij was, dat de arbeidersgroep, waar van Jouhaux (Frankrijk). Thorberg (Zwe den). Schürch (Zwitserland) en anderen reeds in den loop der besprekingen harts tochtelijk tegen de door de werkgevers ver kondigde beginselen opkwamen, als één man tegen het ontwerp heeft gestemd, en zoodoende tezamen met een aantal regee- ringsgedelegeerden de verwerping heeft weten te verkrijgen, terwijl de werkgevers gedelegeerden voorstemden. Bijzonder heftig waren de tegenstellin gen in verband met een door den Zwitser- schen werkgeversgedelegeerde Tzaut ge formuleerd voorstel, volgens hetwelk ook de vrijheid der arbeiders om zich niet bij een vakvereeniging aan te sluiten be schermd moest worden. Het is in hoofd zaak op grond van de weigering, dit voor stel uit het ontwerp te schrappen, dat de arbeidersgedelegeerden tegen het ontwerp hebben gestemd. Op voorstel van den Indischen gedele geerde werd besloten de geheele aangele genheid naar de betreffende commissie te- rug te zenden. Duitschland Het Saargebied ontruimd. Overeenkomstig het besluit van den Vol- ^ibondsraad van 12 Maart 1927, krachtens hetwelk het vertrek der Ehransche troepen het Saargebied en de vorming van Epoorwegbeschermingstroepen ter sterkte an hoogstens 800 man binnen drie maan- t(ei\ °}oesten plaats hebben, is het Saarge- thans op 10 Juni jl., dus binnen den gestelden termijn, ontruimd. Frankrijk. De arrestatie van Daudet. tunoa^3 arrestatie van Daudet is alles ®°edig kalm geworden. De bladen deden zonder uitzondering een beroep in den zin, dat. nu de wet ge ëerbiedigd was een maatregel van pacifi catie tusschenbeide diende te komen. Een adres van letterkundigen van den eersten rang om den president van de republiek tot een gratiegebaar te bewegen had on middellijk 40 bandteekeningen. Aan de beide gevangenen, Daudet en De- iest is een „regime de faveur" toegekend, en men heeft ze juist cellen in 't gewone gedeelte van de Santé aangewezen, daar het politiek regiem dat uit wettelijk oogpunt trouwens moeilijk toe te passen zou zijn, hen in contact zou hebben ge bracht met de. vele gearresteerde commu nisten. Volgens de „Journal" zal aan Leon Dau det op 14 Juli gratie worden verleend. Albanië. Het conflict met Joego-Slavië. De Albaneesche gezant verlaat Belgrado. De gezant van Albanië, Tsena bey, heeft zijn paspoort ontvangen en zal Belgrado Ledenavond verlaten. Na afloop van zijn onderhoud met Marinkovitsj verklaarde hij tot het laatste oogenblik gehoopt te hebben, dat zijn regeering een gunstig antwoord zou geven op de voorstellen, die Tirana door de groote mogendheden zijn gedaan. Rusland DE MOORD OP WOJKOF. Verscherping van het conflict met Polen. Nieuwe nota van Moskou aangekondigd. Enkele Poolsche bladen, die met de re geering in relatie staan, verklaren, dat het Poolsche antwoord op de tweede Russische nota waarschijnlijk eerst over tien dagen verzonden zal worden. De motieven voor dit uitstel ontbreken niet: de Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken bevindt zich thans te Genève en bovendien zal over de rechtskwestie, welke in de Russische nota opgeworpen is, eerst dezer dagen door de Poolsche rechtbank beslist worden De moordenaar Kowerda zal zich reeds heden voor het standgerecht te verant woorden hebben. De voormalige Russische Zaakgelastigde te Londen Rosengolz is uit Moskou naar Warschau vertrokken om als getuige in bet proces gehoord te worden. Naar uit Moskou wordt gemeld, is in middels in het conflict met Polen een aan merkelijke verscherping ingetreden. In een derde Russische nota, welke morgen ver zonden zal worden, zal de Sovjet-regeering de vervulling harer eischen verlangen. Het Politiek Bureau heeft de politiek van Litwinof tegenover Polen goedgekeurd en hem opgedragen, den eisch tot uitwijzing der Russische emigranten door Polen te handhaven. Indien Polen hieraan niet vol doet, zal Rusland repressailles tegenover Polen nemen. Gisteren zijn alle Russen te Warschau, en Wilna, die zich nog in arrest bevonden, in vrijheid gesteld; daarentegen hadden in Wilhynië verschillende arrestaties plaats. Zenuwachtige stemming in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat de cen suur in Rusland den laatsten tijd zeer ver scherpt is. Particuliere telegrammen naar het buitenland worden in het geheel niet meer toegelaten. De stemming té Moskou is zeer zenuwachtig. Bij de begrafenis van Wojkof waren buitengewoon uitgebreide beschermingsmaatregelen getroffen, welke in hoofdzaak dienden tot beveiliging der leden van de regeering. Op den dag der begrafenis hebben zoowel te Leningrad als te Moskou talrijke arrestaties plaats ge had. Tot de gearresteerden behooren ook leden van het volkscommissariaat voor Handel. Het is niet onmogelijk, dat in Moskou en Leningrad de staat van beleg zal worden afgekondigd. De voorzitter van de Gepeoe deelt mede. dat, indien zich nieuwe aanslagen mochten voordoen, nog 25 gijzelaars gefusilleerd zullen worden. In de Kirgiezen-repuhliek hebben in de laatste dagen herhaaldelijk gevechten tus schen de bevolking en de roode troepen plaats gehad. De staat van beleg is afge kondigd. Uit Moskou wordt gemeld, dat oenige le den der communistische partij zich tot het centrale comité hebben gewend met het ver zoek, een buitengewoon partijcongres bij een te roepen. Een eenheidsfront? De mogendheden tegen het bolsjewisme. Uit Genève wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat do Russische kweslio daar een groote rol speelt in de besprekingen, welke te Genève gevoerd worden. In verband hiermede is oen ar tikel van Marcel Ray in de „Génévois" van belang. Ray, dio nauwe betrekkingen met de Franschc delegatie onderhoudt, schrijft, dat de toestand, welke door het Engelscli-Russische conflict ontstaan is, het niet onwaarschijnlijk maakt, dat Duitschland geneigd zou zijn, zich met de andere mogenheden over zekere ge meenschappelijke besohermin gesmaatrege len te verstaan. Naar verder nog gemeld wondt, ver wacht .men elk oogenblik oen gemeen schappelijke verklaring der mogendheden, met inbegrip van Duitschland, tegen het bolsjewisme. Bela Kun. Naar liet „Neue Wiener Tagbl." uit particuliere bron te Moskou verneemt, moet de vroegere sovjet-dictator van Hon garije Bela Kun krankzinnig geworden zijn. De geneesheeren hebben verlamming bij hem geconstateerd. Hij is in een krankzinnigengesticht ondergebracht. Egypte Het conflict met Engeland. Engelands eischen ingewilligd. Hot antwoord van de Egyptische regee ring op do tweede Engelsche nota, waar in de wenschen van Whitehall in zake de leger hervorming waren neergelegd, is gisteren aan den Engelschen hoogen commissaris overhandigd. Dit antwoord brengt 'het geschil over de legerkwestie tot een bevredigende oplossing. De Egyp tische regeering verklaart namelijk in te stemmen met het door Engeland gestelde principe, dat het Egyptische leger buiten politieke invloeden moet blijven en nauw contact zal onderhouden met de Engel sche legerautoriteilen in Egypte. Op alle essentieele punten, door de Engelsche re geering in haar nota genoemd, komt het Egyptische antwoord aan de Engelsche wenschen tegemoet. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Overzicht van den toestand. Do parlementaire secretaris van Bui tenlandsche Zaken, Locker Lampson, heeft in het Lagerhuis de volgende ver klaring afgelegd over de militaire situatie in China. L Het leger van Tsjang Tso-lin ter sterk te van ongeveer 180 duizend man heeft een linie gezet van Lintsjeng aan den Tientsin-Poekau-spoorweg naar de bocht in de Gele rivier ten noordoosten van Kaifeng, vervolgens langs den noorde lijken oever van de Gele rivier naar het noordwesten van Tsjangtsjau, met een defensieven westelijken vleugel aan den Peking-Hankauspoorweg. De zuidelijke troepen staan op verscheidene plaatsen in contact met het noordelijke leger, de troepen der zuidelijken worden op een sterkte ran ruim 130 duizend man ge schat, die op het oogenblik gereorgani seerd worden. De Fengtienitroepen van Tsjang Tso-lin ontvangen versterkingen uit Mandsjoerije en er schijnt onder hen een goed moreel te heerschen. De Sjantoeng-troepen de- serteeren in grooten getale en de Tientsin Poekau^spoorweg blijft voor de noorde lijken het zwakke punt. De verdediging van Sjantoeng berust thans geheel in handen van een paar honderd Russen, die zich aan de zuide lijke grens hebben geconcentreerd. De nationalisten trekken langzaam naar het noorden op; tezelfdertijd wordt melding gemaakt van onderhandelingen tusschen noord en zuid, In dit opzicht bestaat echter onzekerheid. Soen Tsjoean-fang's troepen zijn naar men aanneemt teruggetrokken naax de grens van Sjantoeng. De toetsjoen van Sjansi heeft zich aan de zijde der natio nalisten geschaard. Voor wat betreft den militairen toe stand om Hankau worden geen groote veranderingen venvacht. Kioekiang is bezet door Tsjang Kai-sjek, die thans meer naar het noorden optrekt. BINIiEWLftWD TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Agenda. Comptabiliteitswet. Wegenfonds. De Tweede Kamer heeft gisteren nog aan de agenda toegevoegd het wetsontwerp in zake de instelling van de Centrale Midden- ttandscredietbank. De heer v. Dijk (A.-R.) verzette zich tegen de plaatsing op de agenda. De afgevaardigde wilde eerst nog het jaarverslag over 1926 van de Algemee- ne Bankvereeniging voor den Middenstand die ook in de nieuwe bank zal worden op genomen, zien overgelegd en het vertrou welijk karakter der ter Griffie neergelegde bescheiden zien opgeheven. De Kamer wilde echter spoed en nam het voorstel van den Voorzitter tot plaatsing op de agenda met 58 tegen 10 stemmen aan. De heer A1 b a r d a (S.D.) deed nog een poging om de kwestie van het zevende leer jaar alsnog voor het reees behandeld te krijgen, in dien zin, dat zoowel het wets ontwerp der Regeering inzake de verplich te gelegenheid voor een zevende leerjaar als het initiatiefvoorstel der S.D.A.P. be treffende de zevenjarige leerverplichting, nog behandeld zouden worden. En de Voorzitter beloofde, dat hij met de Re geering overleg zal plegeen omtrent het verschijnen der Memorie van Antwoord be treffende 't Regeeringsontwerp, welke nog altijd op zich laat wachten. De heer L. de Visser (G.P.) vroeg verder een interpellatie aan over de huis zoekingen bij Indonesische studenten te Leiden en in Den Haag. De heer Kleerekoper (S.D.) kreeg verlof tot een interpellatie over de weige ring van rechtspersoonlijkheid aan den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. En toen deed de Kamer de Comptabili teitswet af, de lot dusver nog steeds ont brekende wettelijke regeling van het beheer en de verantwoordelijkheid ten aanzien der Bijksgelden, welke regeling feitelijk een codificatie is der bestaande regelingen en van de gegroeide practijken. Volgde de begrooting van het Wegen fonds voor 1927. De heer K r ij g e r (C.-H.) was de eer ste vertolker der door velen gedachte on tevredenheid over het wegenbeleid der Re geering. Bij de heer Krijger sloten zich aan de heeren Boissevain (V.B.), Eb els (VD.), Wintermans (R.-K.), Van der W a e r d e n (S.D.), van Rijckevorsel (R.-K.) De lieer Van der Waerdon wilde een Wegenraad, waarin ook de vertegen woordigers van de weggebruikers zouden worden opgenomen en die de Regeering van advies zou dienen in zake wegenver betering, en hij diende een motie in, waarin om een desbetreffend wetsontwerp werd gevraagd. De motie zal op nader le bepalen dag worden behandeld. Na verdediging door de ministers van Financien en Waterstaat en verwerping van eenige amendementen werd de begrooting z.h.s. aangenomen. Uit de Metaal-industrie. De collectieve arbeids overeenkomst. Het dag. bestuur van den Metaalbond heeft aan do hoofdbesturen van den Ned. R. K. Metaalbond in antwoord op hun schrijven dd.. 26 April toegezonden tegen voorstel betreffende een eventueel af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst o.m. het volgende meegedeeld: Het bestuur kan zich met de aange brachte wijziging in de clausule „Verte genwoordiging der werklieden" niet ver eenigen en gaat ook niet accoord met de wijzigingen, door de organisaties in de gemeenteklasse-indeeling aangebracht. Speciaal oordeelt het de verplaatsing van Velsen en Voorburg naar de le klasse en van Deventer naar de 2e klasse niet ge motiveerd. Wat betreft de gewijzigde regeling van do betaling der feest- en vacantiedagen, het bestuur zou bereid zijn, deze bij de leden aan te bevelen, doch het vreest ern stig, dat het de leden niet tot het aan vaarden van deze regeling zal kunnen be wegen. Het zijn vooral Uw minimum-cijfers van uurloon en gemiddeld uur-inkomen, die ons tot ons leedwezen aanleiding geven, U te verwijzen naar hetgeen door ons bij do bespreking van 9 April j.l. gezegd is over eventueele indiening Uwerzijds van een tegenvoorstel, aldus het schrijven van den Metaalbond. Niet alleen zijn Uw minimum-cijfers aanmerkelijk hooger dan de door ons voorgestelde, maar bovendien wordt in Uw voorstel reeds op 28-jarigen (resp. 26- jarigen, resp. 24-jarigen) leeftijd het cijfer bereikt-, dat verder, ongeacht de. leeftijd, als minimum zal blijven gelden, zulks, hoe wel het U toch bekend is, dat de vakbe kwaamheid of volwaardigheid als regel niet vóór den 30-jarigen (resp. 28-jarigen, resp. 26-jarigen) leeftijd aanwezig is. In werkelijkheid stijgt welke voor schriften een afgesloten collectief con tract ook moge bevatten als regel het loon nog nadat de door U als stijgings- grens aangegeven leeftijd bereikt is, om de eenvoudige reden, dat de waarde van den werkman voor de onderneming na het bereiken van di enleeftijd blijft toenemen. Bij aanvaarding van de door U voorge stelde regeling zou deze omstandigheid ons dus noodzaken de werklieden, die den door U aangegeven leeftijd gepasseerd zijn, hooger te beloonen dan de regeling zelve voorschrijft. Diocescaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. J aarvergadering. In het gebouw St. Bavo is de jaarverga dering gehouden van het diocesaan Kruis verbond in het Bisdom Haarlem. In de St. Jozephskcrk was om half tien door den we.eerw. heer A. Leesberg een H. Mis op gedragen tot intentie van het dioc. Kruis verbond. De vergadering werd geleid door den lieer H. B. v. d. Sande, voorzitter. Do penningmeester bracht rekening en verantwoording uit over 19261927. Het kassaldo bedroeg f 811.46. Do secretaris, de heer G. Bon, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er veel HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe scherpe nota van Sovjet-Rus land aan Polen aangekondigd. Toenemen^ de zenuwachtigheid in Rusland. Het conflict tusschen Engeland en Egypte geëindigd. De vliegtocht van Pelletier d'Oisy naar Karachi mislukt; het toestel bij Le Bour- get neergestort; de vliegers gered. (Lucht vaart, 2de blad). BINNENLAND. De hoogeerw. heer mgr. v. Schaik, pre sident van het Klein-Seminarie van het Aartsbisdom is overleden (Kerkn, 2de blad) De schrijfster, Marie Sloot (schuilnaam: Melati van Java en Mathilde) is overleden (L. en K., 2de blad) gedaan is, maar nog meer gedaan moet worden. Het ledental daalde met 84. De Voorzitter onderstreepte liet feit dat in het Missiehuis te Driehuis-Velsen een Kruisverbond is opgericht. De aftredende leden van het hoofdbe stuur de heeren A. J. Koetsenruyter, G. Venneker en W. N. Schalkwijk werden herkozen. Op voorstel van het H. B. word het tijd stip der contributie-inning vastgesteld op Juli. -Vervolgens werden uitgebracht hef ver slag en de rekening en verantwoording van de commissie voor drankbestrijding in en door do school, henevens de verslagen der Jeugdorganisatie, der provinciale propa ganda-commissies en hot rapport over do uitgeschreven prijsvragen Besloten word dat het H. B. z».l overwe gen naar aanleiding van een mededeeling van het Gentrum K. V te Ami terdam, wat gedaan kan worden om het gebruik van bronwater van den bron to Tegelen to bevorderen, dat in het Zuiden het gebruik van hier sterk heeft verminderd De viaag word geopperd of men lid kan zijn van twee afdeelingen; het H. B zal hierover nader beslissen, als do omstan digheden van ieder individueel geval be kend zijn. De weleerw. heer Leesberg sprak over mogelijke samenwerking tusschen drankbe strijding en den Euchar. Kruistocht: dit onderwerp zal nader behandeld worden. De instructie voor de prov. propaganda- commissie werd vastgesteld. Waarschuwing. Dezer dagen vonden wij onderstaand be richt in de bladen: „Bond voor R. K. Nederlandscho emigranten in Canada. Alhier is op gericht „The R. C. Holland Settle ment Board for Canada", welke bond zich ten doel stelt Katholieke Neder landscho emigranten ter zijde te slaan en hun die wenschen te emigreeren goede en degelijke raadgevingen en inlichtingen te verstrekken Men kan zich richten tot den heer AAA Bak ker. secretaris van The R. G. Holland Settlement Board for Canada, te Sas katoon, Sask, Canada" Het bestuur der R. K Emigratie-Ver- eeniging (vereeniging tot behartiging van de belangen der katholieke emigranten) deelt hierbij mede, dat het dezen „Bond voor R. K. Nederlandscho Emigranten in Canada" in het geheel niet kent en vor- voekt de katholieke Nederlandsche emi granten in hun eigen belang dringend met dezen Bond voorloopig niet in relatie te treden. Het bestuur zal omtrent dezen Bond de noodige inlichtingen trachten te krijgen, waarna het in de ners zijn bevindingen zal mededeelen. Men geve dus niet lichtvaardig zijn ver trouwen aan dezen Bond en wacht de na dere mededeelingen af van het bestuur der bisschoppelijk en koninklijk goedgekeurdo R K Emigratie-Vereeniging (Juliana van Stolberglaan 113, 's-Gravenhage). Rijbewijzen ingevolge de Motor- en Rijwielwet. Er dient de aandacht op te worden ge vestigd, dat ieder die vóór 1 Mei 1924, oen rijbewijs ingevolge de Motor- en Rijwiel- wet heeft aangevraagd, een nieuw bewijs moet aanvragen Formulieren zijn daarvoor ter Secretarie van de gemeenten verkrijgbaar, terwijl om trent de aanvrage aldaar inlichtingen zijn le verkrijgen. Overgelegd moet worden een tweetal portretten, gToot ongeveer 4:3 cM. terwijl wij voorts kunnen mededeelen, dat op het aanvraagformulier een verklaring van een geneeskundige moet worden ge steld. Voor hen, die na 1 Mei 1924 een rijbe wijs hébben aangevraagd, zullen nadere voorschrifetn worden bekend gemaakt. Ir. H. S. De Roodo t In België is plotseling overleden de heer ir H. S. de Roode, directeur van Gemeen tewerken te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1